Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2010.01.05 0 0 53

Pontosítani kellene a szóköz fogalmát. Amennyiben a szóközt önálló karakternek tekintjük, (ASCII 32), ilyen írásjel előtt valóban nincs, más részről viszont bizonyos írásjelek után kötelező - ha nincs szóköz, akkor az nem írásjel.

 

Ami a gondolatjelet illeti, az voltaképpen maximálisan három egység: szóköz-nagykötőjel-szóköz. A nagykötőjel kétdivizes vízszintes vonal középen.

Ha sor (bekezdés) elején van, akkor nincs előtte szóköz, ha írásjel következik utána, akkor előtte van, utána nincs. Az angolban kétféle gondolatjel van, egy ugyanolyan, mint a magyarban, és van olyan is, amelyik három divizes és nincs előtte-utána kötőjel.

Előzmény: NevemTeve (52)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.05 0 0 52
> szó/mondat és írásjel közti szóközt én nem ismerek.
De akkor a gondolatjel előtt és mögött mi van?
Előzmény: Hajdemák (49)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.01.05 0 0 51

Szántó Tibor néhány mondata (kéziszedésre vonatkoznak, számítógépen nehéz megvalósítani, de az elveket tükrözik):

 

... Az írásjelek elé tegyünk hajszálkizárást (kivéve a pontot és a vesszőt)...

 

... Kötőjellel összekötött szavaknál, ott ahol a kötőjel után olyan verzál betű következik, amelynek a kötőjel felé eső részén húsa van, tegyünk a kötőjel elé kizárást.

 

Ami a több szóból álló címek írását illeti, szerintem a kérdés bonyolultabb. Azt, hogy az ilyen címeket álló vagy dőlt betűvel szedik, a tipográfus döntése. Az alaphelyzet azonban mindenképpen az álló betű. Fontos adalék ehhez, hogy a mai nyelvészeti folyóiratokban alkalmazott bibliográfiákban a művek címét alapesetben dőlt betűvel írják, azonban, ha a mű más címmel ellátott kötetben van, akkor az utóbbit írják dőlttel, magát a hivatkozott címet állóval.

 

Szerintem a toldalék eltérő betűtípussal való írása néhány esettől eltekintve szimpla modorosság. Ilyen eset az, amikor a dőlttel írt szó vagy szócsoport reáliának tekinthető, mondjuk példaszó egy nyelvészeti szövegben. Ebben az esetben viszont a kötőjel szerintem jogos és indokolt (függetlenül a betűtípustól).

 

A dőlt-álló kombináció tipográfiailag elfogadhatatlan (minthogy a dőlt jobbra dől). Emiatt a dőlt szöveget követő (esetleg megelőző) írásjelet, főleg a zárójeleket, felkiáltó- és kérdőjelet, kettőspontot, pontosvesszőt is akkurátuson dőlttel kell szedni. Ha a szövegíró program erre módot ad, ilyenkor érdemes esetleg távolítani is az írásjelet.

Hajdemák Creative Commons License 2010.01.05 0 0 50
Én erre azt mondanám, hogy mivel a szögletes zárójelek közé kerülő tételnek nem az egésze kurzív, itt az a tipográfiai szabály érvényesül, hogy mindkét zárójel antikva.
Előzmény: scasc (48)
Hajdemák Creative Commons License 2010.01.05 0 0 49
Hát te szóköz nélkülit említettél, erre mondtam, hogy szó/mondat és írásjel közti szóközt én nem ismerek.
Előzmény: NevemTeve (47)
scasc Creative Commons License 2010.01.05 0 0 48
Ennek szellemében nemrég láttam egy '60–70-es évekbeli könyvben:
(Nem valós idézet, és nem tudom melyik könyv volt)

"... 1231: turuntayl [ɔ: turuntaÿl], 1451: turuntal,..."

Hát, elég suta látvány.

Mondatjelekről még-még beszélhetnénk, de zárójelek alkalmazása esetén, esztétikai érzékem szerint, megbocsáthatatlan.

— Nem vitatom, hogy ez a "szokás", de hát van olyan, hogy nem ideális szokás... különben nem kéne évről évre újévi fogadalmakat tennünk ;-)
Előzmény: Hajdemák (46)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.05 0 0 47
(Ebből csak az utolsó — szóközzel tett írásjelre vonatkozó — részt nem értettem, a többivel egyetértek.)
Előzmény: Hajdemák (46)
Hajdemák Creative Commons License 2010.01.05 0 0 46
A magyar tipográfia többnyire úgy tartja (ellentétben némely angolszász szokással), hogy a kurzív mondathoz tartozó minden tapadó rész kurzív, tehát esetedben a kérdőjel, sőt az első-hátsó zárójel is. Szóközzel tett írásjelről még nem hallottam.
Előzmény: NevemTeve (45)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.05 0 0 45
Note: szintén béna (szerintem) dőltbetű után szóköz nélkül álló írásjelet (csukózárójelet, felkiáltójelet, kérdőjelet) tenni. (Ez vajon jó példának?)
scasc Creative Commons License 2010.01.04 0 0 44
Ja, az usus, hogy nem választják el, és láttam ezt már különböző (értsd: legalább egy recens; ilyeneket azért nem forgatok nap mint nap) magyar style guide-ban is.

Mégis ez egyike azoknak a "szabályoknak" (és helyesírási is van egy-kettő ilyen), melyet — ha tehetem (pl. nem merev szabályokat követő szerkesztett helyre írok) — tudatosan megszegek ill. ignorálok.
Előzmény: Hajdemák (43)
Hajdemák Creative Commons License 2010.01.04 0 0 43
Pedig azt hiszem, pl. az Osiris Kiadó házi szabályzata is mellőzi a kötőjelet. Igen, a példád jól mutatja, milyen ronda lehet ez.
Előzmény: scasc (42)
scasc Creative Commons License 2010.01.04 0 0 42
Én is ha tehetem, mindig kötőjellel választom el a kurzívát az antikvától. A másik szörnyű, különösen pl. ha -l-lel végződő szóhoz h-val, b-vel kezdődő rag járul:
vállhoz [ronda]
váll-hoz [rendben]
Előzmény: Hajdemák (40)
NevemTeve Creative Commons License 2010.01.04 0 0 41
Az AKH (199-200) a betűtípusról nem ír (álló vagy dőlt), de szerintem nem ellenzi az egybeírt ('tegnap láttam a Csongor és Tündét') formát.
Előzmény: Hajdemák (40)
Hajdemák Creative Commons License 2010.01.04 0 0 40
Ha írásban, műcímként emlegeted, kurziválni szokás, régebbi eljárás szerint kötőjellel járul hozzá az antikva rag, de újabban kötőjel nélkül illesztik a kurzív címhez az antikva ragot. Szerintem ez utóbbi ronda. A legrosszabb változat mindenképp az, ha kurzív a cím és a ragja is, ez védhetetlen.
Előzmény: Törölt nick (38)
freesleep Creative Commons License 2010.01.04 0 0 39
a Csongor és Tündét
Előzmény: Törölt nick (38)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.04 0 0 38
sziasztok, megint én. :) Csongor és Tündét, vagy Csongor és Tündé-t láttam a színházban?
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.28 0 0 37
köszönöm szépen!
Előzmény: rumci (36)
rumci Creative Commons License 2009.11.28 0 0 36
A szótagszámlálás szabályában a több szótagú igekötő külön tagnak számít, az egy szótagú nem.
Előzmény: Törölt nick (35)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.28 0 0 35
sziasztok! elbizonytalanodtam... az összetételeket tekintve az igekötő külön tagnak számít?
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.26 0 0 34
nem is hallottam még azt, hogy közszó :) de tetszik! :)
Előzmény: morbiczer (4)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.12 0 0 33
Nos, mondtam, hogy nem vagyok bizonyos. :)
Köszönöm a korrigálást!
Kis Ádám Creative Commons License 2008.09.12 0 0 32

Vigyázat, félrevezető információ!!!!!

 

Három szóból álló összetétel esetén hét szótagtól kötőjelezünk, tehát nem hét szótagig (inkl.) írunk egybe . Két szóból álló összetételek esetén mindig egybeírjuk, ha egyébként egybe kell írni. Egybeírni a jelöletlen szerkezeteket kell, ha az egymás mellé kerülő szavak nyelvtani szerkezete jelölve van, csak kivételesen írjuk egybe.

 

A stressz-szint és a sakk-készlet kötőjele (!) azért van, mert a magyar helyesírás szerint nem írunk három azonos betűt egymás mellé (legfeljebb hangutánzó szóban).

Előzmény: Törölt nick (30)
NevemTeve Creative Commons License 2008.09.12 0 0 31
Köszi!
Előzmény: Törölt nick (30)
Törölt nick Creative Commons License 2008.09.12 0 0 30
Nem olvastam el minden beírást, bocsi, késő van és álmos vagyok, de az, hogy hat szótagig vagy hét szótagig írjuk egybe az összetételt alkotó szavak számától függ, azt hiszem. Három esetén hat szótagnál kezdjük kötőjellel írni, kettő esetén hétnél. Hogy mikor írjuk külön? (Mondjuk, ha nem összetett szó. :D) Nem tudom. Stressz-szint! Eképp írják helyesen, azt hiszem. Hosszú mássalhangzóra végződőt ha összeteszünk egy azzal kezdődővel, az biztos kötőjel. A sakk-készlet is ilyen szó. Ennyit tudok mondani.
fautas Creative Commons License 2008.09.04 0 0 29
"Szóval van ebben logika."
Logika van benne, csak a nyelv fejlődését nem a logika irányítja. Gyakran születnek kivételek, lásd pl.

http://korrektor.blog.hu/2007/07/30/papirzsebkendo

A helyesírási szabályzat csak nagy késéssel képes követni a gyakorlatot.
Előzmény: a_viking (26)
hacso Creative Commons License 2008.09.03 0 0 28

Ha azt jelenti, h festménykiállítás és festményvásár, akkor

festménykiállítás és -vásár

egyébként pedig

festménykiállítás és vásár.

Előzmény: CaLiq (27)
CaLiq Creative Commons License 2008.09.03 0 0 27
Szeretném a segítségetek kérni, festménykiállítás és vásár-t hogy írjuk helyesen?

Köszönöm
a_viking Creative Commons License 2003.12.12 0 0 26
Üdv. A neoprén szigetelést azért írjuk külön, mert a neoprén valszeg összetett szó (neo+prén, a prén, ha jól sejtem, valami anyagnév), ellenben a gyapjúbélés egyszerű összetétel. Lásd anyagnévi szabály, A magyar helyesírás szabályai, 115. p.: „Anyagnévi jelzős kapcsolatnak azokat az alakulatokat tekintjük, amelyekben az előtag azt jelöli, hogy az utótagként megnevezett tárgy abból az anyagból készült. Az anyagnévi jelzőt, ha egyszerű szó, egybeírjuk a nem összetett főnevekkel: aranygyűrű, alumíniumedény, faburkolat, gyapjúsál, kőfal, platinatégely stb. Ha azonban az anyagnévi jelzős kapcsolatnak valamelyik vagy mindkét tagja összetett szó, az anyagnevet különírjuk jelzett szavától: acél mérőszalag, bőr pénztárca, nyersselyem ing, vasbeton gerenda, műanyag padlóburkolat stb. Szóval van ebben logika.
Előzmény: Törölt nick (8)
Bartloka Creative Commons License 2003.12.12 0 0 25
De miért nem gondolnak arra, hogy hülyeség, amit leírnak?
Hadd mondjam el nektek a top3-at:
1) Füllhalgató - nekem ez a volt az abszolút befutó - valami nyreeményakció volt egy üzletben. (Anya szerint: füll, mert ugye két fülünk van, és halgató az esélyegyenlőség miatt:-))
2)Hajcs rá a nyuszira! (Coca Cola-s akció szintén egy boltban)
3) Viszont látásra! - OBI Veszprém
Előzmény: Törölt nick (24)
Bartloka Creative Commons License 2003.12.11 0 0 23
Ezek szerint a fordításban is segítsünk morbiczernek? :-))
Múltkor nekem is át kellett olvasnom egy dolgozatot. Ezek voltak a kedvenceim: utazás szervezés, marketing tevékenység, ajándék utak, fogyasztó centrikus (főleg az utolsó).
Előzmény: Törölt nick (22)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!