Keresés

Részletes keresés

szalonspicc Creative Commons License 2008.11.30 0 0 4999

Az első fejtésen túlvagyok két hete. Abszolút nyíltan (locsolókanna rózsáját is használva) a kádban folyamatosan kevergetve fejtettem le a bort majd vödörrel vissza. Kéneztem utána. Én a szagán nem nagyon érzem a javulást, pedig mondom a bor önmagában rendesen fejlődik.

Mennyi időt érdemes hagyni a következő fejtésig, ha nem érzem a szag eltávozását a borból?

Előzmény: RAMBO (4998)
RAMBO Creative Commons License 2008.11.30 0 0 4998
Szerintem az oknál kezdjük. A problémát az okozhatja, hogy az élesztőidnek nem volt elég nitrogén erjedéskor, vagy olyan vadélesztő törzs szaporodott fel nálad, ami kénhidrogént termelt.

No para, valóban jó megoldás a szellőztető fejtés. Szerintem mindenképpen két lépcsőben csináld:
1. slaggal vödörbe majd
2. vödörből hordóba.

Ami érdekes, hogy javít a dolgon, ha lekénezed a borodat az előírt mennyiséggel (vagy azzal, ami hiányzik).

Azt a rezes dolgot szerintem csak a legvégén próbáld ki - tényleg írja a sza(g)irodalom.
Előzmény: szalonspicc (4996)
Zalancelot Creative Commons License 2008.11.30 0 0 4997

Mondjuk csodálkozom, hogy a vörös cefre erjesztésénél nem használsz ként, de mindenki saját sikereinek kovácsa.

Ha valóban kénhidrogénnel állsz szemben, annak a legkonzervatívabb, de egyben a leg macerásabb orvoslása a nyilt színi szellőztető fejtés, akár többször is.
(kádba kifejted, akár úgy hogy egy ágseprűvel jól szétcsapatod, lényeg minél több oxigént vegyen fel és tudjon a kénhidrogén eltávozni.)

Van vegyszeres kezelési mód is, részszulfát hozzáadása a borhoz.
Ehhez kapható spec. erre a célra kifejlesztett anyag, Kupfát a neve.

http://www.kerttradenet.hu/kerttradenet/admin/data/file/20070617Kupfat.pdf

Előzmény: szalonspicc (4996)
szalonspicc Creative Commons License 2008.11.30 0 0 4996

Tanácsra van szükségem. Az erjedés során mind a fehér mind a vörösbor esetében egy rendkívül kellemetlen szag jelent meg. Olyan igazi kénhidrogénes büdös (eddig korábban sosem tapasztaltam). Nem értem mert ként a vörösnél egyáltalán nem a fehérnél meg minmimálisat használtam. Minden hordó tiszta, száraz volt, a gyümölcs meg 20 fok fölötti cukor és teljesen egészséges. Fejtés és kénes kezelés után sem múlik el a dolog, pedig a bor "mögötte" teljesen szépen fejlődik. Lassan kezdek kétségbeesni. Hogy lehetne ezt kiűzni belőle?

RAMBO Creative Commons License 2008.11.28 0 0 4995
Illetve az egy szivattyú márka, "Skolnik" (Iskolás szlávul?) vagy mi a szűrőlap. De a Rover szűrőszivattyúhoz azt ajánlják. Akit megadtam kontaknak, atom korrekt fickó.
Előzmény: RAMBO (4994)
RAMBO Creative Commons License 2008.11.28 0 0 4994
Én azt használok. Szeritem fasza. Itt írok róla.
Előzmény: Tiamat# (4991)
Tiamat# Creative Commons License 2008.11.27 0 0 4991
A colombo rover"4" szűrőlapot használt már valaki?A boltban ezt ajánlották.
Tiamat# Creative Commons License 2008.11.26 0 0 4990
Ez tök jó!Én meg azt hittem,hogy haladók a korral:)

Mosatni biztos,hogy tovább kellett volna.Most már mindegy, többet ilyen szűrőlapot nem veszek!
Előzmény: Törölt nick (4989)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.26 0 0 4989
Ezt a fajta szűrőlapot se láttam a 80-as évek közepe óta :))
Nem sokáig használtuk, mert a minősége sokkal gyengébb, mint a lentebb említett két típusé a szűrés szempontjából(volt olyan hogy a szűrőlapok vastagsága se volt egyforma), de mellékíz problémát azért ebben sem találtam. Nem lehet, hogy rövid ideig mosattad?
Előzmény: Tiamat# (4987)
atrego Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4988

Va n egy ruszki szőlőfajta,hosszú kék szemekkel,agyonverhetetlen,permetezés  nélkül is  valóban  szuperál,nem úgy  ,mint sok rezisztensként reklámozott fajta.Rendkívül jóízű is és  vékony  a  héja.Valami Komszomolszkaja akámicsoda.Egy öreg néni férje hozta még  a vesszőket  a  hadifogságból.

Bizony vannak jó ruszki dolgok is.:o)az a szőlő egy csoda

Előzmény: groowe (4982)
Tiamat# Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4987
Tiamat# Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4986
Zala megyében vettem, egy kis boltban.Megpróbálok feltenni róla egy képet.
Előzmény: RAMBO (4983)
Törölt nick Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4985
Az átmosatást addig kell végezni, míg a kijövő víznek semmi mellékíze nem lesz.
Itthon a két legelterjedtebb szűrőlap a Beco és a Filtrox, mindkettőt használtam és semmi hasonlót nem tapasztaltam.
Előzmény: Tiamat# (4980)
scsaba1 Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4984
Jah, ismerem én is az oldalt, szép szőlők, különösen a pingpong labdányi bogyók vonzóak. :)

Esetleg a kutatóintézetek fajtagyűjteménében van. De nem olyan egyszerű ezeket behozni, elvileg karanténban kellene tartani őket, nehogy bekerüljön velük valamilyen egzotikus betegség vagy kártevő.

(Japán Izabella egyébként van Verséknek.)
Előzmény: Béla1007 (4981)
RAMBO Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4983
Szerintem írd le a márkáját, és hogy hol vetted, nehogy más is megjárja!
Előzmény: Tiamat# (4980)
groowe Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4982
ezeket a japán szőlőket már én is nézegettem.én már attól is boldog lennék,ha ehetnék belőlük :-) amúgy én is keresgéltem már,de sehol nem találtam japán szőlőt.
Előzmény: Béla1007 (4981)
Béla1007 Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4981

Szia Scsaba1!!

Engem japán szőlő fajták érdekelnek de senki nem tud hozni az istennek sem :(((

pl:http://www.terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/szolo.html

Már beszéltem az abasáriakkal de ők sem tudnak :((

Üdv

Béla

Tiamat# Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4980
Szerintem a szűrőlaptól lehet,mert most,hogy így jártam,könyvben megnéztem és írja,hogy szűrés előtt vízzel átkel mosni a szűrőt(összeszerelve).A fehérborom szűrése előtt, átmostam vízzel és úgyis érezni lehet a mosószer ízt(szagra is, és meg is kóstoltam).Ez egy Magyarországon vásárolt szűrőlap volt.Természetesen szűrőlap kidobva.Havertól kértem másikat, ez Szlovéniában vásárolt lap volt.Ezt is átmosattam és semmi rossz ízt nem lehetett érezni.Ezzel megszűrtem a bort és tökéletes lett.Már régóta szűrünk, de így még nem jártunk.Az nem lehet,hogy valami újrahasznosított papírból készült?
Egyébként steril szűrőlapot használtunk.
RAMBO Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4979
Sajnos nem hiszem. A durva íz- és illathibákat általában aktív szenes szűréssel lehet kivenni a borból, ami viszont mindent visz, mint Kamaz a kereszteződésben. Ízt, illatot, mindent.

Biztos, hogy a szűrőlaptól lett ilyen? Nem steril szűrőlapot használtál, hanem valamilyen moshatót?

Nem lehet, hogy a borban már korábban is ott lehetett ez az íz, csak a szűretlenség miatt nem érződött?
Előzmény: Tiamat# (4978)
Tiamat# Creative Commons License 2008.11.25 0 0 4978
Sziasztok!

Jártatok már úgy,hogy a borszűrésnél a szűrőlaptól"mosószerízű" lett a borotok.Én sajnos a rozémmal így jártam.Kérdésem,hogy ezt valamivel kitudom venni a borból?Tegnap próbáltam levegőztetni de azon kívül,hogy elkezdett habozni(de azt nagyon)mást nem nyertem vele.
groowe Creative Commons License 2008.11.24 0 0 4977

igen ,én kerestem suvenirt.azóta vettem is két tőkét,bizos ami biztos.nekünk homokos a talaj.kíváncsi vagyok hogy melyik szőlőtőkék nem fognak megeredni,vagy melyik az ami erre a talajra nem megfelelő.egy dolog hogy mit írnak a könyvek,vagy az árusok,úgy is a maga bőrén tanulja meg az ember.érdekes hogy a thompson és a crimson seedles kék ill fehér szultánként került forgalomba ahol én vettem.

még egy kérdés:a moldova = a kismis moldavszky-al?

Előzmény: scsaba1 (4976)
scsaba1 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 4976
Ők nem kertészet, tehát nem kertészeti áruda, hanem oltványtermelők (mint Abasáron a fél falu), Csak szőlőoltványokat termelnek, viszont csemegeszőlőből komoly fajtagyűjteményük van. Érdemes végigbogarászni "Fajtajegyzék" menüpontot, ill. "Egyéb csemegeszőlők" menüpontot is... Van nekik Suvenir is, ha jól rémlik te kerested pár oldallal ez elött... :) Ill. van Othellójuk, és meglepődve látom, hogy most a borszőlők közé van sorolva.
(Ill. borszőlőből van neki Syrah (Shiraz) is... Ha nem ezen a rossz homokon laknék, hanem valami jó talajú hegyvidéken, telepítenék is belőle néhány tucat tőkét "saját használatra")

Árudákban, lerakatokban kicsi az esélye, hogy ezek a kevésbé ismert, ill. nem is mindenhol termeszthető fajták legyenek készleten. Én sem hozok belőlük (mondjuk a "hagyományos" fajtákból sem), a "rezisztens" vonalra álltam rá. Esztertől a Moldováig minden van, és elég jók a visszajelzések.

Már évek óta tőlük hordom az oltványokat, általában én is le szoktam menni, de idén nem volt időm, így postafutárral jött. Egy nap alatt meg is érkezett, kis zöld furgonnal házhoz hozták.
Előzmény: groowe (4975)
groowe Creative Commons License 2008.11.24 0 0 4975

köszi az infót.szerintem tavasszal felmegyek hozzájuk,postázást nem szeretem,nem mindent kapok meg.

meg egyszerűbb egyszer elmenni ebbe a kertészetbe,mint pl nyár óta hülyít egy kertészet,hogy 60 fajta szőlőjük lesz most ősszel.vasárnap elautókáztam (szakadó hóesésben,ködben) hogy megnézzem milyük van.nem hazudok ha azt mondom ,h kb 10 fajta volt,akkor sokat mondtam,de tujával dunát lehetett volna rekeszteni.kérdezte "na akkor mit kérek?".mondtam,köszi semmit,mert ezekből van 1-1 tőkém.elvörösödött a nyaka is,hát sztem szívesen szájba vert volna a hapsi.úgyhogy ide se jövök többet.

Előzmény: scsaba1 (4974)
scsaba1 Creative Commons License 2008.11.24 0 0 4974
Próbáld itt:

Csemegeszőlő

Az nem jelent semmit, hogy a lapon lévő fajtalistában nincs fent. Egy sereg fajtájuk van, ami nincs fent az árlistában. Ha oltvány nincs is belőle, de vesszőt szerintem tudsz kérni.

De például Afuz Ali, Itália, Génuai fehér és piros fent van a listában is.
Előzmény: groowe (4973)
groowe Creative Commons License 2008.11.24 0 0 4973

kerestem őket vasárnap kertészetekben (Ribier,Genuai zamatos,Gros Colman) de nem volt belőlük.de nem adom fel :-)

érdekes most mindenhol sedlesekbe és kismis-ekbe botlom.remélem tényleg olyan jók,mint ahogy mondják.

Előzmény: atrego (4965)
Zalancelot Creative Commons License 2008.11.23 0 0 4972

Próbáld meg Sanatonnal kezelni.

 

http://vinartis.hu/sanaton.doc

Előzmény: Battaglia (4961)
atrego Creative Commons License 2008.11.22 0 0 4971
így van.Általában,ahol az Afuz Ali,Italia beérik ,ott  a  többi "csodaszőlő"is beérik.Persze  ez  attól is  nagyban függ,mikor jön a  fagy...
Előzmény: groowe (4969)
fefe73 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 4970
Az othellóval semmi baj nincs,az izabella iható ,de a noah tisztán másnap olyan fejfájást csinál,hogy fel se tudsz kelni.Egyszer fél litertől jártam így.Az érdekes az volt,hogy egész kellemes volt az íze.De másnap:-((.
Na azóta én sem iszom meg.
Előzmény: groowe (4963)
groowe Creative Commons License 2008.11.22 0 0 4969
egész nap lényegében süti a nap a tőkéket.többfajta szőlőm van,talán 1-2 tő dobta le a levelét,a többin még rajta van a levél.szerinted így van esélye?
Előzmény: atrego (4968)
atrego Creative Commons License 2008.11.22 0 0 4968
ha jó fekvésben van,beérhet...akárhol szerintem nem...kb.mint az Afuz Ali,vagy az Erzsébet Királyné....
Előzmény: groowe (4966)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!