Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5179
Nem, az ökörszarv az természettudományosan nem igazolt dolog, viszont a szőlőgyümölcs héjának antioxidáns és tartósító hatása az biokémialag bizonyított. Szóval bizonyos fajtáknál a megfelelő érettségnél a kellően hosszú áztatással és seprőn tartással (sőt akár héjon erjesztéssel) kinyerhetők ezek a stabilizáló szerek a gyümölcsből és adott esetben a kén akár teljesen elhagyható.
Szóval a legnagyobb tisztelettel _NEM_, a kén nem szükséges és elengedhetetlen a stabil, tartós és friss bor készítéséhez.

Mondom, kóstóltam, láttam... persze lehet,hogy ármány áldozata lettem és a borász maga volt Rodolfó és egyébként is mindenki hazudik aki azt mondja, hogy lehet kén nélkül bort csinálni.
Előzmény: Törölt nick (5178)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5178
Persze, meg hallottunk már ökörszarvról is...
Nekem az a véleményem, hogy minimális kénezésre szükség van, ha valaki úgy gondolja, hogy szerinte nem szükséges, hát ne használja
A végeredmény a lényeg.
Előzmény: BZoltan (5177)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5177
Ittam kénmentes bort és beszéltem olyan gazdával aki nem használ ként egyáltalán. Szóval tudtommal és szerintem nem szükséges a kén, bár tényleg, hogy megkövetel egyébb technológiai döntés az ha egyszer valaki anélkül akar bort csinálni.
Előzmény: Törölt nick (5176)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.25 0 0 5176
A kén szükséges rossz. Minden kénezés előtt megmérem a bor kéntartalmát, és csak ha szükséges, akkor pótolom a minimálisan szükséges szintig.
Előzmény: BZoltan (5171)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5175
Háááát a faterom mennyiségi alkesz, ha vinnék neki, 2-3 hetente meginna 10 litert. De csak havonta kap ennyit.

A család többi részének (anyóssal, dédmamával, keresztmamival, sógorral, haveroknak kóstolóval együtt) 200 liter elég.
Előzmény: Ferig (5173)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5174
A kén a fehérbornak is kiveszi a színét. A cukorfok felvitele alatt ugye nagyobb érettséget értesz?
Én nem ellenzem a ként, de nyilván minél kevesebbet használunk belőle annál jobb. Szerintem a kén nélkülözése az inkább az áztatástól és a gyümölcs természetes tartósítószerétől függ nem a cukortól. Persze az alkohol is tartósít :) az meg ugye cukorból lesz.
Előzmény: Ferig (5172)
Ferig Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5173
Drága jó anyósom megkérdezte egyszer tőlünk (Tőlem és a feleségemtől), hogy nem fogy-e túl sok bor nálunk, mert ha 500 liter terem az is elfogy, meg ha 1000 liter az is. Igaz, nem csak mi isszuk, és rögtön ki is kértem magunknak a gyanusítgatást, de a mamának alapvetően mégis csak jó meglátása volt. Szóval Nálatok mennyit bír el a szomjas torok?
Előzmény: Zalancelot (5170)
Ferig Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5172

Ismerősi körömben általában két féle elvet követnek. Az egyik elv mellett kardoskodók felviszik a vörösbor cukorfokát 23-24-re és nem kéneznek. A másik elvet követők 19-20-as cukorfokú szőlőből készítenek vörösbort (vagy max. eddig viszik fel a cukorfokát) és rendszeresen kéneznek. Én inkább a kénezők közé tartozom. Persze a vörösbort csak módjával szabad kénezni, mert mert a túladagolt kén kiveszi a bor színét. Több éves tapasztalatom után ajánlom a kénezést, nagyon szép színű (mélyvörös), minősített borokat tudtam így kénezéssel előállítani.

Előzmény: BZoltan (5171)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5171
a szőlőhéjban mint sok más bogyós gyümölcs héjában elég sok antioxidáns és természetes tartósítószer van... ennek a mértéke gondolom fajtánként elétérő lehet.
Én egyszer csináltam feketáfonyából bort és abban annyi a tartósítószer, hogy még a legcombosabb élesztővel is csak nagyon lassan mozdult meg és sokáig is tartott.
Ismerek olyan borászokat akik teljesen kénmentesen csinálnak évtizedig is stabil és friss bort.
Előzmény: szaki_pali (5169)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5170
Szomjas torkokkal!!!
:-)))
Nem éri meg azt a kort, amire igazán megöregedhetne.
Éppen kitart addig, amig az új fogyaszthatóvá válik.
Pedig a tapasztalat azt mutatja hogy igazán akkor teljesedik ki az izharmóniája, mikorra érettebbé válik.(nyár dereka.)
Előzmény: szaki_pali (5169)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5169
a kénhiánytól nem lesz öreg a borod idő elött?!

mivel véded az öregség ellen?
Előzmény: Zalancelot (5168)
Zalancelot Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5168
Nagyon régóta kizárólag CSAK azt használom.
100 l-hez 1. max- 2 tojás fehérjéjét verem fel kőkeménnyé. Ezt a kemény habot keverem a kádba kifejtett vörösborhoz.
Olyan fényes lesz tőle, hogy a Salamon töke jelenthet neki. (nem tőke)
:-))

Ként én a vörösborhoz a legritkább esetben, valami fatális hiba esetén használok csak.
Utoljára ként a matéria a kádon a szőlő bogyózása után lát.
Előzmény: Ferig (5163)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5167
én a bibliában ( szőlő és bor :prohászka) leírtakat követtem.

tudtommal lehet kapni mikro derítőket ilyen ajánlattal már találkoztam. mivel a borom stabilnak mondható manapság már csak szűröm un. steril szürőn.
Előzmény: Ferig (5165)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 5166
A tojásfehérjét azért ajánlották régebben, mert kíméletesen derít, nem veszi ki a színanyagokat. Hasonlóan működik, mint a zselatin, én nem is vacakolnék vele. Én is derítettem már a borokat, max. 6 deka/hektó Bentonittal, amíg ilyen egyszerű kezeléssel stabillá tehető a bor, addig fölösleges bonyolítani. 2-3 hét, és palackozom.
A Tükröst valószínűleg túladagoltad. Nem csináltál előtte próbaderítést?
Előzmény: Ferig (5165)
Ferig Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5165

Nem problémának érzem, inkább lehetőségnek, ha a "tísztítás", mínőségjavítás, stabilizálás célok közül valamelyiken tudok még javítani, számottevő íz és színvesztés nélkül. Néhány évvel ezelőtt kipróbáltam  a "Tükrös"-t vörösboron, de mivel észrevehetően kivette a színét, azóta vörösborra nem használom.

A tojásfehérjét jónevű szakértő ajánlotta, "próbáld ki, meglátod még jobb lesz a borod"-tanáccsal. Én még nem használtam, de kisebb tételen próbaképpen összehasonlítanám a derítettet és a derítetlent. Mi a módja, hogyan csináltad?

Előzmény: szaki_pali (5164)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5164
nagyon nem kellett az utóbbi időben deríteni mert általában tiszták voltak a boraim, de próbáltam már a fehérjés derítést. hogy őszinte legyek én többet vártam tőle. ennél vannak sokkal jobb derítő anyagok is. de mint a forgalmazó is elismeri nem tesz jót a bornak. sajnos "lecsíp" belőle minden egyes derítés egy keveset. ízből illatból stb.
nem tudod mással helyettesíteni kiváltani a problémát? egyáltalán hogyan jelentjezett, nem igazán hallok vörössel kapcsolatos tisztasági problémáról!
Előzmény: Ferig (5163)
Ferig Creative Commons License 2009.01.23 0 0 5163

Túl nagy itt a csönd.

Van valakinek a társaságból vörösboros derítési tapasztalata? Használt már valaki tojásfehérjét derítéshez? Kiváncsi lennék a tapasztalataitokra.

HJózsef Creative Commons License 2009.01.19 0 0 5162

Szretném megkérdezni azoktól akiknek van és termelik a következő szőlőfajtákat.

Helikon szépe,Sarolta,Centenial seedless,Belgrádi magvatlan,hogy milyen tapasztalatok van róluk.Érzékenységük? Fagyálóságuk?Téltürésük? Érési idejük?

Ami még fontos, hogy a tapasztalatuk földrajzilag hegyvidéki vagy alföldi jelegú?

 

Előre is köszönöm válaszotokat.

Üdv:József.

RAMBO Creative Commons License 2009.01.19 0 0 5161
De igen, elírtam a nevét, sorry.

Szalmabor: Őszintén? Nem tudom. Az idei nem lett jó. Nagyon csersavas, BIZTOSAN nem így kell csinálni. Mondjuk a sárga muskotály érettségi foka rengeteg kívánnivalót hagyott maga után. Nem tudott elvékonyodni a héja, így sokat kellett áztatni, amitől nagyon cseres lett. Karácsony körül jó volt vele vacakolni, de mindenképpen kell zselatinos derítés neki. Az alapanyag nagyrészét az őzek ették meg... nem tudom.

Előzmény: GLEVENTE (5160)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5160

Bocs, de nem a Bott Juditra gondoltál?

 

Más. A "szalmabor"-kísérlet figyelemreméltó. Tervezel folytatást jövőre? 

Előzmény: RAMBO (5150)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5159
ha tölteni akarsz akkor mehet indulok érte!

ha macerálni (csinálni) akkor várj egy kicsit nagyon hideg van! :-)
Előzmény: RAMBO (5158)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.16 0 0 5158
Jégbort???
Előzmény: szaki_pali (5157)
szaki_pali Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5157
majd maceráljuk ...

...gyerünk gyerünk megcsináljuk!(hihi)
Előzmény: BZoltan (5156)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5156
akokr mi lényeg? (hihi)
Előzmény: lalá (5155)
lalá Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5155
Nem a prés a lényeg!(hihi)
Előzmény: BZoltan (5153)
lalá Creative Commons License 2009.01.14 0 0 5154
Nem az erő a lényeg!(hihi)
Előzmény: RAMBO (5152)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.13 0 0 5153
Nem hiszem, hogy aszúsodó vagy töppedésre hajlamos fajtákkal csinálják ezt.

Leginkább rajnai és vidál fajtákat szokás erre használni és természetesen a nagy erejű pneumatikus prések elterjedése sokat lendített a jégborok termelésén.

Amúgy szerintem pazarlás a jégborkészítés, mert abból a kései anyagból amit ilyenkor megfagyva dolgoznak fel - és ezzel dobják ki a szőlő nagyrészét - rendesen megdarálva és egy fél-egész napig áztatva igazán frankó édesbornak való mustot lehetne szűrni.

De mondom, a gáz az az, hogy Magyarországon ez a kategória nincsen igazán szabélyozva és ellenőrizve így ha a cukortartalom megvan akkor mindenki azt mond amit akar.
Előzmény: RAMBO (5152)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.13 0 0 5152
Igaz, de hadd jelentsem be, hogy aki aszúszemet megfagyaszt, majd azt képes kipréselni egy gépkocsi bezúzó berendezés nélkül, annak kijár a gyakorlati Nobel díj. :DD
Előzmény: BZoltan (5151)
BZoltan Creative Commons License 2009.01.13 0 0 5151
A korrektség kedvéért azért had egészítsem magam ki, hogy a fürtszár beszáradása után természetesen botritiszesedés az lehet... ugyebár aszú :)
Előzmény: BZoltan (5149)
RAMBO Creative Commons License 2009.01.13 0 0 5150
Teljesen egyetérek. Both Judit által készített jégbornál sokkal többre értékelem az aszúját.
Előzmény: BZoltan (5149)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!