Egy kevésbé ismert Árpád-kori templomról hozok hírt. Még májusban jártunk a Balatontól 10 km-re lévő Gyugyon ,ahol ez a kápolna található. A tatárjárást követően építették,de később jelentősen átalakították,bővítették. Jól látszanak a későbbi bővítések nyomai. Mind a mai napig használják. Érdekessége a helynek a Kálvária -domb,melynek stációi rendhagyóan 21 "állomásból" állnak. A Kálváriát Nemzetünk Csillagainak Emlékösvényeként hívják. Az egyes stációk történelmi ,sport és közéleti nagyságokról vannak elnevezve.
Igazad van és én tévedtem. nem tudom mikortól létezik a kis piros tömör tégla mint építőanyag. Én azt gondolnám ebben a korban még nem létezett / volt túlzottan elterjedt, de nagyot tévedtem:
Tákos és Csaroda egymás melletti falu, érdemes párosítani őket. De még rengeteg szép műemlék van a környéken, Bereg vidékén. Számomra is teljesen új "felfedezendő" terület.
Sajnos Erzsike néni már elment, de a hagyományokat követő előadásban most is lehet gyönyörködni, mert egy kedves hölgy átvette ezt a hivazást. És érdemes a templom történetének kiegészítését Nagy Gábor tisztelendőtől is meghallgatni, mert rengeteg sok értékes gondolatot tartalmaz....
Szigligeten jártunk az Avasi-templomrom környékén. A török ostromok során elpusztult,az 1950-es évek végén tárták fel és rekonstruálták. Azóta is szép,gondozott a környék és az épület. A templomot és környékét temetkezésre is használták,minek következtében sokáig féltek az emberek a környékre költözni.
Szeptember közepén túráztunk az Őrségben és érintettük Templomszeren(Őriszentpéter)a Szent Péter erődtemplomot. Remek állapotban van,kicsit kár a modern megoldásokért(nyilászárók.lépcső)
A másik fórumhoz köthető emlék a Nyíradony alatt található Gúti templomrom.
Sajnos az eredeti kőfalai nem találhatóak már meg, a mostani állapotban kisméretű vörös téglákkal emelték fel a szerkezet egy részét.
Ezen kívül jártam egy OFFtopic helyen is, de a maga nemében különleges és egyedülállóan csodálatos - Tákos református templom, ahol egy felejthetetlen beszédet is végighallgathattam.
Bár maga a templom a későbbi időkből való, párja nincsen a maga nemében, ha esetleg érdekli a fórumközösséget, rakok be képeket.
Mátrafüreden is van egy (nem is olyan) kis templom amely az egykori 1301-ben épült Pálos templom romjain jött létre, biztosan érdekes dolgok kerülnének felszínre ha megkutatnák a környéket... ami valószínűtlen, lévén egy sűrűn látogatott üdülőövezet, csak eljátszottam a gondolattal.
Fotózni elég nehéz, magas fák veszik körül:
Apropó Pálos rend...
Jesper, nekem a Kecske-bércen szinte üvölt hogy valamiféle rom van ott a földben, (lásd váras topikban amit írtam, fotókkal) ha nem egy vár romjai akkor elképzelhető lehet hogy esetleg valamiféle kolostor vagy templomrom állhatott ott?
Valaminek lennie kellett, annyira mesterségesek a felszíni formációk.
igaz ez gót stílusú magyarországi templom, de ha már a keszthelyit idetettétek.... régi képeim, még 2011-ből, itt nagyon sok román kori templom van.... csak nem témája a topiknak....
A most kiásott Felső-Alpári Árpád-kori templom szenteltvíztartójának az alján állítólag egy ilyen rajz van. A készítő mester pontos rajza a saját művéről, azaz a szenteltvíztartóról.
A kép bal szélén letakarva félre van téve a lelet. Most semmi nem látható belőle, de ha megcsinálják az egészet a turistáknak bemutatásra (templom falai konzerválva+ bemutatóépület) akkor biztosan érdemes lesz felkeresni a helyet!
Idén nyáron kezdték el kiásni a Lakitelek mellett fekvő templomdombon ezt az egykori Árpád-kori kis templomromot, amelyet a szél munkáján kívül egy helyi kisnemes temettetett be homokkal, így mentvén az utókornak. Dicséretére legyen mondva!
A templom romjai ma magánterületen vannak, (Pálinkaház) de tervezik (sőt már építik is) egy turisták számára készülő látogatóközpont létrehozását, a megmaradt falak konzerválását, és bemutatóhellyé való kialakítását tudomásom szerint.
Feltehetőleg az egykori Felső-Alpár település temploma lehetett, komoly, nagy számban lakott falu volt ez a Honfoglalás korában, a közelben zajlott valószínűleg a végső csata, így aztán a krónikák szerint Árpád vezér is hosszabb időt töltött el a környéken.
A templom feltárása még folyik, rengeteg zsindelyszeget találtak, ami fazsindelyes lefedettségre utal, továbbá épségben találtak egy szenteltvíztartót is, emellett rengeteg olyan leletet az Árpád-korból amely itthon egyedülálló.
A földrétegek még az eredeti, vakolt falakat is megőrizték, ami megmaradt az jó állapotban vészelte át az idők viharait.
Nem gondoltam akkor konkrét helyekre (épp az 1000. hsz. volt a fórumon, ha arra gondolsz), de tény, hogy ott még elég kevés helyet "fedeztem fel" abban a tájegységben. Mindenesetre Soltszentimrén jártam már.