Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41384

Mindig a kicsiből, a középszerűnek látszóból indul a dolog. Emlékszem, mikor Laci kezdte, még levelezgettem is vele. Sokan előjöttek az utóbbi pár évben, már nem csak 6-7 kiemelkedően jó asztrofotós van Magyarországon, hanem több tucat. Ez azt mutatja, hogy odaszántsággal bárki számára elérhető, aki kész tanulni.

Előzmény: peterssen (41382)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41383

:-)

Ahogy elnézem az időt,legfeljebb hóembert lehet csinálni (és azt fotózni!). Az se mozog! :-)

A forralt bor a felszerelés része legyen!

Előzmény: peterssen (41382)
peterssen Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41382

Én a megszállottságot irigylem, igazából nehéz ezek után csinálni valami középszerűt. 

De erőt veszek magamon és holnap este kimegyek megfagyni. 

 

:)

Előzmény: lesi fotós (41381)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41381

Nem kis elszántság és kitartás (no meg pénz és idő!) kell ehhez a témához.

A dolog nagy előnye,hogy a célpontok (látszólag!) mozdulatlanok... :-)

 

 

Előzmény: peterssen (41377)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41380

Szia Bisc!

 

Ha a fókuszírozót elég lenne motorizálni és nem kellene a PC-s kapcsolat,akkor sokkal egyszerűbb lenne a dolog.

Itt egy jó és olcsó motor (2db van belőle :-)  ):

 

https://www.jofogas.hu/budapest/Unipolaris_bipolaris_leptetomotor___hajtomu_uj__87202997.htm

 

Ehhez nem nagy durranás a vezérlőt megcsinálni (ebben tudok segíteni).

 

A kérdés az,hogy a mechanikai adaptációt meg tudod-e oldani?

 

Üdv: Zoli

Előzmény: bisc1 (41376)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41379

Na most, hogy 3 év után lassan összeáll a cucc, itt a rossz idő! :-(

bisc1 Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41378

Gratulálok neki! Pazar!

Előzmény: peterssen (41377)
peterssen Creative Commons License 2019.01.05 0 0 41377
bisc1 Creative Commons License 2019.01.03 0 0 41376

Hát ahogy most nézem, ehhez még egy jó pár cucc kellene, szetm nekem kedvezőbb ha megrendelem egyben.

Ha valaki késztetést érez, hogy megcsinálja házilag annak szívesen jutányos áron az előző képpen látható cuccokat eljuttatom. :-)

Előzmény: bisc1 (41375)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.03 0 0 41375

Szia Lesi!

 

Lehet nem is ez a projekt volt, mintha ez rémlene és a Csillagváros valamelyik fórumán olvastam róla először de már nem találom azt.

Ami vettem az az arduino-s board, a motor a boarddal, gearek, kábel, doboz nem is tudom kell-e még valami ezen kívül (az USB-s csati az széria az egésznek a tartója az nincs még meg). SW 2" Crayfordra (tükrös) menne fel.

Kép:

 

Előzmény: lesi fotós (41374)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.03 0 0 41374

Szia Bisc!

 

Azon a linken egy komplett kit-et látok.

Mit vettél meg: alkatrészek zacskóban, proci felprogramozva,csak motor nincs?

Milyem fókuszírőzód van a mostani csövön?

 

Üdv: Zoli

Előzmény: bisc1 (41371)
kuyarashi Creative Commons License 2019.01.03 0 0 41373

Állat!

Előzmény: bisc1 (41372)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 41372

Na szép!

 

Kénytelen voltam megírni még1x mert nem láttam, hogy elküldte volna az index, most meg itt van 2x! :-)

Előzmény: bisc1 (41371)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 41371

Volt régen egy SW fókuszmotorom, de azt eladtam anno, mert úgygondoltam belevágok ebbe:

https://sourceforge.net/projects/arduinoascomfocuserpro2diy/

 

Meg is vannak hozzá az alkatrészek, de ügyeskezű forrasztó híján nem lett összerakva, azóta is egy dobozban vannak az alaktrészei. Hőmérséklet szenzor és kijelző nélkül volt.

Előzmény: lesi fotós (41369)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 41370

Volt régen egy SW sima fókusz motorom, de az most 21k és akkor még az ATP nem is tudja vezérelni.

Még anno találtam egy ilyet:

https://sourceforge.net/projects/arduinoascomfocuserpro2diy/

 

Meg is vettem hozzá a cuccokat, de ügyes forrasztókezű híjján dobozban maradtak az alkatrészei. Hőmérséklet szenzor nélkül meg kijelző nélkül volt asszem.

 

 

 

Előzmény: lesi fotós (41369)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.02 0 0 41369

Minden jó,ha a vége jó! :-)

Milyen motort keresel a fókuszírozóhoz?

Előzmény: bisc1 (41368)
bisc1 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 41368

Szia Lesi!

 

1. B.Ú.É.K!

2. kösz a rengeteg segítséget!

 

 

A legújabb a 2.025 Beta verzió a Guidemasterből, az van nekem is. A stack-elése a képeknek megy, long nem. 

A PHD2 valamilyen rejtélyes oknál fogva szintén elindult a WIN10 alatt mint a WX astro capture, sőt még a long is úgytűnik müxik, csillagteszt hamarosan. Plusz ez együtt működik az APT-vel, az meg a Cdc-vel, így teljes a kép :-)

Közben sikerült vennem egy Canon 450D-t, úgytűnik egy darab USB kábelen keresztül szépen kommunikál az APT-vel, és még LiveView módja is van, tök jó, sosem volt még ilyenem :-)

Lassan össze áll ismét a rendszer annyi év után! Kell még szermányolnom egy motort a fókuszíróhoz, de most néztem, marha drága lett! Az én időmben még csak 13k volt, most meg 21k!!! Rablás!!!! Miért??? Annyira kevesen vesznek mostanában csillagászati cuccokat? Néztem egy párhelyen a cuccokat, hát katasztrófa, hogy 3-4 év alatt 30-50% között drágultak!!! :-(

 

Leporoltam a mechnikát is, kicseréltem az elemet a lézerkollimátorban, sőt kibontottam a kukker dobozát is! :-)

Az egyik 9x50-es keresőmhöz megtaláltam az adaptert is, úgyhogy megpróbálom megtalálni a fókuszát az SPC 900-nak, így lesz vezető távcső is.

Plusz valszeg kollimálni kell a távcsövet.

Meg be kell szereznem még egy USB-RS232 átalakítót, hogy az EQ-MOD-ot össze tudjam kötni a géppel és jöhet a TESZT!!! MAjd a fényképezés, ha minden és mindenki úgy is akarja!! :-) Ez most tökjó érzés megint, remlem megmarad a lelkesedésem egy darabig megint! És neked köszönhetem, hogy újra el kezdett mozgolódni bennem a csillagászet! :-) HURRÁ! :-)

 

Előzmény: lesi fotós (41367)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.01 0 0 41367

Még egy  kis adalék! :-)

 

Guidemaster: sok-sok turkálás után rátaláltam egy 2014-es francia nyelvű topikra,ahol pont az LX módos Philips kamerák vezérlésén megy az agyalás. https://www.webastro.net/forums/topic/121195-aide-phd2-et-spc900-longue-pose/

 

A google fordítóval annyit tudtam kibogarászni,hogy vezérlési és időzítési gondok is voltak a progival!

Sajnos,a topikban adott letöltő linkek már nem érhetőek el.Teljesen logikus számomra,hogy a 2014 márciusi javított verziót kellene keresni és azt kipróbálnod. Ebben a topikban is a Sharpcap és a WXastrocap progit emlegetik,mint működő progikat!

 

Ennyi infót tudtam előkeríteni a témával kapcsolatban. Több lövésem nincs! :-)

 

Üdv: Zoli

Előzmény: bisc1 (41365)
lesi fotós Creative Commons License 2019.01.01 0 0 41366

Szia Bisc!

 

Már megérte agyalni a dolgon!

 

B.U.É.K.!

 

Zoli

Előzmény: bisc1 (41365)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41365

Hát Lesi ne kérdezd, hogy hogyan de a WXastrocapture ugyanazokkal a beállításokkal mint amit korábban írtam az XP-hez elindult!!!!! Úgytűnik van long mód!!! HURRÁÁÁ!!! De azt nem tudom miért.... ezt a beállítást is próbáltam már pedig nem egyszer.

A Guidemasterrel viszont nem akar, ott mondjuk csak a DTR/RTS között lehet választani, az LM Mask, Initiate és Frame beállítási lehetőségek nincsenek meg. Itt longban továbbra is fekete a kép.

 

Előzmény: bisc1 (41364)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41364

Szia Lesi, 

 

az álatald javasolt LED teszter lehet jó tesztelésre, szerintem ez az amit Martin is írt, hogy:

 

So connect a Voltmeter to the Serial port from the USB adapter pin 7 versus ground (pin5) and run your capture program just without connecting the camera serial and see if the signal goes high, actually  about +15V while it should do long exposure. While not it is supposed to be at -15V.

 

Csak épp egy multiméterrel, ezt ki is próbáltam és látszólag úgy működik mint ahogy leírta.

 

De azért ürélnék neki, ha tudnál egy ilyet készíteni, természetesen kifizetem.

Előzmény: lesi fotós (41363)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41363

Lehet,hogy átmegy a parancs,de mint Martin is írta,könnyen lehet,hogy a parancs lefutásának időzítése nem jó. Ezt úgy lehetne kipróbálni,hogy a kamera RS232 csatiját nem csatlakoztatod az USB-RS232 adapterhez. A kamera képének ilyenkor látszani kellene a monitoron (nappali kép esetén minden esetben). Kellene összedobni egy RS232-re köthető LED-es tesztert, ami megmutatná,hogy átmegy-e a vezérlés az USB-RS232 illesztőn. Ha a LED-ek villognak,akkor a parancs átmegy,csak nem jó az időzítése. Hogy akkor mit kellenen tenni,arról gőzöm sincs,mivel a parancsok időzítését a progi végzi....

 

Csupán egy tipp: ki kellene próbálni virtuális XP alatt működik-e a progi.

 

Csak merő érdekesség gyanánt: van kép PC-m. Öreg jószágok! :-) Az egyik (XP alatt) simán lekezeli a PS2-USB adapteren keresztül rákötött egeret és billentyűzet, a másikon Win10 alatt ua. összeállítás nem működik. Illetve, kb egy másodpercig az egér,a következő 1 mp. alatt a billentyűzet működik. És ez így megy szépen tovább. Winfos mindig tartogat meglepiket....

Ha gondolod,összerakok egy fent leírt kis tesztert. Azzal ki lehet próbálni a cucc vezérlését.

 

Több tippem -egyelőre :-) - nincs.

 

Zoli

 

ui.: Megnéztem a Martin féle bekötési javaslatot: úgy van bekötve a kamerád RS232-es csatlakozója,ahogy Ő leírta.Ez nem lehet a hiba oka.

Előzmény: bisc1 (41361)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41362

A progi lehet jó, csak nem vezetésre amire a kamerát szeretném használni.

 

Na közben szermányoltam egy XP-s laptopot, a PHD csak az 1-es indul el, de nincs kép csak katyvasz, a Guidemasterrel viszont perfektül müxik longban is a kamera.

A WXastrocapture-ben pedig át kell állítani az LE control portot az alapbeállításról LX Mask, LX Ini és LX Frame-be DTR módban, majd bekapcsolva a szoftverben az LX módot működik a long, míg a guidemasterban csak DTR ill RTS beállítás létezik, itt is a DTR-el működik. 

 

 

Előzmény: lesi fotós (41359)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41361

Szia!

 

2, a Martin B.féle webkam megoldással (és ilyen a Tied is!): ilyenkor a kamera belső vezérlését (USB) megkerülve,külső csatlakozón keresztül (eredetileg RS232 és illesztő áramkör) a PC-n futó progi vezérli CCD kiolvasását. A long ideje alatt folyamatos a videó képátvitel a PC-USB-Kamera vonalon,de mivel ténylegesen nem tudja a kamera a CCD jelét kiolvasni,ezért fekete lesz a képtartalom! Amikor az LX vezérlő szoftver engedélyezi a CCD kiolvasást,akkor a világos képet elmenti,mint expót.

Tehát ebben az esetben kell egy második csatlakozó kábel is kamera és a PC között! (ez a Te kamerádon az RS232 adapter 9 érintkezős csatlakozó)

 

Pont ilyen az enyém is, és valamiért nem tudja kiolvasni akkor a CCD jelét win10 alatt, csak XP-n, és ezért marad fekete, azaz nem megy át a parancs a szoftver és a kamera között esetleg?

Előzmény: lesi fotós (41356)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41360

Szia! A PHD-t csak kipróbáltam, de nem használtam sosem. Megmondom őszintén, hogy nem tudom, hogy XP alatt az működött-e egyáltalán.

A Guidemastert használtam, azzal semmi gond LX módban XP alatt. Ezzel semmi "bűvészkedést" nem kellett csinálni mint amit a PHD javasol az biztos :-). Legalábbis XP alatt. :-) Shutter legkisebbre 1/25, FPS 5-re, LX mód indít, megfelelő COM port kiválasztva a soros-usb átalakítóhoz, kamera DTR állásban és gyönyörűen müxik az LX. Lehet akkor, hogy ezt nem lehet megcsinálni PHD-ben. 

 

Van egy másik progi, amit az M Burri-ék írtak, ez a WXASTROCAPTURE, ez is ugyanazt csinálja mint a Guidemaster. Legalábbis WIN10 alatt, jelenleg nincs lehetőségem XP alatt kipróbálni sajnos.

http://arnholm.org/astro/software/wxAstroCapture/index.htm

Előzmény: lesi fotós (41356)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41359

Ezt kellene kipróbálnod!: https://www.sharpcap.co.uk/category/news

 

Ezzel  (SZERINTEM!) minden menni fog. :-)

 

Itt a letöltő: https://www.sharpcap.co.uk/sharpcap/downloads

 

Üdv: Zoli

lesi fotós Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41358
Előzmény: lesi fotós (41356)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41357

Lentiek alapján el sem tudom képzelni,hogy a PHD, hogyan tudta volna valódi LX módban vezérelni a webkamot XP alatt....

Előzmény: lesi fotós (41356)
lesi fotós Creative Commons License 2018.12.31 0 0 41356

Szia Bisc!

 

Menjünk sorba ezen a LX (long exposure) dolgon! Az LX módot két féle megoldással lehet elérni:

1, a kamera hardvere alapból olyan kialakítású,hogy hosszú expós képet tud készíteni (hogy ezt hogyan teszi az most nem érdekes).

 

2, a Martin B.féle webkam megoldással (és ilyen a Tied is!): ilyenkor a kamera belső vezérlését (USB) megkerülve,külső csatlakozón keresztül (eredetileg RS232 és illesztő áramkör) a PC-n futó progi vezérli CCD kiolvasását. A long ideje alatt folyamatos a videó képátvitel a PC-USB-Kamera vonalon,de mivel ténylegesen nem tudja a kamera a CCD jelét kiolvasni,ezért fekete lesz a képtartalom! Amikor az LX vezérlő szoftver engedélyezi a CCD kiolvasást,akkor a világos képet elmenti,mint expót.

Tehát ebben az esetben kell egy második csatlakozó kábel is kamera és a PC között! (ez a Te kamerádon az RS232 adapter 9 érintkezős csatlakozó)

 

Ilyen csatlakozót és ezen keresztüli vezérlés beállítását én nem találtam a PHD2 progi leírásában.

 

Ellenben:

"To the right of the stop icon is a pull-down list of exposure durations (0.01s - 15s). You use this control to quickly set the guide camera's
exposure duration. If your camera does not support an exposure duration, PHD2 will do its best to emulate that duration. For example, if you use
a short-exposure webcam, your maximum true exposure duration might be only 1/30th of a second. If you select one second as the desired
exposure time, PHD2 will automatically acquire images for one second and stack them on the fly to create a composite image for guiding.

 

Ezek alapján a PHD2 nem tudja a webkamot LX módban vezérelni,de a beállított idő alatt beérkező framekből tud egy szimulált LX képet készíteni,amit a vezetéshez használ. Ehhez a kamerát úgy kell beállítani,hogy a kamrát fénytől elzárt állapotban, a kamera saját setup menüjében full automata módra kell állítan. Ekkor a saját szoftvere először az erősítést próbálja megemelni,majd pedig,szép lassan elkezdi növelni az expozíciós időt. A dolognak akkor van vége,amikor eléri az 5 frame/sec értéket! Ezt kell eltárolni.

 

Az így beállított kamerával,ha a PHD-n 1 sec időt állítas,akkor 5 expóból fog Neked egy virtuális képet készíteni.

 

Ezt a longexpót ne keverjük össze a DSL LX vezérlésével. Az egészen más feladat.

 

Zoli

 

 

Előzmény: bisc1 (41355)
bisc1 Creative Commons License 2018.12.30 0 0 41355

Szia!

 

Ezt most nem teljesen értem amit írtál. LX mód az long exp mód lenne nem?

A Guidemaster is ugyanúgy működik mint a PHD, összegzi az egyes frameket, ha ezt választod. Egy-egy frame készülhet bármilyen hosszú expozíciós idővel.

De ha akarod akkor nem muszáj összegezned az egyes képeket a vezetéshez, hanem csak egy frame-t használsz vezetéshez a következő elkészültéig, ezek a framek szintén bármilyen hosszúak lehetnek.

Plusz lehet live módban is vezetni persze, összegzés vagy hosszú exp idő helyett (vagy a kettő kombinációjával), szintén alacsony shutterrel, de nyílván egy fényes vezetőcsillagra van szükség ha épp van a közelben. :-)

 

V.

 

Előzmény: lesi fotós (41353)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!