Keresés

Részletes keresés

smith Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3146
Mennyi az annyi? Mármint a hó, mert ezt a képeken át nemigen tudtam saccolni.
Előzmény: Tom_ (3145)
Tom_ Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3145
Ma délután az időjárás remekül elrejtette a horizontot. :-)))
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3144
Büdszentmihály, ma Tiszavasvári.
Előzmény: TTAMAS (3141)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3143

Hát annyira ritkán, hogy ilyen még nem is volt! Egymásután dőltek a rekordok, de azért azt nem mondanám, hogy meglepett minket. Mert azért rekordbállítás korábban is volt, valamikor a hetvenes évek végén, de évet most ne kérdezz tőlem, akkor az még nem érintett közvetlenül. Meg azért kisebb árvizek majd minden évben előfordulnak, azokat is le kell vezényelni, gyakorlatot tehát lehet szerezni.

Egyébként pont az 1998-as őszi árvíz bizonyította a legjobban, hogy igazi nagy árvízhez nem kell semmilyen hó a Kárpátokban, mindössze egy kiadós esőzés kell, meg a mellékfolyók árvizeinek az együttállása is.

Hogy a Felső-Tiszán gyorsan jelentkezik egy árhullám hatása, az földrajzi-fizikai okokból természetes (nekünk, akik foglalkoznak vele, meg akik egy kicsit a dolgok mögé is bekukucskálnak). Persze, ha nem készülnek fel időben, akkor mondjuk Titelnél is váratlan lehet az árhullám. Tudod, kicsit bosszantó, hogy itt fent már majdnem szakad a gát, az alsó szakaszról meg olyan tudósítások jönnek, mintha ott már el is mosta volna az egész környéket, pedig még csak készültséget sem rendeltek el (azt u.i. a vízállás értékétől függően kell elrendelni, márpedig ha nincs víz, nincs készültségi fok sem elrendelve).

Ami a vízügy létszámát és lehetőségeit illeti, arról inkább nem írnák, mert még kimeríteném a vállalati érdek, meg a szolgálati titok megsértését.

Ami a technika felhasználását illeti, az attól is függ, milyen technika áll rendelkezésre. A '70-es árvíznél még nem volt mobiltelefon (ill. volt, mint a viccben: csodálatos ez a kis kézi készülék, csak k---a nehéz a hátizsákban a hozzátartozó akku). Szóval ha van mit, akkor lehet használni. Ha nincs.... Vagy nincs kinek...............

 

Előzmény: Törölt nick (3140)
zjakabfi Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3142
FÉLOFF: Azért szerintem az előző ciklusban elég korrektül kezelték a tiszai árvizeket, lásd beregi újjáépítés. Nem kívánom, hogy olyan árvíz legyen most, mint 1998 és 2001 között  minden évben. (Egyébként 2003-ra is nagy árvizet mondtak, de aztán elmaradt, mert az időjárás jó volt /nappal olvadt, éjjel fagyott/, így lecsorgott a nagy hó árvíz nélkül.) A Balatonnak bizony jó lenne/jót tenne a Kárpátokban lévő hómennyiség, főleg olvadt formában.
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3141

Hajdúnánás 96-100 m

Hajdúböszörmény: a város magaslaton épült, 119-137 m itt biztosan nem volt víz, a környéke 94-114 m

Szentmihály?

Előzmény: skaloz (3139)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3140
Abból a aszempontból meglepetéssel szolgált, hogy hirtelenjében négy komoly árvíz vonult le, úgy, hogy sorozatban döntötték meg egymás rekordjait. Ilyen azért ritkán fordul elő.
Az első, 98-as árvíz hirtelenségével volt riasztó, néhány napos előrejelzés létezett, amennyiben a meteorológiai előrejelzés nagymennyiségű csapadékot jelzett, de a Felső-Tiszán ez rendkívül hamar jelentkezett, és az árhullám igen intenzíven emelkedett. Az ország nem szokott hozzá, amennyire tudom, a vízügyi vezetés nagyon gyorsan reagált. Viszont mára a (illetve akkorra) a vízügyi szolgálat létszámban és technikai kapacitásban a töredékére csökkent, megjelent a Katasztrófavédelem, amely, mint azt írtad is, egészen más szemléletű szervezet. Ráadásul egy olyan speciálsi területen jelent meg ez a javarészt a tűzoltóságból és a honvédségből összegyúrt szolgálat, ahol teljesen más jellegű szakmai gyakorlatra és szemléletre van szükség.

Mindemellett az árvizek sok újításra adtak lehetőséget, amennyiben a helikopteres anyagbeszállítás, a korszerűbb anyagok tömeges felhasználása, a kommunikáció nagyságrendi javulása és az árvíz levonulásának és befolyásolhatóságának real-time modellezése is lehetségessé vált.

S mindez 30 év szünet ütán, mivel az utolsó komoly próbatétel a Tiszán 1970-ben volt, egy teljesen más felépítésű árvízvédelmi szervezettel.
Előzmény: skaloz (3126)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3139
1855, 1876, 1888. Szentmihályt, Nánást, Böszörményt elöntötte a víz... Onnan mennyire van Debrecen?
Előzmény: TTAMAS (3136)
Törölt nick Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3138
Alighanem a Tócó öntött ki, a Tisza biztosan nem.

Azt hiszem, érdemes lenne visszaszámolni, hogy Szolnoknál mintegy tíz napig tartott a lassú tetőzés 4000 m3/s feletti vízhozammal, az közel 3,5 milliárd m3 víz. ..

Persze nem ennyit kell betározni, hanem "csak" annyit, amennyi a töltéskorona feletti vízszint mellett képes levonulni. Ha ez 500 m3/s (nem tudom, ennyi-e vagy több/kevesebb) , akkor ugye 432 millió m3 adódik. A nagyságrend tehát 100 milliós. Ha elképzelünk egy szükségtározót 3 m-es átlagos vízmélységgel, akkor a felülete 33 km2. Ami nem kevés. Ennek a tározónak olynnak kell lennie, hogy a kritikus időszakban képes legyen annyi vízhozamot kivenni a mederből, hogy a folyóban alacsonyabb vízállás mellett vonulhasson le a maradék vízhozam.

A 33 km2 -nél azonban többre lenne szükség egyéb hidraulikai okoknál fogva.
Előzmény: TTAMAS (3136)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3137

Valamikor nagyon régen. Egyébként egyetlen egy település sincs árvízveszélyben, amíg nem szakad át a gát. Akkor meg már nem veszély van, hanem valami egészen más...

 A katasztrófa védelmisek egyébként nagyon okosak, mindenhez értenek, csak azt felejtik el, hogy a vízügy egészen más feladatot lát el, mint ők. Mi ugyanis nem (majdnem) csak kialakult katasztrófa helyzeteket kezelünk, hanem igyekszünk is azt megelőzni ill. felkészülni rá. Nekik a megelőzésben lényegesen kisebb szerep jut, objektív okok miatt, nem a saját hibájukból!

Előzmény: TTAMAS (3136)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3136

Ez mikor volt? Mert a tudomány mai állása szerint :)) Debrecenben nincs árvízveszély...

 

http://www.deol.hu/main.php?c=3426

Előzmény: skaloz (3134)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3135
Sajna az a baj, hogy amíg a Parlament tornyát nem lepi el a Duna, addig ezen a téren nem várható változás.
Előzmény: BBlack (3132)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3134
Viszont a gát közvetlen Tiszalök fökött szakadt át! Ennyire lesüllyedtünk volna?
Előzmény: TTAMAS (3133)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3133
Vásárosnamény 115 m
Előzmény: skaloz (3130)
BBlack Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3132

Én is azért írtam Szolnokot, mert emlékszem, hogy pár éve igencsak drukkoltam nekik, hogy megússzák az úszást. Megúszták. :-)

 

Abból a szempontból viszont egyre megy, hogy Szolnokot viszi-e el egy tavaszi nagyvíz vagy Debrecent, hogy érdemi intézkedés úgyis csak akkor lesz, ha végül egy nagy város szívja meg - ui. annak a hangja felhallatszik a fővárosig.

Előzmény: TTAMAS (3118)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3131
Anno a fél Alföld víz alatt állt.
Előzmény: skaloz (3130)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3130
Akkor már csak azt nem értem, hogyan önthette el Debrecent a Tisza, amikor vagy 25-30 méterrel feljebb van annak szintjénél? Mert ugye Debrecenben volt árvíz? anno. 
Előzmény: TTAMAS (3128)
BBlack Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3129

Ergo: ne is reménykedjek, hogy választ kapok a kérdésemre. :-)

 

A "sötétzöld" hozzáállással egyébként én sem szimpatizálok (értsd: egyes környezetvédelmi szempontok kiragadása és merev abszolutizálása minden más - néha más környezetvédelmi - szemponttal szemben).

Előzmény: skaloz (3116)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3128

Mi az a "jellemzően 115 m felett"?

 

Debrecen ugyan lapos, de nem teljesen sík. Pl. a

 

Puska utca x Lovas utca 124 m

Csizmadia x Asztalos utca 122 m

Boróka utca 125 m

Szabó Lőrinc utca x Akadémia utca 115 m

Kishegyesi ut x Határ ut 115 m

Gázvezeték utca x Bádogos utca 112m

Előzmény: skaloz (3125)
r.tonyo Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3127
Debrecen 121 m tszf
Tiszalök 94
Szolnok 87
Előzmény: skaloz (3125)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3126

Én sem értem! Mármint, hogy meglepetéssel szolgál a vízügyes hatóságoknak a tiszai árvíz.

 

ad 1.:

 

A vízügyi igazgatóság és szervei 2004. január 1-től nem hatóság! Kéretik ezt elfogadni! Akkortól kezdődően a hatósági tevékenység a ma már Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelet dolga! Ha nekik meglepetés, azt nem csodálnám, mert egészen más a feladatuk, minthogy az árvízzel foglalkozzanak (valamit azért értenek ők is hozzá, mert van ott egypár korábbi vízügyes is).

 

ad 2.:

 

A vízügyi szakembereket pedig nem éri meglepetésként a Tisza árvize, mivel ez a feladatunk és egész évben ezzel foglalkozunk, erre készülünk (meg a belvizekre, meg egy csomó más, a vizekkel kapcsolatos dologra). Természetesen egyik árvíz sem hasonlítható a másikhoz, akárcsak egyik szélvihar a másikhoz. Túlságosan sok befolyásoló tényező van ahhoz, hogy ez ne így legyen. De mint írtam, a kollégáimmal a Tisza és mellékfolyói életével foglalkozunk, és az azért kicsit furcsa lenne, ha egy tiszai árvíz minden évben meglepetéssel szolgálna - nekünk.

 

Előzmény: Pali66 (3119)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3125
Mi az a "jellemzően 115 m felett"? Mert itt Tiszalökön (a Vízlépcsőnél) a terepszint 99,00 mAf, Debrecen pedig mélyebben van valamivel!
Előzmény: TTAMAS (3123)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3124
Megnéztem, regisztráltam (vagy huszadikra felvette), bejelentkezni meg nem hagy. Mellesleg az elolvasott hozzászólásokból ítélve elvakult, tolerancia mentes társulat, legalább is ez a véleményem róluk. Ha itt is ez lenne a helyzet, már rég nem írnék a topicba. De szerencsére itt nem ez a tapasztalatom, úgyhogy maradok.
Előzmény: Pali66 (3120)
TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3123
Debrecen jellemzően 115 m felett van. Szolnok meg 86-on.
Előzmény: skaloz (3121)
bolsh Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3122

 Édesvíz!

<<A bős-i erőműre annyit, hogy a románok se épitenek erőművet a Duna deltájában. Ha figyelmesen megnézed a térképet, Csallóköz, Szigetköz semmi más, csak egy delta megduplázva, mert jön a Dunakanyar>>

Helytörténeti mű vízrajzi részében olvastam, hogy a medencénket a régmúltban a Pannon-beltenger töltötte ki. Ebbe folyt bele a Duna a szigetköznél, a mostani ágak a régi Dunadelta maradványai, aztán húzódott vissza a P.t. és a következő lépcsőben az Őrjeg (Kalocsa-Császártöltés-Hajós) volt a Dunadelta, és utána a Vaskapu alatt is volt egy delta, majd jött a mai állapot. Azért nem off annyira ez, mert ahogy a Pannon tenger eltűnt, úgy sajnos a Balaton is eltűnhet egy szempillantás (fél-negyed emberöltő) alatt.

üdv

 

Előzmény: edesviz (3087)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3121
Igen, csak mire Szolnokra leérne egy akkora víz, amit már a homokzsákok sem bírnának megtartani, addigra itt már néhány helyen ellszállt a gát, tehát az a víz már nem megy le Szolnokig (Debrecenig inkább, mint írtam volt).
Előzmény: TTAMAS (3118)
Pali66 Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3120

aki meg nem latta, ime egy rokon temaju forum:

 

http://www.sailing.hu/forum/balcsi_vegnapjai/

 

ebben is vannak erdekes dolgok!

Pali66 Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3119

Minden evben meglepetessel szolgal a tiszai arviz az ott eloknek es a vizugyi hatosagoknak, csak nem ertem, miert???

 

Barcsak egyszer a Balatonnal is lenne egy akkora aradas, hogy feltoltene a tavat!

TTAMAS Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3118

Sajnos, ha a Tiszán valami nagy gebasz lesz, az nemigen fogja érinteni Szolnokot.

 

Én láttam, amikor Szolnokon a homokzsákok tartották a vizet a város felett.

Előzmény: skaloz (3117)
skaloz Creative Commons License 2005.02.21 0 0 3117

BBlack!

Sajnos, ha a Tiszán valami nagy gebasz lesz, az nemigen fogja érinteni Szolnokot. Feljebb sokkal veszélyesebb a helyzet, és sokkal rövidebb az idő a felkészülésre. Nálunk pár nap, a FETIKÖVIZIG szakaszán esetleg csak pár óra, mivel ők még közelebb vannak a forrásokhoz. És ha itt felül szakad a balparti töltés, akkor Debrecenben közel 1,5 m-es vízszint várható. Elképzelhető a közbülső terület állapota ilyen esetben! A számítások szerint itt a terepszint (vízszint) a debreceni Nagytemplom csúcsával van egy értéken. Gondolj bele!

Bezzeg, ha Budapesten megmossa a rakpartokat a Duna!

Előzmény: BBlack (3112)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!