Megnyitom X-dik tyúkos témájú topicot, ami annyiban lesz más mint a többi, hogy itt főszerepet a humor, a hétköznapi témák és a baromfik iránti szeretet táplál. Jó szórakozást! Kéretik a kés hátba dobását mellőzni!
Mikor volt náluk féregtelenítés (kezelés) ? Összetettebb ez a kérdés a máj elszíneződés , és ...és a többi ...epeelzáródás és doudentitisz , létezik a gerinceseknél ...
Sz. szerint azonnal nyomatnám a házi receptes kúrákat és (ha baromfis az Á.o. ,akkor néznénk egy bélsár mintát a *nagyítója* alatt (gyűjtött mostani friss minta után) . ,-))
A mai nap le kellett kényszervágnom a csúnya brahmát, két napja nem jött ki az ólból, híg sárgászöld volt a széklete. A tollazata még rondább volt. A mája brutálisan nagy volt és csúnya zöld színű, a fartőben lévő mirigyek is sokkal nagyobbak voltak a szokásosnál. Minden belsőséget eldobtam.
Ezek alapján van ötletetek hogy mi lehetett a baja?
Ne haragudj, amiért csak most reagálok. Valószínűleg a kerti munka következtében összeszedtem valamilyen betegséget. Nem vagyok valami fitt. Ráadásul nagyon úgy néz ki, hogy hiábavaló volt a munkám. Mi felénk iszonyú nagy az aszály és a nedvesség hiánya, így hát nem kel kifelé semmi. Ehhez társul még a szélsőséges éjszakai- nappali nagy hőmérséklet különbség is....Üdv!
Szív. üdv. Jobban örültem volna ,ha kimondott szak területű mondta volna el a válaszokat . Vélemény szinten az az tapasztalatok alapján válaszolhatok és *elavult bfi.* egészség tanos ként . Minden esetben az állatorvos vagy e.ü. mérnök dönt (!)
A bfi. tenyésztő ismerete szerint a tyúkjaink test hőmérséklete 39.8 és egészen majd 43 C fok között mozoghat .
Mérni is mérhetjük a kloákán pl. lázmérővel , itt viszont 41-41.9 C fok a normál irányt adó test hőmérséklet .
Összetettbe a "láz" megállapítása ,amiről beszámolunk aztán az e.ü. szaki felé . A taraj elsötétedése (fajtafüggően) ,és a viselkedés változása is fontos infó .
A hőmérsékletüket ismereteim szerint az agyi toboz mirigy szabályozza tyúkjainknál is .A lázra utaló jel számomra az aluszékonyság , mellet a taraj elsötétedése és a vénák színe is sötétebb (pl. szárny alatt . Légzési szokásaik egy nyugodt állat esetében úgy húsz és harminc között van .
A meleg állat akár a hőségben nyitott csőrrel és eltartott szárnyakkal az eltérő viselkedési szokásaival jelezhet .
Ritka dolog azért a láz ,megfigyelésem szerint .
Ellenben a gubbasztó és felborzolt aláhűtöttség ,gyakoribb betegség az az állapot változásra utaló jelenség . (ez nagyon hasonló látszatra pl. mint a kotló tyúk ...)
Pulzus számuk (emlékezetem szerint) ... úgy 350 -450 per perc (?) Na , de melyik tyúk lesz nyugalmi állapotban ,amikor ezt kézben véve mérjük ,számoljuk ?? xDD ,-))
A nagyon kézhez szokott egyke és kedvencke (!) :-)) :-))
E témáról ötlött fel bennem néhány kérdés, melyekre a válasz engem is nagyon érdekelne. A nyirkos, nedves, csapzott tollakról jutott az eszembe. Milyen jelekből, tünetekből láthatjuk meg azt, hogy tyúkunk esetleg lázas? Mennyi a termelő tyúk egészséges test hőmérséklete? Szokták e és ha igen, hogyan mérik a test hőmérsékletét? Mit tegyünk, ha kiderül. hogy tyúkunk lázas?
Szerintem másokat is érdekelhet az ezekre a kérdésekre adott válasz. Előre is köszönjük!
Neki mi lehet a baja? A tollazata csapzott, mintha elázott volna. Az állapota nem romlik, de nem is javul, továbbra is jó súlyban van csak csúnya. A többiek nem kapják el tőle. - Lehet hogy valamilyen férges?
Még egyszer Áldott Húsvétot mindenki részére . Sajnos a kis unokák kezébe nem tudom adni a kibújt napos csibéket , csak így megosztva . Akkor veletek is megosztom hát . ,-))
Áldott húsvéti ünnepeket kívánok én is minden kedves tyúkozó társunknak! :)
Koronavírus ide vagy oda, nálam is csipognak immár két hete a pipik. Az idén 50 db hivatott képviselni a jövendő generációt (tavaly a duplája volt). Most egy helyről vettük az összeset, tavaly 3 csapatot kevertem össze különböző helyekről. Ez most untig elég. Nagyon szép egészségesek, igazán gondos tenyésztőtől vettük. Nyár felé gondoltam még pár kacsát beszerezni, de az ahogy adódik majd.
Szia. Miért nem vetted ki a forgatót? Három nappal a kelés előtt ki lehetett volna, forgatni már úgysem kell és úgy nem trutyisodik össze a kelés során.
Kikeltek a pipikéim. Abból a 10 tojásból, amit Meszi küldött 9 apróság lett, 1 “üres” volt. A többi (sajnos) saját állományból való, mert a Mátrabaromfinál elkallódott a 10 leghorn rendelésem. 9 eleve magtalan volt, és másík 10 nem is repesztett. Ez utóbbiak mindegyike leghorn volt - bár ezt sejtettem is - negyedik generációs beltenyészet. A kikeltek közül 2 életképtelen volt, úgyhogy ha minden igaz, van 24 eleven pipim, mindenféle színben.
Ennyi elég is lesz, mert ha ebből 10 tyúk, meg a tavalyi 10, akkor lesz elég tojásom. Többször biztos nem próbálkozok saját tojással.
így utólag nem is bánom a leghornokat, mert bár nagyon jó tojók és szépek is, de olyan szabadulóművészek, hogy ki kell találnom valamit, hogy ne repüljenek ki a veteményesbe.
Mindenkinek sok szép pipit, az enyém él szerencsésebb Kéréseket kívánok!
A vonalas számot hívtuk ami a honlapjukon van, de nekünk is csak a sokadik próbálkozásra vették fel. Gondolom a telefon az irodában csörög, ahol nem mindig van ott valaki.
Köszönöm! Megerősítettél akkor abban, hogy a magyar tyúknál, mint régi fajtánál, ez a szárnyvéges próba lényegében nem használható módszer.
Itten van néhány kis dínó, aki modellt állt nekünk:
Fehér
Fogolyszínűek - van egy-kettő olyan, aminek nagyon világos az alapszíne, lehet ott a sárga kakas bekavart. :) Az előző eresztésben is volt egy loncsos kakaska, ami sem fogolyszínű, sem kendermagos nem volt. Ez utóbbi változat csibéje pedig a harmadik képen.
Remélem a jövő tavasszal már saját fészekaljnak is örülhetünk a jóvoltukból.
Egyéb: A szakirodalmak között keresgélve, egy kis baromfietológiai olvasnivalóra bukkantam - régebbi könyv, de most elvileg még két hétig szabadon elérhető interneten is: