A kéményhuzat alapja a hőmérséklet-különbség. A téglából épült külső kémény is kihűl, de a hozzá lépest kb. nulla tömegű fémcső akár percekkel a tűz kialvása után kihűl, a huzat megszűnik. Tekerhetsz köré bármit, az attól még ugyanúgy ki fog hűlni, legfeljebb nem 5 per hanem 10 után. Nem véletlen, hogy a kéménynek az épületen belül a helye, ahol maga az épület tartja melegen...
Ez az olcsóáru hátránya,(kb.70 EU )habár az uriember aki használja,(csempész) rendszeresen használja,3 éve ..
A kapcsolo az elektromosfeltételenkek megfelelö ,4x 1.5 V =9V -tal müködik a szerkenytyü,csak a kis fekete kapcsolókarhasználata kényelmetlen,kicsi ,ennél is az törtle..
Ha én most mondok erre egy összeget, akkor az te elhiszed? Akkor téged tényleg könnyű félrevezetni. Kérj olyan kéményes vállalkozásoktól ajánlatot, akik bélelnek, bővítenek fúrással/marással, vesd össze őket és döntsd el, melyik felel meg neked.
Könnyen lehet. Felújítani kb. mennyibe kerülne a régi kéményt? Tehát kiszedni belőle a ráégett alumínium burkolatot. Emeletes ház, tehát a kémény teljes hossza 9-10 méter lehet.
Attól függ, hogy ki honnan és mennyiért szerzi be a fát. Én teljesen ingyen. A részletekbe nem mennék bele, de teljesen legális. Egyedül a feldarabolásnak van egy kis költsége (láncfűrész energiafogyasztása).
A gáz nem ment fel a hétszeresére, ellenben most is olcsóbb, mint a fa. Épp csak annyit kell elérni, hogy be lépd túl az 1700m3/év fogyasztást. 1m3 gáz cca. 34MJ és egy téli havi számlámat előkapva 27 374 Ft-t fizette, 249 m3 fogyasztásért. Ez ugyi 110Ft/m3 A száraz fa (hol kapsz olyat?) kb 16MJ/kg, tehát az 1m3 gáz energiatartalmához kell 2 kg (elméletben, mert még a legjobb cserépkályha is gyengébb hatásfokú, mint egy korszerű gázkazán) 2kg száraz fa kb. 110-140Ft úgy, hogy még haza is kell szállítanod, össze kell hasogatnod és be kell táraznod. Ja, és az egészet előre kell kifizetned... És akkor a komfortról még nem beszéltünk, ugye?
Kollégámat tavaly beszéltem rá, hogy a megtakarított pénzecskéjéből dobjon fel egy klímát a tüzifával bohóckodás helyett. Azóta meleg lakásba megy haza, utólag fizet, és imába foglalja a nevem...
"Kivéve a vacak szerelt fémkémények, pláne, ha épületen kívül a homlokzatra vannak szerelve, na azok bármire képesek."
Pontosan ilyen van nekünk. Az eredeti 1988-as kémény ugyanis tönkrement. Bele volt húzva egy alumínium bélés a gázfűtéshez. Mi viszont fával tüzeltünk évekig, nem tudtuk, hogy nem lehet ilyen kémény esetén. Az alumínium bélés emiatt szétégett, nem lehetett cserélni a szakember szerint, ezért kellett újat csinálni és csak házon kívül lehetett.
A külső fémkéményt is fatüzeléssel használjuk. Ez a legolcsóbb, a gáz 7-szeresére ment fel pár éve. (Occsó orosz gáz...)
A kétpercenként egy pitty az üzemzavar jele. Úgy emlékszem, a CO jelzők "egyszer használatosak", azaz, ha egyszer beriasztott, mehetsz a boltba újért. (Ugyanez a hang van az elem kimerülésekor, bár az nekünk a Honeywellben 6-7 évet bírt.)
Ha egy hagyományos kéménynek télen, fűtési időben nullára csökken a huzata, annak a legritkább esetben oka a kinti hideg. Az ugyanis éppen a huzatot növeli. Kivéve a vacak szerelt fémkémények, pláne, ha épületen kívül a homlokzatra vannak szerelve, na azok bármire képesek. Sokkal inkább a légzáróvá tett nyílászárók, amelyek meggátolják a nyílt égésterű fűtőberendezések légutánpótlását. Oxigén hiányában a láng közelében a CO2 CO-vá redukálódik, ez a CO mérgezések leggyakoribb oka.
a kemenyben megulo hideg levego visszanyomja a fustot (co) a belso legterbe. ez okozza a legtobb co mergezest. mivel nem eg a tuz, csak parazslik, es ilyenkor tobb co keletkezik, fokozott problemat tud okozni. en is begyujtanek. vagy kiszednem a parazsat.
Nem kell, hogy a szél fújja vissza, mivel a kályhában maradt parázs nem termel annyi meleget, hogy a kéményt ellássa huzattal. Így az égéstermékek a szobában maradnak.
Fatüzelésű kályhánk van, az éjszaka folyamán kialtattunk. Nagyon kicsi parázs maradt csak reggelre. Reggel 7 fele elkezdett visítani a Honeywell szénmonoxidjelzőnk. Kivittük a szabadba, ott elhallgatott. Alaposan kiszellőztettünk. A jelzőt visszahoztuk a szobába, de kb. 2 percenként megszólal 1 másodpercre. Mi történhetett?
Amúgy fúj a szél és időközben eleredt az eső is, ha ez számít valamit. Talán visszafújta a szél a kéményben a szénmonoxidot?