Keresés

Részletes keresés

goyko14 Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207424

Dettó! Casio óra :)) majd szintlépésként esetleg jött a Timex!

 

Triatlonosokat szerintem direkt szopatták a hosszabb távok miatt. Minimum 3k volt a bemelegítő, aztán a repcsi/gimnasztika és legtöbbször 10 vagy 12x1000. Jó esetben mindegyik egyenletesre (szintén ez a 3'20), de jobbára inkább fokozóra, az utolsó pedig: VERSEEEEENY! :) Azért a 4p pihenőt irigylem, az általános nekünk a keresztbe füvön felkocogás a 200-ashoz (ott állt a mester az órával) és 5 percenként el hopp. Végülis időhatékony, mert 1 óra alatt megvan a 14km főrész, pihenővel mindennel együtt, lehet hazamenni. 

A pályán a sprinterek meg közben futottak kb 6x60 métert ugyanennyi idő alatt - mondjuk ott volt melegítés, átöltözés, nyújtás minden egyes 60 előtt rendesen, ők nem voltak annyira hülyék mint mi.

 

A másik relatív standard edzéstípus a 15x400 2 perces indulással érzésre talán még durvább volt. 

A mostani edzéstervek (bár Gregét nem ismerem) azért ennél már szofisztikáltabbak - táv/tempó váltogatásokkal, pulzuszóna belövéssel. Nyilván jobban is fejlesztenek.

Előzmény: rrroka (207419)
goyko14 Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207423

Egyértelműen sokkal jobb fiatal korban a regeneráció és a valószínűleg az egyes izmok elaszticitása is. De az, hogy a mi fiatalkorunkban nem nyújtottunk annyit az inkább annak köszönhető, hogy ez nem volt annyira bent a köztudatban - mint ahogy sok minden más sem. Az okosok és tudatosak egyébként már akkor is nyújtottak - szigorúan edzés után. Résztáv előtt max bemelegítő futás utáni repülők és bemelegítő gimnasztika - ami baromira nem egyenlő az edzés utáni statikus nyújtással, inkább a most már csomó helyen látható dinamikus nyújtások, edzés előtti átmozgató feladatoknak felel meg (youtube-on tonnaszám vannak nagyon jó 4-5 perces set-ek).

Persze mi leszartuk és mentünk tengózni :)

 

Ami sportokat én most követek, ott már kisgyerekkortól tanítják és alkalmazzák az edzésterhelés előtti dinamikus és utáni statikus gyakorlatokat, nyújtásokat is (+ hengerezés, akár masszázs stb). És ez így van jól. Rengeteget ad hozzá a teljesítményhez. A 90-es években is adott volna.

Előzmény: Spenót (207415)
Spenót Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207422

Én pedig simán elérem a térdemet. A talajt soha nem érintettem nyújtott lábbal, max pillanatokra.

Előzmény: Ermak (207418)
Mr Long Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207421

Kösz, figyelem.

Előzmény: rrroka (207413)
Pinyo Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207420

Mi 5 (később egy lazább edzővel csak 3) körrel melegítettünk (négyszázas pálya), aztán 6-10 fokozó (nem repülőnek hívtuk még), 20 perc gimnasztika és kezdődhetett az edzés.

Levezetés 2-3 körrel.

Előzmény: rrroka (207419)
rrroka Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207419

pontosan! "3 nagy kör bemelegítő, 6x100m repülő , gimnasztika" :)

utána jöhetett a 6x1000m 20 mp-es egyenletes százméterekkel (visszaszámláló a casió órán!) 4 perc pihenővel.

Előzmény: Pinyo (207416)
Ermak Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207418

Bár nem nekem szántad, de érdekes.

Huszonéve végzek irodai munkát.

Némi hajlongás után huszonévesen is le tudtam érinteni a tenyeremet, nyújtott lábbal, most is, minimális a változás.

Most kipróbáltam terpeszben - még könnyebben leérek.

Szerencsés ember vagyok, na.

Előzmény: Ati_66 (207408)
Ermak Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207417

Home, sweet home - újra a Nagy-Szénáson és a Kutya-hegyen futhattam.

 

Az eddigi legjobb időmet futottam a választott útvonalon - ez nem lepett meg.

14 km-től belga terepen nem érzem meg a térdemet, most kicsit igen - ez sem lepett meg.

Viszonylag kevés féle virág volt az erdőben- OK, elmúlt az április-május, de ez meglepett.

Pinyo Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207416

Illetve nem hívtuk nyújtásnak, csak egyszerűen gimnasztika volt a neve.

Előzmény: rrroka (207414)
Spenót Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207415

Szerintem egyébként az egészséges és fiatal izmok, ínak kevésbé igénylik a nyújtást, de az egyes sérülések, amiket az ember összeszed megrövidítik az izmot, átalakítják a terhelést és ez egy láncreakció, amit a nyújtással tudunk mérsékelni. Fiatal koromban elkövetett judo, kajak, rugby edzések után sem nyújtottam, de gondolom, szedtem össze rendesen a mikrosérüléseket, amik hatása most jelentkezik...

Előzmény: rrroka (207414)
rrroka Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207414

a 90-es évek derekán versenyzőként mi sem az edzés végén nyújtottunk, hanem a bemelegítés után az intenzív résztávok előtt, versenyeken ugyanígy. 16 évesen máshogy mennek ezek a dolgok, nem hiányzott, purhab talpú adidasban, semmi talpú szögesben sem fájt soha semmim. így 40 fölött néha vannak gondok. :D nyújtással mérsékelhető. az IT szalag sérülésem és az achilles húzódásom pl konkrétan csak a futás utáni nyújtó gyakorlatokkal tartható szinten.

Előzmény: Ermak (207403)
rrroka Creative Commons License 2020.06.26 0 0 207413

igen, épp most volt kettő, de csak FB rakta ki ezek szerint. a "Nordic Walkign Érd" oldalt érdemes figyelni. úgy tudom most csak ősszel lesz megint képzés.

Előzmény: Mr Long (207412)
Mr Long Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207412

Roka, Érden van még NW oktatás? A honlapon csak 2018-as dátumokat láttam. 

Ati_66 Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207409

Ezt ceva_sony 207400 hozzászólására szántam válasznak .

Előzmény: Ati_66 (207408)
Ati_66 Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207408

Serdülő, ifi koromban a nyári futó és görsí edzéseink előtt mindig volt bemelegítő kocogás és utána gimnasztika amiben könnyed nyújtó gyakorlatok is voltak.

Amikor 23 éves korom körül elkezdtem ismét rendszeresen futni, bringázni, akkor alkalomszerűen végeztem nyújtó gyakorlatokat főleg az edzés bemelegítő részében. Nagyon nem vittem túlzásba és emlékeim szerint sokkal hajlékonyabb sem voltam ifiként, mint 40 éves korom környékén.

Amikor 40-50 közötti időszakban alig futottam és azt is lassan, teljesen elhanyagoltam a nyújtást és azóta sem viszem túlzásba, viszont a munkám úgy alakult hogy egyre több időt töltök az számítógép előtt ülve. Két  vagy három éve tűnt fel, hogy rengeteget romlott az amúgy sem túl jó hajlékonyságom. Amit ha nyújtott térd zárt lábakkal előre hajolva nézek, akkor most is majdnem olyan mint 30-40 éve azaz az ujjaim leérnek a földig kis bemelegítés és rádolgozást követően. A nagy különbség abban van, hogy ha kezdek terpeszteni, akkor nem hogy jobban leérek a földig, még annyira sem tudok lehajolni, mint zárt lábbal, pedig amikor 30 éves korom környékén nyújtottam, akkor ha nem is angol spárgáig terpesztettem, de a könyökömet le tudtam tenni a földre. Azaz a combhajlító izmok valamelyike nagyon sokat rövidült és nem a medencét billentve tudok a földig hajolni zárt lábbal sem, hanem a gerincemet görbítve, a terpesztés pedig még jobban korlátozza a medence előre döntését ezért nem tudok semmivel sem lentebb hajolni terpeszben, mint zárt lábal.

Ez a combhajlító rövidülés korlátozza a gyors futáshoz szükséges laza térdemelést és így a lépés nyújtást azaz a lépéshossz jelentősen rövidebb miatta.

Tehát én azt mondom lehet most még nem korlátoz a nyújtás hiánya, de jobb ha most rutinná válik, mert amikor már érzed, hogy kell, akkor már sokkal nehezebb lesz megnyújtani az ülő munkától megrövidült combhajlítókat.

  

     

Előzmény: Ermak (207403)
Pinyo Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207406

Szerintem kell neki a Stryd mező. Az biztos, hogy a Stryd nélküli adatokat nem vette át.

És szerintem a Garmin 810-est sem, bár azt azért nem, mert elsőre bringásként ment fel. Olyat nem csináltam hogy a Garminos+power mezős .FIT fájl töltöttem fel direktben a powercenteres központba.

Előzmény: Törölt nick (207405)
Pinyo Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207404

Bluetooth vagy ANT+ kapcsolat: passz.

Valami egyéb perifériáról hallottam, hogy BT esetén gyengébb a felbontása (?) most hogy ez öv vagy bringás powermeter vagy mi volt, passz.

Power szenzorként működött a Garmin 810-esemmel, ugyebár anno csak bringás módban tudtam rögzíteni és utólag raktam át mindent futás típusra.

A hármas kérdést nem értem, mert láma vagyok és nem mélyedtem bele az adatmezők fogalmi körébe.

 

Érdekesség: a belső magasságmérését úgy tudod tesztelni, hogy a saját appjával rögzítesz vagy offline működik, és utána töltöd le belőle az adatot.

Anno így próbálgattam egy 10-15 centi közű utcai lépcsőn a jobbravégig-lelép-balravégig-lelép módszerrel a barométerének a finomságát.

 

Előzmény: Törölt nick (207402)
Ermak Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207403

Öreg futóktól olvastam már olyat, hogy sok évtizeddel ezelőtt is nyújtott már az összes sportoló (edzés előtt is) - a futók kivételével.

Előzmény: ceva_sony (207400)
Spenót Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207401

Nekem a hétvégi hosszú utáni napon van a 20perc kocogás+20perc nyújtás. Van, hogy alig tudok menni előtte, de ez a kis átmozgatás és nyújtás csodát tesz. Korábban elhanyagoltam.

Tényleg tök jó annak, akinek erre nincs szüksége, mert én sem szeretem csinálni, de hasznosnak tartom.

Még arra is kell(ene) figyelnem, hogy a nyújtás egy megszokott feladatsor legyen, mert mindig arra koncentrálok, ami éppen nem jól működik rajtam, erre máshol kezd el fájni.

 

Pont O/O ellentéte vagyok. Beszűkül a mozgásom és nem gyorsulok megfelelően.

Szerintem egy ilyen bringás vattmérővel tekerve nekem nem 101, name 82% lenne az összteljesítményem. :)

Előzmény: rrroka (207399)
ceva_sony Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207400

Nyújtás

 

Ezen most nagyon meglepődtem, visszaolvasva, hogy nem mindenki vágta rá azonnal, hangossan, hogy nyújtani muszáj (rrroka-t értetten már egyből :) )

Ok, én irodai munkát végzek egyébként, rossz a tartásom, sok izmom rövidebb, feszesebb mint kellene....stb.

De kb. ez volt ami mindenhol szembejött futás kapcsán elsőre, hogy nyújtás (és erősítés...) nélkül nem lesz hosszú, sérülésmentes futkározás.

rrroka Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207399

mert te fiatal vagy és bohó! :D

sose lett olyan sérülésed amire utóbb azt gondoltad, h elkerülhető lett volna nyújtással? nekem ég és föld a másnap egy komolyabb edzés után nyújtással és anélkül.

Előzmény: Pinyo (207396)
O/O Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207398

Szintén keveset nyújtok, pedig kötött merev vagyok sok helyen :) télen elkezdtem járni heti 1 alkalommal gerinctornának nevezett női tornára, ahol sok nyújtó gyakorlat van főleg csípőre. Már pont éreztem hatását és kezdtem megszokni a gyakorlatokat, egyre jobban ment és már otthon is csináltam. A karantén miatt ez abbamaradt viszont elkezdtem figyelni és nyújtani a lépéshosszomat. Nekem a frekivel nincs gond, viszont már 4:30-tól 6:30-as tempóig tudok 180 frekvencián futni, sikerült nagyobb tempónál még hosszabbakat lépni, így javult a tempóm is azonos pulzuson. Közben kerékpáros vonalon is kiderült a wattmérő adataiból, hogy a bal lábamnál mért pedálgördülékenység sokkal rosszabb, mint a jobb lábamnál. Felső holtponton van egy bizonytalanság, egy megtorpanás a folytonosságban emiatt a két láb egyensúlya is borult. Megnéztem különböző pedálfordulatokon, különböző terhelésen, de érdemben nem volt különbség. Viszont az feltűnt, hogy fáradsággal ez az eltérés nagyobb, pl. mikor bicikli előtt futok is. Na, ezen is sikerült csiszolnom és javulnak ezek az értékek is.

Sőt a bal lábat felhoztam 50%-ig, de a jobb láb így is jobb lett  :))))

 

Előzmény: amatőr (207397)
amatőr Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207397

HCS77

Szia, hogy nyújtani szoktunk-e? 

Kinek, mit... :) 

Én 50 után nyújtok, legalább az segítsen. :) 50 év, nem 50 km... ;) 

Előzmény: HCS77 (207377)
Pinyo Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207396

Én sem nyújtok soha. De praktikus lenne mert jó kiegészítő mozgás.

Előzmény: rrroka (207395)
rrroka Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207395

A lendületes futás egyenletes tempójú, a repülő egyre gyorsul (ahogy a gép a kifutón).

Ne nyújts, heti 5 intenzív edzés mellett miért is lenne rá szükséged, mi baj történhetne.

Előzmény: HCS77 (207377)
amatőr Creative Commons License 2020.06.25 0 0 207394

Long, jé, milyen ismerős az az erdei futókör! :) 

Kéne valamilyen versenyt néznem, mert a Vivi feles óta kétszer futottam csak, 11 nap alatt 14 km, ejj...

Ha nincs verseny, nincs motiváció.

Előzmény: Mr Long (207363)
Spenót Creative Commons License 2020.06.24 0 0 207393

Helyes! ;-) 

Előzmény: Mr Long (207388)
mtb Creative Commons License 2020.06.24 0 0 207392

Ennek a 2007-es debreceni maraton OB-nek én is résztvevője voltam. Minden esélyem meglett volna aznap egy PB-re, jó formában voltam, kellemes volt az idő is. Akkor már 3 hónapja volt egy Garmin GPS órám, ami akkoriban még abszolút nem volt elterjedve a futók körében. Így egy idő után gyanús lett nekem, hogy az óra által mutatott távolság egyre jobban eltér a kirakott km táblák által jelzett értékektől. A végén már nem is lepődtem meg, amikor a célban 40,2 km-t mutatott az órám, az időm pedig 2:57 lett. Erősen bosszantott a dolog, mert így megfosztottak egy kb. 3:06-os PB-től. A célban ujjongó emberek, mindenki örömmámorban úszott, hogy mekkorát javított az előző eredményén, de inkább nem szóltam nekik:) A hivatalos jelentés erről a malőrről csak 3 hónappal később jelent meg a sajtóban. 

 

Az eredménylista még itt elérhető:

 

http://www.futonaptar.hu/results/2000s/2007.04.14.debrecen.txt

Előzmény: Ermak (207391)
Ermak Creative Commons License 2020.06.24 0 0 207391

http://www.futanet.hu/hir/2007_julius.php

 

Serem nyerte meg kiválónak tűnő idővel, később azonban kiderült, rövidebb távot futott, mint kellett volna.
Philip Serem 2:10:46-os ideje igazán jónak számít, ám ez a teljesítmény csak 42195 méteren nevezhető nagyszerűnek, 2200 méterrel rövidebb, 39995 méteren már nem annyira.
Ennyivel kellett ugyanis kevesebbet futniuk a résztvevőknek a cívisvárosban, miután Pignitzky Péter, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF), illetve a nemzetközi maratoni és hosszútávfutó versenyek szövetségének (AIMS) hivatalos felmérője tévesen hitelesítette a pályát.
Mint azt Pignitzky nyilvános levelében írja: "Egy fatális véletlen folytán nem 500 méteren, hanem 471-en kalibráltam a műszeremet. Így a távot 2200 méterrel elmértem. Ezúton szeretnék a rendezőktől és a versenyzőktől elnézést kérni. Hibámról, tévedésemről értesítettem a Magyar Atlétikai Szövetséget, az Európai Atlétikai Szövetséget és az AIMS-t."

Előzmény: Mr Long (207390)
Mr Long Creative Commons License 2020.06.24 0 0 207390

Lehet, csak egy kommentet találtam róla neten, a cikkek eltűntek.

Előzmény: Jozsef (207373)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!