Keresés

Részletes keresés

Rainvan Creative Commons License 2020.10.10 0 0 39312

 Negyven évvel ezelőtt az Esti Hírlapban:

 

Polihisztor64 Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39311
Vid ispán Creative Commons License 2020.10.09 0 1 39310

Nekem a Free As A Bird annyiban volt élmény, hogy amikor jöttek a hírek, hogy érkezik, kicsit megtapasztalhattam, milyen lehetett anno várni egy új Beatles-lemezt. A megjelenés napjának reggelén nyitáskor rátörtem a Szervita téri Fotexra az ajtót és követeltem az Anthology-t. Persze fogalmuk se volt, mi az. Aztán valakinek beugrott, hogy a Blikk szerkesztőségében van a premier és meg is lehet ott venni. Életemben egyszer, akkor vettem Blikket, hogy megnézzem, hol a szerkesztőség. És tényleg, beléptem és szólt a Free As A Bird, egy sose hallott, új Beatles-dal. A fíling feledhetetlen volt.

 

Ja, amúgy az Index elengedte ezt az évfordulót, ma nem írtak róla. 

Előzmény: Rock'n'RollMan (39309)
Rock'n'RollMan Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39309

Sztem a másik 2 se érte el a Beatles színvonalat.

Előzmény: Gideon's bible (39308)
Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39308

George egyetlen rossz pontja nálam ama harmadik dal megfúrása.

Előzmény: Vid ispán (39304)
Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39307

Dallamos vacakolás.

Fáy,elmész te a jó büdös stb.

Beatlesben nem ismerek tréfát,sajnálom.                                                 

Ilyen esetekben elveszítem a humorérzékem.

Előzmény: rubbersoul1968 (39303)
Rock'n'RollMan Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39306

Nagyon jó!!

Előzmény: Vid ispán (39304)
ficere50 Creative Commons License 2020.10.09 0 0 39305
Vid ispán Creative Commons License 2020.10.09 0 3 39304
rubbersoul1968 Creative Commons License 2020.10.08 0 0 39303

Nagyon nehéz ilyesmit érvekkel megtámogatni. Idézzem a híres bonmot-t? "A Velvet Underground első lemezét kevesen vették meg, de azok mind zenekart alapítottak." Vagy hivatkozzak tekintélyre? Fáy Miklós írta: "akkoriban nem volt akkora eset, sem közvetlen hatását, sem anyagi vonzatát tekintve, de évek múlva a Velvet Undergrund az alternatív rock­zenében ugyanaz, mint a dallamos vacakolásban a Beatles."

Lehet, hogy két ennyire fontos zenekarnál már eldönthetetlen az elsőség, és csak az egyén echo chamberén múlik, melyik felé hajlik. De hogy a Beatles a szerethetőbb zene, az nem vitás.

Előzmény: Mr Mustard (39288)
Rainvan Creative Commons License 2020.10.08 0 0 39302

Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39301

Kis hülyék korrekciót hajtottak végre,hogy egyem a szívüket.Pontosabban törölték a cikkecskét.

Előzmény: sutcliffe (39300)
sutcliffe Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39300

Szégyen.

A régi index biztos főoldalon hozta volna, nem a mínuszos hírek között.

Előzmény: Gideon's bible (39297)
sutcliffe Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39299

Épp most akartam írni ezzel kapcsolatban, de megelőztetek. 

" A fiúk EGYIKE különösen tehetségesnek bizonyult." 

Elképesztő...

Előzmény: Rainvan (39298)
Rainvan Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39298

igazán nagy sikereket ért el szóló karrierjébe is

 

Az egész szösszenet színvonala "11 éves Pistike fogalmazása" jellegű. Elég mellbevágó, főleg ha az ember összehasonlítja ezzel az alig fél évvel ezelőtti cikkel:

https://index.hu/kultur/zene/2020/04/09/beatles_50/

Nyilván nem tökéletes, de meg van írva, összeszedettebb és érezni rajta, hogy nem öt perc alatt csapták össze.

Ezt a két nappal előrehozott "köszöntőt" legfeljebb azzal tudom mentegetni, hogy biztos Lennon szerencseszámát akarja szimbolizálni a sorok száma. :-/

Előzmény: Gideon's bible (39297)
Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39297

Kilencsoros témakifejtés.

Hölgyeim és Uraim!

Íme,az új Index!

Előzmény: Vid ispán (39296)
Vid ispán Creative Commons License 2020.10.07 0 0 39296
Rainvan Creative Commons License 2020.10.06 0 0 39295

 Négy Beatle-ből egy ezt a könyvet ajánlja :) 

Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.04 0 0 39294

Sarkítok.

'69 aug. 20-án,amikor utoljára voltak négyen együtt recording session-ön az Abbey Roadon.

Ugyanott először '62 jún. 6-án lépték át a küszöböt.

Nem bizonyult hét szűk esztendőnek.

Előzmény: Rock'n'RollMan (39293)
Rock'n'RollMan Creative Commons License 2020.10.03 0 0 39293

Oh... egy harmadrangú Stones-dalt ihlettek:D

 

Egyébként ha már a VU a 80as évekre hatott, még kevésbé tetszik.

Hogy rövidre zárjam, továbbra is fenntartom,  sztem '69 augusztusában véget ért a nemzetközi rockzene eredetiséget hozó időszaka.

Előzmény: Rainvan (39292)
Rainvan Creative Commons License 2020.10.03 0 0 39292

Viszont a VU a Stonesra is hatott. :) 

A Stray Cat Bluest Richards szerint azután írták, hogy meghallgatták a banános albumot, Jagger pedig konkretabbat nyilatkozott: szerinte kifejezetten a Heroin c. dal inspirálta a számot. 

Előzmény: Rock'n'RollMan (39287)
Rainvan Creative Commons License 2020.10.03 0 0 39291

Szerintem az elsőséget nem lehet elvenni a Beatlestol ezen a téren sem.

Viszont az öt legnagyobb hatású zenekarban biztos, hogy benne vannak. 

Abban pedig talán valóban elsők, hogy mennyire nem ismerte el őket a saját koruk, az utókor viszont annál jobban. Közhely, de 10-20 évvel a saját koruk előtt jártak és még a Doors vagy Zappa se lógott ki ennyire a hatvanas évekből. 

Előzmény: Mr Mustard (39290)
Mr Mustard Creative Commons License 2020.10.03 0 0 39290

Ma -életemben először- végig hallgattam a Velvet Underground debütáló lemezét. Be kell valljam, benne van az alapja mindennek amit a 80-as, 90-es évek vagy akár a jelenkor indie, shoegaze zenéjében szeretek. Úgyhogy csöppet meginogtam, bár továbbra sem gondolom, hogy minden idők legnagyobb hatású pop/rock zenészei lettek volna.

Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.03 0 0 39289

Magamat neveztem trollocskának.Afféle,önmagát kívülről szemlélő,vicceskedő alakként próbáltam feltűnni.Önirónia,stb.

Előzmény: rubbersoul1968 (39286)
Mr Mustard Creative Commons License 2020.10.02 0 0 39288

Engem napok óta foglalkoztat a véleményed, annyira meglepő volt. Bevallom, hogy egy dupla Lou Reed életmű válogatás CD-n kívül nem igazán ismerem az ő és a VU zenéjét, bevallom nem vagyok nagy rajongója. Bár az, hogy nekem vagy másnak mennyire tetszik vagy sem valakinek a zenéje, az az adott előadó pop/rock zenére gyakorolt hatását tekintve másodlagos. Elfogadom, hogy a Velvet Underground a 60-as évek utolsó éveiben azok közé tartozott, akik tovább tágították a rock zene határait. De, hogy ez jelentősebb lenne a modern pop/rock zene "feltalálásánál" (Beatles), illetve későbbi műfajok megteremtésénél (pl. metál: Black Sabbath, elektronika: Kraftwerk), azt erősen kétlem. De én arról vagyok ismert, hogy könnyen meggyőzhető vagyok, ezért kérdezem: fel tudnál hozni néhány érvet a véleményed alátámasztására?

Előzmény: rubbersoul1968 (39286)
Rock'n'RollMan Creative Commons License 2020.10.02 0 0 39287

Meghallgattam az általad kiemelteket, engem annyira nem nyűgöztek le.

Mostanság Zeppeztem is, véleményem, hogy magasan a Beatles volt itten a legnagyobb hatás és a többi.

 

Egyébként ha a Guns-féle vonalat nézzük, akkor még a Stones is nagyobb hatással volt a rockzenére szvsz mint a VU.

Előzmény: Rainvan (39284)
rubbersoul1968 Creative Commons License 2020.10.02 0 0 39286

Tévedés, nem trollkodtam, nekem tényleg ez a véleményem.

Előzmény: Gideon's bible (39285)
Gideon's bible Creative Commons License 2020.10.01 0 0 39285

Sejtettem,sőt,tudtam,hogy elhamarkodottan ítélkezem a bandáról.Nálam is a Rev.No.9 ugrott be legelőször.

Az I Want You számomra egy izgalmas,"jól hallgatható" szám.Bírom benne az alkalmanként felbukkanó E79- akkordot.

Kösz' a kulturált viszontválaszt.Mindig is tudtam,ez egy kultúrhely.

Csak egy kezdő trollocska próbálkozott. ;)

Előzmény: Rainvan (39284)
Rainvan Creative Commons License 2020.10.01 0 0 39284

Igazából a Sister Ray olyan a VU-életműben, mint a Revolution 9 vagy az I Want You (hogy ne kollázst, hanem dalt mondjak) a Beatlesnél: még annak se könnyű hallgatnivaló, aki amúgy rajongó.

Ráadásul a leggyengébb lemezük utolsó dala. A többi albumon sok nagyon jó dolog van.

 

Az első, "banános" lemezük mai füllel is teljesen döbbenetes, erről a Heroin és a Venus in Furs maga a popforradalom (ettől függetlenül a lemez harmada resztli, de a maradék zseniális - csak Nico fahangját tudnám feledni).

A második albumukon (White Light/White Heat) viszont (pont azon van a Sister Ray) szerintem túltolták a formabontást (viszont kirúgták Nicót, juhéj).

A harmadik, cím nélküli az átmenet lemeze: már nincs rajta John Cale (elsősorban miatta volt radikális és újító a VU: Reed a szíve mélyén mindig is az a klasszikus énekes-dalszerző volt, ami ezen a lemezen mutatkozott meg először igazán), és bár van rajta egy kilencperces kísérleti szám (de az is sokkal hallgathatóbb mint az előző két album legvadabb részei voltak), amúgy tele van király rockdalokkal és balladákkal (a What Goes On-t de főleg a Pale Blue Eyest mindenképpen ajánlom innen).

A negyedik album, a Loaded viszont már oda-vissza hibátlan: minden zavaró dolog (más nézőpontból talán: minden addigi VU-jellegzetesség) eltűnt róla, tökéletes rockzene, a végső bizonyíték Reed dalszerzői nagyságára, innen nem is tudok kiemelni egy dalt, annyira jó az egész.

(Igaz, az első szám, a Who Loves The Sun mondjuk nekem olyan kis semmilyen, de a Sweet Jane-től már zseniális végig.)

És akkor van egy elveszett lemezük (VU címmel), ami 85-ben jelent meg végül: I Can't Stand It, Ocean, Foggy Notion nagyon jó dalok róla és azon hallható a VU "Yellow Submarine-je" is: az egyik legismertebb számuk, a dobosuk énekli és alapvetően egyáltalán nem jellemző rájuk, kimondottan bájos dal: https://www.youtube.com/watch?v=Fii57T-nlNk

 

És, hogy mégse legyek teljesen OFF, íme a Beatles-kapcsolat:

"It’s unknown exactly how many bands The Velvet Underground & Nico spawned, but it was certainly a hugely influential album. I’m not sure if The Beatles paid any attention to it, though Brian Epstein certainly did, according to Richie Unterberger’s “Second Degrees of VU Separation”:

Brian Epstein, manager of the Beatles, liked the Velvet Underground’s first album and was considering getting involved with them in some capacity in 1967. This might have entailed helping arrange for some VU gigs in Britain and Europe — something the Velvets had several opportunities to do while Lou Reed was in the band, but unfortunately something that never came to pass. VU manager Steve Sesnick also tried to interest Epstein in making a publishing deal for the Velvets’ songs. But the Velvet Underground decide to hang onto their publishing, and in any case Epstein died on August 27, 1967.

In a semicomic incident, Lou Reed himself met Brian Epstein around spring 1967 when, at publicist Danny Fields’s instigation, Reed finagled a cab ride with the Beatles manager in New York in the hopes that some interest in the VU’s affairs might be ignited. Evidently nothing came of it, however, other than Epstein sharing a joint with Reed and telling Lou how much he liked the banana album.

So had things gone a little differently, the Velvets might have ended up signed to Apple Records, and their records might have sold millions instead of thousands."

https://thebeatlesplus50.com/2017/03/12/march-12-1967/

Előzmény: Gideon's bible (39283)
Gideon's bible Creative Commons License 2020.09.30 0 0 39283

Szívem és minden érzékem szélesre tárva meghallgattam a The Velvet Underground Sister Ray című dalát 1968-ból.

Mit is mondhatnék?

Gyerekek,ne komolytalankodjunk!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!