Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2008.12.04 0 0 5033
Nem értesz, vagy szándékosan terelsz.
Szerintem az utóbbi, világosan fogalmaztam.
Előzmény: BZoltan (5032)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5032
Ennek a kérdésnek semmi köze nincs Brüsszelhez. A bor élelmiszer és mint ilyen az előállítása valamint csomagolása a legtermészetesebben van elsősorban higéniás feltételekhez kötve.
Előzmény: Törölt nick (5031)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5031
Felőlem nevezheted törvényszegésnek....
Én maradok a kiskapu elnevezésnél, amit a talpon maradni akaró termelő kénytelen meglépni az idióta törvényhozókkal szemben, akik az EU direktívákat nem az országunk adottságaira alkalmazzák(mint ahogy azt /tudtommal/ Brüsszelben elvárják), hanem szolgalelkűen, a legszigorúbb előírásokat (HACCP) megkövetelve már a sokadik bőrt akarják lehúzni róla, miközben a hazai termelő támogatottsága a töredéke a piacon jelenlévő régebbi uniós tagállam termelőjének. Próbáljon meg a termelő így versenyképes maradni.....
Előzmény: BZoltan (5030)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5030
A palackon rajta kell lenni, hogy hol palackozták... a palackozónak pedig rendelkeznie kell a szükséges engedéllyel ami persze nem megszerezhetetlen.

De mondom, itt most nem arról van szó, hogy valamiről van papír és a gazda egészen mást csinál, mert az triviális törvényszegés.
Előzmény: atrego (5029)
atrego Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5029
a hivatalos hátterét nem ismerem a dolognak...
Előzmény: BZoltan (5028)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5028
Na persze, ezt én is tudom... de ez szerintem nem kiskapu, hanem triviális törvényszegés amivel tény és való, hogy nagyon nehéz lebukni függetlenül attól, hogy a törvény hülyeség vagy nem.
Előzmény: Törölt nick (5027)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5027
Így nem
De ha így akarja csinálni, van egy kiskapu. Keresni kell egy engedélyezett palackozót, ahol "bevállalják a lepapírozást"
Vagyis: megírják a bizonylatokat hogy a kistermelő elszállította a bort a palackozóba, ott letöltötték és visszaszállították a termelőhöz, mellékelik az engedélyek másolatát, a bérpalackozási szerződést, bevezetik a palackozó pincekönyvébe stb. Legális kiskapu
És ha rendben vannak a papírok, az ellenőrző hatóságok (OBI, VPOP) tudomásul veszik a dolgot
Előzmény: BZoltan (5023)
atrego Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5026
borboltban,étteremben és pincében---sőt áruházban is.Ritka,de előfordul.Tehát gondolom lehet
Előzmény: BZoltan (5025)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5025
Borboltban, étteremben vagy pincében?
Előzmény: atrego (5024)
atrego Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5024
én már láttam ilyen bort-qrva drágán,de láttam,tehát lehet
Előzmény: BZoltan (5023)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5023
Ezt értem, de az a kérdés, hogy forgalomba lehet-e hozni olyan bort amit a gazda a pincéjében tölt és dugóz le kisipari módszerekkel úgy, hogy neki konkrétan semmilyen palackozója nincsen.
Előzmény: Törölt nick (5022)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5022
A "palackos forgalomba hozatali engedély"-t(hogy pontosak legyünk) akkor is megkapod, ha a bor nincs letöltve, csak később töltöd le, már az OBI engedély birtokában
Persze megcsinálhatod azt is, hogy először letöltöd a bort és aztán kéred ki az OBI engedélyt
Előzmény: BZoltan (5021)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5021
Na most ezt nem értem. Tudtommal a palackozott bor forgalomba hozatalához kell egy olyan OBI engedély amelyet csak akkor kap meg a bor ha az a törvényi feltételeknek mgefellő palackozóban volt letöltve. Vagy nem?
Előzmény: Törölt nick (5019)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5020
Egyezik a véleményünk a "szűretlen" borról
Előzmény: Cirfandlia (5015)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5019
Pontosítsunk
Az OBI engedélyt kiadják akár bármelyik őstermelőnek is, akkor is ha még hordóban van a bor és nincs palackozója, így is megkapja a palackos forgalomba hozatali engedélyt és UTÁNA kell az engedélyezett palackozó. A forgalomba hozatali engedélynek NEM feltétele az engedélyezett palackozó(a pallackozásnak igen)
Nem kevered az OBI által kiadott működési negedéllyel? (ami csak borelőállításra vonatkozik). A borpalackozó üzem engedélyeztetése kissé bonyolultabb és nem is az OBI intézi, csak tudomásul veszi
Előzmény: BZoltan (5012)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5018
Elvileg a jövő héten már a piacon lesz, de amúgy készen van :) 1440 palack lett. 15vv%, 10g/l sav, 7g/l cukor, 42g/l cukormentes extract. Összeségében én meg vagyok elégedve vele. Ennél többet juhfarkból az elmúlt 8 év alatt nem tudtunk kihozni. Kezdem tényleg elhinni, hogy a juhfark az leginkább a termőhely bemutatására hivatott fajta.
Előzmény: bor_kedvelő (5017)
bor_kedvelő Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5017
csak már kóstolhatnám...:-)
Előzmény: BZoltan (5014)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5016
jól beszúrta a linket... cikk
Előzmény: Cirfandlia (5015)
Cirfandlia Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5015
Hát jó, a vörös azért más, ott a cserek miatt amúgy is stabilabb, no meg a nem is látszik annyira egy fehérjezavarosodás mint egy fehérben. Azt viszont erősen kétlem, hogy ki lehet kóstolni egy fehérjére stabil/nem stabil bort, pláne a kicsapódás előtt ;).
A szűrést sztem is meg lehet úszni, van 5-6 éves borom ami 5 éve palackban és "csak" derítve volt, szűrve nem és semmi stabilitási probléma nincs. Van benne persze minimális lebegő részecske, amit már a derítő sem vitt ki, de ezt egy rosszabb szemű észre sem veszi már. Ez sztem elég kompromisszum a zamatok megőrzése érdekében.
A derítést viszont bizonyos talajadottságok, fajták, évjárati sajátságok tekintetében NEM lehet elkerülni (itt a Mecsekalján a magas nitrogéntartalom miatt szinte lehetetlen fehérjestabil bort palackba tenni derítés nélkül); főleg fehérbornál gondolom ezt.

A másik kérdés a kénhidrogén témában; nem akartam beleszólni - sztem minden gyakorló borász belefut előbb utóbb- inkább döntsön mindenki a saját tapasztalat alapján. Levegőztetés, részszulfát, kupfát és társai mind jók lehetnek, de Ferig kolléga utolsó mondatában van a lényeg: "Mellesleg ha a szellőztetés hatására a kénhidrogén már átalakult a borban /dimetil-szulfiddá/ a rézszulfátos kezelés nem lesz hatásos." sőt kiegészítem, hogy ilyenkor a levegőztetés lehet kimondottan káros is, mert stabilabb kötésbe viszi az illékony kénhidrogént és jó kis merkaptán, bakszag lesz. Szóval mindenki kísérletezzen a kénhidrogén elűzésével, mielőtt rájön, hogy a megfelelő tápanyag biztosítása az erjedéskor a legkíméletesebb megoldás a dologra :).
És hogy milyen ősi módszerei vannak még a kénhidrogén elűzésének pl. Hosszúhetényben; arról itt olvashattok: <a href="http://www.mno.hu/portal/590340?searchtext=" target="_blank">link</a>
Előzmény: pinotnoir777 (5013)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5014
Szerintem a szűrést amúgy is utálja mindenki, mert azért az vesz ki a borból. Nekünk a juhfarkunk például egyértelműen töményebb volt szűrés előtt mint utánna, de bevállaltuk ezt a veszteséget, mert így is elég vastag anyag került a palackba.
Előzmény: pinotnoir777 (5013)
pinotnoir777 Creative Commons License 2008.12.03 0 0 5013
Hmm..egy barátom (Szecskő Tamás) most töltött le egy turánt, 15 fölötti alkohollal. Se derítve, se szűrve (bocs de az egyik legjobb barátom, neki hiszek), az OBI-n legalábbis csont nélkül átment, de a bort kóstolva kizártnak tartok bármilyen hibaesélyt.

Szerinted akkor a sok nagypresztízsű, százéves tradíciókkal bíró francia pincészet mind hazudik?

Abban látok csak problémát amikor egy pince az adott bornál fő marketingeszközzé teszi a bor szűretlenderítetlenségét. De az igazán jók nem hencegni szoktak ezzel...
Előzmény: Törölt nick (5009)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5012
Én azt mondom, hogy kereskedelmi forgalomba hozni csak OBI engedéllyel lehet, azt pedig csak akkor kapsz ha olyan palackozóban lett letöltve a bor amely megfelel a hatósági előírásoknak. Az, hogy abban a palackozóban szűrnek avagy sem az a kutyát sem érdekli.

Amúgy hidd el, a szűretlen bor is simán át tud menni az OBI vizsgálaton. Meglepően stabil tud lenni egy 14-15vv%-os és 10g/l savval megtámasztott ~40g/l cukormentes extrakttal bíró jó ideig békén hagyott bor.
Előzmény: Törölt nick (5009)
Ferig Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5011

Bocs! 5 miligramm/liter és 10 miligramm/l persze, ha egyáltalán ki tudsz ennyit mérni. Mindenesetre mielőtt a hordóval kezdenéd csinálj egy-két(-három) próbát.  Ha nem használ, nem bízol benne, legfeljebb kibodob a mintákat.

Mellesleg ha a szellőztetés hatására a kénhidrogén már átalakult a borban /dimetil-szulfiddá/ a rézszulfátos kezelés nem lesz hatásos.

Előzmény: szalonspicc (5007)
Ferig Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5010

Azt javaslom, vegyél ki a hordóból többször 1 liter bort, átlátszó edényekbe/üvegekbe öntve. Azokon próbáld ki, először 0,5 miligramm/liter adaggal, majd ha ez nem elég akkor max 1 miligramm/liter agadig növelve. A hordóval csak ezek tapasztalata ismeretében próbálkozz, de csak akkor, ha sikeres lesz az üveges kísérleted. 

 

Ajánlom figyelmedbe a rézszulfát helyett:

www.kerttradenet.hu/kerttradenet/admin/data/file/20070413kupzit.pdf


 

Előzmény: szalonspicc (5007)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5009
Az OBI nem foglalkozik azzal, hogy te szűretlen bor akarsz palackozni. A készítési technológiáddal se. Az engedélyhez az alapvizsgálatokon túl úgynevezett palackállósági próbákat csinálnak:
hidegpróba
melegpróba
levegőpróba
rázópróba
Ha ezeknek megfelel a bor, kiadják az engedélyt, de biztos vagyok benne, hogy egy "szűretlen" (ami szvsz kamu) bor ezeken a próbákon elcsúszik. Nem hiszem el, hogy a minimális stabilizáló eljárások nélkül (derítés, szűrés) készített bor palackálló legyen. Még a többéves érlelés után se
Előzmény: RAMBO (5004)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5008
A réz-szulfátos kezelés előtt egy laboratóriumi póbát javaslok. Nagy meggondolatlanságnak tartom, ha valaki a szakirodalom által javasolt tól-ig mennyiségből találomra adagol. Ugyanez vonatkozik a derítésre is. Laboratóriumi próbaderítés ajánlott!
Előzmény: Ferig (5003)
szalonspicc Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5007
Köszönöm mindenkinek a tanácsot. Pénteken felmegyek a hegyre, ha nem javult semmit, akkor egy hordón kipróbálom a réz-szulfátot és megnézem mi lesz az eredmény. Csak remélni tudom hogy segíteni fog. Azért majd referálok.
Előzmény: Ferig (5003)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5006
A lényeget persze kihagytam... szóval arra, hogy a pincédben műanyagcsővel letöltesz egy tételt arra szerintem az OBI nem fog engedélyt adni.
Előzmény: BZoltan (5005)
BZoltan Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5005
Az OBI nem foglalkozik a palackozás technológiájával ameddig a palackozó az hiteles és engedélyezett hely. Szóval ha a hatósági előírásoknak megfelelő palackozó helyen töltöd le a bort és az átmegy az OBI tesztjein akkor sima liba az ügy.
Előzmény: RAMBO (5004)
RAMBO Creative Commons License 2008.12.02 0 0 5004
Tudja valaki, hogy mi a technológiája a szűretlen bor készítésének?

Engedi az OBI az ilyen borokat palackozni? Nem túl magas a fehérje meg ilyesmi? Nem pelyhesedik ki a hűtés/fűtés hatására?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!