Keresés

Részletes keresés

jacsoj Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4757
A száraz, forró augusztus?
Előzmény: Lora1213 (4756)
Lora1213 Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4756
Nekem is van két tő Néró szőlőm. Az idén termett először. Az egyiken sok gyönyörű és finom fürt lett. A másikon, mire megérett a szőlő, minden szem összetöppedt, elfonnyadt. A levelén nincs semmi betegség. Mit gondoltok mi lehet a baja ?
T. Almeida Creative Commons License 2008.09.17 0 0 4755
Köszönöm a tippet!
Előzmény: jacsoj (4754)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.16 0 0 4754
Próbáld meg a Nérót. Hidd el nem csalatkozol benne.

"1994-ben
állami elismerést kapott a fajta és bejegyzésre
került az EU Szőlészeti Szakbizottságánál. Pár
évvel később a Néró fajtaoltalmat kapott Svájc-
ban, majd Brüsszelben amit eddig külföldi faj-
ta még nem ért el. Hosszú utat járt be a vörös
bogyójú szőlő, ami rezisztens (gomba betegsé-
geknek ellenálló), bőtermő és a noah direktter-
mő fajta leváltására kiválóan alkalmas. A belő-
le készülő bor, ami magas rezveratrol tartalma
miatt orvosegészségügyileg is igazolt gyógyha-
tású. Gyulladáscsökkentő, magas vas tartalmú
és gátolja a sejtek elburjánzását a benne talál-
ható fenolvegyületeknek köszönhetően.
Ez a szőlőfajta egyszerűsége ellenére töké-
letes, mert frissen fogyasztva ízletes és zamatos
bor készíthető belőle.
Mint csemege vagy gyógybor remélhetőleg rö-
vid idő alatt eljut minden kertbe és asztalra."
Előzmény: T. Almeida (4751)
BZoltan Creative Commons License 2008.09.16 0 0 4753
Bocs :) hogy nem emlékeztem a dologra... nagyjából ilyen emlékek éltek bennem, de azért inkább megkérdeztem.

A 07-es Hilla ahogy a 06-os is egy küvébor így igazán nem lehet azt mondani, hogy 24-es mustfokkal lett szüretelve... több szőlőfajtából több alkalommal szüreteltünk 07-ben és ezekből raktuk össze a Hillát, hogy ugyanazt a stílust és ízélményt adja mint a 06-os.

A 07-es Hillának az összalkoholfoka 14.5vv% és úgy 20g körüli maradékcukra van. (így félédes a ketgória) Ebből vissza lehet számolni az átlagos mustfokot.

A 24-es mustfok talán onnan jött, hogy a Hilla gerincét adó fajtát a hárslevelű vastagját tényleg ennyivel szüreteltük.

Amúgy eléggé el vagyok veszve a laboreredményekben, mert 3 labor 3 tök különböző eredményt hozott ki... ez kissé bosszantó
Előzmény: Cirfandlia (4752)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.09.16 0 0 4752
ÁÁÁÁ pedig már hányszor kitárgyaltuk :), igen a Cirfandlinál eddig mindig áztattam egy éjszakát minimum, mert erősen töpped, néha aszúsodik (nagynéha meg rothad is - sajnos :O) mire szüretre kerül a sor, no meg bőven van illatanyag is a bogyóhéjban. 2 éve már tudom bogyózni így a kocsányíztől sem kell tartanom; ülepítés csak minimális, pár óra, esetleg fél nap acéltartályban kén és hűtés nélkül (a cefre a héjon kap kis ként a tetejére az oxidáció elkerülése végett) hogy a durva szennyeződések, sár, bogyóhéjak, metszőolló :D leülepedjenek.
Áztatás hatása nálam is hasonló mustfok (no meg sav is :)) emelkedést hozott eddig, amikor volt sok töppedt szem; idén meglátjuk mit szól ehhez a havi csapadékhoz 3 nap alatt.

Én is hadd kérdezzek egyet; írják a művalkon a 07es Hilláról, hogy 24es mustú volt, 15 feletti alkoholja ellenére több cukor maradt benne, mint az előző évjáratban. Ennek hogy van a matekja, mert ha 15 fölé megy a szesz a 24es mustfokból már nemigen marad 5-8 grammnál több cukor - mennyi van benne, és milyen kategóriájú a bor? (f.sz, f é?)
Előzmény: BZoltan (4750)
T. Almeida Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4751
Köszönöm a hozzászólásokat.

Igazából nem ragaszkodom a kékfrankoshoz, nagyon szeretem még a zweigeltet, az oportót, igazából szinte mindegy, csak vörösbor legyen (a Merlot kissé édes az izlésemnek).

Sajnos, ahol lakom (Mezőföld, Sárosd-Szabadegyháza-Perkáta), a talaj nem túl kedvező a kényesebb szőlőnek, ezért jó lenne, ha sikerülne olyan borszőlőfajtát kiválasztani, ami szépen eléldegél felénk. Ha lehet, inkább kevesebbszer permezetnék.

Köszönöm a további tanácsokat is, és felkeresek néhány helyi gazdát is tapasztalagyűjtés címén :)

Othelló: Egy távoli rokon kedvenc bora az Othellóból készült bor, amióta az eszét tudja, mindig készít 100 litert évente (a többi bora mellett természetesen :). Most 81 éves, és egy hónapja pingpongoztunk (!!!) :). Ézért is írtam az Othellót, mert néhányszor ittam a bácsika borából, és rendkívül ízletesnek találtam.
Előzmény: scsaba1 (4745)
BZoltan Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4750
szevasz maistro...

nem emlékszem, hogy te áztatsz vagy azonnal feldolgozol? Esetleg ülepítesz, szűrsz? Egy egy napos áztatással 1-1.5 fokot nálunk mindig ugrik a a mustfok... ha pedig nem akarunk színmusttal dolgozni akkor az áztatás után a présben is lehet hagyni a cefrét még egy napig és kis nyomás alatt hagyni hogy kifojjon az amit amúgy helyben kipréselnénk.
Előzmény: Cirfandlia (4736)
Ferig Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4749
Ha már szőlőtelepítésen gondolkodsz a fajtaválasztásnál, nem árt a termőhelyi adottságaidat is figyelembe venni (a termőhely helye, napjárás, napsütéses órák száma, széljárás, csapadék mennyisége, csapadék gyakorisága, fagyveszély, termőtalaj milyensége, stb.) és ennek figyelembe vételével választani. Jól használható módszer körülnézni a környezetedben és kikérni az ott termelők véleményét, milyen vörösszőlőt termelnek, mik a tapasztalataik, mikor szüretelnek, milyen cukorfokkal, stb.
Előzmény: T. Almeida (4737)
KGáborr Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4748
Köszönöm a segítséget nagy valószínűséggel konkord lesz!
A bogyók tényleg peregnek, óvatosan kell a fürtöt levágni
Mindenkinek nagyon ízlett, aki kóstolta
Így névről könnyebb lesz a tavasszal, dugványnak való veszőt keresni
Előzmény: trasgo (4733)
Corsario Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4747
Üdv, sajnos a pop-ok le vannak tiltva és időlegesen sem tudom felszabadítani a korlátozást. jelentkezem majd telefonon. rajnai rizlinget is akarok telepíteni még az idén de arra már meg van az osztrák forrásom.
Előzmény: jacsoj (4731)
fefe73 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4746
Én is ezt figyeltem meg.Augusztusig semmi és utána a kordon tetejétől szépen lefelé elindul a fertőzés.A fürtök még nálam sem betegedtek meg sosem mert ilyenkor lefújom karathane-nal.De a szomszédét aki full bio termesztést folytat(egy évben 3-szor látom:-)),tavaly csontra elvitte kb egy hét alatt.Én sem vagyok különben a nemes fajták ellen csak nem szeretem,ha nagyon leírják ezeket a régi jól bevállt fajtákat.Például a tiszta zweigelt szerintem eszméletlen finom,a merlot is jó,a kékfrankos kicsit száraz magában de nem rossz,stb.Direkt termőből eddig csak egyszer ittam iszonyú rettenetet,ez a noah-izabella kombináció volt.Kb. 3 decitől szét akart szakadni a fejem pedig tök jó illata volt.Na az lehet,hogy tele volt metil-alkohollal.
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4745
Ja-ja. Annál is inkább, mert a másik fajtának a Kékfrankost írja, amit "rendesen" kell kezelgetni.

Ha viszont a kevés permetezés a cél, akkor nem jó a Kékfrankos.
Előzmény: RAMBO (4742)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4744
Mondjuk mondanom sem kell, hogy a Nagyapám Othellóból és Izabellából csinált bort, 72 éves korában halt meg vastagbélrákban. (Ezzel nem azt mondom, hogy a metanoltól kapta, nyilván...)

Én minden esetre borszőlőnek nem ültetném, annyi jó fajta van az új nemesítésű interspecifikus fajhibridek között is, amelyeket szintén nem kell annyit permetezni.

A bor ízére én inkább azt mondanám, hogy fajtajelleges. Van akinek bejön szagos, parfümös illat, van akinek nem. (Nekem ízlett, bár legutóbb amikor ittam - már a nagybátyjám által, aki örökölte nagyapám házát- nem tudtam jóízűen kortyolni mert egyre a metanol járt a fejemeben.)

Én úgy tapasztaltam, hogy lisztharmat csak olyan augusztus környékén kezdi meglepni a levelét, viszont a bogyók nem nyílnak úgy szét, mint más fajtáknál, tehát a fürt nem betegszik meg olyan könnyen.
Előzmény: fefe73 (4740)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4743
Szó szerint... Othellót oltanak Teleki-Kober 5bb-re. Először nekem is furcsa volt. A oltványtermesztő szerint így nagyobbak a fürtök és a szemek, mint saját gyökéren. Árban is ugyanannyiba került, mint más "rendes" szőlő, a fajtalistán a csemegék között szerepelt.

Én 2006-ban hoztam egy tizes köteget, mert kifejezett rendelésem volt rá, igaz a fickónak csak 8 kellett, így a maradék kettőt elültettem én, mert szeretem.
(Mondjuk a fickót sem értettem, mert nálunk még sok helyen van belőle lugas stb, egyszerűbb lett volna kérni valakitől vesszőt, de ha neki Othelló kellett, akkor én szereztem Othellót... :) )
Előzmény: RAMBO (4741)
RAMBO Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4742
Szerintem ha új telepítést csinálsz, ne legyen direkttermő szőlő benne (max. amennyit megeszel). Tök mindegy, mennyit metanol lesz benne, lesznek, akik nem kóstolják meg a borodat, mert "attól megvakulunk". Van annyi finom vörös bortermő szőlő (nekem a Merlot a kedvencem), ami minőségi bort ad, ültess inkább azt. A helyedben körülnéznék, hogy a tájegységeden/borvidékeden milyen vörös fajtákat tartanak elfogadottnak, és azok közül válogatnék.

80-100 tő körül kapsz 100-150 liter bort, ha megfelelően terméskorlátozol (1,5-2 kg/tőke), 70-80% -os lékihozatallal számolva.
Előzmény: T. Almeida (4737)
RAMBO Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4741
Othellónál hogy kell értenem az "oltvány" szót? Othellót oltanak mire?
Előzmény: fefe73 (4740)
fefe73 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4740
Szia.
Nekem elég sok othellóm van jórészt én ültettem,de már 5-6 éve sem lehetett oltványt venni.Kaptam egy ismerőstől vesszőket és abból lett.A rendes neve hamvas othelló.Hogy mennyire mérgező azt nem tudom,de az biztos,hogy mikor eladom itt a faluban a bort,mindig az othellóra csapnak le először.Az íze pedig nagyon finom enni is meg inni is.Én mondjuk keverem egy kis zweigelt-tel meg merlot-val,de a nagy része othelló.A bora szinte fekete,testes száraz vörösbor.Tényleg ellenálló,de ne higgyj el mindent,például a lisztharmatra ugyanolyan érzékeny mint az átlag és a kénes permetezést nem bírja.Azért még az is érdekes,hogy ezt a fajtát mindenki ismeri és már az üköregapáink is ezt itták és nem volt semmi bajuk.A mostani 200 ft-os "tesco gazdaságos" Kancsó Kincse meg Brigadéros meg Gránátos bezzeg igazi minőségi nemesített szőlőkből vannak mi?Hát tudod inkább maradjunk meg az ilyen sokak által lenézett fajtáknál....Aki meg szeret permetezni hátcsak rajta...Ezt a fajtát nem kell annyiszor,kb fele annyi elég mint a többinek.
Előzmény: T. Almeida (4739)
T. Almeida Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4739
Hopp, nem tudtam, hogy kedvenc csemegeszőlőm ilyen veszélyes, akkor inkább csak beszerzek 1-2 tőkét csak csemegének.

Köszönöm válaszod, az ajánlott fajtáknak is utánaolvasok.
Előzmény: scsaba1 (4738)
scsaba1 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4738
Az Othellónak Othelló a neve. Drikettermő, elvileg sem szaporítani nem lehet, sem ültetni, mert a drikettermők bogyójában több a pektin, és ez az erjedés során (különösen, ha sokáig van a héján tartva) megvan rá az esély, hogy metil-alkohol képződik, ami méreg.

(Ennek ellenére régebben nagy kedvel telepítették, mert igénytelen, és nem kell oltvány vásárolni kötött talajon sem. A bora pedig olyan, amilyen...)

Ennek ellenére Abasáron oltványként még be lehet szerezni, van aki csemegeszőlőnek szereti. (Én is.) Ill. régi házak udvarán, régi szőlőkben meg lehet találni és vesszővel lehet szaporítani. Én óvnálak tőle, ha bort akarsz készíteni.

Szerintem nézz más fajtát: Duna gyöngye, Medina vagy a lentebb emlegetett Néro.
Előzmény: T. Almeida (4737)
T. Almeida Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4737
Sziasztok,

Szőlős telepítését tervezem telkemen, jóféle vörösbort szeretnék készíteni (nem eladásra, 100-150 liter bort szeretnék évente).
Természetesen a netet túrom, nem szeretnék mindenféle gyagyi, triviális kérdéssel bombázni a fórumot, csakha nagyon muszáj.

Néhány kérdésre még nem találtam választ, Ti biztosan tudtok segíteni.

- Mi az "Othellő" szőlő "hivatalos" neve? :) Othellő oltványt egyszerűen nem lehet kapni.
- Úgy tervezem, hogy fele-fele arányban keverném a Kékfrankost és a fent nevezett "Othellót". Mit gondoltok, hány tőkét telepítsek, hogy meglegyem a 100-150 liter borom?

Nagyon köszönöm!
Üdv, Zsolti
Cirfandlia Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4736
Szombaton szép napos, szeles időben -a péntek éjjeli özönvíz után, a vasárnaptól tartó özönvíz előtt- leszedtük ismerősöm olaszrizlingjét igen jó erős 19es mustfokkal, szép mennyiséggel. Mondjuk a terület igen jó kitettségű teraszos DNYi meg az utóbbi egy hónap remek ideje megtette a magáét. A sajátom is 20 körül jár a refrakto szerint; de annak szedését jelen körülményeket látva határozatlan ideig elnapolom...
fefe73 Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4735
Akkor én meg úgy döntöttem,hogy meghagyom.Legalább jövőre megtudjuk a "kísérlet"eredményét:-)).
Előzmény: F.Szilvi (4732)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4734
Könnyebb szüretelni, csak aláteszed vödröt és belerúgsz a tőkébe :))

Nálam is megvolt 2 szüret, a Bianka 23-as, a Kékfrankos 18-as lett. Rizlingszilváni nagyszüret is elkezdődik a héten, talán odaér a kombájn, a próbaszüret alapján 18-as ez is meglesz.
Aztán megszületett a halálos ítélet: jövöre még "letermeljük" a területet és beadjuk kivágásra.
Előzmény: trasgo (4733)
trasgo Creative Commons License 2008.09.15 0 0 4733
Szia talán
A konkord(i) szőlő nagyon illatos és jellegzetes.
Nagy hibája szüretkor már nagyon hull .

http://www.greenaction.hu/aktualis_elemei/bio2szulinap_elemei/image134.jpg
Előzmény: KGáborr (4727)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.14 0 0 4732

Köszi...értettem az  első változatodat is:-)) igen tudom, hogy sokkal elöbb be kellett volna avatkozni a megmentés végett.

Én úgy döntöttem, hogy fűrész +ásó, mivel ez egy nagyon régi min. 25 éves tőke, igaz jó fajta , valami csemege.

De  félek, hogy valami véletlen sérűlés által a többi is megfertőződhet és akkor már nem csak egyet kell pótolnom..na azt meg nem szeretném...

Köszönöm a megerősítést....

 

Előzmény: Ferig (4729)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.14 0 0 4731
A vesszőnek ősszel be kell érni, a nedvkeringésnek le kell állni ahhoz, hogy tavaszig kibírja levágva. Szerencsésebb szedni február végén, esetleg novemberben.

A szőlődre keress rá valami fajtajegyzében, így túl kevés az infó.
Előzmény: KGáborr (4727)
Ferig Creative Commons License 2008.09.14 0 0 4730
A hétvégén leszüreteltük a jégverte szőlőm első (rizlingszilváni) adagját. Miután a jégveréstől egy csomó elszáradt bogyó volt a fürtökön, kb. 150 tőkét, négyen, 8 óra alatt szemezgettünk ki.  Már elég sok szőlőt láttam, de így még sohasem szüreteltünk. Minden egyes fürtöt külön-külön megválogatva, ez ám az "igazi szemelt rizling". A minőségére nem lehet panaszom, a cukorfoka 18.5,  a mennyisége ~300 liter.

Ferig Creative Commons License 2008.09.14 0 0 4729

Lehet, hogy egy kicsit bonyolultan fogalmaztam. A lényeg az; ha nem teszel semmit a tőke előbb-utóbb elhal. Ha még reménykedsz, tehetsz egy mentő kisérletet, esetled sikerül. Ha meg biztosra akarsz menni, vágd ki és ültess egy újat.

 

Rövid válaszom (javítva): FÜRÉSZ+ÁSÓ és TŰZ

Előzmény: F.Szilvi (4726)
Ferig Creative Commons License 2008.09.14 0 0 4728

Rövid válaszom: FÜRÉSZ + ÁSÓ :-(((

 

Hosszú válaszom: Elvileg az ESC-s tőke megmenthető, ha időben észleled a tüneteket és a fertőzött részeket szintén időben eltávolítod, megakadályozva ezzel a fertőzés továbbterjedését. A szakirodalom szerint a tőke a mechanikai sérüléseken keresztül (metszési sebek, kapavágás helyei, törési-tépési sebek) fertőződik, azaz itt lépnek be a fertőző gombák, innen terjednek tovább.

 

Miután eddig nem avatkoztál be, csak követted magát a folyamatot, valószínűleg keresztet (+++) vethetsz a tőkére. Persze a folyamat lefolyása nagyon tanulságos, de beavatkozás nélkül a végeredmény előbb-utóbb úgyis a fürész+ásó páros lesz. :-(

 

Persze megpróbálkozhatsz még egy mentőakcióval, ha úgy látod, hogy vissza lehet az ép részekig vágni a tőkét, eltávolítva ezzel a fertőzött részeket, de akkor azt tüstént tedd meg, minden egyes vágás után fertőtlenítve a metszőollót, a friss vágási felületeket meg sebkezelve. Esetleg sikerül.

 

A döntés (mit választasz) a Te kezedben van, és azt az aktuális szituáció, valamint a tőke múltjának ismeretében tudod meghozni.

Előzmény: F.Szilvi (4724)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!