Keresés

Részletes keresés

Stefan- Creative Commons License 2006.06.18 0 0 3536

idrisi:

 

Nem teljes válasz, de érdemes elolvasni, amit erről a MOL ír:

http://www.mol.gov.hu/index.php?akt_menu=417

 

POLGÁRCSALÁDOK KUTATÁSA

A polgárcsaládok múltját az anyakönyveken kívül legcélszerűbb az illető város levéltárában kutatni.

Természetesen a Magyar Országos Levéltárban is eredménnyel járhat a kutatás az illető családra vonatkozólag. Elsősorban az 1828. évi országos összeírás anyagában (Jelzete: N 26, Filmtári helye: B 1-B 282., 8612., 25389-25404. dobozok) ajánlatos kutatni, majd az 1715. (jelzete: N 78, Filmtári helye: 3119-3131. dobozok), az 1720. (jelzete: N 79, Filmtári helye: 3131-3149., 3154. dobozok), majd az 1785-1787. között lezajlott II. József-kori összeírásokkal folytatni (Sajnos csak Győr, Heves, Külső-Szolnok és Zemplén megyére vannak meg a MOL-ban, Filmtári helye: 7934. doboz). Ezenkívül a MOL mikrofilmtárában található az 1857. és az 1869. összeírások csonka töredéke. A nagyon hiányos eredeti összeírásokat a megyei levéltárakban őrzik. Ha a család egykori lakhelye nem szabad királyi város, hanem mezőváros vagy község volt, akkor a kutatónak azt kell tisztáznia, ki volt a település földesura (pl. Baja egy időben a Grassalkovich családé, Kecskemét a Koháry családé, Kaposvár a Esterházy család hercegi ágáé volt stb.) Abban az esetben, ha a megfelelő birtokos család levéltára a Magyar Országos Levéltárban van, a családi levéltárakra is ki lehet terjeszteni a kutatást (főleg a P szekció, de részben az R és az E szekciók is tartalmaznak családi levéltárakat). Mivel a családi levéltárak különbözően vannak rendszerezve, a kutatás megkezdése előtt tanácsos konzultálni a megfelelő családi levéltár referensével, vagy az I. em. kutatóterem ügyeletes levéltárosával. A városi céhiratok, valamint a polgárjegyzékek, a polgárkönyvek, az iparosok és kereskedők cím-, illetve névtárának átnézése, kutatása is elengedhetetlenül szükséges a polgári családok történetével foglalkozó kutatók számára.

 

JOBBÁGYCSALÁDOK KUTATÁSA

Magyarországon a jobbágyfelszabadítás csak viszonylag későn, 1848-ban jött létre. A forradalom után egy-két évtizeden belül a "jobbágy" szó már kiveszett a köznyelvből, helyét a társadalmi átalakulásoknak jobban megfelelő "paraszt" megjelölés foglalta el.

Ha jobbágycsalád története iránt érdeklődik a kutató, a városi polgárcsaládokhoz hasonlóan a kutatást legjobb (az anyakönyvek mellett) az összeírásokkal kezdeni. Ha a kutató megtudta, melyik földesúr birtokán élt a család, ugyanaz a teendő, mint a mezővárosi polgárok esetében, tehát a megfelelő földesúri család levéltárában kell a kutatást folytatni. Jobbágy- vagy zsellércsalád esetében ajánlatos még átnézni az úrbéri tabellákat (levéltári jelzete: C 59), az úrbéri összeírásokat (levéltári jelzete: E 156) valamint az egyházi tizedre/dézsmára (Regesta decimarum, levéltári jelzete: E 159) vonatkozó jegyzékeket, elszámolásokat, nyugtákat.

 

Az 1715-ös, 1720-as, az 1767-73-as úrbéri illetve az 1828-as összírások a teljes Magyar Királyság területét lefedik Erdély kivételével és gyakorlatilag  egészben megmaradtak. Az 1728-as és az 1869-es igencsak töredékesen maradt fenn, de jelentősebb darabok fellelhetőek.

A konkrét terület összeírasainak kereséséhez (meg úgy általában mindenhez) a MOL filmlistáját kérd le innen:

http://www.natarch.hu/fondx/fondx.html

Állítsd be a "Filmtár" listázását, majd a megjelenő újabb űrlapon mégegyszer.

Aztán <CTRL>+F

 

Előzmény: idrisi (3534)
erbur Creative Commons License 2006.06.18 0 0 3535
Kedves azsur!

Kmetty nevet milyen településen kutatod? Esetleg Érsekújvár? És mikor?
Előzmény: azsur (3533)
idrisi Creative Commons License 2006.06.18 0 0 3534
Valaki fel tudná sorolni az összes összeírást ami 1715 és 1828 között volt? Illetve, hogy ezek közül melyik hogyan és hol kutatható?

azsur Creative Commons License 2006.06.18 0 0 3533

Kedves Milyennincs!

Régóta foglalkoztat egy kérdés.

 

Kmetty név keresésekor bukkantam rá: az 1715-ös összeírás böngészésekor találtam egy olyan alcímet /Liptónál/ , hogy "elmenekültek összeírása 1717, Ludrova."

Ez vajon mit jelent?

Üdv. azsur

milyennincs Creative Commons License 2006.06.17 0 0 3532

Iater drága!

 

"szerintetek a konkrét településen élők kb. hány százaléka lehetett összeírva akkoriban?"

Az 1720-asra gondolsz? Portaösszeírás, úgyhogy családonként legalább egy. Ez a szám elég is neked, mert Berényit meg Kelét keresel egy-egy adott településen. S ha volt ilyen néven adózó (alapállásban, ismerve az előzményeket, indulj ki ebből) ott lesz összeírva.

 

"Valakit érdekel konkrét település ebből a két megyéből?!" (elmosolyodik, öröm önti el a szívét és rögvest személyes mail írásába kezd) :))

Előzmény: iater (3527)
iater Creative Commons License 2006.06.17 0 0 3531

ok, megnézhetem. de tényleg nagy a távolság: 1900 és 1720...

 

ki fogom írnia ha találok...

Előzmény: Törölt nick (3530)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.17 0 0 3530

Így má én sem értem, azt akartam írni az 1900-as évek elején, csak az utóbbi szavak lemaradtak..........

Közben oda kellett, hogy érjen az anyag is mert tegnap este megröptettem.

Előzmény: iater (3529)
iater Creative Commons License 2006.06.16 0 0 3529

jöhet a mail, van elérhetőségem: iater@torzsasztal.hu

 

"voltak Pászti/Pászthy-k 1900-as" ezt nem értem... mi az az 1900-as a hozzászólásodban?! :)

Előzmény: Törölt nick (3528)
Törölt nick Creative Commons License 2006.06.16 0 0 3528
Szolnokon egészen biztosan tudom voltak Pászti/Pászthy-k 1900-as. Ha van itt elérhetőséged mindjárt dobok egy mailt, benne néhány névvel. Hátha találsz valamit. S előre is köszi......
Előzmény: iater (3527)
iater Creative Commons License 2006.06.16 0 0 3527

Sziasztok!

 

Végre volt időm kb. 3 órát kutatni... :( Nem gondoltam volnaa.... ilyen lesz a munkásélet... Szabadságot kell kivennem, hogy kutathassak???!!!

 

Szóval: nálam van az 1720-as összeírás Heves és Külső-Szolnok, Jász-Kun Kerületek :D mi máás?! Valakit érdekel konkrét település ebből a két megyéből?! Mert ha már úgyis tekerem és belebotlok szívesen kiírom. Nem ígérem, de ki tudja?! Hátha valakinek pont tudok segíteni.

 

üdv:

iater.

 

Különben találtam Tiszanánán 3 Kellét is. Ez kb. 30-40 km-re lehet Szent-Iván, Fokoru pusztáktól... Egyébként szerintetek a konkrét településen élők kb. hány százaléka lehetett összeírva akkoriban?

milyennincs Creative Commons License 2006.06.15 0 0 3526

Kedves Zoltán !

Bemutatkozásodban írod, hogy "Szeretném a nevem eredetét kutatni, majd a családfámat is ezek után összeállítani", ill. többször ismételt hozzászólásodban azt, hogy "A Ványai név eredetét, esetleg családfáját keresem." (kiemelések tőlem)

 

Nem tudom mikor találtál, s hogy a fórum-csoportra, gondolom első hozzászólásod elött valamelyest beleolvastál (ha eddig nem tetted, kérlek tedd meg, érdemes, mert hasznos), s a kutatási kedved nem itt a topik olvasása közben támadt, hanem már elötte is, mint írod. Ha ezt megteszed, a hozzászólásokból ki fog rajzolódni előtted, hogy

1. egy adott család története (ha tetszik családfája) 

2. családnevének története és

3. családnevének etimológiája

három különböző, bár szervesen összetartozó téma.

 

Az első kettő konkrét, bár igazából leginkább a 2. az ami igazán konkrét. Ez az anyakönyvek által alátámasztott. Sorban a történelemben visszafelé haladva az egyes egyének apa-nagyapa-dédapa-stb. sorban megmutatkozik milyen írott alakban miként változott. Minden egyednél ugyanaz e, nem kopott-e ki mellőle egy korábbi, hasonlóan használt vezetéknév, nem volt-e névváltoztatás (mitöbb esetleg magyarosítás), nem volt-e elírás (mert a visszaolvasol, fogod látni ilyenek is szép számmal történtek), miként létezett az a legkorábban fellelhető forrás szerint. S akkor arra lehet etimológiát felállítani.

 

Ha esetedben nem voltak ilyenek, akkor valószínűleg áll az LvT által adott etimológia. S akkor jönnek a családfakutatás révén szerzett információk, rokona vagy-e az általad megkérdezett Ványaik egyékének, másikának, létezik-e leszármazási kapcsolat ama elhíresült Ványai Ambrussal, stb.

Viszont "A" Ványaik valószínűleg nem léteztek. Erre is találsz odaát választ. (Nem konkrétan a Ványai névre, de mint jelenség, megtalálod). Vannak Ványai családok, Ahogy "A Csikiek" sincsenek. S vannak persze Ványaiék és Csikiék (de ez más téma)

 

Írod, "ha sikerül megfelelő anyagot szereznem, amik publikációk, könyvek, bármiféle hivatalos írások, akkor szeretnék ezzel a témával komolyan foglalkozni."

Javaslom ne tedd ezt függővé semmitől, hanem - ha igazán érdekel - csapjál bele, a konkrét felmenőid kutatásába, s sok mindenre (szinte mindenre) választ fogsz kapni. Sok szerencsét.

Még annyit: Ne a mézontófű által javasolt 1715-ös összeírással kezd, hanem korban visszafelé haladva a www.mol.gov.hu oldalán lévő tájékoztató alapján. 

Egyébként fent nevezett Ványai Ambrus kevi (Túrkeve) származású pap volt, aki Dévaványán szolgált, s aki a krakkói egyetemen 1502-ben szerzett magas képesítést, Dózsa 'kancellárja' volt és Győrffy Lajos szerint Dózsa seregének egy részét ő toborozta Túrkevén. Forrás: Adatok Szolnok megye történetéből SZML 1989. Túrkeve fejezete.

Előzmény: Ványai Zoltán (3524)
mézontófű Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3525

Tisztelt Ványai Zoltán!

Én azt tenném, hogy megnézném a MOL 1715-ös összeírások, valamint a Királyi Könyvek adatbázisában, hogy hol fordul elő (mely vidéken) ez a név, különböző írási variációban.

Az adatbázisok a lenti MOL linken elérhetők.

De én amatőr vagyok, szintén.

Előzmény: Ványai Zoltán (3524)
Ványai Zoltán Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3524

Kedves Fórumosok!

Már több helyre, fórumra feltettem a kérésemet. A Ványai név eredetét, esetleg családfáját keresem. Most itt is megpróbálom, hátha beindul valamennyire ez a kérésem.

Ványai Zoltán vagyok. A Ványai név eredetét kutatom saját magam céljára egyenlőre, de ha sikerül megfelelő anyagot szereznem, amik publikációk, könyvek, bármiféle hivatalos írások, akkor szeretnék ezzel a témával komolyan foglalkozni.

Már évek óta foglalkoztat a nevem eredete, sok embert megkerestem, köztük a túrkevei Ványai Ambrus Szakközépiskolát is, még 1998 májusában, de a sok munkám mellett erre nem volt sok időm, most, hogy rokkant nyugdíjas lettem tavaly óta, minden erőmmel azon vagyok, hogy ezt a nyomozást tovább folytassam.

Minden érdekel ezzel kapcsolatban, amennyiben  tudtok segíteni ebben, nagyon megköszönném. Ha vannak olyan kiadványok, ami a Ványai névvel kapcsolatos, akkor az mind érdekel engem. Én egy amatőr vagyok, tehát hivatásos kutatók munkája érdekelne legjobban, a tényekre vagyok kíváncsi.

Sok Ványai vezetéknevűnek írtam ez ügyben, de nem igazán tudnak semmit a nevük eredetéről.

 Kíváncsian és érdeklődve várom megtisztelő válaszotokat.

 

Tisztelettel és köszönettel: Ványai Zoltán

                                  

 E-mail címem: Vanyai.Zoltan@chello.hu
Bukephalos Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3523

Kedves mézontófű!

 

Köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel:

 

Bukephalos

Előzmény: mézontófű (3521)
kerub Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3522

A Magyarországi Németek Családfakutatói a diósdi adatbázist pár napig szabadon kutathatóvá tették.

 

Itt látható is...
mézontófű Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3521

Üdvözlet Néked is!

A MOL a Magyar Országos Levéltár rövidítése.

Amiről itt a beszélgetés folyik az az, hogy a MOL-ban található anyakönyvek (filmen) hogyan lehetnének könnyen kereshetők.

 

Erről beszélgettek részben....

 

www.mol.gov.hu oldalon találhatók részletes információk, hogy hogyan is lehet náluk kezdeni.

Nevekre nem kereshetők csak néhány adatbázis a feudáliskori összeírásokból...

Előzmény: Bukephalos (3520)
Bukephalos Creative Commons License 2006.06.14 0 0 3520

Üdvözletem mindenkinek!

 

Kérlek, ne nézzetek hülyének, de szeretném, ha vki röviden megmagyarázná, hogy mi az a MOL lista, hol található a MOL honlap, és hogy tudom a családfám kutatása során használni?

 

Köszönöm előre is!

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3519
Conscriptio regnicolaris art. VII. 1827 ordinata N 26
1828 - 1838 195635 felv.

A MOL honlapján elérhető az 1828. évi összeírás a fenti Fond-X alatt, ha onnan töltitek le, word wagy excel fájlba illesztve szerkeszthető.
Steve the Great Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3518
"miért bántja a vezetők csőrét, hogy a kutató nem bénán tökörészik a pultnál, lekötve a kedvességtől és segíteniakarástól majd kirobbanó levéltári személyzetet,.."

Megjegyzem, nekem néha úgy tünt, ennek az esetnek sem örül mindegyik dolgozó... Nah... mindenesetre örüljünk, aminek lehet... :)
Előzmény: skoumi (3517)
skoumi Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3517

hát ja... ez a magyar valóság...

 

csak azt nem t'om, miért bántja a vezetők csőrét, hogy a kutató nem bénán tökörészik a pultnál, lekötve a kedvességtől és segíteniakarástól majd kirobbanó levéltári személyzetet, hanem konkrétan tudja, hogy mit akar...

 

mindegy, fő, hogy ne legyen baja belőle, ha már ekkora munkát végez... inkább terjedjen szamizdatként :)

Előzmény: idrisi (3516)
idrisi Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3516
OK, megkérdezem.
Előzmény: theow (3515)
theow Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3515
esetleg ha találkozol vele, azért kérdezd meg tőle, mert hasonló ügyböl volt már balhé. ha jól tudom egy házaspár feltette netre a Fővárosi Levéltárban őrzött anyakönyvi mikrofilmek listáját, mire az igazgató írt nekik, hogy azonnal vegyék le.
Előzmény: idrisi (3512)
idrisi Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3514
Egy újabb lista is készült Stefan- jóvoltából, az 1828. vagyonösszeírás filmjeiről.
A lista a MOL és MORMON kutató filmszámait is tartalmazza.

1828. évi vagyonösszeírás

Köszönjük!

klfree Creative Commons License 2006.06.11 0 0 3513

 

 

Hello!

 

Érdekelt vagyok  MÁD  kutatásában.

 

Irj   klfree@freemail.hu    cimrre.

 

 

üdv:      Kereszytén  László

Előzmény: nbzi (3507)
idrisi Creative Commons License 2006.06.09 0 0 3512
A hölgy nekem "kislemezen" adta át az anyagot, mondván nincs internet elérése. Gondoltam nem tartom meg magamnak, hisz jópáran örülnének még ilyesminek. Valójában semmi instrukciót nem adott, hogy közkincs válhat-e belőle, úgyhogy remélem nem tettem ezzel a nyilvánosságra hozatallal senkinek semmi rosszat!
Szerintem a MOL-nak ezt már rég a saját adatbázisába kellett volna integrálnia...

Amint lesz folytatás szólok és feltöltöm.

Előzmény: skoumi (3511)
skoumi Creative Commons License 2006.06.09 0 0 3511

végre valaki...!!!

 

istennőként lehet tisztelni a hölgyet... még ha a hibás bejegyzések nem is kerülnek korrigálásra, támpontként attól még nagyon jó... majd mindenki szerkeszti magának... :)

 

Üdv: Skoumi

 

 

Előzmény: idrisi (3509)
Ványai Zoltán Creative Commons License 2006.06.09 0 0 3510

Kedves Fórumosok!

Már több helyre, fórumra feltettem a kérésemet. A Ványai név eredetét, esetleg családfáját keresem. Most itt is megpróbálom, hátha beindul valamennyire ez a kérésem.

Ványai Zoltán vagyok. A Ványai név eredetét kutatom saját magam céljára egyenlőre, de ha sikerül megfelelő anyagot szereznem, amik publikációk, könyvek, bármiféle hivatalos írások, akkor szeretnék ezzel a témával komolyan foglalkozni.

Már évek óta foglalkoztat a nevem eredete, sok embert megkerestem, köztük a túrkevei Ványai Ambrus Szakközépiskolát is, még 1998 májusában, de a sok munkám mellett erre nem volt sok időm, most, hogy rokkant nyugdíjas lettem tavaly óta, minden erőmmel azon vagyok, hogy ezt a nyomozást tovább folytassam.

Minden érdekel ezzel kapcsolatban, amennyiben  tudtok segíteni ebben, nagyon megköszönném. Ha vannak olyan kiadványok, ami a Ványai névvel kapcsolatos, akkor az mind érdekel engem. Én egy amatőr vagyok, tehát hivatásos kutatók munkája érdekelne legjobban, a tényekre vagyok kíváncsi.

Sok Ványai vezetéknevűnek írtam ez ügyben, de nem igazán tudnak semmit a nevük eredetéről.

 Kíváncsian és érdeklődve várom megtisztelő válaszotokat.

 

Tisztelettel és köszönettel: Ványai Zoltán

                                  

 E-mail címem: Vanyai.Zoltan@chello.hu

idrisi Creative Commons License 2006.06.09 0 0 3509
Minden kedves MOL-ban kutató nagy örömére:
Judáh Margit készíti azt az adatbázist, melyben minden mikrofilm pontos tartalma benne lesz. Tehát nemcsak az hogy pl: Esztergom A311-A327, hanem filmekre lebontva, úgy ahogy a Kutatóteremben található katalógusokban (sok helyen hibásan).
Eddig a római katolikus anyakönyvek 1366 filmdobozig készültek el. És megvannak a ref. és evang. tekercsek is. Aki kutatott már a MOL-ban az tudja, hogy ez milyen nagy segitséget jelent.
A zip-elt állomány a linkről tölthető:

adatbázis (xls)

Remélem hasznát veszitek!
Bukephalos Creative Commons License 2006.06.08 0 0 3508

Üdvözlök mindenkit!

 

Én is családfa kutatással foglalkozom, kis kerülőkkel jutottam ide.  A Bicsák (anyai ág) illetve a Kassai (apai ág) család fáját szeretném feltérképezni minnél részletesebben, ha vki tud segíteni, megköszönném!

Tudomásom szerint főleg Zalában éltek, bár van olyan (fél)infom, hogy apai nagyapámék Kassáról települtek át. Mármint, hogy ő települt át, nem régebben jöttek át. De az anyai ág régóta Zalában él(t).

 

Bárki segítségét, tippjét, ötletét előre is köszönöm!

 

 

nbzi Creative Commons License 2006.06.04 0 0 3507
Sziasztok! Nem kutat valaki Pácin és Mád és Mezőzombor településeken? Én keresem a Berta, Demeter - Pácin-, Hajdu, Keresztény- Mád-, Sztanyó és Nagy- Mezőzombor- nevű rokonaikat. Minden segítséget előre is köszi.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!