Keresés

Részletes keresés

skaloz Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3093

"amig autódat elég sürűn cseréled, "

 

Az autóm jelenleg 33. évét tapossa, és köszöni szépen jól van a rendszeres karbantartásoknak, javításoknak.

 

De komolyra fordítva a szót: a Tisza szabályozása nem azért történt, mert Széchenyiéknek nem volt mit csinálniuk. A rendszeres és kiszámíthatatlan (Petőfi: A Tisza) áradások a fejlődés kerékkötőjévé váltak, a belterjes mezőgazdaság továbbfejlődése lehetetlenné vált, ami az egész társadalom fejlődését akadályozta. Egyébként már Széchenyiék is tervbe vették a tiszai vízlépcsők építését, ami azonban technikailag csak a XX. sz. közepére vált megvalósíthatóvá. Hogy pont az 0937-es XX. törvény írta elő a tiszalöki vízlépcső éás a Keleti-főcsatorna megépítését, azt pont az magyarázza, hogy a korábbi vízjárásos évek miatt az aszály nem jelntett problémát, de akkor éppen egy ilyen korszak közepetáján jártak, a képviselők meg nem odázták tovább. Hogy a Hortobágy ténylegesen a Tisza szabályozása miatt vált volna pusztává, hát.....? Viszont hogy a Tiszát túl kis mederbe zárták, az valóban hiba volt, de nézd meg a Dunát, mondjuk Pestnél!

 

A románok valóban nem építenek vízlépcsőt a Deltába, az igaz, de nincs is rá szükség, mert a Vaskapu alatt a Duna vízszintje kisvíznél is megfelelő, és nem csak a hajózás szempontjából. feljebb visztont (ezt már valahol leírtam), nem szándék kérdése, hogy építünk-e vagy nem, hanem ténykérdés, mivel az osztrákok és a németek azt a szakaszt már épp eléggé belépcsőzték.

 

Hogy a magyarországi folyószakaszokon érdemes-e vízerőművet telepíteni, arra egy adat: a megtermelt 45-55000 kWh elektromos energiával a tiszalöki vízerőmű az ország kb 1%-át látja el, ami kicsinek tűnik, de nem semmi! Ez különösen tavaly-tavalyelőtt volt érdekes, amikor Pakson két gépegység sem üzemelt, és minden egyes kWh-ra szüksége volt az országnak, hogy ne kelljen importálni. Milyen jól jött volna akkor Nagymaros, ill. az ott elherdált villamos energia!

 

Nem tudom, Kölnben miért vannak árvizek ( azelőtt soha sem voltak?), de hogy nem a vízlépcsők okozzák, azt hidd el! Legfeljebb a hibás alkalmazásuk okozhat gondot, ha nem megfelelően kezelik le az érkező vízhozamot.

 

Egyébként, ha megépül az eredetileg a Sióra tervezett vízlépcső rendszer, talán most kevesebb gond lenne  az ottani vízállással. Meg ha a hatvanas évek közepén nem csökkentik a Balaton vízszintjét elég jelentősen, hogy a partmenti telkek területét megnöveljék. (erre csak azért tértem ki, hogy ne legyen teljesen OFFTOPIC a téma).

Előzmény: edesviz (3087)
BBlack Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3092
Nem halt ki. Csak három méteres létra tetején, egyik kezemben behajtóval, másik kezemben alátéttel, fogam között pozdorjacsavarral egy kicsit még nehézkesen megy a gépelés. De gyakorolni fogok, ígérem... ;-)))
Előzmény: Tom_ (3078)
smith Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3091
A modern vizierőmű gépeinek tartósságával csak annyit akartam mondani, hogy amig autódat elég sürűn cseréled, addig egy áramtermelő generátor 100 év után is képes hasznosan dolgozni.

Amikor 6 éve ott jártam, a kísérő gépész mesélte a jelenleg is forgó eredeti gép mellett állva, hogy húsz év óta nem kellett a siklócsapágyhoz nyúlni, csak olaj legyen benne...
Előzmény: edesviz (3087)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3090
...vagy úgy. régen jártam lent... pótlandó :) Köszönöm a frissítést!
Előzmény: smith (3088)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3089
Sok egyéb ok miatt a Duna kisvízi vízfelszíne az erőmű építése előtt folyamatosan csökkent, erre egyedüli megoldás a duzzasztás. Lehet próbálkozni mással is, de az sokba kerül és hosszú távon is eredménytelen.

Ha nem épül semmi, akkor kiszáradtak volna magától a Szigetköz. Most, az idétlen politikai döntések során saját magunk szárítottuk ki...

De nem akarom elterelni a beszélgetést, így is offtopik területre jutottunk egy ideje :)
Előzmény: edesviz (3087)
smith Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3088
Igen, eredetileg is Francis forgott benne, de a jelenlegi megoldás négy turbogenerátort jelent, tehát az ármafejlesztő is a csőben van, nem e csarnokban, mint az szemléltetésként meghagyott gépnél.
Előzmény: Törölt nick (3086)
edesviz Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3087
Sziasztok,

Én annyira nem vagyok annyira vizerőpárti, de most ez itt nem párt kérdés, hanem ténylegesen információ gyüjtés és kulturált vita helye. Tehát, már a rómaiak is épitettek mini vizierőművet. Franciaországban találtak egy domboldalt, ahol egymás alatt 12 darab, azaz összesen 24, mert két sorban volt elhelyezve vizkerék-épület-mühely volt.

Hazánkban az Árpádok korából, de biztosan a török időkből elött a Rába közén példál több száz km árvizlevezető, és öntözö csatorna rendszert azonsitottak. A régész hozzátette, hogy az Aranybulla(1222) x-ik paragrafusa úgy szól: "Nemes ember nem kötelezhető árok ásására." Feltételezhetöen ilyen rendszerek épitése a köznép kötelessége volt. A vizmalmok a török idők során terjednek el tömegesen errefelé, illetve erröl van irásos dokumentumok. A dunai úszó malmokkal, meg annyit, hogy az elhagyott malomhelyek rögzitő cölöpjeinek a maradványai rengeteg hajóbalesetet okoztak.

A modern vizierőmű gépeinek tartósságával csak annyit akartam mondani, hogy amig autódat elég sürűn cseréled, addig egy áramtermelő generátor 100 év után is képes hasznosan dolgozni. Illetve a hőerőművek kazán problémáira utalnék. (Azokat belsöleg rendszeresen ujjáépitik).

Egyébként, valamikor a rendszer váltás során állitottek le az egyik vasgyárban, egy kb. 110 éves gőzgépet, amit eredetileg az Angol hadiflotta selejtezett ki egy korai páncéloshajóból, de 1990-ben még müködött.

A múlt századi Tiszaszabályozásnak köszönhetjük Kalóz, hogy Hortobány, és az egész környéke egy nagy száraz pusztává változott. Tehát végül megépitették a Tiszalöki Vizlépcsőt, hogy mégis vizet vezessenek bele. Számomra ez túl bonyolult. A Tiszát túl szoros mederbe zárták, ami hiba volt.

A bős-i erőműre annyit, hogy a rmánok se épitenek erőművet a Duna deltájában. Ha figyelmesen megnézed a térképet, Csallóköz, Szigetköz semmi más, csak egy delta megduplázva, mert jőn a Dunakanyar. Ugyanilyen téves belenyulás volt a Kisbalaton kiszáritása, ami a Zaladelta mesterséges átalakitása volt. Lásd a Keszthelyi öböl problémáját. A trianoni Magyországon, mert nincsenek magas hegyeink, szük völgyeink, és gyors folyású, bővizű folyóink, kevés a lehetőség nagy menyyiségű vizienergia felhasználására. Ami nem megy, azt pedig nem szabad erőltetni. A Versaillese-i béke például a franciáknak adta az erőmű jogot, ott aahol a Rajna határfolyó. Minden erőmű francia. Azóta olyan szép árvizek vannak például Kölnben, hogy öröm nézni. A 2000 éves település lakói szivják az egészet.


Édesviz
Előzmény: Törölt nick (3084)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3086
információim szerint eredetileg is Francic-turbinákkal készült és ma is ugyanazok a gépegységek működnek benne, leszámítva azt az egyet, amelyet a háborút követően építettek be.

Adatok a

http://www.tiszavizvizeromu.hu/vzenergi.htm

site-ról:


IKERVÁR
Épült: 1985 (585 kW DC);
Bőv: 1989 (1000 kW DC);
Felúj: 1923 - 25 AC
8,0 m; 28 m3/s;
1540 kW; 7,0 millió KwH/A
2 db 220 kW + 2 db 550 kW FRA turbina
Hasznosítja 85 - 130 fkm
ÚJJÁÉPÍTVE: 1995
4 db 520 kW FRA vert.csőturbina + 1 db 200 kW iker FRA hor.turbina
4 db aszinkron gen (csőben) + kondenzátor telepek. (+1db szinkron gen. a csarnokban szeml.)
7,6 m; 4×8+4,3 m3/s;
4×520+200 = 2280 kW; 14,5 millió kWh/a
Felvízcsat: 5390 m; 30 m3/s vízkiv.mű Rábából;
Alvízcsat: 3550 m Herpenyő patakba

Az építést elírták, 1895 az "igazi" évjárat
Előzmény: smith (3085)
smith Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3085
Amelyekből egy jelenleg is termel, a többi áll, a feledatukat Francis csőturbinák vették át '95-ben.
Előzmény: Törölt nick (3082)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3084
jogos az észrevétel. messzemenően vízerőpárti vagyok, sokszor érzem erősen túlzónak a kifogásokat, sőt inkább hangulatinak, semmint szakmai érvelésnek...
Előzmény: skaloz (3083)
skaloz Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3083
Én csak annyit írtam, hogy nem ingyen dolgoznak, azaz költeni kell rájuk. Természetes, hogy megfelelő karbantartás mellett nagyon sokáig üzemképesek.
Előzmény: Törölt nick (3082)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3082
Azért az 1896-ban épített Ikrervár melletti erőmű gyakorlatilag folyamatosan működik... Az eredeti svájci gépek láthatók benne.
Előzmény: skaloz (3076)
Veszpremi Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3081
De nem ám! Tegnap voltunk lent korizni, csodás jég van, néhol tök sima, főleg pár száz méterrel beljebb. És alig voltak, mert már 1 hete elriasztották a népeket.
Előzmény: edesviz (3080)
edesviz Creative Commons License 2005.02.20 0 0 3080
Ahoy,
Szerintem nem halt ki.

Édesviz
Előzmény: skaloz (3077)
smith Creative Commons License 2005.02.19 0 0 3079
Ha bejön, amit a met.hu saccol, akkor jelentős élémkülést jósolok a topicnak!
Előzmény: Tom_ (3078)
Tom_ Creative Commons License 2005.02.19 0 0 3078

Nem halt ki a topic, csak stagnál a vízszint. :-))))))

Előzmény: skaloz (3077)
skaloz Creative Commons License 2005.02.19 0 0 3077
Mi van, kihalt a topic?
skaloz Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3076

Szia, edesvíz!

Várom azokat a képeket (gondolom más is itt a topicom)

Csak az utolsó két mondatoddal nem igazán értek egyet.

A gépek sem örök életűek, és elég sok ráfordítást igényelnek, hogy sokáig működőképesek legyenek (a vízlépcsők egyéb részeiről nem is beszélve).

A természet pedig magától is változik, és elég sokszor nem előnyére (a Szahara helyén nem is olyan régen őserdő volt). Az ember egyik feladata lenne, hogy beavatkozásaival segítsen a természetnek, természetesen a saját érdekei érdekében (ezért nem kapnék dícséretet a magyartanáromtól, de jobb szófordulat most nem jut eszembe). Nekem egyébként a hallépcső szerepéről is vannak fenntartásaim, lehet a lazacok esetében működik, reméljük.

Előzmény: edesviz (3075)
edesviz Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3075
Szia Kaloz,

Majd valamikor szkennelni fogok, van egy két fotóm, akkor felteszem. Én még analóg vagyok fotóilag. A hely érdekessége: Svájc legnagyobb rómaikori ásatási területe, Augst azaz Augustus császár városa, szinházzal, amfiteátrummal, két valamikori Rajna hiddal, csatornával, fórummal, és kikötővel. A mai erőmün középen van egy tábla, hogy a vaskapu reggel hattól este 9-ig van nyitva, csak utiokmányokkal veheted igénybe, és része egy kiránduló utnak. Pár kamera müködik rajta, hogy az illetéktelen sétálókat elriassza. A svájci oldalon van a zsilip, és egy erőmü, ahol egy pár 1905 ben készitett generátor, és egy pár vadi uj müködik, a túl oldalon pedig e németeknek is van egy erőmü épülete, de abba nem annyira láttam be. És nem nagyon van kiirva semmi lényeges. De a német oldalon természetesen olcsób a sőr és minden. Az álló vizen egész szép sport élet van, evezősők, sőt a svájci bajnokság részeként mégy egy kalóz versenyt is láttam. Az egész erő,ü ott nem annyira tájromboló, mint egyébként, mert amugy is az utolsó meder már vagy 8-20- méterre vágta magát a folyó völgybe. Ebbe van visszaduzasztva a viz. Bázelig legalább egy duzzasztó van. A 20 km-re felfele levő Rheinfeldenben pedig ugy jártam, hogy a 250 éves öreg soklyuku köhidon átsétáltam Németországba, és vissza fele már nem tudtam jönni, mert árvizi életveszély miatt a hidat lezárták. Ott még 5 km sétáltam felfele, és egy következö erőmü mellett épitett vas-gyaloghidon sétáltam vissza. A villanyosok szeretik a vizierőmüveket, mert nagyon jól szabályozhatók, és lehet vele a terheléshez alkalmazkodni. A gépek szinte elpusztithatatlanok, tehát a befektetett tőke sokszorosát termeli meg.
De a folyóra való hatása katasztrofális, akkor is ha van benne lazac lépcső.

Édesviz
Előzmény: skaloz (3062)
BBlack Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3074
Tom, köszi a tippet! Van rajta néhány jónak tűnő hely...
Előzmény: Tom_ (3073)
Tom_ Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3073
BBlack Én déli-party vagyok, de próbáld meg a balatonfured.lap.hu oldalt.
Előzmény: BBlack (3072)
BBlack Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3072

nagyon off

Balatonosok, kéne egy kis segítség. Ki tud olyan panziót vagy szállást ajánlani az északi parton, ami mostanában is nyitva tart, és normális áraik vannak (pl. 1-2-3 eFt/éjszaka)? Igények nem nagyok, csótány azért ne legyen ;-)

Válaszokat magánba az indexes címemre.

Köszi és bocs.

on

skaloz Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3071

A siófoki hajózsilip kapurendszere támkapus kivitelű, azaz legjobban ez a fajta hasonlít egy igazi kapura, a két kapuszárny-fél összetámaszkodik zárásnál, ill. a zárást a víz nyomása (is) biztosítja. (ezért van bizonyos gondunk itt Lökön, mert nagyobb árvíz esetén a vízszint a zsilipkapuk felett kiegyenlítődik, a szárnyak meg libegnek a víz áramlása miatt, a hajtószerkezet u.i. egy bizonyos elaszticitást megenged).

Egyébként a zsilipek zárószerkezetét magyarul kapuknak hívják, bármilyen rendszerű is legyen, mivel  a zsilipbe való be- és kijárást biztosítják, mint egy igazi kapu. A duzzasztóműveknél, mint már korábban írtam, kicsit nagyobb a választék az elnevezésekben, bár a lényeg ott is egy és ugyanaz.

Előzmény: BBlack (3067)
BBlack Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3070

Na, csak reklamálnom kell...

 

Ez esetben műveld gyakrabban, és hamarosan elérjük a 200 centit... :-)))

Előzmény: Mad Scientist (3068)
BBlack Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3069

Egy éven kersztül sétáltam rendszeresen a Rajnai Kaiseragugst, Whylen(Basel 12 km) svájci-német vizierömün oda-s vissza.

 

Fotóid vannak esetleg róla?

Előzmény: edesviz (3060)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3068

Na, csak reklamálnom kell...

Ezen ne múljék :-)))

Előzmény: Törölt nick (3066)
BBlack Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3067

Ha jól értem, akkor úgy működik, hogy a kapu mögött van egy lépcső az aljazatban, és a kapu a függőleges fal mellé ereszthető le, hogy ne akadályozza a behajózást. Záráshoz meg egyszerűen felhúzzák. A kétrészes kivitel gondolom a méretek miatt van.

 

Aha, ilyesmi; és valószínűleg létezik többféle változata is. A pontos magyar neve ilyen esetben zsilipkapu?

 

Siófoki zsilip

 

És ezt hogy nevezik (siófoki zsilip, kép (c) by Tom)?

 

A turbina megérkezett, köszönöm!

 

Az utolsó mondatoddal eddigi tapasztalataim szerint egyet kell értsek!

 

Remélhetőleg ez a továbbiakban is így marad...

Előzmény: skaloz (3059)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.18 0 0 3066

Na itt egy centi, hogy jobb legyen : 79.

 

:-))

Előzmény: Mad Scientist (3065)
Mad Scientist Creative Commons License 2005.02.17 0 0 3065

HÁt,

 tavaly az első 4 hónap növekményei:

 

 7 - 8 (feléig 4) - 12 - 12

 

Idén:

 

4 - feléig 2

 

Persze ez apróság, a bár ez a húzd meg ereszd meg, nappal kicsit olvad, éjjel kicsit fagy, nem az igazi....

Előzmény: tamásbátya (3061)
zjakabfi Creative Commons License 2005.02.17 0 0 3064
Engem igazol a grafikon, nem?:))) Köszi, tényleg jól látszik a hihetetlen különbség a 2 év között.
Előzmény: Tom_ (3058)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!