Keresés

Részletes keresés

fílen Creative Commons License 2009.02.26 0 0 5274
Üdv mindenkinek először írok a topikra, én is szőlőt termelek de csak csemegét és most telepítek 1 hektárt viszont szükségem lenne 500db teréz sima vesszőre. Ha valakinek esetleg van és metszés után tudná nélkülözni kérem írja meg nagyon sokat segítene sós!!!
lalá Creative Commons License 2009.02.22 0 0 5273
-Vagy a vignoble-ra, coteaux plantés avec vigne-re, vendange-olni, récolte-olni, cueilette de raisin-elni a raisin-t. (hihi)
Előzmény: Ferig (5257)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5272
Ugyan.
Nálunk egy 5 méteres szélfútta homokbuckát is hegynek hívnak.
Előzmény: tangua (5270)
tangua Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5271
Ezt viszont tényleg csak a poén kedvéért ajánlom megnézni:

http://www.falusi-turizmus.com/szolohegy.php
tangua Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5270
Kisalföldi szülőfalumban a hegy szó (földrajzi értelembeni hegy nem lévén) egyenest a szőlőhegyet jelenti. Az emberek nem a „hegyre”, hanem a „hegybe” mennek, ha ott akad dolguk. Hegynek nevezik a (szőlő)hegyen belül az egyes ingatlanokat is, így szülőfalum nyelve szerint teljesen értelmes a „két hegyem is van a hegyben, mert megvettem a hegyszomszéd hegyét” mondat. A „hegyetlen ember” szánandó figura, mert a más borát issza.
Előzmény: Törölt nick (5263)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5269
Ha elolvastad akkor nyilván érted, hogy miért lehet hegyi bor az alföldi bor is.

Gondolom felétek is hegyközségek vannak...
Előzmény: Törölt nick (5266)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5268
haggyámán békén ezzel a hülyeséggel... ez az internet, nem pedig a cégbíróság

- zoli
Előzmény: Törölt nick (5267)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5267
Ja, és a kisbetűs név a tiszteletlenség jele.
Előzmény: Törölt nick (5266)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5266
Elolvastam
Előzmény: BZoltan (5265)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5265
feri,

Olvasd el a vonatkozó hozzászólást az előzményeivel meg a rá írt válaszokkal együtt. Tanulságos.
Előzmény: Törölt nick (5263)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5264
Igen, emlékszem arra a beszélgetésre. Meg arra is amit a mesterrel folytattunk anno a pincénél. Nagyon sokmindenben alapvetőn meghatározta a véleményemet amit tőle hallottam.

Én örülnék neki ha a "szőlőhegynek" lenne egy ilyen valódi értelme, de szerintem egyelőre nagyon masszív kisebbségben lennék ha olyan értelemben használnám a szőlőhegy kifejezést mint ahogy Tóth úr javasolta.
Előzmény: GLEVENTE (5262)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5263
És akinek nem hegyen van a szőlője?
Előzmény: GLEVENTE (5262)
GLEVENTE Creative Commons License 2009.02.19 0 0 5262
Annak idején szőlő(cske) papája javasolta a terroir kifejezés helyett a szőlőhegy elnevezés újbóli elterjesztését a másik fórumon (lásd: 31809).
Előzmény: BZoltan (5260)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.18 0 0 5260
Nem tudom, hogy a magyarok hány százaléka ismeri és érti a terroir szó jelentését, de dolgozunk egy páran azon, hogy egyre többen legyenek az ilyenek.

Szerintem a terroir egy nemzetközileg elfogadott szó, hasonlóan sok másik a bor világában már megszokott szóhoz.

A magyar nyelv alapvetően befogadó nyelv... szavaink túlnyomó része idegen eredetű, a mezőgazdasági szavank pedig 99%-ban nem magyar (jellemzően, török, bolgár, szerb, etc) eredetűek.

A termőhely az szép szó, de többet is jelent és egyben kevesebbet is mint a terroir.

Szerintem érdemes megszokni ezt a szót.

Amit a végén írtál tréfából azok mind angol szavak :) a terroir pedig francia. Ez is jelzi, hogy nem egy angolmániás urizálásról van szó, hanem egy hagyományos borosnemzet egy kifejezésének a terjedéséről.
Előzmény: Ferig (5257)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.18 0 0 5259
"Van egy köztes út, amikor a területről gyűjtenek élesztőgombát, és azzal oltják be a mustot. Ilyenkor irányított is az erjedés, meg a terroir is érvényesül."

a kérdés az az, hogy szükség van-e erre. Ugyanis ahogy írtam ez nem visz be idegen gombákat a borba, de nem is engedi a terroirra jellemző gombákat érvényesülni. Szóval azért ez is a terroir módosítása.

A terroir definíciója ebben a hosszú formában pedig lehet, hogy számdra sok volt. Uganakkor ebben a részletességben sehol nem láttam a neten.

"Egyébként jó sok ilyen vitatéma van:"

arra próbéltam kihegyezni az egész írást, hogy ezek nem vitatémák amikben meggyőződés szerint áll valaki vagy ezen vagy azon az oldalon. Ezek technológiás döntések amiket a termelő céljai és lehetőségei határoznak meg.

A "koncentrálást" hozamkorlátozással és a fordított ozmózist egy mondatban emlegetni pedig szerintem eretnekség :)
Előzmény: RAMBO (5258)
RAMBO Creative Commons License 2009.02.17 0 0 5258
Szia!

Tetszett a cikked második fele, a definiciós rész engem talán inkább zavart, mint érdekelt - ilyen terjedelemben. Ez sok volt.

A második fele tetszett, de kicsit azt is terjengősnek tartom. De a legjobban az élesztőgombákról szőtt gondolataidat értékeltem. Van egy köztes út, amikor a területről gyűjtenek élesztőgombát, és azzal oltják be a mustot. Ilyenkor irányított is az erjedés, meg a terroir is érvényesül.

Egyébként jó sok ilyen vitatéma van: a kén használata, a szűrés/nem szűrés vitája, a derítés/nem derítés vitája, a must flotálása/kénezéses ülepítése/természetes seprőn kiforralása, fajtaélesztő/természetes élesztő, cukorpótlás, savpótlás, tannincsere, koncentrálás terméskorlátozással/fordított ozmózissal/nem koncentrálás, stb.

(Amit írtam, jobbító szándékkal írtam, nem kötözködésképpen.)

Előzmény: BZoltan (5255)
Ferig Creative Commons License 2009.02.17 0 0 5257

Amit leírtál, azzal teljes mértékben egyetértek, sőt gratulálok hozzá, mert remek gondolatok, de óriási ellentmondást vélek felfedezni a természethez való visszatérés igényének erőteljes  kihangsúlyozása és a magyarok 99%-nak idegen terroir szó összekapcsolása között, mert amit így írtál az nem a 99%-nak szól, hanem annak az (uram bocsá...)  1 % "sznob"-nak, aki a szőlővel legfeljebb a Terroir borosüvegek címkéjén találkozik és valójában sohasem éli meg azokat a gondolatokat, amelyeket remekül összefoglaltál.

 

Nagyon remélem, hogy a terroir szó nem lesz a magyar szókincs része, mert sokkal jobb kifejezéseink vannak (pl. termőhely, szőlőhegy, pince, borvidék, borkúltura, szőlőkultúra, stb.) ugyanezen tartalomnak az érzékeltetésére.

 

Nem szeretnék pl a vineyard-ra járni és harvesztálni, vagy vintadzsolni a grépszeket.

Előzmény: BZoltan (5255)
tangua Creative Commons License 2009.02.16 0 0 5256
>>> és amiatt, hogy nem írta senki, hogy mérhetetlen ostpbaságokat hordtam össze, ...

Ezt persze én sem fogom írni, sőt... Többször átolvasva, az egy napos csöndöt türelmesen kivárva, veszem a bátorságot, hogy kezdő és névtelen fórumozó létemre elsőként reflektáljak. Úgy vélem, az általad említett triumvirátus egyik tagja, nevezetesen a termelő, az ember, a műhely azért bír egy kitüntetett tulajdonsággal. A felelőséggel. A természet, a termőhely, a szőlőfajta, az adottságok adottak, ... és felelőtlenek. A termelő, az alkotó ember felelőssége viszont vitathatalan. Jól esik ezt a felelősséget kiérezni gondolataidból.

Előzmény: BZoltan (5255)
BZoltan Creative Commons License 2009.02.15 0 0 5255
Urak, hölgyek...

a minap belinkelt hozamkorlátozásról szóló írásomra érkezett konstruktív kritikák miatt és amiatt, hogy nem írta senki, hogy mérhetetlen ostpbaságokat hordtam össze, most egy kicsit felbátorodtam és egy kicsit nehezebb témát igyekeztem körül járni.

Amolyan konszenzuskereső és tisztázó szándékkal gondoltam át a terroir kérdését.

A termőhely avagy a terroir jelentősége címmel hoztam össze a következő nem túl rövidre sikerült írást.

Ismét érdekelne a véleményetek.
szaki_pali Creative Commons License 2009.02.13 0 0 5254
van egy tippem, az az oszlop csak volt olyan mélyen.

én mindenképpen megigazítanám, mert lombfelülettel egy nyári vihar után tuti a fölre fekszik. akkor nehezebb lesz felállítani. most tedd le 80 cm-re, vagy mélyebbre ha laza a talaj.

lyukfűró a gyors megoldás.
Előzmény: Törölt nick (5253)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.13 0 0 5253
Segítségeteket kérem. A szőlő lugasunk lejtős területen van. A téli rengeteg csapadék miatt nagyon átázott a talaj és a beton tartóoszlopok nagyon oldalra dőltek.
Félő, hogy az év folyamán a termés súlya miatt a sorok teljesen oldalra borulnak ha nem teszünk valamit ellene.
Az oszlopok kb 70-100 cm mélyre lettek leásva még 30 évvel ezelőtt.
Volt már valakinek ilyen problémája és van-e rá gyors és jó megoldása?
Köszönet a tippekért.
Mullerg Creative Commons License 2009.02.12 0 0 5252
Igen természetesen porított borkénről van szó.
Előzmény: Zalancelot (5248)
Mullerg Creative Commons License 2009.02.12 0 0 5251
Köszönöm a tippeket, sajna már egy részét lekéneztem, csak kicsit erősen éreztem a kén ízt, ezért akartam utána járni, a vörös borokhot 10ml/1hl-t adtam, a vergődő fehér borhoz (boszorkánygáz, stb) pedig levegőztetés után 30ml/1hl.
szaki_pali Creative Commons License 2009.02.11 0 0 5250
vegyél inkább törzsoldatot (törzsbort) 5%-t. féldecis kupicád feltételezem van, innentől már gyerekjáték lesz a kénezés :-)
Előzmény: Mullerg (5247)
RAMBO Creative Commons License 2009.02.11 0 0 5249
Vannak kénmérő szettek is, elég könnyen használhatók, azzal lehet ellenőrizni a szabadkén szintet.
Előzmény: Zalancelot (5248)
Zalancelot Creative Commons License 2009.02.11 0 0 5248
A kénpor az porított borkén, pontosabban Kálium-metabisztulfit akar lenni?

A doboz általában 10 dkg-s.
Egészséges borhoz általában elegendő 100l -enként 1-1,5 dkg.
Ha elég nagy a mérőhengered, amibe a 10 dkg belefér, onnan már nem nagy kunszt az 1-1,5 dkg kimérése, a maradékot meg viszaöntheted a tasakjába.
Az 1ml->1g nem feltétlen igaz, erre inkább ne hagyatkozz.

Aki borkénnel stabilizálja borát, általában 40 mg/l kéntartalmat igyekszik tartani.
Nyilván kénezéskor ennél valamivel több később az érték valamivel kevesebb.
Fontos számítási tudnivaló, hogy 1 g/hl borkén adagolása valójában csak 5 mg/l-rel növeli a bor szabad kén-dioxid tartalmát.

Ez a mennyiség hogy mennyi idő alatt tűnik el a borból, több körülmény befojásolja, de szájmérték alapján elfogadható, hogy 4-5 havonta lehet a ként pótolni.
Előzmény: Mullerg (5247)
Mullerg Creative Commons License 2009.02.11 0 0 5247

hali mindenkinek!

Csak egy kis segítséget kérnék.

Ha kénport használok a bornál, és csak ml-es mérőedényem van akkor az 1 ml = 1g átváltás megfelel?

A kén mennyi idő alatt  tűnik el a borból?

Törölt nick Creative Commons License 2009.02.10 0 0 5246
Kékfrankos
Előzmény: zsebpiszok0510 (5245)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2009.02.10 0 0 5245
A blaufrankish milyen fajta?A blauburger magyarul?
RAMBO Creative Commons License 2009.02.09 0 0 5244
Igen, van valami méhviaszos kence, azt használom.
Előzmény: Ferig (5243)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!