Keresés

Részletes keresés

theow Creative Commons License 2006.09.24 0 0 3858
Igen, de szerintem Árokszállásé inkább Szolnokon lehet, de nem tenném le rá a nagyesküt.
Előzmény: idrisi (3843)
Borostyán133 Creative Commons License 2006.09.24 0 0 3857

Köszönöm,

ezt a rengeteg értékes információt. Azt tudtam, hogy nagymamám édesapja lengyel menekült.

Sejtetem, hogy nagyon érdekes ez a családkutatás, de erre nem számítottam. Most végig olvasom és átnézem amit elküldtél nekem.

 

Köszönöm Borostyán133

Előzmény: Stefan- (3856)
Stefan- Creative Commons License 2006.09.24 0 0 3856


Ha jól haladsz, akkor a nagymamád ágán eljutsz idáig:

http://gw2.folio.net:8080/anacleto/showDocument.do?name=nagyivan620
http://gw2.folio.net:8080/anacleto/showDocument.do?name=kempelen3986
http://gw2.folio.net:8080/anacleto/showDocument.do?name=turul1081
http://gw2.folio.net:8080/anacleto/showDocument.do?name=siebmacher542
http://gw2.folio.net:8080/anacleto/showDocument.do?name=mck1796

 

Még bővebben itt:
http://gw2.folio.net:8080/anacleto/

Másold be ezt a keresőkérdéshez:

berthóthi OR berthothi OR berthóth OR berthoth OR berthót OR berthot OR berthólty OR bertholty OR berthothy OR berthóthy OR berthóthyak OR berthóthyakkal OR berthóti OR berthoti

Állítsd át a találatok számát párszázra és akkor nem kell lapozni se tizesével.

Most épp működik a link.

Előzmény: Borostyán133 (3854)
Stefan- Creative Commons License 2006.09.24 0 0 3855

Szia Borostyán133!

 

Nagyon szívesen! Próbáld ki ezt is párhuzamosan:
Kérd ki a nagymamád halotti anyakönyvét. Ebben nagy valószínűséggel benne lesz a születési helye. Ha mégsem Ipolyságon házasodtak, akkor jó eséllyel ott, ahol a nagymamád született.
Ahhoz hogy kikérd a halotti anyakönyvét, tudnod kell, hol halt meg. Ha nem tudod, kérdezd meg a temető irodájában, ott szinte biztos, hogy tudják. (Ugyanezt elvileg megteheted a nagypapád esetében is, bár gondolom ott nehezebb dolgod lenne, mert régebben halt meg, akkor nem volt olyan a nyilvántartás és már a sír se biztos hogy megvan Ipolyságon, ráadásul a halotti anyakönyvét sem Magyarországon kellene kikérned.)

 

Jó kutatást!

Előzmény: Borostyán133 (3854)
Borostyán133 Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3854

Szia Stefán!

 

Most olvastam a válaszodat. Nagyon szépen köszönöm az ötleteket. Megpróbálom felvenni a kapcsolatot az ipolysági plébániával. Talán szerencsém lesz, és tényleg ott kötötték meg a házasságot.

 

Még egyszer köszönöm. Borostyán133
Előzmény: Stefan- (3836)
kajra Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3853

 

   Köszönöm kedves Theow!

   Így Hevest kihagyom, Egerbe meg egyébként is készülök néhány napra, egyik

   nagyapám ott született (református), így csak ott tudok továbblépni, tudtommal

   a reformátusok Egerben nem kerültek mikrofilmre. Ha igen, melyik településen?

   Erről is szívesen veszek infót!

                 Még egyszer köszi az infót! Üdv, Kajra

Előzmény: theow (3842)
skoumi Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3852
Privátban szaladt... :)
Előzmény: idrisi (3828)
idrisi Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3851
Nem én olvastam, de amit az illető kiírt az pontosan így szól:
inquilina Tuguensis

Én a Tinnyét tartöm helyesnek, mert a legtöbben onnan érkeztek Perbálra.

Köszönöm a segítséget mindekinek!
Előzmény: Stefan- (3849)
Tétisz Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3850

Kedves HSteve,

megérkezett, köszönöm.

Üdvözlettel, Tétisz

Stefan- Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3849
Egy kép is kellene róla, hogy biztosak lehessünk az írásmódban. Feltéve, hogy jól olvastad, a szomszédos Tök nevű településre tippelnék, de Tinnye, Dág és Telki sem zárható ki teljesen.
Előzmény: idrisi (3844)
mézontófű Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3848

Szia idrisi!

Az én tippem: Tök...de, csak tipp. Együtt van a 3 köszség...

Előzmény: idrisi (3844)
milyennincs Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3847

Szerintem Tinnye.

Miért? A 'Tuguensis' olvasat hibás, mert ~iensis-re kellene végződnie (iiletve arra is végződik, ezért a vége nem 'u'). A i-n kötés könnyen olvasható u-nak, mint például ezen a térképen is. Ez vonatkozik a T utáni vélt 'u'-ra is.

A Tinnye megoldás kézenfekvő lenne, ezért - én - mindig ilyenekre gondolok.

Perbál betelepítése pár évtizeddel korábban történt a Zichyek által német területről. Ez nekem azt sugallja, hogy ha nem onnan jött (németéktől), akkor csak a közelből. A halálozáskori kor kizárhatja a német eredetet. s erősítheti a közelséget.

 

Azért írd meg, ha bejött az 'első gondolatom'". köszi.

Előzmény: idrisi (3844)
HSteve Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3846

Kedves Tétisz,

 

az anyagot elküldtem.

Üdvözlettel: HSteve

Előzmény: Tétisz (3845)
Tétisz Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3845

Kedves HSteve,

igen örülnék neki, ha elküldenéd. Erről nem is tudtam. Köszönöm.

Üdvözöllek

Tétisz

idrisi Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3844
Perbáli elhalálozásnál bejegyzés 1770-ben:
"inquilina Tuguensis"

Vaj' mely településről lehet szó?

idrisi Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3843
Akkor az árokszállási 1828 után keletkezett házassági anyakönyvekről is van másolat valahol?
Előzmény: theow (3842)
theow Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3842

Kedves Kajra!

 

Hevesre ne utazz le. A mikrofilmek ugyanis az eredeti, tehát hiányos anyakönyvekről készültek (bár emlékeim szerint mintha ezek a korszakok már meglettek volna, azt hiszem utoljára az 1830-1859 közötti halálozás hiányzik).

Viszont akkor utazz Egerbe, nem csak azért mert gyönyörű város, hanem mert az 1828-tól készült anyakönyvi másodpéldányok a megyei levéltárba kerültek be, és azok épségben fennmaradtak, tehát ami az eredeti, Hevesen fellelhető anyakönyvi sorozatból 1828 után hiányos az megvan a másodpéldányban a megyei levéltárban.

A levéltár honlapja: www.hevesarchiv.hu

Ha eldöntötted mikor utazol, akkor emailben egy-másfél héttel emailben vagy 3-4 nappal korábban telefonon keresd meg őket, hogy mit szeretnél, így mikor odamégy már ki lesz készítve minden.

 

Az említett vezetéknevek természetesen nem ismeretlenek, de nem kutattam őket.

 

 

Üdv,

theow

Előzmény: kajra (3839)
HSteve Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3841

Kedves Tétisz,

 

a Szénásy családok között van egy ág (tótkutasi), amely Báthory-tól kapta a nemességet és címert 1608-ban. Van egy oldalnyi kigyűjtött anyagom a Szénássy családokról (a címer leírását is tartalmazza), ha érdekel szívesen elküldöm e-mailen.     

Üdvözlettel: HSteve

Előzmény: Tétisz (3840)
Tétisz Creative Commons License 2006.09.23 0 0 3840

Kedves Kutatók,

a Szénássy/Szénási család őseit keresem. A Nagy Ivány-köny két ágat említ: a komáromi és az aranyosi ágat. Nekem az aranyosi ággal sikerült 1820-ig eljutnom, ők bizonyíthatóan a családom. A komáromival is megtaláltam a közös szálat. De itt megakadtam. Egyelőre a nyitrai levéltárban sem találtam több adatot. Bár még nem néztem át mindent. A feltevésem az, hogy a hajdúsági Szénássyak egy ága, a hajdú ősök telepedhetett a Felvidékre, de persze ez csak feltevés. (Az aranyosi ág három generáción keresztül is molnár mesterséggel foglalkozott). Olvasom, hogy Hajdúböszörményben  utca is van Szénássy Mátyásról elnevezve. Róla olvastam Fehér Tibor könyvét, A hajdúk kapitánya (megj.1965) címűt. Szénási Mihály hajdúkapitányról szól, nyilván Mátyással azonos. Egyébként a családban rengeteg a Mihály. Nos, a regénybeli Szénási Mihály hajdúkapitány  a Felvidékre nősül. Bocskai volt az esküvői tanuja.  Ez lenne az összekötő kapocs? Persze, ez egy regényes életrajz. Az Élet és Irodalom ezt írja:  

Bocskainak sikerült „meggyőzni a hajdúkapitányokat, hogy a protestantizmus magyarországi védelmezőjeként fellépő Bocskai seregében van a helyük. Végül október 14-én Lippai Balázs, Németi Balázs, Dengeleghy Mihály, Ibrányi Ferenc és Szénássy Mátyás Bocskai oldalára állt.”). ( [2005.07.22 - Csatatúrák IV. )

Már a Honismeret-ben is olvastam Szénássy Mátyásról, de sehol nem akadtam nyomára életének további alakulására.  Szénássy Mátyás Bocskaitól nemességet is kapott (Nagy Iván szerint biz. levél 1738 és 1820). A 19. századi őseim házassági levelén "nemes Szénássy Mihály" szerepel. A címert még nem találtam meg. A családban azt is hallottam, hogy az adományozó Báthory volt, akkor a szálak Erdélybe vezetnének? Szóval, most teljesen megakadtam.  Tudnátok-e nekem valami további támpontot adni. Minden adatnak örülök. Üdvözöllek Benneteket

Tétisz

kajra Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3839

 

  Szia Theow!

  Látom, Heves-t kutattad. Nekem is területem, de az a nagy gondom, hogy a mikro-

  filmek hiányosak. Pl.Születés 1854.05.23-tól 1861. dec. 31-ig hiányzik

                                  Halálozás 1868-tól  1889-ig hiányzik.

  A hiányok miatt elakadtam. Az eredeti anyakönyvekről mit tudsz? Érdemes Hevesre

  elutazni?

  Netán kutattad a Végh-Szedlák vagy Balog-Srerba(Szetba) házaspárokat?

       Gyerekeik házassága 1833. 02. 29. (Margareta-Joannes).

  Köszönettel veszem mindennemű információdat.

                                                                                    Üdv, Kajra

Előzmény: theow (3838)
theow Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3838
A magánlevelem elküldése után jutott eszembe: talán az indexek megmaradtak. Nekem Heves városa esetében segített kicsit az index.
Előzmény: idrisi (3837)
idrisi Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3837
Jászok, kunok és a többiek!

Jászárokszállás házassági anyakönyvei 1804-1851 évek közötti időszakról hiányoznal a MOL-ból! A kérdés az, hogy egyáltalán nincsenek ezek meg vagy csak a MOLból hiányoznak. Nagyon kellene néhány adat ebből az időszakból! Aki tud segíteni szóljon!
Előre is köszönöm!
Stefan- Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3836

Szia!

Meg kell találnod az 1913-as házasságot. Ha szerencséd van, akkor Ipolyságban kötötték. Az ipolysági anyakönyveket szerintem a Besztercebányai Levéltárban találod, de a helyieket felhívhatod, ők biztos jobban tudják.
A helyi plébániát se hagyd ki a kérdezősködésből, hátha megmondják és akkor megspóroltál egy utat. De az is jó, ha beengednek oda kutatni, mégiscsak itt van a határnál...

 

Ha a plébánián nem megy, de megtaláltad a levéltárban, akkor továbbra is a szlovákiai levéltárban kell kutatnod időben vissza, mivel se a MOL-nak, se a mormonoknak nincs ipolysági anyakönyvekről filmje az 1895-ig tartó egyházi anykönyvezésről sem, pedig ebből az időszakból azért szokott lenni. De előbb legyen meg az 1913-as házasság.

Annak is van esélye, hogy a mormonoknek egy-két éven belül mégis lesz filmje Ipolyságról, de csak az egyházi anyakönyvekről (tehát 1895-ig), a többi beláthatatlan.

 

 

Előzmény: Borostyán133 (3833)
szhunor Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3835
Írtam neked. Egyébként mi az a Kempelen, meg Csánki?
Előzmény: HSteve (3834)
HSteve Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3834

Szia Hunor!

 

Nagyon köszönöm a segítségedet! Az évszámokat a kígyósi halotti , a csongrádi házassági anyakönyvekből és a "PIM.hu" adatbázisából vettem. Több helyen olvastam, hogy akkor még bediktálás alapján is anyakönyveztek, ezért is lehet, hogy nem passzol az évszám, és a hely sem.   

A házassági kivonat meg van kép fájlban, az írás itt-ott nem egyértelmű és lehet, hogy te mást vennél ki belőle (pl.: kor, hely: születési vagy lakhely?...). El küldhetem neked? (Ahogy neked jó, e-mail, posta. Az e-mail címem a fórumos adatlapon van.)

 

A Kempelenben (családfák is) és a Csánkiban több Szegivel is találkoztam. Nem tudom, hogy ismered-e őket? - Ha érdekes számodra szívesen kigyűjtöm az anyagot és elküldöm neked.    

Mégegyszer is köszönöm!

 

HSteve

Előzmény: szhunor (3830)
Borostyán133 Creative Commons License 2006.09.22 0 0 3833
Üdvözlök minden családkutatót!

 

Körülbelül egy éve foglalkozom az őseim családfájával. Egy-két hónappal ez előtt leltem rá erre a fórumra. Azóta kíváncsian olvasom. Azt szeretném kérdezni tőletek, van-e valaki közöttetek, aki a Felvidéket kutatja? Sajnos elakadtam a kutatásban.

Nagyapám Elek István 1956. Február 24.-ig élt Ipolyságon (Ma Szlovákia Sahy), és banktisztviselő volt. 1913-ban vette feleségül Berthóty (Bertóty) Zenóbiát (1896-1991). Római Katolikus szertartás szerint.

Sajnos dédszüleimről nem tudok semmit, se, apai se anyai ágon.

 

Ha valaki tudna segíteni azt szívesen, venném.

További eredményes kutatást kívánok mindenkinek.

Borostyán133

kajra Creative Commons License 2006.09.21 0 0 3832

 

    Szia Muki!

    Rendszeresen járom az említett levéltárakat, több kiadványuk még megvásárol-

    ható /olcsón, néhány száz ft-ért/, egyeztetünk, mi érdekel, szívesen megveszem

    és elküldöm őket. Majd elszámolunk. Üdv, Kajra

Előzmény: muki87 (3831)
muki87 Creative Commons License 2006.09.21 0 0 3831

Szia!

Köszi ezt a sok címet, majd megpróbálom megszerezni valahogy könyvtárból.

Veszprém-megye nekem sajnos nagyon messze van, mivel Borsodban lakok, úgyhogy nem valószínű, hogy a közeljövőben eljutok oda.

Majd küldök mélt.

 

Köszönöm a segítséget!

Előzmény: kajra (3829)
szhunor Creative Commons License 2006.09.21 0 0 3830

Szia HSteve!

 

Voltam a kutatóteremben, próbáltam megkeresni a te Oláh Györgyödet, de sajnos nem jártam sikerrel. 1787-ben és 1789-ben megnéztem az összes Györgyöt, de egyik sem Oláh volt, de mégcsak felgyői sem. 1788-ban és 1790-ben is megnéztem a felgyői bejegyzéseket, de passzolót itt sem találtam. Sajnos többre nem volt időm. Biztosan jól olvastad az évszámokat?

 

Hunor

Előzmény: HSteve (3701)
kajra Creative Commons License 2006.09.21 0 0 3829

 

   Szia Muki87!

   Adok néhány forrást.

      1./ Hajdu Lajos: Az alsófokú népoktatás fejlődése Tolna vármegyében(1770-90).

           Tanulmányok Tolna megye történetéből. IX. kötet, 1979. (145 old. anyag)

            Sok táblázattal, 1771-1774-1775-1776-1777 években tanító tanítókról

            (többségük kántor tanítóként működött). Sok konkrét adatttal.

      2./ Kanyar József: Népoktatás Dél-Dunántúlon a két Ratio között (1777-1806)

            Somogyi Almanach, 15. kötet, 1984. (Kevés adat)

      3./ Hajdú Lajos: Népiskolai szerződések Magyarországon a felvilágosult abszolu-

           tizmus korában (1770-1795).

            Somogyi Almanach, 17.kötet, 1986. Kevés adat.

      4./ Kanyar József: Az 1858-as "Iskolabevallások" Somogyban.

            Somogyi Almanach, 12.kötet, 1981. Sok konkrét adat.

      5./ Népiskola Somogyban a XIX.sz. első felében (1806- 1848)

            Somogyi Almanach, 11.kötet, 1980. Sok konkrét adat, mint pl. az 1839-es

            ált. iskolaösszeírás.

      6./ Kanyar József: Adatok Somogy megye művelődéstörténetéhez XVIII.sz. má-

            sodik felében (1770-1789)

            Somogy megye múltjából. 1. kötet, 1970. Sok adat, 37 oldal.

      7. / Zalai repertórium 1974-1998.

             Ezt az anygot még nem néztem át, de 25 tanulmányt már kijelöltem ma-

             gamnak, címlistán van.

   Javaslom, nézd át a megyei levéltárak kiadványainak tartalmát. Az intereneten

   a levéltár honlapon megtalálhatók.

   Ha írsz, vagy küldesz imélen neveket, lehet hogy tudok segíteni.

   Javaslom még a veszprémi érseki levéltárat, 1882-től jól rendszerezett az oktatási

   anyaguk. Segítőkész fiatal gárdájuk van. (Nekem még a 90 éves Körmendy

   atya segített, mindent megmutatott, mit hol találok meg. Csodálatos segítőkész

   embert ismertem meg személyében.)

   Egyenlőre ennyit, alkalomadtán szívesen segítek, én is küldök majd neveket, még

   nekem is sok vissza van (kántortanítók!). Üdv, Kajra 

 

           

Előzmény: muki87 (3818)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!