Keresés

Részletes keresés

neptancos Creative Commons License 2000.05.11 0 0 293
Hi Kivi!
Szombat nem jó.
Andi, valszeg majd hívlak.
n.
kivi Creative Commons License 2000.05.10 0 0 292
A bicajos mérést ne tekintsük szentírásnak, mert én is lemértem bicajjal és 5320 jött ki, ami egész jól közelíti a "hivatalos" 5350-et. Nagyon sok függ attól, hogy mennyire pontosan van beállítva a bringacomputerben a kerék kerülete. 1-2 centi eltérés a valódihoz képest már soknak számít, ha több kilometer hosszú szakaszt mérünk.

misitisi,
Pulzusmérő nélkül csak úgy lehetne normálisan számolni, hogy megállsz, kitapintod a pulzusodat, és minimum 15másopdercig számolod. Nagyon praktikus a pulzusmérő, mert amint látod, hogy túlléptél egy adott értéket, tudsz növelni vagy csökkenteni a tempón.

Más. Elvileg jövő szombaton lesz a Samsung futófesztivál. Jön valaki?

VadistaSzandál Creative Commons License 2000.05.10 0 0 291
Udv skacok!
Ha van valaki koztetek, aki szeretne indulni a maratonvalton vasarnap, hivja a kov. szamot: 22-22-460 v. 467-28-20 es keresse Aradi Andrea-t.
Meg 3 szabad hely van!
Adios
misitisi Creative Commons License 2000.05.10 0 0 290
kaktusz7,

ezek szerint jól választottam nick nevet, mert a kezdet kezdetén nem tudtam, hogy jó-e ha tudják, hogy lány vagyok!

Egyébként nekem alapban izmos, mondhatnám erős a vádlim, de ez családi vonás, mert a nyolc éves öcsém is igen izmos vádlival rendelkezik!

Szóval akkor ne vegyek bokasúlyokat? Jó, meggyőztetek!

A másik, ami meglep,
Ti mindnyájan pulzusmérővel a kezeteken/ben futtok?
Mert én a múltkor, miután olvastam itt az instrukciókat, meg akartam számolni a pulzusomat futás közben, de a nagy lihegéstől nem tudtam!

misitisi

Előzmény: kaktusz7 (288)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.10 0 0 289
"Szerintem akik rendszeresen futnak és kb.10-15 km, azoknál késobb szokott a "kábítószer" felszabadulni."

Én ugyan csak 5-7 km-t futok edzésnek, de két kihagyott nap után már jelentkeznek az elvonási tünetek. :-)

Előzmény: rice (283)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.10 0 0 288
misi(tisi)

Hát elhagyott a hatodik érzékem. :-(( Eszembe sem jutott, hogy lány is lehetsz. Próbáltam magam elé képzelni azt a vádlit, amit egy fiú már nem akar tovább növeszteni. :-))
Szerintem a lábat erősebbé teszi a futás (újat mondok? :-)), szóval úgy erősebbé, hogy az meglátszik rajta, hogy az izom, és nem petyhüdt, tónus nélküli húsdarab. Nagyon kicsit vastagíthatja, de alapvetően inkább szálkásítja és formázza. Az én combomat pl. vékonyította, a vádlimat minimálisat vastagította.
De ha sík terepen futsz, beáll egy szintre, nem nő tovább. Növeszteni csak növekvő terheléssel lehetne, persze nem km-ben növekvő, hanem súlyban növekvő terheléssel.

Független szakértői forrásokból úgy értesültem, hogy a szigetkör 5,2 km. Két ismerősöm is lemérte bicajjal.

Kaktusz

Előzmény: misitisi (287)
misitisi Creative Commons License 2000.05.10 0 0 287
Na, jó azért nem kell kinevetni, mert én is ezt gondoltam, csak most találkoztam ezer éve látott rokonokkal, akik szerint vastagodott a lábam.
Nos, én ezt nem vettem észre! De azt határozottan észrevettem, hzogy izmosabb lett! Komolyan!
Mondjuk a sport miatt valamennyire mindig izmos volt!
Szóval kösz a megerősítést!

(Ja és lány vagyok, jól érezted)

Akkor maradok én is továbbra is FUTÓ bolond!

misitisi

Előzmény: Butch Cassidy (286)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.05.10 0 0 286
"Az érdekelne, hogy ettől vastagodhat-e a lábam! Ugyanis nagyon nem szeretném."

Meg kell, hogy mondjam, ezen nagyon jót szórakoztam...
A kontextusból és a nick-edből kiindulva inkább fiúnak hinnélek, de a kérdés lányra vall. Na, mindegy.

Nem hiszem, hogy a leírt mennyiség mellett egyhamar drámai változásokat észlelnél magadon.
Egyébként a hosszútávfutás szerintem inkább elvékonyít (egyszer egy utcai futóversenyen nézzétek meg Berkovicz Imre lábát, olyan mint egy paralízises, közben meg az egyik legjobb magyar hosszútávfutó). A rövidtávtól lehet izmokat növeszteni (részben erre mennek ki az edzések is = erősítés), meg a terepfutástól. Ez utóbbi áldásos hatását is inkább csak lányokon lehet megfigyelni.

Szóval, e miatt ne aggódjál.

Butch

Előzmény: misitisi (284)
bodzavirag Creative Commons License 2000.05.10 0 0 285
misitisi,
En csak az utolso kerdesedre valaszolnek itt, habar ebben is megoszlonak a velemenyek itt a topicban, ahogy olvastam. A sziget 5.2 km ugy altalaban mindenki szerint es 5.35 km a margitszigeti tabla szerint.
bodzavirag
Előzmény: misitisi (284)
misitisi Creative Commons License 2000.05.10 0 0 284
Sziasztok!

Eddig csak olvasgattam a FUTO bolondokat, de most lenne egy kérdésem!

Kb. 1 éve kezdtem futni, elöszőr még 1 km-t sem tudtam lefutni, most már egész jól megy! És szeretem! Pedig utáltam futni, valószínűleg a kosaras karrierem is ezért bukott meg!
A barátnőm, akivel futok, váltott műszakban dolgozik, így csak minden 2. héten tudunk együtt menni, egyedül pedig ritkán tudom rászánni magam!

Kb. 4-6 km-t futunk.
Az érdekelne, hogy ettől vastagodhat-e a lábam! Ugyanis nagyon nem szeretném.

Ja, és mennyi a Margit-sziget? (km-ben)

Bocs a sok kérdésért!

misitisi

Előzmény: kaktusz7 (282)
rice Creative Commons License 2000.05.10 0 0 283
Szerintem akik rendszeresen futnak és kb.10-15 km, azoknál késobb szokott a "kábítószer" felszabadulni.
Előzmény: kaktusz7 (282)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.10 0 0 282
"így is 6-7 km, amíg belejövök. A tempóm ugyan nem gyorsul, csak a feeling lesz más. Addig szenvedek, utána kezd jó lenni.... "

Azt olvastam valahol, hogy kb. fél órás futás után elkezdenek felszabadulni a toboz-mirigyből az un. béta-endorfinok, amitől az embernek heppi érzése lesz. Szóval ez egy saját kiválasztású "kábítószer". :-) Lehet, hogy ez is magyarázat a 6-7 km után jövő feelingre.

Bodzavirág:

Ne add fel!!!
Lesz az jobb is. A futás másfajta mozgás, mint a bicajozás, és azt is tudjuk, hogy aki jó úszó - ebből következően jó a tüdeje, keringése, anyagcseréje - az nem feltétlenül jó futó. Mert a futáshoz szükséges izmokban a hajszálerek neki nincsenek bejáratva.
Pár alkalom, és Neked is egyre jobban fog menni. Biztos vagyok benne, mert megnéztem a pedigrédet, azt írtad, nem tudsz meglenni mozgás nélkül.
A helyedben azért kisebb távokkal kezdenék, nem szabad hirtelen nagy/szokatlan terhelésnek kitenni az izületeket, nem érdemes egy sérülést összeszedni.
Mellesleg amikor 6-7 éve elkezdtem a rendszeres futást, az első alkalommal 800 m-nél nem tudtam többet futni, úgy elfáradtam. Ha ebből indulsz ki, pár év múlva még maratont is futhatsz. :-)

Kaktusz

Előzmény: bodzavirag (281)
bodzavirag Creative Commons License 2000.05.10 0 0 281
Futo bolond lettem :-)))!!!! Tegnap ugyanis eletemben eloszor es ebben az evben eloszor futottam egy jot, korbe a Margit-szigeten. Hat dicsekedjek az idommel??? :-)) Nem dicsekves lesz, de azert mondjuk talan szegyenkezni sem fogok, 35 perc volt a korom. Hat a Tietek itt ettol sokkalta jobb, tudom :-) De elotte bicajoztam meg 8.5 km-t, mig leertem a szigetre.... Es en is inkabb a vegere jottem bele, az elso km talan a legnehezebb. De jo :-))) Nagyon elveztem.
bodzavirag
Hiver Creative Commons License 2000.05.09 0 0 280
>"Én is a végére szoktam belejönni. De ennek az az oka, hogy nem melegítek be előtte, és futás közben áll rá a szervezetem a mozgásra."
Na igen. Ezzel sokszor én is így vagyok. De van, amikor csak 10 km táján jövök bele a futásba. Ennyit azért mégse lehet melegíteni. <

Én viszont szoktam bemelegíteni (kb.5, verseny előtt 10 percet: nyújtás, ugrálás, egy kis gimnasztika, kocogás, ahogy a "nagyoktól" láttam - amúgy én se tudom pontosan, mit és hogy kéne), és így is 6-7 km, amíg belejövök. A tempóm ugyan nem gyorsul, csak a feeling lesz más. Addig szenvedek, utána kezd jó lenni....

Előzmény: Butch Cassidy (279)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.05.09 0 0 279
"Én is a végére szoktam belejönni. De ennek az az oka, hogy nem melegítek be előtte, és futás közben áll rá a szervezetem a mozgásra."

Na igen. Ezzel sokszor én is így vagyok. De van, amikor csak 10 km táján jövök bele a futásba. Ennyit azért mégse lehet melegíteni.

Tényleg, ki hogyan szokott melegíteni? Ha egyáltalán csinál ilyesmit...

Butch

Előzmény: kaktusz7 (278)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.09 0 0 278
Butch

Én is a végére szoktam belejönni. De ennek az az oka, hogy nem melegítek be előtte, és futás közben áll rá a szervezetem a mozgásra. Pl. 5 km-en az 1. km 5.05-5.10 között van, az 5. km 4.30-4.40, de ebben mondjuk a hajrá is benne van. De ha nem hajrázok, akkor is csak 4.50.
Futóverseny előtt persze bemelegítem magam. De akkor is gyorsabban megyek a 2. felén, most hétvégén volt Újpesten egy Millenniumi futás, két kör volt, összesen 7,4 km. Az első kör 17.20-ra sikerült, a 2. 16.38-ra.
Szezon elején néha lelassulok a futás végére, ha nem vagyok még elég edzett, és túl gyorsan kezdek az edzettségi szintemhez képest.

Kaktusz

Előzmény: Butch Cassidy (277)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.05.09 0 0 277
"Ha kiszámolod látod, hogy a köridőim a távval lassulnak, ami szerintem természetes is."

Ez is lehet természetes. Nekem nagyon sokszor fordítva van. Rajtam kívül van még valaki, aki a táv előrehaladtával gyorsul fel?

Butch

(Persze, csak bizonyos keretek között. Azt nem állítom, hogy akár a távnak, akár a sebességnek ne lenne felső korlátja.)

Előzmény: pen (275)
pen Creative Commons License 2000.05.08 0 0 276
Hmmm.. akarom mondani a "karommal"

pen

pen Creative Commons License 2000.05.08 0 0 275
Szia Hiver!

Hogy csinálom a 26 percet? Én nem vagyok ezzel az idővel túl hepi, de gyorsabban tényleg nem megy..

Ha egy kört teljes erőbedobással végiglihegek, 26 perc körüli az idő. Ezt a tempót egy körig bírom, a végére kipurcanok (ma reggel pl.a két körből az első 26.29 lett, de a második már 30-on kívül volt). Két körhöz legalább 54 perc kell, három kör 85 perc, négyet pedig csak egyszer próbáltam, az 118 perc lett. Ha kiszámolod látod, hogy a köridőim a távval lassulnak, ami szerintem természetes is.

A gyorsabb tempót pedig egy körnél nekem egy kicsit erőltetni kell. Segít, ha a karomal adom magamnak a ritmust, és ezzel együtt próbálom a lépteimet is nyújtani. És reménykedem, hogy mindeközben nem szúr be az oldalam :o))

pen


Előzmény: Hiver (273)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.08 0 0 274
neptancos

Hát igen, van képlet, a maximális pulzusszámra én is legalább hármat ismerek. :-( (Az egyik pont olyan, amelyik számol a nyugalmi pulzussal is, vagyis figyelembe veszi az egyén pulzuskapacitását, a nyugalmi és az életkor/nem szerinti várható maximális pulzus közötti különbséget.) Na jó, a max. pulzusra a képletek még úgy elférnének egymás mellett, nincs nagy különbség az eredményben. De ami azután jön, munkapulzus, alsó edzési határérték, stb. azok már nem nagyon vannak összhangban.
Tanulság: nem csak egyén és edzettségfüggő, hanem képlet-, vagy ha úgy tetszik szakértő függő is a pulzusszám. :-)))

Volt valaki a hendikepen, vagy Újpesten a 7 km-en? Én az utóbbin.

Kaktusz

Előzmény: neptancos (272)
Hiver Creative Commons License 2000.05.06 0 0 273
"...nekem még mindig 26 perc egy kör!"
Pen!
Hogy csinálod?
Ha jól emléxem, a Vivicittát 67 alatt futottad. Én 63 alatt. Egy szigetkör mégis kb.28 perc, akár egy kört futok, akár hármat. És a félmaratonokon is kb. ez a tempóm.
Igaz, hogy nem edzem halálra magam (hetente kb. 1 verseny + 1edzés).
De vajon miért nem megy gyorsabban az az 5,2 km, mint a 21?!?
Előzmény: pen (259)
neptancos Creative Commons License 2000.05.06 0 0 272
Urak, a többi topikból merítve:
van egy képlet, amiben életkor és pulzusszám szerepel, de erről, ill. ami ebből kijön anaerob és munkaköszöb, állítja hozzáértő, hogy egyén és edzettségfüggő.Nesze nekünk!
Azonkívül:
triatlonos tudományból merítve állítom, hogy mozgásforma-függő is valamennyire a dolog. Gondoljuk meg, hogy guggolással mennyivel könnyebben lehet nagy erőfeszítésre késztetni magunkat, mint pl. csuklógyakorlatokkal. (Energiafelhasználás)
Amúgy, nem tudom, milyen pulzussal futok, de azt tudom, hogy nekem a futás minmt rendszeres mozás beállította a nyugalmi pulzusomat, vagyis pl az a bizonyos képlet is rugalmas alapon nyugszik.
n.
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.05 0 0 271
Butch!

Azért kérdeztem, mert pár helyen (Monspart, Futók könyve, Universal fitnes honlap, stb.) utána néztem már a pulzussal és az aerob/anaerob energiafelhasználással kapcsolatos információknak, de ezek nem igazán vannak egymással összhangban.
Ilyenek jöttek ki:
munkapulzus alsó határa 141-145
alsó edzési pulzushatár 110
felső edzési pulzushatár 146
alacsony int. zóna 110
formában tartó 110-128
aerob zóna 128-146
anaerob zóna 146-183
alsó edzési pulzushatár 2. 131
felső edzési pulzushatár 2. 157
aerob zóna 2. 130 alatt
aerob-anaerob vegyes zóna 130-170
kizárólag anaerob energia keletkezés 170 felett

Szóval nekem most az is információ, ha Neked az edződ azt mondta, hogy közepes iramban 150-es pulzus körül fussatok.
Persze egyénfüggő, na meg az aktuális edzettségen múlik.

Kaktusz

Előzmény: Butch Cassidy (270)
Butch Cassidy Creative Commons License 2000.05.05 0 0 270
"Engem érdekelne, hogy milyen pulzusértékekkel futtok, mondjuk 5 km feletti távon. Leírnátok?"

Ezzel kapcsolatban van egy maradandó élményem.

Nagyobb társasággal futottam terepen, volt nálunk két Polar típusú óra. Az egyik rajtam, a másik - míly meglepő - másvalakin. Edzői utasítás szerint közepesen könnyen, 150 körül kellett volna futni.

Nekem az első kilóméteren felment 160 fölé és nem is ment lejjebb, pedig könnyen futottunk. A másik srác pedig rövid sprinteket tett bele az edzésbe, hogy néha legalább 140 fölé vigye. A 150-et egyikünk sem tudta tartani, pedig egy tempóban (kb. 5:30-cal) futottunk egymás mellett (kivéve, amikor ő résztávozott a pulzusszámot emelendő).

Szóval ez nagyon emberfüggő. Valószínüleg mi a két lehetséges végletet képviseltük.

Butch

Előzmény: kaktusz7 (269)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.05 0 0 269
Ejnye-bejnye Fáni, Te mindenkire kacsintgatsz? :-))
Azért kösz az empátiát. :-)

Kivi, értem én a tréfát! Csak nem szeretem. :-)))) (Copyright: Holló Színház)

Engem érdekelne, hogy milyen pulzusértékekkel futtok, mondjuk 5 km feletti távon. Leírnátok?
Én általában 150 körül járok az első km-nél, a táv második felén 160 körül járok, hajránál 175. Ez 5 perc/km-es sebességnél van, 4.40-es km-nél magasabb.
Viszont a Vivicittán még nem voltam nagyon edzésben, ott az 5 perces km-hez az elején 160-as értéken, a második felében 160-170 körül jártam.

Szombaton hendikep, Újpesten millenniumi futás, 7 km, Kismaroson pedig Előzd meg a kisvasutat! 10 km. Ráadásul mindegyik 10-kor. :-(((

Kaktusz

Előzmény: snejderfáni (266)
kivi Creative Commons License 2000.05.04 0 0 268
kaktusz7:
Azt hiszem inkább nekem forgott lassan az agyam. Ez a második poén teljesen jó volt, csak én nem értettem meg... :(
De a "nyuszis" poén tényleg gyenge volt! :)))))))))))))))

Dreher váltó: ha egy csapatban megvan a létszám, tehát senki nem fut kétszer, akkor mennyi idő alatt illik lefutni egy embernek a kb. 7km.t?
Azért kérdezem, mert jövőre én is meg akarom próbálni. Idén még nem merem, nem akarom, hogy a csapat miattam égjen...

nyuszi_ Creative Commons License 2000.05.04 0 0 267
Fáncsi:

Természetesen megyünk a Dreher-váltóra. Ha minden igaz, akkor lesz két csapatunk is...
A jövő húsvétot meg még majd megbeszéljük ;-)

nyuszi

Előzmény: snejderfáni (266)
snejderfáni Creative Commons License 2000.05.04 0 0 266
kivi!
Jó hír. A Sigma jó, összeszereltem (én egyedül! :))) és centire ugyanannyit mért, mint a régi órám. Ugyan a formáját még kicsit szoknom kell, de majd összebarátkozunk. Lehet, hogy kéne adnom neki valamilyen nevet? Mondjuk lehetne pl. az én szent időmérőm Barnabás? Hm?

A futásról meg annyit, hogy igyekszem 5 perces kilométereket futni, tehát általában a sziget 25-27 perc.

nyuszi_
Igen emlékszem, hezitáltam is ... :), de aztán a rózsák csodaszépek amiket hoztál. Köszönöm.
Ugye jössz jövőre is?
De előtte Dreher 14.-én?

kaktusz7
Ne omolj össze, szerintem nemcsak a Sigma miatt vett észre az a drága idegenvezető... ;)

Előzmény: kivi (257)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.04 0 0 265
Ha egyszer egy üzlet beindul... Van egy másik történetem is a Sigmával.
A húsvéti melegben póló nélkül futottam az országúton, mellemen a mellpánt. Megelőzött egy kocsi, ahol csak lehetett, kíváncsi férfifejek lógtak ki az ablakon, és néztek visszafele, de majd kiestek. Szerintem azt hihették, hogy leányzó vagyok, aki melltartóban fut. Aztán gyorsan vissza is bújtak, úgy látszik mégsem egészen úgy domborodom, mint ahogy ők remélték.
Délután pedig rá kellett napozni, mert a mellpánt helyén maradt egy fehér csík. Na az lett volna még szép, ha a következő foci előtt a barátaim a csík miatt azt hiszik, hogy melltartót hordok. :-)
Előzmény: kivi (263)
kaktusz7 Creative Commons License 2000.05.04 0 0 264
Kivi!

Lehet, hogy önkritikát kell gyakorolnom, mert az utóbbi két alkalommal nem volt érthető a humorkodásom. :-( Majd megbeszélem a pszichológusommal. :-)
Szóval amikor az idegenvezető hölgy megkérdezte, hogy mit sportolok, rögtön az villant be, hogy a sudár alakomból, a pólón átdagadó izmaimból, vagy ruganyos mozgásomból látta meg bennem a sportolgatót, és persze ez hirtelen előhozta belőlem a férfiúi büszkeséget. Hát nem. Ott volt a csuklómon a jól ismert Sigma (Stigma?), azt ismerte meg.
Így már talán jobban érthető, miért hevertem romokban, hiszen érzékeny férfiúi lelkivilágomat óriási erejű pofon érte. :-)

Kaktusz

Előzmény: kivi (263)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!