Keresés

Részletes keresés

baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.06 0 0 355

Azt gondoltam, hogy ez lesz a megoldás, de hogyan lehetne megérteni? Az ált.rel-t fel lehet Minkowskiban rajzolni?

Előzmény: mmormota (352)
mmormota Creative Commons License 2012.03.06 0 0 354

Nem veszélyesek, nincs szükség óvintézkedésekre. 

Előzmény: aquaregia (353)
aquaregia Creative Commons License 2012.03.06 0 0 353

ezek a mostanában gyakori napkitörések: mennyire veszélyesek,az elektronikákra nézve?

érdemes rá külön figyelni,és az elektromos eszközöket kihúzni a konektorból, ha napkitörést jelentenek?

az utobbi elkerülte a földet.

mmormota Creative Commons License 2012.03.06 0 0 352

A téridőnek ilyen a görbülete. Ha csak a tér dimenziókba eső részt nézed, akkor ezt látod belőle.

Előzmény: baradlayrichard (351)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.06 0 0 351

Mindig éjszakára jutunk az ilyen bonyolult kérdésekhez. Az hogy van, hogy különböző sebességgel mozgó testek számára a tér ugyanazon pontjából indulva mások a geodetikusok?
Tehát hogy ami lassabb, annak jobban elhajlik a pályálya.

Előzmény: mmormota (349)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.06 0 0 350

Ezek nem egyenlőek!

Előzmény: ZorróAszter (347)
mmormota Creative Commons License 2012.03.05 0 0 349

Tisztán geometriai megoldás (görbült tér) csak akkor lehetséges, ha anyagi minőségtől függetlenül mindenre ugyanúgy hat. 

Az EM tér nem ilyen, hiszen másképpen hat a pozitív, negatív semleges dolgokra.

Előzmény: ZorróAszter (348)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 348

325. -nél Baradlayrichard kollégának írtam írtam a gravitációs térgörbületnek villamos térrel való kiegyenlítéséről legalább azonos töltés vonatkozásában.

 

Neked erről mi a véleményed?

 

A villamos tér miért nem görbült tér?

 

Nincs itt valami érdekes lehetőség a relatívitás valamilyen következményének a pucér megmutatására?

Előzmény: Aurora502 (346)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 347

Kedves Baradlayrichard!

 

Egy töltött kolbásszal és egy töltött palacsintával még megpróbáltalak követni Téged,

de ez a lóhering nekem már sok.

 

Eddig már nem ér fel az én nagy eszem :o)

 

Lécci nem hétmérföldes csizmában lépkedni, hogy követhesselek :o)

Előzmény: baradlayrichard (345)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.05 0 0 346

Szia!

 

Igen, az erővonalak a vektortérben bevezethető szemléletes konstrukció. Úgye az erővonal sűrűsége határozza meg az ottani térerősség nagyságát, és érintője minden pontban az ottani térerősség irányát adja meg. Igazad van, az elektromos és a mágnese térerősségvektorok amik jellemzik az elektromágneses teret. De az erővonalak szépen jellemzik a mezőben az térerősségek irányát és nagyságát mindenütt.

Ez nagyon érdekes dolog. A QED formalizmusában sehol sem jelennek meg részecskék, csak elektromos és mágneses terek fordulnak elő, operátorrá általánosítva. És közvetve visszaadja azokat a kvantumingadozásokat, amiket a detektor részecskebecsapódásként észlel.

 

 

Előzmény: ZorróAszter (327)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 345

Ház, autó, napocska: grafitcsík
Lohengrin: bakelitkorong
World of warcraft: szilíciumréteg


Ez így nem lesz jó.

Előzmény: ZorróAszter (342)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 344

De az elektromágnesest kérdeztem.

Előzmény: Aurora502 (343)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.05 0 0 343

Szia!

 

A gravitáció esetén a hullámok sem kvantáltak. Tisztán klasszikus elmélet.

Előzmény: baradlayrichard (329)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 342

Mágneses erővonal: vasreszelék

 

Villamos erővonal: babahintőpor

Előzmény: baradlayrichard (341)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 341

Kérdés, hogy a határolófelületekkel rendelkező dolgok megértéséhez szokott agyunkon mennyire segít ez.

Előzmény: Creativus (332)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 340

"Babahintőporból illetve a mágnesnél vasreszelékből volt"

 

Akkor az nem babahintőpor, illetve vasreszelék volt?

Előzmény: ZorróAszter (331)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 339

Na végre.

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 338

Nahát !

 

Szerintem az a baj, hogy animated gif.

 

Na mindegy.

 

Akkor még juszt is megprobálom linkként:

 

 

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 337

Namégegyszer úgy lesz négyszer

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 336

Ez nem az én napom.

 

A kép:

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 335

Kedves Olvtársak!

 

 

Kerestem ábrákat.

 

Creativus megközelításéhez kb. ez áll a legközelebb:

 

 


Én itt találtam: http://www.free-energy.hu/pajert/index.htm?FoAblak=../pajert46/TAdo_Elvek.html

 

Eredeti (úgy látszik megszűnt) forrás: www.nsm.buffalo.edu/~jochena/research/opticalactivity.html

 

 

 

Bocs, de az előbb valamiért nem tudtam beilleszteni a képet, hanem helyette kiment a szöveg.

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 334

Kedves Olvtársak!

 

 

Kerestem ábrákat.

 

Creativus megközelításéhez kb. ez áll a legközelebb:

 

 

ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 333

Kedves Creativus!

 

Köszönöm a szemléletes leírást.

 

Közben látom, az én szövegemből ráadásul még ki is felejtettem egy-két szót.

 

Kiegészítené még a polaritás fogalmával?

 

 

 

Mondhatjuk, hogy a foton élettartama valójában csaknem nulla (vagy pontosan?), csak útközben számára megáll az idő?

 

Így kívülről nézve ez a villanásnyi élettartam akár végtelen is lehet?

Előzmény: Creativus (332)
Creativus Creative Commons License 2012.03.05 0 0 332

"Az elektromágneses hullámot úgy szokták elképzelni a szárnyallóbb képzeletű hallgatók, hogy a térben halad a hullám. A haladási irányra két merőleges képzelhető el három dimenziós térben. Az egyiken hullámzik a villamos tér, és hozzá fázisban eltolva hullámzik a mágneses tér - egymást veszteségmentesen kölcsönösen létrehozva."

 

Ez ugyan eléggé szemléletes (föl is szokták rajzolni 2 egymásra merőleges szinusszal), ám számomra van egy még szemléletesebb modell is:

 

Először is az elektromágneses hullámokban (a világunk sztatikus töltéseitől eltérően - mivel ott nincs mágneses töltés) az elektromos és a mégneses tér egymással egyenrangú jelenség, azaz szimmetria áll fenn közöttük. Ahogy gerjeszti/kioltja az elektromos változása a mágnesest, ugyanúgy gerjeszti/kioltja a mágneses tér változás az elektromost.

 

Tekintsük ezt a két egymásra merőleges entitást tehát minőségileg megkülönböztethetőnek, ám megjelenésükben azonosnak, és egy-egy vektornak, melyek a haladási irányra és persze egymásra is merőlegesek. Próbáljuk elképzelni, hogy ezeket össze lehet adni. Hasonlóképpen, ahogy - a villanytanban már jól megszokott módon - a valós és képzetes részt összeadjuk a komplex számsíkon. A pillanatnyi terek nagysága a vektor két vetületének felel meg.

 

Ráadásul normáljuk mindkét mennyiséget úgy, hogy mindkét irányban a maximumnál egységvektort kapjunk. (képzeletben hosszt látunk, ám az valójában egy amplitudó, mely ténylegesen nem jelenik meg hosszúságként).

 

Ha így gondolkodunk, akkor egy fénysebességgel előrehaladó forgó vektort kapunk, melynek a nagysága állandó, és a csúcsa egy spirális pályát ír le. Nos ez a haladó elektromágneses hullám: azaz egy száguldó spirál, és rögtön látjuk is, hogy a spinje (helicitása) van! Ennél szemléletesebben a foton spinjét nem tudjuk modellezni.

 

Ha most belevesszük azt is, hogy fénysebességgel száguldva ez a jelenség végtelenül meg is rövidül, akkor akár a haladási irányra merőleges forgó korongként is (végtelen vékony) elképzelhetjük a fotont, amelyben benne van egyszerre a vektor minden iránya.

 

Érdekes egyébként, hogy a foton ebből csak "annyit lát" (annyit látnánk, ha haladni tudnánk vele), hogy a kiindulópontjából a megérkezési helyéig végtelen rövid idő alatt "átröppen", s "közben" a vektor a korongon annyiszor fordul körül, ahány hullám ebbe a távolságba belefért.

 

A fentiek miatt, azaz a részecskefizika és a relativitás együttes jelentkezése kapcsán a foton számomra hihetetlenül furcsán, és egyre érthetetlenebbül viselkedik, pedig régen azt hittem, hogy valamennyire még értem...

 

A foton szemszögéből valójában nincs is téridő rendszer, csupán a megszületésétől a megszünéséig tartó végtelen rövid pillanat, száguldjon akár évmilliárdokon keresztül a világegyetem egyik végéből a másikba!

Előzmény: ZorróAszter (327)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 331

Igen. Mint mondtam, a kiegyenlítődés csak a test töltésével megegyező töltésű testekre vonatkozna.

 

Ám az egy tök érdekes kérdés, hogy a várakozással ellentétben nem szünteti-e meg a relatívisztikus jelenségeket.

 

Már ha ilyenkor lehet beszélni még ilyenekről.

 

 

 

---------------

 

>"... töltött ..."

 

Nemcsak: kolbásszal és palacsintával is próbáltam: Stimmel!

 

Ami még érdekes lehet, az a szex.

 

De az mindig érdekes.

 

 

(330) >Persze, hogy csak szemléltetik, láttál te már erővonalat!? ;))

 

Hát persze: Babahintőporból illetve a mágnesnél vasreszelékből volt.

Előzmény: baradlayrichard (328)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 330

Persze, hogy csak szemléltetik, láttál te már erővonalat!? ;))

Előzmény: ZorróAszter (327)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 329

Itt a hullám se kvantált, ugye?

Előzmény: Aurora502 (326)
baradlayrichard Creative Commons License 2012.03.05 0 0 328

Szerintem arra nem illik a modell. Pl nem viselkedik 4-dimenziós rendszerként, tehát nem konvertibilis az idő és a tér, nem görbül a fény stb. Igazából viszont az a válasz, hogy nem tudom. Gondolom a gravitációs görbület arányos a sebességgel meg az energiával. Az elektromos "görbületnél" ez legfeljebb a töltött dolgokra lehet igaz, úgymint töltött csirke.

Viszont úgy gondolom, hogy nem a tömeg "görbíti" a teret. A fizikai tér az olyan amilyen, a benne lévő tömegekkel együtt. A teret mi görbítjük rá az íróasztalon, amikor olyan geometriát keresünk hozzá, ami hasonlóan viselkedik az eredetihez.

Előzmény: ZorróAszter (325)
ZorróAszter Creative Commons License 2012.03.05 0 0 327

Nekem homályosan az rémlik, hogy az erővonalak csak szemléltetik a villamos vagy mágneses teret.

 

Analóg módon a gravitációs erőtér is szemléltethető ilyenekkel, de az általában olyan egyszerűen 1/r2 szerint csökken, hogy nincs értelme erővonalakkal, fluxussal és ilyenekkel bíbelődni. De senki se akadályozza meg, hogy bevezessük, csak mindenki ki fog röhögni, mintha Porschével járnánk a kerti budiba.

 

A villamos tér megváltozása egy változással arányos nagyságú, merőleges mágneses teret hoz létre, és fordítva.

 

Az elektromágneses hullámot úgy szokták elképzelni a szárnyallóbb képzeletű hallgatók, hogy a térben halad a hullám. A haladási irányra két merőleges képzelhető el három dimenziós térben. Az egyiken hullámzik a villamos tér, és hozzá fázisban eltolva hullámzik a mágneses tér - egymást veszteségmentesen kölcsönösen létrehozva.

 

 

Pontosabban - létrehozva - kioltva - létrehozva - kioltva .....

 

Ha nem vákumban történik ez, akkor persze van veszteség. És a hullám előbb-utóbb elhal. Persze elvben sosem egészen, de a gyakorlatban elvész az elektromágneses zajban.

 

A matekját ezerszer visszaböfögtem már, de valójában sosem értettem egészen.

 

Egyrészt lusta vagyok

Másrészt hülye a matekhoz

Harmadrészt általában ilyenkor irgalmatlan mennyiságű más hülyeséget is vissza kellett böfögni

Előzmény: Aurora502 (326)
Aurora502 Creative Commons License 2012.03.05 0 0 326

Én magam részéről úgy képzelem el az elektromágneses mezőt, mint Faraday vagy Maxwell. A térben vannak elektromos és mágneses erővonalak. Klasszikusan az elektromágneses hullám nem más, mint ezeknek a térerősségeknek az időbeli változása, az erővonalak hullámzása. Lehet, hogy a mi "mechanikus" világunkban ez egy furcsa kép, de ha ezt elfogadjuk, akkor ezekből csomó minden kijön, érthetővé válik.

 

 A gravitációt nem tudom. :) Ott az áltrelt használják, ahol mezők helyett a téridő görbületét használják. De én erről nem tanultam. A gravitáció nagyon gyenge effektus, fajlagosan 10-42-szer gyengébb az elektromágneses kölcsönhatásnál.

Előzmény: baradlayrichard (320)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!