Keresés

Részletes keresés

senn?a Creative Commons License 2023.10.25 0 0 39085

Most a tényszerűség kedvéért utánanéztem, milyen idő volt akkor Dubrovnikban, meglepő módon, 15-20 fokot mond, számomra sokkal melegebb volt érzetre. Budva is kifejezetten melegnek tűnt, csak Kotorban kellett benyomni este a légkondit, amúgy nem volt hideg.  Hó nem volt sehol, az biztos:)

Előzmény: senn?a (39083)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.25 0 0 39084

...de ugye úgy kezdted a sztorit... repülőtér!

 

Nekem is volt olyan szilveszterem, hogy annyira szép volt az idő hogy nekifogtam lakkozni a csónak utánfutóját.

 

Később viszont volt olyan karácsony, amikor meghitt gyertyafényes estét tartott mindenki vallási hovatartozás nélkül dec 26án, mert 2napig áramszünet volt. Szélvihar, jég, eső. Se telefon, se net. Az ilynkor működő szállások leginkább klímával fűtöttek, de ha nincs villany?!?! Helyiek fával vagy pelettel fűtenek még, de pl én is didergek ha áramszünet van. Korom sötét+hideg. 

 

Télen van nálam aranytartalek gyanant egy szuper hálózsák, ami minusz 5-10 fokra van kalibralva (ha jol emlékszem). Volt már részem fűtés nélkül hálókocsiban hazajönni. Brutál hideg volt, de én rövid gatya+pólóban voltam- de az arcom iiiiiiiszonyatosan fázott.

 

Én a saját családommal nem megyek le, pedig nekem ki van fizetve a szállás és a repjegyet is kicsi pénzért össze tudom vadászni.

 

Se rá, se le nem szeretnék beszélni senkit, csak megosztottam a tapaszalataimat.

Előzmény: senn?a (39083)
senn?a Creative Commons License 2023.10.25 0 0 39083

Kedves Szervezkedő!

Nem megkérdőjelezve a sok éves tapasztalatot és átlagot, azért leírom, a Covid előtti utolsó telem hogy zajlott Montenegróban, Dubrovnikban: 2019 december 25-én érkeztünk Podgorica repülőterére, meglepő melegben. Nem akarok túlozni, de a leszállástól levettem a felső kabátot, pulóvert, és rövid ujjú pólóban voltam. Ez a tény engem is meglepett, de ez volt. Oké, a belső hegyek vidéke más lehet, de a tengerpart vidékén nemhogy hó, de hűvös se volt. Eső, felhő meg aztán semmi. Egy teljes hétig! (Szállásadó szerint ez akkor ott fura volt, de az eső hiánya miatt elsősorban.) Podgorica reptér közelében igénybe vettük a vasút "szolgáltatását" (ezt egy magyar honlapon olvastam, bulinak tűnt elvileg, gyakorlatilag nem, de Nektek ez nem lehet újdonság), majd Podgorica buszállomástól Budva-Kotor útvonalon a montenegrói utakon végigmentünk Kotorig. Budva 2 nap, Kotor 3 (Dubrovnik 1 nap). És ott voltunk összesen egy hétig.

Nos mint nálunk szeptember, nemhogy fűteni nem kellett, de dél körül rendesen meleg volt. Tisztára mint nyár végén. Kotor azért a magas hegyek miatt zömében árnyékos volt, picit hűvösebb, nem télre való hely, de Budva tökéletes. És még annál is jobb. Ugyanis megcsináltam egy olyan túrát, amit a rengeteg kígyó miatt nyáron, melegben lehetetlen lenne szerintem: Kosmac erődtől Sveti stefanig, gyalog! Ha valakinek az életben lehetősége adódik, hogy erre a gyönyörű helyre elmenjen, ezt a túrát ne hagyja ki, de szigorúan csak hűvösebbnek tekinthető időben! Lélegzetelállító, felejthetetlen. Kosmac osztrák-magyar erőd volt, még a régi szép időkből. Most lerobbant, senki nem látogatja, de viszonylag szép. És a kilátás, nagyon ott van. Ehhez képest a kotori erőd megmászása, kotor-perast gyaslogtúra semmi nem volt. Pedig az sem volt átlagos.

December 30-án elmentünk egy napra Dubrovnikba (Ho felé a határátlépés vissza az időben 30 évet, katasztrófa), de senki nem hiszi el, 31-én le kellett vennem a pólót, mert olyan meleg volt Dubrovnikban! Tény, előző nap metsző hideg szél volt (30-án), de 31-én a várfal tövében, a szigettel szemben félmeztelenül is melegem volt. Ez teljesen komoly! Itt azért full turistainvázió volt akkor is a városban. Várfal megvolt, tömeg nulla.  Nyáron nyilván ilyen sincs. Kizárólag keleti népek voltak a várfalon, gondolom a sorozat matt.

Ezzel csak azt szerettem volna leírni, ki lehet ott fogni a téli szünetben is szerencsével irtó jó időt. És akkor a szállásárakról, tömeg mentességről ne is beszéljünk. Fürödni nem lehet, kotori öböl is határeset a korai árnyék miatt (magas hegyek), de a budvai riviéra szerintem, az átlagokat nézve, nagyon is kellemes időtöltés lehet akkor!  Utakon dugó nincs. Gránátalma, mandarin friss és finom.

Ismétlem Durmitorban, hegyekben nem voltam, repülővel jöttem-mentem, de a tengerparton (elsősorban Budvában) ki lehet fogni jó. sőt meglepően meleg időt. Én nem biztos, hogy határozottan elutasítanám azt, hogy valaki a téli szünetben oda menjen. Akár sokkal tartalmasabb lehet, mint nyáron.

 

Előzmény: szervezkedő (39078)
Traveller00 Creative Commons License 2023.10.25 0 0 39082

A téli időszakban egészen március/áprilisig benne van a hóopció, különösen a hegyi utakon.

Saját tapasztalat márciusból: hatalmas havazás, a főutak a hegyekben sónedvesek, latyakosak, kissé havasak. Volt, hogy három hótólot is láttunk egymás után.

Ahogy lementünk a főútról és/vagy magasabbra az utak havasak voltak. Koszovó fele az összes hágó, így M9-es ezen része le volt zárva.

Ha nem vagytok rutinosak hegyi és havas környezetben, úgy én nem ajánlanám télen. Csak last minute foglalással, mert ez is lehet, hogy decemberben havat legfeljebb a magasabb hegyek tetején láttok.

Előzmény: sört (39072)
Akos_IKS Creative Commons License 2023.10.24 0 0 39081

Hááát... :) 

Előzmény: szervezkedő (39080)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.24 -1 0 39080

(Lassan be kell majd nekem is újra spájzolnom, mert jelenleg csak egy jegyem van betárazva!)

:-))))

Előzmény: Akos_IKS (39079)
Akos_IKS Creative Commons License 2023.10.24 0 1 39079

Mindeközben 8.800 a repjegy.

Előzmény: szervezkedő (39078)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.24 -1 1 39078

Szomszédom 70plusszos korában ment Magyarországra úgy hogy az út nagy részét a bosnyák hómarók/hótolók mögött tette meg, szinte lépésben.

 

A tél együtt jár a hideggel és a hóval. Ha ebből minél kevesebb van útközben, azt értem én szerencse alatt. 

 

Eddig 2-3 alkalommal tettem meg, szó szerint megállás nélkül az utat,. háztól házig. Az egyik téli viszonyok között. Úgy éreztem, ha kiállok fél órára, akkor már nem tudok újra elindulni, mert úgy szakadt a hó. Este visszanéztem a hírekben, mekkora balesetek történtek ott ahol én is eljöttem. Kis túlzással a hátam mögött, szinte akkor amikor én is ott jártam.

Mégcsak a szerb pályán jártam, de ott is csak egy nyom volt az autópályán.

....na erre mondom, 3-4napra én gyerekkel nem mennék le. Nekem sima 2kerek meghajtású középkategóriás személyautóm van.

Én rühellem a havat, a hideget. Aki dideregni, szánkózni, síelni menne, annak ez maga a paradicsom.

Előzmény: The_Rible (39076)
Béci 72 Creative Commons License 2023.10.23 0 0 39077

Hó mindenhol lehet,álltam már Zágrábnál is dugóban,mert nem takarították az autópályát,és azt se lehetett látni,hol van az út.

Előzmény: The_Rible (39076)
The_Rible Creative Commons License 2023.10.23 0 0 39076

Azért van bolond biztos megoldás is: Bosznián keresztül Trebinje felé, vagy akár a horvát A1-en végigcsorogva, és máris ki vannak kerülve a montenegrói havas hegyek.

Előzmény: szervezkedő (39075)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.23 -1 1 39075

Az előrejelzések alapján lehet azt látni, mi várható. Indulás előtt meg kell nézni és annak alapján kell dönteni.

 

Ahogy azt már sokszor írtam szezonon kívül, minél rövidebb időre megy valaki, annál nagyobb szerencse kell a jó időhőz. Tehát ha valaki lemegy 10napra, akkor tuti tud majd napozni egy két órát a tengerparton, de biztos lesz amikor "szerelelmnapot" kell tartani a szálláson a nagy eső miatt.

Az utakat takarítják, vagy ha olyan az idő, lezárják.

Ezt magyar ésszel nehéz felfogni, de sokkal egyszerűbb megoldás, mint azután az ároba csuszott kamionokat vagy a szakadékba zuhant buszokat keresgélni.

Pár honapja volt olyan baleset, ahol egy szakadékba zuhant autó mentésekor találtak véletlen egy masikat is, amiben ott volt a sofőr, akit talan március ota kerestek.

Ha a hóhelyzet olyan, akkor fel lehet tenni az autót vonatra és el lehet vinni Belgradig.

 

Kérdés hogy kinek mi a cél, milyen a vezetéstechnikai szint, mennyire rugalmas és milyen konfliktusmegoldó kepességgel rendelkezik.

 

(Pl aki hetente egyszer veszi elő az Igniist a békásmegyeri garázsból hogy elmenjen az Auchanba bevásárolni, annak speciel csak a tavaszt és az őszt ajánlanám.)

 

:-D)))

Előzmény: Bombyna (39074)
Bombyna Creative Commons License 2023.10.22 0 0 39074

Engem is érdekelne az ilyenkor hogy mennyire csinálják az utakat ha hóhelyzet van. Helyieket meg tudod kérdezni?pl hogy a Durmitoron át lehet e menni olyankor vagy mi a helyzet a Moračában.

Előzmény: szervezkedő (39073)
szervezkedő Creative Commons License 2023.10.22 -1 1 39073

Konkrétan merre lenne az az "arra"?

Illetve a te értékrended szerint mit jelent az hogy "veszélyes"?

 

Ha ránézel a térképre, gondolom látod azokat a nagy hegyeket?

A két ünnep között, lemenni 3-4 napra szerintem lutri. Gyerekekkel én nem tenném, max kettesben, ha rossz az idő, legyen esőprogram, de amiatt kár kimenni. Szerintem.

Előzmény: sört (39072)
sört Creative Commons License 2023.10.22 0 0 39072

Üdvözlet!

Gondolkodunk decemberben,a két ünnep között,csinálni egy autós túrát Montenegróba.

Azt kérdezném,hogy mennyire veszélyes télen a hó miatt arra autóval,vagy nem jellemzö arra a téli útviszonyok?

Gedeon1122 Creative Commons License 2023.10.05 0 0 39071

Nagy örömmel ki fogjuk próbálni azt a területet is... Vettem egy hétnapos Telekom tourist prepaid kártyát és még a tizenkettedik napon is üzemelt... Sajnos a gázolaj ott sem volt olcsó, 1.65 euróba került.

Előzmény: Akos_IKS (39070)
Akos_IKS Creative Commons License 2023.10.03 -1 0 39070

Szuper! Jövőre jöhet a keleti part, némi Albániával! :)

Előzmény: Gedeon1122 (39069)
Gedeon1122 Creative Commons License 2023.10.01 0 3 39069

Felejthetetlen 12 nap után szerencsésen hazaértünk. Szuper idő és hőmérséklet fogadott minket Kotorban és a 23 fokos is fürdésre csábított. Egy másfél napos vihart leszámítva minden jól alakult. Kipróbáltuk az új felvonót és megnéztük Njegos mauzóleumát. Perast után komppal Tivat következett Portó Montenegróval /egyik létrehozója Demján Sándor/. Budva és Sveti Stefan volt még a programban a pihenés mellett. Reggel Kotorban arra ébredtünk, hogy egy vagy két óceánjáró hajó köt ki előttünk. Jövő évben folytatjuk Montenegró felfedezését!

user741023 Creative Commons License 2023.09.20 0 0 39068

Szia! Szeretnék tanácsot kérni a szarajevói szállással kapcsolatban. Tudnál ajánlani szállodát egy éjszakára? Köszi

Előzmény: Fabzomb6 (39003)
Akos_IKS Creative Commons License 2023.09.19 0 0 39067

Járvány van, az is lehet, mivel pont megfázást tünetel enyhébb esetben. Máskor meg totál fejfájást, végtagfájdalommal. Jobbulást!

Előzmény: szervezkedő (39064)
Béci 72 Creative Commons License 2023.09.19 0 0 39066

Így jár,aki sokat iszik🙂

Jobbulást!

Előzmény: szervezkedő (39064)
Béci 72 Creative Commons License 2023.09.19 0 0 39065

Csak Horvátországig fogok jutni jövő héten,de az se lesz rossz.Majd küldök papírhajót,hátha megérkezik hozzád🙂

Előzmény: szervezkedő (39064)
szervezkedő Creative Commons License 2023.09.19 -1 1 39064

Múlni nem akaró szép csendes az idő. A tenger szinte meg sem mozdul. Van amikor borong pár órát, de olyankor is bőven 20fok felett van. Ha kisüt a nap, meleg van. A napnak van ereje, a parton hemperegve be kell menni úszni, mert meleg van. A nyári tömeghez képest senki sincs, de szeptemberhez képest sokan vannak. Ez a parton és az utakon is szépen látszik.

Mindenkit biztataok, ha csak kicsit is gondolkodik rajta, azonnal induljon. A prognózis szerint nem látszik semmi változás az időjárás tekintetében az elkövetkező 7-10napban.

 

...és a negatívumok:

Megfáztam. Aki a parton 10-15euros koktélokat nyalogatja, azt nem fenyegeti a veszély, de én korlátlan italfogyasztással járó szálláson vagyok. A sok hideg fröccs után a torkom bedurrant. 

:-))))

Előzmény: Béci 72 (39063)
Béci 72 Creative Commons License 2023.09.18 0 0 39063

Azért köszi!Kicsit irigykedem,de nem tudok ezért haragudni🙂

Előzmény: szervezkedő (39061)
Bombyna Creative Commons License 2023.09.18 0 0 39062

Pofátlanság))))))

Előzmény: Béci 72 (39060)
szervezkedő Creative Commons License 2023.09.18 -1 1 39061

 

Csak neked....

Előzmény: Béci 72 (39060)
Béci 72 Creative Commons License 2023.09.17 0 0 39060

Szemétség ilyen szép képeket feltenni!🙂

Előzmény: szervezkedő (39059)
szervezkedő Creative Commons License 2023.09.17 -1 1 39059

Találtam egy szenzációs, naplemente nézős helyet. 

A délutáni úszásból hazamenet állok meg.

 

Mindennap más mint az előző!

Nagyon tetszik.

:-)

 

(Igazi frankó napfelkelte nézős helyet pedig Pogoricában néztem ki, de még nincs kipróbálva!)

H_G Creative Commons License 2023.09.17 0 0 39058

Én se mennék a helyedben.

 

Előzmény: szervezkedő (39055)
Bombyna Creative Commons License 2023.09.16 0 0 39057

Rettenet. Autoputmakik 

Előzmény: szervezkedő (39053)
Akos_IKS Creative Commons License 2023.09.15 0 0 39056

Hát jah, aki megteheti... :)

Előzmény: szervezkedő (39055)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!