Keresés

Részletes keresés

Veszpremi Creative Commons License 2004.10.12 0 0 2461
Nem jött mégegy centi. A radar is csak 10-20 milcsit mutatott, a Balcsi délnyugati részén a többet, ebből egy centire futotta. Most már nem nagy kockázatvállalás, hogy nem megyünk idén 55 alá.
Előzmény: smith (2459)
zjakabfi Creative Commons License 2004.10.11 0 0 2460
És reméljük ezzel rögzíthetjük, hogy 56 cm a 2004-es minimum, és nem érte el a 2001-es minimumot, ami jó, reménykeltő eredmény annak tekintetében, hogy tavasszal nme érte még el a 2001-es maximumot!
smith Creative Commons License 2004.10.11 0 0 2459
Épp akartam írni, hogy milyen bíztató radarképek voltak az elmúlt 24 órában.
telhetetlenség ON
holnapra még egy centit!
Előzmény: Pali66 (2458)
Pali66 Creative Commons License 2004.10.11 0 0 2458

Hurra!

 Julius ota ujra nott a vizszint, 57 cm!!!! Hajra, hajra, cel a buvos 120!

Will Parker Creative Commons License 2004.10.10 0 0 2457
Háát..?
majd meglátjuk minden esetre a Hydroinfo napi24órás csapadék összege kb 5-10mm es mennyiséget regisztrált...
a szintentartáshoz biztos elég. a 2cm nem tartom valószínünek.
(bocs nam akartam kötekedni)
Előzmény: Veszpremi (2456)
Veszpremi Creative Commons License 2004.10.10 0 0 2456

És mekkora eső volt, abba se hagyja! Ebből emelkedés lesz, akár 2 centi is.

Előzmény: Veszpremi (2455)
Veszpremi Creative Commons License 2004.10.09 0 0 2455
Megjött az eső, a szint tartásra jó lesz. Vége a nyárnak :(
Előzmény: Will Parker (2454)
Will Parker Creative Commons License 2004.10.09 0 0 2454
Nem értem mi a problémátok (már akinek van) a kotrással.
Ha jobban végig gondoljuk akkor csak azt az iszapot kellene a strandokról kikötőkből kikotorni ami a hosszú évek(évtizedek) alatt ott leülepedett. és feltételezem hogy a kiülepedés előtt sem volt a feltöltődés helyén "lyukas" a Balaton. ezért szerintem ez sem okozna elszivárgást. sőt! szerintem a partmenti erek tisztulását is elősegítené így talán (még)könnyebben utat talál magának a csapadék a Balatonhoz.
Napok óta 56cm. Napok óta ígérik a csapadékot. eddig 100%ig nem jött be nekik.
Főleg a jelentős mennyiségű...
Ioanes Creative Commons License 2004.10.06 0 0 2453
Köszi a részletes és szakszerű kisegítésedet. Hasonlóan gondolom én is. Nem értek egyet azzal a feltevéssel továbbra sem, hogy egy ekkora vízfelületen a mérhető vízszintesésben aktív szerepet játszana egy, vagy néhány olyan elszívárgás a fenéken keresztül, amelyek nem lennének kimutathatók.
Előzmény: Törölt nick (2452)
Törölt nick Creative Commons License 2004.10.06 0 0 2452

Ha megválaszolhatom a kérdésed, amint mondtam, a rétegvíznyomás mérésével az elszivárgás egyik fizikai feltétele kimutatható. A másik az a mederanyag vízvezető képessége. Az mérhető. Akik az iszap vízzárásával érvelnek, helyesen teszik, a tó 20000 éves története során kiülepedett iszap szinte biztos, hogy megfelelő vízzárást biztosítana.

 

A mederfenék forrásai nem feltétlen igazolják a víz elszivárgásának lehetőségét, ugyanis a talaj felől beáramló (és a földrajzi adottságok miatt feltehetően a tó léte során mindig is beáramlott) talajvíz vagy rétegvíz, mely gyakorlatilag fizikai értelemben tiszta,  lényegesen nagyobb nyomással folymatosan áramolva tisztán tartja az "útját". Ezzel szemben a tó vize mindig tartalmaz lebegő, kolloidikus anyagokat, melyek elszivárgás esetén a talajban, amennyiben annak megfelelő a szemszerkezete (a Balaton esetében ez jellemzően finomszemcsés, kötött jellegű pannon üledék) fennakadnak ezek és lassan eltömik a járatokat. Ez a kolmatáció jelensége. Hogy el ne tömődjenek ezek a járatok olyan karakteres, kvázi állandó áramlásoknak kellene működniük, amelyek folyamatosan elhordják az iszapot a fenékről. Ilyen a Balatonban egyes kivételes helyeket leszámítva nincs.

Előzmény: TTAMAS (2451)
TTAMAS Creative Commons License 2004.10.05 0 0 2451
Egy nagy felületű elszivárgást hogyan gondolod észlelni?
Előzmény: Ioanes (2450)
Ioanes Creative Commons License 2004.10.05 0 0 2450
Bár nem vagyok geológus, mégis nehéz elképzelni, hogy a Balaton vízszintje valamilyen mederfenéken található vizelfolyás miatt csökkenne. Ha lenne ílyen vízkifolyás, gondolom már azt is régebben felfedezték volna épp úgy, mint a mederbeli forrásokat. Egy ílyen tömegű vízmennyiség esetén egy esetleges ílyen kifolyásnak fizikai kisérőjelenségei lennének, amit nemcsak mérni, de könnyen érzékelni is lehetne.
Előzmény: r.tonyo (2449)
r.tonyo Creative Commons License 2004.10.04 0 0 2449

elméletileg nem lehet kizárni. Ha vannak a tómederben olyan helyek ahol viz folyik be, akkor lehet olyan is ahol éppen kifolyhat.

Elképzeli mindenestre nehéz

Előzmény: sujgojo (2448)
sujgojo Creative Commons License 2004.10.04 0 0 2448
hat engem erosen meglepne, ha az az 50-60cm iszap tartana a vizet a balatonban, mint egy kerti toban a nejlon. nem vagyok ugyan geologus, sem vizmernok, de ez a megkozelites nekem kicsit tul direkt.
Előzmény: Bora1 (2445)
Törölt nick Creative Commons License 2004.10.04 0 0 2447
Ebben semmiképp nem hinnék... Hacsak ki nem mutatná valaki, hogy a tó közvetlen közelében, mondjuk 20 m mélyen kisebb a talajvíz piezometrikus szintje, mint a Balatoné. (Egyébiránt nem csodálkoznék, ha nagyobb lenne valamennyivel)
Előzmény: Ekornél (2446)
Ekornél Creative Commons License 2004.10.04 0 0 2446
Talán lehet benne valami! De biztosan ezt állítani nem lehet!
Előzmény: Bora1 (2445)
Bora1 Creative Commons License 2004.10.04 0 0 2445

TTAMAS gondolatával egyetértve....

"nem kizárt, hogy a megmagyarázhatatlan vízszintcsökkenés oka a megbontott vízzáró rétegen keresztül mélyebb rétegekbe elszivárgás."

 

Szóval, csak óvatosan azzal a kotrással.

Előzmény: Will Parker (2444)
Will Parker Creative Commons License 2004.10.03 0 0 2444
Most voltam a Balatonon. tegnap éjjel esett. nem sok. az is rövid ideig fél óra ha volt.
péntek este még látszott a hét közbeni eső nyoma.
A kotrásra visszatérve. szerintem tó mm-ben nem sokat számít, viszont a kikötökben és a strandokon annál többet.
Kenesén pl most építik át a strand parti részét. hogy bejjebb kerül-e a partvonal azt nem tudom, de azt ígérik hogy kikotorják a strand előtti vízterületet.
Ekornél Creative Commons License 2004.09.30 0 0 2443
Igaz, valóban a föld nagyon száraz, és most volt először komoly csapadék ősszel, de megítélésem szerint esett annyi, hogy legalább egy centit emeljen (és akkor még nagyravágyó sem vagyok). Máskor ugyanennyi többet is emelt a vízszinten. A Kapos TV teletextjén átlag feletti csapadékot írtak, és a radarképeken sem tűnt kevésnek. Ezért bíztam benne, hogy már emelkedni fog a vízszint. De úgy látom, várhatok a következő esőkig:-)
Előzmény: Veszpremi (2441)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.29 0 0 2442
Igen, így van.
Előzmény: Veszpremi (2441)
Veszpremi Creative Commons License 2004.09.29 0 0 2441
Nem vagyok vízügyekben jártas, de erről filoztunk itt már soxor, hogy sajnos a Balcsi esetén a vízgyűjtő alig-alig csordogál be valami. Pláne nem most, amikor a föld iszonyatosan ki van száradva, porzik.
Előzmény: Ekornél (2440)
Ekornél Creative Commons License 2004.09.29 0 0 2440

Ha nem is esett egetverően sok, de annyi igen, hogy a hozzáfolyás szerintem legalább 1 cm-t emeljen.

Előzmény: Veszpremi (2439)
Veszpremi Creative Commons License 2004.09.29 0 0 2439
Nem nagyon szakadt az szerintem! A http://www.hydroinfo.hu/vituki/info/images/csap14.gif térkép alapján 15-20 mm esett, viszont a szél dolgozott rendesen, és mint tudjuk, annak mindig látványos eredménye van.
Előzmény: Ekornél (2438)
Ekornél Creative Commons License 2004.09.29 0 0 2438
Csak azt magyarázza meg nekem valaki, hogy egész csütörtök- pénteken szakadt az eső. Még a radarképeken is látszott, hogy jelentősebb mennyiségű volt. Akkor mot mitől lett mégis alacsonyabb a vízszint?
Előzmény: smith (2437)
smith Creative Commons License 2004.09.28 0 0 2437
Legyen neked igazad, de már csak 56cm. :-(
Előzmény: Veszpremi (2435)
TTAMAS Creative Commons License 2004.09.27 0 0 2436

Az alacson vízzel egyelőre nem tudunk mit csinálni. ugyhogy szerintem el kén kezdeni a hosszú évtizedek alatt összegyült hordalékot eltávolítani a tóbol.

 

Nem jó ötlet. A víz attól nem lesz több, hogy kiszedjük alóla az iszapot, viszont lejjebb kerül. :((

Minden kiszedett köbméter iszappal csökken a tó vízszintje és nem kizárt, hogy a megmagyarázhatatlan vízszintcsökkenés oka a megbontott vízzáró rétegen keresztül mélyebb rétegekbe elszivárgás.

Előzmény: Will Parker (2427)
Veszpremi Creative Commons License 2004.09.26 0 0 2435

Úgy tippelem, hogy az idei évet már kihúzzuk 55 centis minimummal. Aztán lesz sok hó, meg tavaszi eső!

fokukac Creative Commons License 2004.09.25 0 0 2434
én, mint kenus, is szeretnék csatlakozni. nem tudom jártatok-e mostanában nyáron a TIsza-tónál hétvégén, de valami katasztrófa.

A sok újgazdag bunkó ott teszi az agyát a motorcsónakokkal (köztük sok német is, de a magyarok az igazán bunkók), az egy dolog, hogy zaj van, fél percenként jön egy motorcsónak, de egy csomóan vannak olyan bunkók, hogy odajönnek pár méterre a kenuhoz, és élvezik, hogy az ő egy méteres hullámuk milyen jól esik nekünk...

van olyan is, hogy a vizisielő tszi ezt, és beterít vízzel minket. szomorú lenne, ha a Balaton is ilyenné válna. :(((
Előzmény: Bora1 (2433)
Bora1 Creative Commons License 2004.09.25 0 0 2433

Na, szépen vagyunk. Eljött ez is. Motorcsónak a tóba.

Életemben nem ültem vitorlás hajóban, és valahogy késztetést sem érzek ez irányban. Lehet, hogy az első kaland megfertőzne, ki tudja. A motorcsónak már inkább alternatíva, már úgy kedvtelési célból, de azt ugye a Dunára nem vagyok hajlandó tenni, a Tisza-tó viszont messze van, és én rohadt lusta vagyok. Legutóbb azzal vetettem el motorcsónak vásárlási projectemet, hogy majd ha a balcsi hajózható lessz, akkor jöhet.

De !!!!!! Könyörgöm !!!!! Nem gondoltam komolyan !!!!!! Állítsák le ezeket az állatokat, ha mással nem, hát fegyverrel !

Semmi keresni valója a Balatonban egyetlen motorcsónaknak sem. Tartsuk tiszteletben, hogy az a vitorlásoké. Ők hol máshol tudnának nyugodtan andalogni, ha nem a mostani helyükön ?

Kell a több gyönyörű vitorlás ? Igen ? Akkor el a motorosokkal !!!

kaloz174 Creative Commons License 2004.09.24 0 0 2432

Gondoltam, beírom pár helyre, mert felháborított az a beállítás, mintha ez egy olyan egyértelműen kivitelezhető, semminek nem ártó, csak haszonnal kecsegtető ötlet lenne!!:-((

(Pl. a Sailing.hu-n is van egy fórum, ahova belinkeltem! )

 

Jó lenne nem hagyni! Tegyünk meg érte annyit, amennyi erőnkből és időnkből telik!!

 

ps: ma egyébként nem esett, csak pár csepp. (Siófokon) Tegnap is csak egy rövid volt.

 

üdv.

Előzmény: Mad Scientist (2430)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!