Keresés

Részletes keresés

attisch Creative Commons License 2009.05.21 0 0 5484

Igen, de amit Te mondasz, az az átlag szőlősgazda számára nem kivitelezhető... Nem tudnak (én sem) 24 órát a szőlőben tölteni.

 

Ezért kell programszerűen védekezni, az időjáráshoz alkalmazkodva (pl. figyelni előrejelző állomások eredményeit (pl. Agroexpert)).

 

Én pl., ahogy tegnapi hozzászólásomban is írtam, az idén eddig növeltem a permetezési fordulókat 14-15 napra, mert nem volt jelentős nyomás.

 

Természetesen a programszerű védekezést kiegészíti az extrém időjárás utáni szükségszerű. Pl. nálunk tavaly volt egy komolyabb jégverés zsendülésben, mire hazaértem, tiszta szürkék voltak a bogyók a jég ütésétől. Azonnal indultam keverni az anyagot, nyomtam neki a rezet. Szinte teljesen kiheverte a kárt... Ha vártam volna pár napot, elment volna az egész termés...

Előzmény: BZoltan (5483)
BZoltan Creative Commons License 2009.05.21 0 0 5483
Mi nem így csináljuk... nagyon nem így. A programszerű vegyszerezés a vegyszergyártóknak és a kereskedőknek jó... ők nyilván erre esküsznek és mivel ők finanszíroznak egyetemi projecteket és nekik van jó kapcoslatuk a kertészeti felsőoktatásban, ezért ott is azt tanítják amit te mondasz.

Ha nem program, hanem az időjárás és a szőlőben levő viszonyok alapján permetezel akkor csökkenteni tudod a felhasznált vegyszer mennyiséget ezzel pénzt takarítasz meg, viszont ez csak úgy működik, ha jó szőlész van folyamatosan jelen a szőlőben és 1-2 órán belül tud reagálni az eseményekre... ez viszont a munkabéreket növeli meg... ráadásul ez nagybirtokon nehez oldható meg... Vagyis a programszerű vegyszerezés egy bizonyos méret felett és a szakértő jelenlét hiányában egy kényszermegoldás.

A liszharmat sem úgy jelenik meg mint a seregély, hogy lecsap egy táblára 1 perc alatt... hanem látszik a nyom egy-két tőkén és akkor reagálva a többi sokezer tőkét permetezve megelőzhető a baj.
Előzmény: attisch (5482)
attisch Creative Commons License 2009.05.21 0 0 5482

A program szerinti éves védekezés annyit tesz, hogy a szőlő fenológiai állapota szerint elvégzed az évi ~8 kezelést, ami szükséges. Ha nincs semmi különös betegsége a növénynek, akkor is!

Ez a kontakt és a szisztematikus szereket egyaránt tartalmazza (konkrét növényvédőszer-gyártó cég esetén konkrét szerekkel). Ugyanis egyes fenológiai fázisokban a kontakt szerek a hatékonyabbak, egyesekben a szisztematikusak, néhol mindekettő. Pl. 2-3 leveles állapotban kontakt kéntartalmú szer, ui. nyilván ekkor szisztematikusnak nincsen értleme. Vagy pl. most a virágzás kezdetén kontakt+felszívódó együttesen szükséges! Stb.

 

Nagyon rossz megközelítés, amit írsz, hogy akkor kell védekezni, ha megjelent a kórokozó! Ez rossz, felejtsd el!

A növényvédelem alapja a megelőzés!!!

 

A program szerint konkrétan az alábbi feladatok esedékesek:

 

Ebben az időszakban, virágzás kezdetén el kell kezdeni a felszívódó készítmények használatát, főként a lisztharmatnak kedvező időjárás miatt. Ebben a kritikus időszakban érdemes a feszívódó gombaölő szereket kiegészíteni a felületen ható szerekkel is.

 

Alkalmazható készítmények:                

Quadris Max /lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenészes rothadás ellen is hatékony/ + Thiovit Jet;
vagy
Cabrio Top /lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenészes rothadás ellen is hatékony/ + Collis; Talendo

 

Végül pedig feljegyezni nem csak érdemes, hanem kell is az aktuális permetezés adatait.

Hiszen ebből tudod, hogy mikor, mivel, milyen dózisban szórtál!

A későbbiekben ez hasznos lehet, többek között a szerek váltogatása miatt is, hogy rezisztencia ne tudjon kialakulni a hatóanyaggal szemben!

 

Remélem sikerült mindenre válaszolni! :)

 

Attisch

Előzmény: taormina1 (5481)
taormina1 Creative Commons License 2009.05.21 0 0 5481
Ne haragudjatok,még kezdö vagyok a 60 éves szölömmel, de mire való ez a "program szerinti" elöre védekezés, pláne kontakt szerekkel? A felszívódó is nem tudom, mennyi ideig tartja meg a hatását, ha mondjuk ma permetezek, de csak két hét múlva jelenne meg a kórokozó?
Szóval akkor most konkrétan mi esedékes a program szerint?
(Már egyszer tényleg el kéne kezdenem szisztematikusan jegyezni, hogy mi mikor mit kapott, mert pontosan megint nem emléxem. Asszem rezes ként kora tavasszal, meg Thiosolt késöbb.)
Előzmény: szaki_pali (5474)
lalá Creative Commons License 2009.05.21 0 0 5480
-Ivó napján igen szép eső esett.


Törölt nick Creative Commons License 2009.05.20 0 0 5479
Virágzik a Zöldveltelini.
attisch Creative Commons License 2009.05.20 0 0 5478

Én már két körön vagyok túl a permetezésben! A szőlő kb. 2 héttel előrébb jár felénk (Fejér megye) a sokévi átlagnál. Március 29-e óta 3 mm csapadék esett!

 

Ettől függetlenül program szerint dolgozom, kitolt (14 napos) permetezési fordulókkal:

 

1. permetezés

Thiovit jet (kontakt lisztharmat ellen)

Bi-58 (rovarölő, sajnos a sok cserebogár miatt kellett a 3. éves ültetvényemben)

 

2. permetezés

Thiovit Jet

Folicur Solo (felszívódó lisztharmat ellen)

Ridomil Gold MZ (felszívódó+kontakt kombi peronosz ellen)

Reldan (molyok ellen)

 

3. permetezés lesz (virágzás kezdetén, május utolsó hetében)

Quadris Max (strobilurin: lisztharmat, peronosz, szürkerothadás ellen)

Thiovit Jet (a fokozódó nyomás miatt (éjjeli és nappali hőmérsékletkülönbség nagyobb))

 

Eddig ennyi... :)

 

Attisch

 

Előzmény: groowe (5477)
groowe Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5477

urak mivel permeteztek?

nálunk is megjelent már a lisztharmat a rózsán és a pallagi óriás egresen kb 2 héttel ezelött.

Törölt nick Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5476
Csütörtökön kezdem, aztán hetente, szintén "program szerint"
És igen, túlzásba viszem, ráadásul most, hogy az utóbi 2 hónapban mindössze 18 mm eső esett...
Előzmény: taormina1 (5473)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5475
Én tologatom az első kezelést, mert tegnapra is, mára és holnapra is riogatnak esőkkel. Ha megjön (és jelentős mennyiség lesz) akkor vélhetően teszek bele peronosz elleni kontaktot, ha nem akkor csak lisztharmat ellen - kéntartalmút. Almán rózsán már ott a lisztharmat van ami nem jelent jót...
szaki_pali Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5474
én szoktam.

un program szerint megyek, ha kell ha nem, most lisztharmat és peronoszpóra ellen olcsó kontakt szerekkel. rovarőlő csak akkor ha ég a ház , ez azonban igen ritka.
Előzmény: taormina1 (5473)
taormina1 Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5473
Esedékes most valami permetezés? Betegség nem észlelhetö. Estleg megelözö jelleggel kell valami ellen védekezni mostanában?
szaki_pali Creative Commons License 2009.05.19 0 0 5472
próbaképp rendelnék egy fél lityit! adol?!
Előzmény: lalá (5471)
lalá Creative Commons License 2009.05.18 0 0 5471
-Azám! Kaktuszlé!
Előzmény: szaki_pali (5469)
etilalkohol Creative Commons License 2009.05.18 0 0 5470
Fekete bogár (ganajtúróhoz hasonlít, földbe fúrt lyukban lakik) zabálja a friss szőlőhajtásokat - elkezdtem a védekezést: taposom őket:) A nagyvadkártól féltem, erre a kis-vadra' nem is gondoltam volna.....
szaki_pali Creative Commons License 2009.05.18 0 0 5469
ebből csinálsz különleges minőségit?! (hihi)
Előzmény: lalá (5468)
lalá Creative Commons License 2009.05.17 0 0 5468
-Ijjent e!(hihi)
Előzmény: jacsoj (5466)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.17 0 0 5467
A Dunagyöngye virágzik nálam+méteres hajtásai vannak.
jacsoj Creative Commons License 2009.05.16 0 0 5466
A mai nap én is láttam virágzó szőlőt, a fajtáját én se tudom, annyira meglepett.

Itt Bükkalján tombol a szárazság, és az intenzív napsugárzás, március 25 körül volt az utolsó csapadék hózápor formájában, április elején már porzott a föld.

Minden korai cseresznye egyszerre érik, de csak a magon van egy kis "bőr".
Milyen kaktusz fajtát ültessek:) ?

A szőlő szépen magasodik, sok fürt van rajta.
Előzmény: b.imi (5465)
b.imi Creative Commons License 2009.05.16 0 0 5465
Én a mai nap Érden már láttam virágzó szőlőt. A fajtáját sajnos nem tudom, mert meghalt a ház tulajdonosa.
Előzmény: Zalancelot (5461)
Zalancelot Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5464

Egy kis képi adalék az előzőhöz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Zalancelot (5461)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5463
Meg lehet azt a permetezőt kétszer is tölteni :)
Pont azért vettem ekkorát, hogy ne kelljen nehezet cipelni, pedig sík területen kell vele közlekedni.
Előzmény: Cirfandlia (5459)
RAMBO Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5462
Én lemosóval permeteztem, mert tavaly komolyan elkapta a szőlőt a lisztharmat, és utána két héttel néhány leveles állapotban kapott még Thiovitot az atka és lisztharmat ellen. Utána szárazság volt, szépen hagytam nőni. Múlt hétvégén megcsináltam a fattyazást, a tőkefejet kitisztítottam és anyu a hét elején befűzögette a hajtásokat a drótok közé.

A hét első felében volt egy szép csendes eső, az a jó áztatós fajta, nagyon kellett. Előtte volt rotálva és a sorköz is meg volt kapálva.

Jövő hétvégén megyek le permetezni, akkor valami felszívódót fog kapni, legesélyesebb a Rubigan+Ridomil kombó. Nekem Stihl motoros háti permetezőm van, de csak akkor használom, amikor már eléri a felső drótot a szőlő, különben a permet jelentős része kárba vész. Erdészeti permetező, 6m-re is elvisz. 20 literes a tertálya, de csak 15 litert teszek bele, mert egyébként a hátamra folyik. Tényleg szuperlatívuszokban lehet csak beszélni róla. Amíg nincs nagy lomb, sima pumpálós permetezőt használok - azt csak 10 literig töltöm fel.

Nekem szemre rengetegnek tűnik a fürtkezdemény, és igen jó kondiban van a szőlő, nem nyurgultak fel a hajtásközök, mivel nem volt sok eső.

So far so good.
Zalancelot Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5461

Megint volt egy tisztességes csapadék adag (közel 40 mm)

http://www.idokep.hu/?oldal=csap24&nap=20090512

 

Már a második permetezésen is túl vagyok, igaz ehhez az is hozzátartozik, hogy a lemosót kénytelen voltam elhagyni, mert megkéstem a metszéssel, és a kirobbanó áprilisi nyárban olyan gyorsan levelesedtek  ki a tőkék, hogy ehelyett inkább egy korai permetezést iktattam be a rovarkártevőkre kihegyezve. A merlotot a rügylyukasztó jócskán megtizedelte, szerencsére az alvórügyekről mára szépen kihajtott bár az főrügyek hajtásaitól elmaradnak ezek a hajtások. 2 éve is volt ilyen, de akkor is a szüret idejére utolérték a többit.

Az első 2 permetezés olyan kevés szer és munkaráfordítást igényelt, hogy igazában nem oszt, szoroz.

Most készülök a birtokra, megnézni az állapotokat és a 3.- at én inkább a virágzás indulásához közelíteném, mert szerintem az sincs már túl messze.

 

Érdekes jelenséget figyeltem meg. A szilvánin amit a tavalyi jégverés leginkább érintett, sokkal több a szokásosnál a fürtkezdemény, van olyan hajtás amelyiken 3 virág is van!

 

Említettem,hogy beújjítottam a régi Maruyama permetező mellé egy Tescós kinai csodát. Túl vagyok az első tapasztalatokon és megosztanám.

Az vegyen ilyet, akinek van hozzá műszaki vénája a kétségtelenül meglévő hiányosságok elhárítására. Ezek a gondok zömmel nem túl nagy ráfordítással elháríthatók. Pl a multkor megfürösztött permetszerrel, mert a túlnyomásos  tartály tömítése nem jól zárt, abból az egyszerú oknál fogva, hogy a fröcsöntő szerszám zárásánál keletkező sorját nem takarították le!! A tömlőket egy az egyben lecseréltem, mert a gyári olyan kemény és rideg, hogy használhatatlan.

Ellenben a motorja "doxa", ráadásul mivel mindene a motort kivéve műanyag, nagyon könnyű, annak ellenére hogy 20 literes tartálya van könnyebb mint a régi 13 literes.

Előzmény: Cirfandlia (5454)
BZoltan Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5460
Főleg a hárson figyeltem meg az alacsonyabb fürtszámot. Utalhat valamilyen konkrét tápanyag hiányára szerinted? Tavaly amúgy bőségesen volt rügykezdeményezés és mentünk is egy extra kört a válogatással.
Előzmény: Cirfandlia (5459)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5459
Hát.... majd rájössz, hogy azért 500 beállt tőkét nem tudsz teljes vegetációban megpermetezni 14 literrel :). A nagyobb már lehet sok lenne a nehéz terepen de kisebbet semmiképp.

Zoli: ez a fürtszám erősen függ a tavalyi időjárástól (a rügydifferenciálódás ideje) tápanyagtól és fajtától is. De a fura az, hogy tavaly pont jó meleg volt május/júniusban tehát ez nem lehet. Más, csemege fajtákon jobban láttam de a hétvégén tüzetesen átnézem.
Előzmény: etilalkohol (5458)
etilalkohol Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5458
Ez pont elég az 500-hoz vagy sok? Felesleges terhet nem cipelnék...
Előzmény: Törölt nick (5455)
BZoltan Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5457
Nálunk is esett/esik. Ez jó, mert meg tudtunk csinálni minden földmunkát (bár olyan kemény volt a föld mint a beton). Május 8-i állapot a hársban

Az első permetezést mi a helyzettől függően a jövő hét utánra tervezzük. Majd meglátjuk.

Azt én is megfigyeltem, hogy önkorlátozást végzett az ültetvény, nem ritka, hogy 3-4 fürtkezdemény van egy tőkén. Számomra talány, hogy miért csinálja ezt a szőlő :) de ő tudja :)
Előzmény: Cirfandlia (5454)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5456
Jövő héten kezdem a permetezést Manco+Kumulus+Volldünger kombóval
Előzmény: Cirfandlia (5454)
Törölt nick Creative Commons License 2009.05.14 0 0 5455
Én az 500 tő Kadarkához 14 litereset vettem.
Előzmény: etilalkohol (5453)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!