Keresés

Részletes keresés

Perichole Creative Commons License 2004.05.31 0 0 89
(elolvastam az összes recepteteket, sűrűn nyeldesve megfogadtam, érési sorrendben végigcsinálom az egészet! :) )

Nem cukormentes ugyan, de fantasztikusan finom ez az eperdzsem. A másik változata, amikor súltek mellé is ehető, ha néhány chilipaprikát aprítunk az eper közé. Talán két-három éve olvastam a Nők Lapjában. Stahl Judit receptje. A honlapján is megtalálható.

25 deka eper
25 deka cukor

Azzal kezdem, hogy elomelegítem a sütomet 180 C-ra (gázsütonél ez 4-es fokozat)
Aztán megmosom és kicsumázom az epreket, majd mindegyik szemet félbevágom.
Eloszedek egy 38 cm x 30 cm-es tepsit és úgy, hogy kicsit túllógjon a szélein, belefektetek egy jó nagy darab sütopapírt. Sacc per kábé alapon elfelezem képzeletben a tepsi befogadóképességét és az egyik felébe beleszórom az eperdarabokat, a másik felébe pedig beleöntöm a cukrot. Beteszem a sütobe és 25 percig sütöm.
Utána kiveszem a tepsit a sütobol, óvatosan megfogam a sütopapírt a sarkainál, hogy egy határozott mozdulattal felemelve belezuttyanstam egy mélyebb tálba a forró, sült epret meg a néhány helyen már karamellesre olvadt cukrot. Néhány percig egy fakállal kevergetem a dzsemet, hogy a sült eper melegétol puhára olvadjon a karamelles cukor.
Ezt a dzsemet én általában a hutomben tartom, ahol több hétig is elállna, de mit ne mondjak, gyorsan elfogy. De tisztára mosott üvegben, csipet tartósítószerrel a tetején, majd alaposan lefóliázva és újságpapírba csomagolva, hogy minél lassabban huljön ki, díszeleghetne aztán a kamrapolcon is.
3 deci lesz belole.

ribizli Creative Commons License 2004.05.31 0 0 88
Hát nem éppen cukor nélküli, de mézzel is nagyon finomakat lehet csinálni, frissen, főzés nélkül, de hűtve és nem sokáig lehet eltartani csak. Úgy kell, hogy a megtisztított gyümölcsöt ízlés szerinti mennyiségű mézzel jó alaposan össze kell turmixolni, aztán mehet is az üvegbe és a hűtőbe. Ínyencek fűszert is tehetnek hozzá, pl. friss citromfűágat, de azt nem turmixolni, a kész szószba, kicsit megnyomorgatva, hadd eressze ki a zamatát. Én eperből, málnából és a rokonaimból (ribizliből) próbáltam, nem volt ideje megromlani... Akit a magok zavarnak, az se keseredjen el, csak várjon türelmesen, ugyanis lesüllyednek azok az edény aljára. :)
ribizli
moes Creative Commons License 2004.05.30 0 0 87
olyan lekvárreceptet tudtok-e, ami cukor nélkül készül? ez is különleges a maga nemében :) szeretnék főzni epreset, sárgabarackot, ki tudja még, mit...
kockasfulunyul Creative Commons License 2004.03.12 0 0 86
ez is jó topic
Előzmény: F. C. King Bastard (85)
F. C. King Bastard Creative Commons License 2003.11.04 0 0 85

Ez a szép nevű "Szép Heléna" (Belle Héléne) például körtéből, csokoládéból és narancsból készül (és persze cukorból). Mit ki nem találnak a (régóta) kapitalisták! :-o :-)

Előzmény: F. C. King Bastard (84)
F. C. King Bastard Creative Commons License 2003.11.04 0 0 84

Ajánlom még innen a Fancy Jams c. oldalt - ez nagyjából (pontosan) meg is felel a topikcímnek... :-)
F. C. King Bastard Creative Commons License 2003.11.04 0 0 83

"melyik része a fenyőnek? tűlevél? toboz?"

A fiatal hajtások - továbbá, mikor fogyasztod, olyan, mintha egy fenyvesben sétálnál, és ráadásul csupa C-vitamin... :-)

Sajnos, itt csak a hozzávalókat sorolták fel, de tán az is segít valamit.

Előzmény: jé29 (75)
moes Creative Commons License 2003.10.21 0 0 82
dehonnem :-) az lesz a kiindulási alap. azt mindenképp csinálok. jó? ;-)
Előzmény: kockasfulunyul (81)
kockasfulunyul Creative Commons License 2003.10.20 0 0 81
A narancs már nem is jó? :-)))
Előzmény: moes (80)
moes Creative Commons License 2003.10.20 0 0 80
gesztenyelekvárt nem tudtok véletlenül??? imádom a gesztenyét!
Kardszárnyú Creative Commons License 2003.08.22 0 0 79
Szia Breki!

Igen bent leszek:)

Előzmény: csokibéka (78)
csokibéka Creative Commons License 2003.08.22 0 0 78
Hirtelen derült égből utazás lett: valószínűleg holnap délelőtt járok felétek. Bent leszel?
Előzmény: Kardszárnyú (74)
Zitka Creative Commons License 2003.08.19 0 0 77
> Csokis meggylekvárt evett már valaki?
> Hogyan kell csinálni?

En iden hallottam, Feketeerdo-lekvar neven. Az alabbi recept alapjan csinaltam is egy kisebb mennyiseget, nagggyon finom lett. :-)

Hozzavalok: 1 kg magozott meggy, 10 dkg et tortabevono csoki felolvasztva, 0,5 dl cseresznyepalinka, 50 dkg cukor, 1 tasak Zselefix, vagy Quittin v. mas zselesito szer.
A megmosott, kimagozott meggyet enyhen turmixoljuk, hozzaadjuk az olvasztott csokoladet es a palinkat. A cukrot a zselesitovel elkeverjuk es a gyumolcskeverekhez adjuk. Az elegyet kevergetve nagy langon felforraljuk, majd allando kevergetes mellett legalabb harom percig forrni hagyjuk. A tuzrol levesszuk, uvegekbe toltjuk es jol lezarjuk.

Cserebe nincs otletetek arra, hogy a ringlot mivel lehetne parositani? Egy csomo termett iden, nagyon finom, de ha megcsinalom lekvarnak, valahogy eltunik az aromaja.

Előzmény: CORTEN (69)
JFEry Creative Commons License 2003.08.16 0 0 76
A karácsonyfa narancsából, almájából, és végszügségben a szaloncukrából is lehet lekvárt főzni. (a híresztelsekkel ellentétben a csillagszóró nem, de bizonyos feltétekkel a gyartya alkalmas lehet.)
A tűlevélből pálinkát lehet főzni, a gyantából pedig ragacsot.
Előzmény: jé29 (75)
jé29 Creative Commons License 2003.08.16 0 0 75
A szomszédunk fia németországban dolgozik és a családnál ahol lakik fenyőből készítettek lekvárt. Melyik fenyő alkalmas erre, és melyik része a fenyőnek? tűlevél? toboz?
Kardszárnyú Creative Commons License 2003.08.10 0 0 74
Szia!

Örülök, hogy jó lett!:)))))Rendben majd megbeszéljük.:)

Előzmény: csokibéka (73)
csokibéka Creative Commons License 2003.08.10 0 0 73
Határozottan ehető - bár szerintem inkább süteménybe való, ugyanis rágható, édes és szegfűszeges íze van, dióíze nincs. Ha még egyszer rászánom magam, akkor talán teszek a levébe dióaromát...
Ha egyszer jössz Pestre és ezt előre elárulod itt (vagy ha én előfordulok felétek) akkor kapsz belőle egy kis üveggel, ahogy ígértem.
Előzmény: Kardszárnyú (72)
Kardszárnyú Creative Commons License 2003.07.03 0 0 72
Kíváncsian várom, hogy milyen lett!:)
Előzmény: csokibéka (70)
Kardszárnyú Creative Commons License 2003.07.03 0 0 71
Én is ettem már, nagyon fincsi volt.
Sajna recipét nem tudok, de én is keresek, ha találtam közzé teszem.:)
Előzmény: CORTEN (69)
csokibéka Creative Commons License 2003.07.02 0 0 70
Vasárnap megcsináltam a zölddióbefőttet. Közben volt olyan hullám, hogy az egészet kivágom inkább a francba, a mosogatóval együtt persze. És veszek inkább egy újat - mármint mosogatót, ugyanis az enyém (eredetileg, de küzdelmek árán újra) fehér, zománcozott.
Hogy jó lett-e azt nemtudom, mert még a fotelben pihennek, dunyha alatt. Talán holnap összeszedem a bátorságomat és kiteszem a spájzba, de kóstolni még nem merek.
Előzmény: csokibéka (62)
CORTEN Creative Commons License 2003.06.15 0 0 69
Csokis meggylekvárt evett már valaki? (Nekem ízlett)
Hogyan kell csinálni?
kopiteki Creative Commons License 2003.06.15 0 0 68
Üdv a Topicnak!

Még gyermekkoromban ettem sombefőttet húsvéti locsolások alkalmával. Azóta sem láttam sehol, kapni nem lehet. Ha valaki lát piacon, vagy akárhol szóljon! Hmm, isteni finom volt! :o)

patuha Creative Commons License 2003.06.15 0 0 67
Az bizony.És finom is:-)))
Előzmény: JFEry (66)
JFEry Creative Commons License 2003.06.15 0 0 66
Érdekes!
Előzmény: patuha (65)
patuha Creative Commons License 2003.06.15 0 0 65
Ezen a lé dolgon én is csodálkoztam,de meglepö módon müködik.A második adagnál kellett alkalmazni,három órája rotyogott,mikor került rá lé és valóban sürüsödött.A fekete léböl kell eltenni és azt kell rátölteni,ha szükséges,nem sima vízböl:-))))
Ezesetben azt javasolnám,hogy ha könnyen átmegy a dión a kötötü,akkor jó:-))))
Előzmény: JFEry (64)
JFEry Creative Commons License 2003.06.15 0 0 64
Ha nem sűrűsödik, akkor hogy lehet, hogy több lével fog?
A kötőtűt én a falba is beletolom:-)
Előzmény: patuha (63)
patuha Creative Commons License 2003.06.15 0 0 63
Zölddiódzsem:

Zölddiót meg kell hámozni.Felönteni annyi vízzel,amennyi ellepi és fözni vadul,amíg szét nem lehet nyomni.Ekkor le kell szürni(a levét még nem kell eldobni),megmérni,és a diónak megfelelö mennyiségü cukorral szirupot kell fözni,belerakni a diót,összetörni és addig kell fözni,amíg be nem sürüsödik.Ha nem akar,akkor lehet hozzátenni az eredeti fözöléböl,amíg nem lesz sürü.A többi olyan,mint bármelyik lekvárnál.
Bele kell húzni,mert kb június végéig szedhetö a zölddió,ha kötötüvel át lehet bökni,akkor jó még.

Üdvözlettel

csokibéka Creative Commons License 2003.06.14 0 0 62
Rendben! Ha ehető lesz, még az is előfordulhat hogy kapsz belőle kóstolót, amennyiben járok felétek. :)
Előzmény: Kardszárnyú (59)
JFEry Creative Commons License 2003.06.06 0 0 61
Nem tudom mennyire tartozik ide, de próba, cseresznye!
Azaz cseresznye , vagy , és meggy!

Tudna valaki olyan receptet, ami a koktél-meggy elkészítését írja le?

patuha Creative Commons License 2003.06.06 0 0 60
Ma készül majd a lekvár zölddióból.Viszont mindig elfelejtem beírni a receptet.Anyámnál(hol máshol) megtaláltam a receptet:-)
Előzmény: csokibéka (58)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!