Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2009.01.13 0 0 5149
ittam, sokszor... édes.

A jégbor készítés abból áll, hogy a csontkeménnyé fagyott viz az a préselés során nem kerül bele a musba ami ezáltal sokkal koncentráltabb lesz.

A jégborkészítés törvényi szabályozása országonként más. Németországban és Kanadában vannak nagy hagyományai és ott huzamos -8 alatti hőmérsékletben lehet csak jégbornak szüretelni és meg van hatátorzva a minimum mustfok.

A magy jégbor nincs ilye jól szabályozva és nyilván ellenőrizve sem.

A természetes fagyást gyakran szokták hűtőládákkal, szárítással és fordított ozmozóssal helyettesíteni... a lényeg a sűrítés.

Hogy jobb-e a jégbor mint egy normális édesbor avagy aszúbor. Izlés kérdése... aki szereti a cukrot annak jobb.

Szerintem a fürtszár száradása után élettanilag nem érik a gyümölcs és onnantól az ízek, aromák nem igazán feljődnek... csak töményedésre van esély a vízveszteség által. Szóval én olyan sokra nem tartom a jégbort. Egy szép aszúbort messze nagyobb kunsztnak tartok.

De mondom ez ízlés kérdése :)
Előzmény: groowe (5148)
groowe Creative Commons License 2009.01.12 0 0 5148

üdv urak!

ivott már vki jégbort?láttam a hiradóban,hogy -7 alatt szüretelik.érdekelne milyen lehet,és mennyibe kerül egy üveggel.

üdv

ZSolti

RAMBO Creative Commons License 2009.01.12 0 0 5147
OK, köszi az infót a bor stabilitásáról, ha nem muszály, nem matatom, hagyom úgy, ahogy megtermett. Nálunk nagyon fura volt 2008, töppedni ugyanis nem tudott a szőlő, mert a hűvös esős idő aug 15-körül kezdődött (egy nappal a muskotály-szüret után) és 3-4 nappal a rizling szüret előttig (okt. közepe) tartott. Tehát töppedésről szó sem lehetett, töppedt szemet egyáltalán nem szüreteltünk, csak teljes (talán túl) érettet és rothadásnak indulót - amit kiszemeztünk a fürtből. A levelezés csak a tőkében pangó víz kiszellőzéséhez volt segítség, mivel nem volt napperzselésre lehetőség sem az idő miatt.

Dörgicsén 2007 egyáltalán nem volt forró nyár, és a hosszú meleg őszből sem sokat kaptunk - ezért volt savasabb a bor akkor.

Amúgy a rizling szerintem is nagyon izgalmas - na jó, ebben az évben kevesebb a sav. Nem tudom eldönteni, van-e benne maradék cukor, egyelőre ként nem kapott, de 7 fok körül van a pincében, finomseprőn áll, nem hiszem, hogy baja lenne. Azon gondolkozom, hogy hagyjam-e tavasszal beindulni újra.
Előzmény: Cirfandlia (5146)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.01.11 0 0 5146
Üdv az újéven; hadd pofázok bele én is :)
5133: Nálam jól alakulnak 7- 7,5 körül (Cirf, Rajnai) és érzetre jobb összetételűek mint előző években. (2006 sok almasav volt, 2007 tompa, főtt kicsit) Az Olasz egyébként sztem gyakran letompul teljes vagy túlérett állapotra - ez alól csak némely speciális termőhely kivétel. (Rambó - eddig a tiedet is annak véltem... az előző évek alapján)
5135: levelezés: aug vége előtt sztem őrültség, max. szellőssé tenni de maradjon árnyékolás - különben tényleg megfőnek a bogyók.
5136: jó idő volt nyáron, de közel sem olyan hőség mint 2007ben; sztem itt a csapadék, vagy a hiánya játszott be nálad. (De ne csüggedj, egy hete kóstoltam Németh A. Cserepes borát - 5ös sav!, 7g maradékcukor, 14,5 % és nagyon izgalmas bor)
5140: Teljes töppedésnél jó hogy nincs probléma - hiszen a savtart. is koncentrálódik :).
5141: "6-os sav alatt a bor nem stabil " ez hülyeség - gyakorlatilag az összes vörösnek kevesebb, de lásd előbbi hivatkozott bor is. Ha jó szeszfok van akkor hordóban sem lesz gond, kénszintre ügyelni. (30 alá a szabad ne menjen)
Én még régen a rizlingszilváninál pótoltam egyszer borkősavat, határozottan jót tett neki; de ne a számok alapján tedd meg, hanem érzetre.
5144: azért ez hőösszeg kérdése is nem csak lombfelületé; no meg közelebb a sugárzó talajhőhöz égnek csak igazán el a savak. Mondjuk a 65 cm még jó kompromisszum a nagy lombfelület, és a nem túl földközeli állapot között.

Nálam a Cirfandli présmustja egy hete még mozgott!! már komolyan rettegtem a borhamisítás vádjától; :) több mint 3 hónappal szüret után.... Azután a hideg meg a kénezés megtette a hatását, azóta leállt. De maradt benne bőven cukor; a színmustból erjedt borban jóval kevesebb, az korábban is befejezte a mozgást. Ma lefejtettem, ígéretes - jól áll neki a gömbölyítő cukor.
A Rajnai viszont keményebb dió, az masszívan édes kategória maradt - ott nem segített semmilyen hidegtűrő, alkoholtűrő fajélesztős beoltás - nem tudom mi lesz belőle, nagyon intenzív illata van, sava is állja a sarat; de hát fröccsbornak rendelték.... :)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5145
Igen, Lens-Moser kordon. A derekam nem bírná a 65 centin lévő tőkefejeket. Egyébként ezért nyírtam el tetejét kb. 2m magasan nyárutón, és hagytam azután szabadon nőni.

Előzmény: BZoltan (5144)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5144
Nem akarok igazán okoskodni, mert nem vagyok oskolázott szőlész :) de szerintem a gubanc egyik alapja pont a fejmagasság is lehet. Ha jól látom akkor a képen levő kordonban úgy méter magasan lehet a fej. Nálunk 65 centire van ez húzva és a lombozat nagyjából pedig ugyanolyan magas mint nálatok. Vagyis a magasabb tőkével buksz 35cm lombfelületet ami kulcsfontosságú lehet az éréskor.

Lehet (hangsúlyozon ez az én laikus véleményem), hogy ha nagyobb lenne a lombfelületed akkor hamarabb és jobban érne a termés még mielőtt a savak elkezdenének kopni.

Persze azalcsonyabb tőkének is megvan az átka... például a lisztharmatos időben jobb ha magasabban vannak a fürtök. Nekünk erre ment rá tavaly a hársunk cirka harmada.
Előzmény: RAMBO (5141)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5143
A Somlón adottság, hogy a savakkal nem igen akad gond.
Kebelbeli jóbarátomnak a borszörcsöki és somlószőlősi oldalon is van egy kis birtoka. Az ő boraiban sem éreztem még soha savhiányt.
Előzmény: BZoltan (5140)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5142
Igen, de akkor meg "zöld ízű" lesz a must és a bor is. Ezért én a teljes érés köré próbálom tenni a szüretet, mert az éretlen ízeket nem szeretem.

Ráadásul nekem nem köves a talaj, tehát a napsugárzás hő formájában nem melegíti a tőkéket olyan mértékben alulról, mint pl. a köves talajon, és magasművelésű a szőlő, aminél ez a hatás nem sokat számít.

Csak ebben az évben ilyen a bor, a 2006-osat pl. Albert Gazda savanyúnak találta (annak 8-as sava volt) a 2007-esnek meg 7-es (szerintem az harmonikus). Idén valami elképesztő teste van a bornak, szinte krémes, úgy hömpölyög a pohárban, mint valami aszú.
Előzmény: BZoltan (5140)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5141
Idén elképesztő kánikula volt szeptember közepéig. Aztán 3 hét eső jött.

Egyébként nem csak nekem ilyen, Beccén idén ezt hozta az időjárás. Olyasvalakinél, aki egyetlen levelet se szedett le. Ő is 5 körüli savat mondott. A cukorfok 20 körüli volt, mintha maradékcukrot is éreznék benne (ez lehet, hogy tavasszal kiforr) de lehet, hogy csak a savak hiánya miatt ilyen.

Én kipróbálom a savpótlást kis mennyiségben, mert elhatároztam, hogy savtompítani fogok, ha kell, így a másik irányú beavatkozás sem ördögtől való, talán. Aztán olvastam azt is, hogy 6-os sav alatt a bor nem stabil (tényleg? tud erről valaki valamit?) szóval azért stabilizálni mindenképpen szeretném.

Szerinted ez (klikk ide!) "borzasztóan le van levelezve"?
Előzmény: BZoltan (5138)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5140
Jut eszembe... a Somlón úgy tudom, hogy van aki ez ilyen problémát úgy oldja meg, hogy a hegy északibb részeiről is szüretel, akár a rendes időnél korábban is egy keveset és ezzel a savas anyaggal segíti ki a borát ha szükségét látja.

Én amúgy minden melegebb év után hallom sok helyről, hogy "hát korábban kellett szüretelni mert már kezdtek elégni a savak" és amikor megnézem a panaszkodó gazda ültetvényét akkor azt látom, hogy csontra le van levelezve és az utolsó szálig ki van irtva az aljnövényzet. Ezért gyanakodtam erre elsőre, hogy megfőtt a gyümölcs és azért estek szét savak.

Nálunk a savmennyiséggel még a teljes töppedtségnél sem volt soha probléma. Lehet mázlink van.
Előzmény: RAMBO (5137)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5139
Akkor változott.
Régen, a 80-as években a pincegazdaságnál sokszor pótoltunk savat, akkor még lehetett citromsavat is használni, de vagy pihentetni kellett utána a bort egy darabig, mert várható volt a borkő kiválás, vagy megpróbáltuk akadályozni(kevés sikerrel) egy Metavin nevű anyag adagolásával
Azóta nem savaztam és ezután se fogok.
Előzmény: RAMBO (5137)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.09 0 0 5138
Hát az öt az nagyon kevés. Valami nem stimmel ott. Csak idén volt ilyen problémád, hogy a teljes érettségre elfogytak a savak?
Előzmény: RAMBO (5136)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.08 0 0 5137
Musthoz 2,5, borhoz 1,5.

Van valakinek tapasztalata a savpótlással? Csinálta már valaki valamivel?
Előzmény: Törölt nick (5134)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.08 0 0 5136
Nálam az utolsó hónap teljesen borús volt, és esett az eső. Az utolsó háten, szüret előtt 4 nappal szedtük le a fürtöt takaró leveleket. Viszont nyáron szinte végig kánikula volt, őszig kétszer esett az eső. Nekem nagyon alacsonyak lettek a savak, 5 körüliek.
Előzmény: BZoltan (5135)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.08 0 0 5135
Nálunk a savak teljsen rendben vannak. Persze laborvizsgálatot még nem csináltunk, de többszöri kóstolás alapján simán hozza a 06-07-es évek savszíntjét. A 07-esnél szerintem ösztetettebb és határozottabbak a savak, de nehéz összehasonljtani, mert lassabb most egy kicsit a fejlődés.

Te hogyan és mennyit leveleztél? Nálunk ez a jég részben megoldotta, de mi már évek óta nagyon óvatosak vagyunk a levelezéssel, pont azért, hogy ne főjön meg a gyümölcs még a szüret előtt, mert bár a napoztatás sűríti az anyagot, de érlelni nem érlel és savakat meg perzseli.
Előzmény: RAMBO (5133)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.08 0 0 5134
Úgy tudom(ha nem változott) a musthoz 1,5 gramm, a borhoz 1 gramm borkősavat lehet adni literenként a törvény szerint
Előzmény: RAMBO (5133)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.08 0 0 5133
Nálatok hogyan alakultak a savak? Nálunk nagyon alacsonyak lettek a teljes érésben szedett rizlingeknél.

Valakinek van tapasztalata a sav pótlással? Van ennek törvényi határa?
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.07 0 0 5132

ilyennel
ilyennel

ilyet
ilyet
Előzmény: szaki_pali (5131)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.07 0 0 5131
én sem iszom hanem sütöm! :-)
Előzmény: RAMBO (5128)
scsaba1 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5130
Gondolom eladásra, piacozni stb... :)

Csemegeszőlőből a legnagyobb kereslet a fehér fajtákra van, a rózsaszineket is el lehet adni, de kék szőlőt elég nehéz. Kéket csak akkor, ha van rá biztos felvásárlód. Valahogy nálunk a köztudatban az rögzült, hogy a csemegeszőlő csak fehér lehet, esetleg rózsaszín. Az Eszter és a Néró is kék bogyójú, házikertbe nagyon jók, de árútermelő ültetvénybe csak nagyon módjával, szvsz. (Rekeszek dekorálására, választékbővítésre.)

Az interspecifikus fajhibridekből (tehát amelyek ellenállóbbak a hagyományos kórokozókal szemben) legkorábban az Augusztusi muskotály (Palatina) érik aug. végén, jó években aug. 20-tól. Rózsaszín bogyója a Lidinek van.

Szeptember: Pölöskei muskotály, bár hibájának szokták felróni az aszályérzékenységét. Ill.az újabb fajták közül a Lilla vagy a Fanny.

Késői fajtának meg ott a Teréz, bár ennek is van egy rózsaszínes beütése.

De Kecskemét-Katonatelepnél ott a kutatóintézet, szerintem adnak szaktanácsot, hogy homokon melyik fajták teljesítenek jól, mert 1 ha szőlő telepítése nem tréfadolog szerintem.
Előzmény: AndrisP (5126)
groowe Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5129

az alsó 2 rügyig felkupacoltam az új szúlúket,sőt a biztonság kedvéért a régi töveket is felkupacoltam.csak ilyenkor mindig benne van az emberben a félsz,hogy mi lesz tavasszal.

csak lenne már tavasz.... :-)

Előzmény: scsaba1 (5124)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5128
Olyat még nem ittam.
Előzmény: szaki_pali (5123)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5127
Próbáld ki a néró,teréz,eszter fajtákat.a favorit is nagyon jó csak nagyon lisztharmat érzékeny.
Remélem nem is lesz nagyon hideg,bár én a vesszőket lehúztam.
AndrisP Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5126

Kiskunságon, barna homokra szeretnék csemegeszőlőt telepíteni, kb egy hektáron. 

Hálás lennék, ha javasolnátok pár fajtát, hogy milyet lenne érdemes. Szeretném, ha keveset kellene permetezni, de eléggé rezisztens lenne. Úgy tervezem, hogy érésidő szerint három fajtát telepítek.

Most van harmad hektár Pannóniám Lenz Moseren, de azt hiszem, lenne jobb fajta is, esetleg jobb művelési móddal.

Köszönöm előre is.

Törölt nick Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5125
Annyira hideg nincs még.
Előzmény: atrego (5118)
scsaba1 Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5124
Ahogy Feriq mondta, ha jól fel van kupacolva, akkor nem lesz baja. Új ültetést meg egyébként is fel kell csirkézni. Mert ha enyhe és száraz a tél, akkor meg van az esélye, hogy a nemes viszaszárad, és nem hajt ki.

Délszaki szőlőkön meg egyébként sem árt hagyni biztosítócsapot, a biztonság kedvéért.
Előzmény: groowe (5120)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5123
még nem, de az idei termést brutálisan megtizedelte a lisztharmat meg a jég!

most a kemencével vigasztalódom!
Előzmény: RAMBO (5122)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5122
Szeva! Már azt hittem, eladtad a szőlőd.
Előzmény: szaki_pali (5121)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.06 0 0 5121
kicsit pihiztem
Előzmény: Ferig (5117)
groowe Creative Commons License 2009.01.05 0 0 5120
Atrego én is ettől félek.mármint attól,hogy kifagynak az ősszel ültetett szőlőtőkéim,aminek nem örülnék.egy vagyon volt és nem beszélve az utánnajárásról.
Előzmény: atrego (5118)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!