Keresés

Részletes keresés

etilalkohol Creative Commons License 2009.04.03 0 0 5334
Sziasztok!
Elhoztam az oltványokat (végül csak 128 db lett) és ültetés elõtt összefoglalnám a tervezett menetet:
- reggelig 'gyökérvégtõl - alanyközépig' beáztattam õket...
- reggel a gyökerüket 4-5 centiméteresre vágom és tovább áztatom még legalább 24 órát...
- ültetõgödröt kiásva az oltványt belehelyezem (kérdésem: milyen irányban álljon az oltvány avagy merre nézzen a nemes rész?) és szakaszosan iszapolva betemetem az oltásig, majd ezt ismétlem 128-szor...
- az elültetett oltványokat 2 rügyre metszem, majd földkupaccal befedem (kérdés milyen vastagon?) amit a májusi fagyok végéig hagyok rajta.

Ha a közbevetett kérdéseknek van értelme akkor válaszoljátok meg, ill. jelezzétek ha valami kimaradt vagy nem helyénvaló!
Köszi etil...
RAMBO Creative Commons License 2009.04.01 0 0 5333
Sztem nem, 3 éves szőlő, gondolom az alakító metszésre kérdezett rá.
Előzmény: kata 03 (5331)
kata 03 Creative Commons License 2009.04.01 0 0 5332

Szia.

Jó talajon bőtermő 180q/ha,16-17 cukorfokkal.

Kisebb termésnél eléri a 20 cukorfokot.

Permetezése minimális.

Bora önmagában asztali,rendszerint kékfrankossal házasítják.

Előzmény: szekeresr (5330)
kata 03 Creative Commons License 2009.04.01 0 0 5331

Szia

Valami elirtál,most 2009 van.

Előzmény: zsebpiszok0510 (5326)
szekeresr Creative Commons License 2009.04.01 0 0 5330

 

Sziasztok!

 

 Érdekelne, hogy aki termel medina szőlőt és készít belőle bort is, legyen olyan kedves írjon róla valami jellemzést, például mennyit terem, milyen cukorfokkal érik, milyen minőségű a bora, mivel érdemes házasítani, borversenyre érdemes e elvinni ha jó minőséget ad.

Köszönöm

 

GENOM_66 Creative Commons License 2009.03.31 0 0 5329

Én is egyet értek az előttem szólóval. Ha a vesszők jó erősek nyugodtan el lehet hajtani karnak, viszont a virágokat valóban le kell csipegetni, illetve csak mutatóba hagyni.

Hajdanán az egyetemen is valahogy úgy tanították nekünk, hogy minél hamarabb neveljük ki a kart, mert így kevesebb sebzési / metszési felületünk lesz.

Előzmény: zsebpiszok0510 (5326)
jacsoj Creative Commons License 2009.03.30 0 0 5328
Szerintem lehet hagyni kart, de termést csak mutatóba.
Nekem az oltványom kb. 3 méter magasra nőtt az első év végére. A második évre lehajlítottam karnak, de a virágkezdeményeket leszedtem. A harmadik évben már 1-1 fűrtöt hagytam mutatóba.
Előzmény: zsebpiszok0510 (5326)
Ferig Creative Commons License 2009.03.29 0 0 5327

Érdekes a magyar nyelv, no meg az is, ahogyan mi a magyar nyelvet használjuk. Azt kérdezed lehet-e már hagyni kart a tőkén, és egy egyben a válasz is megadod, hiszen azt írod erősek a gyökerei és vastagok (jó erősek) a vesszői, tehát a termőkar meghagyásának a lehetősége adott, vagyis lehet.

Persze, ha azt kérdeznéd, hogy bár lehet, de szabad-e hagyni termőkart a két és féléves tőkén, az már egy egészen más értelmű kérdés.

Ami engem illet, az idén még nem hagynék, hagynám a tőkét tovább erősödni, jövőre viszont már igen.

 

Előzmény: zsebpiszok0510 (5326)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2009.03.29 0 0 5326
2006 őszi ültetésű biankán lehet-e már hagyni kart?
Jó erős vesszői vannak,ahogy néztem a gyökerei is erősek(véletlenül a tárcsa valahogy kivágott 1 tőkét és kiástam).Viz van,mellettem nádas van.
groowe Creative Commons License 2009.03.26 0 0 5325

köszi a választ!

én is így csináltam,hogy 2-3 db 2 rügyes vesszőt hagytam a fürtön és hagytam egy 5 rügyest.nem egy könyvet olvastam végig emiatt,nehogy elrontsam.emiatt lettem le"szamarazva" meg stb.kicsit el is ment a kedvem az egésztől,de örülök h nem tontottam el.

Cirfandlia Creative Commons License 2009.03.26 0 0 5324
Ez erősen fajtafüggő - pláne csemegeszőlőnél; míg egy Mathiasz Jné musk. 1-2 rügyes csapokon is rogyásig terem addig egy Afuz Ali csak a 4-5 világos rügy után kezd normális fürtöt adni.
Azért általánosságban elmondható, h. a csemege fajták jobban szeretik a hosszabb csapot/félszálvesszőt. Na ez fejművelésen nem olyan könnyű.
ÉN egy hosszabb -3-6 rügyes- vesszőt mindenképp hagynék tőkénként, mellette 2 db 2 rügyes csapot és megnézném nyáron hogy rakódik be fürttel. Figyelni a hosszabb csap hajtásaira - kötözni, válogatni. Egy fiatal tőkét azért óvatosan terhelni még 8- 10 rügy elég tőkénként
Előzmény: groowe (5323)
groowe Creative Commons License 2009.03.26 0 0 5323

Sziasztok!

 

ma megint lent voltam a telken,és kis vitám volt az egyik rendszeresen átjáró szomszéddal.Szerinte rosszul metszettem meg a szőlőimet.

csemegeszőlőim vannak,fejművelést alakítottam ki rajtuk,a tőkefejeken 3 ill. 4 vessző van.a talaj homok,rendszeresen van műtrágyázva és szarvasmarha trágyázva.

az lenne a kérdésem,hogy ilyen művelésben hány tiszta szemre kell visszametszeni a szőlőtőkén lévő vesszőket?

a tőkék 4-5 évesek.

előre is köszönöm a segítséget.

BZoltan Creative Commons License 2009.03.25 0 0 5322
Fagykár nem volt, bár igazán nagy fagy sem volt... a juhfark vesszők hagyományos módon combosak, a többi az normális. 8-10 szemre ment a metszés. A tavalyi terméssel olyannyira elégedett vagyok, hogy a jégverés-lisztharmat-rothadás szentháromság átokfenéje közben csak egy komolyabb adag törkölypálesz után mertem reménykedni, hogy ilyenre kigurulja magát a dolog.
Előzmény: jacsoj (5316)
Zalancelot Creative Commons License 2009.03.25 0 0 5321
Jól beértek a vesszők, fagykár nincs, csupán a tavaly nyári jégverés nyomait viseli.
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.25 0 0 5320
Fagykár semmi, a vesszők olyan erősek, hogy 3 nap metszés után nem tudom ökölbe szorítani a kezem
RAMBO Creative Commons License 2009.03.25 0 0 5319
Nálam nincs fagykár. Déli lejtő, olaszrizling, nem jellemző.
Előzmény: groowe (5318)
groowe Creative Commons License 2009.03.24 0 0 5318

Sziasztok

 

ma lementem a telekre és sajnos szomorú vagyok.a seedles és kismis fajták hiába voltak védett helyen elfagytak, vagy a csirkézés alatt befülledtek és megrohadtak.lehet a -17 fok tett be nekik.de kifagytak az irsai olivér tőkék és a kaxpe fajtám is.a kaxpe már tavaly is nagyon kínlódott,úgyhogy ezen nem is csodálkozom.
nálatok mi a helyzet?

Cirfandlia Creative Commons License 2009.03.24 0 0 5317
Hétvégén lettem kész, 8-10 világos rügyre (4-5 kétrügyes csap a 2x1 m-es térállású tőkéken).
remekül teleltek, fagykár nincs, (nem is volt nagyon -10 alatt itt) a vesszők jól beértek, tán túl vastagok is voltak de ez fajtajelleg és az alul terhelés miatt is van. Tavaly kb 180-190 termő tőkéről jött le hasonló terheléssel 250 l.
Bor nagyon ígéretes most derítem, a présmustját külön üvegballonban erjesztettem; egy marcipános jellegű édesbor maradt belőle. A színmustból se lett csontszáraz, de azért az más világ :).
Előzmény: jacsoj (5316)
jacsoj Creative Commons License 2009.03.24 0 0 5316
Aktuális téma: hány szemre metszetek?
Ez a kérdés nagyon általános, de a lényeg: hogyan teleltek az ültetvények, milyen a vesszőtermés, és a tavalyi terméssel mennyire vagyunk elégedettek?
Itt nálunk Bükkalján nem láttam jelentős fagykárt (eddig), a metszés javát ezután fogom csinálni. A nyár elég száraz volt, a szeptember hideg, esős. Ezért az átlagos mennyiségű és minőségű termés mellett nem látom túlterheltnek a tőkéket, átlagos a vesszőerősség is.
jacsoj Creative Commons License 2009.03.24 0 0 5315
Amiért most plusz költséget és munkát fektetsz be, azt később visszakapod.
"Befektetés nélkül nincs haszon". "A költségcsökkentés is pénzbe kerül először".
Előzmény: etilalkohol (5313)
RAMBO Creative Commons License 2009.03.24 0 0 5314
Nem lesz ebből semmi baj. Az ültetvényeket 15 évre szokták előre trágyázni.
Előzmény: etilalkohol (5313)
etilalkohol Creative Commons License 2009.03.22 0 0 5313
Végül infó hiányában elővettem a 'józan paraszti eszemet', és az előírt mennyiség kb. 3-4 szeresét dolgozom be az árkokba 3 rétegben. Feltételeztem, hogy a gyártó által megadott mennyiségek az egyszeri beforgatást veszik alapul, ami kb. 20 cm talajréteg lehet.
etilalkohol Creative Commons License 2009.03.19 0 0 5312
Köszi, Nálatok a 2 pont.., nem tudom honnan vettem a 80 centi mélységet...
Megvannak a trágyák, reggel kezdjük az ásást - végre. A dilemma az, hogy négyzetméter/kg ill. literben van megadva a felhasználásuk (az egyik: 80m*m/60 liter/(zsák), a másik: 500kg/ha); azaz mivel csíkosan ásom az árkokat (tehát fél méter széles árok fél méter szünet) így milyen területtel számoljak ill. az is zavar, hogy csíkonként (az új mélység szerint ami 60 cm mély) 2.4 köbméter földet forgatok meg ami térfogat m*m*m és emiatt úgy érzem nem helytálló a m*m/kg ill. liter trágya meghatározás!?!
Egyszerűbben kérdezve: milyen területtel számoljak a 8m hosszú *50cm széles *60cm mély térfogatból? - vagy túltrágyázni úgysem lehet?
SOS köszi, etil...
RAMBO Creative Commons License 2009.03.19 0 0 5311
A legmélyebben a rigol eke szánt, 60-70 cm mélyen. A 80 cm szerintem is sok, a 60 cm is messze bőségesen elég. Egy ásónyomot spórolhatsz: szerintem megéri.
Előzmény: etilalkohol (5310)
etilalkohol Creative Commons License 2009.03.18 0 0 5310
A 80 centiméter mélységgel a mélyszántásos talajlazítást/forgatást próbálom helyettesíteni (lásd lentebb: 5296 jacsoj).

Előzmény: Ferig (5308)
etilalkohol Creative Commons License 2009.03.18 0 0 5309
OK köszi, így lesz!
Előzmény: RAMBO (5307)
Ferig Creative Commons License 2009.03.18 0 0 5308

8m*50cm*80cm? Ha 80 cm a mélysége, azt én soknak tartom, szerintem 50-60 cm-es mélység is elég, ha ~40 cm-es oltványmérettel számolsz.

Előzmény: etilalkohol (5306)
RAMBO Creative Commons License 2009.03.18 0 0 5307
50 cm-nél mélyebbre ne rakj trágyát, mert csak lecementálódik, nem hasznosul. A kétféle trágyát vegyítheted, de arra figyelj, hogy amikor megbontasz egy zsákot, azt egy napon belül forgasd be, mert a nitrogéntartalmának 40%-át is képes elveszíteni ha csak áll a földre szórva.

Annyira összetaposni nem tudod, hogy tömörebb legyen, mint az ásás előtt - idővel úgyis tömörödik majd.

Csak ültetéskor kell locsolnod, most csak kimosnád belőle a trágyát. Minden gyökérmaradványt benne hagyhatsz, majd szépen belerothad.
Előzmény: etilalkohol (5306)
etilalkohol Creative Commons License 2009.03.17 0 0 5306
Sziasztok!
Köszönöm az eddigi infókat!
Az oltványok szabad gyökeresek lesznek, konténerest' akkor veszek ha most nem sikerül a teljes területet előkészítenem a tavaszi ültetés időszakára (ezek nyáron is ültethetők tudtommal). Ha van kipróbált' oltványtermelő/kereskedő elérhetőségetek Abasár, Gyöngyös ill. környékéről (tudtommal ez a jónevű' terület esik hozzám legközelebb) azt szívesen várom...
Megtörtént a próbaárok ásás (nem gyengén vagyok kipurcanva'): 8m*50cm*80cm pihenőkkel együtt 4 óra alatt teljesíthető azaz ha az időjárás is engedi akkor sikerülhet 7*8*3 tőkehelyet előkészítenem (se kézi földmunkás se Bobcates céget nem sikerült találnom (Verőce ill. Vác), de már nem is bánom). Rengeteg gilisztát, egy qkacot és két fekete bogarat találtam ásás során. Könnyebbnek tűnik derékilag egy teljes árkot kiásni (főleg, hogy majd egymásba forgatom őket), mint ültetőgödrözni.
Megrendeltem 5 zsák Bactosolt és gondoltam még pluszban veszek Mabako istállótrágyát is ( ez érhető el a környék üzleteiben, http://www.mabako.hu/cegtortenet.html ). A fő kérdés, hogy technikailag hogyan keverjem a földbe?
Elképzelés:
Van egy üres árkom, elkezdem ásni a másik árkot rétegenként haladva lefele és a tartalmát fokozatosan átdobom bele, majd rétegenként rászórok a trágyákból és belegereblyézem....
Pár hülye kérdés:
- Vegyítve használhatom a két trágyát, vagy inkább rétegezve, vagy a Bactosolt fentebbi rétegekbe a másikat lentebb?
- Beleállhatok a feltöltés alatt álló gödörbe, vagy csak kívülről dolgozzam meg - vagy ha feltöltődött akkor tapossam meg (azaz tömörítsem a tetejét)?
- Locsolással kell-e iszapolnom vagy azt majd csak ültetéskor?
- Gyökérmaradványokat hagyhatok benne komposztnak' vagy szigorúan távolítsam el?

Üdv, etil....

ui: Kiiszom a borhűtő tartalmát és abban fogom tárolni az oltványokat felhasználásig:)

nagygazda Creative Commons License 2009.03.17 0 0 5305
Köszönöm a jó tanácsokat!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!