Keresés

Részletes keresés

hAnd Creative Commons License 2010.06.01 0 0 319
Én is pinceépítés előtt állok. Azért megpróbálok válaszolni.
Először is meg kell vizsgálni, milyen vízszigetelésre van szükség (talajpára/talajnedvesség/talajvíz), illetve a hőszigetelést is ki kell számol(tat)ni.
A kőműves által említett szigeteléstartó falazat valóban bevett gyakorlat volt sokáig (talán még ma is), de ma már ehelyett a pincefalra teszik fel a vízszigetelést (a követelménytől függő típusból és rétegben), majd erre ragasztanak olyan hőszigetelést (jellemzően XPS vagy formhabosított EPS-t), amely a hőszigetelési funkciója mellett kiváltja a költséges szigeteléstartó falat is.
Ha rákeresel a google-ben a "pince vízszigetelés"-re, biztosan több 10..100 oldalt találsz, ahol nálam hozzáértőbbek írnak erről. Én is csak innen tudom ezeket.
Nekem 30-as kibetonozott zsalukő lesz a pincefal szerkezet, ezen lesz 1 réteg bitumenes vízszigetelés, majd 10cm XPS és esetleg rajta geotextíliás drénlemez, alul dréncsővel.
Előzmény: true75 (314)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 318
Tulajdonképpen talán, még az is elég lehet, ha csinálok egy kis munkaasztalt betonból, és bevakolom a fal alját.
Még a 5-6000.-Ft-ot is sokallom, amit a 10 méteres kátránypapírért.
Lehet, hogy műanyag fóliát rakok bele.
Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (309)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 317
Bocs, hogy igy elvagyok a sajat problemammal, de sajnos a tiedre en se tudok okosabbat. Te feltoltened, mas meg most assa ki a pincejet a belvizes hordalek alol, sehol nem stimmel:(
Előzmény: szabifly (315)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 316
Beton nalunk nem jatszik, mi van ha megis ki kell banyaszni az uregen atmeno csatornacsoveket. Ne legyen, de nem vallalnam be. A cementes folddel feltoltest, amit meg a statikus ajanlott, a vilagon senki nem hajlando megcsinalni (mindenki vagy "elfelejt" arajanlatot adni, vagy masra adna pl. inkabb feltarna, ami hulyeseg).
Azert ha 1 m3 adagban is ennyi lenne, es szorunk bele kis sittet hogy ne nagyon legyen tobb (csak szemre saccoltuk), akkor nekem jo megoldas. Draga, de kis lyuknal az hogy igy bonthato es valamilyen szinten profi megoldas (raadasul hoszigetelo) lenne, nekem beleferne.
Előzmény: szabifly (315)
szabifly Creative Commons License 2010.05.31 0 0 315
az Uretek-féle üregfeltöltés kb 50e ft/m3 (valószínűleg nettó, de erre már rá sem kérdeztem a sokk miatt :)).
Pumpálható beton kb. bruttó 15e ft/m3. De még ez utóbbi is rengeteg, ha az embernek 50 köbméteres pincéje van :-(
Előzmény: Axióma (312)
true75 Creative Commons License 2010.05.31 0 0 314

 

én is pinceépítés előtt állok, ez ügyben érdeklődnék itt, hogy mi manapság a megfelelő technológiai eljárás építés-szigetelés terén?

azt odáig értem, hogy kiemelik a pincetömböt, tátong egy gödör, ásnak sávalapot a teherhordó falazatnak és már épül is a ház

-

igazán hasznát venném ha valaki hozzáértő kicsit elmagyarázná, hogy mit mikor hogyan érdemes, akár a falazatnál akár a szigetelésnél

-

már belekezdett úgy kőműves, hogy előbb épít egy falat nagyméretű téglából, rá megy a szigetelés, majd mellé építi a pincefalat........ez számomra elég költségesnek hangzik

Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 313
Na hulye vagyok, az 50-est lattam es leosztottam vele, nem tudom miert maradt benne kerdeskent.
Előzmény: Axióma (312)
Axióma Creative Commons License 2010.05.31 0 0 312
Hany kobmeterre es mi volt a masik veglet, a legolcsobb, az kinel? Ez a habos megoldas? Nekem nem valaszoltak az ajanlatkeresre (uretek), es most merlegelnem, hogy erdeklodjek-e meg. Nalunk csak 1-2 m3 lyuk van, szoval a m3-a'r bizonyara sokkal tobb igy, de megis, egy nagysagrendnel tobbet csak nem tevedek. [Na meg en eleve ugy tervezem, hogy ami nem zavarja a technologiat azzal amennyire feltoltheto, megcsinalhatnank, hogy inkabb 1 legyen mint 2.]
Előzmény: szabifly (311)
szabifly Creative Commons License 2010.05.31 0 0 311
sziasztok, egy 50 köbméteres régi pincét szeretnénk a ház alatt megszüntetni (a pince falai kőből rakottak, alja nincs, vagyis van: az anyaföld). A bejárata szűk és nehezen megközelíthető, ezért csak csövön át "belőtt" anyaggal lehetne megoldani. Sajnos a megoldások, amiket a neten találtam iszonyatosan drágák, már volt 2 és fél milliós ajánlat is (és nem vicceltek!)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 310
Így van, lassan haladunk a megoldás felé.
Én a teljes sötétségből indultam el.
Szigetelés az nincs, sem a ház alatt, sem a padló alatt.
A padló szintje 50 cm.-rel a földfelszín felett van.
A pince, ami ugyan nem a tűzfal mellett van, de 2,5 méterrel a földfelszín alatt tök száraz, mindenféle szigetelés nélkül.
A lemez berakás nem járható út.
Szerintem, mivel körbe sehol nincs nedvesség, sehol nem válik le a vakolat, csak ezen az egy ponton. Az általam felvázolt megoldás jónak tűnik. Ha nem válik, be, akkor, még mindig lehet impregnálni. Igazság szerint, ezen az egy részen sem kimondottan nedves. Nem is penészes.

A talajvíz szint kB 3 méternél van, gyűrűs kutam van.

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (309)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.31 0 0 309
Úgy érzem, hogy a sötétben tapogatózol/zunk. Előbb meg kell állapítani, van-e nedvesedés. Ha van akkor mi okozza.

Ha az alap felől nedvesedik, akkor oda kéne egy vizszintes irányú szigetelést tenni, a fal alá. Ehhez van egy lemezbesajtolásos technika. Nem tudom hogy ez mennyire eredméynes. Mindenestre szerintem kockázatos is lehet.

A másik esetleges megoldás, hogy hagyni kéne kiszáradni a falat. Ehhez ki is lehet/kell fúrni a falat hogy jobban, hamarabb kiszáradjon, aztán valami viztaszitó speciális anyaggal beinjektálni.

Először derítsed ki, hogy van-e a fal alatt talajnedvesség elleni szigetelés. Ezt a padló (aljzatbeton alatti) rétegeire is jó lenne megtudni, van-e ott valami nedvesség elleni szigetelő réteg. Akár kátránypapír, akár valami fólia. Mivel régi a ház, az a gyanúm, hogy nincsen. Ha ezt kiderítetted, utána van értelme továbblépni.

Meg azt is kéne tudni, hogy a padlószint, milyen magasan van a környező talajszinthez képest.

Előzmény: ja nyugi (307)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 308
Ja és, még az is kérdés, hogy ki szabad e ásni egyszerre az árkot, vagy ezt, is csak szakaszosan?

Köszi a választ!
Üdv:
Józsi
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.31 0 0 307
Köszi, a rávezető kérdéseidet!
Igazából, megint egy tévút volt.
Helytelen okoskodás.

Abból, hogy az alsó téglák sérültek, kitöredezett részek vannak, még nem következik, hogy rossz az alapozás. Hiszen az 1909.-ben épült ház, még ma is áll, a közvetlenül mellette 1944.ben bombázás következtében összeomló szomszédház eltűnése után is.
Ma reggelre, az jutott az eszembe, hogy első lépésként, ások egy igen keskeny árkot a ház mellé amibe berakok kátránypapírt a ház falához simulva, úgy hogy a felső széle Cca. 5 cm-re kilógjon. Ezzel egy időben az alsó téglasorokat erős cementes malterral kijavítom, vékony egyenletes felületet képezve. Ezt követően az árkot erős betonnal kitöltöm, majd a föld feletti Cca. 40 cm magas részre, egy igen vékony réteg betont viszek fel, úgy, hogy a kilógó kátránypapírt oda fogatom a beton réteggel.

Nem tudom:

Helyes e, a fenti módszer?
Milyen arányban keverjem az árokba a betont?
Milyen keverési arány legyen az alapozó erős habarcsnál?
Hol kapok olcsón kátránypapírt?
Milyen anyagot lenne célszerű alkalmazni, a kátránypapír megfelelő e erre a célra?
Milyen mély legyen az árok?

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (306)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.30 0 0 306
Nem egészen érzem szakszerűnek az írásod. Legalábbis számomra nem világos, miről is van szó. Mi az hogy a ház alapja 60cm? Az alap az ez egy test, 3 dimenziós :) Lemehetsz akármilyen mélyre, a kérdés az, hogy mit visel el az épület. Azt se értem, hogy mit és hogyan akarsz megerősíteni 80cm-ként.
Előzmény: ja nyugi (304)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.30 0 0 305
Köszönöm, valóban minden kérdésben igazad van.
Mea culpa, mea maxima culpa.
1./ Valóban ironizáltam.
2./ Csakugyan,értékes kérdés volt, csak nem fogtam fel elsőre.
3./ 40 cm magas.

Üdv:
Józsi
Előzmény: exDínó (303)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.30 0 0 304
Köszönöm, tényleg jó volt a tanácsod.
Aludtam reá egyet, és az jutott eszembe, hogy nem is a nedvesedés a fő baj.
Hanem a kb 8 méter magas tűzfal megerősítése a lényeges. Ugyanis a 38-as téglafal alsó téglái mállanak, kitöredezettek. Beszélgettem a feleségemmel, és emlékeztetett rá, hogy amikor a ház elé garázst építettünk, megállapítottuk, hogy a ház alapja kb 60 cm. Úgy gondolom, hogy kihasználom a lehetőséget, és szakaszosan kb 80 cm.-ként kibontom a faltövét, és betonozással megerősítem. Milyen , mélyen is szabad lemenni?

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (300)
exDínó Creative Commons License 2010.05.29 0 0 303

Ugyan gondolom ironizálsz :), de tényleg megkaptad a legértékesebb tanácsot NeomatiKtól: 

legelőször a nedvesedés okát kellene megtalálni, és csak ezután van értelme azon gondolkodni, hogy mit lehetne tenni ellene. Szerintem.

 

Mellesleg a lábazatra felhordott beton(?) gondolom valójában nem 40cm vastag, hanem 40cm magas.

Előzmény: ja nyugi (302)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.29 0 0 302
Köszönet az értékes tanácsokért! :-)

Üdv:
Józsi
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.28 0 0 301
A tűzfal befelé dől egy kissé, emiatt az alja talán nedvesedik.
Az előbbin kívül, végig a fal tövében borostyán miatt rendszeresen fellazítva a talaj.
A szomszéd telek eladásra vár, lakatlan, és a tulaj megengedte, hogy amikor időm és kedvem engedi létrával átmenjek és javítsam a házunkat, illetve takaríthatom a dzsumbujt a kerítésem, házam tövéből.

Üdv:
Józsi
Előzmény: NeomatiK (300)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.27 0 0 300

KOnkretizálni kéne, hogy mi okozza a nevesedést, melyik irányból.

Előzmény: ja nyugi (299)
ja nyugi Creative Commons License 2010.05.26 0 0 299
Szeretném a tanácsotokat kérni!
Adott egy 100 éves polgári ház.
Van egy északi fekvésű, hátsó tűzfala.
A II. világháborúban, a tűzfal mellett álló ház telitalálatot kapott bombától megsemmisült.
A talaj homokos, az alap mészkő Cca. 80 cm mélységig.
1985.ben mekk mesterek rabitz háló nélkül raktak a tűzfal alsó részére egy 40 cm széles beton réteget, ami mostanra teljesen levált. A ház fala alul nedvesedik, és belülről valami megeszi a vakolat réteget.
Most adódott egy lehetőségem, arra, hogy kényelmesen megcsinálhatom.
Milyen technológiát javasoltok?

Üdv:
Józsi
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.26 0 0 298
A mai PVC-kből kb annyi lágyító jön ki, hogy semennyi. A geotextilia meg szerintem valamennyire nedvszívó hatású a szerkezete révén is, nem tudom, hogy mennyiben segít a dolgon. Nekem semmi ellenérzésem nincs a PVC fólia alkalmazásával.
Előzmény: hAnd (297)
hAnd Creative Commons License 2010.05.26 0 0 297
A PVC és polisztirol közé legalább egy geotextília kell, mert lágyítóvándorlás (PVC -> polisztirol) léphet fel, ami tönkreteheti a habot.
De állítólag nem kell a PVC-t ragasztani a falra, elég függeszteni (vonalszerűen) a fal elé (fal felé is kell geotextília, ha nem akarom vakolni a zsalukövet), a hőszigetelést pedig vagy ragasztani a PVC-re, vagy csak támasztani és a föld oldanyomja.

Emiatt is kérdeztem, hogy van-e valakinek bármilyen tapasztalata vagy ellenérzése a PVC-s pinceszigeteléssel kapcsolatban.
Előzmény: NeomatiK (296)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.25 0 0 296
Milyen elválasztóréteg kell közé? AMúgy a PVC gyártása egyszerűbb és környezetbarátabb is szerintem mint a bitumenes lemezé.
Előzmény: hAnd (295)
hAnd Creative Commons License 2010.05.21 0 0 295
Hello
Nézegetem a PVC vízszigeteléseket. Ezek tartósabbak a bitumenes lemezekhez képest? Mi indokolhatja ezek alkalmazását pl az elasztomer modifikált bitumeneshez képest? Ugyanis ha hőszigetelem is a pincét pl XPS-sel, akkor a PVC és XPS közé még elválasztó réteget is kell ragasztani, tehát plusz költség. Ezért vagyok kíváncsi az előnyökre, amik ezt a plusz költséget indokolttá tehetik.
Köszönöm
vadckor Creative Commons License 2010.05.19 0 0 294
Egy félig meddig OFF:

Eladó két és fél tekercs GV4-es vízszigetelő lemez.

Akit érdekel az e-mailen kereshet.
ncc1701 Creative Commons License 2010.05.17 0 0 293
Így van, most tud a legrosszabb esetre méretezni. Örülj neki. :)
Előzmény: Szunyó (292)
Szunyó Creative Commons License 2010.05.17 0 0 292
Persze, hogy örülök. Nálam okosabbak azt mondták, hogy pincét célszerű nyár végén, ősz elején ásni, mert akkor van legalacsonyabban a talajvíz. Most csak azon lamentálok, hogy ha extra magasan van a talajvíz, most, a vételezéskor, akkor biztos, hogy "túlbiztosítja" a statikus a rétegeket. Ez nagyon rossz hír a pénztárcámnak. Jó hír viszont, hogy újabb 5 év múlva (vagy ki tudja mikor) ha jön egy újabb ilyen esős időszak sem fog beázni.
Hamarosan megkapjuk az eredményeket...
Előzmény: NeomatiK (291)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.17 0 0 291
Addig örülj amíg nincs kiásva a pince helye ilyen esős időben.
Előzmény: Szunyó (289)
NeomatiK Creative Commons License 2010.05.17 0 0 290
Igen, a pincefalazót habarcsba rakják.
Előzmény: zmrzlina23 (287)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!