Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2008.10.06 0 0 4837
Nálunk általában 2 kádnyi cefre szokott a rizlingből lejönni. (350 és 400 literesek). (Menet közben meg kell raknom a prést is és folyamatosan hordani az előprésmustot a hordóba.)

Az első prés tehát nem ázik. A második kb. estig ázik - cca. 6 órát, a harmadik cca. 18 órát.

Az új hordóktól faízt kap a bor - sajnos.
Előzmény: Kulicz (4834)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.10.05 0 0 4836

Szia

 

Megkérdeztem....Suvenir a fajtája, de már eladta az oltványokat, jövőre lesz neki megint...

üdv Szilvi

Előzmény: groowe (4811)
lalá Creative Commons License 2008.10.03 0 0 4835
-Ha a hordó henger alakú volna, nem kellene a Hoffman rendszerű hordómérő táblázat.(hehehe) (Hordómérő táblázatok; szerkesztette:Ordódy Géza)
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4818)
Kulicz Creative Commons License 2008.10.03 0 0 4834

Kedves Rambo, örülök, hogy te is rizlingpárti vagy, nekem is ez van a Kékfrankos mellett, ám igazából a csemegeszőlő a hobbim. Nem is értek igazán a borászkodáshoz, még a helyi versenyeken sem szoktam indulni, de azért érdekel. Például mennyi ideig áztatod a Rizlinget? Én 3-4 órát szoktam. Ezt a hordóízt nem értem igazán, nekem is volt új hordóm, de nem emlékszem, hogy attól a bor mellékízt kapott volna, ha igen akkor csak jó lehetett, mert elég finnyás vagyok rá.

Deríteni én is szoktam, meg palackoztam is már, de rá egy évre elfogyott, mert megittuk, meg elosztogattam. Nagy minőséget sajnos nem tudok ezen a homokon elérni, pedig korlátozom a mennyiséget, többet teremne a rizling, ha hagynám. Néztem a honlapodat, király.

Előzmény: RAMBO (4833)
RAMBO Creative Commons License 2008.10.03 0 0 4833
A tavalyi bor derítése nekem is gyönyörűen sikerült: ragyogó tükrös színe van. 5 db 10mikro(?)méteres szűrlapon szűrtem át, előtte bentonittal derítettem. Idén már nem tud a hordó úgy beleszólni a borba, mint tavaly, mert akkor fejtem át acéltartályba, amikor jólesik.

A tavalyi rizling előprésmust bora kicsit fás, bár sokkal illatosabb és fajtajellegesebb mint a présmutból készült bor. Ez utóbbi viszont közelebb van ahoz, amit szeretnék csinálni. Csináltam 1:1-es házasítást - nem ugrottam tőle hátraszaltót, így lehet, hogy csak a présmust 200 literjét palackozom majd le.

A présmust végét (30-50 liter) üvegballonban fogom kierjeszteni, a tavalyi Enikő vége valami elképesztően jó lehetett volna - ha az 50 literes hordóm agyon nem faízezi. Szinte likőrösen édes, de száraz bor - csak iszonyat fás.

A rizlinget fogom áztatni bogyózás után, a színe szépen alakul.
Előzmény: Cirfandlia (4832)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.10.03 0 0 4832
Hagyom...?? Hát nálunk a megfelelő eszközök nélküli garázsborászatban eléggé nehéz belenyúlni az erjedésbe.... hűteni nem tudom (2006ban pl. elmaradt a tél így sokan az időjárás hűtő hatását sem tudták kihasználni, le is forrt pár édesnek szánt bor :) ) a kén nem állítja meg; azt pedig nem akarom követni, hogy kevésbé alkoholtűrő fajélesztővel beoltom, és K-Szorbáttal megfojtom hogy édes maradjon...
Kiforr ami kiforr, jó lenne ha maradna; 2006ban is szerettem volna mert kicsit sok volt a sav mellé a töppedés és az évjárat miatt, de nem állt le ....
Most 2vel magasabb mustfokról indulunk hátha.

Tényleg szeretném ha olyan valami lenne mint a 2002es ott pedig kiforrt 15 fölé az alkohol de a 10es savval olyan pariban volt; sőt van mert:
Nemrégiben volt a házassági évfordulónk és arra az egyik utolsó ilyen 2002es Cirfandlit bontottam, amit 3 nappal a lagzi előtt szedtünk. 6 éves a bor, házilag lepalackozva, csak derítve volt, és mégis olyan élményt jelentett, hogy elérzékenyültem ! (:) no jó kis elfogultság, de) Tiszta, tükrös, minimális borkőkiválással; ananászos, trópusias érett illatok, meglepő frissesség - több 1-2 éves bornak becsületére válna- kilométer hosszú íz érett és élő savakkal egyben tartva. (hiába no a 40es extrakt, az 15ös alk. a 10es sav annyira összetartja, hogy képtelen voltam elrontani :) és az idő sem fog rajta)
Előzmény: BZoltan (4828)
fajankó Creative Commons License 2008.10.02 0 0 4831

 

Szia Kulicz!

 

Köszönöm az ismertetést az Éváról, fogok néhányat vásárolni, de bízom benne, hogy a Fanny leírása is helytálló a honlapon és azt is kipróbálom.

Jó, hogy említed a hosszúra metszést, én ugyanis ernyőművelésre akarom őket kialakítani, remélem bírni fogják. Én is személyesen akarok elmenni és örülök, hogy jók a tapasztalataid a Flóranettel.

Előzmény: Kulicz (4825)
BZoltan Creative Commons License 2008.10.02 0 0 4830
Hát igen... ilyen mustfokból simán várható 14-14.5-ös szesz és az alkoholédesség sem egy utolsó, meg ha az extrakt elmegy úgy 30-40 környékére akkor az extraktédesség is érezhető lesz. De szerintem 3-9g maradékcukortól nem kell megilyedni ha 8-9g/l savasságal bíró bor esetében :)
Előzmény: RAMBO (4829)
RAMBO Creative Commons License 2008.10.02 0 0 4829
Én a glicerines édesség híve vagyok. Ennyi cukorból akkora gyűrűje lesz, mint a Szaturnusznak. Az a savat is tompítja.
Előzmény: BZoltan (4828)
BZoltan Creative Commons License 2008.10.02 0 0 4828
Ez igazán jól hangzik!

23 fokos mustból már sokminden lehet :) Hagyod végigmenni a forrást? Ilyen savakkal némi maradékcukrot simán elbír a bor.
Előzmény: Cirfandlia (4824)
BZoltan Creative Commons License 2008.10.02 0 0 4827
Októberben azért felénk már ritkán van 20 fok ha borult az idő. De alapvetően -és tudtommal- a napfény az ami nagyon kell az éréshez. Persze valamennyi nap akkor is van ha borultabb az idő, de fénymennyiségben ez messze van a rendes derűs napsütéstől.
Előzmény: jacsoj (4826)
jacsoj Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4826
Csak a napos időben érik-cukrosodik a szőlő? Ha borult lesz az ég, és 18-20 fok lesz akkor nem érik?
Előzmény: BZoltan (4823)
Kulicz Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4825

Az Éva, az igen. Az nagyon szép. Idén veszek is belőle néhányat. Apósom kértjében van egy tőke, már vittem belőle gyökereztetni, de nem sikerült. Nincs vele gond, nem vettem észre, hogy érzékeny lenne valamelyik betegségre, a többi csemegével együtt van permetezve és  júliusban már nem, mert korai. Olyan fürtjei vannak, mint az Afuz Alinak, csak talán lazább, meg nem sárgul, mert aug. elején leesszük. Azt hiszem hosszúra kell metszeni, mert nálunk nem hoz sok fürtöt, de azok hatalmasak.

A Fannyt nem ismerem, jól hangzik amit írnak róla, de a fénykép az katasztrofális. Egyébként  én már vettem a Flóránál oltványt személyesen, mert Dunaföldvár hozzám közel van és nem csalódtam bennük. Az Éva sem fog neked csalódást okozni, garantálom.

 

Előzmény: fajankó (4821)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4824
Én a hétvégén leszedtem és várakozáson felüli eredménye lett mind minőségileg, mind mennyiségileg.
Az elmúlt 2-3 hét tragikus időjárásának beköszönte előtt néztem refraktóval, és akkor már 21 körüli mustfokot mértem, így futottunk bele ebbe a késő őszre emlékeztető periódusba. A szőlő derekasan állta a sok esőt és a napfénytelen hideg időt; köszönhetően -talán- a szellős lomb és fürtzónának, a kellően magas mustfoknak, és elképzelhető hogy az augusztusi Teldoros kezelésnek is volt utóhatása.
Erősen töppedtek, aszúsodtak a bogyók, az ecetes rothadásból alig jelent meg néhány tömöttebb fürtben.
Hétvégén úgy tűnt, nem lesz tartós javulás az időjárásban és olyan mértékű darázs és méh dézsmálás kezdődött a fürtökön (3-4 állatka/fürt), hogy úgy tűnt letarolják az összes mazsolás szemet; no meg kellően magasnak véltem a mustfokot ezért a szedés mellett döntöttem.
A must 22 fokos lett a törkölyös mustnál, ami jó egy napos áztatás után 23ra kúszott fel a présmustnál. Rengeteg mazsolás töppedt élénk pirosra szineződött héjú bogyó volt, minimális ecetesen rothadttal, (azokat kivágtuk a fürtökből).
A mennyiség is szépen alakult, köszönhetően a lassan termőre forduló új telepítésnek ~ 250 liter mustot sikerült kinyerni. (250 tőke van ebből cca 200 termő)
Érzetre a must a határozott édesség mellett kellően magas savval bír (a házi bortesztem oldata sztem kicsit megöregedett, klasszikus színátcsapást nem sikerült produkálni; 8-9 körül lehet) jó zamatos.
A musttal nem tettem semmit most, eltekintve a Go-ferm nevű természetes -elhalt élesztőkből álló- élesztőtáp hozzáadásától, ami különösen javallt túlérett, töppedt szőlő esetén. (Nitrogén hiányosak ezek már) Nem volt ülepítés, hűtés, semmi; színmust végre egy jó minőségű szerednyei hordóban, préslé üvegballonban.
Minden reményem megvan, hogy végre a legendás 2002es évjárathoz hasonló bor szülessen...
Előzmény: RAMBO (4822)
BZoltan Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4823
Nálunk a juhfark 19 fokon volt a hétvégi próbaszüret alkalmával... de a hárs az a maga 16 fokával nem tart még sehol.

Nagyon kéne két hét napos, meleg idő. Nehéz lesz ez így...a fürtválogatás talán segít ahol kell.
Előzmény: RAMBO (4822)
RAMBO Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4822
Édesedik a rizling. A sok eső ellenére apró szemek vannak. Egyes magok is értettek már.
fajankó Creative Commons License 2008.10.01 0 0 4821
Sziasztok!

Új csemegeszőlőket szeretnék telepíteni, a flóraneten találtam a Fannyt és az Évát.
Érdeklődöm, hogy van-e ezekkel kapcsolatban valakinek gyakorlati tapasztalata?
Ferig Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4820
Egy vessző-egy fürt, szépek, egészségesek. Ügyes vagy! :-)
Előzmény: Kulicz (4814)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4819
Ha nem lenne egyértelmű, a p betű pi-t jelöli.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4818)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4818

Tegyük fel, hogy a hordó henger alakú. Ekkor a Pithagorasz-tétel segítségével, ha a a rúd hossza "c" (ez az átfogó), akkor az átmérő "a", az akonanyílás távolsága a dongafejtől "b". Ekkor a hordó térfogata:

 

V = ( a2 / 4 ) * b * p * 2 = ( c2 - b2 ) * b * p / 2

 

Ebből a b-t nem ismerjük, tehát ettől is függ az eredmény. És akkor még ott van a dongák görbülete, mint újabb ismeretlen tényező.

 

 

 

 

Előzmény: Ferig (4815)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4817
Köszönöm a hordómérési válaszokat, talán a "fefe" által leírt módszer a legegyszerűbb, és el is fogadom a 175 l-es méretet, kb. tényleg ennyi lehet.
Arra gondoltam, hogy krétával húzogatom, de mi van, ha nem egyformán van tele a vödör, vagy elfelejtek egy csíkot húzni. Ez a hossszméret utáni átszámítás bármikor alkalmazható. Megvan ez a hordó már vagy 30 éve, de mindig gyanús volt, hogy "elnyeli a mustot".
Előzmény: Ferig (4816)
Ferig Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4816

Legközelebb fogj egy krétát és minden felöntött teli vödör után húzz egy vonalat a hordóra. :-)

Előzmény: jacsoj (4806)
Ferig Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4815
Ismeri ennek a módszernek valaki a matematikáját?
Előzmény: fefe73 (4812)
Kulicz Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4814

Gondolom ezeket ismeritek, igazán szép kései csemegeszőlők. Afuz Ali

 

Afuz Ali - jobb talajon datolya alakú és nagyságú szemei vannak

Hamburgi muskotály

 

Hamburgi muskotály - még érnie kell

Előzmény: groowe (4811)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4813

Még egy ötletem van, de ez inkább csak elméletben működik: megméred a teletöltött hordó tömegét, majd kiveszel mondjuk 5 liter mustot, és azt is megméred. Ha tudod az üres hordó tömegét, akkor ebből már ki lehet számolni a térfogatot.

 

Ennek viszont több feltétele is van: tele legyen a hordó, ismerned kell a hordó üres tömegét, egyenletes sűrűségű legyen benne a must, és képes legyél megmérni az adott esetben több mázsás hordó tömegét.

Előzmény: jacsoj (4809)
fefe73 Creative Commons License 2008.09.30 0 0 4812
A legegyszerűbb hordómérés menete a következő:
a felső nyíláson bedugsz egy mérőpálcát és a hordó aljára engeded koppanásig hátrafelé,utána ugyanez előre.Általában ugyanannyi,ha nem átlagolsz.A táblázat szerint a 67 centis kb175-180literes.
Előzmény: jacsoj (4800)
groowe Creative Commons License 2008.09.29 0 0 4811
Köszi Szilvi!nagyon szép szőlő volt,azért is keltette fel az érdeklődésemet.
Előzmény: F.Szilvi (4799)
Ferig Creative Commons License 2008.09.29 0 0 4810
Arra gondoltam, ha mérőpálcát használsz, azt függőlegesen beleállítva a hordóba meg tudod mérni a hordó legnagyobb belső átmérőjét (sugarát).
Előzmény: jacsoj (4806)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.29 0 0 4809
A henger méretei alapján 134 l- es. Eddig azt hittem , hogy 130-140 l körül van a térfogata, de, ha jól emlékszem, akkor már 120 l mustot beleöntöttem, és még hatalmas hely van.
Megmérve (becsülve) a maximális átmérőt, és átlagolva, az űrtartalom 150l fölé számítódik. Ez már inkább elfogadható.
Közben találtam egy másik mérési módszert is, egy pálcát kell ledugni ferdén a hordó legtávolabbi pontjáig, és a cm méretet egy táblázat alapján lehet literre átváltani. A méretem 67 cm.
Ez alapján olyan 160 l körül lehet.
Előzmény: Szakadáskapcsoló (4808)
Szakadáskapcsoló Creative Commons License 2008.09.29 0 0 4808

Nincs olyan mértani fogalom, hogy hordó. :-) Az ismert mértani alakzatok közül mégiscsak a henger áll a legközelebb hozzá.

 

A méretek alapján kb. 130-135 literes lehet.

Előzmény: jacsoj (4805)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!