Keresés

Részletes keresés

F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.25 0 0 4784

Még nem döntöttem véglegesen korai csemege ügyében, talán mégis Favorit lesz/van 1 tőkém/vagy mégis  Csabagyöngye??...

Á nehéz ügy hiszen csak pótlásra  tudom betenni a sorba , új ültetvényt már nem csinálok...

jacsoj Creative Commons License 2008.09.25 0 0 4783
Eddig azt hittem, nekem is van Teréz szőlőm. Az én szőlőm a floranet-en található képre jobban hasonlít. Az érési ideje nálam okt. eleje-közepe, és a színe is inkább pirosabb, és a bogyója se ennyire ovális.
A képen látható szőlő elég érett állapotban van, és szerintem sárgás színű. Nem véletlenül Palatina?
Előzmény: Kulicz (4782)
Kulicz Creative Commons License 2008.09.25 0 0 4782

Én jelenleg a Terézről zengek ódákat. Ez az első termés.

 

 

Teréz 2

 

Semmiféle betegsége nem volt, nem rodhad, darázsmentes.

Teréz 3

 

Jővőre kezdem terhelni.

Előzmény: Corsario (4780)
Corsario Creative Commons License 2008.09.24 0 0 4781
Nagy itt a csönd. Mindenki cukorfokot mér otthon??
Corsario Creative Commons License 2008.09.24 0 0 4780
Találtam egy osztrák kertészetben pár hete "Montlake" és "Regent" fajtáju hibrid- csemegeszőlőket.  (Nekem legalábbis ismeretlenek voltak). Az interneten utánanéztem, persze ódákat zengenek mindkettőről. Majd 3 év mulva beszámolok a részletekről:)))))
Kulicz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4779
Ezt még tanulnom kell, nem sikerült a képet feltöltenem, miért? Ahá, kezdem érteni.Hamburgi muskotály
Előzmény: jacsoj (4776)
Kulicz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4778
Ez tényleg nagyon fontos, hogy augusztusban ne kelljen permetezni, én is ezt követem évek óta. Eddig 18 féle csemegeszőlőm van, a koraiakat már júliusban sem szórom semmivel, bármi történik. Persze minden év más. Volt, hogy november elején még bőven volt Hamburgi muskotály, Afuz Ali, Itália, ezért ezeket aggatni is szoktam. Sokáig tőkén tartható még az Attila, Pannonia kincse, a Saszlák. Újabb kedvencem a Teréz a hatalmas fürtjeivel. Nálam nagyon kényes a Csaba Gyöngye, Favorit és a Cardinal, bár az idén nem volt velük annyi gond. A Hamburgi muskotály tapasztalatom szerint érzéken a terhelésre, sokkal több fürtöt hoz, mint amennyit képes beérlelni, jól meg kell válogatni, különben nem érik be minden fürt. A Cardinal meg a Boglárka reped ha két csepp eső éri. Nálam legalábbis. A képeim sajnos nagyok, le kellet vágnom belőle,  hogy fel tudjam tölteni.
Előzmény: jacsoj (4776)
Zalancelot Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4777

Például itt:

http://www.plazacity.hu/labornite/webaruhaz.php?kid=5&s=

 

Ennél vagy 30%-kal olcsóbban is beszerezhető Szlovéniából.

Előzmény: mooonwalker (4775)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4776
"Csak a fajtát kellene ügyesen kiválasztani"

Így igaz, de nagyon ügyesen. Én is azért vettem 100 tőke Pölöskeit, hogy milyen jó lesz szeptember közepén fogyasztani. Most már tudom, hogy okt. elején jó. Tehát gondoskodni kellett másik fajtáról szept. közepére. Ez lett a Palatina(augusztusi muskotály), ami a leírás szerint aug végén érik. A Néró aug. közepe helyett szept eleje. Úgy látszik a szőlőt is elérte bizonyos reklám biznisz. Ebből már lehet tanulni.
Mindenképpen át kell gondolni a csemegeszőlő érési idejét, hogy mikor jön el a fogyasztás ideje. A nyarat uralja a dinnye, sárgabarack, őszibarack, szilva, körte.
Szeptember elején kifogyóban vannak a fent említettek, innen a szőlő az egyeduralkodó. A tőkén érés idejét kell beosztani aug. vége, és nov. eleje! között. Leírnék egyáltalam bevált sort, természetesen más lehetőségek is vannak, a lényeg, hogy már augusztusban ne kelljen permetezni, és az őszi esöknek, rohadásnak is ellenálljon, főleg a későbbiek:
Eszter- Kozma Pálné- Néró- Palatina- Boglárka- Saszla (fehér, piros)- Piroska- Pölöskei- Teréz- Moldova.
A Kozma Pálné, Saszla, Boglárka egy kicsit érzékenyebb fajta, a többi elpusztíthatatlan.
Hát akkor sok sikert, és kitartást.
Előzmény: Csillu77 (4772)
mooonwalker Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4775

A két érték ugyanaz. Csak arra vigyázz, hogy a leolvasott százalék száraz anyag tartalmat jelent. Ez tiszta oldatoknál nem probléma, de pl. must fokolásánál a leolvasott értékből 15%-t le kell vonni a mustban levő egyéb (nem cukor) anyagok miatt. Pl. ha leovasott érték 20 a valós mustfok 20-0,15*20=17.

Egyébként hol lehet mostanában ilyen refraktométert kapni és mi az ára?

Előzmény: Atis44 (4760)
RAMBO Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4774
Szőlőskertek királynője az jó csemege fajta.
Előzmény: Csillu77 (4772)
Csillu77 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4773
Egyébként nagyon köszönöm a tanácsokat, látszik, hogy én nem értek hozzá.
Előzmény: Csillu77 (4772)
Csillu77 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 4772
Ne harapjátok le a fejemet! :-))) Etyeken voltunk szombaton, ahol termelők árulták, kóstoltuk is, mielőtt vettünk volna egy kilót. Persze az 5-6 nagy fürt közül kb. egy volt igazán érett, a többiben többségben vannak a zöldes szemek. Nem lehetett válogatni, ki volt mérve előre, most már értem, miért.

Van két szőlőrajongó gyerkőcöm, amikor már kapható ehető minőség, onnantól folyamatosan van az asztalunkon. Ha már lett kertünk, szeretnék pár tőkét, amikről finomat ehetünk. Csak a fajtát kellene ügyesen kiválasztani, jelenleg itt tartunk.
Előzmény: Tiamat# (4769)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.22 0 0 4771
A Pölöskei muskotály is akkor érett, finom ízű, ha mindenhol sárga színű a bogyója. Jellemzője, hogy a fürt napos oldalán már sárga, belül még zöld. Ki kell várni, míg mindenütt megsárgul.
A szőlőknek meg van a tenyészidejük: a nedvkeringés indulástól a szüretig. A Pölöskeinek, ha jól emlékszem 220-230 nap körüli. Ez 7 és fél hónap. Ugye márc. 15. körül még nem hajtott a szőlő? Persze ez is éghajlat, termőhely kérdése.
Szintén, ha jól emlékszem, a Pölöskeit a zalai szőlők korszerűsítésére "találták ki". Azon a vidéken talán korábbi a fakadás, mint a keleti országrészben. Ezért is adták meg érési időpontnak szept. végét. Szerintem is később érik.
Előzmény: Csillu77 (4763)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.22 0 0 4770
Igen, van, és tudom ajánlani, legfeljebb pár év után kivágod:)

A Kulicz kolléga írásával egyetértek, már szépen nézett ki aug. közepén is, de nem volt jó ízű. Teljesen be kell sárgulni a bogyóknak, és ez csak szept. elejére-közepére következett be.
Előzmény: F.Szilvi (4765)
Tiamat# Creative Commons License 2008.09.22 0 0 4769
A hétvégén vettünk Pölöskei muskotályt, érdekes szőlő. A fürtön pár szem egészen fantasztikusan édes, muskotályos, míg mellette a másik szem olyan, mint az ecet... Azt hiszem ezt kihagyjuk


Nekem van Pölöskei muskotály és azt mondom,hogy enni az egyik legfinomabb szőlő(bornak is megfelel).Ahogy írod(hétvégén vettünk)ne is csodálkozz,hogy még van benne savanyú szem.A Pölöskei muskotálynak az érése szeptember vége (a könyv szerint),de én még október közepe előtt nem szedtem(sajnos nem is érik be előbb).Tehát te durván 1hónappal előbb leszedet szőlőt vettél(bármilyen szőlőt veszel 1hónappal, az érés előtt ugyan így jársz).Ami még mellette szól nem kell agyon permetezni.
Előzmény: Csillu77 (4763)
Csillu77 Creative Commons License 2008.09.22 0 0 4768
Köszönjük! :-)
Előzmény: Kulicz (4766)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.22 0 0 4767
Köszi...ez jól hangzik...:-)
Előzmény: Kulicz (4766)
Kulicz Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4766
Van két Palatina oltványom, idén hozták első termésüket. Fürtjei és bogyói közepes nagyságúak, de nagyon finom édes, enyhén muskotályos ízűek. Bár a szőlő másik neve Augusztusi muskotály, én szeptember 15-éig érni hagytam, így tökéletesen beérett, és sötét sárgára színeződött. Semmiféle betegség nem bántotta, igaz, a többi szőlővel együtt permeteztem. Szerintem még tovább tőkén tartható, nem rothad, nem töpped, darazsak nem bántották. Mindenkinek javaslom.
Előzmény: F.Szilvi (4761)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4765
Köszi.. a paramétereket olvastam, de neked van akkor ezek szerint...?és tudod ajánlani...igaz?
Előzmény: jacsoj (4762)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4764
No akkor összebeszéltünk..?:-))
Bizony van olyan csemegém, ami optikailag gyönyörű, de ízügyileg olyan savanyú, hogy brrr....valszeg őt is kivágom mert ennek nincs értelme...és ez már így megy 3. éve..
Előzmény: Csillu77 (4763)
Csillu77 Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4763
Én is pont ezt a kettőt néztem ki, csatlakozom a kíváncsisághoz! :-)

A hétvégén vettünk Pölöskei muskotályt, érdekes szőlő. A fürtön pár szem egészen fantasztikusan édes, muskotályos, míg mellette a másik szem olyan, mint az ecet... Azt hiszem ezt kihagyjuk.
Előzmény: F.Szilvi (4761)
jacsoj Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4762
Palatina: szép sárga, ropogós, nagyon édes, nagyon finom. Egy kicsit peronoszpóra érzékeny.
Előzmény: F.Szilvi (4761)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 4761
Az újtelepítés kapcsán van valakinek Belgrádi magvatlanja vagy Palatinája ?Érdekelne a véleménye...:-))
Atis44 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 4760
Sziasztok!

Kaptam még karácsonyra egy refraktométert mely BRIX%-ot mér. Amit utána tudtam olvasni az hogy m/m%-ot azaz tömegszázálékot mér. Kérdésem az lenne, hogy az így kapott értéket kell e korigálni (a hőmérsélet korrekciót végrehajtja a műszer).

jacsoj Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4759
Keress rá az abasári címekre, ha nem sikerül, írj magán e-mail-re.
Előzmény: Nagyon kezdo (4758)
Nagyon kezdo Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4758
Sziasztok,
szeretznék 30 db Néró szőlőoltvényt és pár darab Teréz, Bianca, Eszter, esetleg más rezisztens csemegeszőlőt venni. kezdő lévén kérlek adjatok tippet honnan, mennyiért???
Pesten vagyok, de gondolom errefelé a legdrágábbak...
Köszi
jacsoj Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4757
A száraz, forró augusztus?
Előzmény: Lora1213 (4756)
Lora1213 Creative Commons License 2008.09.18 0 0 4756
Nekem is van két tő Néró szőlőm. Az idén termett először. Az egyiken sok gyönyörű és finom fürt lett. A másikon, mire megérett a szőlő, minden szem összetöppedt, elfonnyadt. A levelén nincs semmi betegség. Mit gondoltok mi lehet a baja ?
T. Almeida Creative Commons License 2008.09.17 0 0 4755
Köszönöm a tippet!
Előzmény: jacsoj (4754)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!