Keresés

Részletes keresés

siz Creative Commons License 2020.12.07 0 0 9898

A 1541UK amúgy nem olyan rossz cucc és legalább plus/4-el is működik. Kicsit kellett alakítani a user port csatiján, mert mechanikailag nem fért el, de utána fasza. Főleg, amióta végre bekerült a firmware-be a custom ROM támogatás. Eddig az emulációban sem találtam hibát vagy ami volt, azt már javították.

Nyilván C16-nál, ahol nincs user port, ott ez úgysem működik, de a breadbin házat én úgysem szeretem, mert nekem túl magas.

Előzmény: Törölt nick (9894)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.06 0 0 9894

Sohanapján, mert értelmetlen.

 

 

Ami a JimDrew néven postoló felhőhámozónak van, illetve elvileg dolgozik rajta bő fél évtizede, egyes vélemények szerint a pár hónap alatt készült opensource PI 1541 minőségét nem éri el.

 

 

Rengetegen elkezdték ezt csinálni, mikor elég erős ARM-ok elárasztották a hobbi piacot

Ott az 1541UK, az egyik első fecske, ott a magyar emulátor (amit nem is az írt, aki most gyártja és kereskedik vele!), van minden kb sikerült fejlesztésre vagy 10 különböző fázisokban bebukott.

 

USA-ból a posta nagyságrendileg majd egy tizes, plussz hozzáteszik a teljes értékhez (mert a számlán rajta lesz) és még arra (huszonezerre) fizetsz vám-ot. Régebben ezt ki lehetett kerülni, ma nem. És potenciálisan hónapokat keringhet a vámon, ha ugyan el nem tűnik, rémtörténetek vannak.

 

Előzmény: Törölt nick (9893)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.05 -1 0 9893

IEC-ATA és a többiek, mikor kezditek építeni az új 99,99%-os 1541+1571+1581 emu eszközt? Itt már elkezdték 2014-ben, de nagy eséllyel sosem fejezi be, valakinek át kéne vennie: https://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=52438 1571, 1581, és 1772 emuláció is tervezve van, meg sokminden más is, cikluspontos 6502+2×6522 emu, microSD kártya 64 GB-ig, választható floppy ROM, G64, D64 kezelése, kis kijelző, stb., 50-60 USD-os ár (60 USD 300-zal 18e Ft, ami még jó) látszik itt, lásd az 1. üzit. A 8. üziben még párhuzamos port támogatás is van, ezzel pl. Speeddos is működne, vagy Dolphindos is, ha támogatja a 16 KB-nál nagyobb ROM-okat, mert ez 24 KB-os. Az S-Jiffydos már 32 KB DOS-os, és 2 bites átviteles 2 vezetéken a serial porton.

ergoGnomik Creative Commons License 2020.12.04 0 1 9892

Neked is!

Előzmény: tanárnéni kedvence (9890)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2020.12.03 0 3 9890

Gondolom, senkit nem érdekel, de én most pár hétig nem látogatom ezt a topicot. Békés ünnepeket és egészséges új évet kívánok!

IEC-ATA Creative Commons License 2020.12.03 0 0 9888

Igazából C64-en nem 1551-ként üzemel, csak egy PRG betöltőként. A C16-on is, de ott van basic LOAD/SAVE funkció is amellett, hogy PRG-t is betölt. A sajátomat neveztem el 1551 emunak! :-) 

https://m.youtube.com/watch?v=uAXmtxo7ufQ&t=2s 

 

https://m.youtube.com/watch?v=L87zZSZJebU

Előzmény: Törölt nick (9883)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.03 0 0 9883

Ritkán van ő olyan jó passzban, hogy bármi értelmeset lehetne kezdeni vele...

 

Ez az 1551 emulátor viszont felkeltette az érdeklődésemet, ki árulta és hol? Mi az, hogy C64+1551?

Valaki átírta a kernal-t végre TCBM protokollhoz C64-en ?

Előzmény: IEC-ATA (9876)
siz Creative Commons License 2020.12.03 0 2 9882

Én már egy ideje csak a neki adott válaszokból próbálok következtetni, hogy vajon mit írt megint. :) És nagyon ritkán megnézem egy-egy hozzászólását. De úgyis mindegyikben ugyanaz van.

Előzmény: Törölt nick (9881)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.03 0 0 9881

Néha elküldtük a f@szba régebben, az segített, elkussolt egy időre, mikor rájött tehetetlen, csak robbanásig felhergelte magát, de semmire nem jutott.

Legkésőbb mikor törölték párszor, évekre, félévekre eltűnt.  

Legutóbb engem töröltek, majd bannoltak, és az ő csak azért is ellentmondásai, hisztijei meg vagdalkozó fenyegetőző agybajai maradhattak.

Azóta eldobható nevekről válaszolok neki néha, ez sem rossz, így akit nem érdekel, x-eli, ő meg azt hiszi, mekkorát megy, marad ez a neve, akit nem érdekel, nem látja amit ír, ennyi.

 

Előzmény: kisbetu (9871)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.03 -5 0 9880

9878-9879: Az összinfláció 2006-2020-ig csak 58% volt. https://vasarlocsapat.hu/_kalkulator/_inflacio/inflacio-kalkulator.shtml?t=szumm&y=2006  15836 Ft szükséges ma ahhoz, hogy a 2006. évi 10000 Ft értékénél legyünk.

A megélhetés, a kaja, benzin, rezsi, stb. árak nem 58%-kal nőttek 14 év alatt, hanem többel, de ez nem fontos, műszaki cikkekről van szó.

A romantikusságnak nem kéne befolyásolni az árat, főleg hogy még ma is tele van a net retró cuccokkal, nem hiánycikk.

A valuta árfolyam se számít, mert a német ebayt néztem, az € az €, nincs váltás. Régen német márka volt, de ez se fontos. A paypalomon a bevételek az adott pénznemben maradnak, €, $, £, ha veszek valamit, nincs Ft-ra váltás (őrültség lenne minden bejövő pénzt Ft-ban fogadni, a paypal árfolyama a legrosszabb), csak simán az adott pénznemet fizetem. Most nem új termékekről beszélünk, amit pl. Németországból hoznak be ide, hogy a magyar boltokban Ft-ért adják el, hogy számítson az €-Ft árfolyam. Az új fejlesztésű termékeket is simán €-ban veszem meg, itt sincs átváltás.

Hol van akkora igény a Commodore cuccokra most Mo-on, ami árfelhajtó hatású? Nem látom, olyat se látok, hogy rengetegen akarnának ilyeneket venni, meg hogy sokkal kevesebb cucc lenne, mint a kereslet. Még mindig nagyobb a kínálat, ami árcsökkentő hatású.

Hiába lehet magyarként bármit meghirdetni ebayen, nagyon nehéz eladni, mert a sok helyi eladóval kell versenyezni, Mo-ról 3-szoros a postaköltség, miért vennék meg a magyartól? Az ebay+paypal összjutalék 17%, a németnek, aki csak überweisunggal hirdet csak a 10% ebay jutalék van. Magyarként nagy hátrány ott hirdetni, csak különleges dolgokat éri meg. Próbáljatok ott eladni sima Plus4+tápot, nem fog menni.

Hiába ülnek sokan a gyűjteményükön, ettől nem lesz hiány, még mindig sok cuccot hirdetnek mindenfelé, nincs áremelő hatás.

Ezeket egyben nézve ezért írtam, hogy csak max. 2-2,5-szeres áremelkedés lenne reális 16 év alatt bel és külföldön is, nem 8-10-szeres. Sőt Mo-on már jobban emelkedtek az árak a 2006-os magyar árakhoz képest, mint a német árak a német 2006-os árakhoz képest.
Ott vannak a jövedelmi viszonyok is, Mo.-on negyedannyi az átlagbér, mint pl. Németországban, mégis Mo-on drágább szinte minden. Hiába bruttó 400e a magyar átlagbér, ha ez nettóban csak 266e, és a lakosság min. fele nem keres ennyit, mert a szakmunkás nettó minimálbér 160e. A német bruttó átlagbér most 4000 € (360-nal 1,4m Ft), a nettó 2400 € (860e Ft), a nettókat nézve is 3,2-szeres a különbség. Az adott ország jövedelméhez is igazodnia kéne a retró áraknak, ami megint nincs így, csak a magyar bérek miatt min. harmadárnak kéne lenni itthon a némethez képest, az lenne a reális, ha a Mo-on olcsón megvett retró cuccot a német ebayen adjam el, ez évekig ment is, de ma lehetetlen. Pl. C128D itthon 120-150e, kint meg 150 €, ami 54e. Most kint olcsóbben veszem meg, mint itthon, ami nevetséges. Az egész helyzet nevetséges azok miatt, amit itt leírtam, nagyon nem jó ez így.

Nem törődhetek bele a helyzetbe, mert muszáj a retró dolgokkal üzletelnem.

 

A 9877-re valami?

Törölt nick Creative Commons License 2020.12.03 0 1 9879

Ami ma a szemétről előkerül, az tényleg hulladék.

 

Már a nyugati sem dobja ki a régi kisgépet, bekerült a köztudatba pl az ebay-en és sok más oldalon keresztül, hogy ezeknek értéke van.

Nem okvetlen anyagi, mert arra egy nyugati ebben a nagyságrendben tojik, hanem eszmei, hogy a régi kisgépet ne tegyem a trágya közé, mert egy szép emlék.

Változott a hozzáállás.

 

Az egész 80-as 90es évek megítélése változóban van, elég idő telt el, hogy kezdjen az is romantikusnak tűnni.

A 10x emelkedés lehet reális, de több komponensből tevődik össze: 3x infláció, ami 2006ban 40ezer volt idehaza, és semmi köze a retrohoz, ma 100-120ezer.

A kiló kenyér lehet nem 3x, de átlagban egy normális bevásárló kosár nincs messze tőle.

A másik része a globális piac miatt a valuta árfolyam.

A forint ilyen rossz nagyon régen nem volt (illetve régebben mesterségesen volt magasra kamuzva) mint most.

Az árakat pedig már nem lehet forintban nézni, pont úgy "egy kattintás" eladni ebay-en, amit vaterán el lehet.

Ez megint egy 1.5x 2x hatás, már 6x körül járunk. 

 

Akkor erre még jönnek a fentiek, kisebb a piac sokkal, mint amekkora az igény, ez pedig árfelhajtó hatású. Konkrétan engem sem érdekel, mennyit ér ami van, mert eladni egyenként komoly munka lenne, illetve örülhetek ,hogy nem most akarom megvenni, hanem már van.

 

 

Sokan vannak így, "ülnek" a cuccokon, mert dejó, hogy van,.... igazából persze nem igen használja az ember, legfeljebb a kedves darabokat nagy ritkán esetleg poénból előveszi.

Ettől még az igény megvan, a cucc bespájzolva, az árak mennek fel.

 

Előzmény: Törölt nick (9859)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.12.03 0 2 9878

Na látod! Mindent teljesen jól írsz le! De ezeken a dolgokon nem változtathatsz! Vagy beletörődsz, vagy mantrázhatod úgy mint eddig, de annak semmi értelme! Mert ennyi erővel mindenki kisirhatja itt a lelkét, hogy milyen azar az élet, de ez a topik nem arra hivatott. 

Előzmény: Törölt nick (9877)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.03 -5 0 9877

Lényegtelen hogy hobbi, vagy profitorientált üzletelés. Minden terméknek van egy átlagos ára, amit az eladott (nem a hirdetett!) cuccok árai alapján lehet megállapítani. A cuccok 70-80%-a mindig egy bizonyos ár környékén kel el. Aztán van egy kis rész, ami ennél olcsóbban kel el, egy másik része, ami ennél drágábban. Ez mindenütt így van. Bárki megállapíthatja az aktuális reális árat, csak meg kell nézni az eladott (nem a hirdetett) cuccok árait. Én is így kezdtem az üzletelést 2006-ban, a vatera eladott cuccokat néztem meg. A probléma azzal van, hogy a hirdetett cuccok egyre nagyobb részét egyre többért akarják eladni, amik az aktuális átlagáraknál egyre jobban eltérnek felfelé. Egyre többen akarnak ezekhez a túl magas árakhoz igazodva hirdetni ÉS ELADNI, és pont ez az, ami ennyire megdrágított mindent, hogy a 2006-os ár 8-10-szeresénél tartunk. Ez egy mesterségesen generált erős drágítás. Ez megy mindenütt, bel és külföldön is. Már nem mindig igaz az, hogy a teszteletlen gép olcsóbb, mint a tesztelt, meg hogy a sárgult gép olcsóbb, mint a nem sárgult, meg hogy az ép garis, és/vagy dobozos drágább, mint a nem ép garis, stb., már ez komoly gond. Alapból az lenne a normális, hogy a teszteletlen (= hibásnak kell tekinteni) gép fél-harmad-negyedannyiért keljen el, mint a tesztelt, mert csak így éri meg kockáztatni hogy a gép tényleg rossz, hogy megérje postáztatni, meg dolgozni a javításával, a tesztelésével. Ez még igaz volt 2006-ban, de már nem igaz. Már régóta az van, hogy a teszteletlen cuccok majdnem annyiért kelnek el, mint a teszteltek, pl. teszteletlen C64, 1541 6-7e, míg a tesztelt 9-10e. Így értelmetlen az egész, nem éri meg teszteletlent venni, mert ha tényleg rossz, nem éri meg megjavítani, sőt még akkor se éri meg megvenni, ha hibátlan, mert önmagában a teszteléssel nem éri meg dolgozni, hogy csak kicsivel többért adjam el utána. Van még cucctakarítás, fotózás, termékleírás készítés, és a vatera, ebay, paypal jutalékot is én fizetem az eladáskor, a postaköltségek a triplájára nőttek 14 év alatt, így pláne felejtős. Ezért már csak olyan dolgokat veszek, amiket a mostani átlagos eladási árakhoz képest max. féláron meg lehet venni. Ezért vettem idén 2 C64+2 táp+1541+serial kábel cuccot postával 12e-ért. Meg mástól C64 magában postával 5e-ért. Idén egy Amiga cuccot 12e-ért vettem, amit 50e körül el lehet adni. Mindent teszteletlenül. Ezek mind hibátlanok voltak, és egyiket se kereskedő hirdette, hanem egyszerű ember, akinek nam a profit volt a lényeg, meg hogy mennyit kap érte. Ilyenből van már nagyon kevés. A 9874-ben említett Amiga cuccot működően, tesztelve vettem 70e alatt egy hozzáértő Amigástól, és min. 170e-ért el lehet most adni. Ezeket mindet Mo-on vettem. Ez az utolsó arra példa, hogy még a rendes Amigások se néznek mindig utána a mostani áraknak, pedig pár percbe telt volna.

 

Visszatérve a magas árakra. Az egyik fő oka annak, hogy a kereskedők akadálytalanul emelhetik egyre magasabbra és magasabbra az árakat az, hogy a vevők nagy része nem néz utána hogy mások miket mennyiért adtak el, pedig ott van a rengeteg eladott ebay cucc. Meg hogy a vevők nem nézték 10+ évig az árakat, nem tudják hogy nem is olyan régen minden mennyivel olcsóbb volt. Egyre többen ráálltak arra, hogy szétbontanak mindent, és chipenként, meg darabokban adják el (pl. C128D-t, alaplap, 1571 mechanika, burkolat, táp, stb.), mert így még többet kapnak érte.

A chipenkénti árak még érdekesebbek. Itt nincs sárgulás, meg ép garicímke, meg dobozos, vagy nem, simán csak működő chipekről van szó. Akkor hogyan lehetséges 2-5-szörös árkülönbség a legolcsóbb és a legdrágább ELADOTT működő chipeknél? Bármire rákeresek, ebayen ezt látni. Pl. most nézve a német ebayt, a 6569 VIC-et 17-69 €-ig adták el, ez 4-szeres különbség. Az 1. verziós kerámiák drágábbak. Már ez baromság, mert ezek jobban melegszenek, még nem kiforrott a gyártástechnológia, ezeknek kéne a legolcsóbbaknak lenniük. Ott van az újabb 8565 VIC, ebből nem létezik kerámia, 10-25 €, 2,5-szeres.
Miért fizetnek 2-4-szeres árat, amikor van olcsóbban is? Hogyan lehet ennyire mindegy, hogy mennyi az ára? Mindenki hülye, senki nem néz szét, csak megveszi, amit 1.-re meglát? Ki az aki nem nézi meg az árakat, mielőtt valamit megvesz, hogy az összes eladónál mennyi a legolcsóbb és a legdrágább, amit most hirdetnek? Direkt a VIC-et írtam, mert ezek mindig foglalatban vannak, bárki vehet a VIC áráért, vagy olcsóbban egy egész C64-et, és simán kiveszi belőle a chipet, ami így 2-3 €-ból megvan, a többi chip is megmarad alkatrésznek. Senki nem éri ezt fel ésszel? Miért nem? Hogyan adhat bárki 1 chipért többet, mint 1 egész gépért? Mindenki megőrült? Persze hogy ilyen árak vannak, a barom vásárlók miatt van ez. Senki nem gondol bele, hogyha 3-4-szeres áron is megveszik, akkor az eladók ezt ki fogják használni? Rengeteg, több 100 C64 chipet eladnak havonta ilyen árakon világszerte, és ez csak az ebay.

Előzmény: IEC-ATA (9876)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.12.02 0 0 9876

Figyelj! Most az értelmes felednek mondom, amit írok! Azért mondom, mert tudsz értelmes dolgokat is írni. 

El kell engedned ezt a történetet. Ez ma már csak hobbi! Minden hobbi pénzbe kerül! Ebből megélni, hiába is próbálsz nem fog menni, tapasztalhatod TE is. Ismerek olyan embereket, akik tavaly vagy előtte kezték a retró számítógépek "gyűjtését"! Itt beszélhetünk az esetükben felvásárlásról is. Ismerve őket, tudom, hogy megtehetik, hogy a reális árnál sokkal(2×,3×) áron is megvesznek egy egy gépet, mert nem számít, csak meglegyen! Az eladók, meg kapva kapnak a lehetőségen és utána már ugyanazon az áron árulálják portékájukat! Na ilyenek generálják az árak emelkedését, meg más tényezők! Nem állhatsz oda senki mellé, hogy ezt vagy azt nem veheted meg ennyiért meg annyiért, mert..... mert nem! Én is licitáltam egy két dologra vaterán, de már nem teszem, mert nekem annyit nem érnek meg a retró dolgok, amennyiért elmennek mostanában és előtte is! Én elengedtem ezeket régen. :-/ 

Ami meg a 8-as pontban leírt fejlesztéseket illeti, haladni kell a korral, ha már demokat stb írtál, tessék a mikrokontrollerek programozása felé menni. Amikor megláttam youtub-on a restore gombos mikrokontrolleres rom kapcsolót, elgondolkodtam a működéséről és rájöttem, hogy meg tudom csinálni! El is adtam belőle pár darabot, de nem ebből akartam meggazdagodni! 

Vagy említhetném a 1551 emumat, amit csak youtubon osztottam meg és nem is foglalkoztam vele. Erre egy honfitársunk megcsinálta c64-re és C16-ra is! Nem keztem el irogatni neki, hogy hogyan merte megcsinálni amit én kitaláltam, meg fenyegetni, vagy túrkálni a zsebébe, hogy mennyit szedett be az eladásokból. Gratuláltam neki, sokmindenkivel együtt! 

Ennyit tudnék hozzászólni az eddigi írásaidhoz! Worldpeace...

Előzmény: Törölt nick (9872)
kisbetu Creative Commons License 2020.12.02 0 0 9875

Még ma is igazad van.

Előzmény: Törölt nick (9874)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.02 -3 0 9874

Dehogynem, ha sokan kaszálnak a cuccokkal, akkor én is fogok. Most nov-ben vettem félárnál is olcsóbban (70e se volt) Amiga cuccokat, kb. 100e-et fogok nyerni rajta. Az üziírás megoldható kezek nélkül is. Várom a választ a 9872 2. bekezdésben írtakra.

Plusz: Ha kihívásokat akarnak a mai játék és demóírók, akkor miért C64-re, Plus4-re írják ezeket? A 286, 386, 486-osokból is sok milliót gyártottak, még ma is több 1000 db ilyen van az embereknél világszerte, kb. annyi, mint Commodore cucc. Írjanak ezekre programokat, demókat, mint C64-re, Plus4-re 1k demó, 4k demó, 16k játék, stb. kategóriákban, meg fejlesszenek ezekre új hardvereket. Még ennek is több értelme lenne, mint annak, ami ma folyik a Commodore cuccokkal, hogy csak a kereskedők profitéhsége tartja fent az adásvételeket, és emelik az árakat. A 286-486 atom drága volt annó, több havi bér, most meg szarért-húgyért mennek. A Commodore-nál is ennek kéne lennie. Nevetséges, hogy világszerte kb. 50-100 kereskedő így fel tudja verni 1 termékcsoport árait csak azért, hogy ők jól járjanak.

A többi régen népszerű retró gépnél, ZX Spectrum, Ep128, Atari, stb. nem látok ilyen áremelkedést, és ekkora érdeklődést se. Pedig ezekből sokkal kevesebbet gyártottak, mint Commodore dolgokból. Az ebayt 10+ éve nézem, alig látni ZX, stb. dolgokat, sehol sincs a Commodore-hoz kéepst.

Előzmény: ergoGnomik (9873)
ergoGnomik Creative Commons License 2020.12.02 0 2 9873

Nem fogod.

 

Vigyázz, el ne kopjanak az ujjaid!

 

Ja, és növessz agyat!

Előzmény: Törölt nick (9872)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.02 -4 0 9872

El kell érni valamelyiket:

1-- Olyan alacsony cuccárak legyenek, hogy lehessen csinálni a 8 pontban írt dolgokat, a cuccokhoz igazított árakon, amiket megfizetnek belföldön is.

2-- Ha az 1-es nem megy, akkor a 8 pontos dolgokat a magas cuccárakhoz igazítva a magas árakon el lehessen adni.

Olyan nincs, hogy az egyik se megy, valamelyiknek mennie kell.

 

A 9871-re: Addig írok ide, amíg reális nem lesz a retró helyzet bel és külföldön. Nem tudok még 1 olyan termékkört mondani a 80-as és 90-es évekből, mint a Commodore, amit néhány évtizede 10 milliós nagyságrendben gyártottak, és ahhoz képest mára alig maradt felhasználójuk (világszerte 1-2e ember), és rengeteg cuccot hirdetnek még ma is, és ezek ellenére mégis az utóbbi 14 év alatt 10-szeresére mentek fel az árak. Ez is jelzi, hogy mennyire irreális ez a helyzet, ami most van. Akármire gondolok, ami a 80-as évek végén nagyon népszerű volt, a videómagnók, kazettás magnók, orsós magnók, az ezekhez való kazetták és szalagok, a bakelit lemezjátszók, a PC-s 5,25 és 3,5-es FDD-k + lemezek, stb. ma már nem népszerűek, ezek ára valahogy nem ment fel a 10-20-szorosára mostanra. Miért nem? Ezek egyikét se gyártják már régen. Vagy a CD, DVD meghajtók és lemezek ára miért nem lett 10+-szoros mára? Senki nem használ ma már ilyeneket.

Előzmény: IEC-ATA (9870)
kisbetu Creative Commons License 2020.12.02 0 2 9871

Mint egy bekattant lemezjátszó: naponta befossa ide ugyanazt, mert megígérte.

Meddig? Míg villany van, el nem kopik a tű, a lemez, vagy amíg meg nem elégeli valaki, és ki nem húzzák. :(

Előzmény: IEC-ATA (9870)
IEC-ATA Creative Commons License 2020.12.02 0 2 9870

"Akkor se fogok soha belenyugodni, hogy ilyen árak lettek"

 

akkor most hogyan tovább?

Előzmény: Törölt nick (9869)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.02 -6 0 9869

Akkor se fogok soha belenyugodni, hogy ilyen árak lettek, ezért:

1-- Olyan emberek kaszálnak sokkal többet a Commodore és Amiga cuccokon, akik alig értenek hozzá, régi és új kereskedők, akik a nagy pénz miatt fogtak bele, főleg 2010 után. 1989 óta képeztem magamat, tanultam a C64, stb. hardvert, a szoftvereket, a moddingolást, a gépi kódú programozást, a bővítéseket, EPROM égetést, stb., és alig értem el profitot. A SuperCPU-ra is írtam effekteket.

2-- Itt az EPROM égető, az EEPROM-ok, a foglalatok, a sok infó, a ROM tartalom mindenféle bővítéshez, gépekhez, FDD-khez, és semmit se érek vele, mert nem éri meg bővített dolgokat készíteni, senki nem fizeti meg, még a 10-szeresére felvert árak mellett sem. Ha 1 C64+1541 bővítetlenül 30e, akkor bővítve min. 50e-et ér, ennyiért nem veszik meg.

3-- Csak sima EPROM bővítéseket se lehet már eladni, mert pl. pont a C64-ben nincs soha foglalatban a 251913 ROM (csak C128-ban), ami helyére be kéne tenni az EPROM-ot. A széles alaplapos 901227 ROM vagy foglalatos, vagy nem, de 2364-27128 adapter kell hozzá.

4-- A javításban is lett sok tapasztalatom, bár nincs oszcilloszkópom, így is sokmindent megjavítottam, másoknak is. Ennek is vége, ott a restaurátor faszfej, hegyekben áll nála a javítanivaló, majdnem mindenki hozzá viszi a cuccait. Én akartam ilyen szervíz szolgáltatást csinálni, és jól keresni vele. Neki fizetnek 10-20e-et 1 javításért, nekem nem. Olcsóbban nem csinálom, nem éri meg.

5-- Külön chipeket (VIC, CIA, CPU, stb.) se tudok jó drágán eladni, mert tele van az ebay olcsóbb chipekkel. Ha az ő áraik alá kéne mennem, ennyiért nem éri meg kiforrasztani se. Ott van a már említett magyar is, aki 80 USD-ért elad 1 SID-et, 40 USD-ért CIA-t, stb., én sosem adnék el semmit ilyen árakon. Meg miért vennének tőlem chipet olcsón is 2-3-szoros postaköltségért, amikor helyi eladótól is megvehetik olcsóbb postával, akár USA-ban, Németországban, stb. is van a vevő.

6-- Csak 2006-7-ben volt egy halom cuccom (akkor vettem kb. 1 év alatt, pl. az említett Blizzardok és A1200-ak), amit most 10-szeres áron el lehetne adni, de nem tarthattam meg, mert a megélhetés miatt el kellett adnom pár éven belül az AKKORI árakon. Tehát megint mások kaszáltak sokszoros pénzt ezeken, mert azóta mindenki eladott mindent, amit tőlem vettek.

7-- Sok olyan cuccom volt, amik keveseknek, SuperCPU, RAMLink, Dolphindos, stb., de mit értem ezekkel, mindet el kellett adnom.

8-- Az új termékek is akadályoznak, mert van már mikrokontrolleres restore gombos NMI ROM váltó, nem akarnak már kapcsolós EPROM-ot venni. Teljes C64, stb. alaplapot tudok foglalatozni, de van már C64 Reloaded 180 €-ért, ki fizetne 100+ €-t a régi foglalatozott C64 alaplapért? 1541-et nem éri meg foglalatozni, amikor szinte mindenki SD2IEC-et használ.

Stb.. A retrózás egyik területét se éri meg csinálni, pont az árak miatt. Érthető már a probléma? Ha értelmes árszint lenne, ezeken a területeken még mindig lehetne pénzt keresni. Nem mindegy, hogy a C64+1541 30e, és ezt bővítem, és lesz össz. 50e, vagy ha 5-10e, és ehhez kell számolni a bővítés árát, és lesz össz. 10-20e. Hiába keresnek sokan 200-300e nettót, nem fizetnek 50e-et egy bővített C64+1541-ért, a sokkal többet kereső külföldiek se, 100 € alatt adtam el hónapok alatt. C128-ba, C128D-be még több bővítést lehetne beépíteni, de ez sokkal többe kerülne, ezt se fizetik meg.

Előzmény: siz (9868)
siz Creative Commons License 2020.12.01 0 2 9868

Nem azt mondtam, hogy reális. De ez van, ha keseregsz rajta, az semmin se változtat. El kell fogadni. Mindent annyiért adnak el, amennyiért találnak valakit, aki megveszi. Ha nem téged, akkor mást. Ahogyan te is addig keresel vevőt, amíg olyan áron adod el, amilyen neked elfogadható. Ennyi. Többet ehhez a témához nem szólok hozzá.

Előzmény: Törölt nick (9865)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.01 -4 0 9867

Ha 14 év alatt 2006-tól mostanáig reális a 10-szeres ár, akkor a következő 14 évre is számolok egy 10-szeres szorzót, és annyiért mindent eladok most. Ez egy magánház ára. Így soha többet nem húzhat senki hasznot a tőlem vett cuccok újra eladásával. Eddig is így kellett volna üzletelnem. Az nem számít mi lesz 2034 után, akkorra kihal a retrós generáció nagy része. Az az igazi nagy profit, ha a vásárlás után 10-30 év múlva lesz eladva minden, vagy 10-15 év múlva, de drágán, nem az, ha a vásárlás után nem sokkal lesz eladva 20-100% haszonnal. Vannak olyan kereskedők, meg gyűjtők, akik 2006-8-ban, meg előtte vásároltak be fillérekért (1e Ft/C64, 1541, stb.), több ilyen emberrel találkoztam, volt aki külön raktárt bérelt a cuccoknak, mert több mázsa volt neki. Ők várnak, hogy még magasabbak legyenek az árak (2025-2030-ban), hogy AKKOR hirdessék meg a cuccaikat. Nekem is ezt kellett volna tennem, a 2006-ban 20e-ért vett A1200-t (volt min. 10 db), meg az 55e-ért vett Blizzard 1260-at (min. 8 Blizzardom volt 2×(1230+1240+1260+PPC)), stb., ezeket a mai napig őriznem kéne. Ha 2008-ban tudom, hogy az akkori drágulás nem átmeneti, akkor csak a 2006-8-as gyűjtéssel, és ezeket most, vagy kicsit később eladva eladva vehetnék belőle egy magánházat. Ebből tényleg meg lehetne gazdagodni. Akinek 2006-os áron 1 milliós gyűjteménye van (külföldön 10-szer ekkorák is vannak), az most 10 milliót ér, és egyre többet ér. Volt pár hónapja olyan jófogásos hirdetés, Commodore, és más retró cuccokkal, ahol az volt a szövege, hogy "hatjegyű összeggel ne is keress". Azaz millió feletti pénzt akart, és csak egyben volt eladó. Valakinek eladta, és ő is kaszálni fog rajta, amikor 5-10 év múlva a többszöröséért fogja eladni. Egyre több ilyen hirdetés lesz, azért, amit itt írtam.

Előzmény: kisbetu (9866)
kisbetu Creative Commons License 2020.12.01 0 0 9866

Ez nem piactér.

Tedd fel oda az ajánlatodat, ahonnan az áraid származnak.

Előzmény: Törölt nick (9865)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.01 -5 0 9865

Ha szerintetek ennyire reálisak a mostani retró árak, akkor a retró gyűjteményemet magánházra cserélem, várom a jelentkezőket.

siz Creative Commons License 2020.12.01 0 0 9864

A képernyőt letiltja (még), csak nem kapcsolja ki a TED-et közben. :D Így legalább a RetroTink2x nem veszti el a szinkronjelet. Még lehet, hogy egyszer azt is megnézem, hogy a képernyőt ne kapcsolja ki (ott voltak valami időzítési gondok, valszeg a badline-okat ki kellett volna iktatni, de így már különösebben nem zavart, szóval itt megálltam).

A JiffyDOS (a plus/4-es is) copyright-os még, szal wareznak minősül, egyáltalán nem publikus. :(

Előzmény: epy116 (9863)
epy116 Creative Commons License 2020.12.01 0 0 9863

siz, egyszer említetted (talán az Árok Party-n), hogy van neked olyan JiffyDOS-od, ami töltés közben nem tiltja le a képernyőt. Ez mennyire publikus? És ha publikus, akkor esetleg meg tudnád osztani? Van eprom égetőm.

Előzmény: siz (9860)
Vargham Creative Commons License 2020.12.01 0 1 9862

Felesleges ezt mondani neki. :-( Nem érti. Ez a vesszőparipája.

Előzmény: siz (9860)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.01 -5 0 9861

Pont az a lényeg, hogy nem szabad így gondolkodni, nem szabad így ezzel elintézni. Lényegtelen hogy kinek mennyi pénze van, és hogy ebből mennyit tud retróra költeni. Nem csak az ár a probléma, sokkal nagyobb a baj, leírtam már.

A 9857-ben lett említve a veterán 50-60 éves autók. 100+ típusból össz. több 10e-100e db elérhető még most is, évek óta nézem az autójavítós, felújítós műsorokat, láttam sokmindent. Olyan régi autók is vannak, amikből csak 10-20e-et gyártottak, raktak össze, és még több 1000 egész autónyi alkatrész van, amikből nem lett akkor kocsi építve, azaz bármikor lehet új alkatrészt venni. Meg olyanok is vannak, amiknél megvan minden terv, ha nincs alkatrész, akkor most legyártják, olcsón! Stb.. Ha megnézitek, a veterán autók nagy részének ára 50-70 év alatt nem nőtt a 10-szeresére! Akkor hogyan lehetséges az, hogy az 1982-1994-ben gyártott (átlag 1988-cal számolva csak 32 évesek) Commodore cuccok röpke 14 év alatt a 10-szeresére drágultak, amikor a mai napig tele van velük a net, bármikor lehet venni, bármikor lehetett venni 5, 10, 14 éve is, egy halom modern chipet utánépítettek (nincs alkatrészhiány, A1200-hoz is van mindenféle chip), és nonstop készülnek új hardverek? Kapisgáljátok már? Ez nonszensz. Semmi reális oka nincs a 10-szeres árnak, csak a kereskedők kapzsisága. Alig van most kevesebb Commodore cucc, és retrós, meg gyűjtő, mint 14 éve volt.

Előzmény: siz (9860)
siz Creative Commons License 2020.12.01 0 1 9860

Figyu, ezeket tök fölösleges 800x leírnod. Akinek kell és van pénze az úgyis megveszi, akinek nincs, az meg így járt. Ezzel mindenki tisztában van, lépjünk tovább.

Előzmény: Törölt nick (9859)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!