Keresés

Részletes keresés

Oberon Miranda & Titania Creative Commons License 2018.12.09 0 0 41326

Meghalt Dalos Endre...

lesi fotós Creative Commons License 2018.12.09 0 0 41325

"kisebbségben vagyok ezzel, tudom": nem vagy egyedül! :-)

Túrom a NET-et,de egyetlen nyilvános oldalon sem találok itthoni képet sz üstiről... Bizonyára rossz helyen keresem.

 

Zoli

Előzmény: Törölt nick (41324)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.09 0 0 41324

Én tudom, hogy erős kisebbségben vagyok a véleményemmel. A robottávcső nagyon erősen tért nyert és sok elismert asztrofotós támogatja. Ám számomra az, hogy beprogramozok valamit egy monitor előtt és akkor valahol távol készülnek képek egy olyan eszközön, amihez semmi közöm nincsen az nem sokban különbözik attól, hogy a Hubble adatbázisból letöltöm a nyerseket és feldolgozom. A fényképészetben számomra a legfontosabb, hogy saját eszközzel (és itt mindegy, hogy milyen "jó" a felszerelés, rólam aztán el lehet mondani, hogy mindenfélével fotóztam már), saját tapasztalattal, saját ég alatti munkával, saját élményekkel dolgozzunk. Aminek a végén jó esetben van egy bemutatható végeredménye is. A robottávcsőnél viszont csak a végeredmény számít. Tőlem ez nagyon távol van. Ha valaki letelepítene egy lest Afrikában, beállítaná rá a felszerelést, amin innen exponálhatnék egy oroszlán képet, azzal sem gondolom, hogy nagyon tudnék örülni neki.

 

Még egyszer mondom, kisebbségben vagyok ezzel, tudom, nem is akarok szabadságharcot vívni. Csak a véleményem képviselem.

De úgy látom, ebben nem nagyon vitatkozunk egymással. A mostani üstökös fotóról annyit, hogy több remek hazai képet is láttam már amiket sokkal többre értékelek, mint egy robottávcsőben megvásárolt felvételt. Ha nem is ennyire részletesek, akkor is.

 

 

Előzmény: lesi fotós (41323)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.09 0 0 41323

Szia Lóránd!

 

"A robottácsöves gondolattal egyáltalán nem értek egyet. Semmiképp nem váltja ki a saját észlelést. Sok okból sem... Megértem, ha jó a kép, akár el is ismerem, aki használja, de semmiképp nem tartom egyenértékűnek a saját ég alatti munkával."

 

https://www.csillagaszat.hu/a-het-kepe/megerkezett-a-wirtanen-ustokos/

"Majzik Lionel, Tápióbicske

A hét képe azonban – hasonlóan az éta Carinae-ről készült fotómhoz – még nem Magyarországon, hanem Ausztráliában készült felvételek alapján született, a korszerű lehetőségeket kihasználva, robottávcső segítségével."

 

Erről beszéltem!

Annó,aki csak tudott fényképezett és tett fel képet. A longexpós Philips webkamtól a 300D-ig volt minden.Joob és rosszabb,de nem volt ciki megmutatni,hogy mit sikerült kihozni a felszerelésből. Most pedig egy robot kép (Ausztrálilábó!!!) amit fel tud mutatni a legnagyobb(!),magyar(!),csillagászati portál.

 

A tsz elnők,meg a nyugatról hozott rádió esetet.....

 

ui.: a munkáidat képeidet ismerem.Nem is Rólad szólt a véleményem!

 

Zoli

 

Előzmény: Törölt nick (41321)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.06 0 0 41322

A fényszennyezés az van, de nem változott annyit az utóbbi években, hogy ez gondot okozna. Legalábbis én nem tapasztaltam. Sőt, van ahol javult a helyzet. 

Az időjárás az utóbbi években: na az tényleg szörnyű volt, de pont az idei év kifejezetten kellemes. Nekem csak most ősszel készült 5 kép, ami korábban egy fél éves adag volt. Ez egy jó év volt eddig.

Előzmény: hiper fizikus (41320)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.06 0 0 41321

A robottácsöves gondolattal egyáltalán nem értek egyet. Semmiképp nem váltja ki a saját észlelést. Sok okból sem... Megértem, ha jó a kép, akár el is ismerem, aki használja, de semmiképp nem tartom egyenértékűnek a saját ég alatti munkával.

 

Én korábban rendszeresen tettem be képet, általában az oldalamra vezetve. Két okból hagytam el. Egyrészt máshonnan is visszahúzódtam, csak a saját felületemen mutatom már be a képeket, fórumokon, facebook csoportokban, akár itt - már nem. Másrészt nem éreztem hitelesnek, hogy havonta 1-2 képet berakok, de más érdemi aktivitásom nincsen. Azaz kb kép posztoló fórumnak nem akartam használni ezt a felületet, gondoltam alkalmasint még irritálhat is másokat ez ebben a formában. 

Előzmény: lesi fotós (41319)
hiper fizikus Creative Commons License 2018.12.05 0 0 41320

A gyakori fényszenyezés is oka lehet . 

Előzmény: lesi fotós (41319)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.05 0 0 41319

Akiket jól ismerte,azok egy része sarokba tette vagy eladta a felszerelését. Család, meló,vagy csalódás okán.(nekem spec 2 éve nem volt se időm,se erőm kitelepülni a város szélére..Még ide is csak ritkán nézek be.)

Vannak,akik komolyan beleszerettek és "komolyabb" csapatot választottak (csináltak).A fényképezés meg vicc kategória lett,amióta robottávcsővel olyan képet csinálsz,amilyent csak meg tudsz fizetni.(még emlékszem a milka színű Orion mekkora vitát és sértődést eredményezett! Ma már csak nevetne rajta az ember. :-) )

És természetesen snassz 100K alatti binóról még beszélni is,nemhogy venni... Ugyan így van az összes felszereléssel. Olvasom az egyik nem régen emlegetett "amatőr" honlap hsz-eit is. Sokszor elgondolkodtam rajta,hogy milyen gyorsan elfelejtik emberek,hogy Ők is voltak kezdők és nem mindenkinek lesz a szenvedélye a csillagászat.Ha már arra jársz,nézd meg,hogy van-e "kezdők" topikja? :-)

 

Ugyan ilyen érzéssel hagytam fel a rádióamatörködéssel: hónapokig fúrtunk,faragtunk,forrasztottunk,tunningoltuk a cuccot éjszakákon át és a versenyre jött a tsz elnök,akinek az akkor megvehető legdrágább cucc volt a kezébe és kinevette a kínlódásunkat.Igaz,fogalma sem volt az elektornikáról,de volt rá pénze!

 

Én így látom most a helyzetet.

 

ui.: az meg már mindennek a teteje amikor valaki azt a topkit szólja le,ahonnan indult... (és nem priviben,hanem a nyilvános oldalon!)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Diótörő (41317)
kuyarashi Creative Commons License 2018.12.05 0 0 41318

Eléggé. 1-2 éve sem volt extra pörgős a topik, de azért 1-2 naponta valaki feldobott valamit.

Előzmény: Diótörő (41317)
Diótörő Creative Commons License 2018.12.05 0 0 41317

Nem tudom, hogy hova lettek azok , akik anno sokszor tettek be egész parádés és főleg saját készítésű  fotókat, hát nem olcsó, de azért csak amatőr csövekkel. Vagy volt, aki rendszeresen rajzolta az észleléseit, szinte fotó minőségben.

 Vagy megjegyeztem a nevét - Sombrero- aki sokat panaszkodott az eü állapotára, de azért az eget sem felejtette nézegetni ( remélem jól van ).

Sokan vettek csövet az akkori javaslatokra, vajon mi a helyzet most, megszerették a kukkolást?

 Szóval nagyon pang a topic.

Előzmény: Fat old Sun (41315)
jogértelmező Creative Commons License 2018.12.04 0 0 41316
Fat old Sun Creative Commons License 2018.12.03 0 0 41315

Diótörő kartács kedvéért felhoztam a pincéből.

pk1 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 41310

Igen, ez a fő kérdés. De az sem derült ki, hogy geoszinkron pályán lesznek-e, vagy egymást váltó szuper-Iridiumokat kell elképzelnünk.

Előzmény: mmormota (41306)
LifeIsGood101 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 41309
kuyarashi Creative Commons License 2018.11.20 0 0 41308

Nemrég volt.

Kína elég nagy területén eleve problémás lehet az észlelés manapság is. Szerintem ez egy parányi probléma mondjuk amellett, hogy mit tesz az élővilággal (és az emberekkel) az éjszakai fény.

Előzmény: mmormota (41306)
lesi fotós Creative Commons License 2018.11.20 0 0 41307

Nem a személyed irritált,hanem az amit és ahogyan írtál...

Ennyi és nem több.

 

Előzmény: szilentium2 (41305)
mmormota Creative Commons License 2018.11.20 0 0 41306

Volt már?

http://kidsnews.hu/2018/11/igazi-mu-hold-fogja-megvilagitani-kinat/

Nem okoz ez olyan fényszennyezést, ami óriási területeken lehetetlenné teszi az észlelést?

szilentium2 Creative Commons License 2018.11.20 0 0 41305

Zoli , látom irritál a személyem , mert érdemi tanácsra sosincs ingerenciád , de nekem beszólogatni igen . Nulla élet van ebben a topicban , én a kezdőket mindig a csillagvárosba invitálom , az lenne ugyebár az amatőrcsillagászok fóruma . Szóval , ha úgy gondolod igazgasd csak itt a semmit , én törlöm ezt a topicot a kedvencek közül .

Előzmény: lesi fotós (41301)
LifeIsGood101 Creative Commons License 2018.11.19 0 0 41303

Szeretnem erteni az Univerzum nyelvet, de ahhoz buta vagyok.....

(minden amcsi szemetet leforditnak)

Előzmény: Diótörő (41302)
Diótörő Creative Commons License 2018.11.19 0 0 41302

Most úgy gondolod, hogy félóra angolt fordítson le és pötyögjön be valaki, mert Neked nem erősséged az angol nyelv?

Előzmény: LifeIsGood101 (41301)
LifeIsGood101 Creative Commons License 2018.11.19 0 0 41301

En (szobafesto) kerdezem: ertelmes valamit lehetne-e "atforditani" edes magyar anyanyelvre?

https://www.youtube.com/watch?v=l7N8AIsOt3o

lesi fotós Creative Commons License 2018.11.18 0 1 41301

Jó vastag a bőr az orcádon...

Előzmény: recelece (41294)
tempel Creative Commons License 2018.11.17 0 0 41300

Igen, a Vénuszt láttad. Mellette látható az alpha virginis, a Spica .

Előzmény: zjakabfi (41299)
zjakabfi Creative Commons License 2018.11.17 0 0 41299

Köszi mindenkinek!

 

Hajnalban láthattam a Vénuszt keleten? Repülögép fényerejű volt.

Előzmény: flybird (41297)
e_laca Creative Commons License 2018.11.17 0 0 41298

A Mars még nagyon sokáig látszani fog. Tavasszal még biztos, talán nyár elején is. Legközelebbi együttállása a Nappal szeptember 2-án lesz. Ez azért van, mert viszonylag gyorsan mozog (látszólagosan) az ekliptika mentén (ez meg részben azért van, mert nemcsak látszólagosan mozog viszonylag gyorsan), (Épp néztem a múlt hét folyamán, hogy "elsüvített" egy csillag mellett (a Deneb Algedi ("Bakfark") mellett)).

Lesz egy időszak (kb. a tél vége), hogy hiába egyre közeledik a Naphoz, mégis javul a láthatósága, mert egyre magasabban áll, ahogy megy az ekliptika északi részei felé.

Előzmény: zjakabfi (41295)
flybird Creative Commons License 2018.11.17 0 0 41297

Szia!

Szerintem nem bolygót, hanem a Szíriusz csillagot láthattad. Szerintem. :)

Előzmény: zjakabfi (41295)
kuyarashi Creative Commons License 2018.11.17 0 0 41296

Szia!

 

Bolygót nem látok keleten Stellariumból.

Igen, a Mars látszólag a Holdtól jobbra, kicsit magasabban volt.

 

Előzmény: zjakabfi (41295)
zjakabfi Creative Commons License 2018.11.16 0 0 41295

Sziasztok!

 

Keleti égbolton ragyof most egy csillagszerű bolygó talàn, ami olyan mintha változtatná a azinét. Melyik lehet az?

A Mars ma a Holdtól kissé jobbra volt, ugye? Meddig fog még látszani?

Balatonnál gyönyörű tiszta az ég.

recelece Creative Commons License 2018.11.16 0 0 41294

Bármi belefér , amit a pénztárcád megenged ... határ a csillagos ég ;-P Olvasd el a csillagváros.hu fórumát vagy a távcsőforgalmazók oldalán az okulárteszteket és okosabb leszel . Ez a topic már rég döglött ...

Előzmény: zed911 (41292)
kuyarashi Creative Commons License 2018.11.15 0 0 41293

Szia!

 

Mivel lassan reagálnak a többiek, kezdőként próbálok segíteni. Bocs, ha olyat írok, ami már evidens.

Tehát okulárból minél jobbat érdemes venni (függetlenül a távcsőtől). Azt a határt kell megkeresni, amit még neked megéri rákölteni. Észleléskor az okulár ugyanolyan fontos, mint maga a távcső. Egy minőségi okulárt pedig a későbbiekben, más távcsövekhez is használhatsz, nem fog elavulni. Általában 4 okulárt, vagy 2 okulárt és egy jobb barlowt ajánlanak kezdéshez, mert ennyi különböző nagyítás már elég tág lehetőséget ad.

 

Mindenki azt fogja kérdezni, hogy mire szeretnéd használni a felszerelést. Bolygók, és Hold megfigyeléséhez inkább kell a nagy nagyítás, mélyég, ködök, galaxisok megismeréséhez pedig nagyobb látószög szükségeltetik. A látómező már más fogalom, de ez általában minél nagyobb, annál jobb.

Szóval azt írd meg légyszi, hogy mit szeretnél, így fognak tudni választ adni a többiek!

Előzmény: zed911 (41292)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!