Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5184
tehtát szerinted aki azt mondja, hogy kén nélkül dolgozik az hazudik?
Előzmény: Törölt nick (5182)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5183
leírtam, hogy mitől... fajtaválasztás, érettség, áztatás
Előzmény: szaki_pali (5181)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5182
Én pedig mondom: SZERINTEM szükséges a minimális kénhasználat
Azt is mondom: ha valaki nem akarja használni, hát ne használja.
Előzmény: BZoltan (5179)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5181
nemtom mi a trükje, de ha fogy a lé akkor ugye darabban is lesz. ha ezt nem akarom akkor meg át kell kisebb edénybe töltögetni. egyszó mint száz a bor levegővel érintkezik és öregszik. (minden természetes antioxidáns öregszik veszít a képességéből ) a másik tapasztalatom az, hogy hiába zárom le a műanyag kannát és teszem el hosszabb időre, akkor is az a végeredmény öreg lesz a bor. ha palackozom és úgy teszem el, a változást ott is nyomon lehet követni! nálam bárkinek be tudom mutatni vissza tudunk menni néhány évet az időben!
arra azért kiváncsi lennék mivel teszi tartossá az, ki nem használ ként. vagy csak mondja? ha tartósítószerrel akkor a magam részéről maradok a kénnél!
Előzmény: BZoltan (5179)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5180

Amennyi van!!

:-))))

 

No ezt nem saját fogyasztásra kell érteni, hiszen szinte nincs nap, hogy autóba ne kelljen ülnöm, ebből fakadóan annyit sem ihatok meg, amennyi a szigorúen vett egészséghez kell!  A szűk család többi része meg még kevesebbet fogyaszt.

Mivel a volt családi birtokot én művelem, a testvéreknek is szoktam adni, a többit meg a fix kuncsaftjaim már nyár derekára eltüntetik.

 

Amióta megamra maradtam a szőlőműveléssel és borászkodással, még nem maradt meg ó borom.

 

Pedig nem ártana néha egy-egy jól sikerült borból valamennyit lepalackozni, de sajnos igazán jó pincém a tárolásra nincs, ezért nem forszíroztam komolyabban  ezidáig a dolgot.

 

Előzmény: Ferig (5173)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5179
Nem, az ökörszarv az természettudományosan nem igazolt dolog, viszont a szőlőgyümölcs héjának antioxidáns és tartósító hatása az biokémialag bizonyított. Szóval bizonyos fajtáknál a megfelelő érettségnél a kellően hosszú áztatással és seprőn tartással (sőt akár héjon erjesztéssel) kinyerhetők ezek a stabilizáló szerek a gyümölcsből és adott esetben a kén akár teljesen elhagyható.
Szóval a legnagyobb tisztelettel _NEM_, a kén nem szükséges és elengedhetetlen a stabil, tartós és friss bor készítéséhez.

Mondom, kóstóltam, láttam... persze lehet,hogy ármány áldozata lettem és a borász maga volt Rodolfó és egyébként is mindenki hazudik aki azt mondja, hogy lehet kén nélkül bort csinálni.
Előzmény: Törölt nick (5178)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5178
Persze, meg hallottunk már ökörszarvról is...
Nekem az a véleményem, hogy minimális kénezésre szükség van, ha valaki úgy gondolja, hogy szerinte nem szükséges, hát ne használja
A végeredmény a lényeg.
Előzmény: BZoltan (5177)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5177
Ittam kénmentes bort és beszéltem olyan gazdával aki nem használ ként egyáltalán. Szóval tudtommal és szerintem nem szükséges a kén, bár tényleg, hogy megkövetel egyébb technológiai döntés az ha egyszer valaki anélkül akar bort csinálni.
Előzmény: Törölt nick (5176)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5176
A kén szükséges rossz. Minden kénezés előtt megmérem a bor kéntartalmát, és csak ha szükséges, akkor pótolom a minimálisan szükséges szintig.
Előzmény: BZoltan (5171)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5175
Háááát a faterom mennyiségi alkesz, ha vinnék neki, 2-3 hetente meginna 10 litert. De csak havonta kap ennyit.

A család többi részének (anyóssal, dédmamával, keresztmamival, sógorral, haveroknak kóstolóval együtt) 200 liter elég.
Előzmény: Ferig (5173)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5174
A kén a fehérbornak is kiveszi a színét. A cukorfok felvitele alatt ugye nagyobb érettséget értesz?
Én nem ellenzem a ként, de nyilván minél kevesebbet használunk belőle annál jobb. Szerintem a kén nélkülözése az inkább az áztatástól és a gyümölcs természetes tartósítószerétől függ nem a cukortól. Persze az alkohol is tartósít :) az meg ugye cukorból lesz.
Előzmény: Ferig (5172)
Ferig Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5173
Drága jó anyósom megkérdezte egyszer tőlünk (Tőlem és a feleségemtől), hogy nem fogy-e túl sok bor nálunk, mert ha 500 liter terem az is elfogy, meg ha 1000 liter az is. Igaz, nem csak mi isszuk, és rögtön ki is kértem magunknak a gyanusítgatást, de a mamának alapvetően mégis csak jó meglátása volt. Szóval Nálatok mennyit bír el a szomjas torok?
Előzmény: Zalancelot (5170)
Ferig Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5172

Ismerősi körömben általában két féle elvet követnek. Az egyik elv mellett kardoskodók felviszik a vörösbor cukorfokát 23-24-re és nem kéneznek. A másik elvet követők 19-20-as cukorfokú szőlőből készítenek vörösbort (vagy max. eddig viszik fel a cukorfokát) és rendszeresen kéneznek. Én inkább a kénezők közé tartozom. Persze a vörösbort csak módjával szabad kénezni, mert mert a túladagolt kén kiveszi a bor színét. Több éves tapasztalatom után ajánlom a kénezést, nagyon szép színű (mélyvörös), minősített borokat tudtam így kénezéssel előállítani.

Előzmény: BZoltan (5171)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5171
a szőlőhéjban mint sok más bogyós gyümölcs héjában elég sok antioxidáns és természetes tartósítószer van... ennek a mértéke gondolom fajtánként elétérő lehet.
Én egyszer csináltam feketáfonyából bort és abban annyi a tartósítószer, hogy még a legcombosabb élesztővel is csak nagyon lassan mozdult meg és sokáig is tartott.
Ismerek olyan borászokat akik teljesen kénmentesen csinálnak évtizedig is stabil és friss bort.
Előzmény: szaki_pali (5169)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5170
Szomjas torkokkal!!!
:-)))
Nem éri meg azt a kort, amire igazán megöregedhetne.
Éppen kitart addig, amig az új fogyaszthatóvá válik.
Pedig a tapasztalat azt mutatja hogy igazán akkor teljesedik ki az izharmóniája, mikorra érettebbé válik.(nyár dereka.)
Előzmény: szaki_pali (5169)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5169
a kénhiánytól nem lesz öreg a borod idő elött?!

mivel véded az öregség ellen?
Előzmény: Zalancelot (5168)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5168
Nagyon régóta kizárólag CSAK azt használom.
100 l-hez 1. max- 2 tojás fehérjéjét verem fel kőkeménnyé. Ezt a kemény habot keverem a kádba kifejtett vörösborhoz.
Olyan fényes lesz tőle, hogy a Salamon töke jelenthet neki. (nem tőke)
:-))

Ként én a vörösborhoz a legritkább esetben, valami fatális hiba esetén használok csak.
Utoljára ként a matéria a kádon a szőlő bogyózása után lát.
Előzmény: Ferig (5163)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5167
én a bibliában ( szőlő és bor :prohászka) leírtakat követtem.

tudtommal lehet kapni mikro derítőket ilyen ajánlattal már találkoztam. mivel a borom stabilnak mondható manapság már csak szűröm un. steril szürőn.
Előzmény: Ferig (5165)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5166
A tojásfehérjét azért ajánlották régebben, mert kíméletesen derít, nem veszi ki a színanyagokat. Hasonlóan működik, mint a zselatin, én nem is vacakolnék vele. Én is derítettem már a borokat, max. 6 deka/hektó Bentonittal, amíg ilyen egyszerű kezeléssel stabillá tehető a bor, addig fölösleges bonyolítani. 2-3 hét, és palackozom.
A Tükröst valószínűleg túladagoltad. Nem csináltál előtte próbaderítést?
Előzmény: Ferig (5165)
Ferig Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5165

Nem problémának érzem, inkább lehetőségnek, ha a "tísztítás", mínőségjavítás, stabilizálás célok közül valamelyiken tudok még javítani, számottevő íz és színvesztés nélkül. Néhány évvel ezelőtt kipróbáltam  a "Tükrös"-t vörösboron, de mivel észrevehetően kivette a színét, azóta vörösborra nem használom.

A tojásfehérjét jónevű szakértő ajánlotta, "próbáld ki, meglátod még jobb lesz a borod"-tanáccsal. Én még nem használtam, de kisebb tételen próbaképpen összehasonlítanám a derítettet és a derítetlent. Mi a módja, hogyan csináltad?

Előzmény: szaki_pali (5164)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5164
nagyon nem kellett az utóbbi időben deríteni mert általában tiszták voltak a boraim, de próbáltam már a fehérjés derítést. hogy őszinte legyek én többet vártam tőle. ennél vannak sokkal jobb derítő anyagok is. de mint a forgalmazó is elismeri nem tesz jót a bornak. sajnos "lecsíp" belőle minden egyes derítés egy keveset. ízből illatból stb.
nem tudod mással helyettesíteni kiváltani a problémát? egyáltalán hogyan jelentjezett, nem igazán hallok vörössel kapcsolatos tisztasági problémáról!
Előzmény: Ferig (5163)
Ferig Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5163

Túl nagy itt a csönd.

Van valakinek a társaságból vörösboros derítési tapasztalata? Használt már valaki tojásfehérjét derítéshez? Kiváncsi lennék a tapasztalataitokra.

HJózsef Creative Commons License 2009.01.19 0 0 5162

Szretném megkérdezni azoktól akiknek van és termelik a következő szőlőfajtákat.

Helikon szépe,Sarolta,Centenial seedless,Belgrádi magvatlan,hogy milyen tapasztalatok van róluk.Érzékenységük? Fagyálóságuk?Téltürésük? Érési idejük?

Ami még fontos, hogy a tapasztalatuk földrajzilag hegyvidéki vagy alföldi jelegú?

 

Előre is köszönöm válaszotokat.

Üdv:József.

RAMBO Creative Commons License 2009.01.19 0 0 5161
De igen, elírtam a nevét, sorry.

Szalmabor: Őszintén? Nem tudom. Az idei nem lett jó. Nagyon csersavas, BIZTOSAN nem így kell csinálni. Mondjuk a sárga muskotály érettségi foka rengeteg kívánnivalót hagyott maga után. Nem tudott elvékonyodni a héja, így sokat kellett áztatni, amitől nagyon cseres lett. Karácsony körül jó volt vele vacakolni, de mindenképpen kell zselatinos derítés neki. Az alapanyag nagyrészét az őzek ették meg... nem tudom.

Előzmény: GLEVENTE (5160)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5160

Bocs, de nem a Bott Juditra gondoltál?

 

Más. A "szalmabor"-kísérlet figyelemreméltó. Tervezel folytatást jövőre? 

Előzmény: RAMBO (5150)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5159
ha tölteni akarsz akkor mehet indulok érte!

ha macerálni (csinálni) akkor várj egy kicsit nagyon hideg van! :-)
Előzmény: RAMBO (5158)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5158
Jégbort???
Előzmény: szaki_pali (5157)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5157
majd maceráljuk ...

...gyerünk gyerünk megcsináljuk!(hihi)
Előzmény: BZoltan (5156)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5156
akokr mi lényeg? (hihi)
Előzmény: lalá (5155)
lalá Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5155
Nem a prés a lényeg!(hihi)
Előzmény: BZoltan (5153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!