Keresés

Részletes keresés

Mad Scientist Creative Commons License 2005.01.22 0 0 2770

Mer' nem hisztek nekem...

 

:-)))

Előzmény: smith (2769)
smith Creative Commons License 2005.01.22 0 0 2769
Szerintem a nyugati medence és a vízgyűjtők kaphattak pár napja utánpótlást, még meg is jegyeztem a radarkép láttán. Ez volt a két leglátványosabb. De én sem gondoltam volna...
Előzmény: Veszpremi (2768)
Veszpremi Creative Commons License 2005.01.22 0 0 2768
Megadtam magamat, ezt nem gondoltam.
Előzmény: smith (2767)
smith Creative Commons License 2005.01.22 0 0 2767
76 cm.
TTAMAS Creative Commons License 2005.01.21 0 0 2766
A jég nem olyan merev, mint amilyennek látszik. Nem öntartó, parttól partig, hanem a víz tetején úszik, ennek megfelelően követi a szintingadozást.
Előzmény: Mad Scientist (2765)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.01.21 0 0 2765
Azé' gondoltam, mert Tihanyban 78 volt, és csodálkoztam volna, ha jég alatt is így kileng... Úgyhogy most csodálkozom is :-)
Előzmény: Veszpremi (2763)
sujgojo Creative Commons License 2005.01.21 0 0 2764
persze, ezt mondtam en is. csak az a ho nem lesz merheto az elso ket napban
Előzmény: edesviz (2754)
Veszpremi Creative Commons License 2005.01.21 0 0 2763
Szerintem nem lesz 76, mert ami esett, az max. 1-2 mm a hóval együtt is. A csatorna meg se szólalt. Reggelre Veszprémben vékony jég, főleg a járdákon, mellékutakon, a talaj túl hideg volt, az eső lefagyott.
Előzmény: Mad Scientist (2762)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2762

Most meg esik.

 

Egyébként csodálkoznék, ha nem lenne 76 holnap...

TTAMAS Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2761

Komoly, hogy ténylegesen _szublimál_? (Nem pedig előbb megolvad a felszíne, és utána párolog el?)

 

Igen.

Előzmény: BBlack (2760)
BBlack Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2760
Komoly, hogy ténylegesen _szublimál_? (Nem pedig előbb megolvad a felszíne, és utána párolog el?)
Előzmény: TTAMAS (2756)
BBlack Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2759

Kicsit off, de olvastátok? Brutális... :-)

 

Kitiltották az amerikai vizekről a részeg magyar tengerészt
BBlack Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2758

Nem tudom mennyi vizet képes tárolni a talaj egy métere átlagosan Magyarosrszágon.

 

Ehhez egy talajtérkép kellene. Mivel a talajvíz lényegében a talajban lévő első (legfelső) vízzáró réteg felett összegyűlt víz, a talajvíz "magassága" a vízzáró réteg aljától számítva elvileg bármekkora lehet, ez főként a vízzáró réteg elhelyezkedésétől és alakjától függ. Egy agyagréteg nagyjából úgy viselkedhet mint egy edény. Minél "öblösebb" egy edény, annál több (magasabb) víz fér bele anélkül, hogy kifolyna.

Persze nyilván a párolgás és a vízutánpótlás aránya is beleszól, hogy a talajvíz eléri-e a elvi maximális szintjét.

 

Kíváncsi volnék, a Balaton körül hogy helyezkednek el a vízzáró rétegek. Majd körülnézek a neten, meg megkérdezek egy "szakmabeli" ismerőst, hátha tud mutatni erről egy térképet vagy metszetrajzot.

 

Találtam egyébként egy érdekes cikket, ami ugyan teljesen másról szól, de mintegy mellékesen jó leírást ad a különféle típusú vizekről. Akit érdekel: katt ide.

Előzmény: edesviz (2744)
TTAMAS Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2757

azonnal biztos nem jelenik meg a vízállásban, csak az olvadáskor.

 

De igen. Pont úgy, mintha eső esne.

 

Annak kell legyen emelő hatása, amikor elolvad.

 

Akkor már nincs, csak a vízgyűjtőn elolvadónak.

 

 

Fogj egy poharat. tegyél bele vizet. Jelöld meg a vízszintet. Tegyél a vízbe jégkockát. Ismét jelöld meg a szintet. Várd meg, amíg a jég elolvad. Hol lesz a vízszint?

Előzmény: zjakabfi (2752)
TTAMAS Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2756

Szerencsénkre a hó ezen a nyomáson nem túlzottan hajlamos a szublimálásra. :-)

 

Pedig szokott. Szeles időben különösen.

Előzmény: BBlack (2755)
BBlack Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2755

Mármint még pontosabban ami abból nem párolog el.

 

Szerencsénkre a hó ezen a nyomáson nem túlzottan hajlamos a szublimálásra. :-)

Előzmény: edesviz (2754)
edesviz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2754
Szia sujgojo, az hó is a Tóban landol, amit nem fúj ki a szél a vizgyültő területből. Mármint még pontosabban ami abból nem párolog el.

Édesviz
Előzmény: sujgojo (2753)
sujgojo Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2753
szerintem, ha ket nap alatt 30-40 centi ho esik es raadasul a to teljes teruleten, es nem fujja le rola a szel, szoval ez eleg ritka jelenseg, de ilyenkor akar 3-4centit is emelkedik a vizallas ket nap alatt. persze erre az utobbi 5 telen szerintem nem volt pelda. aztan pedig ha jon az olvadas, szerencses esetben a gyros olvadas, akkor a vizgyujton elolvadt ho tovabb sok centivel is emelhet, de ez nem az a ho ami a tavon van, hanem ami mellette.
Előzmény: zjakabfi (2752)
zjakabfi Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2752
Lehet, hogy igazatok van,fizikában nem tudok versenyezni. De azért ha egy csontig befagyott tóra 2 nap alatt leesik 30-40 cm hó, az azonnal biztos nem jelenik meg a vízállásban, csak az olvadáskor. Annak kell legyen emelő hatása, amikor elolvad.
Előzmény: sujgojo (2750)
smith Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2751
Pedig így van. Ld. még Arkhimedesz tv.
Előzmény: zjakabfi (2749)
sujgojo Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2750

par eve is napirenden volt ez a tema, talan pont 2003ban. ez egyszeru teny, es nem en talaltam ki:) sokakat (velem is igy volt) az zavar meg, hogy a balatoni jeget ugy kepzelik el hogy az "onhordo", mint amikor egy lavorban befagy a viz, ott ugyanis a jeg hozzafagy a lavor szelehez es eleg eros ahhoz, hogy a raesett havat megtartsa, mert kicsi a felulet a jeg pedig merev.

egesz mas a helyzet a balatonnal, ahol a felulet oriasi, vagyis a ho suja is az. a jegtakaro semmit nem tart magaban, olyan mint ha egy foliat huztal volna a vizre, uszik a vizen vagyis a jeg es a ho suja kozvetlenul a vizet nyomja, ergo mar benne van, tehat ha valaki feltori a jeget lemerheti az aktualis vizallast, amin az olvadas semmit nem fog valtoztatni.

2003ban biztos a vizgyujto teruleten bekovetkezett olvadas okozta a szintemelkedest

Előzmény: zjakabfi (2749)
zjakabfi Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2749
Ezzel nem értek egyet mert a havazás óta nem volt emelkedés. És 2003-ban is az a nagy hó akkor növelte a szintet, amikor már olvadt.
Előzmény: sujgojo (2748)
sujgojo Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2748
a balatoni jegen levo ho, akar egy centi akar egy meter, mar nem hoz semmit, hiszen mar "mar benne van" vagyis inkabb rajta a tavon, vagyis az aktualis vizallas mar szamol vele. persze, a vizgyujton bekovetkezo olvadas ettol fuggtelenul meg emelheti a szintet, erre igaz kobo az az 1/10es arany
Előzmény: nagypapi (2747)
nagypapi Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2747
(Nagyon) nagyvonalakban úgy lehet számolni, hogy 1mm csapadékból lesz 1cm hó. Szvsz tehát nem lesz abból a jégből és hórétegből 1-2 centi.
Előzmény: zjakabfi (2746)
zjakabfi Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2746
A Balaton be van fagyva. Rajta vékony hóréteg van, ha az elolvad, hozhat 1-2 centimétert.
nagypapi Creative Commons License 2005.01.20 0 0 2745

Bocs, lehet, hogy egy kicsit félreérthető voltam.

A Meleg-víz kizárólag a bányászat miatti vízkiemelés okán létezett, a bányászat megszűntével hál'Istennek megszűnt a vízkiemelés is, így a Meleg-víz, mint nem természetes vízfolyás megszűnt.

Bár kicsit sajnálom, mert egy kuriózum volt nálunk, azért az a fontosabb, hogy a Tavasbarlang és a Hévízi-tó fennmaradjon.

 

A talajvíz csökkenhet - és csökken is - a szárazabb években, de ezen kívül gondolom jelentősen befolyásolja a talajtípus, a közeli felszíni vizek, meg biztos egy csomó minden más is.

A talajvíz egyébként csak a legfelső vízréteg a talajban, alatta még lehetnek vízzáró rétegek közt rétegvizek. Úgyhogy nem nagyon lehet pontosan meghatározni, hogy mennyi víz is van alattunk.

 

Bocs az offért.

Előzmény: edesviz (2744)
edesviz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 2744
Szia nagyapó, a mondat pontosan ugy szólt amit a mondtak, hogy az ország területén az átlagos talajvizszint. Ez lehetettt a Balatontól 3 km 50 centi, is akár de másutt, a Mátrában 3 méter is. Nem tudom mennyi vizet képes tárolni a talaj egy métere átlagosan Magyarosrszágon. De 93 milliárdszor vedd az egy négyzetméterre eső talajvizet. Valószinüleg a Sümegi forrás is regenerálódhat, ha közben valami el nem tőmte a viz utját.

Édesviz
Előzmény: nagypapi (2743)
nagypapi Creative Commons License 2005.01.19 0 0 2743

Mindenekelőtt közlöm: nekem sem a szakterületem. De: a talajvíz és a karsztvíz korántsem együtt mozog. A Balaton-felvidéki karsztvíz szintje a bauxit- és szénbányászat miatt süllyedt jelentősen. Biztos emlékeztek néhányan a Sümeg melletti Meleg-víz folyásra, ahol télen, hóban is kellemes 18-23 fokos vízben lehetett vízitúrázni. Ez ma már a múlté.

Viszont a bányászat és a vízkiemelés megszüntével elkezdett növekedni a karsztvízszint, ezért van újra víz a Tavasbarlangban, ezért lett újra bővízű a Hévizi-tó karsztforrása. Ha folytatták volna a kiemelést, előbb-utóbb az a forrás is teljesen elapadt volna, úgy, mint a tatai Fényes-fürdő forrásai.

 

A talajvízszint viszont valószínűleg elég erősen hat a Balaton vízállására. Nem hinném, hogy közvetlenül a Balaton mellett csökkent volna 1m-t, de az Alföldön ez az érték simán elképzelhető.

Előzmény: edesviz (2742)
edesviz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 2742
Nekem se szak területem, de ilyeneket mondanak a meterologusok.
Most már kevesebbet mondanak, mert kevesebb pénzt kapnak a költségvetésből. Ha valaki szóvá teszi, és a már nem szükséges telkeket nem adja át az mehet nyugdijba. Az melékeim szerint a Bakonyi karsztviz egyensúlyhoz sok idő kellett, de amig 1983-ban nem tudtam meg mutatni a csónakázást a Tapolcai Tavasbarlangban, csak a szárazra vetett csónakokat, tavaly a kislányommal csónakázhattunk ugyanott. Az minden esetre éredekes milyen kevés mérő állomás alapjan rajzolják a csapadék térképeket, amikor köztudomásu, hogy e kisebb esők eloszlása milyen véletlen szerü.

Édesviz
Előzmény: BBlack (2738)
sujgojo Creative Commons License 2005.01.19 0 0 2741

ez az egesz ugy nagyon gyanus, legalabbis az alapjan ami a cikkbol kiderul. valahogy nem latom at, miert epiteni le valaki jobban a sajat szervezetet, mint amennyire az indolkolt. nekem most ugy tunik, mintha ez a felreallitas tipikus esete lenne: gyokeres valtozasokat akarnak, es mar meg is van hogy ki fogja csinalni. a meglevo vezetore nincs szukseg tobbet, de ezt igy nem lehet talalni ezert a nepnek kitalalunk valmi sztorit szakmai okokrol...

Előzmény: nagypapi (2739)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!