Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.22 0 0 149
"A tuzifatol az etanolig kulonbozo szintig lehet feldolgozni a biomasszat egyre tobb energiaval. Cserebe viszont egyre egyszerubb felhasznalni."

Érdekesség: láttam egy fejlesztés alatt álló adagolót, amely (házilag is könnyen előállítható) fatörmeléket adagolt automatán a tűztérbe egy gyári vegyestüzelésű kazán ajtaja helyére szerelve. Ha ezt sikerül megbízhatóra elkészíteni (olykor elakadt az egyenetlen méretű fa darabkák miatt), akkor egy ilyen egy stirling motoros áramfejlesztővel kombinálva finom kis CHP-t alkotna: automatizálható és ház körüli fahulladékkal (egy darálás után) közvetlenül etethető.
Előzmény: wulfin (146)
Tipcsok Creative Commons License 2010.02.22 0 0 148
Pellet helyett:
ágapríték kazán

Az is mehet automatán, és előnye , hogy könnyebb előállítani mint a pelletet. Egy kis daráló kell, és ág. (akár energiafűz)
Ha kell évi 5 mázsa, azt tudja kb 500-600 m2, ami nem egy nagy darab. (1 ha ad 8-10 tonnát )
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 147

Az értelme az, hogy két dolog ami

 

BIZTOSAN MINDIG és

MINDENHOL ELÉRHETŐ

 

- a talajmeleg

- a napfény

 

Ezért kizárólag ezekből célszerű gazdálkodni,

szerintem, hamár AUTONOM megoldás a cél.

 

Minden más KÜLSŐ körülménektől IS FÜGG.

Vagy túlzottan rapszódikus, mint pl. a szél.

Előzmény: wulfin (142)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 146
A tuzifatol az etanolig kulonbozo szintig lehet feldolgozni a biomasszat egyre tobb energiaval. Cserebe viszont egyre egyszerubb felhasznalni. Nagy kerdes hogy CHP eseteben hol van ennek az optimima. A pellet egy erdekes szint mert az energia merlege meg nagyon jo (10 felett) de mar vezerelheto valamennyire.
Előzmény: Boery (143)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 145
Igazad lehet a hoszipkat illetoen. Egy kicsit utanna kell szamolni es elofordulhat, hogy valoban felesleges luxus lenne.
Előzmény: wulfin (141)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 144
Az energetikai autonomia akkor lehet erdekes ha ez arban versenykepes lehet a centralizaltal. Pl a PV ara otodere esik, egy pelletes chp se annyira sokkal bonyorultabb mint egy bizelmotor, tomegtermeles eseten nem kene hogy sokkal dragabb legyen. Az aksik ara is csokkenhet, es ha mindekozben kitartoan novekszik az energia ara akkor az egesz koncepcio eletkepesse valhat.
Előzmény: Boery (134)
Boery Creative Commons License 2010.02.22 0 0 143
Már lehet, hogy írta más is.
A pellet elérhetőségével gondok lehetnek amikor az autonómiára igazán szükség van.
A pellet másodlagos, hulladék anyagokból plusz energia bevitellel készül. Energia ínséges időkben nem hiszem, hogy ez lenne az elsődleges.
Egy másik dolog pedig az, hogy a pellet - biobrikett addig lesznek versenyképesek amíg az alapanyagaik beszerzése kvázi alacsony áron megvan - manapság sokszor még ingyen. Egyre több helyen használják fel ezen melléktermékeket helyben anélkül, hogy pelletizálnák.
A pellet az én véleményem szerint egy kényelmi dolog - ezért meg lesz a prémium ár különbözet a kényelemért. szemben a hasábfával vagy a melléktermékek közvetlen felhasználásával.
Előzmény: wulfin (135)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 142
A lenyeg hogy egy ilyen autonom hazba nem latom ertelmet a hoszipkanak.
Előzmény: wulfin (141)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 141
Bocsi, felreertettem. Biodizel chp az ugy ok. De akkor hoszipkara mar semmi szukseg. A biodizeles chp meg a napkollektor megtermelik a hoenergiat egesz evben es telen meg aram is van.

Előzmény: peterch (136)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 140

Mondjuk a napelem hatásfoka

JAVUL a téli hidegben.

 

Akár 15%-al is azonos fény esetén...

 

Termelése, különböző dőlésszögeknél.

Állandó tájolás estén:

- a referenciamodul midig a déli tájolású 45˚-os napelemcella-

a legtöbb energiát a 30˚-os szögben elhelyezett cella termeli-

a legsimább görbét a 60˚-os dőlésszögnél kapjuk.

 

 

Napos órák eloszlása...

Előzmény: wulfin (131)
Boery Creative Commons License 2010.02.22 0 0 139
Ennek az árnak a feléből is lehet jó - vertikális - talajszondát készítettni. - Szerintem

A gép amúgy nagyon imponáló - meg is kérik az árát.
Előzmény: Törölt nick (130)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 138
Szerintem is igy van, hogy sajnos elszortan autonom haz epitese idovel veszelyesse valhat. Ugy a hatalom mint az egyes szemelyek, csoportok vegett. Kozossegek zart telepulesen ugy igen. Hasonlo elrendezesben mint a mar letezo okofaluk, csak az jut be, aki ott lakik.
Előzmény: Boery (134)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 137
Nagyon szuper kis gep. Csak tolem Bp. 100km. Ekkorka lyukert mint nekem kell, ki sem jonnenek. Tobbe kerulne az ut mint a munka.
Előzmény: Törölt nick (133)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 136
Szia !

Nem olvasod a hozzaszolasaimat figyelmesen!
Ha nincs Nap, akkor a biodiesel termeli az aramot es a hulladekho futi fel a hazat es a HMV tarolot. Ezt irtam lentebb. Jol is neznenk ki, ha a motor meleget kidobnank es hoszipkaval potolnank a meleget.
Tudod amugy meg mindegyikunknek vannak berendezesei, ami szerinte a legjobb megoldast adja.

Udv , Peter.
Előzmény: wulfin (131)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 135
"és mivel villanyt úgyi kell csinálni elég sokat.
Így a leglényegesebb feladat
a villany autonom előállítása!"

Na de ha nem csinalok hoenergiat villannyal, akkor mar joval kevesebb kell belole.

Napkollektor + pelletkandallo: 1.3M korul megvan. Van melegviz + futes egesz evben nem kell villany (max segedaram).
Előzmény: Törölt nick (126)
Boery Creative Commons License 2010.02.22 0 0 134
"Elkezdtem tervezni a következő házat, aminek jelentős központi része:
- tartós élelmiszer tárolás megoldása önfenntartó hűtőkamrával"

Szerintem ez csak belátható ideig tesz autonómmá egy háztartást.
Az én elgondolásom szerint a teljes önellátás nevezhető tökéletes autonómiának.

Sajnos az teljes autonómia kérdése társadalmi problémákat - feszültségeket - is hoz magával. Mire gondolok: egy olyan világban ahol szükségessé válik az autonómia kihasználása ott felvetődik a biztonság kérdése is ! Az emberek az élelemért , a létért sok mindenre hajlamosak. Az agresszió szinte elkerülhetetlen.
Lehet, hogy utópisztikusan hangzik, de komolyan kell gondoskodni kell a védelemről.
Előzmény: Jesu (98)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 133

...hogy ne kelljen soakt olvasni.

Az előbbi szonda árakhoz kiegészítés:


Alapárak Budapest 20 km-es körzetében

közepesen durva és finom szemcséjű talajra.


A körzeten kívül eső kiegészítő díjak:
-  Km díj : 250 Ft/km
-  Kiszállási díj: 25.000 Ft/nap
 
Talajfúrási szorzók: 
-  durva szemcséjű talajok (köves, nagy kavicsos): 1,08
-  puha kőzetek: 1,15
-  kemény kőzetek: 1,3

Előzmény: Törölt nick (130)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 132
"Hőszigetelés a padláson (tetőnél nem csak a plafonnál ahol van a termikus burok) : 0,6MFt"

En max annyit csinalnek hogy a fodemrol leszedek par nm-en szigetelest ott kialakitok egy kis gepeszeti helyiseget amit leszigetelek, igy termikus burkon belulre kerulne a dolog viszont a legtomor burkon kivulre. Ez joval kevesebbol is kijon.
Előzmény: memorix (127)
wulfin Creative Commons License 2010.02.22 0 0 131
"Villanyt fotovoltaikaval es szukseg eseten biodiesellel."

Telen amikor harom hetig nem sut ki a nap es -10 fok van a pv kizarva. Ilyenkor biodizellel termeljunk aramot hogy hajthassuk a hoszipkat? Ennek nem latom ertelmet.

En hoenergiat nem csinalnek villannyal meg hoszipkaval se amikor ezt egyszeruen meg lehet tenni egesz evben napkollektor + biomassza komboval. Igy lehet a villany igenyt es az ezt fedezo egyeb beruhazasokat is minimalizalni, a hoenergia pedig 100% megujulobol jon.
Előzmény: peterch (129)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 130

A szonda fúrásban extar profit van, ezért

nem egyszerű "olcsó" fúró-lerakó embert találni...

 

De amikor a kútfúró topicban azt olvassa az ember, hogy

napi 200 méter is letehető sziklába is, akkor azért

látszik, hogy nem kéne annak aranyárban lenni.

 

A másik oldalról indulva meg itt van pl.

egy nyilván tisztes hajtó ajánlat a netről:

 

Mégpedig egy180000 EUR értékű technikával.

Jó hatásfokú AMASOND koax szondákkal...

 

Ez alapján a 4kW-hoz nem túlzás

asszem az ár, amit saccoltam...

 

http://5-let.hu/file/rft.pdf

 

Előzmény: peterch (129)
peterch Creative Commons License 2010.02.22 0 0 129
Szia !

En szerintem is ez a jarhato ut. Villanyt fotovoltaikaval es szukseg eseten biodiesellel.
A szondafurot ha valoban tudsz ilyen olcsot, akkor tudasd velem legyszives. Duna volt medreben lakom, ide kellene csak 30-35m mely ,agyagreteg,kavicsreteg valtakozva, viz 2metertol.

Udv , Peter
Előzmény: Törölt nick (126)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 128

hőszivi szonda: több mint 50 év

(PE csőre a gyártó jelenleg 100 éve jósol)

 

A technika, lényegében hűtőszekrény technika, amiből

nem ritka a 20-éve javítás nélül működő darab.

 

Mondjuk gázkazánból se ritka..az ilyen...

Előzmény: memorix (127)
memorix Creative Commons License 2010.02.22 0 0 127
Szerintem meg nem.

Ugyan nem lesz + tároló költség építés.
Azonban lesz + hőszigetelés a termikus burkon kívül ,hogy ne fagyjon meg a kazán.
Valamint ha a padlás levegőt fűtjük akkor onnét kell behozni a házba a rekuperátoron keresztül...

Így:

Pellet:

8kw Pellet kályha, heti adagoló, hamuzó, cső, s.kémény cirka 0,5MFt
Hőszigetelés a padláson (tetőnél nem csak a plafonnál ahol van a termikus burok) : 0,6MFt
Cső beépítés a rekuperátorhoz,előremenő,visszajövő 80eFt.
Bonyolultabb vezérlés, termosztát ?
kémény átvétel 28500 Ft
A HMV -t akkor 2 kw fűtőszállal kell előállítani + 50eFt
kollektor cső 400-500eFt

Van éves kémény díj 7500
Van pellet szállítási, és rakodási költség
a HMV -s nincs télen GEOtarifa
--------------------------------------------------
összesen: 1,65MFt

Hőszivattyú (Jópofán számaival):

Van kedvező geotarifa
--------------------------------------------------
Összesen: 1,6MFt


Ha így nézem a gépészetet akkor is hasonló árba kerül.

Szerintetek mennyi az élettartama egy pellet kazánnak 10-14 év ?
Mennyi egy hőszivattyú élettartama ? 20-25 év?








Előzmény: Mekk Elek ezermester (125)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.22 0 0 126

Ilyen túlélő házba a 4 kW fűtés asszem bőven elég...

Még komolyabb ház méret esetén is.

 

Ehhez a (függőleges)szondaból kell 

talajtól függően 60-150 méter: 300-700 eFt

A talaj-víz hőszivattyú hűtés+fűtés+HMV: ~700-900 eFt 

 

A hűtés+fűtés+HMV tehát megvan, 1,0-1,6 millából

Ehhez kell még éves COP=4,0 körüli esetben 

max 0,8 kW villamos teljesítmény ...a hőszivinek.

 

...és mivel villanyt úgyi kell csinálni elég sokat.

Így a leglényegesebb feladat

a villany autonom előállítása!

(főleg télen, amikor picit több kell)

 

A többi kérdés sokal egyszerűbben

oldható meg.... ha van villany elég ...

:-)))

Előzmény: memorix (121)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.22 0 0 125
A padlás jó ötlet: kívül van a hőszigetelt burkon. Ha nincs tűzvédelmi akadálya, ott elfér a hő+villanykészítő készülék és még mindig marad bőven hely arra, hogy néhány évente felhordjanak mellé pár száz kiló pelletet a tüzépes fiúk. A pelletkazánokhoz mellékelt ún "napitartály" a Te házadnál valószínűleg "hetitartály" nevet fogja kapni (sőt :)

Jó dolog a pellet, de igazán akkor lenne az, ha lennének elérhető árú pelletgyártó gépek. Vidéken élő emberekkel beszélgettem erről és szinte mindegyiket érdekelné az automatizálható pelletfűtés (senki sem szeret naponta többször a kazánhoz járulni), de kizárólag akkor ha ő tudná legyártani az anyagot. Szinte mindegyiküknél összegyűlik évente 2-500 kiló pelletálható hulladék, de volt akinél évente több tonna pelletálható anyag (fa nyesedék, forgács, fűrészpor, stb) megy pocsékba. Viszont amikor kiderült, hogy mennyibe kerül egy pelletkészítő gép (tehát boltból kellene megvásárolniuk a pelletet), valamennyien igen csúnyákat mondtak és ezzel részükről a pelletnek annyi.
Találmányom: régen a malmok sem pénzért dolgoztak, helyette a bevitt búzából visszatartottak X százalékot fizetségként. Hasonló módon lehetne kis pelletüzemeket működtetni vidéken: lehet kapni pénzért is, de ha fát viszel be, akkor az értékének (súlyának) egy bizonyos százalékáért pelletet kapsz. Szerintem vidéken csak így tudna elterjedni a pellettüzelés.

Úgy hallom, hogy jelentős minőségi különbségek vannak az egyes pelletek között. Jó lenne valami minősítési rendszer (mondjuk három szám: vastagság, fűtőérték, morzsalékonyság), ami alapján legalább a komolyabb gyártók termékeit össze lehessen hasonlítani, ráadásul némelyik fűtőberendezés adagolója elég kényes a pellet minőségére (pl max vastagság), így a laikus vásárlók ritkábban vásárolnának nem nekik valót.
Előzmény: wulfin (111)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 124
A pellettel kapcsolatba meg te vagy elfogult..hiszen azt árulod :)) Szakmai ártalom:))..én csak vizsgálódom a költségek felől. PRO és kontra. Mert egyesek hajlamosak átugrani a kis egyéb költségeket... csak pár 10 és 100 ezer az...

A szállítás akkor is pénzbe kerül, nem ingyen jön a pellet a házhoz annak pedig ára van. Ne bagatellizáljuk el ezt a kérdést sem. :) A jobb autó is pénzbe kerül :) Mekkora az érték vesztése, hogy a pellet is beleférjen 1x szállítással :) Milyen mesziről lehet pelletet szállítani. Nem olcsóbb -e ha nagyobb mennyiséget akár több évnyit házhoz szállíttatunk. Ja igen akkor annak több hely kell.

A tároló szerintem kicsi amit írsz és a zsákok felrakásához kell hely is ergo 0,5nm kevés szerintem 3-4 nm kell hozzá ha a házba van. Ha kint akkor meg többe kerül. 1 nm terület 220-280eFt körül van ÁFÁ -n egy AEG vagy passzívházban jelenérték szerint. A kéményt pedig csak úgy nem láttam passzívházban. Gondolom az 80-eFt kémény nem rendelkezik AEG vagy PHI minősítéssel. Egy jobb kémény elemekből pedig 130eFt+vakolás körül kezdődik. Ja és a hagyományos kéménynél 7500 FT a kéményesek díja, egyéb kéménynél meg 28500Ft kérnek el, hogy megkapd a használatba vételit...ez is költség...és évente kéne kémény díjat fizetni...elvileg..

A pellett kazán ára kb 300eFT+ cső a bekötéshez...+hamu porszívó már is találtam amit nem soroltál fel és pénzbe kerül..

Amit írsz olcsónak ahhoz nincs párologtattató tálca, heti program beállítás, nagy adagoló. Télen a HMV-t mivel állítod elő (a vízteres pellet kályhák horror áron vannak) pl. ha nincs napfény és nem megy a napkollektorod? 2 KW fűtőpatronnal ? Az is 50eFT -t kerül..., a napkollektor tárolója is +pénzt, ha a hőszivattyújét használod akkor az meg benne van...csak hangosan gondolkodom...

Nekem úgy tűnik, hogy közel hasonló a bekerülési ár..a sok kis apróság miatt

Szerinted mennyi egy hőszivattyú vagy pellet kályha élettartama? Kíváncsi vagyok rá. Csak analizálok. Ez is lehet fontos szempont.

Ha más véleményen vagy nyugodtan mondjad érdekel, te hogy látod?

Egyetlen félelmem van, hogyha a termikus burkot megsértjük a kéménnyel akkor jobb hőszigetelés kell a passzívházhoz ami szintén költség...szerinted? Akkor pedig kint kéne lennie a pellet kályhának szintén egy jól szigetelt részbe, esetleg pince vagy egyéb toldalék épületrész...
Előzmény: Jesu (122)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 123
Befuvatóhoz kell:
- egy kompresszor
- egy idorele
- 1db kalitkas adagolo kerék egy kis villanymotorral.
- Flexi cso igeny szerint.
SUM 50-60E

De evente bevinni 25-30db 15kg-os zsakot nem egy nagy problema, foleg, hogy 3 honapod van ra. :)
Előzmény: memorix (121)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 122
Valamiért nagyon ellene vagy, az látszik a számaidon.

Mér lenne már egy 0,5 kobos tarolo 1,2 milla??? 1nm hely a hazban minimum 2,5 kobmeter (de minek oda tenni? csak szaraz kell neki, nem meleg) az is vagy 4-5 evre valo mennyiseget! Tudod mennyi 400kg pellet? Egy akasztos szekreny fele se. Egy jobb szemelykocsival 1 fordulo. Te hasznalsz autot? Mire hasznalod? Hany km-t mesz vele egy evben? Minden megtett km-nek igazolhato ertelme van?

PH-ba eleg a legkisebb levegos pelletkandallo is. Az meg mar van 250-300E-ért is. Spec. kemeny hozza, 50-80E. Mas koltseg NINCS! Tudom, mert ilyenekkel dolgozom lassan fel eve. Meg ezzel futok mar ~3 eve. Szerintem hagyd abba, nincs alapja a beirasaidnak.
Előzmény: memorix (121)
memorix Creative Commons License 2010.02.21 0 0 121
Ez rendbe is van, de ki teszi bele a cső végébe a pelletet ? Ezekhez is kell tároló és egy jó nagy cső és egy berendezés ami levegőt is előállít a szállításhoz..nem gondolod, hogy ez egy picit luxus? Ez mennyire energia hatékony? Az az érzésem, hogy amit nyerünk a réven elveszítjük a vámon..a beruházáson és az üzemeltetésen hiszen akkor áram is kell hozzá és már is többe került a pellettel való tüzelés...

Nézzük :

lesz szállítási költség a 400 kg nem jön házhoz.
Kell tároló ahol tároljuk a pelletet
kell kazán és egy kiegészítő tároló hozzá... hm egy ilyen rendszer alsó hangon is 1,2 MFt körül van...
Ezt időnként táplálni kell, néha megakad a pellet akkor meg kipiszkálni...

Nekem ezek után komfortosabbnak tűnik a hőszivattyú...

Hőszivattyú kiépítés, rekuperátoros szellőztetővel...
a légtech.csövezés kb. 400-500eFt ,
hőszivattyú, rekuperátorral 3 MFt
kollektor 500-600eFt
-----------------
összesen kb 4 MFt van

Pellet kazán és adagoló kb 1,2 MFt
Pellet tároló kb 1,2 MFt (400 kg -hoz, 1x szállítással)
légtech.csövezés 400-500eFt
kollektor 500-600eFt
Rekuperátor 600-1MFt
-------------------------------
összesen kb 3,8mFt

Szerintem akkor már ha a szállítási költséget is nézzük,+ ,hogy pakolni kell be és ki akkor nem sokkal olcsóbb a pellettel való tüzelés...
Előzmény: Jesu (120)
Jesu Creative Commons License 2010.02.21 0 0 120
Flexi, vekony csoben, levegovel lehet szallitani. Kis adagokat dobal be, majd ratolja a nyomast. Siman mukodik, nagy tavolsagokra is, egymast kovetik a "csomagok".
Előzmény: memorix (116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!