Keresés

Részletes keresés

IWAS Creative Commons License 2009.07.19 0 0 340
Szerintem gombás fertőzés lehet (pl. Gnomonia comari vagy Mycosphaerella fragariae [bár ez utóbbinál lila szegély van a foltok szélén]). Esetleg vírus. A lyukak rovarrágások lehetnek. A gazdaboltban tudnak tanácsot adni, hogy mivel kezeld. Bár, ha nem lesz rosszabb, akkor nem is kell feltétlenül kezelni, mert a leveleknek csak kis részét érinti, vagyis a termés mennyiségére és minőségére gyakorlatilag nincs hatással.
Előzmény: Kis_T (339)
Kis_T Creative Commons License 2009.06.28 0 0 339
Sziasztok!

Van ötletetek, hogy mi baja lehet az epreimnek?
Hetente egyszer tápoldatozom őket Garri általános tápoldattal (15ml 1,5L vízhez).
A képek nagyban itt tekinthetők meg.

Előre is köszönöm a segítséget!

Eper_01Eper_02
F.Szilvi Creative Commons License 2009.06.19 0 0 338

Ha nem tudod máshová telepíteni, akkor ősszel  mindenképpen jó mélyen  felforgatni a talajt és jó kis érett trágyát neki...

Az őszi telepítés sokkal jobb mint a tavaszi, de ha nem megy másképp az is jó, csak öntözni , öntözni....

Előzmény: Aminah (337)
Aminah Creative Commons License 2009.06.17 0 0 337
Az úgy volt, hogy tavaly tavasszal vettem 50 tő epret és aztán a kertet "lakva" kiderült, hogy nagyon hülye helyre ültettem, ősszel nagyon el voltam havazva, úgyhogy idén tavasszal kiástam az összeset (kész eper dzsungel lett, hát nem számoltam meg, de kb 10 m hosszon van 10 sorom az új helyen + elajándékoztam még majdnem ennyit.) és átültettem a mostani helyére. Tele volt az egész eperrel, de sajnos a nagy tavaszi forróságban a java része megsült még zölden :-(.

A fűnyírós módszer tetszik :-)

"Ja és ahol eddig eper volt oda ne tegyél már epret min. 2-3 évig..."

Na ez már neccesebb. Apósomnak van egy helyes kis mini traktorja és tavasszal át szokott vele jönni megrotálni a veteményes helyét. Szóval most külön tömbbe ültettem az évelő növényeket, hogy ne kelljen őket kerülgetni. Úgyhogy ez az epermáshovátelepítés eléggé rossz hír :-( Sebaj, majd megoldjuk.
Előzmény: F.Szilvi (336)
F.Szilvi Creative Commons License 2009.06.17 0 0 336

Szia

 

Akkor jobban jársz ha felfrissíted a 2 éves ágyásaidat..max. 1 évet vársz még...a tövek elöregednek és nagyon apró szemű termésed lesz jövőre.

 

A régi levelek eltávolítása a legegyszerűbben úgy oldható meg, hogy ősszel okt. vége felé átmész rajta a fűnyíróval....

 

Majd nyár végén  felszámolom a régi ágyasomat és az idei hajtásokból új  eprest alakítok ki.

 

Ja és  ahol eddig eper volt oda ne tegyél már epret min. 2-3 évig...

Előzmény: Aminah (335)
Aminah Creative Commons License 2009.06.17 0 0 335
Sziasztok!

A következő eső után szeretnék nekiállni az epresem (10 sor, egyenként kb.10 m hosszon) gyomlálásának. Ez a második évem, hogy kertem van, szóval nekem még szinte minden vicc új:-)
Olvastam itt, hogy a régi leveleket le kell törni, na akkor egyúttal ezt is megejtem. Régi alatt a tavalyiakat értitek?
F.Szilvi Creative Commons License 2009.06.08 0 0 334

Az előző a képen még aprószeműnek számítanak...az első hullámban az általános körméret 8-10  cm volt.

 

 

 

Áááá nem hektáron csak itt..

 

Ezek a tövek  a tavaly őszi telepítésből vannak ,tavasszal kaptak  egy kis 3x15-ös műtrágyát...már bőven a harmadik palántahajtást hozzák az indán...

Előzmény: taormina1 (333)
taormina1 Creative Commons License 2009.06.08 0 0 333
Hány hektáron termelsz?
Nekem összesen ha lett ennyi.
Átlagos szemnagyság 1 cm.
Igaz én csak kompleX mütrágyát ismerek.
Füvel is takarva van, egy kevés marhatrágyát is kapott az öszön, locsoltam is, de itt nálunk soha senkinek nem elég a víz.
Előzmény: F.Szilvi (330)
F.Szilvi Creative Commons License 2009.06.07 0 0 332

Örülök, hogy szép lett....igen nagyon vízigényes, az első terméshullám után én is öntöztem mert, különben nem lett volna semmi belőle..

Nálam még mindig terem bőven.... két naponta szedem le , jó 1,5 kg-at.

Előzmény: Flanell (331)
Flanell Creative Commons License 2009.06.07 0 0 331
Szép lett a Senga!
Igaz, rosszul indult, mert a 2 hónapos aszály idején a locsolás kevés volt neki, apró, ízetlen szemeket hozott, egy bokor ki is halt, de mióta megázott egy hete, szuper, és tényleg nagyon finom!
Előzmény: F.Szilvi (330)
F.Szilvi Creative Commons License 2009.05.15 0 0 330
Megkezdődőtt a szezon idén sokkal több és nagyobb szemű eper lesz..megtette hatékony hatását a komplett műtrágya.
Ma jó 30 dkg-ot szedtem le , jövő héten már kilók lesznek...
IWAS Creative Commons License 2008.11.05 0 0 329

Szia!

 

Szerintem nem lesz olyan eredmény, amilyet szeretnél, mert várhatóan a hengerben lévő föld vízellátása nem lesz egyenletes. Persze lényeges az oszlop magassága és átmérője is. Ugyanakkor nem akarom elvenni a kedved tőle, csináld meg, és számolj majd be a tapasztalataidról. Tavasszal tervezed? Ha most csinálod, akkor sajnos nagy a fagykár esélye.

Előzmény: Kiskertesz Angi (328)
Kiskertesz Angi Creative Commons License 2008.10.26 0 0 328
Sziasztok?

Szeretnék csüngő folyton termő epret ülteti, ilyen növény oszlopba.
Tudjátok-e hogy kell elkészíteni az oszlopot, szakszerűen.
Még eddig nem volt semmilyen eprem, de így képzeltem el.
Arra lennék kíváncsi jó-e a gondolat.

Én így gondoltam:
-Dróthálóból készítek egy hengert, amit kb. 20-30 cm mélyre leások (stabilitás miatt).
-Kibélelem olyan textillel ami vízáteresztő (Pl: geotextil)
-A közepében végigengedek egy drain csövet. (Ezen keresztül fogom locsolni.)
-És feltöltöm a hengert földdel.
-Az egyik oldalában lyukakat fúrva sima epret ültetném, a másik oldalában a tetejébe ültetném a csüngő epret.

Van-e valami hátránya ha ilyen oszlopba ültetem?
Milyen fajtát vegyek? Esetleg van-e valakinek eladó, tuti bőtermő folytontermő és finom fajta?

Üdv: Angi

taormina1 Creative Commons License 2008.10.02 0 0 327
Igen, ez igaz, a "nemesek" ágyásában már most 4-féle forrásból vannak, de nem létesíthetek mindenkinek külön ágyást. Megpróbálom megkülönböztetni és megjegyezni, hogy ki milyen tulajdonságú. Van pl. öt közértben vett noname köztük, nagyon szép, erös, jó termö növények, tavaly összel ültettem. Van egy különleges tulajdonságuk: a levelük esetenként nem a szokásos háromágú, hanem négy, vagy akár öt is lehet, de elöfordul, hogy 1-1 ág összeforrott, és nem teljesen válik el a szomszédjától. láttatok már ilyet?
Előzmény: Flanell (326)
Flanell Creative Commons License 2008.09.27 0 0 326
Szerintem kár volt belekeverni a másikat, mert az évek során össze fog futni, és ha újra telepíted, már nem tudod kiválogatni. Hacsak nem nagyon különböző a levele.
Előzmény: taormina1 (323)
Flanell Creative Commons License 2008.09.27 0 0 325
Lehet azt még október végén is. Csak ha már nem tud annyira begyökeresedni, akkor az első évben kevesebb lesz a termés. De szokták még tavasszal is telepíteni, ahhoz képest csak nagyobb az októberi telepítés termése.
A júliusi szerintem azért nincs elterjedve, mert sokat kellene öntözni egész nyáron, hogy egyáltalán életben maradjon az ültetvény.
Előzmény: krobi75 (315)
Flanell Creative Commons License 2008.09.27 0 0 324
Hehe.... Így utólag olvastam...
Köszi még egyszer!
Előzmény: F.Szilvi (314)
taormina1 Creative Commons License 2008.09.24 0 0 323
Nagyon kevés eltéréssel én is így csinálom. A Micramidot és Volldüngert kivéve. A régi leveleket többször is leszedem, de teljesen nem nyírom meg. Összel próbálom szerves trágyázni, de nehéz közé bedolgozni, tavasszal kap általános mütrágyát, vagy bogyósoknak való speciálist.
Épp ma csináltam; a nemesek ágyását szépen kitisztítottam és elültettem a Sengát. Az indáról szaporodottakból csak néhánnyal kipótoltam a második sort, mert az már nem lett tele. A régi ágyást holnap fölszedem és komposztálom.
Előzmény: Lora1213 (322)
Lora1213 Creative Commons License 2008.09.24 0 0 322
Szia ! Tudom hogy nem teljesen szakszerű, de úgy látszik jól érzi magát az eprem. Nincs csepegtető öntözés, nincs fekete fólia.  Síma területre, 40X40cm-re ültettem, 3 sorba. Fűnyírás után az összes füvet közé szórom, így sokkal kevesebbet kell gazalni. /A meztelen csigák is szeretik, jól eltudnak bújni alatta./ Érés után az összes levelet levágom róla, nagyon szép friss lombot növeszt. Rengeteg bajuszt hoz, ezeket folyamatosan vagdosom. Csak annyi sarjat hagyok megnőni, ami kell a pótláshoz. Minden évben telepítek egy új ágyást, a három évnél idősebbet kidobom. Mikramiddal, és Wolldüngerrel táplálom. Nagyon elégedett vagyok a terméssel. A csigákra haragszom, nem szívesen osztozkodom velük. 
Előzmény: taormina1 (320)
taormina1 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 321
Kedves Topictársaim!
Mér hagyjuk döglödni ezt a jobb sorsra érdemes szaktopicot?
Vagy ezentúl mindenki csak a "minden téma jöhet.."be írjon?
Előzmény: taormina1 (320)
taormina1 Creative Commons License 2008.09.19 0 0 320
Ti hogy gondozzátok a több éves eperágyásokat? Nekem ez az egyik legnehezebb föladat a kertben; egy év alatt áttekinthetetlen dzsungellé bír válni bármilyen ágyás.
Mennyi ideig hagyjátok egy helyen? Milyen a föld- és tápanyagigénye? (Eddig nem keltették azt a benyomást, hogy eltaláltam volna:-(
Milyen fajta müvelési módban termesztitek? Egyszerüen sík földön, vagy ilyen töltést kell építeni nekik, aminek a tetején trónolnak? Vagy fekete folia? (Ezzel a gondolattal sehogy se sikerül megbarátkoznom) Mulcsozás? Mivel?
És a legfontosabb; mit tesztek az ellen, hogy ilyen keszekusza dzsungellé ne váljon az egész? Nem csak az indákon növesztett sarjnövények gyökereznek le úton-útfélen, de maga az eredeti tö is összesürüsödik; ahol addig egy volt, most 4-5 növény is van egy helyen. Ritkítjátok? Vagy úgy maradjon? Ezáltal viszont nekem nem tünik úgy, hogy az egyes tövek elöregednének, mert az eredeti helyen 4-5 másik keletkezik, úgy, hogy meg se lehet mondani, melyik volt tulajdonképpen az eredeti növény.
Azt is hallottam, hogy a régi leveleket idönként le kell szedni (összel, tavasszal, termés után stb.)úgy, hogy csak 2-3 maradjon neki, hogy fiatalodni tudjon a lombja. Ti szoktátok?
taormina1 Creative Commons License 2008.09.19 0 0 319
Ebböl kifolyólag a jövö héten fölszámolom a régi eperágyásomat, ami tele van fiatal növényekkel is, úgyhogy ha kér valaki, az szóljon!
Előzmény: taormina1 (317)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.18 0 0 318

Senga Sengana-t küldök neki, csak most meg olyan sár van, hogy rámenni is alig tudok a földre.

Az Elsana is jó fajta.:-)

Ügyi voltál...

taormina1 Creative Commons License 2008.09.18 0 0 317
De jó!!
Az agyam leghátsó zugában úgy emlékeztem, hogy írtatok itt a Senga senganaról.
A discontunkban ma volt egy csomó fajta, 1-2 €-ért egy egész paletta, és volt közte 1 ilyen, mindjárt örökbe is fogadtam. Most van 12 növényem, 1-2 nem túl fényes állapotban, de valamiért ragaszkodtam ehhez a fajtához, remélem ök is túlélik és remélem tényleg az van benne, ami rajta, és vicces kedvü vásárlók nem cserélgették ki a táblácskáját vagy a hozzátartozó nöbvényeket. Kissé dehidráltak mindnyájan, most a mosogatóban fürdenek; a discount nem a szaxerü növénygondozásról híres, nemigen locsolnak.
A többinek a neve nem mondott semmit. valami ilyenek voltak, hogy Elvira, meg Elsana stb.
taormina1 Creative Commons License 2008.09.18 0 0 316
Mit kap?
Előzmény: F.Szilvi (314)
krobi75 Creative Commons License 2008.09.13 0 0 315
Köszönöm a segítséget, valami hasonlóképpen gondoltam én is. Azért jól jön a megerősítés. Még annyit kérdeznék, hogy szerinted nem késő az indahajtások elültetése? Találtam egy cikket, ahol táblázat szinten összefoglalták ültetés ideje/terméshozam százalékos arányban 1-5 évig és a 07.09 -ei ültetés volt magasan a legjobb. Ennek ellenére a kertészeti írások aug-szept hónapot említik. ???
Előzmény: Flanell (313)
F.Szilvi Creative Commons License 2008.09.13 0 0 314

Nem felejtettelek el ám...:-)

Csak olyan nagy volt eddig a szárazság, szerintem a jövő héten postázom neked a palántákat ...

Előzmény: Flanell (313)
Flanell Creative Commons License 2008.09.13 0 0 313
Nekem még nem volt ilyen, de biztos, hogy műxik, a '80-as években volt divat.
Egy tő eperre 4-5 liter földet számolj, és tápoldatozz.
A nagy cső közepére állíts egy vékony csövet, aminek az alján ritkán, fent sűrűbben vannak kis lyukak fúrva, ezen lehet öntözni és tápoldatozni.
Előzmény: krobi75 (311)
fárosz Creative Commons License 2008.09.13 0 0 312

Szia!

 

Én a kertemet az Öngyógyitó módon gondozom. Vagyis az eperágyba szétszórtan dughagymát ültetek, a szélére 1-2 körömvirágot. A kertben több helyen van levendula tő.

Nemakarom elkiabálni, de eddig soha semmi baj nem volt az eprekkel sem, már kb 10 éve.

 

Ágyásban nálam csak az eper és az őszi borsó lakik, mindenki más szerte szét.

 

Tegnap elkezdtem a leérett növényszárakat helyben lefektetni. Mivel az eprem még mindig terem a tövek közé a levágott kakukkfű szárakat raktam, és ide rakom ma a lelevelezett levendulaszárakat is. (A levendulaleveleket sütőben szárítom a többi füszernövényekkel együtt).

 

Én így csinálom, nekem ez vált be.

Előzmény: common (303)
krobi75 Creative Commons License 2008.09.12 0 0 311

Sziasztok!

Idõhiány miatt nem olvastam vissza a topikot, a következõ dologban kérném a segítségetek. Konyhakert hiánya miatt eperhenger ültetésén töröm a fejem, ami a napos teraszon kis helyen elférne. Egy 30-40cm átmérõjû PVC csövet furkálnék ki körkörösen több emelet magasan és abba ültetném a palántokat. A kérdésem, hogy ez mûködne így? Van valakinek ehhez hasonló megoldása, tapasztalata? Elõre is köszi a segítséget! Üdv., Robi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!