Ha fa, akkor annak négyzetmétere natúrban is legalább 35 ezres.Kezelten meg 45.
Ez itt 6-8 négyzetméter.Számolj.
És akkor csak az ajtókról beszéltünk.
Azok a felnyílók vasalatilag jó drágák, egy szép fogantyú többszáz forint, szépen lassan gyűlnek a tízezresek.Mire a végére érsz, ott vagy a fél millánál bőven.
De hogy ne csak a "gagyi-kategóriáról" értekezzünk - itt van az a "félmillás konyha" - amiről többször meséltem már nektek.
Új kiskutya-jövevény okán meglátogattuk a barátainkat - és engedélyt kértem, hogy lefotózhassam a nem egészen féléves bútort.
Gondolom, nektek mondanom sem kell, hogy itt csak maga a bútor volt 500.000 Ft (beszereléssel együtt, persze) - a gépek, meg egyebek nem tartoznak az árba.
A mérteit sem írtam rá - mert ti egy ránézésre is arányosítani tudjátok - de azért érdekelne, hogy mi a véleményetek a dolgról?
Az itt sokat emlegetett Klausz Ferenc mesélte (aki valamikor 68-ban ment ki asztalosnak), hogy min dolgozik éppen, mikor találkoztunk vele. Egy komplett könyvtárat rendeltek meg tőle, az egész szobában nem volt látható festett felület, mert mindent fa borított.Meg a könyvesszekrények.A tévé a plafonból jött elő, luxus mindenhol.
A belsőépítész azt is meghatározta, hogy a tölgy, amiből csinálják, csak olyan lehet, amin az erezet az általuk cathedral - nak nevezett formában áll, azaz húrra kellett vágni az anyagot!! De elmondása szerint csak neki csak azért a szobáért 300 000. $ volt a számla.És akkor még nem járt ott az üveges, a tévés, a komputeres, akik megtöltötték az általa gyártott cuccokat a belevalóval.
De számít rá, hogy amit megcsinált, még a XXII. században is ott lesz, mert nem csak az ára miatt van becsülete a műnek, hanem mert szeretik megőrizni a régit, és nem lezúzni, csak azért mert öreg.
"Epen idej volt leirni!" Elnezest -eppen ! Tudom ,hogy orbitalis hibakat szoktam veteni ,de ez nekem is sok:)
"de az "új" antik cuccokban sincs sok járatosságom" A kamu antikra gondolsz? Bontott anyag stb? Ha igen ,akkor ez az a kategoria amit soha nem vallaltam el .Es ezert nem dolgozom magyar antikosoknak sem . A feluletkezeles meg kenyszer volt . Nehany megrendelo meg a sajat igenyem . Lattam nehany elkeszult darabot amirol tudtam ,hogy csak abban a formaban van ertelme elkesziteni.
mondjuk ebben a szegmensben nekem nem sok babér teremne ott, mivel én kuka vagyok pl az antik dolgokhoz, de az "új" antik cuccokban sincs sok járatosságom, és a felületkezelésnél is van mit tanulnom még.. De jó látni, hogy van itt olyan szaki aki meg pont ebben a felületkezelés dologban járatos:)
Ott tényleg az dívik, hogy büszkén mutogatják, hogy bezzeg nekik mennyi pénzük volt, hogy ilyen drága holmit birtokolhatnak... más ország, más világ...
Megvagyok a 231-es fedővel, az ajtólapok persze csak egyik oldalon, a másik fele holnap. Ügy néz ki, hogy a 1,5 liter el fog fogyni, pedig nem pazarlom, de ennél vékonybban nem lehet. A küszöb nagyon jól néz ki, nemkülönben a tok és az ajtólapok. A tok fal felőli részét is le szoktam kezelni, oda most Trinált lakk került, mert volt még belőle. Hát a különbség elég meggyőző, pedig most mindkét anyag szórással lett felhordva. Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmünket ezekre a lakkokra, legalábbis nekem óriási előrelépést jelent a korábbi felületkezeléshez képest. A késztermék így sokkal szebben néz ki. A szórás miatt van veszteség ezért jóval drágábban hozható ki ugyan az a felület mint hagyományos lakkal hengerezve, de végeredmény nekem megéri a plusz kiadást. Nem előny, hogy nagyon veszélyes anyagokat tartalmaz, ezért tényleg csak szabadban és maszkban javaslom a felhasználást. Előny még, hogy szórással gyorsabban lehet dolgozni, és ezek a lakkok nagyon gyorsan száradnak, így 1 nap alatt akár 3 réteget is fel lehetne vinni, ez meggyorsítja a munkát. Szabadban pár perc alatt porszáraz volt a felület, ennek ellenére a lakk úgy terül, mint pusztán a furulyaszó. Azt viszont nem tudom, hogy mi van télen, mert akkor azért nem célszerű a szabadban szórni, vagy tévedek?
"Köszönöm előre is! Gondolom nem igénylik ezt itt az asztalosok, ezért csak a 35-öst tartják, fedőböl pedig mindenki a 83-ast viszi szerintem, mert listaáron (nekem csak így adják :( ) 400 Ft-al kevesebbe kerül az 1+0.5l-es kiszerelés mint a 231+190. Összesen 1 l 231-esük volt, műanyag flakonban,nem gyári fémdobozos kiszerelésben. Lehet, hogy a 231-es csak profiknak 5 és 25 l-es kiszerelésben készül a gyárban és Szigetszentmiklóson töltik a literes műanyag flakonokat."
Errol beszelunk itt . Lehet szaroskodni 400 Ft kulonbsegen . Igaz,hogy cserebe jobb es kopasalobb feluletet kapsz ,kevesebb anyaggal,de ez sokszor mar nem szempont. Sokan a faradsagot se veszik ,hogy kiprobaljanak ujabb anyagokat mert minek . A sultparasztnak ez is megteszi . Nekem a kereskedommel is szerencsem van mert ,lehetoseg szerin szol ,hogy van valami ujdonsag ,vagy xy ezt vitte es jokat mondott rola es ismerem a munkait. A muanyagkiszereles teljesen szokvanyos .
A 43B lemaradt mert majdnem kerdore vont a tanulom ,aztan ettol kicsit begozolt az agyam es elfelejtettem .Delelott meg ugy gondoltam ,hogy meg raer.Holnap....
Ez nagyon erdekes meglatas, en is nemreg gondolkoztam el rajta.
Tegyuk fel, hogy valakinek sikerul egy 1000Ft-os dolgot (amit nehol szemet modon 1200-ert is arulnak) megvenni 700-ert.
Ha Nemet, akkor buszken mondja hogy milyen jo vasart csinalt, 700-ert vette ezt a klasz kis cuccot.
Ha Magyar, akkor joesellyel elmeseli milyen klasz kis 1200Ft-os cucca van am neki!
Itt ha elarulod hogy a konyhad 1 millaba volt, akkor a hallgato 90% esellyel elkezdi meselni hogy milyen luzer vagy hogy ot nem kerdezted meg, siman tudott volna valakit aki a felebol kihozza.
"Bocsesz, hogy ezt egy barkáácstopicban fejtem ki.. de musz volt..."
Epen idej volt leirni!
A mult heten a radioban orankent elmontak a hirekben ,hogy egy lakatos 300-400 e keres havonta. Vagy en ismerek alulfizetett szakikat, vagy roszz a KSH adatbazisa. Regebben tobbszor is dolgoztam az USA-ban ,ott azert mas volt a ketkezi munka presztizse. Irdatlan penzeket adtak akar a restauralasert ,akar az egyedi butor kesziteseert . Sulya ,rangja volt a munkanak . A megrendelo dicsekedhetett az egyedileg rendelt butorral es azzal ,hogy milyen osszeget kellett bevesnie a csekkre . Bekerulhetett a kasztba. Dragabb kornyek ,nagyobb haz egyedi butor . Elkepeszto munkakat rendeltek ,a rendszeres modositasokert es extra igenyekert pedig szo nelkul fizettek . Minden szamlaval mert adot csalni nem volt erdemes .
Katalogus : Eggert akartam venni kb.1 honapja . Meg a mai napig nincs a kezemben ... A kronot meg egy kiallitason a kezembe nyomtak mert elegge hatarozottak voltak a kerdeseim :) ingyéé, meg egy dekorfuzert meg a tetejebe nyomtak ,hogy teljes legyen a kinalat .Talan ez lenne a normalis.
Na itt egy ellenpélda - hogy NEM szabad használni az általam oly kedvelt "excenteres akasztót". A kép szemmagaságból készült - és én soha nem kosárlabdáztam - esküszöm.
Itt van közelről - hát szerintem ez tényleg nagyon nem idevaló.
Bár hogy őszinte legyek, hirtelen nem tudom hogy rögzíteném a falra - hacsak nem úgy, hogy átfurnám a hátlapot - csavart neki - és színazonos matricával vagy dugóval eltüntetni a csavarfejet.
Mondom, hogy nem a standard vízzárót láttam - hanem valami vékonyabb, átlátszó, szilikongumis csíkot - csak akkor még nem voltam ennyire érdekelt a témában - mint most.
Nade ha arra járok, tuti lesasolom, hogy hogyan oldották meg :-)))
Nem kekeckedés de ha levonod a munkalap vastagságát levonod a vízzáró vastagságát akkor lehetetlen oda főzőlapot mosogatót beépíteni. Persze biztos van kisméretü is de az átlag nem fér bele. A hagyományos vízzáró alternatíváját még nem láttam. Tudom a vízzáró előtt is volt élet. A sziloplaszt is segít de nem az igazi.
"...Elképesztő hogy menyire nem tudja a ügyféelek jórésze hogy mit akar. "
Haha - az én barátom egyszerüen eltüzelte a színminta-katalógusokat. Amikor már harmadjára járta meg, hogy az ügyfél rábökött egy színmintára, sk. aláírta a színkódot a megrendelőn - szájat biggyesztett, amikor kész lett a mű.
..Na akkor besokalt a barátom - és azóta nála színminta-katalógus: almás .
Volt olyan gyökér ügyfél is, amelyik egyszerüen letagadta, hogy ő azt a színt rendelte volna.
El kellett hozatni a katalógust, mellé kellett tenni a mintát...és még akkor is hümmögött - mert bizony van olyan, hogy a katalógus színminta és a reális szín között nagyon enyhe eltérések előfordulnak azért.
De a zsír-szemétláda ügyfél a következő:
"Uram, igaz, hogy mi rendeltük ezt a színt, de maga a szakember és magát azért fizettem, hogy ne hagyja, hogy marhaságot rendeljen az asszony.
Maga kellett volna szóljon, hogy nem lesz jó".
Legtöbbször az szokott a baj lenni, hogy túl sötétnek találják a készbútort - a színminta-utáni elképzeléseikhez képest.
Pedig a haver mindig szólt, hogy "vigyázat - sötétebbnek fog tünni a helyén"...de nem és nem - az kell.
Egy rothadt-megy színű bár-berendezés átadása körül ott voltam én is - hát mitagadás - ahhoz képest egy kripta, az egy vígkedélyü, hangulatos örömtanyának hatott volna.
Főlé megy. Annyival rövidebb a munkatér, persze - viszont lényegesen eccerübb a konstrukció.
Rendesen megcsinálják az alsó-felsőrészt, tán fel is szerelik - és a méretre-szabott függőleges munkalap-darabot betolják a helyére és rögzítik.
De az már ne kérdezd, hogy vízzárónak mit tesznek oda - mert ha emlékeim nem csalnak - akkor nem a rendes vízzárót, hanem valami karcsúbb, átlátszó-szilikonos idomot...de most meg nem mondom, hogy milyet.
Igaz, hogy így elvész 28 mm a hasznos térből - dehát valamit-valamiért. Meg aztán fussa a 600-ból, nem igaz? :-))))
Az cimborám megvette 14.000 Ft-ért - azthiszem - a Falco katalógust, de ezzel a ballépéssel nemhogy leegyszerűsítette a megrendelőnek az aynag-szín választást, hanem a legtöbbet mégjobban összezavarta, a nagy felhozatal miatt teljesen döntéskptelenné váltak.
Elképesztő hogy menyire nem tudja a ügyféelek jórésze hogy mit akar. Volt ahol a korpusz hetek óta kész volt (beszerelve) és nem tudta kiválasztani a munkalapot, mikorez sikerült felkerült ugyanez következett a frontokkal, majd fél évnek kellett eltelnie hogy végre a pénzéhez jusson, (persze ennek nemcsak a döntésképtelenség volt az oka).
A másik nagy szám amikor teljes készültség után réjönnek hogy nem is ilyenre akarták hanem az a sarokszekrény legyen másmilyen, ez zárt legyen, vagy amaz nyitott, mégis építsük körbe a hűtőt, a látszó oldalakra menjen fron-burkolás..stb. Ezek az útólag ébredt vágyak sokszor visszabontással legrosszabb esetben meglévő szekrények szétszedésével, visszavágásával járnak. mindez nem is lenne gond ha az elszámolásnál nem egy rosszízű rácsodálkozás lenne: deháthogy ez eltér a megadott alapártól, és persze mindkét fél máskép emlékszik arra hogy a módosítás járulékairól mit is beszéltek meg.
mint írtam én csináltam már olyat, hogy a munkapult került a falra...:) De azt is írtam, hogy ugyanoda került sima dekorit is:) mivel a cégnél nem volt több 1 táblánál, és a munka meg nem várhatott anno kb 10 éve még 2 hónapot (le is harapták volna a fejem...). De ez nem von le semmit a hozzászólásod értékéből, csak a saját bizonyítványom magyarázom!:))
Már miért ne tolhatná le? pl 2mm megerszkedés mondhatni normális, és ha nullásan szereled akkor az biza 2 mm erejéjig saját maga fogja tartani a nemritkán 40-60 kg-os szekrényt (megpakolva!)
Egyébként nekem már szakadt le felsőszekrényem két okból kifolyólag. Mind a kettő excenteres vasalattal volt szerelve!! Az egyiknél egyszerűen szétszakadt a forgácslap!!! ott fityegett a tiplis csavaron egy tenyérnyi forgácslap mind a két akasztón...!:( Na ezt hogy védjem ki...
másiknál meg egyszerűen eltörtek a csavarok!!! Azóta nem vagyok hajlandó reisser csavarral felszerelni a konyhabútorfelsőt...
Ekkora presztizsveszteséget nehezen tűrök el, és a legszebb az egészben, hogy akét eset közt 2 hét telt el, természetesen nem egy helyen volt a két konyha, és a probléma is két különböző volt, sőt nem is lehettünk hibásak benne (csak nagyon kis részben...) De akkor is ez egy sötét folt a szakmai becsületemen, amit nem biztos, hogy mások a fejemreolvasnak, de nekem magamnak ez nómindenképpen az!
Én abból gondoltam hogy amit az élre ragasztanak az éllaminát, és ez ugyanaz az anyag mint amit táblában is árulnak. Anyagismeret szempontjából lehet hogy van eltérés a laminát és a dekorit között. Mint írtam én pályán kívüli vagyok. kétszer csináltam ilyet kb 10 év alatt de 1 hét alatt megérkezett a tábla.
pedig tényleg be szokott állni a bútor.. ezt onnan lehet legjobban meglátni, hogy eltellik kb fél év, és az ajtók nem 100%-osak akkorra. Az 5 mm az azért nem szokványos, de mindenképpen van egy beállása a dolgoknak. Ha szerencséd van akkor nincs, de nem ez a mérvadó. Én rendszeresen járok vissza más munkákból kifolyólag a kliensekhez, és akkor tudom ellenőrizni az ilyen dolgokat, és ha már ott vagyunk akkor be is szoktuk hangolni ezeket, természetesen egy fillért sem kérünk érte.
Vannak gyartok, akik csinalnak a munkalappal szinazonos falburkolo panelt. Most megleptelek?
Nem szegyen hogy nem tudtad, es elhiszem hogy Te olyan kontarokat lattal dolgozni, akik munkalapot tesznek a falra.
Csak vedd eszre a sajat korlataidat, es ne oszd az eszt mintha mindenhez kurvara ertenel.
Amugy az a falburkolas pont ugy kesuzlhetett, hogy megneztek a nemet magazinban hogy milyen klafa, aztan megcsinaltak kaeuropai modon. Nem neztek utanna rendesen, nem tanultak soha sehol, hanem egyetlen foto alapjan megcsinaltak, es buszkek is voltak magukra hogy milyen szep lett, es ok miyen ugyesek. (erdekes kerdes, hogy hogyan rogzitettek a falra) Pont ugy mint a szomszedasszonyod mestere, aki a barkacsaruhazas eloregyartott konyharol leste el a szakma csinjat-binjat.
Te az nem lami tábla, hanem dekoritlemez... De tényleg kapható, mondjuk szerintem nem minden színhez, vagy akkor ha van akkor vagy sokat kell rá várni, vagy nem adnak táblára... A krono rendzserében sok szín volt amihez csak a külföldi szállítással együtt jött meg az ilyen, néha két hónap volt akkor mikor kerestem!! De volt olyan is, hogy elfelejtették... é várhattam a következő fuvart... Na így vállaljon az ember...
Sajnos még most is ott tartunk, hogy egy k*rva normális színkatalógust sem lehet egyszerűen beszerezni... ehhh hülye egy országban élünk:( Én nagyrészben az interspan cuccaival foglalkozom, és lehet hogy már írtam, de volt olyan, hogy kint voltam a BNV-n, és csak úgy tudtam elérni, hogy kapjak egyet a normális katalógusukból, hogy megálltam a stand előtt, és teli torokból elkezdtem szidni őket anyáztam rendesen, hogy miért nem képesek megoldani nekem ezt... mondanom sem kellett, de csekély üvöltözés után gyorsan kaptam kólát meg ropit, és hogy hogy nem előkerültek a katalógusok, és kaptam... Előtte kb 1 éve hajtottam már rá, faxon, kereskedőkön keresztül, meg mindenféle módon próbáltam hozzájutni, de valahogy nekem nem jutott sosem... Na akkor és ott lett... A dolog pikantériája az volt, hogy a két nagy majdnem egymással szemben standolt, és mikor végeztem akkor átmentem a konkurenciához is... megkérdeztem, hogy kapok e tőlük is normális katalógust nem csak ilyen nyomdai izét... a mondatom végére odabiggyesztettem azt, hogy remélem nem kell megismételnem a műsoromat... Nem kellett...
Az a röhej, hogy ennek nem így kellene működnie! Írtam már... ez egy k*rva egy ország...:(
Ha tudod,hogy mit beszélsz akkor Te csak elrettentő emberek munkáit láttad. Hogy néz ki a csempe helyén 28mm vastag munkalap? Vagy netán bevésik a vakolatba? A lamit ráragasztják 8-10mm-es hordozóra ost kész.
A szomszédos régebben nem baráti országokban van olyan munkalap is aminek mindkét felén laminát réteg van. A nálunk kaphatót megnézed a 60 cm-ben kicsit görbe mert a laminát felragasztásakor azt az oldalt meghúzza.Ha nem fordítóvasalattal csinálod a munkalap találkozását hanem marósablonnal alakítodki a csatlakozást és összehúzóvasalattal rögzíted itt problémát okoz a görbeség.ezért találták ki,hogy mindkét felét lamizzák és megszűnik a görbeség persze így drágább is de az illesztés minőségibb.
Csak megegyezünk mi egy szépnap. Hát én nem pont ezzel kezdtem a hümmögést, hogy mi a lószarnak használta ezt a hülye szappantartót - és nem az egyszerű excenteres-vinkliset ????
Hát pont ezen akadtam ki én is. Mert ez még drágább is (180 Ft...az excenteres meg csak 100), ráadásul ki kellett rágcsálja azt a 10 darab ocsmány lukat is a hátlapba ahelyet, hogy fúrt volna 10 sima 6-os lukat a tetejébe.
Egy egész délelőtön keresztűl fúrt itt mint az állat - mert rendes ütvefúrója az nem volt, persze - hanem vallami kerregős, tesco-akciós szarral visította be a házgyáriba a 10 tiplit....rossz volt hallgatni vagy 3 órán keresztül.
Te Erzsébeti. Hát én komolyan tökönszúrnám magam, ha ez az én gőzölt-bútorlapból készült felsőrészem - 6 darab excenteressel felfúrva a betonba ...képes lenne 5 mm-t lefelé dolgozni nekem.
Most más kérdés, hogy a csempét még akkor sem tolhatná le - legfeljebb a betonfallal együtt...de akkor már a szomszédban vagyunk - és az már egy másik peres eljárás lenne.
Minden munkalaphoz van színazonos laminát tábla általában 4200x1300-as méretben. Csak itt megint meg kell venni az egész táblát. Nagyon kevés hely van ahol kevesebbet is adnak. Úgy kell tervezni ,hogy az egész táblát elhasználd.
Ez a tengeren túlon mér komoly évtizedekre visszamenő múlttal rendelkezik, sőt ott van olyan munkapult amelyiknek a falhoz eső része kb 20-25 cm magasan felfele van "hajtva" mintegy magas vízvetőféleségként... Ezekhez létezik ott olyan gép is amelyiknek ugyanott van kvázi felhajtva a teteje, és ott vannak a kezelőszervei... pl mosógép, mosogatógép, de tűzhely is van ilyen... Egyébként mi is csináltunk már ilyen konyhát, de ott az egyik felét munkapultból, míg a másik oldalon meg rendelt dekoritlemezzel csináltuk meg.
Azt nem munkalapból vágják hanem lehet kapni laminát táblát és ezt ragasztják általában osb vagy mdf hordozóra. Keveset jársz kiállításokra vagy "mormális"lapszabászhoz. Magyarországon legalább 10 éve elérhető csak drágább mint a csempe talán ezért nem nagyon terjedt el.
Hallodd te: tudod mi újabban a divat a "szomszédos és baráti" országban?
Az alsó és a felső korpusz közé - a falra, ahol nálunk a csempe van - oda ugyanabból a munkalapból vágnak - ami a pulton is van. Az köti össze az alsó és a felső korpuszt - így hát csempézni se kell alatta.
El tudod ezt képzelni magad előtt?
És röhejek röheje - még nem is néz ki rosszul, meg igen praktikus is a használata. Itt M.o.-n még sehol nem láttam ilyet - de be lehetne vezetni - tuti buknának rá.
Ez most írom be másodszor, mert tegnap megállt a fórum, mire al akartam küldeni:(
Neha a kiszerelesenel is valtozik a szam . Pl a 42-es edzo amit feltehetoen hasznalsz , 0,5 l kiszerelesben egeszen mas koddal jon ki . De akkor is ra van irva ,hogy megfelel a 42 -nek.
Igen, ezt átszámozták, valami 77-re végződik, de rávan írva hogy a 42-t helyettesíti. Gondolni lehet ,de a gyarto is megadja a pontos tecnologiat . Ha valamit elhagysz akkor meg lehet szarozni a lakkot de nem lesz igazad . Ez egy ilyen mufaj.
Az van ráírva, hogy 1 vagy két rétegben kell felhordani, ebből gondoltam, hogy az 1 réteg sem illegális, és összesesn 1.2 l-t használtam fel (bekeverve) 6-7 négyzetméterre, tehát a mennyiséggel sem voltam nagyon elmaradva a maximumtól, sőt. Egyáltalán nem szidtam a lakkot épp ellenkezőleg, meglepett, hogy milyen szép lett, kivéve az a pár foltot, de ott is csak az volt a gond, hogy oda 1. rétegben kevés jutott.
LBA 43B-t sokszor le szoktak tagadni az eladok . Az okat nem tolem kell kerdezni.. Holnap keszitek a dobozarol egy fotot. Kb 1-2 hete vettem utoljara.
Köszönöm előre is! Gondolom nem igénylik ezt itt az asztalosok, ezért csak a 35-öst tartják, fedőböl pedig mindenki a 83-ast viszi szerintem, mert listaáron (nekem csak így adják :( ) 400 Ft-al kevesebbe kerül az 1+0.5l-es kiszerelés mint a 231+190. Összesen 1 l 231-esük volt, műanyag flakonban,nem gyári fémdobozos kiszerelésben. Lehet, hogy a 231-es csak profiknak 5 és 25 l-es kiszerelésben készül a gyárban és Szigetszentmiklóson töltik a literes műanyag flakonokat.
Szóval a lakk jó, csak még nincs gyakorlatom a felhasználásában.
Nem igazán jó ötlet az, ha a csempe kész van és arra nullásan rákerül a bútor!
A bútor mindenképpen "dolgozik", még az első évben tuti... Olyat még nem láttam, hogy egy akasztott szekrény ne lefele indult volna meg (mint tudjuk olyan repülő sem létezik amelyik fenn marad örökre...). néhány mm-t mindenképpen ereszkedik (az 5 mm sem túlzás!), és ezt sem tűri el ha a csempére rárakjuk... mert szépen letolja a csempét a falról, oszt marha csúnya lesz... Természetesen a GPS féle dolog fordítva működött. A szekrény került fel elsőnek utána a csempe. Így még lehet jó, ha a szekrény már "megállapodott". Tehát mindenképpen az a jobb megoldás, hogy vagy ráér a csempére, vagy hozzá sem ér.
Lehet, hogy tájegységenként változik de az az elfogadottabb, hogy a felsőrész rálóg a csempére. A magyarországi konyhák 0,1%-ában nincs a pult és a felsőrész között semmi.De ha a megrendelőnek úgytetszik rajt is lehet a csempe tetején.
"És ahol a csempe pont ott végződik, ahol a bútor kell kezdődjön" ha félcentivel rálóg a csempére akkor megszűnik a felső rész funkcionalitása? De ha Neked vannak rögeszméid másnak miért ne lehetne?
Nem én rendeltem - nem én fizettem ki. Engem csak utólag hívtak...alácsempézni. Ide is csak szakmai vitára bocsátottam a tapsztaltakat - mint jelenséget.
Ne félj semmit, ha nálam műveltek volna ilyet (ami kizárt, persze) - akkor már rég zengene tőlük a net. Mi az hogy?
Én is rühellem azokat a bejegyzéseket, amelyek úgy kezdődnek, hogy "Kérem szépen, engem csúnyán átvert egy olyan cég - amelyiket most nem szeretném megnevezni...stb."
Az ilyen beírókkal mindig férges valami.
Én például azért merek nagyértékű melókat felvállalni neten - olyan cégeknek, amelyeknek életembe nem léptem még át a küszöbét - mert pont ez a fegyver van a kezemben.
Vagyis ha nem fizetnek, akkor indul a körlevél - először a cég referencia-listájához - utána meg tovább.
Ezt azért egyik cég sem meri megrizikózni - azt garantálom.
Mi ez a rögeszme, hogy "a bútornak a csempe felé kell kerülnie" ? Hol írja ezt?
És ahol a csempe pont ott végződik, ahol a bútor kell kezdődjön, akkor mi van? Rakatsz még egy sor csempét a tulajjal ?
Vagy netán kényelmetlenül lejebb teszed a bútort - csakhogy betartsd ezt az állítólagos "szabályt"?
És ahol nincs csempe egyáltalán ott nem vállalsz ? - merthogy nincs mire rakni a bútort - és márpedig annak csempén köll lenni?
Mégis mi a bánata egy akasztós-bútornak - ha pont a csempevégződés felé (és nem rá) kerül ? Érdekes módon az enyém is a csempe felé került - de gond nincs egy szál se vele.
Persze - ahhoz vízszintes csempe és rendesen beállított bútor is kell.
Valami azért olcsóbb - mert kevesebb van benne. De az a kevés - ami benne van - annak jónak kell lenni !!!
Ez nem ellentmondás.
Ha nem 4 zónás, digitális, programozható klíma van egy autóban - hanem csak egy manuális, olcsó A/C.....attól nem lehet azt mondani: hogy "hja kérem, igaz hogy ez nem működik - vagyis nem hűt egy grammot sem - nadehát ennyi pénzért...."
Egy lófaszt kérem - annak tökéletesen működnie kell !!! Mert az azért olcsóbb, mert nem egy teljes kompjuter vezérli és nem tartozik hozzá egy komplekt vezérlő-üzem...hanem kézel nyomod a gombot.
Ezt így ahogy van tanusíthatom, bár nem vagyok ebben a szakmában dolgozó.
De ettől még nincs igaza GPS-nek, amikor a szappandobozt fikázza, vagy neked, amikor erről a konyháról azt mondod, rendben van.
Sajnos nincs igazatok.
Viszont tökre megértem, hogy hogyan gondolkodol, és komolyan együttérzek veled.
A festőkhöz még csak annyit: a szomszédban most festették le a kerítést, 275 ezresért.
Már félúton szóltam a tulajnak, hogy ne hagyja annyiban, mert ez a meló szar.
Nem érdekelte.
Megcsinálták szarul, megkapták a lóvét, és az egész kidobott pénz.Ha ajánlott volna nekik ötevennel többet, de kikötve, hogyan csinálják, akkor 200-al olcsóbb lenne, mert az jó lenne.
A festők, ahogy én láttam a barátaimnál, kifejezetten arra játszanak, hogy pár év múlva vissza kelljen menni.
Például nem használnak csak breplasztát (három év, és hámlik lefelé), mert ha a legmodernebb glettet használnák, nem válna le soha, legközelebb a tulaj felesége is kikenné teddyvel. Ha mázolásról van szó, azonnal az egekig ugrik az ár, persze, mivel "az nagyon sok meló", közben meg valójában azért, mert azt húsz évente csináltatja meg a tulaj, nem lehet visszajönni rá pár év múlva.
De amikor csinálják, kiderül, hogy egy lakással végeztek négy nap alatt!!! ketten, 230 ezresért.( egy havi fizum fejenként, és ha adózik is belőle, akkor is a félhavim négy nap alatt!!)
Olcsó = szar? Sajnos nem 1x futottam már bele abba, hogy márkás terméket vettem nem is olcsón és mégis szar volt a minősége, mint utóbb kiderült. Szerintem itthon általános, hogy megveszik kintről a (majdnem) selejtet (pl ruházat, cipő) és eladják nekünk rendes áron, vagy kicsit olcsóbban (akció) hogy örüljünk.
Alku = gyengébb minőség? Nem így kellene lennie! Ha a másik fél elfogadja az alkut akkor vagy dolgozzon rendesen, vagy előre mondja meg, hogy gyengébb lesz a minőség. A Ferrari és a Trabant közti különbséget látom már vásárlás előtt. Az meg hogy a végén a szaki azt mondja, hogy ez azért ilyen mert alkudtam, szerintem nem tisztességes.
Sajnos a pénz beszél! Mivel itthon az átlagembernek nincs sok belőle kénytelen az olcsóbb (legtöbbször gyengébb) lehetőségez választani. Később persze kiderül, hogy az olcsóbb sokszor drágább, de mégsem tanulunk ebből, vagy még sincs lehetőségünk mást választani. Az már csak hab a tortán, hogy sok esetben a drágább sem jobb az olcsóbbnál.
Kérdezte valaki, hogy hogyan oldotta meg a "maestro" az ajtó-üveg kérdést. Hát így:
1) Kivűl szegek
2) ....belül "szilikózis".
Csak semmi cicó, kéremszépen :-))))
Egyébként a a véleményem az ár/minőség kérdésben a susujka-kollegáéhoz áll a legközelebb:
1) Az ár-különbség abban tükröződhet, hogy van-e 4 zónás klíma, kipörgésgátló, bőrülés, vagy Tiptronic az autóban...oder nein.
2) Abban viszont nem tükröződhet, hogy ha olcsó !!!, akkor nem fog a fék, nem záródnak az ajtók, nem megy be sebességbe - vagy netán összefossa a környezetet a rohadt, olcsó kipufogógázával.
A bútor még könnyen felmérhető, de minket sokszor kérnek fel mindenféle szir-szar javítására szerelésére... Na ami ilyenkor van az nem semmi... kérnek egy spec erkélyküszöböt pl (most folyó projekt) 1) ki kell menni megnézni 2) megnézve, go-to a műhelybe 3) telefon a kliensnek, hogy mikor mennénk 4) sokszor még egy telefon 5) kiszállás a helyszínre, kikísérve az embert-embereket, hogy a helyszínen tudjam elmondani, a problémát nekik. (ez sokszor azt jelenti, hogy 2 autó mozog!!!) 6) a helyszínen bontás közben derül ki, hogy egyáltalán milye "törököt is fogtunk", és ez már akkor van amikor a megrendelővel megbeszéltük az árát a cuccosnak. Szóval lutri... 7) kiderül, hogy a küszöb alatt semmi sincs:( irány egy kőműves ( előre szóltam, hogy ilyen lehetséges). Mi addig vissza a műhelybe... kőműves megcsinál, mi meg várunk X napot, hogy száradjon... 8) közben irány a fatelep, venni spec méretű keményfát (távolság kb 15 km...2X!) 9) legyártjuk a cuccost, lelakkozzuk 3 réteggel. 10) vissza a tetthelyre, és leszerel a küszöb... 11) megrendelő kitalálja, hogy MÉGIS kell neki rézsín rá. Természetesen kifizeti az anyag árát. ( a fuvart 2X már nem...). De mit lehet csinálni? Meg kell kapnia, mert különben oda a renomé, és rossz lesz a szájíz... 12) kész a meló, jöhet a pénz
Közben legalább még 2 telefon...
A költségoldal: kb jóesetben 15.000 ft, de a valóságban 18.000ft. A vállalási ár 20.000 ft, ÉS ETTŐL majd minden megrendelő lemegy hídba!!!
Namármost. Ha bármi egy kicsit is megcsúszik akkor a lóvé ugrott!!! nincs haszon... sőt sokszor megy minuszba...
Mondjátok hová lehet beépíteni a tényleges költségeket a tényleges értelmes haszonnal??? Szar ez az egész...:(
Vannak szakmák ahol nincs ilyen gond.. pl az összes festő ismerősöm(sok van...) az asztalos hoz képest 1.4-1.8 as szorzóval keres többet... szakmunkásszinten... A befektetése-költsége meg töredéke a miénknek... És mind reklamál, hogy nagyon kevés... mikor elmesélem a mi verziónkat akkor meg csak hümmögnek... Tudom, hogy szakmai hazabeszélésnek tűnik, de szerintem egy festőnek messze nem kell akkora szakmai kihívásokkal megküzdenie mint egy általános asztalosnak...
Bocsesz, hogy ezt egy barkáácstopicban fejtem ki.. de musz volt...
Én a vállalkozás világába sajnos v. hála isten nem látok bele. Én max 2 konyhaszekrényt csinálok évente a haveroknak nem pénzért. Akinek tetszik amit csinálok. Ezt hobbiból és örömből csinálom. De akinek 80 000 ft-ja volt rá annak is ugyanolyan lelkiismeretesen csináltam mint akinek 200 000ft-ja volt rá. De lehet csak azért mert mindennap találkozom velük és lesulne a pofámról a bőr.
Pedig igazából tényleg pénzkérdés... gondold végig.
vegyük azt, hogy egy ilyen műszaki tartalmú cuccosért mondjuk el lehetne kérni úgy 300.000 ft ot. akkor mi is történhetne? hát csak az, hogyha a hülye alkalmazott elkúr valamit akkor az ember kicseréli az alkatrészt, és kirakja a műhely hülyéjét. A következő munkahelyen majd észhez tér... Ez ha minden műhelyben végig megy ténylegesen kiválassza a kicsit is értelmes dolgozókat ami csakis előnyére változtathatná meg a szakmai mentalitást. Lenne miből gazdálkodni. ez az egész nemzetgazdaságra is érvénye egyébként.
Szóval, ha lenne az árban egyfajta lauf amit ilyen esetekben lehetne kihasználni a minőség javítására akkor nem lennének ilyen gondok, mivel már a műhelyben kiszűrődnének azon alakok akik ilyen trehány munkát végeznek.
De nem így van. Szarért hugyért kell elvállani a dolgokat, mert egyébként nem kérik! a minimál árból is próbálkoznak serényen alkudni, de az elvárások a nyugatiak igaz... Mert ha már kifizeti akkor neki jár, és kész.. de az, hogy gyak féláron vagy még annál is olcsóbban kapja meg ahhoz képest ahogy egy műhelystruktúrát fel lehessen tartani az senkit sem érdekel. csak az, hogy a szar filléreiért kiváló árut kapjon... NEM fog EZ összejönni! Szar pénzért szar meló. Ez van. Akinek nem kell a szar meló az nyúljon a pénztárcájába, és utána követeljen. De az nem megy, hogy elfelezzük a pénzt de a követelések maradnak.
más, de idevág. nemrég találkoztam egy volt osztálytársammal akivel együtt jártam a szakiskolába anno '80-'83 között... Dumáltunk, és a volt 32 fős osztályból megdöbbentően kevesen maradtunk a szakmában... éppen 4 emberről tudok akik még ezt csinálják.. (igaz lehet, hogy 5 de nem hinném, hogy ez nagyon megdobná az arányokat)... Gyak mind a megélhetés ellehetetlenülése miatt hagyta ott a szakmát!
jelen estben kicsit szakadt az ülés, de a delikvens egyenesen a legolcsóbb ajánlatot fogadta el. Ha valaki a legolcsóbbat választja az ne csodálkozzon, ha nem a legjobbat kapja.
Tényleg nem érted amit írok?:(
szerinted ha beülsz egy trabiba és végigsimítod a műszerfalat ugyanazt a kellemes lekerekített éleket, egymásba simuló részeket kapod, mint a ferrariban? ugye, hogy nem. Vagy pl a kanyart a trabival is ugyanúgy be tudod venni mint a ferrarival? ugye hogy nem... vagy ugyanúgy fog rozsdásodni mint a trabi? ugye hogy nem... Nem csak annyi a különbség a két kocsi közt, hogy nemesebb anyagokat használtak hozzájuk, hanem igenis a minőség is különböző, mert az ára nem tartalmazza azokat a plusszokat amikből ezeket meg lehetne oldani.
Hülyeség azt állítani, hogy féláron ugyanazt kell kapnia a vevőnek. Ez sosem volt így, és sosem lesz így.
Egyébként is ruppótlan országban élünk, és az emberek sem nem hajlandóak, sem nem elég gazdagok ahhoz, hogy a kornak megfelelően normálisan legyártott holmikat vásároljanak... Hogy hogy nem mindig az asztalos az utolsó... Nem egy történetem van olyan megrendelőkről akik pl megveszik az internetre köthető hűtőszekrényt, és köré kérik a bútort, de csak egy sima fehér lami bútornak az árát hajlandóak kifizetni és ahogy írod Corian-os tetőt akarnak vele meg a többi fuxot...
Bárhová mész ami olcsóbb annak oka van... Menj a piacra, és vedd meg a banánt olyan kicsit "erősen" barnán, mondjuk 150 ft-ért, és miután megkapod akkor meg reklamálj, hogy miért nem olyan mint a 400 ft-os ugyanott...
trehány v sem megvan a felvevőpiaca a munkájának és amig magyarországon az első 3 szempont bútorvásárlásnál az ár addig meg is lesz. ugyanúgy ahogy a csak görbe falat rakni képes kőműves és a hullámosan, vizszintet nem ismerő burkolónak is.
másrészről az iparengedély nem vmi varázspálca ami egycsapásra átváltoztat mindig 100%on teljesítő asztalosrobottá.
ha már igy rákérdeztel, nem vagyok vállalkozó.
igazából már csak 1 dolog érdekelne, mert ezt a vitát ugysem lehet eldönteni.
GPS: az ügyfel rögtön a beépités után szólt a szakinak h márpedig ez igy nemjo, azmeg beleröhögött az arcába h 80ér ez van vagy atvette es használta volna békességben mig fel nem hivtad a figyelmet ezekre a hibakra? szaki mit reagalt?
Csak itt az a baj ,hogy ezt nem a tecsóban vették hanem egy iparengedéllyel rendelkező dolgozó készítette. És amiket kifogásoltunk páran az nem pénz kérdése hanem a trehányságé.
Ferrarim nem volt, és ahogy a faipart nézem nem is lesz, de, ha gyűjtők akkor lehet az, az utolsó kívánságom, hogy azzal vigyenek ki. Legfeljebb hagyok a gyerekekre még egy kis adóságot is a bérfuvar miatt.
Te is tapasztalhatod, hogy bemennek a Ferrari szalonba. És az a legjobb, hogy csodálkoznak, hogy a pénzükért ott még Trabit sem kapnak.
A készülékeket a vevő megveszi ( Te meg káromkodsz) / körbeviszed a megrendelőt, Ő kiválasztja, Te beszerzed és beszereled Kész a munka tartja a markát a kivitelező, a megrendelő fizet és takarít / Kitakarítva adod át a munkát, néhány nap múlva számlázol, és a vevő fizet vagy akkor vagy átutal.
A többit nem mondom, Te is tudod. Én itt látom a különbséget, nem az elrontott és úgy hagyott hátfalnál. Az más kategória.
ha valaki olyan hülye, hogy a trabira való pénzel bemegy a ferrariszalonba az jobb ha gyűámság alá helyezteti magát...:)
De most komolyan tényleg ilyen hülyék lennének az emberek?
félpénzért tényleg szt hiszik, hogy csak annyi a különbség, hogy az asztalos nem kaszál annyit rajtuk?
Megválaszolom.. Igen annyira hülyék!
Nekem is nap mint nap meg kell küzdenem azzal, hogy sülparasztja nehogy azt higgye, hogy a 2 db reisser csavarral összetákolt a csavarfejet lematricázó konyhás terméke NEM ugyanolyan mint amit én csinálok.
Sajnos az átlagmagyar értelmi szintje megfelel egy 3.-os normálisan nevelt-tanított nebulóéval:((( Katasztrófa na...:(
ehhh...
Versenyezzek a tescoval... ja... annyi hülye él ebben az országban, hogy arra nincsenek is már szavak!:(
De bocsánat, a Trabit sem veszed át szakadt üléssel, ha nem az van a szerződésben. Egy ekkora konyhát mint látjuk elő lehet állítani 80-ból (Trabi ) és elő lehet állítani 1-1,5 -ből is (Ferrari), de mindkettőnek hibátlannak kell lennie.
"egy ilyen munkára nyilván nem a leggyakorlottabb asztalosát fogja használni, hanem a segédet v a tanulót." Az eszem megáll!!!!!!!!!!! Remélem Te a hobbiasztalosokhoz és nem az iparosokhoz tartozol, mert ha nem akkor isten mentse a kuncsaftjaidat. A felelőség a mesteré nem tanműhelybe lett leadva a munka.
Én mint hobbiasztalos a házfalat 10mm-rel a hátrésztől befele és 10mm mélyen benútolom mind a 4 oldalba. Ez ragasztásnál is segít mert nem engedi, hogy a szorítóval elnyomjam az oldalakat. Ezt is lehet pár szeggel rögzíteni, de ha pontos a szabás az sem kell. Azt még nem tapasztaltam hogy az anyag dagadása miatt probléma következett volna be a pontos illesztés miatt.
Lehet csinálni, de... (én már csináltam így, sőt a legelső alkalommal mikor ilyet kellett szerelnem így oldottam meg, különféle technikai okokból kifolyólag...)
Baromi mély az a 1.5 cm mély falc egy forgácslapban... nagyon könnyen megsérülhet a maradék rész.
aham.. és mi lesz azzal a dologgal, hogy legyen a legstabilabb a szekrényszerkezet? Ha nútba kerül a hátfal akkor csak alul-felül lehet rögzítei (nyeklik nyaklik az egész...), sőt még az alsó-felső vízszintes elemnek sem lehet falcot csinálni, mert akkor nem lehet betolni a hátfalat. A nútos szekrények az én olvasatomban csökkentett képességüek a falcoltakkal szemben.
7. mellesleg a 60ra rájön 5-8eft kiszállítás és 15% az összeszerelésre. mert ugye nemlenne ugy fair számolni h egyiknél lógatod a lábad másiknál meg értemész és összeszereled.
inkább azt a kérdést kéne feltenni h ha mondjuk megrendeli egy konyhastudioban(vagy másik asztalostól) 100ft/m aron de legyen csak 160e az egesz, akkor kifizette volna illetve megérte volna neki aza 80-100ezer ft többletköltség ami hatására eltűntek volna ezek a hibák. ha nem akkor a kereslet megtalálta a kinálatot és viszont. ha viszont kifizetné akkor legközelebb belegondol h miért került feleannyiba.
1. elbaszta/nemérdekelte. ezt csak ő tudná megmondani.
2. elmondtam h szerintem miért nincs a sarokban.
3. persze lehetne nutba is tenni és utána kimarni a szekrény oldalát h fel lehessen akasztani (+munka)
4. hiába megy fal közé hiszen a másik falon folytatódik. ha egy 70centis felsőszekrény bedől másfél centit akkor azt a sarok után továbbadja a következőknek és elkezd lefelé süllyedni az egész.
5. pontosan kisebb fesztávot csinalt.
6. jó
7. nemis kinaban készült sorozatgyártásban.
8. ?(:
9. nem kell elállnia, éppen ezért huzta visszább.
egyszerűen ha veszel 3milláért egy szuzukit nem várhatod el egy kétszer olyan drága autó műszaki megoldásait, illesztési hézagokat, műanyag minőségeket. mert mindkét autó betölti a funkcióját (elvisz a-bol b-be) de mégsem ugyanúgy.
egy ilyen munkára nyilván nem a leggyakorlottabb asztalosát fogja használni, hanem a segédet v a tanulót.
A nútba helyezett hátfalnál szellőzik a fal és a hátfal közti rész. Ezen a résen keresztül lehet kábeleket lelógatni a világítás részére, akár utólag is. Az esetleges egyenetlenségeket ki lehet játszani.
9. Mi a faxért kell elálljon fent a korpusz a faltól bármennyit is - ha egyszer alul a csempeszint felé !!! lett szerelve - egyenesen "a diszperzitre" - úgymond?
Annyit azért nem dől a betonfal, hogy a korpusz lent szineljen - fent pedig másfél újnyi luft legyen.
És az ár/minőség véleményeddel tökéletesen egyetértek. Ha 80-ért csak 1 méter bútort tud megcsinálni - akkor hát annyit. Nade így ???:
- Mennyi pénze van bútorra, kedves?
- Hát úgy 70 ezer
- Háááát, az elég karcsú
- 80 ?
- Na, így már jobban hangzik valamivel.
- És akkor ennyiért csinál nekem ide egy klassz kis bútort?
- Hááát, édesem, ezt, én - ebben a formában - így nem állítottam.
Véleményem szerint, ha elvállalok egy munkát, akkor nem építhetem be az árba a selejtes kivitelezést. Ettől nem lehet olcsóbb a munka. Nem tudom elhinni, hogy több idő lett volna jól megcsinálni mint így. Az árcsökkentés a felhasznált anyagoknál kezdődik, és szorosan kapcsolódik hozzá az anyag által megkívánt munka (tervezés-technológia). Ennek a kölcsönhatása határozza meg a teljes vállalási költséget. Nem mentség a csak 80. Abban az esetben, ha a kivitelező közli, hogy rosszul fogja elkészíteni és ezért olcsóbb lesz, akkor megrendeled?
1. miért vágta 2-3 mm-rel nagyobbra? 2. miért nem rakta a sarokba? 3. ha ezzel akarta elkerülni a faltól való elállást, akkor miért nem rakta a hátfalat nútba? 4. Ahogy nézem fal közé ment, akkor kit zavar az elállás? 5. a polcok túlterhelését kisebb fesztávval és több polccal is lehet csökkenteni 6. a sarokszekrény pánttartó oszlopa szerintem, csökkenti a használati értéket. Ez az oszlop min. 6cm széles, tehát ennyivel csökkent a belső tér 7. mégsem 59.995 8. ez tényleg nagyon kész
Talán 2-3mmel vághatta szélesebbre a nyilást, mint kellett volna. A probléma h nem tolta fel a hátfalig a vasalatot mint susujka képén is van, így mögé lehet látni.
Nyilván igy akarta elkerülni h a szekrény teteje jó másfél centit eláljon a faltól.
90centis felsőszekreny bizony meghajlik ha telepakolják tányérral. ezért ketté osztotta és középen is kirögzítette.
az hogy a sarokszekrénybe becsavart egy pántartót h sima ráütődővel tudja szerelni nemsokat von le a szekrény hasznaláti értékéből, az ajtó nyilik csukódik, lehet bele pakolni.
és mielőtt még máglyára külditek az asztalost aki csinalta, az jusson eszetekbe h méretre készült, készre szerelt és !80!e ft.
Meg különben is Te mint örök újító ahelyett ,hogy szétszetted a szappantartót inkább azon kellett volna gondolkodni, hogy lehet jobban megcsinálni mint a b...sz asztalos.
A Lengyelek is akkor láttak áletükbe először ilyet és gondolták, hogy ha ott 1 jó nagy lukat csinálnak akkor könnyebb felakasztani a sinre mert lehet látni a sint is.
Én meg a német konyha bútoron láttam ilyet először, és rájöttem, hogy ezt így kell csinálni, ha már a gyár is így csinálta. Egyébként meg becsukom az ajtót és nem látszik. A háziasszony, meg elépakol. A Traktorak meg randa a kereke, akkor ezért térjünk vissza a faekéhez?
Hát de basszus - ha egyszer ilyet én előszőr az 59.995 Ft-os "lengyelbútorban" láttam - 1:1-ben ugyaniezzel luk-megoldással.
Csakhogy ott a CNC rágcsálta ki a marhanagy lukat - nem a "kézierő" - de gondolom, hogy a "Maestro" is onnan vehette a remek "receptet".
Én meg azt hittem, hogy ezt ÍGY KELL csinálni - hamár egyszer a gyár is így csinálta.
Ha meg ÍGY KELL - akkor meg viszont (szerintem) ez egy okádék a köbön.
Más kérdés, hogy - mint később kiderült - lehet ezt úgy is csinálni, mint ahogy susujka kollega is tette - igaz, attól a szappantartó még ott van minden (ha nem is kilóméterkőnél)...de a sarkokban nagyon is.
Azért szomorú, mert mesterembernek csúfolják azt aki ezt ki merte adni a kezéből, miközben az itt irogató hobbisták lényegesen igényesebbek. És ez meg megél a piacon ?! Ami még rosszabb, hogy a rendes munkát végzőt is egykalap alá veszik vele.
A sarokelem kivetoje is meger egy miset . Inkabb berakott egy oszlopot ,hogy az occo alkatreszt lehessen beepiteni. A tobbit meg kar is lenne minositeni .
Azért abban megegyezhetünk, hogy nem a szappantartóban van a hiba?
Szerintem nyugodtan tedd közzé a cég nevét. Megérdemli. A "jó bornak" is kell a cégér. De van másik ötletem is. Magyar Asztalos és Faipar folyóirat : faipar@xmeditor.hu
LBA 43B-t sokszor le szoktak tagadni az eladok .Az okat nem tolem kell kerdezni.. Holnap keszitek a dobozarol egy fotot. Kb 1-2 hete vettem utoljara. Remelem jol irtam a betuket es a szamokat sokszor mar komoly keveredes van a fejemben . Az utolso rendelesnel,pont ezzel kapcsolatban hivtak mulkor vissza ,hogy ok tudjak ,hogy mire gondolok de a betuk nem stimmelnek . Az LNB 231 -nel csak az edzo valtozik a higito a szokasos 1026. Neha a kiszerelesenel is valtozik a szam . Pl a 42-es edzo amit feltehetoen hasznalsz , 0,5 l kiszerelesben egeszen mas koddal jon ki . De akkor is ra van irva ,hogy megfelel a 42 -nek. A lakk es az edzo a vegyites utan egy anyagnak szamit .Ergo,1,5l -rel kell kalkulalnod es ezt kell higitanod 10-20% -kal- vagy ahogyan a kezedre all. Az edzoket ,katalizatorokat pontosan kell merni ,foleg ha csak 2% az aranyuk de a higitastol elterhesz . Homerseklet ,allo ,ives ,fekvo munkadarab fuggvenyeben .
Ha a gyari ,kalibralt edenyt hasznalod a kevereshez akkor megkotes utan egyszeruen ki lehet belole fujni a megkotott anyagot.Az utolso lakkot pedig szurni!!! Vannak gyari szurok is de egy pamut anyagon is atengetheted .
"Összességében nagyon jónak találom az LBA 35-ot is, két rétegben tökéletes, de én egy rétegben szerettem volna megoldani a dolgot, kevesebb idő és kevesebb anyag gondoltam." Gondolni lehet ,de a gyarto is megadja a pontos tecnologiat . Ha valamit elhagysz akkor meg lehet szarozni a lakkot de nem lesz igazad . Ez egy ilyen mufaj.
A kuszobre tegyel 2 reteg fedot es az aljara pedig 1 reteg alapozot feltetlenul.Kiveve ha telibe lesz ragasztva . Meg fogsz lepodni ,hogy milyen feluletet kapsz majd a tolgyon. Az utolso reteget elegge vastagon kell fujni . Nem a lakknak kell surunek lennie a tomegnek.
"EN 71/3 nem edző típus, hanem egy európai szabvány lehet ami a veszéleyes anyag tartalmat korlátozza, mert nem csak az edzőn, hanem minden dobozon fel van tüntetve, tehát az edzőt csak LNB 190 néven lehet azonosítani."
A 190 es doboza ossze-vissza volt ragasztgatva, automatizmusbol mindent lemasoltam rola. Polieszter, pu ,akril stb lakkok vannak nalam mindenfele fenyessegben higitokkal es adalekokkal. Nem vagyok hulye ,de nem is jegyzek meg mar ennyi mindent . A kevesbe gyakran hasznaltaknal elo a papir ,es nincs tevedes.
Az olajjal kapcsolatban meg nem a szinevel van gondom ...
Hát igen, így is lehet. De legyél erős: a képeken szereplő művet egy nagyon is
IPARENGEDÉLLYEL RENDELKEZŐ, SZAKMÜHELYT ÜZEMELTETŐ, KIFEJEZETTEN: EBBŐL ÉLŐ, PROFI ASZTALOS-MESTER KÉSZÍTETTE !!!
És természetesen nem nekem - mert akkor én most nem neteznék - hanem már rég előzetes letartóztatásban ülnék a veszprémi fogdában - súlyos testi sértés alapos gyanúja miatt.
Most el kell menjek, de majd én is teszek fel képet, hogy milyen is az az "amatőr-megoldás" - amelyik mellett viszont én kardoskodom.
Mert a "profi-megoldást" azt láttuk - ugyebár.
A képek láttán ugye megenyhülnek azok a kartácsak is - akik nem értették, hogy mi is nekem a kifogásom a szappantartók ellen.
Köszi a segitséget, az életben nem jöttem volna rá.
90 cm-t nem osztunk ketté. Én meg 80 cm fölé nem szívesen viszem a szekrényméretet, mert vannak háziasszonyok is, akik pakolnak. 80 cm felett meghajlik a polc.
Amikor a feltölt után megjelenik a kis-kép alul - akkor fogd meg az egérrel és húzd fel a szövegmezőbe - oda ahova el akarod helyezni.
Ha a letölt után NEM jelenik meg kis kép odalent - akkor fent lesz egy üzenet, ami arról szól többnyire, hogy: túl nagy a kép.
Sajnos, a fottoapparátok által készített 3 megás képeket nem lehet "csont nélkül" feltölteni - át kell méretezni azokat kisebbre.
De ha megjelenik lent a kis kép - akkor vagy nyomd meg a kis pöcs beszúrás parancsot ott baloldalt - vagy simán húzd fel egérrel a szövegmezőbe - és akkor látszani fog az üzibe.
A fedőlakkot átcsréltem lnb231-re, de alapozóbol nem volt más. Azt határozottan állítják, hogy LBA 43B nem létezik. Rákerestem a neten. Egy ruszki milesi katalógust találtam, de abban sincs ez a típus. Tudnál valami bizonyítékot szolgáltatni a létezésére gondolok itt egy linkre, vagy fotóra a dobozáról. Különben rendelésre sem tudom megszerezni, mert a viszonteladó tagadja a létezését. LBA 18161 -et rendelésre hétfőn kapok.
Van egy másik dolog is, amit kérlek erősíts meg. Az LNB231-hez biztosan jó az LZC 1026 higító?
Mennyiségre vonatkozó kérdésemet félreértetted. Azt kérdezem, hogy a 150ml/m2 az az alapozóra, vagy a bekevert alapozó+edző mennyiségre vonatkozik-e? Ugyanis bekeverve 50%-kal nő a térfogat az edző miatt 1l lakk +0.5l edző az 1,5l , ugyanakkor abban csak 1 liter lakk van. Másképp fogalmazva 10 m2 felülethez 1l vagy másfél doboz LBA35-kell?
A lenolajról. Semmi gondot nem okoz, nem amiatt voltak az érdesebb helyek, hanem azért mert ott nem volt elég vastag a lakk, Átfujtam a maradék 2 decivel ezeket a helyeket és tökéletesen jó lett. A lenolaj a legjobb anyag az egész rendszerben szerintem hanyagság kihagyni, ha tartós munkadarabot készítek. Az üvegezőléceket, nem lenolajoztam -időhiány miatt- és szerintem elég jellegtelen világos színű lett, az ajtólaphoz képest. A tölgy küszöb ( egy fél ebédlőasztal méretű 130x30 centi) viszont lenolaj nélkül is remekül néz ki lealapozva.
Ez a lakkal tényleg csodákra képes, csak nekem még nincs gyakorlatom a használatában. Pl. a rá kellett döbbennem, hogy a megkötött lakkot a higító feloldja. A keverőedényben amiben az edzőt meg a lakkot kevertem maradt még megkötött anyag. Abban kevertem a frisset és csodálkoztam, hogy miért köpköd galacsinokat a pisztoly. Szerencsére ez a lakk kiválóan csiszolható, így a galacsinokat már eltüntettem a felületről.
Összességében nagyon jónak találom az LBA 35-ot is, két rétegben tökéletes, de én egy rétegben szerettem volna megoldani a dolgot, kevesebb idő és kevesebb anyag gondoltam.
Izgatottan váraom, milyen lesz az LBA231. Talán a jövő hét elején arra is sor kerül.
Még valami: az EN 71/3 nem edző típus, hanem egy európai szabvány lehet ami a veszéleyes anyag tartalmat korlátozza, mert nem csak az edzőn, hanem minden dobozon fel van tüntetve, tehát az edzőt csak LNB 190 néven lehet azonosítani.
Ez az a luk, amiről annyit beszéltem. Szerintem hányinger - de ízlés dolga.
Eljátszottam a gondolattal, hogy mi van, ha nem fehér a fal mögötte - hanem mondjuk: "ződ" ??? - mert azért létezik más színű fal is a világon, mint a diszperzit-fehér.
Daliás látvány - mit ne mondjak?
Külon bája a dolognak az alkalmazott darabszám.
Ez a 3 darab mindössze 90 centin van. Hogy biztos "megtarcsa". Bruhahahaaa.
Ha már itt vagyunk, akkor megkérdezném a kartácsakat, hogy mégis mi a ráknak kell 90 centit függőlegesen kettéosztani???
Azért, hogy hogy 2 tányért nehogy már be lehessen tenni egymás mellé ??? Vagy másképp nem áll meg a korpusz a lábán?
De ez se kutya - a másik szárny: Figyelem: 1,55 m-en...5 darab akasztó. Jó mi? (Mert az ajtók mögött ott az 5.-ik is...nehogy már leszakadjon.) A kb. összesen 2,8 m-en - 10 (tíz) darab akasztó van. Szinte egyéb se látszik a butor belsejében - csak a rengeteg szappantartó.
Pedig még azt se lehetett mondani, hogy a "maestro" érdekelt lett volna a felesleges alkatrész- és munkapocséklásba - mert fix végösszegről szólt az alkú.
A népszínház utcában van egy kárpitos kellék bolt ha van ilyen ott biztos kapsz. A PALMA tex vagy fix ragasztó is jó, én ezek egyikével csináltam.Egy napot kint volt az udvaron és nem volt szaga.
Kösz a dicséretet. A rönkanyag telített fenyő, már időztek vagy 5-10 évet fatelepítés mellett karóként, a talajban 80 cm. Az időnek egy kis fakuláson kívül nem volt más nyoma.
Én SADOLIN extrát adtam neki, a földbe kerülő részt (20-30 cm) külön nem kényeztettem, oszloponként kaptak 2-3 db rozsdás, görbe 120-as szeget félig beütve és egy vödör betont.
passz. nem néztem a dobozát. majd megnézem és leírom. a tolómotorhoz tartozó trafót raktam be. ezt használják ehhez a motorhoz, gyárilag. legalábbis az eladó szerint:))
olyan csúszkát vettünk, ami le-föl mozog. úgy emlékszem, hogy ennyi körül volt. a le-föl mozgásnál kb pont 70 centi a mozgása. jó minőségű egy vasalatos boltban vettük, a schachermayernél (gondolom ez mond valamit)
Idővel megkaphatod, hogy az egyik elkezd "sietni" a másikhoz képest. Elvégre semmi sem szinkronizálja őket .
Akkor viszont nagy gáz van - ugye érted?
A csapágyakon-futás az rendben van - bár lehet, hogy én oda is golyósoros csúszkákat tettem volna - az egyszerűbb, olcsóbb kiadásból. Párszáz Ft-ért már van olyan.
Az egyszerre vezetett és csapágyazott is volna - egy darab alkatrésszel. Illetve kettővel - 1-1 az olló-száranként.
Amikor ez kész lett volna - akkor akasztottam volna fel a motort (mindenestűl) az olló két alsó szárára - azokon lógva - úgymond.
A betáplálást gégecsőbe burkolt kábellel adtam volna - hogy követni tudja a (nem túl jelentős) motor izgés-mozgást.
Nade egy rajz többet mond - majd megcsinálom. Nem mondtad, hogy milyen tápegységet használsz, mit tud az?
ahol vettük a tólómotort ott adtak ezekhez tartozó trafót. és igen olcsón, ami ezekhez a motorokhoz vannak. mindegyikhez egy-egy de majd egy gombról fog menni.
a kérdéseidre a válaszok:
nem, egy tarfóról mennek, mint az fent írtam.
kb 1 perc alatt teszi meg. és jelenleg 70 centit emel. ez elég egy 37 colloshoz
a motorok a két trafóval 14 rongy volt. a zárt szelvény asszem 5-600 forint (ezt nem én vettem, így nem vagyok biztos benne), a csapágyak 250/db. a vezető alu sin párszáz. a fa szerkezet az kb 3-4 ezer. több osd-t vettünk de egy bő fél lap elég volt hozzá. bilincsek, csavarok, stb még egy ezres. vezető sin kb 350 pénz/pár. mindent egybevéve kb 20-25 rongy lehetett. még lesz kevés kábel és egy pofás gomb (gépkocsi ablakemelő vagy valami hasonló) majd a haver megmondja melyik felel meg legjobban:)
a két kiálló az a megvezetés. golyós sinek. a majdani "rendes" bútorlappal ki lesznek takarva.
azt megköszönném. kettőt azért raktunk be mert nem ismertük ezt a tólómotort. bár mikor vettük az eladó azt mondta, ha egy szék alá tennénk az egyiket, felemelne:))
és nem vagyok kis darab. de a biztonság kedvéért maradt a kettő. szinte teljesen egyformán tol. de ha csak az egyiket használjuk akkor is végig vizszintesen emel.
Szia! Pár kérdésem lenne. A tolómotorok 220voltról üzemelnek? Az adott utat (gondolom 70-80cm) mennyi idő alatt teszi meg? A főbb alkatrészek mennyibe kerültek? A tetején az a 2 kiálló valami az megvezetés?
Uramatyám! Hát ti 2 motort raktatok be? Álmomban nem jutott volna ilyen az eszembe.
Nem féltek attól, hogy esetleg nem fognak (tökéletesen) szinkronban húzni? És akkor kicsit csálén fog állni a TV?
Meghát minek kettő? Erő van dögivel, az ollós "gyorsítóval" meg bármekkorát "szaporíthattatok" volna a mozgáson - akár egy 500 mm-es aktuátorral is emelhettetek volna 1 métert is akár.
Még melózok - de majd ráérek kicsit és lerajzolom, hogy mit is dünnyögök.
itt van pár kép a szerkezeti állapotról. persze csak félkész verzióban. a faszerkezet nincs még teljesen síkba gyalulva és itt-ott még picit túllóg a fa:)) de az emelő szekzete le lett tesztelve és müxik. már csak körbe kell építeni és be kell teljesen kábelezni.
a tólómotorok bivaly erősek. nem véletlenül vannak ennyire leszorítva:)) a lájtos lefogásnál elmozdultak és nem emeltek:)) most már igen és ebből semmi sem fog látszódni ha kész van:)
Azert azt mondhattad volna ,hogy elotte lekented lenolajjal!!!!! Erre meg ki beszelt ra ? Ill. nem rossz, csak akkor nem lehetett volna lakkozni ezzel a rendszerrel . Tuzoltasnak egy izolatorral kellett volna kezdened de lehet ,hogy a tenyernyi foltok az olajozas miatt vannak. A lenyeg ,hogy 3 reteget kell felvinni . Ez lehet 2 alapozo 1 fedo vagy forditva .De fenyonel a 2 reteg alapozot alkalmaznam . A papir helyett a szivacsot kene hasznalni ,jobban mukodik erre a celra. A 150 g/m2 az a 2 reteg alapozora ertendo . Es azert boven van veszteseg abbol amit kiszorsz . Tehat lehet meg venni anyagot !:) Nem olcso mulatsag ,de megefelelo modon hasznalva azert egeszen jo eredmeny erheto el. Az arakhoz nem tudok szolni ,mindig megveszem mert kell es nagyobb kiszereleseket szoktam beszerezni . De az az olajozas......basszus !Mindig a sajat karotokon fogtok tanulni .
Abban viszont biztos vagyok, hogy ha nagyon EU-konform akarna lenni, akkor tuti kellene egy kis korlát-féle a lépcső két szélére.
Ha jól veszem le, a lépcsőmagasság olyan 1,5 méter lehet - hát onnan már elég nagyot puffanhat "a kerti-törpe" a nagy játék hevében.
Igaz, nekünk se raktak korlátot, amikor a 2 méter magas farakásokon játszottunk - és amikor néha sikerült magunkra borítsuk az egészet - akkor nem a horzsolásainkon sopánkodtak - hanem jól seggberúgdostak, hogy azonnal rakjuk vissza a farakást - úgy ahogy volt :-))))
OK, hétfőn benézek hozzájuk - úgyis arrafelé van, amerre a barátnőm "főhadiszállása".
Még nem hallottam róluk, de ahogy a székhelyük elhelyezését levettem a térképről - gyanítom, hogy rferi kollegának igaza lehet az árakat illetően.
Mert néha az is sokat mond, hogy egy cégnek hol van a székhelye?
Hogy egy vas & szerszámudvarban bérel-e egy helyet....avagy egy elit-negyed villasorán "húzódik"-e meg egy eldugott utcában - egy kis "szokőkutas-kacsalábon-forgóban" (mint ez a cég például) ?
Ezzel nekem is van egy kis szomorú sztorim. Amikor kinőttük a régi céghelyet, a következő bérlemény egy elég proccos, felkapott villyanegyedbe sikeredett...egy kifejezetten bérlésre felújított iroda-villába. Mi voltunk az első bérlők.
Nahát ahelyett, hogy ez megdobta volna az imidzsünket - helyette a felére fogyott a forgalmunk - mert mint később megtudtam, a vevők jó részét elriasztotta az új székház.
Vagyis úgy vélték, hogy "ezek biztos kurvadrágák - ha ilyen helyen laknak".
Talán annyit, hogy a frekventáltabb helyeken, például a homokozódeszka külső oldalán, ahol a csavarfej kiáll, tegyél fel a csavarfejre egy darab deszkát, aminek mind a négy oldalát lefűrészeled ferdére, hogy ne legyen erős sarka, és a közepébe meg fúrsz egy akkora lukat, hogy a csavaranya a kiálló csavarvéggel beleférjen.
Aztán ezt felszögeled-csavarozod a deszkára.
Ettől letompítod a kiálló csavarvéget, sokkal kevésbé veszélyes a kis lurkókra..
Szeretnék néhány fotó segítségével beszámolni a hintaprojektemről. A tavasz és a kerti törpék talán mást is inspirálnak hasonlókra.
Érdekelnének kritikus észrevételek.
A fotók a telepítés + birtokbavételkor, majd a teljesen kész állapot elérésekor készültek. A konstrukció néhány esetleges megoldása, sutasága két dologból adódik: egyrészt a faanyagokat teljes egészében meglévő készletből biztosítottam (használt, bontott, gyűjtött, talált ), tehát nem a célhoz legmegfelelőbb méretűek és anyagúak voltak, másrészt amatőr volnék. Bővítési lehetőség: később a létrával átellenes oldalra műanyag csúszda csatlakoztatása (kb. 25000.- ft az 1,2-1,4 m magasságú).
A biztonságnál a stabilitáson és a szilárdságon túl főleg arra ügyeltem, hogy végtag és fej beszorulására a rések ne adjanak lehetőséget, a homokozó felől a hinta elé ugrás gátolva legyen, a felületek ne szálkásodjanak, csavarvégek simák, rövidek legyenek.
Köszönöm a szakértést. Hát ez a gond. Szó ami szó, tényleg úgy tűnt, hogy nagyon beszívja az anyagot a fa, pedig alig tettem hozzá higítót, a felület lenolajjal be volt eresztve. 1 litert vettem az lga35-ből, még 2 deci van belőle. Az fedőt is megvettem, az persze az Lba83, örültem, hogy legalább ez van. A közelben két viszonteladó volt megjelölve, az egyiknél semmi, még higító sem volt csak rendelésre jövő heti szállítással, a másiknál meg már nem is mertem extrákra gondolni. Az lga 83-at visszaviszem, megpróbálom becserélni lga 231-re. az edzőjével együtt. Ma átcsiszoltam 300-as papírral, és meg vagyok lepődve, hogy ilyen felületet házilag lehet csinálni. Nem mondom, van egy pár tenyérnyi terület, ahol a csiszolópor letapadt (fehérebb) mert ott gyakorlatilag elfogyott a lakk a fa felett, de 95%-ban rendben van a felület. A fő kérdésem az, hogy azok a tenéyrnyi helyek bezevarhatnak-e nagyon a fedőlakkozásnál. Érdemes lenne még egy rétegben rámenni a maradék alapozóval, meg persze vennék az általad ajánlott 43B-ből, hogy kiadjon egy teljes réteget, vagy nincs akkora jelentősége, hogy amiatt még egy réteget felvigyek. Tökéletes eredményt szeretnék, hogy az elkövekezendő 10 évben a lakkozással ne legyen gondom.
Nem gondoltam volna, de ha jól összeszámolom, bizony 6-7m2 van ez az ajtó +tok. Ahhoz képest , nem is sok az az 0.8 liter alapozó amit elhasználtam ebből a gyengéből. A nem tudom, hogy a 150 ml/m2 az alapozó+edző keverékre vagy csak alapozó térfogatra vonatkozik, --mert ugye 1l alapozó az edzővel együtt 1.5 liter--? Egyébként le vagyok döbbenve attól, hogy a betétek mart bütüs részén, amik nagyon szívják alakkot, milyen felületet tudtam csinálni. Ezekre a helyekre jó vastagon szórtam, és rendkívül egységes sima felültet kaptam, mintha műanyagból lenne a betét olyan kellemes viaszos sima tapintású lett. Azt hittem ilyen felületet csak nagyüzemben lehet csinálni.
Az árak itt 1680 az lba35, az edzőnek literje 2400 az lga83 2050, a higító 1240.
Szia ! Talan a leggyengebb alapozot valasztottad . Szinte "leszall " a feluletrol ,velemenyem szerint szagosabb a tobbinel , es keves a toltokepessege . Ha elfogyott es ujabbat kene venned akkor a kovetkezo a listan az LBA 18161 de a legjobb kepessegekkel az LBA 43B rendelkezik . Az LBA 35-ot szoktak tartani a boltokban kicsit olcsobb a tobbinel par szaz forinttal de ez egy pozitivuma van a tobbihez kepest . A tobbinel is megeggyezik az edzo es a higito . Kb 150-180g /m2 kene felhordani 2 retegben . A retegek kozott koztes csiszolas 150-es szivaccsal ,foleg az elso reteg utan . Az alaposan felhuzza a szalat . Az elso fujasnal ,akar alacsonyabb nyomassal is dolgozhattal volna ,nincs igazan jelentosege a felulet minosegenek.. Igy takarekosabb.
A 2. reteg utan mar a fenyonel is nagyjabol egyontetu feluletet kene latnod.
Fedonek pedig LGA 231 -et javallanek errol irtam a multkor . Siman lekorozi a LGA 83 -at . Sajat edzoje van LNB 190 vagy EN/71-3 neven fut.Higito itt is marad a LZC 1026. Pisztolyt mosni pedig a legolcsobb nitrohigito is megfelel.
Mivel eredetileg a kupot is esztergalni akartad, feltetelezem hogy igen.
A tengely morse veget lehuzod mondjuk atmero 10-re, az M18 rud vegebe meg fursz egy 10-es lyukat. Ha minden illesztes tudomanyos pontossaggal sikerult, akkor meleg-hideg alapon egymasbatolod es kesz is. Ha nem, akkor pillanatragaszto.
Én utoljára a IX.ker, Liliom u.-i (házszámot nem tudom, de a Mester u.ból az Üllői út felé kell begyalogolni, és a Mester u-tól kb 100m belül bal oldalon van a bolt) ragasztástechnikai szakboltban vettem, de ez nem most volt... kb 15 éve... De a bolt ha jól tudom még ott van. Láttam valamikor tavaly amikor arra jártam... Kérdezd meg ott.
Bocs, de a viasz nem jó ötlet. Méretet akarsz venni, tehát pont akkora kell legyen, mint a forma. A viasz, a kihűlés során összehúzódik, mindenképp. Nem lesz pontos. A gipsz ebből a szempontból jobb lehet...
Leapaoztam az atót meg a tokot. Kofictól kérdezném, hogy a Milesi PU-s alapozóval LBA35 , mennyire kell vastagon szórni? Teljesen takart selyemfényűnek kell lenni a felületnek, vagy lehet enyhény érdes felület. Csak azért kérdezem, mert kb 8 deci alapozó meg a hozzávaló 4 deci edző fogyott el amit kicsit sokallok. Ennek ellenére nem mindenütt lett teljesen selyemfényű a felület, persze mert vékonyan szórtam. Ha kell rámegyek még egy rétegben, de ha nem akkor a fedőlakkal folytatom. Nem semmi ajtó, ha így megy csak a lakk 7e Ft lesz rá.
Régen figyelem ezt az oldalt. Találtam benne jó és néhány elég furcsa ötletet is.
Ezt a szappantartót 1991-óta használom konyhákhoz. Még nem volt vele gond, könnyen és gyorsan állítható (vegyél egy 30 cm-es csavarhúzót). Létezik fehér, középbarna, és sötétbarna. Azt már elmondtad, hogy lyuk van mellette de, kérlek, mellékelj már egy képet is. Nekem még nem sikerült lyukat is mellékelni a bútorhoz, vagy cseréld le a szakit. Nagy előnye, hogy nem egy ponton terheli a szekrényt, hanem 2 csavar oldalt, és a terhelést is a csapolás közvetlen közelében adja át. Csukott ajtónál egyetlen felfüggesztési pont sem látható. Fal minőségtől függően fel tudom rakni akár több csavarral is.
Holnap ha lesz időm akkor kifotózom és felrakom. A lényeg! Jó a műanyaghordó. A 110-es csőnyiláson keresztül pont annyi levegőt szív amennyit kell.
Az extra rajta, ha megtelt a horcó és nem tud többet beszívni akkor homorítja a hordót. Tehát lett egy telítettség jelzőm. Még a motor küszködése előtt ki tudom kapcsolni.
Ma 3 db 150 literes zsákot telítettem meg. Ne legyen képzavar. 120 literes a hordó, de miután kiszedtem a kb 100 liternyi forgácsot tartalmazó zsákot, az előzővel kiegészítettem, hogy tele legyen. Végül is nem pazarlunk.
Azt, hogy (asztalos)szakmailag mi komoly és mi nem, Te ne akard eldönteni, mert nem ez a szakmád. Több asztalos ismerősöm között akad konyhára szakosodott is, megkérdeztem, ő is ezt használja. Nyilván ő sem ért hozzá. Szerinted. Abban is tévedsz, hogy látszik. Egyrészt a szekrény belseje fehér, vagyis beleolvad a környezetébe, másrészt a felső sarokban van, ami kívül esik a normális látómezőn. Tudom, hogy nem fogsz megváltozni, és kötöd az ebet a karóhoz akkor is, ha százan mondják, sőt valószínűleg pont ezért csinálod. Figyelem-energia hiánypótlás.
Fogd meg a tokmányt, és vidd el a boltba.A teáltalad linkelt képi táblázat fölött jobb oldalon ott a biszbasz, ami kell neked.Egyik fele tokmánykúpos, másik fele MT akárhány.
Ott kiválasztod mi kell neked, fizetsz, és kész.
Egy olyan tokmánykúpot nem tudsz köszörülés nélkül jóra megcsinálni.A köszörülés utcáról beesve egy ilyen kúpnál meg tízszer többe lesz, mint halálosztó linkjének árai.Ez tipikusan az a cucc, amivel nem érdemes házilag szarakodni.
Ja, mégy eg dolog. ez a két méretből való kúpszög számítás, ez nagyon érdekelne... Mert vagy egy méretből megvan (ha van kúpszögmérőm), vagy minimum 3 kell (D, d, L) hozzá. A kettő nekem nem jön ki.
Írtam is, hogy a furat mélységét és a nagyobb átmérőt le tudom mérni. Aztán rájöttem, hogy egy nagy lótüdőt tudom mérni a mélységet: ha a végén van egy alászúrás (elvileg kéne , hogy legyen, mert különben a kúp megmunkálásánál nincs szerszámkifurtás), akkor annyi nekem. A parafin jó ötlet, csak nem gányul6 el egy béna kihúzástól?
Vajk! Köszi az ötleteket: nem a meglévő forgócsúcsot akorom feltuningolni, hanem forgócsúcs kiteker, menetes szár beteker megoldással cserélgeném (ez olcsóbb egy kicsit...) Az előtolás meg annyi, hogy beljebb tekerem a tományt rögzítő csavart.
Gipsz helyett viaszt, paraffint használnék. A kúszöget számítani is lehet két mérésből. Olyan átmérőjű hengert esztergálnék, akár fából, ami pár miliméterre belemegy a kúpba, lemérném az átmérőjét és , hogy milyen mélységben annyi az. Utána kisebb átmérőre esztergálnám és újra beleprópálnám, hogy milyen mélységben annyi a furat. Esetleg még ez egy-kétszer. Némi számítások után elfogadható pontossággal ismerném a furat geometriáját. Feltételezve azt, hogy a furat palástja egyenes. A furat mélysége szintén mérhető. :)
1. keress a tokmany oldalan B kezdetu feliratot, bar gondolom ez megvolt.
2. menj el a tokmannyal a boltba.
3. szerintem a 16mm tokmanyok 98%-a ugyanazzal a lukkal keszul. nemtom szoktal-e lottozni, de itt sokkal jobbak az eselyek!
4. kinai asztali furod van-e? arrol leutod a tokmanyt, kiprobalod ra a tiedet.
Amugy nem tudom mennyire akarod az esztergat atalakitani.
a) ha a bolti B16 passzol a tokmanyodba, akkor meg kell nezni hogy a morse felet le lehet-e esztergalni annyira, hogy menjen ra az M18 menet. Ha igen, keszen is vagy. Bar hogy lesz elotolasod a furashoz? Ahhoz sajna rovid lesz a szara, hogy azt a menetet hasznald a furas elotolasra is.
b) profi esztergan morse huvely van a szegnyeregben, es a linkelt baszt hasznalva teszed fel a tokmanyt. boltban vehetsz mindenfele MTilyen-MTolyan atalakitot. Ha egy ilyen huvelybol lehetne csinalni egy uj szegnyerget, az lenne a tuti. Lenne hozza morse szaras tokmanyod, forgocsucsod, allocsucsod, stb. Tkp egy asztali furo ontvenyebol kellene csinalni, es akkor lenne rajta elotolas is, rogzites is, a hatso vegere meg valahogy a tekeros elotolast is meg lehetne csinalni.
Köszi. Ezek szerint, ha jól értem, arról van szó, hogy a tokmányban lévő kónuszos furat nem morse, hanem az ominózu B-xx furat. Az ebbe passzoló szupport az, aminek a másik vége morse-kúpos? Na, ha így van, akkor honnan tudom meg, hogy a tokmányban milyen furat vagyon?
Találtam a kincsek között (eredeti papirdobozban) az említett 16-os tokmányt, kulccsal együtt (Szerszámgépgyár terméke, szerintem a 60as évekből). Arra gondoltam, hogy ha már tuninigolom a faesztergámat, akkor a szegnyereg helyére felteszem. Az ott lévő M18as csavart kihajtva ezt oda berakva kapok egy tengelyirányú fúróalkalmatosságot (ami néha baromi hiányzik... pld hoszsú furatoknál: lámpatest). Az M18as csavar elég passzentosan ül a tokmány furatában, tehát lenne keresnivalóm... Miután nem vagyok szülész-nőgyógyász, ezért elég nehezen tudom lemérni a tokmány furatot. Arra gondoltam, bezsírozom/olajozom és kiöntöm gipsszel (amibe belerakok egy "kihúzószárat") Megkötés után onnan kihúzva, megvan a pontos kúpom. Van ennél jobb ötletetek?
Szerszamboltban kapsz olyan tengelyt (nem annak hivjak, csak nemtom minek), aminek egyik vege passzol a tokmanyba, vege meg MT1, MT2 vagy amit akarsz. Ha ez parezres cucc, akkor erdemes ebbol indulni. ha a morse nem jo a masik felen, akkor eleg azt leesztergalni pl parhuzamosra.
kinai oszlopos furon is ilyennel van fent a tokmany. tehat az orsoban morse huvely van.
Már csak azt mondd meg, lécci, hogy a B12 jelű, szerszámbefogó kúp, ugyanaz-e, mint a morse 1(?)... Találtam ugyanis egy katalúgust, amiben érdekes a fejléc: azt írja, hogy morse kúp, majd a tokmányok méreténél meg azt, hogy B12, B22, stb. (vagy ezt is a nyomkövető fordította...)
Az egészet azért kérdezem, emrt van egy 16-os átmérő befogására alkalmas fúrótokmányom, aminek kúpos végződése van és ehhez kellene valami "tengelyfélét" csinál(tat)nom. Azonban legfeljebb a nagyobbik átmérőjét és a furat hosszát tudom megmérni. Miután ezeket (ismereteim szerint) morse-kúppal szokták rögzíteni, ezért érdekelne a mérettábla. Ha van valakinek tippje, mi más lehet, azt is megköszönöm (főként, ha ellenőrizhető méretekkel is ki tudja egészíteni)
Úgy, kb. a hetvenes évek elején Dennis Ritchie, vagy Kenneth Thompson már olyan operációs rendszert használt, fejlesztett, amilyent a redmondi szutyok még ma sem képes megközelíteni szolgáltatások, skálázhatóság stb. terén. ;) Ablaktisztítónak megfelel, meg nem is foglal túl sok helyet a háttértáron, de a megbízhatósága az ugye legendás. :) Nem véletlenül nem használják kritikus területen. ;) Érthető, ha valaki vakon bízik az ablakban, főleg, ha még nem kívánta a számítógépét másra is használni, mint netezés, irodai alkalmazások futtatása, képmanipulációra stb. :)
A világért se szeretném a kedélyeket borzolni - de itt a bizonyíték arra, hogy a Windows nélkül már a koszvájó-ipar sem tud meglenni.
Ha mutat nekem valaki akár csak egy Linuxos lefolyótisztítót - vagy akár csak egy Linuxos kuktapucoló-dörzsit - akkor elhiszem, hogy komoly versenytárs...nade addig nekem gerilla-OS marad :-)))))
Mi írja elő, hogy a polémia tárgyát képező izéket, kizárólag bútorlapból eszkábált készségek falra történő biggyesztésére szabad használni? Bútor készülhet acéllemezből, egész nagy terhelhetőséggel is. ;) Bár azt meg ki a fene akarja láb nélkül lógatni? :O
Te is dislexiás vagy? Mérnök létedre letagadod, hogy műszaki adatokat nem tudsz "értékelni"? Egy bútorfüggesztőre megadott max terhelés szerinted mit jelent? A függesztő teherbírását, vagy kompletten a beépítését? Mert szerintem ez utóbbit. Arról van szó ugyanis, hogy az egyik, mégha páncéllemezből is készül, és M6-os kapupánt csavaron lóg, de pusztán csak a szekrény fedlapját fogja. Azaz senki sem tételezte fel, hogy akár a 3 mm vastag lemez, akár a kapupánt csavar elszakadna, hanem hogy a szekrény tetejét ne terheld meg fülenként 40 kgnál nagyobb teherrel.
A másik, pont a beépítés környezete miatt, egy másik megoldással (a szekrény oldalfalához való rögzítéssel) jóval nagyobb terhet képes hordozni - függetlenül attól, hogy műanyagból van, vagy "vajból".
Mivel nem láttam még felsőszekrény, profik által kivitelezett, dokumentált formában. ;) Ezért nem is gondoltam volna, hogy méretezik statikai szempontból is. Nem tudom, hogy a kulcslyuk nyílásu felfüggesztő fémlemez jellegű felfüggesztés vasalatánál megadott adat-e a maximális teherbírás, de a külön bizbaszokkal megoldott felfüggesztéshez szükséges bigyók MEGADOTT teherbírása nem hiszem, hogy tág határok között változna. Azért bátorkodtam a megadott-at kiemelni, mert valami azt súgja, hogy egy egyszerű, meghajlított fémlemez teherbírása is jóval több 60 egységnél, bármennyire is kikönnyített. :) Rémlik még persze valamiféle biztonsági szorzó is, ami 2-3 szoros is lehet. ;)
Még egy szavazat melléd. Egyébként meg egy vaknak magyarázzuk a szineket, illetve egy süketnek a melódiát.
Anno domini, mikor vizsgáztattam,az volt a konok nem tudás mintapéldája, amikor feltettem a kérdést, megválaszoltam és a hallgató erre azt mondta, hogy NEM. Így olvasgatva, a "nyomkövető" is ebbe a kategóriába tartozik.
Kisméretű tégla? :))) Az is nehezebb, mint a víz és még jobban is pakolható. Bár én így, látatlanban, is mernék fogadni egy kisebb összegben, hogy nem a felfüggesztés lenne károsodó rész. Persze csak ha GPS versenyző a futam előtt fémdetektorral le lesz ellenőrizve, nehogy valami extra vasat beszereljen a szekrénybe. :)
De hát Te pont az vagy hétvégi-bútorösszerakó "Menetesszár-Béla" Akkor ez pont neked való. Neked amiben kevés avas az smafu. Szerintem egy laborellenőrzés kimutatná hogy vashiányos vagy.
Keszitenenk kozosen ket egyszeru szekrenydobozt, egyikre GPS fetenne az excenteres izejet, masikra mondjuk Feri a szappantartot. Feltennenk a falra, es elkezdenenk belepakolni az asvanyvizes palackokat. Egy 40x120-as szekrenybe 75 db fer minimum, az ugy 110kg, plusz a szekreny. Lehet hogy keves lesz? Van valakinek lifttesztelo olomteglaja?
1. durva vakuumok vannak itt azert. en nem is hasznalom az abroncsot a hordo tetejenek lefogatasara. ha kikapcsolom a porszivot, amig le nem porgott a motor (tehat mar csak lenduletbol forog) nem lehet felemelni a hordo tetejet. ha meg befogom a csovet, hatalmas huppanassal atpattan a teto homorura.
2. nekem azert nem tetszik a hordora egybol ratenni a porszivot, mert akkor a szuroje egybol benne lesz a cuccban, meg hamarabb telimegy mindennel.
Én kitartok ama nézetem mellett, hogy az nem egy komoly, szakipari cucc - hanem inkább egy afféle gyenge, műanyag, hobbi-megoldás....a hétvégi-bútorösszerakó "Imbusz-Béláknak".
Nem véletlen, hogy az 59.995 Ft-os "kompletkonyhához" is ilyet adnak - vagyis ez sokkal inkább az áruházi, akciós, elemes-"occsóbútor" alkatrésze - mintesem egy méretre készült, szakmailag komoly bútoregyüttesé.
És bár nem arról vagyunk híresek Erzsébetivel, hogy túlzottan támogatnánk egymás szakmai nézeteit - de most az egyszer egyet kell értsek vele, hogy komoly szaki nem űz gúnyt a bútorából egy ilyen kis műanyag bóvli-cuccal - ami még látszik is ráadásul.
Nanaaa - csak óvatosan. A színes termék-katalógusok azok nem a tervezéshez szükséges, minősített gyártói dokumentumok. Ugyan kérem.
Ezeknek nincs nagyobb műszaki (meg jogi) súlyuk - mint mondjuk egy TESCO-s, akciós szórólapnak. Tájékoztat és kész. Semmilyen közvetlen vagy közvetett kárért nem tehető felelőssé.
Ezt egyébként a legtöbbször - 1,5 pontos betüvel - be is szokták tenni valamelyik oldal footer-jébe - és akkor el van intézve.
Hej de sok ilyet fordítottam - csak az elmúlt évben.
Külön bája a dolognak, hogy a kinai cuccok - fehérembernek szánt - doksijait az esetek 99%-ban Európában csinálják...mégpedig a generál-forgalmazó - a saját nyelvén.
Az van ugyanis, hogy "mandarin-dialektusú, angol eredetit" úgy lehet kivágni a kukába - ahogy van...mert azt ember kezébe odaadni nem lehet.
Tehát már itt az első bukta....hogy a hamburgi kikötőben íródik a "gyári doksi" úgymond.
Na, és utána ezt fordítják le a "népek nyelvére" - itt Európában (ki-ki ízlése szerint) . Jó, mi?
Mondok egy példát: Megjött az elő-doksi "Szecsúánból", hogy lesz "TV tuneres, univ. TFT display -autóba (fejtámlába)".
Hurrááá, már rég kellett volna - ide vele gyorsan egy kis-konténerrel - mig nem lép más is. Azonnal csináltattak velem egy rendkívüli katalógus-oldalt a forgalmazók felé - hogy azok idejében promózzák be a boltokba a "szenzációs új terméket".
Megjött az árú. Minden stimmelt...csak egy kurva TV tuner nem sok - de annyi sem volt egyikben sem.
Ökölrázó mail elment - amire tudjátok mi volt a meglepett válasz? "Méér, netán azt írtuk volna, hogy lesz benne tuner? Nahát....még ilyet"
Ennyivel lerendezték - illetve hogy 22 dollár/darab különbséget jóváírnak a következő szállítmánynál. Óriási bukta volt - ma is ott rohad a java a raktárba - a mega-égésről már nem is beszélve.
Azért nem mindegy, hogy egy katalógus-adat alapján történik a kiválasztás ( például egy golyóscsapágy esetén ), vagy egy tájékoztató adatot adnak meg ( például hány százalékkal csökkenhetnek a ráncaim két hét alatt ). :)))
"És tudod mi a szankciója annak, ha valaki felfedezi, hogy nem egészen kóser az, amit a katalógusban ír?"
Nalam az ilyennek az a szankcioja, hogy attol a cegtol nem veszek semmit. Es nem is dolgozok nekik! Mert akinek szokasa atbaszni a masikat, az elobb utobb engem is at fog!
Tudod, amikor még gyakorló gépészmérnök voltam, akkor azért elég furcsa lett volna, ha a katalógus adatokban nem bíztam volna meg.
Egyébként meg az ilyen hamisításokhoz két ember kell: az egyik aki akarja, a másik, meg aki megcsinálja.
Gondolj csak bele, hogy megrendelsz katalógusból egy 20 m2es vitorlást és kapsz helyette egy optimistet. Na ilyenkor mit csinálna szeirnted egy vásárló?
"Ha egy KATALÓGUS adat 60 kgról szól, a másik meg 40-ről, akkor mi a kérdésed?"
Na - ezt nem kellett volna.
Egy ideje pont ebből élek - tudnék mesélni arról, hogy hogy "szerkesztődnek" a katalógusok.
Pont most (miközben ezt írom) - egy 29 termékes katalógus van munkában a képernyőmön.
Nem egy esetben kifejezetten úgy kérték, hogy mást írjak a fordításba - mint ami az eredetiben áll - és nem kétfilléres szekrényakasztókról volt szó...hanem jódrága cuccokról.
Az elején még berzenkedtem - de rájöttem, hogy értelmetlen. Ha nem írom én...majd megírja más. Legfeljebb én esek el a jó kis jövedelmtől.
És tudod mi a szankciója annak, ha valaki felfedezi, hogy nem egészen kóser az, amit a katalógusban ír?
Hát SEMMI. NULLA. A katalógus csak tájékoztató - vagyis nem hivatalos dokumentum.
A legnagyobb szankció - hogy legközelebb majd ki kell javítani. Majd a következő kiadásban.
Mostanság olvastam valamelyik barkácsirományban - lehet, hogy mindenki számára ismert, akkor mea culpa őszülő fejemnek... Szóval egy olyan egyszerű, de nagy teherbírású megoldás, amikor egy keményfa lécet hosszában, valamilyen szög alatt kettévágnak, így keletkezik két derékszögű trapéz keresztmetszetű léc. Ezek közül az egyiket a falra kell x darab csavarral felfogatni úgy, hogy a trapéz "hegye" felfelé, a faltól távolabb álljon. A másik darabot pedig a szekrény hátuljára kell rögzíteni, a falon lévőhöz képest az elvágáskori helyzetben. A hátlaphoz való fogatás történhet úgy is, hogy az oldalfalhoz is rögzítjük. Remélem érthető volt. A felrakás mindössze annyiból áll, hogy rá kell akasztani a szekrényt a sínre. Ha nagyon akarod, akkor még egy-két csavarral rögzítheted is. Pontos előkészületek után, nincs gond a sorolással, illetve a fúgába való fúrással sem. Ha valami grimbusz van, akkor lejjebb-feljebb kell rakni és kakukk. Egyetlen hátránya, hogy a faltól eltartja a szekrényt a léc vastagságával.
Most írok neked utoljára, mert menthetetlen vagy. Ha egy KATALÓGUS adat 60 kgról szól, a másik meg 40-ről, akkor mi a kérdésed?
Még mindig nem vagy képes felfogni és értelmezni a számodra elérhető adatokat. A vaskamli sem 40 kg-ot "bír" ki, hanem ekkora terhet kell elviselnie a leírt BEÉPÍTÉS esetén. Tehát senki sem az ALKATRÉSZ szilárdságáról beszél, hanem a FELHASZNÁLÁS EGÉSZÉRŐL.
Na most ha valaki rondán csinálta arról nem a szappantartó tehet. Van akinek tetszik Claudia Schiffer (elnézést ha rosszúl írtam) anyajegye van aki rá sem bír nézni.
Nincs azzal semmi baj rferi kollega. Akinek volt lóvéja megfizetni az enyhén betépett lakóparki-műépítész agymenését - annak legyen pénze megfizetni a "mértékutáni asztalos"-t is.
Ilyenkor elő kell venni a fal-szögmérőt, közel perc pontossággal megmérni a ferdeségeket, feljegyezni - és hajszálra bevinni az alaprajzba.
Na innen kiindulva olyan faszáúl bele lehet tervezni azt a bútort - hogy még vízzáró nélkül se csurogjon le a víz a fal és a bútor között.
Jaaaa. Majd elfelejtettem. Ez +50% ....mielőt még azt hinné valaki, hogy megkergültem.
Egyetlen ház sem derékszögű sokszöggel határolt alaprajzú!
Minden nappali hegyes, vagy éppen tompaszöggel bír, legalább az egyik sarkán.
És ugye ha a falak nem görbék, akkor a matek törvényei szerint legalább egy másik saroknak ki kell kompenzálnia ezt az elcseszett sarkot 180 fokra.Ekkor a maradék két sarok lehet 90 fokos.(a hegyesszögűnél tuti egyik sarok sem 90 fok, ahogy néztem)
Na ott megnézném a konyhát, szobát, nappalit, stb. meg bennük a bútorokat.
Sarokra ne tegyél semmit, ha jót akarsz, gondolhatta a tervező a pszichedelikus, LSD-től átfűtött álmában. :)))))))))
(bár a Blahánál lakó barátoméknak hétszögletű és konkáv az előszobájuk, ami 100 éve épült)
A szekrény-fal viszonyához: Csináltam már olyan felsőszekrényt aminek a korpuszmélység felül30 alul pedig 32 volt annyira bénán rakták a falat. Sarokszekrényt ami csak 80 fokos volt de volt majdnem 100 fokos is. Amiket a "kőmüves" eltolt helyre kell hozni a bútorral. Ezeket sajna előre figyelembe kell venni. Mondom mint saját bőrömön tapasztalt hobbista.
Te is azt mondod, amit én: nem jó mindenhová, van viszont, ahová jó.
A sínt két csavarral szereled fel, az tény, de a sorolt szekrényeknél egy sínre két fél szekrényt akasztasz, csak a végén van több csavar: egyel.
Hat szekrényhez itt 16 csavar kell, a vinklishez 14. Kivéve, ha képes vagyok elvonatkoztatni a síntől a végén, és oda kampót teszek, mert akkor ide is 14 kell.
És az a két luk inkább 10 cm-re van egymástól, mint ötre, de ez már részletkérdés.
Köszönöm a bizalmat... "fikázza mindenki, aki nem is nagyon dolgozott vele, vagy nem értette meg hová való."
Én fikázom, mert nem tudom arra használni amire való, mivel nem gyártok nútolt szekrényeket. A nútolást a gyárak használják, mivel a kedves egységsugarú delikvenseknek kevesebb szöget kel beverniük a hátfal felszerelésekor, és az sem számít, hogy ezzel a bútor messze nem lesz olyan stabil, mint körbe fixre szerelt hátfallal. Ezt szokták még tetézni olyan baromsággal, hogy ha a szállítási méretnél szélesebb hátfal kell akkor azt 2 darabból gyártják le, és úgy csomagolják, hogy adnak hozzá egy műanyag sinprofilt, hogy azzal közösítsék... Oszt megy a csodálkozás az első szekrénymegmozdítás után, hogy hullik darabokra az egész szekrény...
Tök jó ez a szappantartó... csak a falra dupla annyi csavart tiplit kell felnyomni, mivel a sínt 2 csavarral kell felfúrni, úgy, hogy a két luk cirka 5 cm re van egymástól. Na itt is előjöhetnek a falazat okosságai... oszt ha ez összejön akkor mit mondok a kuncsaftbnak? zt, hogy nem szerelem fel? mert rossz a fal? A fenéket, pl a GPS által preferált, vagy az én általam leírt szerelvénnyel oda fúrom ahová akarom (nagyjából...) a csavart ahová akarom, és nem fog kib*szni velem ha éppen a kőműves sok habarcsot rakott az adott téglák közé. Igaz az új felfúrásnak nyoma lesz, de még mindig jobb, mint az a válasz, hogy kérem én megpróbáltam, oszt nem ment...
Örülök, hogy neked-nektek bejött, de azon kívül, hogy állítható, én több előnyét eddig nem láttam. Az meg hogy mi a kulturált az egyéni kérdés. Nem mondom, hogy csunya megoldás (a GPS féle csúnyább az igaz...) de az csak másodlagos ahhoz képest, hogy szerelhető e, vagy éppen milyen műszaki tartalommal bír. Nekem az kevés, hogy szebb...
A szekrény-fal viszonyához: Nem mindig olyan a csempe helyzete, mint ahogy írod... van olyan ahol nincs is csempe! Sőt dolgoztam már olyan falon ahol a fal előreállt a csempéhez képest... Ja, és van úgy, hogy feléd dől a fal... Szóval vannak variációk. Nekem mint iparosnak fel kell készülnöm a különböző helyszínek, különböző lehetőségeire, és ehhez képest kell kialakítanom a műhely szokványait.
Ja és ezt most mondom el másodszor... Nem is akartam beleszólni ebbe a parttalan vitába, de hát a "kényszer" rá vitt...
"a szappantartóhoz: én még életemben nem szereltem ennél ellenszenvesebb akasztóval bútort. Ritka nagy szopásokkal szereltem anno amikor bepróbáltam valamikor. Ezt nem a sima hagyományos felsőszekrényekhez találták ki... Ugyanis a hagyományos szekrények hátfala max egy falcban van beépítve (nálam gyak mindig...), míg ezeket a "szappantartókat" olyan rendszerhez találták ki amelyikben a hátfal X mm-el hátrább azaz egy falcban ülnek. Ilyenkor fér el közvetlenül a szekrény és a fal közt az a bizonyos vízszintes sok lukú hajlított vas amire az egész szekrényt felakasztod."
Ezt most mondod el nemtomhanyadszor, és erre én most válaszolom nemtomhanyadszor, hogy NEM!
Épp elég megnézned GPS elbarmonlt konyhajavítását, amire többen is mondtuk, hogy a felső szekrényt a csempére RÁtesszük.Mert úgy kurvára tökmindegy, hogy részeg volt-e a csempés, stb.
És akkor még falc nélkül is odafér minden, mert a szekrény csak akkor lesz függőleges, ha eltartod a faltól.Az akasztóval.
Esküszöm, hozok már erről képet, mert hihetetlen, hogy ezt a "szappantartót" mennyire fikázza mindenki, aki nem is nagyon dolgozott vele, vagy nem értette meg hová való.Nem jó mindenhová, de ahová jó, oda nagyon.
A fabetétes módszered is megállja a helyét, legtöbbször tömörfa korpusznál jó, oda viszont a szappantartót nem tenném, baromi randán elüt.
De a fémvinklis is kurvajó, csak éppen nem erősebb a szappanosnál, mint GPS állítja.
Mindnek helye van a palettán, csak a saját helyén kell alkalmazni.
És a polémia éppen azért kezdődött, hogy ne nyilvánítsuk ki az egyikről se, hogy nem jó semmire!
Én egyedül vagyok de nem ezért nem vagyok asztalos. Felsőszekrényt én csak szappantartóval raktam fel.Szerintem könnyen állítható és egyszerű vele dolgozni. A szekrény hátfalat én mindig nútba rakom mert a ragasztásnál is így könnyebb. Felénk a felsőszekrényt a csempére és nem a csempe fölé rakják így a csempevastagságban elfér a sokluku hajlított vas. Az hogy a hátfal 10mm-rel bejjeb van nem ettől nem fog elférni a nagy leveses tál. Valószínű Te 100szor 1000szer annyi dobozt csináltál mint én de maradok a szappantartónál.
De azon elgondolkodtál már, hogy ahhoz, hogy feljelöld a szekrényt ahhoz is kell két ember. Talán ehhez a belsőakasztós "szappantartóhoz nem annyira, de mint tudjuk egy asztalos nem asztalos...:)
Én azért ajánlottam ezt az ősi módszert mert eddig rajtam kívül senki sem említette, és mivel láttam, hogy itt mindenféle newtonméter meg egyebekkel játszadoztok gondoltam, hogy leírom a lehető legerősebb változatot, ami nem igényel semmiféle speciális anyagot, és technikát. De ha úghy gondolod, hogy van ezen paraméterek mellett más ötleted akkor írd le. Nem hiszem, hogy bárki is meg fog haragudni rád ezért. Ha pedig nincs... akkor...
a szappantartóhoz: én még életemben nem szereltem ennél ellenszenvesebb akasztóval bútort. Ritka nagy szopásokkal szereltem anno amikor bepróbáltam valamikor. Ezt nem a sima hagyományos felsőszekrényekhez találták ki... Ugyanis a hagyományos szekrények hátfala max egy falcban van beépítve (nálam gyak mindig...), míg ezeket a "szappantartókat" olyan rendszerhez találták ki amelyikben a hátfal X mm-el hátrább azaz egy falcban ülnek. Ilyenkor fér el közvetlenül a szekrény és a fal közt az a bizonyos vízszintes sok lukú hajlított vas amire az egész szekrényt felakasztod. Ha nincs meg a szekrény mögött ez a luft akkor csak körülményesen, és egyáltalában nem szakszerűen lehet felszerelni ezt.
Szóval mondjatok újat ezekről a dolgokról.. majd fogok csodálkozni fogok...
Nem biztos, hogy amiről Te azt gondolod, hogy fölösleges annak semmi értelmes funkciója nincs. Saját rossz példa:majd én megmutatom ,hogy fele annyi anyagból is lehet konyhabútort csinálni. Van a szekrénynek alsó lapja felső lapja és közé a függőleges osztók. Mindegyik osztóra féligráütődő pánt így kettő ajtó is rámegy. Az egész 3méter széles. Megspóroltam jó pár oldalfalat, cserébe kaptam egy dög nehéz szekrényt. Ja és egy pár lábat is spóroltam. Így csináltam meg a felsőrészt is, mondhatom öröm volt feltenni. Itt már kezdtem kapizsgálni hogy nem így kellett volna. Pár év mulva festés járólapozás, akiket hívtam kipakolni mondták ,hogy többet ne szóljak. Később érkezett egy mosogatógép bekéne építeni. Nem részletezem katasztrófa volt. Ha nem spórolok egy 60cm-es szekrényt kiveszek helyette be a mosogatógép és kész. De spóroltam és megszívtam. Sokmindennek van rendeltetése csak néha későn derül ki, hogy mi az. Ja, és kevés cukrászról hallottam aki újfajta gyalugépet talált fel.
És addig ki tartja a szekrényt ameddig átfúrod az anyagot a hátfallal együtt? GPS-nek könnyű van szomszédasszonya és aki tanyán lakik arra is gondolni kell. Mellesleg a hatlapfejű csavar nagy alátéttel sem szívderítőbb látvány mint a szappantartó.
Ami a bödönös porszívót illeti, nézz körül jobban : Plus, Lidl, Bauhaus, nem sorolom tovább. Mindenhol van, 10-15e között akár fém házzal is, nem takarítógép, hanem száraz-nedves porszívó a neve. (12-ért olyat vettem inox házzal, amin automata dugalj is van)
Ma több kereskedést felhívtam, 6 és 10 centis is kapható, de a 8-as épp nem (nem keresik). Volt aki javasolta vágjak le a 10-esből, volt aki javasolta hogy vegyek 100-at, mert ő annyit hoz ki a nagykerből, de hogy hol van a nagyker az nagy titok, mert netán közvetlenül is kiszolgálhatnak(!), így nem árulta el egyik sem.
400 ft körül van darabja, nekem csak 2 kell, a kitöröttek pótlására. Nem szeretném az összeset lecserélni más fajtára, nem szólva a szétszereléssel járó kálváriáról.
A "vegyen 100-at" majdnemügyfélbarát kereskedés címe: Üzletház Bt. tel: 70/4519048, a XV. Késmárk utca egyik telepén. Hátha valaki akar 100 bútorlábat egyszerre.
Nekiálltam a forgácselszívó elkészítéséhez. Vettem egy 120 literes műanyag stabilnak tűnő hordót. Kivágtam a tetejét a megfelelő méretben. Szétszedtem a poszívó felső részét és beleillesztettem. Ez egy 1500 W-os (meg nem mondom milyen típusú) "takarító" bödönös porszívó.
Ellenőrzés képpen beindítottam, hogy működőképesen raktam e össze. Bi is indult és kb 2-3 másodpercig üzemeltettem.
Amikor leállítottam azt vettem észre, hogy összerántotta a stabilnak tűnő műanyaghordó oldalfalát.
Ezek szerint van rendes szívóereje. :-)))
Természetesen az eredeti állapotot visszarendeztem és holnap folytatom.
"Egyébként én is a GPS által közölt rajzot veszem alapnak."
Nahááát, ez jól esett. Kössz is érte. :-))))))
Egyébként lehet hogy nem mondtam...de azt a rajzot azok alapján "alkottam" - amit itt tanultam a kartácsaktól. De akárhogyis - a megoldás mégis saját kótfőből jött.
De legyetek erősek: kezdenek eltünni az úgynevezett: "bödönös" porszívók. Egy fiatal kis suna a TESCO-ba már úgy is tudja - hogy amit én keresek az nem porszívó - hanem takarítógép. Ő már így tanulta.
Így jártam egyszer amikor kértem egy fagyit és jól kioktattak, hogy "az nem fagylalt kérem - hanem jégkrém". Hoppáááá.
Tisztára fagyinak nézett ki pedig - kérdeztem is, hogy "mi a különbség ?" - erre azt mondták, hogy "azt nem tudják, de náluk csak jégkrém kapható".
Van vagy 40 féle ilyen-olyan szines UFO-kinézetű kis parasztvakító vacak - de olyan, aminek felül egy függőleges motorja lenne - alul meg a bödön - az már csak méragdrága, vízes, szőnyegtisztítós, meg a fenetudja milyen verzióban létezik csak.
Gratula Halalosztó a gépszörnyhöz. Szerintem jó lett. Most vagyok én is ott, hogy csinálok egy hasonlót. Nálam egy 120 literes műanyag hordó az alany és az egész gép felsőrészt rá fogom illeszteni. Meglátjuk hogy sikerül.
Visszatérve a szerkezetedhez, szerintem azért kap a prószívód egy kevés anyagot, mivel nincsen egy olyan része a bevezető csőnek, ami az anyagot levele irányítaná. Próbáld ki lehet, hogy jó lesz. Egyébként én is a GPS által közölt rajzot veszem alapnak.
Az azért mond valamit, mégha nem is vastagon van szedve, hogy a műanyag kütyü 65 kg-t, a fém meg 40-et bír. Ez több, mint 50%-os többletteherviselés... Ekkorát nem tud tévedni a katalógus.
Egyébként meg nem erről beszéltél, mint az ábráid is mutatják. Itt és most lehetőség lenne arra, hogy a sokat emlgetett tévedésedet beismerd. Igaz, ez semmit sem befolyásolna - de legalább lenne hivatkozási alapod (mert egyelőre csak beszéltél erről az opcióról.)
sokat. igazi "kreálmány" lett a szerkezet. amolyan sufni tunning (egy alátét ide, egy csapágy oda:)), de egész jó lett. persze a kinézete az még a pórias külsőt mutatja, mert körbeépítve majd később lesz:)
de a tolómotoros, golyós sines megoldást használtuk. de mint kiderült olyan nagyot emelő tolómotort valszeg csak külföldön lehetne kapni. így a más által rajzolt ollós verzió lett továbbfejlesztve.
Ha tényleg tuti felsőszekrény akasztót akartok akkor más kell mint ezek a kütyük..:)
Saját anyagából a szekrénynek kell szabni egy olyan méretű anyagot ami megegyezik a szekrény tiszta belméretével, és kb 6-10 cm széles. Ezt fel kell rögzíteni (tipli) a szekrény belső felső éléhez rögtön a hátfallemez elé, úgy, hogy oldalra is ki ki legyen rögzítve. Amikor felszerelésre kerül a sor egyszerűen át kell fúrni az egész anyagot a hátfallal együtt... ennél erősebb nem létezik, sőt arra is kiválóan alkalmas, hogy ha szar a fal akkor szinte bármennyi tiplivel megerősítve fel lehessen szerelni. ehhez a hatlapfejű állványcsavart ajánlom téglához, és betonhoz. Azért mert ennek a menetkiképzése megegyezik majdhogynem a hagyományos facsavarénak (amit mára már szinte kapni is lehetetlen), és kellően vastag ahhoz, hogy biztonsággal megtartson szinte bármekkora szekrényt. Nem utolsósorban pedig még az is a hatlapfej mellett szól, hogy ezt csavarbehajtógéppel be lehet tekerni, mivel létezik olyan dugókulcs aminek olyan a befogószára amit lehet használni a csavarbehajtógépekben (meg minden hagyományos tokmányban). Nem szabad elfelejteni, hogy a hatlapfejű csavar alá kell venni alátétet, mert köll és kész...:)
hamarosan elkészül a tv emelő szerkezet, amihez ötleteket adtál, anno. plussz valakitől kaptam még rajzos segítséget is. ha kész van teszek fel pár képet róla.
Szóval ez az egész L vas úgy működik, mint egy szögemelő. Az gondolom mindenki számára világos, hogy a sima pajszer (emelő) hajlítva van. A szögemelő ugyanaz pepitában - annyi a változás, hogy az egyik szára 90 fokban meg van hajlítva - de ettől emlőként működik. A meghajlítás eredményeként, nem párhuzamos terheléseket oszt szét a mérlegelv alapján, hanem egymásra merőlegeseket. Ettől azonban az emelő szárai végig hajlítva vannak.
Az pedig, hogy a függesztő szárai rövidek, nem azt jelentik, hogy nincs hajlítás, hanem csak azt, hogy kicsi a hajlítás karja - de ettől még van!
Nem azért, de... Szóval pont azt mondta mindeki (kivéve a Gyevi bírót, meg GPS-t), hogy azért "gyengébb" eresztés, mint a másik, mert a szekrény ki tud alóla szakadni. Erre te is és feri is pont ezt hoztátok fel példának.
mi a frászt szarotztok már megint valami szir-szar dolgon... még a végén veszekedés lesz...
Az excenteres akasztó a praxisomban egyetlen egyszer adta meg magát, és abban sem az akasztó volt a hunyó!!! Az akasztó a mai napig peckesen állna, ha nem a szekrény szakadt volna szét alatta!!!
Szerintem 2X év szekrényakasztása elég referencia ahhoz, hogy azt mondjam, hogy nyugodtan lehet használni a "nem illő" excenteres akasztót is. Semmi baj nem lehet belőle. Egyszerűen szerelhető (1 db fúrógép kell hozzá egy db 6-os fúrószárral) és pont.
Amúgy meg nem 45, hanem csak 40 kg az a vidám terhelés... Így jártam én is - látatlanban elfogadtam, amit írtál, osztán tessék: a katalógus csak 40 kg-t ír... :o)
Na, akkor egy kis sziltan (szilárdságtan és statika)... A hajlító nyomaték az erő és az erőkar szorzata. Az ábrán használt jelölések alapján ez nem egyéb, mint a G és a G nyilának faltól vett távolságának a szorzata.
A lemez elhajlása már egy kicsit összetettebb kérdés - ott ugyanis nemcsak a hajlító nyomaték (ami lineárisan nő a G hatásvonalától [nyilától] egészen a falig) játszik, hanem a keresztmetszet is. Miután ez a rögzítő (legalábbis, amit én ismerek) nemcsak ki van fúrva, hanem egy stadionpálya alakú könnyítéssel van ellátva, ezért azt kell megvizsgálni, hogy a gyengített keresztmetszetben ébredő, lokálisan maximális nyomaték nagyobb feszültséget okoz-e, mint sarokponti abszolút maximum. Tapasztalataim szerint igen - pont emiatt áll elő az a helyzet, hogy ez a tartó nem a sarkánál nyílik ki, hanem a stadionpálya első lehetséges helyén görbül meg. A lehetséges helyet, általában a csavarfej+alátét utáni első hely jelenti...
Egyébként ez ugyanaz a probléma, mint amit a satunál nem értettél: ha egy erő, külpontosan hat, akkor a redukáláskor (áthelyezéskor), nemcsak az erőt, hanem minden származékát (az eltolás magasságkülönbségének megfeleő karral, szrozatként létrejövő nyomtékot is) át kell helyezni.
Ami pedig a tehrbítást illeti: ott talán elegendő a 45 kg, azaz két ilyen használatakor a szekrény max tömege (tara + netto) együttesen nem lehet több 90 kg-nál. Ez általában elég - a tartóvas vonatkozásában. A baj azonban az, hogy ez a szekrény teljes egészében a aszkrény felső, fedlapján lóg. Ezt pedig az esetek túlnyomó részében max 2x2 db köldökcsappal rögzítik az oldallapokhoz. Na ez az, ami kevés!
Az általad leszól megoldánál visoznt a tartószerkezet az oldlafalhoz is hozzá van rögzítve, ezáltal nemcsak a fedlapon, hanem mindkét oldallapon is van teherviselés. Így az egész nem 4 köldökcsapon, hanem legalább 8-on, illetve a köztes polcok (ha vannak) szintén az oldallapon vannak alátámasztva. Ez pedig minimum azt jelenti, hogy fele akkora (de inkább harmad akkora - egy polc esetén ) az a teher, ami egy köldökcsap párra esik. A köldökcsapoknál meg nem a köldökcsap elnyíródása, hanem a pozdorjából vett kiszakadása a problémás - de ha kisebb terhelés esik rájuk, akkor a pozdorja kiszakadása is arányosan kisebb esélyű.
Remélem érthető volt, amit leírtam. Ha nem, jelezd.
Told beljebb az íved hegyét alkotó nyilakat a csavar mögé. Ott fog kinyílni. Összesen 2 görbület lesz. Az egyik a "szögvas" sarkánál, a másik meg a csavarfej külső élénél. A vizszintes fém lemez szépen elgörbül, a furat középvonalában. Durván ilyen lesz:
Hát én ebben az elrendezésben nem nagyon látom, hogyan tudna olyan vidáman kinyilnia az alfa szögnek ?
Egy jó nagy fakötésű alátét van a csavarfej alatt ami odaszorítja a fül szárait a korpusz tetejáhez meg a falhoz is, a korpuszt ugye a fal támasztja - ergo csak lefele húzhat - nahááát....
Szóval nem nagyon értem, hogy nyilhatna meg az a szög - hogy (ki)hajlítási erő lépjen fel- ahogy mondtátok?
Ne haragudj, de az, hogy az igénybevételekkel nem vagy teljesen tiztában, sajnos ténykérdés... (erre már a satu ismertetésénél rá kellett jönnöm.) Ha egy L alak vízsintes szárán lefelé ható erő ébred, akkor az, ha tetszik, ha nem, sajnos hajlító nyomatékot generál az L "csúcspontjában". Ez független attól, hogy felcsavarozod-e, avagy sem. Ez a hajlítás ugyanis akkor is fellép, ha a korpusz a fallal párhuzamosan csúszik lefelé. A függőleges szárat pedig a terhelés akkor hajlítja, ha a korpusz megbillen.
Állandóan azt hajtogatod, hogy te vagy a legamatőrebb asztalos, de mégis a te eszenciális kinyilatkoztatásaidtól hangos a topik.
Félre ne érts: nem az a bajom, hogy írsz, csak csináljad, hanem, hogy bizonyos dolgokat széllel szembe pisálva eldöntesz - jószerivel mindenre igaz ez- és aztán az a tutifrankó. Aki más állít, az vagy elrontotta, vagy összekeverte, vagy csak pusztán hülye.
Ezért mondom, kéne egy kis alázat, ha már te vagy itt a "legamatőrebb hobbiasztalos" :)))))))))))))))))
Erről mindig az jut eszembe, hogy hogy kiröhöghették azt a csávót - aki az irógépet először kitalálta és bemutatta - anno.
Ugyanis azidőtájt még senki nem tudott gépírni (jó vicc) - és szinte hallom a hahotát - hogy "hahaha - amig a fickó megtalál egy betüt rajta - addig mi már legalább 5-ször, rég leírtuk azt a betüt - kézzel".
Hááát - nem nagyon lett igazuk.
Utána fogok nézni - de biztos vagyok benne, hogy rengeteg bevállt újítást szakmán-kivüliek találtak ki - mert azok nem örököltek apáról-fiúra se tudást, se szokásokat...ezért bátran "belecsaptak a lecsóba" - oszt néha az jól sült el. :-))))
Itt van példának ez az "profiasztalos-dizájn" konyhabútor - amit úgy tudtam megrövidíteni 2 centivel - fűrész nélkül - hogy simán kikaptam belőle egy tök-felesleges, anyag-pocsékló elválasztót - nézd csak meg a 2 fotót amit utoljára feltettem.
Nem is látszik, hogy hiányzik egy felesleges deszka belőle.
Ez a bútor koncepciójában olyan - hogy simán születhetett volna a akár 60-as évek elejénis - mert semmit nem fejlődött azóta.
Pedig az alkotója nem több 30-35 évesnél. Valszeg ő is így tanulhatta a mesterétől, a mestere meg az ő mesterétől...csakhogy közben eltelt 40-50 év.
Ez a tipikus: "ami nagyapámnak jó volt - az jó volt az apámnak is. Ami az apámnak jó volt - az jó lesz nekem is" - duma.
Tudja a fene - ha ez-e a helyes és követendő út ? Elvégre nem hegedűt gyártunk - amin nem illik újítani - nem igaz? :-)))))
Mondom: nagyon sok szekrényt akasztottam rá, nem kis pöcs az, ráadásul sehol nem alkalmaznak benne húzásra, hajlításra anyagot, szemben a vinklibe hajtott általad preferált excenterfüles cuccal.Mindenhol nyomásra van kitalálva.
Ráadásul a tetőre támaszkodik, oldalfalba csavarozódik, jobban elosztja a terhelést a tetőlap és az oldal között, kevésbé teheli meg a szekrény felső lapjának oldallapokkal való illesztését, ami ugye a terhelést "hozza fel" a tetőlapra, akár úgy is, hogy a vinklis füllel oda juthatsz, hogy az tart mint állat, de csak a fedőlap marad a falon, az oldallapok meg kiszakadtak a tetőlap oldalából ! (tapasztaltam ilyet, leszakadás előtt értem a helyszínre, javítani hívtak ismerősök)
Nézd - az elején nekem is bele-bele kapott, amikor "kézből zúztam" a smirglikoronggal.
Dehát a fűrészporon kívül ragadt már rám annyi, hogy tudom azt a fogást - amivel oda se kap...és szabályzott mennyiséget is harap a felületből.
Legutóbb a szomszédasszony munkalapját dolgoztam el vele kézből - de nem hencegés - komolyan lapszabász-kinézetű felület és egyenesség-derékszögüség lett a vége.
Ismétlem - nekem sem ment ez így a legelején...csak belejöttem én is.
Stimmel - ők azok. Én mindkettőből kértem egy-egy darabot a kereskedőtől - és amikor otthon szétszedtem a műanyagot - azonnal döntöttem, hogy "nein, danke".
De én azt hiszem, hogy a két teherbírást igencsak összekeverhették. Akinek volt a kezébe mindkettő - az igazat ad nekem.
Na ja, de (ha jól emlékszem) a fúrógéped fixen rögzítve volt, és a lapot toltad előtte. Ajtókeretnél meg gerendánál ez igen érdekes lenne :-) Ha meg kézben fogod a fúrót, nagyon könnyen belemarsz az anyagba, vagy legömbölyítesz egy-két élt. Feladattól (és mennyiségtől) függően kézzel, vagy excenteres/vibrációs géppel csinálják - ha szükséges egyáltalán. Látatlanban ezt nemigen lehet eldönteni.
Amikor majdnem lement a nemkívánt anyag - finomabb smirglire váltassz. Gyönyőrű felületet lehet vele készíteni - megfelelő papírral.
De nyugi - megfelelően magas fordulaton a 40-es smirgli sem hagy ganédombot maga után - ne félj attól, hogy agyon lesz karistolva a felület. Szó se róla.
Én rengeteget használtam - a bútorom összes szélét ezzel dolgoztam el simára és egyenesre - működik, hidd el.
Hááááát, abban bizony igazad van, hogy téglában könnyen "lukra lehet futni" - nem úgy mint a házgyári-betonban.
Hát igen - az jó nagy mák, amikor lézeres teodolittal, miliméterre beméred az akasztó-csavarok helyét...erre fel, alatta meg egy jó nagy tégla-luk, vagy fuga van :-)))))
A Lengyel konyhabútorokhoz én még nem láttam ilyet. Beérik egy sörösdoboznál nem sokkal vastagabb vaslemezzel amin van egy 2x2cm-es luk és old meg. A pontos fúrásról meg az ilyen szuperlukacsos tégláknál nem nagyon érdemes beszálni. Ha meg a normáltéglánál téglaszélt mjdnem fugát kapsz akkor az is kétséges. A tartósinnél azért jobb az esély. Aki meg nem csak képen látott ilyet az nem 10x10 cm-es lyukat fog csinálni az akasztónak.
A járólapot is lelehet rakni misungba is és mégsem abba rakják, haladni kell a korral. Ezzel nem azt mondom, hogy ami régi az nem jó csak van nála jobb. Az ilyen műanyag kis pöccsel szerelt konyhabútorba is beleülhet a szomszédasszony és nem a függesztő lesz a leggyengébb láncszem. Bármilyen függesztöt pedig dobozonként 2db-ot szokás rakni mert jobb a tehereloszlás és nem 2-3 felsőrészt akaszt egyszerre fel a készítője.Nálunk vidéken a felsőrészt nem a csempe tetejére rakják hanem ráér a csempére 1-2cm-t.Ebből kifolyólag a felsőrészt csempevastagságnyit a faltól elkell távolítani vagy még többet a függőlegességhez. Ezeknek a kis dobozoknak a tartósinen való állítása sokkal precízebb és tágabb határok között végezhető mint a z excenteres függesztőé.
"Há' máá méér ne illene" - kedves kollega? Masszív, megbízható, könnyen kezelhető - és főleg nincs bent a szekrényben !!!! Felül meg ki látja?
Tudod te azt, hogy annak a belső-dobozos kis-cuccnak maga a műanyag-ház a teherviselő eleme - és benne tangózik egy félköríves kis lemezke - az állításhoz?
Nem is csoda, hogy vagy 8 darabot rakott bele a maestro - én se mertem volna kevesebbel - azzal a kis gyerekjátékkal.
Annyi kis pöcs bútornak simán elég lett volna 2-2 darab excenteres - 100 Ft-ért darabja...és garantálom - hogy akár bele is ülhetet volna a szomsédasszonyom - tuti nem szakadt volna le vele.
Hát ez az. A maestro a régi csempe után rakta fel. Ami csempét viszont én raktam, az meg garantáltan vízszintes. Ennyi a hiba a kettő között.
Már rég leeresztettem volna, csakhogy nem az egyszerű, excenteres akasztófület használta (ami olcsóbb is ráadásul) - hanem azt kis műanyagdobozt, amit belülre szerelnek és elvben minden irányba állítható ...egy órás-keresztcsavarhúzóval.
Abból viszont vagy 8 darabot rakott bele.
Nahát, ezt az élvezetet meghagyom neki - mert az csak gyerekjáték - nem komoly bútorakasztó. :-)))))
"... Annyival tudná javítani a szitut, ha már kúp nincsen, hogy egy spirált rak a hordóba, ..." Szerinted, mire gondoltam, amikor azt írtam, hogy légterelőkre lenne szükség???? :o))))
"... Szerintem a nyomaseses nem sokat szamit, az aramlasi sebessegek szamitanak. ..." Bernoulli úr meg forog a sírjában... A keresztmetszet változásnál ugyanis van kapásból egy dinamikus nyomásvesztésed, ami az áramlási sebesség változásától áll elő, valamint van egy nyomásesés, ami az adott átmenet és az áramlási sebesség függvénye. A helyzet az, hogy a dinamikus nyomás az ró-félszer-v-négyzet, a tömegáram (ami állandó, de csak elvileg, mert összenyomható közegnél itt is balhé van) meg ró-szor-A-szor-v. A nyomásesés, meg a dinamikus nyomsá szorozva valamilyen "alaktényezővel". Ebből pedig az következik, hogy a keresztmetszet változásánál lineáris sebesség összefüggésed van, a nyomásnál már négyzetes, valamint az alaktényező is a négyzetesen csökkent sebességgel függ össze.
Abban a hordóban szépen pörögni fog a nehezebb forgács, de az apróbb fázist nem szedi ki, az megy neki némi pörgés után a felső csonknak, és azon ki a porszívó felé.
Mert ez is egy ciklon, csak nagy tömegre választ le.Mivel a vákuum felülről "jön", egy ciklonban pedig középen van a legritkább lég, ebben is éppen egy ciklon fog kialakulni, nem indul sugárirányban keresztbe a pörgö levegőn keresztül a beszívó felé légáram.
Annyival tudná javítani a szitut, ha már kúp nincsen, hogy egy spirált rak a hordóba, hogy lefelé is ledobja a forgácsot, és jobban szétválassza a bemenetet a kimenettől.
Hosszabban pörgetné a levegőt, jobban kidobná a terhét.
Ezt konnyen ki tudom probalni. Veszek egy T-t, mondjuk fekszik. Jobbrol jon a csovon a forgacs, a kozepso szaran szivok. Szerintem ha jobbrol szep hosszu csovon jon az anyag, annak jo resze lenduletbol tovabb fog menni balra, nem fog bekanyarodni 90 fokban.
A haztartasi porszivo mondjuk 170m3/h
Az kb 50l/sec. a 63-as csoben kb 15m/sec. Vegyuk szerenyre, legyen csak 10m/sec.
Szerintem a nyomaseses nem sokat szamit, az aramlasi sebessegek szamitanak. A forgacs bejon 36km/oraval, tuti megy egy kort lenduletbol akarmit csinalsz. Es nem fog 90 fokot kanyarodni csak mert keresztbe fuj a szel. Pont azert bovitettem a kiszivocsonkot 110-re, hogy ott alacsonyabb legyen a legsebesseg, kevesbe tudja a forgacsot magaval ragadni.
Lehet, hogy rosszul láttam a képeket... Én a spirálcső (ami a hordó oldalába megy) és a tetején lévő cső átmérő arányára gondoltam. Nem láttam még olyan porszívót, aminek a szívónyílása nagyobb lenne, mint 35-40 mm. Igazából ez számít, ugyanis az itt beáramló légmennyiség (tömegárama) mozog: ha negyobb átmérőre tágul, akkor lassul, ha szűkáűl, akkor gyorsul. A szívónyomás is itt, a porszívó "házánál" a legnagyobb - az összes szerelvény, akár bővül, akár szűkül, mindig lokális nyomáseséssel jár együtt. Az pedig, hogy a porszívó csonkjához képest kétszeres keresztmetszetben, "szélsebesen" áramlana a levegő, számomra egyelőre nehezen elképzelhető.
A forgács spirálban való lerakodása nem mond ellent ennek: ha középen megszívod a hordót, akkor tényleg egy köráramlás alakul ki - alul. De hogy felül is forgás lenne és nem egy viszonylag egyenes irányú áramlás, még szintén nem bizots számomra. A lenti köráramlás pedig simán összejön akkor, ha figyelembe veszed, hogy a fenti "egyenes" áramlás is megforgatja a lenti légmennyiséget és ettől is kialakulhat forgás, számomra jobban elfogadható, mintsem az előbbi.egyszerűen azért, mert nem a gégecső oldaláról nyomsz, hanem középpontból szívsz - ez pedig nem körmozgásban, hanem egyenesen szívja meg a csonkot. Az, hogy a többszörös törések hatására a gégecsőben (csonkban) milyen irányú áramlás van, már egy másik kérdés. Ha belefújsz a csőbe, akkor tényleg érintőlegesen indul meg a levegő. Ha viszont a tangenciális irányítottságú csőre merőlegesen szívsz, akkor az onnan kilépő levegő segbességvektora nem érintőleges, hanem sugárirányú lesz... Hozzá kell tennem, hogy ez az én teoriám - ha a "felvételek" ennek ellentmondank, akkor elfogadom - rosszul tételeztem fel dolgokat.
Azt szeretném kérdezni, hogy miért kellet kézigyaluval utánmunkálni? Ragasztásnál kicsúsztak síkból a lécek, staflik? Vagy ezek vastagsága mégsem volt egyforma?
"a fúróra szerelhető gondolom itt nem játszik szerepet mert abból a legfinomabb talán 100-as, tehát az csak fémre lehet használni tudtommal festékleszedésre."
Ezt nem pont így van - Van fúrógépre (öntapadós gumitárcsára) 40 -es smirgli is - nahát ha azzal kicsit erélyesebben nekimész - akkor az nem csak a festéket szedi le - hanem az ajtófélfát is :-))))
Szóval lehet kapni 40-60-80-100 ast (kb. egy százas darabja) csak az a baj, hogy azzal homorú résekbe nehézkesen és csak némi gyakorlattal tudsz benyúlkálni. Különben szedi a régi festéket, mint az állat.
A "kopott" helyett inkább "kifakultat" mondanék, a "simogatást" konkrétan mivel gondolod? Mivel nem vagyok asztalos (a kérdésből gondolom látszott) nincsenek famegmunkáló gépeim, max a kezem+smirglipapír, a fúróra szerelhető gondolom itt nem játszik szerepet mert abból a legfinomabb talán 100-as, tehát az csak fémre lehet használni tudtommal festékleszedésre.
Másrészt ha csak kifakult tehát rá lehet festeni a következő réteget, és nem tudom eredetileg mivel volt festve, nagy baj ha más festéket kap?
Az a porszivocso 63mm belso atmeroju. A csonk maga 75mm, de a spiralcso mondjuk 10cm-el a torkolat elott er veget. En ugy gondolkozom, hogy a 2m spiralcsoben megy a cucc x m/sec-el. Aztan beer a hordoba, es felkenodik a falara, ami korpalyara kenyszeriti. A forgacsot ahogy kenyszeriti, az surlodik, lelassul es leesik, a levego meg forogo tovabb. A hordo feneken a forgacs mintaja alatamasztja hogy ottan bizony orult forgas tortenik. Tegyek bele kamerat? Vagy csinaljak ra ablakot? hmm. egy webkamera ki kell birja.
Szerinted, ha középen megszívod, akkor mitől jönne "forgásba" a levegő? A lehető legrövidebb úton, azaz közel sugárirányban megindul a szívócsonk felé - legalábbis szerintem. Pont ezért kapod meg a porszívóban a forgácsot, mert magával tudja ragadni ezen a rövid szakaszon és nem ejti el.
Ahhoz, hogy forgásba hozd a levegőt, többszörös légterelésre lenne szükség - ez kevés hozzá: főként, hogy a szívócsonkod átmérője kisebb, mint a becsatlakoztatott (idomított) csöved. Gondold meg az áramlási keresztmetszetek arányát - majdnem teljesen e szernt csökken az áramlási sebbeség (elhanyagoltam a nyomásesést). Még a porszívó cső átmérőjű oldalon sincs akkora sebesség, hogy forgásba jöjjön a levegő - nemhogy egy közel 2x akkora (azaz kmben 4x) átmérőjű bejövő csonknál.
Ezt a lefele allo csonkot komolyan gondolod? Mert a gyari porszivokban csak ennyi van, es marhara semmit sem er. Van egy nagy delonghi takaritogepem, az elso marek forgacs is a szuron kot ki.
Pont azert van az erintoiranyu bemenet, hogy korbe induljon el a cucc. Akik csak a fedelre tesznek ket lukat, azok is azert tesznek konyokot, de pont azert hogy viszonylag erintoiranyuva forditsa a fuggolegest.
Az az erzesem, hogy a rendes korforgas kialakulasahoz megfelelo sebesseg kell. Igy a bejovo cso atmeroje es a legszallitas kiadja a sebesseget, a sebesseghez kell valasztani atmerot a dobnak amiben forogni fog a cucc. A hordom tul nagy atmeroju a porszivo legszallitasahoz kepest. Ezert a V2 az lesz, hogy veszek badogot, es forrasztok egy mertezett tolcseres ciklont amit felteszek a hordo fole.
Nem 7-es, "csak" 6-os... :o) Az 5-ös viszont eredeti Stanley, kemény 10 USD volt... Ugye milyen röhej - itthona penge ennyi. Egyébként meg teszek fel képet, sőt, az ilyen voltat meg tudom most is mutatni: A kettő közül a fémgyaluról beszélünk (8 rugó volt, a kettő)
A gyalugepet az ebay-en vettem. Ugyanaz mint a tobbi 210mm szeles kombinalt gyalugep, feider(narancs), hyundai(kek). Ezt matrix-nak hivjak mert fekete, ha szurke akkor stahlmann.
(amugy jo kis elado, 45eur volt a posta hazhoz budapestre nemetorszagbol, 145eur a gep fixara, de minden nap feltesz egyet licitre. vagy hatszor licitaltam, magamnak eldontottem hogy 120eur-ig megyek. egy csomoszor ment el 122-ert, de volt hogy 145 fole toltak :-). vegul 113-ert nyertem meg, utalas koltsegevel egyutt 43000ft korulire jott ki szumma)
A gyaluimmal annyira nincs nyugom, csak az ember mindig jobbat akar. Van egy Groz cimkeju (indiai) 5-os, az tok szuperul mukodik. Fa nyele van, es kidolgozottsagaval is meg vagyok elegedve. A forgacstorot meg kell alakitani pontosra, az tenyleg sokat szamit.
Egyrészt vicc vót (ez fontos) - másrészt az ecet meg tényleg olyan, hogy adott hőmérsékleten igyekszik telíteni a közeget amelyikben párolog.
Mert a háztáji ecetnek csak egy kis része az, amelyik párolog - a többi az csapvíz és ballaszt - hiába van még lötty a tálban.
Ezért hülyeség visszatölteni a már egyszer kifőtt ecetet is - amikor vízkőtlenítjük a kávéfőzőt, például.
Tehát valaki pótolja a szobahőmérsékleten párolgó frakciót a tálban (mondjuk friss ecetet önt rá) - akkor képes az egész lakást megtölteni...ha időközben a légmozgás ki nem hordja onnan.
Annyit csak a dologhoz, hogyha a hordóba bejövő csonkra felteszel egy könyökidomot, ami lefelé áll, akkor még tovább minimalizálhatod a forgácsmennyiséget.
Te mindig csak ilyen szélsőségekben tudsz gondolkodni? Mitől elnne egy fél deci ecettől "qrva erős" ecetszag? Éppen csak "stichet" ad a levegőnek, annyira, hogy elnyomja a lakkbűzt.
Ha nem csiszolod le szinte fáig, akkor számíthatsz arra, hogy a két festékréteg "nem fogja szeretni" egymást. Vagy azért, mert egymás nem bírják, vagy azért, mert az eredeti réteggel együtt jön le az újonnan felhordott.
Én minden esetre azt javaslom, hogy duráld neki magad és fáig csiszold (vagy a kerítés deszka esetén, vastagold) le, alpozd, lehetőleg a festékhez tartozó típusazonos alapozóval és csak ezután fesd. Ha lazúrozod, akkor is kell egy alapozó réteg (általában minden lazúrnak van alapozója).
Milyen gyalugéped van? Mert az, hogy kínai, gyakorlatilag midnenre igaz...
Egyébként, meg a kézigyalu témára csak egy pillanatra rátérve: vettem a vateran egy használt fém ropánt (Stanley 6-os klón). Namármost ez mindent csinált, de leginkább mindig "felcsúszott" benne a kés. Teljesen bepipultam és vettem hozzá egy komplett Stanley kést (forgácstörővel együtt). Azúta tökéletesen muzsikál. Ezt csak azért mondtam el, mert többször volt "lelki problémád" a gyaluiddal... MOst azon gondolkodom, hogy a Senatorba is veszek egy Stanley kést (de ez egyelőre még jól muzsikál). A ropánnal is az volt a baj, hogy szerintem túl vékony volt hozzá a gyári a frogácstörő és mint tudjuk, ezeknél a gyaluknál ezen nagyon sok múlik...
Köszi, ezek szerint a viaszolás jobb megoldás? Láttam elég spéci viaszokat, nyugtató hatású, vörösfenyôkivonatos horror drága kence, de ezek szerint megéri. Üdv
Én úgy tudom, hogy nincs mit csinálni vele - hagyni kell kiszellőzni oszt kész. Addig viszont bűdös mint a vadállat.
De láttam én olyan bútorlap "fűrészárút" is - amelyik még 1 hónap után is olyan bűzt árasztott az új bútorból - hogy nyitott ablaknál aludtak februárban, mert fulladtak meg tőle.
Tudna valaki valamit javasolni? Már két hete lelakkoztam egy ágyat. Azóta mûhelyben volt, még szabadban is kivittem mikor jó idô volt. Most bekerült a szobába és dôl belôle a lakkszag. Lehet ezt valamivel esetleg semlegesíteni?
A házunk egyes ajtói amik a szabadba nyilnak, illetve tartógerendák fából vannak, valami sötétbarnaszerűségre vannak festve, ahogy a kerítés is (bár ez utóbbi cserére szorul). Ránézésre megérettek egy kis felújításra. Ezeket simán újra lehet festeni (tehát rá még egy réteg festék) vagy inkább le kell csiszolni és úgy festeni? Tudom hogy látatlanban nehéz erre mit mondani, de némi infó nem árt. Köszönöm :)
Vettem a powerbelt-nel 63-as csovet. Az egyszeruen beleeresztem a csovet a hordoba mellett dontottem, ugyis lesz V2, egyelore jo ez is, inkabb legyen kesz es lehessen hasznalni.
Tanulsagok: - a bauhausban lehet kapni 75-os lefolyocsovet es idomokat. ebbe pont passzol a 63-as cso kulseje. Igy nem kell a szivo oldalon beledugni a csobe semmit, amin felakadhatna a cucc. - a fenti csovek nem pvc, hanen polipropilen anyaguak, amihez nem kot a sziloplaszt egyaltalan... - a hordo tetejehez nem kell a pant, mert a vakuum durvan a helyen tartja. - altalaban a fittingekhez nem tettem be a gumikat, es nem is erzem hogy kellenenek. alig van szivargas a toldasoknal. - a hordonak valoszinuleg tul nagy az atmeroje a legaramhoz kepest, nemi forgacs atmegy a porszivoba. mondjuk ha a hordoban van 15-20 liter, akkor a porszivoban egy fel marek. ez nem sok, de a bena papirszurohoz kepest sajna az. huztam harisnyat a szurore, igy konnyu levenni rola a forgacsot.
- a kinai gyalugep egesz jo, bar vastagolaskor tenyleg csak 90% az elszivas. plusz a kestakaro ize hasznalhatatlan, mert elhuzott allapotaban pont ott van, ahol en szeretnek lenni.
Gyorsan tablasitottam egy asztallapot. Tok jo lett. Kiveve hogy a tetejet kezigyaluval hoztam sikra, es a csomok mellett nehol kicsit feltepte, annyit meg mar nem akarok csiszolni belole.
Meg vagyok lepve, mármint, hogy írásban válaszoltak. Én az új árat bruttóban egy százassal kevesebbre saccoltam, dehát a mai gazdasági helyzetben, a magas infláció ... a kenyér is drágult december óta:-( Ezek szerint az enyém még jobban megérte az árát, mint gondoltam. x31mail kukac yahoo pötty com-ra küldd át kérlek.
Kellemes meglepetés! :) Ma reggelre itt figyelt a nem kicsit (hanem nagyon) részletes árajánlat a Paliszandertôl a Roblandra a mailemen egy 8 oldalas (!) pdf formájában. Tartalmazza a lízinglehetôségektôl kezdve a gép és tartozékainak minden paraméterén át, a részletes árajánlatokat (beleértve a Szervizmérnök által végzett gazdaságos beüzemelés és betanítás árát ami az érdekesség kedvéért: 4,5 óra - 22050 Ft) Ja, még pályázati szaktanácsadásukat is a figyelmembe ajánlották! Egyébként az alap-alap ROBLAND X 310 CE normás 3 LE-s kombinált gép 1 051 343.- +ÁFA -itt.
Hát igen - elvégre a betelefonálós játékok is legálisak.
Ráadásul az 1 darab (egyetlen) szlovák emberé az egész - teljes Kelet-Európára....csak M.o.-n állította fel az "üzemet". Lehet máshol nem engedték meg ezt a szélhámos munkát.
Vagyis nálunk vannak azok a kuckó-stúdiók - ahonnan vaggy 8 nyelven rikácsolnak a luvnyák, hogy "há híjjon mááá valaki, híjjon máá valaki" - miközben a sok hülye percekig hallgatja emeltdijasan a robotot.
/off Ez a sorsolósdi k..va szar meló, csináltam párszor. Mindig kell lennie közjegyzőnek és egyik-másik elég kekec. Bizonyos esetekben a szerencsjáték felügyelet is képviseli magát.Volt nyilvános is amikor egy 5 méter átmérőjű medence volt megtöltve sorsjegyekkel és egy kisgyereket "kértünk kölcsön", húzzon egyet. Az én személyes tapasztalataim természetesen nem zárják ki a mutyit. /on
Igen, ennyire hülye a publikum.. nem csak az egyházi, hanem majd a teljes ország:((
példa: kolléga szórólapot szórt hagyományos szöveggel... Az eredmény siralmas...
Jött a szikra. A szórólapszöveget kiegészítette azzal, hogy aki felmutatja az kap 5% kedvezményt! Az eredmény megdöbbentő volt... szinte napokig folyamatosan csörgött a telefonja amikor ment a szórás!!! A hülye pógár meg fel sem fogja, hogy pont +5% al magasabb alapárból ad 5% minuszt a kolléga... Neki csak a kedvezmény számít...:(
Mindig is hangoztattam, ha csak egy kicsivel lejjebb lenne az erkölcsi mércém a mostaninál degeszre tudnám keresni magam a hülyéken...
Van viszont valami, ami nálam még az állandó akciózásnál is jobban kibassza a biztosítékot: Ez az állandó NYEREMÉNY.
Ma már egy budikefét sem vehetsz úgy, hogy ne vennél részt valamilyen nyereményjátékban.
Eszem-faxom megáll, hogy minden szir-szar holmival Opel Corsát, luxus-utat, plazmatévét, öröklakást lehet nyerni.
Kik nyerik meg ezeket? Mikor van a sorsolás - miért nem publikusak azok?
Ha én egy párezer Ft-os holmihoz valóban egy Opel Corsát sorsolnék ki - akkor egy hétig nyomatnám minden médiában, hogy: "ime a szerencsés nyertes - tessék csak tovább vásárolni, bátran!!!!"
Jaaa - meg még az se kutya, hogy ma már az egyházi TV-műsokhoz is tartozik SMS-küldő nyereményjáték, brutto 300-ért, olyan kérdésekkel, hogy:
"igaz-e, hogy katolikus egyházfőt pápának hívják? Igen-Nem."
Hányinger, komolyan. Ennyire hülye lenne ez a publikum?
Feltétlen írdd meg, hogy mint válaszoltak. Nagyon meg lennék lepve, ha kapnál egy árat. Valószínüsítem, hogy személyes találkozót ajánlanak fel az ügynökükkel.
Nálam ez történt. Az ügynök felméri, hogy mit gyártasz, és ehhez képest mond egy árat, ami csak x napig él (akciós).
Az ügynök kissé elkéset nálam, miert a levelemre 3 héttel később reagált akkor meg már ott vigyorgott a használt de újnak kinéző X31 a műhelyben.
Az árképzésről: Az ajtóhoz amiket csinálok kell vasalat, tömítés stb. Bementem a helyi zárkereskedésbe, 22van weboldaluk és kinéztem a megfelelő cuccokat az árak is jók voltak. A weboldalon volt olyan, hogy kupon nyomtatás, amivel az "akciós" cuccokat az ott meghírdetett áron akciósan lehet megkaptni (olyasmi, mintha előre megrendeled, aztán a boltban átveszed). Amikor másodszor vásároltam, olyan 1000Ft nagyságrendben vettem tömítőprofilt. MEgjegyeztem, hogy láttam a neten, hogy ennyi, meg annyi az akciós ára.
Attól kezdve minden tételre min 10% kedvezményt kapok (kérés nélkül), de van amire 30%-ot. Ja és itt nem az áfa meg az adózás náélküli ügyletről van szó, mert számla is van hozzá.
Lehetne ezt úgy is, hogy eleve mindenkinek ugynanannyiért adnák, de ez nálunk nem divat. Én még nem láttam pl. olyan autó hirdetést, ami ne lenne akciós, vagy árelőnyős vagy ennyivel olcsóbb. Erre harap a nép úgy látszik.
Amikor a régi cégünknél egy bazi nagy hangárépület hátsó felét akartuk leválasztatni, a kőművesnél nem volt,
-centiméter
-vízszintező
-függőón.
A falat szemre 15 centis csámpássággal rakta keresztben az épületen, én szemre láttam, hogy ferde, szóltam a főnökömnek, akkor derült ki, hogy semmilyük sincs, mert ezeket kértük tőlük ellenőrizni az alapot.
Aztán felrakták a falat, 5 méter magas, 10 méter széles, középen egy ajtóval.
Én másfél évig féltem az egyik oldalán dolgozni, mert ha jobban meglegyintetted az ajtót, ingott a fal egésze, merthát bekötni a szélét, vagy beékelni a tetejét azt kompletten elfelejtették.Isteni csoda, hogy nem dőlt rá senkire.
Ez egy kis irodahaz, de tippre igy 600m2/szint. Szerintem nem veste volna le, mert akkor tul vekony lesz a szelenel...
Egyesek szerint sullyed a haz kozepe, azert van a lejtes. Teny hogy hiaba ragasztjak vissza a jarolapokat a lepcsohazban, par honap es ujra feljon, latszik hogy deformalodik valami.
Beszarok, hogy miket meséltek. Ezekszerint, én még kussoljak is a 2,5 centi csámpásságommal.
Hát én azt a műszaki ellenőrt rúgnám tökön - aki aláírta, hogy
"Alulírott, Gipsz Leopold - műszaki ellenőr - ezennel tanúsítom, hogy a megszemlélt mű megfelel a bemutatott dokumentációnak, az érvényben lévő építési szabályoknak és a jegyzőkönyvben foglalt minőségi kitételeknek is.
Fentiek alapján, a munkát elfogadásra ajánlom."
Na én ezzel vésetném le a görbeséget - de nem az én villany-vésőkalapácsommal - hanem egy spiccel és egy félkéz-kalapáccsal. És még a gumivédőt is leszedném neki a spicc nyeléről.
Ha ez vigasztal, en egy kb 10 eves irodahazban dolgozom. A fodemek olyan szinten homoruak, hogy bizonyos irodakban nem lehet normalisan elhelyezni egy szekrenyt. Mert olyan ferden all, hogy eldolne, ha keresztbe teszed, akkod meg nyeklik szet, szorul az ajtaja.
"Hogy a kurvaéletbe lehet így építeni? Mert 1-2 mm-t lehet ugyan hibázni ...nade 2,5 centiket? Mindössze másfél méteren? "
Talán nem vigasztal, de olyan helyre költöztünk, ahol az egyik szobában 2,5 méteren 8 azaz nyolc centiméter volt a szinteltérés!! Azt hittem meg lehet szokni, de felújítás közben rájöttem, hogy ezt én biztosan nem tudom elviselni. Megpróbáltam levésni a fölös betonmennyiséget, végül feljött minden, több mázsa beton, és újra aljzatbetonoztattam. Vétek lett volna erre a trehányságra svédpadlót fektetni. (nem is lehetett volna) Most boldog vagyok, csak azt szidom, akitől vettük, ő építette. Pontosabban barkácsolta.
Igen, alulról felfelé dolgozik a burkoló. Viszont minden esetben ellenőrizni kell a vízmértéket (ez most úgy tűnik kimaradt)
Ritkán ma is kérnek kötésbe rakott csempét. Nem biztos, hogy a burkoló a hibás benne, ha a tulajnak az az elvárása :-))) Időnként még a rikító narancssárga "panel" csempe is követelmény (persze ma már 6000/nm áron)
Mifelénk Apám egyszer megjegyezte egy mesternek hogy elég borsos áron dolgozott, az úgy faképnél hagyta hogy aszongya az öreg: alig értem utól az udvar végébe hogy elnézést kérhessek és kifizessem. :))
A cso veget igy is ugyis athatas alakura kell alakitani. Ugyhogy tenyleg logikus hogy elobb a csovet megdolgozom a hordora simitott 40-es csiszolopapirral, aztan korberajzolom, es dekopir.
A fedele kb 1-es acellemez. 40 cm atmero. Irtoztato milyen durva melynyomo egy dekopirral meghajtva.
Te, én ezt a mondatot nem értettem: "Szóval a burkoló azért kezdi FENTről rakni a lapot lefelé, mert az látszik szemből"
Én azért nem nagyon komálom, hogy felrakok egy csempét a levegőbe - és az az anyag puhasága miatt szépen kúszik lefelé.
Ilyen alapon a házat is lehetne a tetőtől lefelé építeni - mert akkor tuti a magassága :-))))
Én úgy láttam, hogy mindig valami szilárd és vízszintbe-hozott élről kezdik a rakást és nagyon is alulról-felfelé.
Ha padlóról kezdik, akkor a simító léccel gyártanak egy vízszintes nulla-szintet, ha a levegőből indulnak - mint én most - akkor egy szintán vízszintes segéd-lécet szegeznek a falra.
"A bútort mindig a csempéRE rakják és nem alá."
Ezt sem nagyon értettem - hisz a bútor alsórésze itt is a csempe felett van. Ezért is nem fér be.
A csempézés alja természetesen a bútor-színt alatt van vagy 6-8 centivel...tehát pont úgy - ahogy te is mondtad.
Ami a csempére-csempe dolgot illet - nyugi. A felxibilis, jóminőségű ragasztó sose engedi el - pláne ha a régicsempe fel is lett borzolva egy kis 40-es smirglivel előtte.
A kötésseel való csemperakás meg messze nem oldja meg a derékszögüség problémáját.
Azt viszont nem hiszem el, hogy a mai világban létezik még akkora zsír-paraszt - aki kötéssel rakna normál-csempét - mint anno az állami fiúkollégium vécéjében rakták volt.
Távol álljon tőlem, hogy kioktassalak, de... Szóval a burkoló azért kezdi FENTről rakni a lapot lefelé, mert az látszik szemből. Ott viszont vízszintesnek kell lennie. Az, hogy a szobafal nem derékszög, gyakorlatilag "szabványos" - meg is őrül tőle minden burkoló. Szerintem ennek korrigálására találták ki a diagonál rakást. Amit pedig feri írt, abban - sajnos - nagy igazság van. A bútort mindig a csempéRE rakják és nem alá. Ennek számtalan oka van, pld az, hogy így nincs gondod a befér alá, nem fér be alá kérdéssel. Ha pedig a bútor és a fal között fütyül a szél, akkor szigetelni kell a nyílászárókat.
H te meg képes voltál a csempére csempét tenni, akkor.... hát nem is tudom, mit mondjak. Ami biztos, hogy jobb lesz, ha elköltözöl, vagy felkészülsz arra, hogy elég sűrűn újra kell csempézned a szomszédasszonyt. A csemperagasztó ugyanis a fényes csempefelületről egy kettőre le fog jönni - nem ma, nem is biztos, hogy holnap, de a holnaputánban már reménykedhetsz.
Az a középső szokott olyankor a sötétkonyhás lenni, és ezért ott nem lehet gáz, mert nincs szellőzés.Vagy kicsi a légköbméter, vagy a kettő együtt, már nem emlékszem.
Hát itt most az történt, hogy fent volt a csámpás, házgyári csempe - jött a "maestró" - és arra igazította a bútor felsőrészét - hogy az "fusson a tájjal".
Utána jöttem én csempézni. A bútor már kész volt - nekem meg ki kellett hozni valahogy a derékszügüséget meg a vízszintességet is.
Az meg plusz vastagságot hozott magával - így hát már szűk lett a hely a bútornak.
Namindegy, szétkapom az alsórészt oszt nekimegyek a körfűrésszel - hisz van már benne némi gyakorlatom :-))))
Na ezért van az, hogy én mindig egészre rakom a csempét, és csak menjen neki a csempének a szekrény, alul is, felül is, nem a csempe szélét passzítom a bútorhoz.(micsoda hülyeség)
Így aztán a kutyát nem érdekli, hol mi ferde, úgyis takarja a bútor a csempét.
Persze a bútoros szaki ott elszúrta már, hogy nagyra szabta a bútort.
Hát, kedves kartácsak - A MUNKA BAJJAL JÁR !!! - mese nincs.
Hencegtem volt nektek, hogy felvállaltam a szomszédasszonyom kicsempézését - ott, ahová a 80 rugós konyhát gányolták frissiben.... amit láttatok.
Nahát neki is kezdtem - és jó szokásom szerint fel is csavaroztam a vízszintes-derékszöges vezető-léceket a falra - és döbbenet:
A másfél méteren 25 mm-ert hibázott a vízszinthez a régi csemperakás - na de az "asztalos-maestro" által felrakott bútor is.
A derékszögüséghez meg egy ecset-nyélnyi vastagság hiányzott a falból.
Hogy a kurvaéletbe lehet így építeni? Mert 1-2 mm-t lehet ugyan hibázni ...nade 2,5 centiket? Mindössze másfél méteren?
Na mindegy , megcsináltam, ez lett belőle. Jobbra fent lehet látni a rést a csempe és a bútor között (a vízszintesig) - de azt majd a "maestro" korrigálja. De nem ez a poén !!!
Meg ez. De még ez sem a poén.
A POÉN AZ:
Hogy a faszául kikorrigált csemperakás után - A BÚTOR ALSÓRÉSZE MÁR NEM FÉR BE A HELYÉRE.
Kb. 15 mm-t kel lekapni a kész bútor hosszából - a korpuszból és a munkalapból is.
Elvileg azert jobb a szogletes doboz csatlakozas, mert minnel inkabb a fal menten kell belepjen a cucc. a csobol meg ugye csakl egy vonal van fal menten.
De kezdem erezni, hogy a tolcser es kulon gyujto fontosabb lehet mint a becsatlakozas alakja.
Kirajzolni kulon mokas lenne, mert a hordon van egy korben merevito borda pont ott!
Klassz terv, ismét egy hordós project :) örülök, hogy dolgozol vele és majd tegyél fel képet, ha készen vagy. Cserébe, ha készen vagy a nagy művel, megkapod a tartalék hordót, hogy ne kelljen a kivágást visszafoltoznod. Sajna a forrás, amint az néhány hónapja írtam, megszűnt :(
Én a helyedben azt tenném, hogy simán ellipszissel lépnék be a hordóba, kör alakú csatlakozással. A hordón tök mindegy, hogy téglalapot, kört, vagy ellipszist kell farigcsálnod - ekkora átmérőjű fúrod úgy sincs. Tehát marad az, több kis luk és a köztük lévő anyagot dekopírral, ollóval, vagy sikítóval, vagy multiszerszámmal kell átvágni. A hordóba benyúló csövet pedig célszerű meghagyni, mert szinte jobban megvezeti az anyagot. A szabásmintához pedig célszerű egy hullámpapírt meghajtani a hordó átmérőjére és kifarigcsálni a csővel való csatlakozást. Ezután ezt ráteríteni a hordora és a kivágott részt átrajzolni. Lehet, persze rektifikálni is egyet, áthatás szerkesztésével, de szerintem ezt még az egyetemen se tanultátok (buta villamos mérnökök...:o)) ). Mi, okos gépészek tanultuk, de a rosseb se emlékszik rá - talán csoty puszira kirajzolja neked... :o))
Nem, NEM HASZNÁLT légszűrő kell oda - hanem vadiúj. Megéri - mert asztalosnál gyakorlatilag végtelen az élettartama.
Most kapásból nem tudom az árát - de az utángyártottat nagyon emberi áron is meg lehet venni a kamion-ellátóból.
Egy 15-20 ezret futott szúrő már szart sem ér már !!! - kifújni sem lehet - mert pont a legfinomabb por ágyazza be magát a pórusokba - onnan az még mosva se jön ki többet.
Ok. Megcsinalom a dobozt rendesen. Aztan ha egyszer elmegyek veszek egy tabla horganylemezt, akkor csinalok rendes tolcsert. A hordo olfalat meg befoltozom.
Mas: Voltam reggel az optibelt kft-nel. Siman van barmilyen atmeroju cso, meterre. Vegul 63mm-est vettem, az olcsobbikat, ebbol 2500 volt a 2meter. Ebben muanyag spiral van, az acelspiralos joval dragabb lett volna (nem emlekszem mennyi :-( )
A tölcsér persze jobb lenne, mert az választja le a nehezebb darabokat a levegőtől.
Régebben agyaltunk rajta, honnan lehetne szerezni nagy - kamionos- légszűrőt, a kimeneti szűrőnek.
Nos, a szamara szűrője jó nagy átmérőjű (30cmkörül), és olcsó.Abból lehet egymás fölé rakni akár 8-10 darabot is, három menetes szállal, meg két fedlappal össze lehet fogni őket, és pár ezresből megvan a nagy kimeneti szűrő.
De ha valaki tud olcsóbb nagyot más tipushoz, szóljon!
Hasonlo okok miatt van nalam kb 1 1/2 eve 3 db egyedileg ontetett kulcs . Meg az uzemanyagot se fedezne amit fizetni akarnak erte . Elozoleg potolva lett egy csomo veret ,ratet ,kulcs stb . Ebbol kiindulva ezt is azon az aron szerettek volna atvenni.
Pedig az az egész sava borsa. http://members.optusnet.com.au/waynedavy/ http://billpentz.com/woodworking/cyclone/CyclonePlan.cfm összehasonlíthatatlan a kettő a ciklonos és a ciklon nélküli
epitgetem a forgacslevalasztot. felmerult egy kerdes.
a hordo oldalan akarom bevinni a bemenetet, erintoiranyban, hogy szepen elindulhasson forogni. csinalok egy fa dobozt, amibol ki van metszve a hordo. ezt a hordohoz csavarozom, es a dobozba meg lehet a csovet rendesen rogziteni.
a kerdes az, hogy a dobozbol legyen teglalalap alaku nyilas a hordoba, es a cso a doboz falaban vegzodjon, vagy a cso menjen be a hordoba, es igy a hordo belso falan egy ellipszis nyilas legyen?
az elso mellett szol, hogy a megnovekvo keresztmetszet miatt lassul az aramlas, szep egyenesen indul a forgasba a cucc, meg a gyariak is igy neznek ki.
a masik meg nyilvan egyszerubb, meg merevebben lehet benne rogziteni a csovet.
Igy nez ki most. Csak a leendo doboz alja es teteje van odaszoritozva, a harmadik lap csak a parhuzamossag es a tavolsag miatt van kozte. A hordo tetejenek kozepebe bele van ragasztva egy 110-es cso, onnan jon egy szukitovel a proszivo.
Szintén a Plusban, régóta látok egy fúrógépet (csak nem túl olcsón) amin valami olyan porelszívó adapter van, amely a korábban emlegetett falfúrásból eredő port azonnal felszippantja és a tokmány alatti kis zsákocskába gyűjti. Nem tudom ismeritek-e, nem tudom mennyire hatásos, aki nap mint nap falat fúr, annak akár hasznos is lehet. Maga a fúrógép az szerintem átlagos kínai valami.
A félreértések elkerülése végett: természetesen én nem a hölgyeket akartam cikizni ezzel a fúrógéppel (de az is lehet, hogy akkus csavarozó volt) inkább csak ezt a "lady marketinget".
A küszöböt végülis telefonban lemondta, de előtte egy másik telefonban érdeklődte meg az árat. Az volt neki természetes, hogy egy asztalos kb 4 órás elfoglaltságban 2000 ft ot ér... ez volt kb 3-4 éve... Én nem akartam ezen nyerészkedni, mivel dolgoztunk már oda eleget, de legalább nullszaldót ki szerettem volna hozni belőle... a 2K-ra akartam még elkérni 2.5 K pénzecskét, és ezen sokallt be:(
Szemét aljas vállalkozó vagyok na.. csak a lehúzáshoz értek... meg biztos az adót is csalom...
Hát szerintem mifelénk egy szaki azt csinálta volna a hülyéjével - hogy elviszi neki a küszöböt, megmutatja neki, bepróbálja a helyére - oszt megkérdi: "fasza lesz így ?".
És ha a csávó kitart a 2 rugó mellet, akkor azt mondja: '"csak vót fasza" - és helyben vagy a térdén ketté tőri.... vagy ha maszívabb a darab, akkor a körfúrészt is előkapja - a nagyobb "művészi hatás" érdekében.
Tudtommal addig volt közöttünk hölgy - ameddig be nem gerilla-marketingezte nekünk azt a sunyi lapszabó-céget.
Oszt amikor észrevette, hogy itt sok ugyan az "amatőr-asztalos" - de nem az nem azt jelenti, hogy ugyanannyi a "hülye-asztalos" is - akkor jobbnak látta többet nem részt venni a csevejbe.
pl a város másik végén sokat melóztunk egy időben egy családnak. A befejező munkák után még felkértek egy sarokvédő, és egy komplikált küszöb gyártására. Én osztottam szoroztam... A sarokvédő alapáron az kb 2000 ft lett volna, és a küszöb meg kb 12.000. Ebben a küszöbben benne volt a kiszállás ára is, és ha mind a kettőt megrendelték volna akkor ez nekem max nullszaldó lett volna! Megkérdezi a tulaj, hogy mennyi lesz, mondom 14 K a kettő... Na ja, de mennyi külön külön... Én gondoltam csak nem veszi meg a 2000 t magában így elmondtam, hogy 2000+12.000. Na szép... a 12 K ra kiakadt (teljes nullszaldós lettem volna velük!!!) De a sarokvédőre azt mondta, hogy kell... Ezt már akkor mondta amikor telefonon beszéltünk. Megcsináltuk, elvittük. Elővesz 2000 ft-ot, hogy ki akar fizetni... Nem is kicsit lilult be az agyam:( Megkértem, hogy ne sértsen meg! De nem értette... Elmondtam neki, hogy a gyártás és a szerelés magában csak kb 4000 ft érték volt (ezen megint felháborodott!! Pedig ez egy hülye formájú egyedileg legyártott 1.2 fm hosszú spec pipaléc volt íves lezárással a tetején, spec kevert színnel pácolva, és 3 réteg lakkal lekenve, és az egész 3M márkájú kétoldalas habos ragasztócsíkkal szerelve...), és az, hogy a XX.k.-ből Káposztásmegyerre kimenni az kb 5-6 liter benzin oda-vissza az meg nem nagyon hatotta meg:(
Szóval jól összevesztem vele, mert tényleg egyéni sérelemnek vettem (ezt vele is közöltem), hogy ő egy asztalos vállalási értékét kb óránként 95 ft-ra taksálja.:(
Szal nem csak te futsz bele hülyékbe... Ja volt egy másik hasonló is. Az az előleggel játszott el... Elmegyek, felmérek, megegyezek. megbeszéljük az előleget, és azt, hogy 3 hét múlva kész a dolog. A kedves megrendelő kéri, hogy másnap rendezzük az előleget. Mondom ok. Másnap hív, hogy ő most külföldön van halasszuk el 1 héttel.. mondom nekem oké, van mit csinálnom... Eltelik a hét, újabb telefon még 3 nap. oké... 3 nap múlva még kér 4 napot, mert nem ér rá...mondom oké... eljön a nagy nap! megyek a pénzért... kérdi a kuncsaft, hogy akkor 1 hét múlva számíthat e a dolgára!!! Teljesen fel volt háborodva mikor azt mondtam, hogy innentől 3 hét... mondanom sem kell valami csúcsvezető volt...
Azóta minden megrendelőnek külön felhívom a figyelmét az előleghez képesti gyártási időre...
Sziasztok! Nem tudom van e köztünk hölgy... Kedves dolgot láttam ma valamelyik Plus áruházban: "Női fúrógép" A nőisége abban rejlett, hogy könnyű volt, kis teljesítményű, szőkére festették (magyarul sárga) és volt neki a szárán egy kis szíj, amivel csuklóra köthető. Így alkalmas viselet karkötőként, és ha netán elejti a delikvens használat közben, nem esik rá a körömcipőre.
ha veszel 1000 ft-ért vmit, és ad engedményt, nem veszít sokat (a nyereségből). ha veszel 100ezerért, és ad, akkor te nyerhetsz sokat, de ő sem veszít. viszont így legközelebb is oda megyek, nem a prakkktiba pl.
Én is sumákoltam már árakkal. Mert - valljuk be - néha az ügyfelek is nagy gazemberek.
Megcsinálták velem azt, hogy ajánlatott kértek 20-30 egységre - én marha meg becsülettel megírtam, hogy akkor az mennyi.
Erre fel rendelt 2 (kettő) darabot - de a 20 darabos áron.
Amikor berzenkedtem, akkor csakhogy le nem szélhámosozott - hogy "a kütyü annyit ér - mint amennyit 20 darabnál mondtam - mert különben nem adtam volna annyiért".
A vadbarma nem számolt azzal, hogy nekem mekkora spórlás volt "egy piszokkal" 20 darabot beszerelni 600 km-re a bázistól...szemben azzal, ha 2 darabért küldtem ki a brigádot - ugyanoda.
Azon már fel se háborodtam, amikor megkérdezték, hogy 1 darabra mennyi a "mennyiségi diszkont"?
Mert hogy ha meg lesz elégedve, akkor sok ügyfelet hoz majd. De a diszontot most adjam, az 1 (egy) darabra.
Szerintem fogsz kapni arat . De valoban eleg nehez egy pontos osszeget meghatarozni. Kb ugy nez ki, mint egy auto vasarlasakor . Van egy alap, es a rengeteg kiegeszito es bisz-basz felarasan kerheto. De nem hiszem ,hogy titkolnak amikor 17 623 Ft a havi lizingje ennek a gepnek es ezt szamtalan helyen lekozlik.Az osszeg csak nagyjabol mert valamelyik nap lattam es kb .ez a nagysagrend marad meg . Ha valaki el akar adni valamit annak kell tudni arat mondani .
Ha egy kosza kerdesre el tud engedni 10-20%-ot, akkor az pontosan azt jelenti, hogy elsore le akart venni 10-20%-ra. Es aki at akar verni, azzal en nem szeretek uzletet kotni.
95-ben alakult a kolozsvári Krónika napilap. A magyar tulajdonosok természetesen egy pesti gazdasági-igázgatót ejtőernyőztek ki oda - nehogy a rományok átverjék öket a beruházásnál.
Ennek a fickónak volt viszont egy heppje - mégpedig az, hogy bármekkora árat is mond neki egy iparos - abban, szerinte, minimum 20% lauf van - és őt márpedig azért fizetik a tulajok, hogy ezt megspórolja a cégnek.
Persze, senkit sem ismert ott és azokra az iparosokra hagyatkozott, akiket a leendő, helybéli, szerkesztőségi tagok ajánlottak.
Csakhát nagyon hamar beégtek a pesti faszival - mert az pofátlanul alkudott...volt olyan villanyszerelő, amelyik egyszerüen elküldte a picsába az ellen-ajánlatával.
Eljött a bútorozás ideje - képzeld 3 szint (x cca. 150 m2), íróasztalokkal, szekrényekkel, PC és fax-asztalokkal, konferenciateremmel...szóval 80 főre mindennel ami kell.
Hívtak is egy román csávót, az felmért, elment, számolt, szerdára visszajött az ajánlattal.
Igenám, csak a pesti faszit hazarendelték - ez meg ott állt a papírjaival a kezében. Szimpatikus csávó volt - ezért a lézengő firkászok behívták - és kiváncsiságból megkérdezték, hogy mennyi a poén? Ez megmondta.
Nahát azok meg kioktatták, hogy ne annyit mondjon, hanem 25%-al többet - mert úgyis le lesz alkudva.
Az csak pirult - ilyet még nem csinált pláne ilyen luxus-melónál....de belement a játékba.
Tetemrehíváskor 1:1 -ben az lett - amit a fiúk mondtak. A magyar diri élből levágott 20%-ot - azt mondta: "ha kell a meló, ennyit kifizet...de többet nem".
A román srác vette a szerepet - nem mondott igent azonnal - másnapig időt kért. Persze, reggel korán már ott volt, hogy "OK a bót ennyiért is - legfeljebb ő is odaáll a gép mellé."
A poén az volt, hogy miután aláírták a szerződést, kijött a diri és két újját a nadrágszíjjába szúrva, önelégült pofával azt mondta: "látjátok fiúk, így kell ezekkel beszélni - máris átbaszott volna 20 %-al.
Ha tudta volna a marhája, hogy ha nem kötekszik, akkor 5%-al még ennél is olcsóbban megkapta volna....
persze néha tényleg nehéz megbecsülni, hogy mennyi lesz a munka, de a kedvenc kőművesem ilyenkor azt mondja, hogy ezt most tényleg nem lehet m2-ben számolni, kiszorozza ember*órabér, és megbecsüli, hogy mondjuk másfél nap. ez is járható út, a lényeg, hogy tudjaaz ember, hogy mennyi. persze az igazi az, hogy itt van x m2, vagyis az ár x-szer ennyimegannyi. az első kőműves, aki nálunk dolgozott (nem sokáig) pont olyan volt, mint írod, és még az öccsét is rámszabadította volna, aki ács, és mondtam neki, hogy adjon ajánlatot a tetőre, anyag, munka, idő stb, erre küldött (!) egy fecnit, hogy egymillió-háromszáz, pont. végül nem ő csinálta...
De van: Veszprémben (vagy a környékén), valami "terminator" ember csinálja... Eldobható kézi körfűrésszel és élére állított fúróállványba fogott fúrógéppel véglegesített élkidolgozással. Nem ismered véltelenül? :o)
Én mindent elhiszek, sőt tudom is hogy így megy, de... Ha én megkérdezem, hogy mennyi akkor válaszoljon...Ez meg az én üzleti stratégiám... A halálom az a hozzáállás mint az építőipar emelt szinte már tökélyre.. kb így szól: "csókolom! nem fogunk összeveszni..."
De én egy arab bazárban biztos, hogy meg lennék kergetve.... Ha kérek valamit, és úgy gondolom, hogy az adott termék adott áron nekem megéri eszembe sem jut, hogy alkudjak...
De máig nem értem azt a logikát sem. hogy ha az egyszeri vásárló kér egy bigyót, akkor az eladó mond egy árat. erre a vásárló meg azt mondja adja féláron, és elkezdenek alkudni... Én nem vagyok ellene az alkunak, de csak azért adja valaki olcsóbban mert olcsóbban kérik az szerintem nem kóser... Legyen az, hogy 1 bigyó10 forint, és ha kérek 10 bigyót akkor már feljogosítónak érzem azt, hogy alkudhasson a vevő az árból, de az, hogy egy bigyó árából csak azért engedjen valaki, hogy ne annyi legyen az ára az szerintem hülyeség... Tudom, hogy vannak "rendszerek" pl az arabok, vagy a cigányoknál, ahol ez be van árazva, de én az ilyen dolgokat nem szeretem...
Volt- van egy komoly megrendelőm. ő egy ékszernagyker vezére. Amikor az első munkát csináltuk nála ő is megpróbálta, hogy adjak 10% árengedményt... Mélyen a szemébe néztem, és megkérdeztem, "maga eddig csak cigányokkal, és arabokkal üzletelt? erre mondja meglepődve, hogy nem. Akkor jó mondtam én, mivel én egyik sem vagyok, és nincs benne az árban az a bizonyos 10% lauf..." De ezek után még azért kibővítettem a mondandómat olyannal ami kicsit elvette az élét a felhorkanásomnak. Azt mondtam neki, xy úr, ha én tudok engedni a vállalási áramból 10 %-ot az azt jelenti, hogy én 10%-al többet akartam elkérni magától egy olyan munkáért ami 10%-al kevesebbet ér, ergo át akartam volna verni. De mivel nincs ilyen +10% benne, így azt az árat kapta amennyit ér ez a munka. Tehát ez azt jelenti csak, hogy én nem akartam 10%-al átverni... Ezen elgondolkodott, és igazat adott... Azóta is többször dolgoztunk már neki, és egyszer sem kezdte el újra ezt...:)
2 óra alatt!!! Nem vicc! De ugyanez van Hong-Kong-ban is, sőt a világ legjobb szabói ott dolgoznak... a legtöbb menő üzletember ha arra felé jár betérnek a Hong-Kong-i szabókhoz, és amíg várnak a transzferre addig elkészül az öltönyük-szmokingjuk, akár több darab is!
Ugyanez megy az egész arab-világban, vagy Törökországban....de még a karibi térségből is ugyanezt hallottam - azoktól, akik ott túristáskodtak.
Abból indulnak ki, hogy a magas, szőke, kékszemű túristának úgysincs a vérében az, hogy ha valamiért 10 tallért kérnek tőle...arra ő ajánljon 2-őt...oszt a végén elvigye 4-ért.
Ha egy ilyentől egszer 10-et kértek - akkor vagy kifizeti a 10-et...vagy otthagyja. És akkor még mindig utána lehet szaladni, hogy "shahib, shahib, for ejt isz gúd, bát ónli for júúú" :-))))
De ha csak napi 2-3 nem-alkudozót kifog - aznapra már megvan a kajája - és hiszed vagy nem - de ott ez a gazdasági alap-mértékegység.
Igenám, de mondjuk a belvárosban - a "Szitiben"- a menő üzletekben, ahol mondjuk egy igazi angol szövetből a méretedre két nap alatt megvarrják a legújabb divat szerint a komplett öltönyt úgy, hogy egy öltés hiba nincs benne, és mindezt kábé ötezer forintért, ezt nem illik, ki is van téve mindenhol a tábla: "Fix price"
Ilyen helyeken úgy illett kérdezni:
Can you give me any discount? :)))))))))))))))
És tudott! Onnantól már pont ugyanúgy alkudoztunk, mint ha a piacon lettünk volna.
De ha az elején nem kérdezel így bele, kidob a boltból!
Igen, ez ismerős - én is jártam így egy szerszáboltban. Csakhogy ez a párbeszéd így ment (mert én is bedobtam - pusztán brahiból - hogy: "....egy kis engedmény nincs?")
- Ez mennyi ?
- 6850
- És nincs ma valami akcióféle, vagy engedmény? - (mosolyogva)
- Ha akarod, akkor van. 6 rugóért kereken, jó lesz ?
- Nanááá, hogy jó lesz - és köszi szépen
De nincs vége a sztorinak. Távozáskor eszembe jutott hogy nem kaptam semmilyen papírt sem - ami arra kell, hogy otthon összeadogassam, hogy mégis mennyit baxtam el aznap.
- Figyú te, adj máá valami blokkot, vagy valamit...mer' estig elfelejtem mit mennyiért vettem.
- Hát adtam engedményt, nem? Akkor mit akarsz még ?
én megkérdeztem egy boltban, hogy kedvezmény nincs-e. azt mondta, hogy jó, akkor mínusz 10 %. hoppá. kapcsoló volt egyébként, és még csak gyarkan sem járok oda.
Ugy dolgoznak, hogy van egy legalacsonyabb ar, amiert meg eppenhogy megeri neki eladni (lehet hogy nem is keres rajta, csak segit elerni az eves kvotat a gyartonal/nagykernel), es van egy listaar, amibe bele van kalkulalva a fonok szeretojenek a szulinapi ajandeka is.
Innentol ez egy (amugy jatelekelmeletben sokat kutatott) jatek. A legnagyobb arat kell mondja a ket hatar kozott, ami meg alatta van annak amit hajlando vagy erte adni.
A tovabbi parameterek alapjan tobb fajta strategia letezik a jatekban, ilyen fontos tenyezo pl hogy a felek mennyire ismerik a hatarokat. Mert ha pl nem tudod a listaarat, akkor listaar-1ft-ra mondhatja a kereskedo hogy ebben mar benne van az egendemeny.
Mindenkeppen meg akar ismerni, hogy jobban meg tudja becsulni mennyit vagy hajlando adni erte. Esetleg hogy mennyi jovobeli bevetelre szamithato toled, aminek remenyeben engedhet a hasznabol most.
Én az ilyen rejtvényeket egy cégtől akik el akarnak nekem adni valamit, eleve komolytalannak tartom.
Valamikor venni akartam egy autót (kb 10 éve volt) felhívtam a céget és megkérdeztem, mennyibe kerül a listaára, és megadtam azokat a paramétereket amit a cég kívánt. Erre a dieler nekiállt hablatyolni, meg hogy személyesen meg mindenféle izé...
Bedurrant az agyam, és még egyszer megkérdeztem, hogy akkor most mennyi? Erre csak tovább hablatyolt. Erre csak annyit mondtam, hogy most veszített el egy fizető ügyfelet.. végülis kb 2 milláról volt szó, ennyi meg belefér nekik mint ügyfélvesztés...
Én úgy tartom, hogy egyenes kérdésre egyenes válasz, főleg ha pénzről van szó! Aki ennek nem felel meg, az át akar verni.
A gép új árát csak a paliszander tudná megmondani, de ki tudja miért, titkolják. Volt nálam a területi képviselő és ő sem árulta el, látva, hogy nem tőlük fogom megvenni, de nagyjából (+-100e) meg tudtam határozni, hogy mennyi lenne.
Ami ennél pontosabb infót ad az az alábbi link, ahol meg lehet nézni, a 300-as, általam csak játékgyalunak titulált metabot.
Most beszeltem egy technikussal ,a hivatalos ,gyari 80-as 2500Ft/m az Anest-nel . A 120 is ennyi ,he-he :)Nem tudom ,hogy ezekben van- e minosegbeli kulonbseg de nalam ez a tipus nagyon sokat kibirt . Csak a figyelmetlen emberek taposasat nem :(
"akkor valamiféle anti sztatikus cső kell rá" Bizony az kell ! Nekem a 120- as elejen mar le kene cserelni 1-2 metert . Multkor lattam a Zsalu Kft-nel Pomazon ilyet ,de valami olyan elkepeszot arat irtak ki meterere ,hogy most mar megvarom a Lignot . Torgyandoktor azert meg hatastalanitott nehany gabona bombat es a chilei cserkot is a fule moge akasztotta .
A Concordia meg a Debihez hasonlo szerelvenyeket arul.
Én úgy tudom, hogy nem mindegy, hogy milyen cső megy az elszívóra! Ha minden igaz (majd kijavítotok ha nem) akkor valamiféle anti sztatikus cső kell rá.
Bááár, lehet ugyanott kapni müanyag flexit is - tudod, az egy acél merevítő-spirálvázra húzott, zsugorított műanyag-(fólia)cső - az talán jó ilyesmire. Az aztán hajltgatható - és bírja a vákumot is.
Jaaa - és ez is olyan 100-120 -as átmérőjü lehet - de tartok tőle, hogy ez drágább a 100-as aluflexnél.
Jóvanna - tudod te miről beszélek. Az emberek szegények voltak, kapni nem lehetett semmit - mégis meg szerették volna oldani a problémájukat.
Ma már nem így van, ne félj semmit. Még 20 év se telt el - de akkorát változtak a dologok - mintha 100 év lett volna. De jól van ez így....illetve másképp nem is lehetne.
Azt hiszem te is meglepődnél ha meg kellene csinálnod egy olyan régifajta mázolt konyhabútort...
"Van egy tök-üres konyha - megjön a szaki az aktatáskányi szerszámával - és mire elmegy, van mibe pakolni a cuccost. Ilyen értelemben konyhabútor az - akárhogy is vesszük.
"
Szóval csak egy kérdés: Beköltözéskor a háziasszony miért pakolt ki a költöződobozokból? Azok is ilyen értelemben konyhabútorok voltak-akárhogy is vesszük...:DDD
Nézd: a festett kredencen sincs se munkalap, se élfólia, se kivetőpánt - de attól az még konyhabútor.
Van egy tök-üres konyha - megjön a szaki az aktatáskányi szerszámával - és mire elmegy, van mibe pakolni a cuccost. Ilyen értelemben konyhabútor az - akárhogy is vesszük.
A vágások egyenesek voltak, a derékszögek "90 foknál forrtak" - de az illesztések is becsületes pofát vágtak.
Hja kérem, hogy nem voltak meg hozzá a mai csecsebecsék ?...hát igen, más korszak volt.
Ismerem én is a baltás-láncfűrészes melót. Nem csak ennyit - hanem a komplet házat is összedobják ezzel a módszerrel.
Egy ismerősőmnek csináltak egy ilyet...nem is olyan kicsit, lehetett olyan 4,5x7 méteres az alapja - de a haver külön imádta, hogy olyan "eredeti-rusztikus" a kivitelzése...nem pedig az az ikeásan-művi, "giccses-újgazdagos".
Egy hűtőkamionban hoztak el a lenagyolt a darabokat hozzá (azt tudtak szerezni erre a fuvarra) - a "finomhangolást" meg a helyszínen végezték - láncfűrésszel - pont úgy, ahogy mondtad.
Ennek már vagy 7-8 éve...de nem volt baj a házzal, ma is megvan neki.
Hááát, lehet ma hihetetlenül hangzik, de az akkori időben nem létezett sem mai értelemben vett munkalap (amit ki kellett volna vágni) de a tekercses élfóliáról meg még pláne nem is hallottunk.
Úgy oldották meg, hogy szereztek a bútorgyárból olyan (jó vastag) lami-csíkokat - amik a legjobban a mostani dekor-csíkhoz hasonlított - azt ragasztották fel pálmatex féle cipőragasztóval - amit viszont a cipőgyárból szereztek.
Ez volt a luxus-megoldás. Mert egyébként kigittelték, lecsiszolták - és befestették az éleket.
A mosogatót meg akkoriban nem integrálták bé a bútorba - az mindig is egy különálló darab volt és "maszkator"-nak hívták. Valójában csak 3 oldala volt és szemből tolták alá a mosogatónak.
Volt ott "teknyika", kérem. A szerszámokat meg valóban sűrűn élezte - még fűrészfog-reszelést is láttam nála. De gyorsan ment.
hmmm... én sok mindent elhiszek, de azért ne essünk át a lovon...
hogy vágta ki a mos.tálca helyét? hogyan fóliázott?
Ha pedig bármit is gyalult kézzel akkor hány fm gyalulás után kellett elővenni azt a nála nem lévő homokkövet amivel újra élezte a gyalut... meg egyebek...
A lényeg, hogy nyílt egy kimondottan Stanley szerszámokat árusító bolt a XIII. Pannónia utca 33-ban. Kések, vésők, fűrészek, gyaluk, mérőeszközök, alkatrészek - elmondás szerint a teljes spektrumot árulják, de hozzá kell tennem, én még nem jutottam el hozzájuk (9-17-ig vannak nyitva).
"Mert van olyan asztalos aki 1-2 szerszámmal ezeket megtudja csinálni de azt hosszú hosszú ideig gyakorolta és tanúlta"
Hát igen - tán meséltem is - ha nem látom a 2 szememmel - ma sem hiszem el:
1 darab kézifűrésszel és 1 darab kézigyaluval (+1-2 semmiséggel) a csávó leszabott-összerakott egy máig működő konyhát...azt is más bútorból szétszedett, fehér lamiból.
A fickó gyári asztalos volt - még nem is a mesterfokon - hanem valami széria-fázist végzett ott...és délutánonként eljárt fuserálgatni egy kis mellékesért.
Hol volt még akkor lapszabászat meg egyéb ilyen "erotikus intézmény"? De a kézi-körfűrészt, meg a gépgyalút is csak úgy nézegettük az akkori Neckermann-katalógusokban - mint más a pornólapokat :-))))
Majd ha igazán hatalmába kerít ez a HOBBIASZTALOS érzés akkor a hokedli után jön a kisszekrény, nagyszekrény, függönykarnis és a többi. Mert van olyan asztalos aki 1-2 szerszámmal ezeket megtudja csinálni de azt hosszú hosszú ideig gyakorolta és tanúlta. A Hobbiasztalos-nak erre kevés az ideje. Sajnos a legtöbb ember a saját kárán tanul, én is elfogyasztottam 3 felsőmarót amire rájöttem, hogy egy komolyabbat kell venni.Sokmindent meglehet csinálni az elektromos kézigyaluval is csak a merőlegességet meg a párhuzamosságot nehéz vele tartani. Amire ezek sikerültek legtöbbször a méret alá kerültem. Lehet, hogy én vagyok a balfácán.Nagyon sokat kell azzal is dolgozni, hogy sikerüljön a munka.
az lehet, csak arra, hogy havonta-kéthavonta csinálok lécből-stáfliból valami kis vicikvackot, nemigen éri meg nekem kombigyalut venni soksok pénzért. ha fűrészárut veszek, egy kis mosoly árában meg tudom gyalultatni (mondjuk gerendát), stáflira meg erős túlzás lenne, ha a hangfal alá akarok tákolni valami kis hokedlit... azért azt is nézem, hogy mi éri meg nekem, és mi nem. egyébként tegnap nszk-s kis kézigyaluval (belkkendekker, 370 W) frankón legyalultam azt a pár stáflit, igaz, nagy géppel gyorsabb lett volna, de időm az speciel akad néha.
köszi mindenkinek a válaszokat. a mélységállítás párhuzamosság-ellenőrzésére igyekszem figyelni, már amennyire a szememtől telik.
Szia! Errol van szerintem szo: http://www.paliszander.hu/index.php?page=term_detail&id=129
En olyan 1.3 milliora tippelnek a a szabasz konzollal szerelve. Azt ketlem ,hogy 400 lenne az uj ara. Persze ettol meg nem lettunk okosabbak, ami az eredeti kerdest illeti .
pontosan azt nem lehetett érteni amit lackok olvtárs is említett. egyszerű kérdés volt, és egyszerű válasz vártam. Most sem tudom, hogy mennyi volt (max gyanítom, hogy a példád során valamennyire közelítettél az árban, de a 2 millát ezért a gépért sokallom új árban...).
Ha problémás leírni-közölni akkor írd azt, hogy nem kívánod megadni, nincs ezzel sem semmi baj. Pánzügyi dolgokat mindenki belátása szerint osszon meg egy nyílt fórumon.
Azt én se értem mennyi volt, mert egy két ismeretlenes egyenletben adtad meg a megoldást! A te áradat az új ár kizárólagos ismeretében lehetne csak ebből megmondani! Erzsébeti kérdése pedig egyszerű volt és egyszerű választ várt. -Mennyi volt? Válasz: -xxxx forint
Na de én segítek...:))..Mert emlékszem a vaterás cikkre: Ott olyan 110-130 körül kínálták és az volt a leírásban, hogy az új ára kb. 400 ha jól emlékszem.
Nemtudom de ha van valakinek egy egyengető gyaluja meg egy felsőmarója akkor az elektromos kézigyalu az egyik leg haszontalanabb szerszám, szerintem. Bár én is vettem egyet PARKSIDE márkát nagyon jó minőség de talán kétszer használtam.
Az Einhell gyalu használható ,csak vásárlásnál nézd meg ,hogy a mélységállításkor a talp a késtengelyhez képest párhuzamosan mozog-e ,vagy ferdén. Az enyémet kb 0,5 mm lemezzel ki kellett hézagolni és azóta használható. Megjegyzem , az "előd"
Black&Decker gyalunak a " cipőjét se köthetné meg" .
Az rengeteg használat és kb 15 év után adta meg magát és már nem volt rentábilis a javítása. De sokkal finomabban kezelhető és pontosabb gép volt.
Alkalmankénti használatra kis gyakorlattal az Einhell is megteszi.
Egyébként egy haverom járt Kínában egy ilyen gyárban ( kereskedő) és az mondta ,hogy a termék márkája a műanyag granulátum színétől és a sor végi matricától függ.
Konkrétan az új ára/2 - 100e . Forgózsámoly nincs alatta. Eddig egyszer kellett elfordítanom, amikor egy használt ajtólapot "fordítottam át". A hosszlyukfúró mellett nem fért el az ajtólap. Erre a célra van egy békám amivel pillanatok alatt el tudom fordítani.
Amikor a sokkal durvább, zajosabb és otrombább Einhell helyett ezt választottam - a fehérvári Praktikerben csak sápitoztak - hogy "hogy lehetek olyan hülye, hogy ezt veszem - hisz ez egy akkora gané márka, hogy részükről nem is hozzák többet".
Lehet az Einhell is működött volna - de annyira kimunkálatlan, sorjás és darabos volt az egész - hogy már csak ezért sem volt hozzá kedvem.
Csodálkoztam is, hogy egy eléggé ismert hobbi-márka (mint az Einhell) hogy tud ilyen bárdolatlan, trehányul eldolgozott darabot kiadni a kezéből - a mai világban? Ennél finomabb munka volt a román, szocialista ipar által gyártott MG4-es fúrógépen...1978-ban. Pedig az se volt kutya ám :-)))
A csúcs az volt az Einhell-en, hogy a védőház simán egy "hőálló-ezüst" fajta kályhafestékkel volt lefújva - körömmel vált le róla, komolyan.
Kés szempontjából alapvetően két féle létezik: az egyik kb 5-6 x 1,5 x 82(gyalulási szélesség) - ez általában átfordítható (2 élű), keményfém - tompulás esetén eldobható/andó. A másik egy testesebb, vaskosabb, szélesebb penge - bocs a méretét nem tudom. Ez általában fenhető. Az előbbi a szokásos, nagymárkáknál is létező késfajta (hívd fel az eBoltot, ott meg tudják mondani, melyik van a gépben). Ebből a legjobb beszerzési forrás az Alby, ahol FERM pengékat árulnak: egy készlet (2 db kés) tavaly 620 Ft volt. Bármely másik gyártó ilyen kése 1500 környékén kezdődik. Ez viszont mind a bosch, mind a Metabo, mind a Skill gyalukba teljesen jó (apósoméknak ilyen gyaluik voltak)... Ami még biztos, hogy a "gagyik" közül (OK, TIP, stb) az Einhell messze a legjobb.
Haha - hát Agojama-ból árultak másféle gépet is, mint az én körfűrészemet?
Komolyan mondom - 1000 gépet láttam, amióta barkácsolok - de én ezt a márkát se azelőtt- se azóta nem láttam-hallottam...csak a körfűrészemnél.
És tényleg nem lehet rossz szavam se rá - végezte a dolgát böcsülettel - pedig azért elég sok métert lekaszaboltam vele.
Tán még a hangja is barátságosabb lett - mint amikor megvettem - lehet vagy azért, mert megszoktam...de az is lehet, hogy kicsit összecsiszolódtak a dolgok ott bent, az áttételházban :-))))
köszi. falcolni ez szerintem nem tud, de nem is akarok. stáflit meg lécet szeretnék gyalulni alkalomadtán. kés szempontból kompatibilisek lehetnek egy márkán belül? köszi
Konkrétan nem ismerem a típust, de ami az olcsóságot illeti - ott csodadolgok tudnak történni... Nekem egy Agojama típusú gyalum van, amit a tecsóban vettem kb 4 kFt körüli áron. Állítom, hogy semmivel sem rosszabb, mint bármelyik másik... Ami pedig az árdifferenciákat illeti, ott nagyon befolyásoló tényező lehet a gyalu teljesítménye, illetve (ez pofátlanság, de hát így van) a falcolási képesség, illetve ennek mértéke. Arról van szó, hogy a gyalu konstrukciója olyan-e, hogy valamelyik oldalon képes-e "besüllyedni" valamilyen vál mellett, vagy mindkét oldalon, majdnem a gyalulás szintjére van lehozva a motorm illetve a szíjhajtás háza. Annyit még a dologhoz, hogy ezeknél a kézi gyaluknál, igazából nagy eltérés nincsen: szép felületet legfeljebb 1 (de inkább 0,5-0,8) mm fogásvételnél tudsz előállítani - tehát a max. fogásmélység 2, ne adj isten 3 mm értéke, parasztvakítás.
Köszönöm, A gépet használtan vettem, itt a fórumon is téma volt, hogy van egy ilyen gép a vaterán. Na ez az a gép, de nem a vaterán vettem, hanem hagyományos módon. Érdekel valakit az ára? Forgács elszívóval +összes eredeti tartozékával, gépkonyvel egy százassal volt több, mint egy új metabo játékgyalu. Annyira új volt, hogy nálam már többet kopott december óta, mint annak előtte.
az itteni árak cirka megegyeznek a kiskerrel a barkácsboltjuk szerint, mert ők kedvezménnyel kapják. nekem még siófok is egy kicsit messze van, de már elérhető. köszi mégegyszer.
Lehet kapni - többféle kivitelben és megoldással egyaránt. A pontos nevét nem tudom - a XV ker. Rákos úti vasboltban (Wesselényi utcai megállóval sréhant szemben) van a kirakatban is. Nem egy olcsó hely, de kapható.
nem tudok olyan kulcsszót beírni a guglinak, amire értelmes találatot ad. nagyságrendileg menyibe kerül, ha találok? (mire számítsak, miben reménykedjek addig, amíg nem találok? :))
Hatalmas szoras van az araban attol fuggoen hogy hol veszed.
Nekem 2 eve kellett, es akkor az OBI-ban volt a legolcsobb, de nem bent a vas-szerszam cuccnal, mert ott draga, hanem kint a kerteszet eldugott sarkaban.
sziasztok, van az a szárral rendelkező U-vas, amit bebetonoznak, és arra ülteik a gerendát. hogy hívják azt? és szerintetek azt lehet kapni készen különböző gerendaméretekhez?
1. a kezikeszulekben ugy tippelem, hogy a tengely bordas, a meghajto tarcsa igy tud rajta csuszkalni ahogy a tengely maszkal. Lokdosni meg kell egy attetel, akar bolygomuves a tarcsa belsejeben, es a tarcsa lapja hullamos, tamaszkodik valami gorgonek.
2. csiszolohenger, allvanyos furogep, samliasztal fabol lukkal, akar alul csapaggyal amiben csuszik a tengely. Es mondjuk egy labpedal vagy egy ablaktorlomotor, ami tekergeti az elotolast.
Az egyik forgatja a hengert, a másik -jóval lassabban- emeli-süllyeszti.
Az ábrán látható felül, hogy két szíjhajtás van benne.
Sztem az egyik az emelésé.Nagyon úgy tűnik nekem, hogy a 30-as tengely a motor kimeneti oldaláról (alsó vég a rajzon) egy áttétellel kapja a fordulatot.
Erről a tengelyről két szíj megy tovább felül, 310 és 320.
Ezek egyike lehet a forgatás, a másik az emelés, de az nem látszik, melyik melyik.
Sztem az emeléshez olyan a tengely, mint a jobb horgászorsók tengelye, végtelencsigás marás van benne.
Ha meg szeretnéd valósítani házilag, sztem egy kézifúrót kéne kerítened, olyat, amit csak le-fel kell nyomkodni, és ettől fúr.Abban is ilyen végtelencsigás bemarás van.
(végtelencsigás izé nem tom valójában milyen néven illetendő, aki tudja, mondja meg!)
T Urak! az itt látható videó <a href="http://www.taunton.com/finewoodworking/ToolGuide/ToolGuideArticle.aspx?id=27731" target="_blank"></a> csiszoló oszcilláló mozgását milyen szerkezettel lehet létrehozni? Van ilyen kézi gépben is
itt a robbantott ábra de én ebből sajna nem tudom kisilabizálni. Ha van valakinek ötlete, dokumentuma, kérem ossza meg.
nálunk a plafont lambériából (ereszburkoló?) csináltuk, és inkább összement (itt-ott kilátszika nyerscsík a lazúros felületen). a hajópadló dettó. pedig a fél telet úgy töltöttük, hogy a falak meg a vakolat párásított bőven, folyt az összes ablak.
Szokott még olyat is csinálni, hogy a gépnél a törésgátló külső oldalán, ahol véget ér, eltöri a drótot (jó, mi?Törésgátló töri a drótot, de mivel egybeöntik, mitől ne törné????)
Ott is mozgasd meg, hosszában nyomd össze a drótot.
Csiszolásra gyakran használt flexnél a por behatolt a kapcsolóba és eleinte csak a bekapcsolást tette esetlegessé, később lehetetlenné. Szétszedéssel, tisztítással javítottam. Azóta rendszeresen kifúvatom a port a gépből, különösen a hűtőlevegő járataiból és a kapcsoló környékéről.
Másik alkalommal is fokozatosan erősödve jelentkezett a hiba: bizonytalan indulás, váratlan fordulatszámingadozás, elerőtlenedés, érzékenység mozgatásra. Majd be diliztem, mire rájöttem: a hálózati zsinór egyik ere a törésgátlónál eltört, kívülről nem volt semmi jele.
Elkezdtem a dupla ajtót. A tokjával kezdtem, ezzel csiszolás előtt vagyok, az ajtólapokat ma kezdtem. Közben csináltam fotókat, sajos az albumban a sorren mefordult, igy hatulró előre van időredbe (nagyjából)
Szia ! Igy felig latatlanban azert elegge nehez pontos arat beloni ,akar ennel a konyhanal ,vagy barmilyen butornal. Egyszer egy tapasztalt ember azt mondta ,hogy" nem neked kell lenni a legolcsobbnak ".Azt veszem eszre ,ha mer normalis arat mondani az ember annak erteke lesz . Elkezdik becsulni a kapott munkat ,minoseget es a szakit aki keszitette. Mellesleg 200 alatt nincs konyha . Elmesz felmerni ,tervezgeted , beszerzed az alapanyagot ,kiegeszitoket stb . Az 1 db polctaroert pontosan annyit rohangalasz mint 100 -ert.Le kell szallitani, beepiteni . A ket vegen illesztett pultnal mindegy ,hogy a ketto kozott 60 cm vagy 3 m van. Ha a gepeket beallitod vagasra, furasra,marasra szinte elenyeszo az idokulonbseg , fele vagy dupla annyi alkatresz legyartasanal egy ilyen , tucatnyi alkatreszt igenylo darabnal .
Ha tomor frontot keszitesz , ott mar nem lehet ecsetelni ,lazurozni meg hasonlo hazi praktikakkal barkacsolni. Masok az elvarasok. A jo felulet meg sokba kerul ,meg még több munkaba.
Mellesleg a hetvegen kiprobaltam egy bukk frontos konyhan egy uj lakkot . Ilyen celokra eddig fedonek a Milesi LGA 83 -at /35 gloss/ hasznaltam . Ez az uj szinten Milesi ,PU tipusu de sokkal nagyobb a kopasallosaga .LGA 231 /40 gloss/ az edzoje a szokasos.
Sajat higitoja van, valoszinu valami lassito adalekot is tartalmaz mert kicsit hosszabb a szaradasi ideje . Ennek kovetkezteben gyonyoruen kifeszul a lakk , a szokasosnal surubb anyagot lehet kifujni, igy nehezebben folyik meg, vastagabb lesz a reteg es mégsem krateresedik.
Először kenéssel kezdtem de annyira szívta hogy nagyon sokszor kellett kenni. Kenés után a falnak támasztottam és negyed óra mulva szinte száraz volt. Igaz , hogy a napon volt de nem hinném ,hogy elpárolgott. Utána tértem át a merítésre. Parafinolajjal is jó víztaszítást lehet elérni csak kicsit drága. Bár sokszor a drága az olcsó idő és energia ráfordítás szempontból.
Nincs semmi gond a "technológiáddal", a rigófüttyös anyagra reagáltam, hogy azt nem is lehet nagyon kezelgetni. Az első lépés valószínűleg a szárítás lenne. Egyébként a merítéssel sem biztos, hogy több olaj szivárog a fa belsejébe, mint ha kennéd. A lenolaj amúgy is inkább a filmképzők közzé tartozik, mint a telítő anyagokhoz.
Beereszteni valószínűleg nem tudod, de nagyobbra biztos nem fog már dagadni. :)) Mindenesetre továbbra is fenntartom, hogy deszka kerítést (főleg nyáron) nem szerelünk hézag mentesen. Lambériát például még beltérben sem szoktam szorosan összeszorítani.