Keresés

Részletes keresés

edesviz Creative Commons License 2005.02.06 0 0 2931
Szia Tom,
jártam arra fele, vagy 200 méterre, és ástam is gödröt, ami pontosan a Balatonnal egy szintben megtelt vizzel, csak amikor vagy csatornát, vagy gáz csövet fektettek, akkor szivattyuzták rendesen a vizet az árkok mellől.
Tehát a kútban Balaton-talajviz van, és még a hullázás se zavar.

Édesviz
Előzmény: Tom_ (2930)
Tom_ Creative Commons License 2005.02.06 0 0 2930

Ma utánajártam egy vízmérő állomásnak. A helyszín Balatonföldvár. A vízmérő állomás a Balatonba ömlő Séd patak mentén van. A Balatontól (torkolattól) kb. 180m-re, a 7-es főúttól pedig 280 m-re. Ez az állomás nagyon régóta itt van, az földvári parkban az orvosi rendelő és a templom között. A Séd-patak a földvári halastótól a Balatonig kb. 530m-t tesz meg. A halastónál elágazik és folytatódik Kőröshegy felé (arra van a forrása). Ezt a szakaszt bejártam végig, csak ez az egyetlen állomás volt. Azt nem értem, hogy hogyan mérik a vízszintet, mert nem túl mély a patak, azaz nagyon kis víznél elapad benne a víz, nem folyik vissza a Balatonból.

Megj.: A térkép kicsit csal, mert nem ott ömlik be a patak a Balatonba, mivel azt a sarkot annó feltöltötték kb. 80 méterrel beljebb.

BBlack Creative Commons License 2005.02.05 0 0 2929

"Vizepito mernok vagyok... "

 

Tökéletes, ez kell nekünk...

 

"...viszgaltam a homokfrakcioju hordalek mozgasanak alapveto osszefuggeseit in situ egy palmafas beachen..."

 

...látod, jól sejtettem én, hogy valami tanulmányútszerűségről van szó... :-)))

 

"...kulonfele izgalmas helyeken bamultam varosokat..."

 

...gondolom főként az árvízi védműveik elhelyezkedését próbáltad tanulmányozni... :-)))

 

"Megfaznom persze sikerult... :)))"

 

...hááát igen, ebből is látszik, milyen viszontagságos a vízépítő mérnökök élete... mindenki együttérez veled a topikon... :-)))

 

"Remelem, abban a monografiaban is megvannak ezek, ami otthon rendelkezesemre all es nemcsak konyvtari anyagokban olvastam feloluk."

 

Várjuk!

Előzmény: Törölt nick (2927)
smith Creative Commons License 2005.02.05 0 0 2928
Az utobbi napokban az apaly es dagaly fuggvenyeben viszgaltam a homokfrakcioju hordalek mozgasanak alapveto osszefuggeseit in situ...

Óóó te szegény! Majd ha ráérek, sajnállak, joóó? :-)))
Előzmény: Törölt nick (2927)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.05 0 0 2927

Vizepito mernok vagyok es volt egy-ket sajnos csak kisebb munkam a Balaton mellett, ezekhez astam magam a szakirodalomba.

 

Az utobbi napokban az apaly es dagaly fuggvenyeben viszgaltam a homokfrakcioju hordalek mozgasanak alapveto osszefuggeseit in situ egy palmafas beachen. Vizsgaltam tovabba a hullamok partafutasanak reszleteit, megemlekezve a kulonlegesen nagy hullamok okozta aldozatokrol.

Elotte meg kulonfele izgalmas helyeken bamultam varosokat, es igyekeztem nem elkapni semmifele ungok tropusi bajt. Megfaznom persze sikerult... :)))

 

Remelem, a jovo heten lesz modom arra, hogy felrakjam az erdekessegeket. Remelem, abban a monografiaban is megvannak ezek, ami otthon rendelkezesemre all es nemcsak konyvtari anyagokban olvastam feloluk.

 

 

Előzmény: BBlack (2925)
BBlack Creative Commons License 2005.02.05 0 0 2926
...és emelkedik...
Előzmény: smith (2921)
BBlack Creative Commons License 2005.02.05 0 0 2925

Na majd ha újra összefutsz a könyveddel, azért felrakhatnál néhányat az említett érdekességekből.

Egyébként te milyen apropóból foglalkoztál ezekkel a dolgokkal, szakmádba vág? És mi jót csinálsz ilyenkor külhonban, csak nem a szilárd halmazállapotú víz súrlódási együtthatójának témakörében vizsgálódsz? :-)

Előzmény: Törölt nick (2918)
BBlack Creative Commons License 2005.02.04 0 0 2924
Mivel nemcsak egy mérő áll szemben a többivel, hanem - hogy stílszerű legyek - most is az összes a szélrózsa minden irányába mutat, ezért a drámai valóságú helyi szelekre tippelnék. :-))) Ilyenkor egyébként a domborzat is sokat számít.
Előzmény: Törölt nick (2917)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.02.04 0 0 2923

As illustrated below:

 

http://www.hungarorama.hu/fured.htm

Előzmény: Veszpremi (2922)
Veszpremi Creative Commons License 2005.02.04 0 0 2922
Azt írja az újság, hogy "mától szabad korcsolyázni a Balatonon". Füreden a szokásos 2 helyet írják, Eszt. strand és a Vitorlásnál.
smith Creative Commons License 2005.02.04 0 0 2921
Bejött.
77cm.
Előzmény: smith (2920)
smith Creative Commons License 2005.02.03 0 0 2920
Reménytkeltő a Zala vízgyűjtőjén esett csapadékmennyiség az utolsó 4 met.hu radarkép alapján.
zjakabfi Creative Commons License 2005.02.03 0 0 2919
Maradt 76 cm.
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.03 0 0 2918

Az adatot a 60 cm-es viztukorkilendulesrol egy monografiaban talaltam neheny eve, melyet a hatvanas-hetvenes evekben a VITUKI keszitett. Odahaza van egy kivonatos tanulmanyom, de az otthon van en meg csak jovo hettol leszek a konyvvel egyazon helyen.

 

Emlekeim szerint viztukorkilendules-szelsebesseg fuggveny nincs, mivel igen sok egyeb korulmeny is befolyasolja, pl. a szelero es a szelero tartossaga. Ha 10 percig fuj 200 km-es szel, akkor semmi drama nem torteni, de ha egesz nap 80 km/h-s szel fujtat, akkor kialakulhat valami. De azt hiszem, erre is van adat abban a tanulmanyban. Meg pl. a legnagyobb mert aramlasi sebessegrol a Tihanyi-szorosban, vagy a legnagyobb hullammagassag...

 

Pl. hullammagassagra igyekeztek a szokasos tapasztalati kepleteket alkalmazni, de korantsem jartak eredmennyel, ugyancsak tul sok egyeb korulmeny befolyasolja a hullammmagassagot es a Balaton amugy sem azonos pl. a szakirodalomban leirt hullamszamitasi kepletek forrasaul szolgalo tengeri meresek helyszineivel.

Előzmény: BBlack (2869)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.03 0 0 2917

Olyan esetben fujhat "egymassal szembe" a szel ket meroallomason, ha helyi szelek fujnak, mert nincs markans regionalis legaramlas, vagy mert szelcsend van, es a szeliranyjelzok "ugy maradtak", vagy mert az egyik beragadt.

 

Vagyis: vagy eszlelesi szinguralitas, muszerhiba avagy a dramai valosag. :)))

Előzmény: BBlack (2868)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.03 0 0 2916

Ezek az extra viztukorkilendulesek nem tul gyakoriak. A kenesei es keszthelyi pl. tartos hossziranyu szelvihar eseten mukodik. Ez pedig igen ritka.

 

Az Eny-Dk irany gyakrabb. Mindenesetre idoleges elontest kepes okozni, kulonoskepp a bereki teruleteken, melyek igen alacsony fekvesuek. (egyes informaciok szeritn, melyeket ellenoriznekm kellene, s most nem tehetem, egyes teruletek terepszintje a balatoni 100 cm vizallashoz tartozo vizszint alatt van.)

 

Az a velemenyem, es azt hiszem, ezt mar harsogtam is e helyt, hogy eleink tulsagosan alacsonyan szabtak meg a vizszintet. Ez szerintem a vasutepites miatt, illetve annak idejen alakult ki.

Előzmény: sujgojo (2855)
edesviz Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2915
Hu, kösz, nem néztem a táblázatot, csak a garfikonokat, nagyon szépen köszönöm.
Azóta javult a helyzet is a 01.27-től napjainkig esett is.

Édesviz
Előzmény: BBlack (2908)
Ioanes Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2914

Kedves r.tonyo!

Igazad van, mentsük meg a Balatont! Nem könnyű az a fizika! :)

Előzmény: r.tonyo (2912)
HOOD Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2913

Én csak megpróbáltam segíteni néhány embernek, hogy megértse a dolgokat, de nem óhajtok vitatkozni olyanokkal, akik csak vitatkozni akarnak, de nem hajlandók alapvető fizikai összefüggéseket megtanulni.

 

A téma egyébként már volt itt a topikban.

 

(Akinek nem inge, ne vegye magára.)

 

 

r.tonyo Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2912
Feladom!
Inkább mentsük tovább a Balatont
Előzmény: TTAMAS (2911)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2911
Nem emelkedik a vízszint. A jégszint emelkedik, de az meg senkit sem érdekel. Ha vágsz egy léket, abban mérhető a vízszint, ami alacsonyabb, mint a jégszint.
Előzmény: r.tonyo (2910)
r.tonyo Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2910
Igen a Balaton saját vize fagy be, de a példában nem magától a jégtől emelkedik a vízszint, hanem a jégre nehezedő hó súlyától. Innentől jön Archimédéesz és az ő törvénye.

Előzmény: zjakabfi (2909)
zjakabfi Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2909
"Ha van egy fél pohár vized, és bele teszel jeget, akkor a vízszint megemelkedik." De a Balatonra ezt nem rávetíteni, mert a Balatonba nem úgy kerül a jég, hogy egy adott vízálláshoz "felülről" jeget "raknak", mint a korábban többször írt pohárkisérletnél. A Balaton saját vize fagy be. Amúgy maradt 76 cm.
Előzmény: HOOD (2895)
BBlack Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2908

Kedves Édesvíz, az általad tegnap belinkelt http://www.hydroinfo.hu/mashidr.htm lapon ott vannak a hó súlyára vonatkozó adatok :-)

 

0,124 g/cm3 és 0,214 g/cm3 közötti értékek. Tehát 10 centi hóból átlag 1-2 centi víz lesz.

Előzmény: edesviz (2907)
edesviz Creative Commons License 2005.02.02 0 0 2907
Sziasztok, meg kellene kérdezni egy épitészt, épitő mérnököt, mert tetö terhelésnél számolnak hó terheléssel is. Abból lehetne visszaszámolni mennyi vizmennyiség esett a tóba. Ismétlem az a hó, amit a szél elfújt, de nem fujt ki a vizválasztókon, az még visszakerül olvadás után. A problémát abba látom, hogy a tél eddig talán száraznak tünt.

Édesviz (jég-hó-ólomgolyó) a viz legyen több
Előzmény: skaloz (2905)
BBlack Creative Commons License 2005.02.01 0 0 2906

OFF

Tom! Bocs, nem akartam félreérthetően fogalmazni. A képek minősége elsősorban mindig a fotóson múlik, és nem a gépen (persze azért nem árt, ha nem 2x3 pixeles a kamerád...) A gép típusa iránti kérdés csak érdeklődésből következett. Ismerek embert, akinek másfél milliós felszerelése van, mégsem láttam még tőle jó képet, pedig mindent lefényképez. "Csupán" a képbeállításokhoz nincs érzéke.

Én jelenleg egy optikai zoom nélküli, kompakt tucat-Kodakkal "alkotok", és ezzel is lehet jó képeket csinálni (csak a naplementéknél szívom mindig a fogam, mert azokra a legtöbbször nem ártana ráközelíteni :-) ).

 

A galériád egyébként még inkább nem könnyíti meg az ember dolgát, már ami a választást illeti :-)

 

"... egy fotós szakember azt mondta, hogy havat lemenő, illetve felmenő napnál célszerű fotózni, mert akkor úgy törik a fény a havon, hogy sokkal kontrasztosabb lesz."

 

Illetve gondolom - általánosan - mikor alacsonyan jár. Nyilván úgy értette, hogy akkor a hosszú árnyékok miatt jól kijönnek a felület részletei. Az alacsony napjárás mondjuk télen nem szokott gond lenni :-)

 

Az én képem naplemente után készült, akkor pont az a párásság volt az ami megfogott, különösen a felhőkkel együtt nézve.

ON

Előzmény: Tom_ (2880)
skaloz Creative Commons License 2005.02.01 0 0 2905

Én is.

Kalóz

Előzmény: HOOD (2904)
HOOD Creative Commons License 2005.02.01 0 0 2904

Nincs már kedvem írogatni és nem is javítottam ki mások apró fogalmazásbeli pontatlanságait, csak a nagymellényű beszólásodon kissé felhergeltem magam.

 

A versike egyébként egy nóta szöveg.

 

Részemről befejeztem.

Előzmény: skaloz (2903)
skaloz Creative Commons License 2005.02.01 0 0 2903

Ha pontatlan, akkor fizikából rosszul tanították. A lentebb valahol idézett versike ugyanis nem pontos (a test nem veszít semmit, mindössze az egyirányban ellene ható felhajtóerő hatására csökken a test súlyát mérő eszköz által mutatott érték).

A válasz egyébként helyes, a vízszint csökkenni fog, mivel a golyó térfogata kisebb, mint a tömegének megfelelő tömegű víz térfogata.

Előzmény: HOOD (2902)
HOOD Creative Commons License 2005.02.01 0 0 2902

A Te stílusodban:

 

Ha nem vetted volna észre, kissé pontatlanul fogalmaztad meg Archimédesz törvényét...

 

Utolsó kérdésre: csökkenni fog a vízszint, de ez már inkább egy Találós Kérdések topik témája.

Előzmény: skaloz (2901)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!