Ejnstejn állítása az volt, hogy a berendezések, falak is hűlhetnek. Ebben van igaza. Hogy 2* számolja a veszteséget az meg ti erőltettétek rá.
Ha nem hiszed, fogj egy felületi hőmérőt, mérd meg az egyik tetszőleges falat, ahol kicserélődik a levegő, nyiss ki a házban 2 ajtót egy fél órára és mérd meg utána a falat.
Igen, ezt számolni nem lehet, max tapasztalati úton közelíteni. Mégis megteszik ezt energetikai számításokban. Pl: mikor energetikai tanúsítványt kapsz a házadról, abban is kiszámolják neked ezt.
De ez hülyeség, ebben annyi változó érték van, hogy ezt számolni lehetetlen. Nem úgy, mint a hőveszteséget a beengedett friss levegőnél :) Elméletileg 12°C-al számolnak. Viszont ez alapján kb 3000 óra jön össze az idei adatokat nézve. Mint ahogy te is írtad, neked 10°C taknyos időben. Az még kevesebb fűtési óraszám. Azért nem mindegy ez az érték, mert ha ez nem határozható meg, akkor kár beszélni a ház éves fűtési igényéről. A belső nyereséget nem számolással adják meg, hanem hasra ütéssel. Nálam 5 W/m2 (Átlagos érték). Ez nálam 700 W. Csak a 4 fő 600 W. A napsugárzás általi hőnyereség meg nélkülöz mindenféle tapasztalati és számítási gyakorlatot. Azért nem adom fel. :)
Akkor az előbbi szerint mégsem én vagyok a figyelmetlenül olvasó. Tisztán emlékszem az egész kezdetére, mikor te még nem is értekeztél ebben a témában.
Megint rohadtul messze elkalandolzol a való világtól és elméleti síkon vergődsz irreális adatok és mindenféle ködös, kicsit sem a témához kapcsolódő összefüggések puffogtatásával.
Egyszerűen ne viccelődjünk már 20kW-os szellőztetési veszteséggel. Tudod te mekkora légcsere az? Nekem megvan, számolj te is egy kicsit. :))
Entalpiázol most már szinte minden HSZ-edben.
Vedd a levegő fajhőjét simán a 0 és a 20fokra megadott közötti átlaggal és a két állapot közötti páratartalom átlagával és sok kínkeserves számolgatástól kíméled meg magad. Mellesleg megsűgom, hogy ha simán az 1,1-el számolsz sem tévedsz nagyot. akkorát meg végképp nem, hogy kW-os nagyságrendű veszteségekbe szaladj hirtelen. :))
Az a baj, hogy nem olvasol elég figyelmesen. Én sosem írtam, hogy számolni kellene a bútorok felmelegítésével is. Két légállapot közötti entalpia különbséggel kell számolni. Hogy miért? Azért mert nagyon nem mindegy, hogy mekkora a levegő víztartalma. Minél nagyobb a páratartalom a lakásban, annál több energia kell, hogy felfűtsd X °C-ra. Ha mondjuk beengedsz 0°C 100% páratartalmú levegőt, vagy benegedsz szintén 0°C de csak 50% páratartalmú levegőt, szerinted melyik fogja jobban kihűteni a házat? Melyikhez kell több energia, hogy felfűtsd?
Alapvetően igazad van, hogy a benti levegő és a kinti levegő közti különbséget kell felfűteni, semmi mást. Nem is mondtam ezt neked sosem, hogy kellene mást. Maga a hőveszteség számítás ennyi. Az, viszont hogy időben mi fűti fel a levegőt, az már hőáram különbség függő. Olyanról hallottál e, hogy maximális hőleadó képesség? Ha az kW/h-ba van meghatározva, akkor az egy hőteljesítmény, vagy hőáram, ami idő függő, jelen esetben a kW/h az 1 órára vonatkozik. Azaz 1 óra alatt X kW-ot tud leadni. Ha ez az értéked a fűtő berendezéssel mondjuk maximum 10 kW/h, a szellőztetéssel meg 20kW/h hőveszteséged lesz, akkor mi fog történni? Ez a helyzet kereszthuzatos szellőztetésnél tud többnyire kialakulni. Tehát nem képes a szellőztetés veszteségét pótolni a fűtőberendezés. Akkor mi fogja pótolni?
Ettől függetlenül nem kell számolni a falak hőveszteségével külön, viszont hűlhetnek a falak bizonyos esetekben. Ez méretezett fűtésnél és méretezett kontrollált szellőztetésnél nem fog jelentkezni.
Igazából az érdekelt volna, hogy mi az a napi külső átlaghőmérséklet, aminél már be kell kapcsolnom a fűtést, azaz ahonnan indul és ameddig tart a fűtési szezonom.
Én nem számolgattam, de több évnyi tapasztalat szerint pontosan meg tudom határozni.
Tehát nálam ez a hőmérséklet plusz 10 fok és mínusz 10 fok között van pontosan. :))
Előbbi ha napokig ködös mocsok idő van, utóbbi ha kisüt a nap, illetve besüt, mert van annyi üvegfelületem, hogy még be is falaznék belőle szívesen.
OK minden. Elismerem, hogy érted a Molier féle diagrammot, meg hasonlókat, szeretsz is velük bíbelődni. Én nem , de ez legyen az én bajom.
Én azt mondom, hogy ha egy házban szellőztetés okán kicserélek 10m3 20fokos levegőt 0fokosra akkor azt kell felmelegíteni 20fokkal (és semmi mást), ennek az energiaigényét ki is tudom számolni, lejjebb meg is találod, mert én már megtettem.
Arra kérlek, hogy ha szerinted és a vizeshordós ejnstejn szerint ezen kívül még fel kell melegíteni 1-2 hokedlit meg öreganyám kelengyésládáját VALAMENNYI energiával akkor kérlek számold már ki és számomra is érthető módon próbáld elmagyarázni, hogy miért. Az eddig ködösítéseid nem győztek meg (ahogy látom mást sem) sőt egyre inkább a fogalmatlanság kezd kibontakozni a ködből amit veled kapcsolatban elsőként megemlítenék.
Ennek ellenére az energetikai számításokba ezt számolják :)
Igazából az érdekelt volna, hogy mi az a napi külső átlaghőmérséklet, aminél már be kell kapcsolnom a fűtést, azaz ahonnan indul és ameddig tart a fűtési szezonom. Sajnos a tudománnyal nem jártam e téren sikerrel :)
Úgy vélem, hogy a 4500 óra kicsit sok, amivel számoltak. Vélhetően a 3000 közelebb áll a valósághoz.
"Próbálkoztam kiszámolni a fűtési határ-hőmérsékletet,"
Ilyen határ nem létezik,
az ilyesmi függ a háztól az időjárástól abban az évben, de legalább ugyanennyire függ a lakók hulladékhőjétől is: a lakók számától, szokásaitól, sőt a házban lévő készülékek típusától is függ.
A jövőre nézve csak durván saccolgatni lehet,
illetve lehet hivatkozni a régebben rögzített adatokra, de olykor elég egyetlen helyiség világítását korszerűsíteni vagy pl egy régi TV-t lecserélni egy újra és az egész számolgatást kezdheted elölről :)
Ilyenkor felmerülhet a gondolat, hogy vajon mennyibe kerül egy napeleme rendszer és meddig üzemképes anélkül, hogy újra rá kell költeni egy nagyobb összeget? Mi van, ha az áramszolgáltatók csak arra várnak, hogy a napelem jól elterjedjen és végre elkezdhessenek kilowatt-díjat szedni a tárolás/visszatáplálásért is? Ha a havi 10.000 forintos gázszámlától úgy szabadulok meg, hogy cserébe havonta átlagosan 11.000 forintba kerül a napelemes rendszerem, akkor vajon mennyit spóroltam az INGYENES napenergiával?
Ezt nem igazán értem . A gáztól szeretnél megszabadulni és átállni elektromos fűtésre , hogy megszabadulj a gázszámlától meg a szolgáltatótól függéstől ? Mi fog változni ? Ugyanúgy egy szolgáltatótól függsz továbbra is ... viszont érdekelne , hogy az elektromosra való átállás költsége mennyi és mikorra térül meg a gázhoz viszonyítva .
Próbálkoztam kiszámolni a fűtési határ-hőmérsékletet, ami az alapját képezi a fűtési idény hosszának megállapítására. Az a véleményem arról a számításról, hogy parasztvakítás az egész :)
qba belső hőterhelés fajlagos értéke [W/m2] - Ezt ki tudja valaki számolni? :))) Qsda napsugárzásból származó direkt hőnyereség [W] - Elméletben nagyon jó, de gyakorlatban ki fogja kényszeríteni a napot hogy annyit süssön amennyit számoltam :)
Lehet kapni fűtőpatronokat különböző teljesítményben. Arra gondoltam mivel kell keringető szivattyú is, hogy berakom egy kiszuperált kazán házába kis tartállyal és párhuzamosan bekötöm a jelenlegi kazánnal. Arról menne egy darabig a melegvíz.
Nagyon kevés az a felület amit szigetelni lehetne a külső falon, ezért nem éri meg.
38NF tégla van 4cm fehér eps-el ami 0,30-at tud. Kb 60m2 falfelület összesen amit szigetelni lehetne. 200m2-t fűtünk. Ebből 36m2 a télikert itt van 2db 5kw-os radiátor. A ház belső részén alig van radiátor annak is egy része el van zárva. A másik oldalt a garázs van teljes hosszban, az fa szerkezet benne gyapot, rajta 6cm eps, 1db 120cm-es radiátor megy, huszon fok van és fűti a háznak ezt az oldalát. Gondoltam én is a szigetelésre de csak kb 20m falfelület van 3m magasan és új járda, új eresz lambériázás kéne meg akkor már ablakot is cserélnék amiatt bent mindent szét kéne barmolni amit nem szeretnék.
Na azért akkora csodát ne várj pár ablaktól. Ha nagyon szarok, akkor esetleg, tehát reményed lehet, de 15 cm minimum szigetelés nélkül szerintem csak akkor fűtesz villannyal, ha nagyon túl vannak méretezve a napelemek. Ha választani kéne, én biztos a falakat szigetelném a 3 rétegű hiperablak helyett. Persze, jók a 3 rétegű ablakok, ha van rá felesleges pénzed. Lehet okosabb lenne az ablakokat a falak szigetelése után cserélni ha nincs rá pénz, mint várni a szigeteléssel, netán 5-10 cm fehéret feldobni, mert az az olcsó.
Nagy következtetést nem vontam le az 1 hónapból én se, de ennyi gáz fogyott.
Tény hogy az előző tél nagyon hideg volt de csak januártól.
A december itt elég hideg volt most is. Majd tél folyamán kiderül mi lesz.
HA 2ezer fölé nem megy sokkal akkor jövő télen megpróbálom a cekászt.
Lesz még némi üveg csere, meg a meglévő ablakok egy részében is megpróbálok 3 rétegű üveget tenni. Nem a spórolás vezérel alapvetően hanem hogy a gáztól meg tudjak szabadulni, meg a havonta fizetendő energiaköltségtől.
Csak azt furcsállom, hogy nálam az elmúlt hónap fűtési igénye kb 30%- al volt kevesebb a tavalyi ezen időszakhoz képest, plusz szigetelés nélkül.
Nálad is az elmúlt hónap és a tavalyi ezen időszakhoz viszonyítval 30% megtakarítást hozott, úgy hogy szigeteltél. Ezért gondoltam, hogy a plusz szigetelésed nem hozott 30% megtakarítást a lényegesen magasabb átlaghőmérséklet miatt.
Egyébként örülnék, ha a padlástér alapos szigetelése ennyit jelentene nálam, mert akkor végleg megszüntethetném a gázos fűtést, kizárólag árammal fűtenék, a kandalló meg vésztartalék maradna.
Panaszra így sincs okom, mert a villanyszámlám nulla a fűtéssel együtt a még szigeteletlen 70 éves házamra.
40%-al fogyott Neked tavaly több gáz, mint idén, de ugye a fatüzelés is bejátszik a buliba. Tavaly olyan hideg volt, hogy 30%-al növekedett a gázfogyasztás. Másik témában megerősítették, meg talán ilyen országos ksh adat volt. Szóval 10% volt Nálad kb. a kandalló miatti különbözet. Nekem nem fogyott kevesebb gáz, mert nincs gázkazánom. Fából fogyott ugyan annyi, mint az azt megelőző évben (amikor melegebb tél volt, és 30%-al kevesebb gáz fogyott statisztikailag), tehát:
- olyan hideg volt, hogy 30%-al növekedett a gázfogyasztás
- került 20cm gyapot a padlásra
- minimálisan volt szárazabb a tüzelő (15-21% a korábbi 15-30%-hoz képest)
- és emellett fogyott ugyan annyi fa, mint korábban, amikor olyan enyhe tél volt, hogy 30%-al kevesebb gáz fogyott statisztikailag :D
Teccikérteni :D eleve úgy indultam neki a gyapotnak, hogy ha ilyen hideg télen többet tüzelek el mint az előző évben, akkor megette a fene, és a falak szigetelése kb. kvasokára térülne meg ha belevágnék. Mondták is, hogy többet fogok még így is tüzelni, szerencsére nekem lett igazam, nem mr. okoskának.
Azért az nem egy sima ajtócsere. Egy 5mx2,4m-es nyílás 5elemből álló fa toló harmonika ajtó volt eddig ami rendkívüli módon szelelt, nem zárt rendesen.
Most meg lett egy 6-7 kamrás 80mm-es műanyag szerkezet(egyébként a fa jobb szigetelő) 3rétegű 0,6-os üveggel. Ráadásul 3m-en 3db fix ablak és csak 2m a nyíló rész sima kétszárnyas bukó nyíló sok ponton jól záródó szerkezet. Van még 21m2 üvegfelület ezen a télikerten amit majd kicserélek 3 rétegűre, de sajnos azt most nem sikerült összehozni.
A padlás födém szigetelés meg eddig 10cm legszarabb sárga gyapot volt sok helyen kisebb résekben hiányosan kitöltve sok helyen meg összement már 5-7cm-esre. Erre jött rá telibe, tehát a gerendákra is a 24cm-es 039-es knauf gyapot. Megint csak jelentősen javítva az eddig szigetelésen.
A télikert még mindig szelel nagy szélben, kib.szott fa szerkezet, kívül belül lambéria alatta fólia, belül gyapot a szerkezetbe, de a lambéria nem zár légmentesen. Nagy viharban bent érzem a légmozgást még mindig, bár az ajtó volt a legnagyobb gond, de a szellőztetésre így sem kell időt fordítani, annyira jön be még így is a levegő.
A cél hogy cekásszal vagy más elektromos fűtéssel ki lehessen váltani a gázt.
Szerencsére nem. ) Ott szálltam be a buliba, amikor már nagyon az volt a téma, hogy külön szellőztetés nélkül vége a világnak. Erre írtam, hogy mi nem igazán szellőztetünk, mégsincs se penész, se rossznak mondható levegő. Igaz, van elszívó a főzőlap felett, a wcben és a fürdőben is és némi rés a bejárati ajtó körül (amiről tudok :) ).Direkt, bár be lehetne állítani légtömörnek is. A belső ajtók mindegyike alatt két centis rés, tehát becsukva sem zsilipszerű. Na meg fontos, eddig nem említett tényező, hogy szárítógép is van, így nincs ruhateregetés.
Így van az egész lakásban 40-50% közötti páratartalom (van 3 páraszint mérő). Meg 22 fok, külső 0 fok esetén fűtünk napi 3*1 órát. Könnyűszerkezetes (fa), 69 nm-es házikó.
A felújítás onnantól lett rémálom, amikor itt-ott megbontva derült ki, hogy nincs vízszigetelés, a külső falakban 15 cm helyett 5 cm szigetelés van, egyetlen fagerenda sincs lekezelve, valamint csúszik szét az egész váz, mert csak 150-es szögekkel van összetákolva az egész, illetve a tetőszerkezet sem stabil. Itt dőlt el, hogy nemhogy szellőzőrendszer nem fog beleférni, de a szintén elgányolt homlokzati hőszigetelés rendbetétele sem. Aztán az aljzatbeton feltörésekor az is kiderült, hogy az aljzati hőszigetelés is hiányzik a fél házból. Ami 4 cm volt a legvastagabb helyen is. Így az eredetileg a szigetelésben csövezett vezetékek is roncsolódtak bontáskor, plusz át kellett helyezni az elosztódobozt, innentől az elektromos hálózat nulláról történő újrakészítése is belépett a képbe. Pedig azt nem akartam bántani, az egyetlen tisztességesen megcsinált dolog az áramhálózat volt.
Sógoromék építtették 2011-ben... Hosszú történet, hogy hogyan és főleg miért vettük meg és miért nem robbantottam fel az egészet...
Egy kicsit belekevered a saját negatív tapasztalatod egy építkezéssel/felújítással kapcsolatban. Egyébként sajnálom, hogy vélhetően igen nehéz volt ez az építkezés/felújítás. Magam is építkezek és átérzem a helyzetet. Ezért is jártam mindennek utána, és amit csak lehet én csinálok. Amit kiadtam "szakembőrnek", utána javíthattam ki.
Én ezekkel amit írok nem azt írom, hogy mi a jobb és mi nem, csak azt, hogy mit hogyan lehet számolni.
Az ajtónyitogatós szellőztetést is lehet számolni. Igaz, hogy pillanatnyi értékekre. Ami egy fűtési szezonra nézve használhatatlan. Ezért is hívják kontrollálatlan szellőztetésnek. Nem lehet kiszámolni teljes egészében, csak méricskélve egy közelítő értéket kapni, vagy hasadra csapva azt mondani, hogy n=0,5 légcsere van a házadban a tömörtelenség és az ablaknyitogatásokból adódóan.
Ahogy Mekk is írta egy egyszerű ventilátorral meg pár lyukkal a falon is meg lehet oldani jó szellőztetést. Előnye, hogy kontrollálható, számolható.
Ha nincs pénz és/vagy igény központi hővisszanyerő szellőztetőre, akkor még a fenti példa is jobb mint a semmi. Főleg, hogy az új nyílászárós házaknál ez komoly probléma.
Ablaknyitogatásnál talán az lenne az egyetlen megoldás a kontrollált szellőztetésre, hogy CO2 mérővel, amit időnként figyelgetnénk, szabályoznánk a kezünkkel az ablakokat, úgy, hogy 1000 ppm körül maradjon a CO2 tartalom. Ez éjszaka mondjuk bajos :)
Nem olvastam végig, de ezek szerint a kezdő témafelvetésed valamiféle probléma lehetett. Javíts ki ha tévedek. Ne aggódj, nem vagyok kereskedő, nem akarok rád sózni semmit :)
Igazad van, így KELLENE, de ezt a cikket nem véletlenül linkeltem, nem CSAK a Mollier-féle diagramról van benne szó. Van ott egy elég kemény kulcsmondat, nevezetesen a lakásállomány és az, hogy ennek mekkora részére férne rá a felújítás, és ezen belül mekkora az a hányad, amit NEM LEHET tényleg jóra megcsinálni. Illetve lehet, csak olcsóbb felrobbantani az egészet és elölről kezdeni.
Én is baromira szívesen beépítettem volna központi szellőzést, de sajnos pár millió elment arra, hogy amit annak idején (6 éve!!) elb****ak, azt most kijavítsuk. A jó levegő fontos, de b***hatom, ha 5 év múlva a fejemre dől az egész.
Ezt a házat is fel kellett volna robbantani, de más döntés született, ez van.
Jó, kár volt feszegetnem a tudományosságot, mert enélkül csak találgatás van, aztán vagy jó lesz, vagy nem.
Illetve "Ha tudod a légcserét". Hát pont ez az, ha nem gépi szellőztető rendszered van, és nincs pontos fogalmad a szerkezet minden négyzetcentiméteréről, akkor a légcsere mértékéről sincs igazából fogalmad sem. Mit számolsz? Mit nézel? Végigmérsz mindent, mi, hol, mennyire "szelel"? Gyakorlatilag ugyanott tartasz: a jó sok tapasztalat alapján történő becslésnél, találgatásnál. Vagyis a józan paraszti észnél.
Mindegy, igazad van, számolni kellene, de sajnos utólag ez ritkán járható út.
Ez igen egyszerű. Ha a hőelvonás (külső hideg levegő beengedése) mértéke nagyobb, mint a hő leadás (fűtő berendezés effektíve teljesítménye), akkor hűlni fog a levegő.
Ha hűlni fog a levegő, akkor a falak is idővel. Ezt hőáram különbséggel meg lehet állapítani könnyedén, hogy hűlnek e a falak vagy sem. Az, hogy mennyire hűlnek, ha hűlnek, az már egy másik számítás.
A link amit bemásoltál szintén a Mollier féle h-x diagram.
Ebbe a diagramba egy darab képlet sincs. Pont az a lényege, hogy ne kelljen hosszasan számolni, csak egyszerűen megkeresni. Tudni kell hozzá a külső légállapotot: Páratartalom, hőmérséklet. Erre megkapod a külső levegő entalpiáját kJ/kg-ban. Egy másik táblázatból ki kell keresned, hogy a külső hőmérsékleten mekkora a sűrűsége a levegőnek (kg/m3). Ezzel az értékkel beszorzod az entalpiát és már is megkapod, hogy mekkora a kinti levegő entalpiája 1 m3-re nézve. Azaz kJ/m3 értéked lesz.
Ugyan ezt elvégzed a belső levegőre is. A nagyobbik értékből kivonod a kisebbet. Ezzel megkapod, hogy m3-enként mennyi energia lesz a veszteséged. Ha kW-ba szeretnéd megkapni, akkor osztod az eredményed 3600-al.
Ha tudod a légcserét, akkor már csak össze kell szoroznod és kész. Ebbe egy darab képlet sem volt. Csak szorzás. Az azért csak megy még józan paraszti ésszel. :)
Nem mellékesen minden mérnők aki légkezelő gépek tervezésével foglalkozik annak alap a Mollier h-x diagram.
A józan paraszti ész neked mit jelent? Azt, hogy ne gondolkodjak, mert tudom én azt alapból is, hisz úgy születtem, hogy mindent tudok? :)
Azt mondják, tavaly olyan hideg tél volt, hogy +30%-al növekedett a gázfogyasztás. Én a padláson lévő gyapot miatt kb. ugyan annyit tüzeltem tavaly, mint tavaly előtt :D
Tavalyi gázfogyasztásom decemberben 82m3 volt a hmv és főzéssel együtt.
Idén a fűtésre nem használok gázt, a decemberi gáz fogyasztás 13m3.
Az "energiapazarló" még működőképes konvektor helyett egy A++ -os klíma üzemel. Decemberi fogyasztása tegnapig 180kWh.
(180*38) 6800 ft, szemben a tavalyi kb 62m3 gázzal, ami kb (62*106) 6600 ft. Napközben a konvektort leszabályoztuk, a hőfok 17-18- ra lement, csak a tartózkodási időre tekertük fel 20-21 fokra. A klíma 20 fok alá nem engedi a hőmérsékletet, igény szerint 24 fokig is felfűtünk vele.
Pincék fodemet szeretném szigetelni és abban kérném a tanácsot okát, hogy hány cm legyen a vastagság,ha kb. 6-7 fok most a különbség a fölötte lévő lakoresz között.
Látom, imádod a hosszú, bonyolult képleteket, meg kiszámolni, meg hú. Na, talán ezért is van annyi szarul megépített ház. Túl sokat számolgattak, a józan paraszti ész meg sehol :D
De még mindig azt mondom, hogy a szellőztetéses légcsere és a többihez ugyan ide lehet ezt is kavarni, meg még ötszáz másik gyönyörű grafikont, meg egyenleteket, de ez akkor sem erről szól.
Ha valaki okosodni akar, én inkább ezt ajánlanám. Nem csak erről szól...
Olyan padlástér, amit csak tárolni használok nem kellene szellőztetni?
A tetőn nincsen dobozolás csak lambéria. 1 kép A fal tetejére a kőmüvesek tettek egy téglát a két szarufa közé és a hőszigetelést ennek tették neki és egészen a lambériáig felrakták
Korábban a fórumon találtam két képet, hogy valakinél nyitva van és néha elfedi. 2. kép
A Tondach egy leírásában meg volt egy kép, hogy a gerendák között kellene, hogy legyen szellőző kivágva amit nekem nem csináltak meg. 3.kép
Mit gondolsz, a levegőnek milyen tulajdonságait kell figyelembe venni számolásnál? Befolyásolja e a levegő tömegét, hogy hány fokos? (igen)
Befolyásolja e a levegő hőkapacitását, hogy hány fokos? (igen)
Befolyásolja e a páratartalma a belső energiáját a levegőnek? (igen)
Mindemellett a légcsere mértékét is tudni kell, ami persze nem bonyolult.
Viszont a fenti légállapoti tényezőkre van egy diagram. Ez az a bizonyos Molier féle h-x diagram. Arról le lehet olvasni a 2 légállapot közti entalpia különbséget. Ezt megszorozzuk a beáramló levegő mennyiségével (m3).
Ha van affinitásod a dologhoz lehet jobban járnál, ha saját magatoknak megcsinálnátok. Pár normálisabb ismerős vagy rokon ha tud segíteni, akkor menni fog. Olyan munkadíjakat hallottam mostanában szigetelésre, hogy simán megcsinálnám magamnak. Rokonomnak kb. 2 hónapja csinálták 3400/m2 áron kompletten színezéssel. 1 hete megkérdeztem azt a csapatot, mert egy barátom is szeretne szigeteltetni és megkért. 6000ft-os m2 árat mondott már a csávó és csak jövő szeptemberben tudnának legkorábban kezdeni.
Én úgy számolom, ahogy kell. A külső-belső összesített légállapotok közti különbség és a beáramlott mennyiség szorzata határozza meg a veszteséget. Ennek a legegyszerűbb módja amit Mekk irt, hogy 0,35W * beáramlott mennyiség * Delta t. Ez a számítás egy egész jó megközelítést ad. Ez a levegőre vonatkozik. Ebben a számításban nincsenek benne a falak. Viszont végeztem egy olyan számítást is ahol a szellőztetés intenzitását vettem figyelembe a visszafűtés intenzitásával. Ha a szellőztetés mértéke időben azonosan nem pótolható vissza a fűtőberendezéssel, akkor hűlni fog minden a hőtehetetlenségük mértékében.
A 2 erkélyajtós szellőztetés esetén ~14 perc alatt kicserélődik a 300 m3 légtérfogatú ház teljes levegője. Viszont ez akkor is 1296 m3/h légáramnak megfelelő mennyiség. Nem veszitek figyelembe a szellőztetés intenzitását. A hőveszteség is egy negatív teljesítmény, ami idő függő.
Ettől függetlenül én is azt vallom, hogy egy mesterséges szellőztetés legyen az bármilyen (hővisszanyerős vagy a nélküli), jobb, mint az ajtónyitogatás.
Valós légállapot melletti számítást és mérést írtam le. Direkt megmértem, hogy mennyi az annyi :) A valóság megmérve, és nem számolva azt mutatta, hogyha kinyitok egy erkélyajtót, akkor azon 648 m3/h-val áramlik be a levegő. Nyilván ez függ a külső-belső légállapotoktól is, de amikor mértem, ez ennyi volt. 1 perc alatt mindösszesen 10 m3 levegőt cserélsz ki a fenti példával. Ha kereszthuzatot csinálsz és 2 erkélyajtót nyitsz ki, akkor a példát követve 1296 m3/h a mérésem szerinti légállapotok mellett a légcsere mértéke. Az 1 perc alatt 20 m3. Elméletileg az egészségügyi minimum határ légkezelő berendezéseknél 20 % légcsere óránként.
Ebből jön ki a 3*20 perc elméleti szellőztetési szükséglet is. A példában szereplő ház kb. 300 m3 levegővel rendelkezik. Ennek a 20%-a 60 m3. Mivel ez 1 órára van megadva, így 60*24 m3 a napi szellőztetési igény. Az 1440 m3/nap.
Ennek meg is felelne a 2 erkélyajtó napi 60 percre nyitva tartása. Nyilván a rövidebb és sűrűbb szellőztetés lenne a jobb. Mondjuk óránként 3 perc, vagy 2 óránként 6 perc.
Ha 20 percig kereszthuzatot csinálsz, az tuti kihűti a házat, ezért is jobb a rövidebb szellőztetés, viszont abból meg nem 3 kell naponta. Tehát a kézi szellőztetés max. úgy oldható meg ésszerűen, ha 2 ablakot folyamatosan akkora résre nyitsz ki amin megvan a szükséges légcsere mértéke. Régen ez ablaknyitás nélkül is megvolt :)
Azt meg egy szóval sem mondtam, hogy egy egyszerű befúvó vagy elszívó rendszerű szellőztető esetleg egy kiegyenlített szellőztetés, netán kiegészítve hövisszanyerővel nem jobb az ablaknyitogatásnál. Annál még egy óvodás is ki tudja számolni a veszteséget :)
Én azt írtam le, hogy mitől függ az, hogy mi fog kihűlni.
Szó sincs róla, hogy keverném. A szellőztetés módja, mértéke határozza meg azt, hogy mi és mennyire fog hűlni. Mesterséges szellőztetésnél vélhetően semmi, mert visszapótolja ugyan abban a tempóban a fűtőberendezés. Viszont hosszú ablaknyitogatásnál a falak is biztosan hűlnek, de akkor sem kell 2* számolni, egyszerűen csak a beáramlott közeg légállapoti tényezői és a kezdeti belső légállapoti tényező közti különbség a hőveszteség. Ebbe a számításba nincs belevéve, hogy mi fűti vissza, a levegő a falak vagy a fűtőberendezés. Ez csak annyit ad meg, hogy mennyivel csökkenti a belső tér energiáját.
Nincs igaza. Neked is leírom: az igaz, hogy a bútorok, falak hőmérséklete csökken a friss (hideg) levegő beengedésekor, de közben a levegő meg fölmelegszik. Pont annyi (hő)energiát veszítenek a falak és a bútorok, amennyit nyer a levegő. Tehát ha te a hőveszteséget úgy számolod, hogy föl kell melegítened a kinti 0 fokos levegőt 22 fokkal és a közben lehűlt falakat és bútorokat is, akkor ugyanazt a hőmennyiséget kétszer vetted figyelembe.
20 perces szellőztetéskor már lenne igazság abban, amit írtok, mert többször is kicserélődik a levegő a lakásban...
Azonban ha felteszed azt a kérdést, hogy hogyan oszlik el a lakásban a friss levegő. Mennyi keveredik vissza a friss de már felmelegedett levegőből akkor lassan eljutunk oda, hogy borzasztóan pazarló a 3X20perc szellőztetés, sokkal jobb ennél a 60X1 perc, de még ez is messze van egy jól tervezett elszívó és befúvóágakkal rendelkező szellőzéstől.
Pontosan nem tudom már, de valamelyik légkezelő berendezéseket gyártó cég honlapján olvastam annak idején. Viszont van egy jó kis tanulmány erre : LINK
Áruld már el hogy honnan származnak ezek az információk. Lehet, hogy valami Svájci-Alpokban élő álmodozó gimnazista írta le az álmát:)
"Több felhasználó is írta már más fórumokon is, hogy az 1000 ppm-hez egy családi házba fejenként minimum folyamatosa 30 m3/h levegőre van szükség."
A hivatalosan ajánlott 30 m3/h nem hasraütésre lett megállapítva, te magad is kiszámolhatod, hogy az esetek többségében kb ennyi kell az 1000 ppm-es szobalevegőhöz. Rossz levegőjű ipari környékeken kicsit több kell, jó levegőjű vidékeken kicsit kevesebb is elég.
"a 600-800 ppm-hez ettől jóval több kellene. Egy családi összejövetelen ha a szabályzás CO2-re szabályozna, szétesne a gép :)"
Nem kell ehhez vendégeket hívni. Lehet, hogy már a család légellátásától is szétesne az a gép.
Ez melyik számológéppel jön ki ennyire? :) Egy 60cm*200 cm nyíláson megközelítőleg 60*100 cm részben jön be a kinti hideg és ugyanekkorán megy ki a benti meleg. Ha itt az átlag áramlási sebesség 0.3 m/s, akkor az azt jelenti, hogy ~ 600 m3/h távozik a résen keresztül.
Igazad van. Nem a 600-800 ppm-hez tervezik, hanem az 1000 ppm-hez. A 600-800 ppm az a tartósan megengedhető szint, az 1000 ppm a még elfogadható szint.
Több felhasználó is írta már más fórumokon is, hogy az 1000 ppm-hez egy családi házba fejenként minimum folyamatosa 30 m3/h levegőre van szükség. Vélhetően a 600-800 ppm-hez ettől jóval több kellene. Egy családi összejövetelen ha a szabályzás CO2-re szabályozna, szétesne a gép :)
Ha egy ajtó/ablak folyamatosan nyitva van, az egy darab helyiségben cserél a szükségesnél százszor több levegőt, miközben a lakás távolabbi részein nem történik légcsere. Tehát az első légcsere szükséges volt, a következő 99 viszont csak húti a lakást (a fűtésköltséget növeli). Aztán egy légcsre megint szükséges, a követező 99 megint pazarlás :)
Egy köbméter levegő egy fokkal történő felfűtéséhez 0.000335 kWh hőmennyiség szükséges.
Tehát pl 20 fokos külső-belső hőmérséklet különbség esetén levegő-köbméterenként 20 x 0,00335 = 0,0035 kWh plusz fűtéssel tudod szinten tartani a lakás hőmérsékletét.
"600-800 ppm a tartósan megengedhető CO2 koncentráció szint.
Ehhez szokták meghatározni a szükséges levegőcserét."
Ez az érték butaság, jó, ha az 1000 ppm-et tartani tudod.
Nem tudom, hogy honnan vetted ezt a 600-800-as értéket, de hiszékenységed büntetéséül számold ki, hogy a külvilági mondjuk 450 ppm-es friss levegőből felenként és óránként hány köbméter friss levegő kellene ahhoz, hogy a lakáslevegő ne legyen rosszabb 600 ppm-nél.
Maga a helyzet tényleg egyszerű. Amennyi a veszteség, annyit kell pótolni. A pótolás módja meghatározza a komfortot. Azt nem értem, hogy miért kellet ezen egymásnak menni? :) Mindenki ezt mondta, csak láthatólag másképp megfogalmazva. Elolvasom még egyszer ezt a beszélgetést, hátha valami elkerülte a figyelmem, de szerintem feleslegesen ment ez a vita :)
Ejnstejnünknek igaza van. Akkor nem csökkenne mindennek a hőmérséklete, ha az energiának a visszapótlása 0 időt venne igénybe, vagy ha azonos az elvont hőenergia üteme a fűtőberendezéssel visszatáplált energiáéval. Az más kérdés, hogy a nagy tehetetlenségű tömör szerkezeteknek nem csökken olyan gyorsan a hőmérséklete mint a levegőnek.
Viszont kár olyan oldalról nézni, hogy minek mennyire csökken a hőmérséklete X m3 X percig tartó X dt melletti légcserénél. Egyszerűen a belső légállapot és a külső légállapot közti entalpia különbség megadja az idő és térfogat függvényében, hogy mennyi a veszteség. Hisz ez az egyetlen lényegi kérdés.
Hogy érthető legyen a dolog. Ha mesterséges szellőztetéssel óránként 1000 W hőveszteség keletkezik akkor ha a fűtőberendezés képes leadni az egyéb veszteségek mellett + 1000 W-ot (óránként), akkor nem fog kihűlni a lakás. Nem lesz érzékelhető a lassú folyamat miatt semmi változás. A szerkezetek hőmérséklete sem változik. Viszont, ha 5 perc alatt viszek ki 1000 W hőt Akkor ahhoz 12* akkora teljesítmény kell, hogy ne legyen érzékelhető annyira arra az 5 percre a hűtő hatás. Tehát az egyéb veszteségek felett 12.000 W/h (12 kW/h) lenne elméletileg képes pótolni abban az 5 percben a veszteséget. Mivel a felületi fűtések erre képtelenek, így biztosan hűlni fog a szerkezet is. Esetleg egy jól megtervezett légfűtés tudná ezt az 5 percet úgy áthidalni, hogy ne legyen érzékelhető a külső levegő hűtő hatása. Viszont ehhez nagyon túl kellene méretezni a rendszert. Tehát ha nem mesterséges szellőztetéssel, méretezett hő-visszapótlással oldjuk meg, hanem ablak nyitogatás, azzal nagy valószínűséggel a szerkezetek is hűlni fognak, nem csak a levegő.
Persze ehhez még hozzá jön a levegő rétegződése, de ez már csak hab a tortán :) Tervezéssel megoldható (csökkenthető) az is.
Nincs vita, mert ez a téma kb óvoda után megoldható témakör.
Ejnstejnünk azt állítja, hogy ha beengedsz 1m3 levegőt akkor nem csak 1m3 levegőt kell felfűtened 0ról 20 fokra radiátorral, falból bútorból elvont energiával, hanem fel kell melegítened az 1m3 levegőt 0ról 20ra és még VALAMENNYI falat, bútort, satöbbit. Lehet, hogy ezzel a rejtélyes hőveszteséggel példálóztak neki egyszer egy meggyőző marketingszagú előadáson ahol milliós berendezést sóztak rá. Persze okosságát nem magyarázza csak egyszerűen besértődik és lehülyéz. :)) Ahogy ez rendre szokott lenni. :))
A héten beszéltem egy vállalkozóval. Az Austrotherm oldalán van fent a munkája a referenciák között. Gondoltam, akkor jól dolgozhatnak, ha ott szerepel. Van netes oldaluk is, új ház építéstől, meglévőek felújításán át sok mindent csinálnak. Telefonban viszont sajnos azt mondta, hogy már csak generál kivitelezést vállalnak, meglévő házak felújítására egyszerűen nincs már idejük.
Remélem azért összejön, mert a jövő telet már kellemesebb körülmények között szeretnénk tölteni. De eddig akik kijöttek, azok még annyit se tudtak, mint én, pedig az én tudásom sem sok. Csak elolvastam pár tájékoztatót, szakanyagot.
Arra próbáltam utalni, hogy a papírformát ugyan lehet erőltetni, de amit tényleg, és mindig javít, az a profit...
Sajnos a szellőztetések célja általában nem a szuper levegő, hanem a páratartalom csökkentése szokott lenni, hogy ne rohadjanak szét a penészes falak... Nálunk nincs ilyen gond, szerencsére.
De mielőtt bárki nekem esne, igen, tudom, nem normális az, hogy nincs normális szellőztetés. Ezért is akarok CO2 mérőket felpakolni, kíváncsi leszek az eredményre.
Feleségem az utolsó mikrorést is eltüntetné, azzal, hogy jön be a hideg, de megmondtam neki, hogy nem ettől fogunk megfagyni, szóval pl. a bejárati ajtó aljánál hagy' szellőzzön csak. Különben sem akarom passzentosra, mert akkor nem záródna be szinte magától :) Csontszáraz így is és a macskák és a kutya is örül neki :D
Elszívó van a főzőlap felett, a WC-ben és a fürdőben is, ezek behúznak némi levegőt.
"A fenébe, nem tudtam, hogy már meghaltunk. De legalább is fáj a fejünk, alig látunk és kapkodunk a levegőért és büdös van, mint állat...
De akkor miért nem? :) Pedig az ajtónyitogatáson kívül nem visszük túlzásba a szellőzést, az már biztos... :D"
Nyugalmi állapotba 250 ml oxigént használsz el. 1 m3 (1000 l) levegőben van 210.000 ml oxigén (21% 210 l).
Az oxigén mérők riasztási értéke 18 % oxigén koncentrációnál van. 17%-nál már ájulás következik be. Így csak 30.000 ml oxigént használhatsz el 1 m3 levegőből. Ami nyugalmi állapotba 2 órát jelent. Ha egy lakás légtérfogata 300 m3, akkor 1 főre 600 órára van elegendő levegő az ájulás határáig. Egy modern háznál is van legalább 0,2 szeres légcsere mindenféle nyílászáró nyitogatás nélkül. 300 m3 légtérfogatnál, ez óránként 60 m3. Az ájulás határig ez 240 embernek elegendő elvileg :)
Tehát ezért van az, hogy sokáig bírjuk bezárt ajtók mellett.
Viszont a gond nem az Oxigén hiány, hanem a CO2 magas értéke. A CO2 nem csak az emberi légzéstől tud egy épületbe növekedni. 600-800 ppm a tartósan megengedhető CO2 koncentráció szint.
Ehhez szokták meghatározni a szükséges levegőcserét.
A fenébe, nem tudtam, hogy már meghaltunk. De legalább is fáj a fejünk, alig látunk és kapkodunk a levegőért és büdös van, mint állat...
De akkor miért nem? :) Pedig az ajtónyitogatáson kívül nem visszük túlzásba a szellőzést, az már biztos... :D
De úgyis LoraWAN cuccokkal foglalkozom majd, csinálok néhány CO2 szenzort is.
vizeshordó: ott tévedsz, hogy közel nullának tekinted a falak és a tárgyak hőtároló képességét. A cserélődő hideg levegő felmelegítéshez jóval kevesebb hőenergia kell, mint amennyit a bútorok, tárgyak és a falak tárolnak.
Persze, ha nálad a szellőztetés 2 órás kereszthuzatot jelent -10 fokban, akkor egy izzó félköbméteres acéltömb is ki fog hűlni :)
Mivel 1 m magasságban szinte 0 volt az áramlási sebesség, így az elméletem az, hogy az ajtó fele keresztmetszetében van valós légcsere átlag 0,3 m/s-al. Ez a jelenlegi hőmérséklet viszonyoknál 78 W/perc hőveszteséget jelentene nálunk. (Kin + 1 °C, bent +21 °C)
20 per szellőztetéssel 1564 W hőveszteség. Napi 3* szellőztetés. 4694 W hőveszteség. Persze ez csak 1 ajtó kinyitása. Azzal a teljes házat nem lehet átszellőztetni. Ha feltételezem, hogy 2 azonos erkélyajtó nyitással ki lehet szellőztetni napi 3*20 perc szellőztetéssel, akkor ez a fenti példa alapján 9388 W hőveszteség naponta. Tisztán villamosan 422 Ft/nap. Fűtési szezonra nézve kb. 1200 kW a hőveszteség. Bár a napi 3* 20 perc kicsit karcsú egy szellőztető rendszerhez képest. Talán a napi 6*20 perc felérne vele. Az viszont dupla hőveszteség. Megéri szerintem a hővisszanyerős szellőztető.
Érdekességképp megmértem légsebesség mérővel, hogy egy erkélyajtón milyen áramlási viszonyok alakulnak ki. Azt kell mondja, hogy a nyitogatós szellőztetést csak modellezni lehet, esetleg közelítő értékkel számolni. 2 m magasan 0,6 m/s-al áramlott KI a levegő. 0 m magasan 0,3 m/s-al áramlott BE a levegő.
Ez így van, ebben nincs közöttünk vita, de ezt így itt sokan nem értik mert,hogy ezek összefüggések. Magyarázd el nekik leegyszerűsítve,hogy mit jelent a gyakorlatban. További jó fórumozást!
Mindenből, aminek nagyobb az entalpiája mint a külső levegőé. Időarányosan abból jobban, aminek a legkisebb a hőtehetetlensége. A tömör falak hőtehetetlensége nagyon nagy, a levegőé páratartalom függő, de nem túl nagy. Tehát, hogy miből vonja el és milyen mértékben az sok tényezőtől függ. Hőtehetetlenség, entalpia különbség, fűtési mód (lég, felület), szellőztetés időtartama, mértéke.
Hűlni akkor fog egy ház friss levegős befúvás esetén, ha nagyobb a veszteség, mint amit a fűtés vissza tud pótolni. Ezt illik tervezésnél belekalkulálni. Entalpia különbséggel számolható a plusz teljesítmény igény.
100 m3/h légcsere mellett 30 °C dt esetén ~1083 W/h a hőveszteség. Ebbe nincs belevéve a relatív páratartalom különbség.
Ajtó és ablak nyitogatásos szellőztetésnél is lehet számolni, de felesleges. Az nem folyamatos és biztos, hogy visszapótolja a fűtés.
Nem is erről van szó,hanem arról,hogy hőveszteség keletkezik szellőztetéskor és az a levegőn kívül miből vonja el a hőt? De ennek már nincs értelme, mindenki ügy értelmezi ahogyan akarja. Visz lát!
A Mollier féle h-x diagramból a 2 közeg entalpia különbsége megadja a veszteséget, amit vissza kell fűteni. Hogy azt az idő függvényében a fűtés, a falak vagy épp te magad fűtöd vissza energetikailag teljesen mindegy.
Egy központi szellőztető rendszer amibe nincs hőcserélő és hozzá egy házi barkács nagy hatásfokú levegő-levegő hőcserélő megvan 120-150 e Ft-ból. (Recair hőcserélő, plusz doboz) Egy JÓ komplett rendszer 800.000 Ft-ból kihozható saját kezűleg (EC motor, csillagpontos rendszer, Recair hőcserélő, stb). Persze lehet még rajta olcsósítani.
Bocsánat! Nem tudtam,hogy itt magasan kvalifikált "szakértők" diskurálnak. Gondolom te annak érzed magad. Most már látom,hogy tényleges hozzáértők (nem rám vonatkozik) az ilyen beszólások miatt nincsenek itt. További jó vitatkozást , a topic minden tagjának Áldott Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánok!
Mi a fészkes fenétől melegszik fel a hideg levegő? Valahonnan csak elvonja azt a fránya hőt? Ezek összefüggések ha azt nem érted akkor hiába magyarázok neked. Mondjak valamit: részemről irreleváns.
Így igaz! Lehűlnek a falak és a bútorok egy kicsit, miközben a bejövő levegő felmelegszik szobahőmérsékletre.
Ha te úgy számolsz, hogy a friss levegőt is fel kell melegíteni 22 fokkal, és a falakat és a bútorokat is, akkor kétszer veszed figyelembe ugyanazt a hőveszteséget.
Így igaz! A rövid szellőztetéssel nem veszed észre ,hogy nem csak a levegő hűl le,hanem a berendezési tárgyak -így a falak" is. Amikor vissza melegszik a levegő akkor nem csak a radiátorokból áramló hő melegíti vissza a levegőt,hanem a hőtároló képességgel rendelkező falak is. A hőmérséklet beállított szintre történő kiegyenlítődése tehát a környezeti tömegből és a fűtő berendezésekből együttesen alakul ki. Szellőztetéskor ahogy eléri az alacsonyabb ,kívülről áramló hidegebb levegő a tárgyakat(falat is) azonnal megkezdődik a hőmérséklet kiegyenlítődésének folyamata. az,hogy mennyire egyenlítődik ki az függ a ki és beáramló közeg időtartamától és a külső hőmérséklettől.
A folyamatos mesterséges szellőztetés ugyanannyi szmogot el is szív a lakásból, mint amennyit betol. Tehát ettől semmivel sem nem lesz töményebb a szmog a lakásodban.
Szellőztetéskor a beáramló hideg levegő által természetesen lehűlnek a falak is és bútorok is. Csak nem mindegy, hogy melyik mennyire, és mennyi idő alatt.
Ez nem jelent feltétlenül pofonokat (lehet rugdosni is ;)
egy másik lehetséges megoldás: bedobsz a postaládájába egy levelet, "ha nem áll le a fél falu bebüdösítésével minden éjszaka, akkor lefényképezem a kéményét és pontos címmel felteszem az internetre" Aláírás: "a Fekete Kéz"
Ha ez nem hat, akkor valóban fel kell tenni az internetre.
És ha nem különbözik, akkor nem is tudja lehűteni a falakat/bútorokat sem.
Viszont ha mégis, akor meg már pont annyival kevesebbet kell rajta melegíteni.
Sokszor bosszant, hogy le kell menni egészen az általános iskoláig, ráadásul a legtöbbször a páciens sértődik be, ha valaki tök ingyen segít a butaságából kitörni.
"Minden tárgy (a falak és a lakásban tárolt bútorok is) a környezeti hőmérsékletet átveszik"
Ha a fizika nem megy, akkor leírom nagyon leegyszerűsítve: A friss levegő befújási ponttól kb 1 méterre a levegő hőmérséklet MÁR NEM KÜLÖNBÖZIK a lakás többi részének hőmérsékletétől. És ha nem különbözik, akkor nem is tudja lehűteni a falakat/bútorokat sem.
Max a töredéke , ha hosszú perceken keresztül ,keresztül süvít a lakáson a hideg levegő . Normál szellőztetéskor a beáramló hideg levegő benn marad és a meleg megy kifelé .
Minden viccet félre téve ez egy valós probléma amíg törvényileg nem szankcionálnak. Én úgy oldom meg, hogy kivárok olyan alkalmat és széljárást amikor tiszta a levegő és akkor szellőztetek. Nálam szerencsére elég gyakran van ilyen pillanat.
"Csak úgy járatja a dízel autót fél-egy óráig :D vagy 20 perc alatt bemelegítik"
Tudtommal egy hideg dízel motorral max egy perc melegítés után már el lehet indulni. Ugyanez az egy perc az utastér felmelegítésére is elegendő (ha van komoly elektromos fűtés a kocsiban).
Amennyivel csökken a falak , tárgyak hőmérséklete , annyival nő a beáramló hideg levegő hőmérséklete , mert annak adják át a hűjüket . Szóval azt külön veszteségként számolni nem lehet .
Minden tárgy (a falak és a lakásban tárolt bútorok is) a környezeti hőmérsékletet átveszik és a hőmérséklet változásra azonnal megkezdődik a hő kiegyenlítés. A mértéke attól függ mennyi az az idő mely alatt a hőmérséklet megváltozik. Ez fizika, nem hit kérdése.
Meg a helyi hülyegyerekek, mindig mindenhol akad, gondolom Nálatok is. Csak úgy járatja a dízel autót fél-egy óráig :D vagy 20 perc alatt bemelegítik, aztán elugranak az 500 méterre lévő boltba két zacskó szotyiért meg egy energiaitalért... ha meg látják hogy figyelik, rátapos a gázra, egyértelmű. Szerintem fél fizetése üzemanyagra megy el, de nekem mindegy, egy fél év, aztán úgyis kinyírják az autót :D csak nem vesz megint dízelt...
Szerintem erre lenne jó ha fent a beszívócsonknál lenne egy levegőminőség érzékelő, az a gagyi fjata mindenszart érzékelő. Bent a lakásban pedig a CO2 érzékelő.
Hogy ilyen van-e készen pikpak csomagban, masnival átkötve azt nem tudom, de ezt gondolom én normális vezérlésnek.
Tiszta környezetben, normális szomszédok mellett elég lehet csak a CO2, de anélkül szerintem csak a kínkeserves beállítgatás és szenvedés marad.
Az ajánlott (maximum 1000 ppm) széndioxid szint tartásához 25 m3/h sokszor nem elegendő. Iparterületeken, forgalmas városokban még a 30 is kevés olykor.
"Máskülönben pedig nem csak a kicserélt levegőt kell vissza füteni, hanem aközben hőveszteséget szenvedett falakat és berendezési tárgyakat is."
A levegő csak egyszer tud hűteni: amikor bejön a házba és felmelegszik szobahőmérsékletre. Utána már nem tud lehűteni semmit a világon, hiszen már szobahőmérsékletű :)
Ezt a hőveszteséget pedig pontosan ki tudjuk számolni.
"A hővisszanyerős szellőzés -kimondható- hogy gyakorlatilag soha nem gazdaságos."
Egy lehetséges kombináció: Egy ember szellőzési hővesztesége kb 12.000 forint/fűtési szezon, tehát egy 4 fős családé 48.000 forint. Ha a hőcserélőjük 4 fő melett 80 százalékos hatásfokú, akkor évente 40.000 forint bevételt hoz. Ha mondjuk 10 éves megtérülést célozunk meg, akkor úgy kell gondolkodni, hogy az alap szellőztető rendszer (ami ugye kötelező az egészség miatt) és a a hőcserélővel kiegészített szellőztető rendszer között az árkülönbség nem több 400 ezer forintnál, akkor bizony jó befektetés az, ha a szellőztetős rendszer mellett döntenek.
Persze ha a hővisszanyerés felára (árkülönbsége) másfél millió ft, akkor már rossz üzlet lenne (évi 40 ezer forintjával), mert a befektetésünk nyereségének a temetőből már nem tudunk felhőtlenül örülni.
"A ventilátoros szellőztetés csak rendszerben lehet jó"
Egy lószart. Egyetlen 10 ezer forintos ventilátorral, meg pár lyukkal a falakon tökéletes levegőminőséget lehet csinálni a lakásban.
"és csak akkor gazdaságos, ha hővisszanyerős szellőzők vannak beépítve"
A szellőztetés a családod egészségéről, életminőségéről szól, az egészség NEM gazdaságosság kérdése.
A hőcserélő csupán a szellőztetés által okozott extra fűtésköltségből (8-10.000 Ft/év/fő) próbál valamennyi százalékot visszanyerni. De a hő(forint)visszanyerés nem kötelező eleme egy szellőztető rendszernek, ha túl sokba kerül a nyereséghez képest, akkor ne költs rá.
"Mellesleg olyan külső környezetben ahol nem telítődik a levegő füsttel és széngázzal"
A szűrő szintén külön dolog. Lehet szellőztetni pl úgy is, hogy szűrők vannak, de hőcserélőre nem költöttünk egy fillért sem.
"Máskülönben pedig nem csak a kicserélt levegőt kell vissza füteni, hanem aközben hőveszteséget szenvedett falakat és berendezési tárgyakat is."
Ha egy szellőztetéssel beengedsz 200m3 friss és hideg (pl. 0 fokos) levegőt a 22 fokos lakásodba, az tényleg lehűti a falakat és a bútorokat (mondjuk 3 tized fokkal), amit visszamelegítesz 22 fokra. De miközben a hideg levegő lehűti a falakat és a bútorokat felmelegszik. Tehát ha te úgy számolsz, hogy a 200m3 levegőt fel kell melegíteni 22 fokkal, a falakat és a bútorokat pedig 3 tized fokkal, akkor kétszer veszed figyelembe ugyanazt a hőveszteséget.
Mit jelent a sok lyuk? Ha 5 cm-ként kifúrod 120-es fúróval még nem kell,hogy beszakadjon, a pozdorja igen,de az osb nem hiszem. Nekem is hasonló problémám van amit már így vásároltam.
Ok. De mindenütt az az alapmantra, hogy kívül kell höszigetelni.
Van elég belmagasság, a szigetelöanyag pedig olcsóbb is lenne, ha nem kell lépésállónak lennie. A höhídban igazad van, a terasznak van lejtése és kétoldalán vízszintes attika, ami nem egyszerüsíti az életet.
Alulról milyen K-értékü höszigetelést kellene rátennem? (Milyen vastagot adott anyagból? A szigetés alá párazáró fólia is kellene, ugye?
A gerendákra merőlegesen rá van téve egy fektetett padló arra egy állítva, és erre egy Bramac léc ami 23cm összesen de így is kevés neki mert hozzáér az osb-hez a gyapot azon a részen.
Ez ahol járunk rajta, egy kis rész. kb 2x70cm csík 2,5m hosszú, meg egy 60cm hosszú csík 2,5m hosszú de ez alatt csak 20cm szigetelő van(4x5cm) és nem is párásodik mert van egy kis légrés nem ér hozzá. Kezdésnek szerintem fúrok rá 4-5cm átmérőjű lyukakat úgy hogy 25cm-enként legyen egy lyuk. A 22-es osb nagyon erős, nem hiszem hogy ettől beszakadna.
Jobb lett volna a deszka, az már látszik, ahol deszka van ott semmi baja, ha hozzáér ha nem.
Olyan padlástér, amit csak tárolni használok nem kellene szellőztetni?
A tetőn nincsen dobozolás csak lambéria. A fal tetejére a kőmüvesek tettek egy téglát a két szarufa közé és a hőszigetelést ennek tették neki és egészen a lambériáig felrakták
Korábban a fórumon találtam két képet, hogy valakinél nyitva van és néha elfedi.
A Tondach egy leirásában meg volt egy kép, hogy a gerendák között kellene, hogy legyen szellőző kivágva amit nekem nem csináltak meg.
Nemrég szigeteltem a padlás födémet kb 150m2-t 24cm-es knauf naturoll pro gyapottal a meglévő gerendák közé pakolt 10cm-re tettem rá. Egy kis részen pakolunk a padláson, ezért itt megemeltem a padló szintet gerendákkal, és mivel le volt deszkázva ezért a deszkákat felhasználtam 5cm réssel vissza lettek rakva. De egy kb 10m2-es részen 22-es osb-vel fedtem le a járó részt amit lehet nem kellett volna. Van egy 1,4mx2,5m(középen kettéválasztva) meg egy kb 0,6mx2,5m-es egybe tábla, ha benyúlok az osb alá érzem hogy párás a szigetelő kb 30cm-re a szélétől.
Lehet ezzel valamit csinálni?
Kifúrnám lyukfúróval az osb-t első ötletként.
Hány cm-enként mekkora lyukat fúrjak hogy legyen szellőzése?
Másik lehetőség hogy felszedem az osb-t majd tavasszal veszek deszkát és lerakom 3cm réssel köztük a járó részre is.
Szellőztetési igény személyenként változó. Én pl. naponta kétszer teljes légcserét alkalmazok, ami önmagában is 450 m3, ezen kívül naponta kétszer-háromszor (konyhai műveletek függvényében) ennél többször is részleges szellőztetést alkalmazok. Az össz levegő mennyiség cseréje elérheti a napi 800 légköbmétert is. Ezen energia veszteség pótlására nagyjából napi 6-8 Kw energiára van szükség. Tudom ez sok,de én így szeretem, ragaszkodom a tiszta levegőre minden napszakban.
Ez így már nem csak légbőlkapott, ha valamit rosszul számoltam, majd a szakik kijavítanak.
Van aki 30m3-el számol fejenként, de én azt gyanítom, hogy a lakosság nagyobbik fele még akár a 25 töredékét sem cseréli télen és vígan (kicsit fejfájósan, kicsit kókadtan) éli a téli napjait.
Sok jóra ne számíts. A jó szakemberek, ahogy írták sokszor évekre le vannak kötve. Akik fél éven belül ráérnek azok vagy eléggé magas áron dolgoznak, vagy a minőség nem megfelelő. 1 hónapja beszélgettem a nálunk korábban dolgozó kőművesek főnökével és mondta, hogy már csak komplett házakat tudnak vállalni, kisebb munkát nem, 2019 tavaszára tudtak akkor legkorábbra munkát vállalni.
1 m3 gáz egy kondenzációs kazán esetén 9.44 Kw-ot állít elő . Az 1000 Kw. hozzávetőleg 10 m3 gáz értéke. Máskülönben pedig nem csak a kicserélt levegőt kell vissza füteni, hanem aközben hőveszteséget szenvedett falakat és berendezési tárgyakat is.
Szomorú ha ilyen keveset szellőztet valaki, az egészségre is káros és a falak is könnyen penészedhetnek. Mellesleg a passzív ház nem is képzelhető el hővisszanyerős szellőztetés nélkül. 10 éven belül megtérül ha egészséges levegőt akarsz a lakásban.
A hővisszanyerős szellőzés -kimondható- hogy gyakorlatilag soha nem gazdaságos.
Viszont egy okosan tervezett, jól kivitelezett egyszerű szellőzés szinte mindig gazdaságos(abb), mint a nem szellőztetés, vagy az esetleges szellőztetés, hiszen soha nem tudjuk, minkor szellőztetünk TÚL.
A ventilátoros szellőztetés csak rendszerben lehet jó és csak akkor gazdaságos, ha hővisszanyerős szellőzők vannak beépítve. Mellesleg olyan külső környezetben ahol nem telítődik a levegő füsttel és széngázzal.
Tudnátok ajánlani megbízható, jól dolgozó vállalkozót? Bp-en lenne a munka. E-mail címem publikus, oda nyugodtan lehet küldeni.
Homlokzati szigetelést szeretnénk, és sajnos eddig csak igen flegma vagy nulla szaktudással rendelkező vállalkozóval hozott össze az élet, akikre nem bíznám a munkát.
A lakás gyakori szellőztetése valóban sokkal jobb a nulla szellőztetéséhez képest, de meg sem közelíti a rendes ventilátoros szellőztetés levegőminőségét.
A hőtükör csak nagy hőmérséklet különbségű felületek esetén ér valamit. Márpedig egy JÓL hőszigetelt felület és környezete között szinte nincs semmi hőmérséklet különbség. Tehát a pénzedet felesleges dologra költöd, amikor födémben hőtükörre költöd.
Az okos dolog, hogy vastag/erős fóliát keresel,
még egy trükk: ha olyat veszel, ami 4 méter széles, azt SOKKAL kevesebb helyen kell majd összeragasztani.
Valószínűleg majd a mezei 80-as keménységűt veszem 2x10 vagy 15 centit, ebben a vastagságban, ha teszek rá egy vékony faroslemez borítást remélhetőleg még járkálni is tudok rajta, de ez még a jövő.
Ja, ma jártam egy szakkereskedésben: istentelenül sok pénzért, de vannak nagyon szuper anyagok. Becsületükre legyen mondva a kereskedőknek, azzal kezdték, hogy fölösleges ilyen sok pénzt kiadni ilyesmikre. De ettől még jó tudni, hogy vannak.
Először is a tetőcserép gyártóknak van olyan kiadványa, hogy fóliakönyv, amiben meg lehet tapogatni a fóliákat. Létezik olyan párazáró, aminek két öntapadós füle van, így az illesztéseknél duplán egymásra lehet zárni őket+hőtükör fólia is egyben (Bramac Membran 100 2S). Aztán van olyan, ami páraáteresztő és hőtükör fólia egyben, szintén beépített ragasztással (Bramac Clima Plus 2S). Mindkettő masszív és nem ilyen nyalóka pöndörödő, mint a Solflex, de ezekért mélyebben a zsebbe kell nyúlni, ha valaki ilyet akar. És be kell vallanom, még szépek is. A párazáró 75 nm 63e Ft, a páraáteresztő az zenés-táncos extra feláras, 150e Ft körüli árat mondtak rá. Csak mint érdekességet osztottam meg. Nálam is marad a Solflex, egyelőre ez a jövő :)
Nem, nem, korábban én értettem félre egy választ, amiben az volt a mondás, hogy ne tegyek a födémre párazáró fóliát.
Mivel a szüzek tudatlanságával azt hittem, hogy ez nálam a lambéria (de nem, nálam nincs pallófödém, most már világos), elkezdtem tanakodni, hogy ha a mennyezetet kell párafékezni és a födémet nem szabad, akkor hova a fenébe kéne raknom a párazáró fóliát. Aztán meg annak a szakszerű zárásán aggódtam, mivel csak egy bizonyos felületen van lambéria fedés, a többi meg gipszkarton és köztük a fal... szóval itt az illesztés nem volt egyértelmű, de ksanci megvilágosított! :)
Azt vettem észre ,hogy a tetőtéri szoba oldalsó fala a lambéria találkozásánál vízfoltos. Egyből beázásra gondoltam de nem annak tűnik.
Felmentem a padlástérbe és borzalom ,hogy mi van fent. Penészes gerendák, nem szakszerű szigetelés . Gyorsan elkezdtem leszedni a vastag fóliát ,bár nem tudom,hogy jót csináltam-e , + ezt a polifont (vagy mi ez) elkezdtem az oldalsó falból kikaparni. Kérdésem, hogy mit tudnék csinálni ,hogyan kellene szigetelnem ? (7 hónapja vettem a házat ) Képeket az indára feltöltöttem. Ács majd jön de most sok a munkája ezért tájékozódnék én is . Előre is köszönöm a válaszokat.
A beton a polisztirolnál is párafékezőbb, tehát mehet rá akár az is.
De egy padláson nincs olyan nagy járkálás, ezért valószínűleg felesleges 100/150-es polisztirolra költeni, valószínűleg jó lesz oda a mezei 80-as keménységű is.
"úgyhogy ez a légréteg néhány fokkal melegebb a kintinél télen)"
Ha a padlástér lényegesen melegebb a külvilágnál, az vagy arra utal, hogy nincs jól átszellőztetve, és/vagy arra, hogy a födémed hőszigetelése lényegresen szarabb az optimálisnál.
"Tegyek-e inkább páraáteresztő fóliát a lambériára, hogy megakadályozzam a por behullását?"
A hőszigetelés meleg oldalára páraZÁRÓ fóliát tegyél.
"Miért jó a gipszkartonon a párazáró fólia és miért nem lambérián?"
A fal/födém belső részén (egy mindig meleg rétegben) MINDIG hasznos egy párazáró/párafékező réteg, legyen az deszka, gipszkarton vagy akármi.
Honnan veszed azt, hogy lambéria fölé tilos párazáró fóliát tenni?
Ha jól értem amit írsz, akkor a betonfödémre lefektetett üveggyapot alá is kellene, hogy tegyek párazáró fóliát, mert ha így hagyom ahogy most van (fólia nélkül), pár éven belül tönkremegy?
Köszönöm ismét a választ, a páratechnikai egyértelműsítés nagyon jó információ, teljesen logikus.
Szóval visszatérve a kivitelezési részére:
a házból bentről (alulról) nézve így vagyunk most rétegezve:
-látszó gerendák
-rajta lambéria fedés
-azon párazáró fólia
-azon és körülötte 20 cm gyapot és néhány helyen ugyancsak 20 cm hungarocell tábla.
-és már csak a légtér (talán még annyit, hogy 3 éve épült a ház, tehát a cserepek alatt 3 rétegű páratechnikai fóliázás van, úgyhogy ez a légréteg néhány fokkal melegebb a kintinél télen)
Ahol nem látszó gerendánk van, ott ez van:
-gipszkarton vakolva, festve
-rajta valamilyen fólia (feltételezem, hogy párazáró, annak látszik)
-fölötte gerendák, ezekhez van rögzítve a gipszkarton
-gerendák közé 20-30 cm gyapot betuszkolva
-és már csak a légtér
Tehát klasszikus deszkázott fa födém nincs, amit egyébként szeretnék majd, de csak a végleges megoldásban.
A kérdés tehát továbbra is az alábbi kettő:
1. Tegyek-e inkább páraáteresztő fóliát a lambériára, hogy megakadályozzam a por behullását?
2. Miért jó a gipszkartonon a párazáró fólia és miért nem lambérián?
"Ez 3 év alatt esett szét. Szerintem ez egy kicsit szélsőséges a 2-300 évhez képest."
A gyapot egyrészt vékony, enyhén rugalmas kő/üveg szálakból áll, másrészt ezeket (az érintkezési pontoknál) összekötő ragasztó-cseppekből (műgyanta). Ha ezt szépen leteszed egy száraz, sötét és nyugodt helyre és nem zaklatod többé, akkor ez rohadt sokáig stabil marad, nem töredezik, nem porlik.
Ha viszont szorgalmasan ugrálsz a tetején, akkor nagyon rövid idő múlva már nem gyapotra fog hasonlítani, hanem törmelékre/porra.
Az ugráláshoz hasonló eredményt lehet elérni azzal, ha a hajszálvékony kő/üveg szálakat jó sokszor bevizesíted majd a vizet megfagyasztod, majd a jég felületét még jobban bevizesíted (vastagítod a jeget) és azt is ráfagyasztod, stb. Ez a bevizesítés történhet a lakából távozó és a jéghideg kő/üveg szálakon kicsapódó vízpára által is.
Télen a lakásokban a külvilágénál magasabb az ABSZOLÚT páratartalom, ez folyamatosan kiegyenlítődni szeretne, ezért folyamatosan pára akar áramlai a külvilág irányába
- egyik feladatunk az, hogy ezen pára lehetőleg minél kevésbé (egyáltalán ne) jusson be a falba/födémbe tehát a párát zárni/fékezni kell a fal/födém lakás felőli oldalánál
- másik feladunk az, hogy biztosítanunk kell a falba/födémbe esetleg már bejutott pára akadálytalan eltávozását a külvilág irányába
Ennek a három mondatnak a lényegét kell megértened
és máris többet fogsz tudni a párakezelésről a hazai hőszigetelő "szakemberek" túlnyomó részénél :)
Viszont felmerült egy újabb kérdés: ha a gipszkarton álmennyezetre felülről felrakják a fóliát, az feltételezem, hogy párazáró (vagy áteresztő???). Na mármost, ha az úgy jó, hogy rajta van és arra jön a gyapot, akkor a fa lambériára (ami ugyancsak álmennyezet) miért is ne menjen a párazáró? Nekem ez ellentmondás! Vagy? Valaki homályosítson fel, pls.
"Egyébként meg az a tapasztalatom, hogy akkor van rendesen és bombabiztosan megcsinálva ház körüli munka és barkács, ha én csinálom meg :) Civilben pénzügyi stratégiai tanácsadó vagyok: alapszabály, hogy egy kicsi mellényúlás se lehet, mert vége a jól felépített dolgoknak. Gondolom, hogy ez már nálam beteges és nem fog megváltozni, így aztán inkább képzem magam, hogy a lehető legjobb legyen. Alig maradt igazi szakértő mesterember az országban, azt pedig nem nagyon bírnám már ki idegileg, hogy kifizetek valakinek egy valag pénzt és aztán utána ugyanott leszek, mint most. Akkor inkább már csak magamat szidjam."
Nagy igazság van az írásodban és ha netán véletlenül valamit mégis elcsesz az ember, az legalább ingyen van.
Ma már a netről még könnyebb kupálódni, nem úgy, mint régen, amikor csak EZERMESTER újság volt, meg szakkönyvek.
Ez 3 év alatt esett szét. Szerintem ez egy kicsit szélsőséges a 2-300 évhez képest.
A másik, amin egy kicsit "fennakadtam": veszélyes hulladékként lehet lerakni. De a fafödémre tegyem fel direktben, mindenféle porzárás nélkül, az nem veszélyes. Nekem ez egy kicsit magas.
Mellesleg a gyártmánylapja szerint én úgy értelmezem, hogy csak (valamiképpen) zárt álmennyezet vagy (valamivel) borított gerendafödémre alkalmas, de cáfoljatok, ha ezek alatt mást kell érteni:
A Multirock lemezek kedvezően alkalmazhatók gipszkarton válaszfal rendszerekben, homlokzati falak belső felén, borított gerendafödémek gerendák közötti légterében, könnyűszerkezetes épületek homlokzati acél falkazettáiban, zárt álmennyezetek fölött hő-, hang- és megelőző tűzvédelmi szigetelésként.
Én is sokat gondolkodom rajta hogyan oldjam meg a padlástér szellőzését, de sajnos még mindig nem tudom mi a jó megoldás.Nálunk a homlokzati fal nem lett koppanásig felfalazva a párkányig, hanem maradt körbe a házon kb 2-3 cm rés, de jövőre ha kőporozzuk a házat, be szeretném ezt a lyukat tömni hungarocellal, mert így befészkelnek a madarak, bogarak, stb... viszont így a padlástér szellőzése is jelentősen csökkenni fog.
Ezért most keresgetem hogyan tudnám a padlásszellőzést szakszerűen megoldani.
Az egészet átporszívóztam, de szállt a por, ahogy felszedtük, lehet, hogy az látszik valójában most az újonnan lerakott fémfólián. Egyébként természetesen teljesen új bálákat és tekercseket vettem, egy részét idén tavasszal, egy részét most. Az is igaz, hogy ezektől nem fuldoklok, nem vagyok rá allergiás (knauf ecose), úgyhogy simán lehet a multirock pora.
Az a helyzet, hogy a multirock mindenhol fent volt. Van ez a lambériás rész és van gipszkartonos a szobák fölött, de a multirock volt mindenhol alul. Iszonyatosan mállott, ahogy mondtam. Az érdekes az volt, hogy az is mállott rettenetesen, ami bontatlan egész bálában véletlenül fent maradt (sztem az építő hozott egy csomót, aztán az emberei nem foglalkoztak vele, hogy maradt, nem akarták levinni és egyszerűen ott maradt a felesleg).
Ezen egyértelműen rajta volt a gyártási dátum napra pontosan 2014/03/14. Számomra tök érthetetlen, hogy miért mállik így szét, de mindegy is, mert allergiásak vagyunk rá. A férjem annyira, hogy úgy hoztuk le fentről, hogy a műanyag zsákot leragasztottam és úgy is bevörösödött a csuklója tőle, hogy gumikesztyűben fogta meg a zárt zsákot, míg kivitte a házból. Hiperallergia. Nem ritka manapság már.
Azért én csinálom, mert jobban bírom, plusz kb. 50 kilóval kevesebb vagyok nála, így engem elbír a lambéria, őt nem. Szép nagy darab ember, nem is fér be a padláson azokra a helyekre, ahova én (135 fokos, "divatos" tetőnk van, 3 éve épült a ház...).
Egyébként meg az a tapasztalatom, hogy akkor van rendesen és bombabiztosan megcsinálva ház körüli munka és barkács, ha én csinálom meg :) Civilben pénzügyi stratégiai tanácsadó vagyok: alapszabály, hogy egy kicsi mellényúlás se lehet, mert vége a jól felépített dolgoknak. Gondolom, hogy ez már nálam beteges és nem fog megváltozni, így aztán inkább képzem magam, hogy a lehető legjobb legyen. Alig maradt igazi szakértő mesterember az országban, azt pedig nem nagyon bírnám már ki idegileg, hogy kifizetek valakinek egy valag pénzt és aztán utána ugyanott leszek, mint most. Akkor inkább már csak magamat szidjam.
Ha már itt tartunk: az imént ellenőriztem a párazáró fóliám széleit: ahol szépen kitömtem a szélén szigeteléssel, sehol egy vízcsepp. Hagytam "kontrollcsoportot" egy kis felületen: ott a víz egyértelműen (kiiktattam gyorsan).
Viszont felmerült egy újabb kérdés: ha a gipszkarton álmennyezetre felülről felrakják a fóliát, az feltételezem, hogy párazáró (vagy áteresztő???). Na mármost, ha az úgy jó, hogy rajta van és arra jön a gyapot, akkor a fa lambériára (ami ugyancsak álmennyezet) miért is ne menjen a párazáró? Nekem ez ellentmondás! Vagy?
Nálunk beton födém van és nincs rajta semmilyen fólia, csak a 20 cm üveggyapot. Kb 4 éve mikor csináltam nem tudtam kell-e alá fólia, így inkább nem tettem, mert attól féltem, hogy a fólia alatt be fog vizesedni a mennyezet. Érdemes felszedni a gyapotot és tenni alá páraáteresztő fóliát, javulni fog tőle a szigetelésem?
Hm, igen, ez az, amire azt mondjuk, hogy nem egyértelmű, mi a jó.
De valami itt nem tiszta:
1 hét alatt leszedtem az egész multirockot, leporszívóztam a lambériát.
Tehát elvileg nem maradt por, tiszta lambériáról beszélünk?
amit 1 hete frissen tettem fel, annak már hatalmas a pora a Solflex fólián
Na ez az, ami nem tiszta. Semmilyen gyapotnak nincs semmilyen pora, pláne nem frissen felrakva! Ez a régóta a padláson lévő gyapot volt? Ha az is mállik, akkor kuka! Vagy már kibontva volt ott évekig? Akkor lehet poros, meg minden, amíg én is a felszedett gyapottal dolgoztam, taknyom-nyálam folyt a maszk ellenére is.
De a gyapot önmagában nem porol! Semennyire!
Egyébként gratulálok, van némi fogalmam arról, milyen melót csinálsz :)
Kérdezném, miért egyedül és miért te, de nem tartozik a témához végül is.
Világos, csak éppen a behulló portól és szálaktól így esélyem sincs megszabadulni, ami erősen allergizál mindannyiunkat. Itthonról dolgozunk mindketten, szinte egész nap ezt a levegőt szívjuk, amióta leszabtam az összes rockwoolt és lefedtem a problémás helyeket a párazáróval (kb. 1 hete), megszűntek a panaszok. Mit szóltok a párazáró helyett átmeneti megoldásnak egy páraáteresztő tetőfóliát a gyapot alá. Van rá esély, hogy az megállítja a gyapotszálak és a por behullását a lambéria résein és ághelyein keresztül? Vagy ez eleve elvetélt ötlet?
Jaja, köszi, gondoltam már rá, csak az a baj, hogy középmagasságban van illesztés, én lejjebb szeretném beengedni az "ájert".
Egyébként nagyrabecsült építész barátunk mondta, hogy akkor az igazi, ha lent kilátni a padlástérből a külvilágra. Akkor nem igazán értettem, most már nagyon :)
"(Rockwool weboldalán) egyértelműen rajta van, hogy olyan helyre nem alkalmazható, ahol légmozgás van"
Nem egészen ezt írják :D Konkrétan ez a szöveg: "Elsősorban olyan szerkezetekben történő felhasználása ajánlott, ahol mechanikai igénybevétel nincs, illetve áramló levegő nem éri."
Valószínűleg szellősebb a szerkezete, ezért légmozgásnál könnyebben "átfúj" rajta a levegő és/vagy jobban engedi a szálakat. Nem tudom.
De ott az Airrock család, azt kifejezetten huzatos helyekre ajánlják :)
Én egy havernál kis eps távtartókat tettem a tetőfólia átfedéseibe, kb 50-60 darabot egyenletesen elosztva. Előtte télen olykor csorgott+fagyott a kicsapódott víz a tetőfólia belsején.
Még annyi, hogy ha most nem tudod megcsinálni rendesen a párazárást, akkor valószínűleg tényleg jobban jársz, ha egyáltalán nem raksz és biztosítod a padlástér szellőztetését. A kicsapódott pára majd szépen lassan, de el fog tűnni a gyapotból, nem fog berohadni a födémed és nem lesz csuromvíz a szigetelés sem. Kialakul egy egyensúly, a hőszigetelés nem lesz túl hatékony, de semmi nem fog tönkremenni. A gyapot sem.
De ha most csinálsz egy rossz párazárást és megcsinálod kvázi készre, akkor majd úgyis kezdheted elölről, mert nem lesz jó.
Így csak a most leszórt/betömködött üveggyapotot kell felszedni majd tavasszal és lehet megcsinálni szépen, rendesen az egészet.
"egyik-másik helyen csak úgy tudtam kiszedni, hogy egy táblányit kis darabokban kitépkedtem."
Hiába zárt egy EPS réteg 95 százalékban, ha a maradék 5 százaléknyi lyukon hő-szállító légáramlatok alakulhatnak ki (a hőszigetelő réteg alatti meleg levegő folyamatosan és bármi áron felfelé akar szállni, ez is egyfajta légnyomás).
"csak a porba fulladtam bele egyből"
Szerintem is legvalószínűbb "ksanci" tippje, miszerint a folyamatos vizesedés-fagyás-kiolvadás körtánc omlasztotta porrá az idők során. Normál körülmények között a gyapot legalább 2-300 évig bírja.
Ha nincs párazárás, akkor a benti meleg, párás levegő páratartalma a szálas szigetelőanyagBAN fog kicsapódni. Ami vizesen semmit nem ér. Plusz nedvesíti a fát is maga alatt frankón.
Persze lehet halálpontosan beszabott 30 cm XPS-el is födémet szigetelni, akinek a pénz nem számít :) De csak igazi sznoboknak, mert aki azt beszabja légmentesen, az a tökéletes párazárást fóliával tökrészegen, egy kézzel is megcsinálja :D
Kattints rá a rajzra, megjelenik nagyobban. A tetőgerendák persze nincsenek rajta, meg a járőfelülethez kialakított kereszt-tartógerendázat sem, de nem is az most a lényeg.
Elek: na igen, ugyan nem légmentesen lezárt a padlásunk, de a szellőzéssel finoman szólva vannak gondok.
Én arra gondoltam, hogy majd nyáron ilyen 50-es csöveket vezetek be a külső homlokzattól a tetőtérbe a tetőfólia alatt közvetlenül, rovarhálóval. Fent meg valami szellőzőt csinálok. De lehet, hogy hülyeség, de máshogy nem tudom, hogyan nyithatnám meg lent. A tetőfóliát nem akarom bántani. Bár a cserepek még sehol sem engedik be jelentősen a vizet, nagy szélnél sem.
Egyébként hazudtam, mert a szigetelés, a födém, szóval lent valóban minden csontszáraz, de ez már nem mondható el a tetőgerendákról és a tetőfóliáról. Csepegni nem csepeg, de úgy érzem, nedves.
"(Rockwool weboldalán) egyértelműen rajta van, hogy olyan helyre nem alkalmazható, ahol légmozgás van"
Nem értek a kőzetgyapothoz (se)
és nem is fogok, amíg létezik fele annyiért ugyanolyan jó hőszigetelő anyag :)
"Ha megtámogatom a kapcsozott oldalillesztéseket oldalról is szigetelőanyaggal, az segít ezek szerint?"
Az alapelv legyen a lakás és a külvilág légmentes elválasztása (mindig gondolj a "nyomáspróbára").
"Képzelj el egy téglalapot, aminek az oldala gerenda, a teteje lambéria és kiemelkedik a falak síkja fölé. Erre tettem a fóliát, oldalra lehoztam és ott tűztem meg. Ezen a fólián van fent a hungarocell."
Nem tudok elképzelni ilyen téglalapot. Ha a teteje a lambéria, akkor alulról nézem a mennyezetet? Ha alulról nézem, akkor a hugarocell a párazáró fólia alatt van (tehát a fólia lakás felőli oldalán), vagy felette (a fólia külvilág felőli oldalán)? Ha pedig a fóliát el-hőszigeteled a lakás hőjétől, akkor hogyan melegedjen fel olyan hőmérsékletre, hogy ne tudjon párásodni?
"mivel jelenleg nem tudom ezeket a hungarocell táblákat teljesen résmentesen összeszorítani"
El kellene felejteni a hungarocellt ilyen helyeken, szinte lehetetlen résmentesen beszabni. Inkább olyan hőszigetelő anyagot alkalmazz, aminek nagy a rugalmassága, ezért (ha okosan túlméretezzük) szépen kitölti a rendelkezésére álló rést. Ilyen pl az üveggyapot.
"Most csak annyit szeretnék elérni, hogy ne rohadjon ránk a födém tavaszig."
Ehhez mindössze két feladatod van:
1: födémből a pára akadálytalanul kijuthasson a padlástérbe
2. padlástérből a pára akadálytalanul kijuthasson a külvilágba.
Eléggé tele volt tömve, nekem úgy tűnt, hogy jól illeszkedik, egyik-másik helyen csak úgy tudtam kiszedni, hogy egy táblányit kis darabokban kitépkedtem. Mondjuk ezzel nem volt gond, mert ahogy belemarkoltam már szakadt is, csak a porba fulladtam bele egyből. Először arra gyanakodtam, hogy valami régi vacakkal tömték tele, de aztán megtaláltam a számláját. Nem mondom, hogy egy professzor, aki építetette, de nem feltételezem róla a rossz szándékot, inkább a tudatlanságot.
Jobbnak tartanád, ha a fafödémen párazáró helyett mondjuk egy pára áteresztő réteg lenne a porladó gyapot alatt, hogy a szellőzés biztosítva legyen?
És akkor még felmerül a kérdés, hogy miért javasolja a knauf és az austrotherm is, hogy fafödém+párazáró+gyapot ill. hungarocell????? Mind tévednek????
Nem írta, hogy bármivel le lenne párazárva a gyapotja felső (hideg) oldala, ezért feltétételezem, hogy a gyapot felett egyből a padlás légtere van. Olyat viszont láttam már, hogy maga a padlás volt légmentesen párazárva (még a tetőfólia illesztési vonalai is össze voltak ragasztva!), csorgott/csepegett/fagyott a víz mindenütt, ahelyett, hogy jól kiszellőztették volna a padlás légterét.
ksanci!!! Van élet a halál előtt!!! Pontosan az a helyzet nálunk is, amit leírtál. A rajzot fel tudnád dobni egy picit nagyobb felbontásban, a szöveget nem nagyon tudom elolvasni, de nagyon érdekel.
Már a robbantásom gondolkodtam én is, és herótom van, ha csak rágondolok bármilyen szigetelőanyagra. De megnéztem, ahol levezettem a párazáró fóliát és rászigeteltem, ott csontszáraz minden alatta. Szóval egyelőre működik. Lehet, hogy folyamatos -20-ban nem ez lenne a helyzet, de annyi a pro és kontra párazárás, hogy egyszerűen képtelen vagyok eligazodni...
Csak akkor fog szétrohadni, idővel, ha ki tud csapódni a pára a fólia fa oldali részén. Tehát rossz a hőszigetelés, vagy nincs is. Ez utóbbi esetben nincs párazáró fólia sem :)
így kinyilatkoztatva, hogy fafödémre nem lehet párazáró fóliát tenni, nem igaz. Különben is, akkor mit csinálsz? Semmit? Majd a szigetelésben kicsapódik a pára? És akkor a szigetelésen keresztül folyik vissza a fára és úgy rohad szét, de jó, és a szigetelés sem ér sokat :)
Nekünk is fafödém van, és ott figyel rajta a párazáró fólia. Úgyis már régen gányolni akartam egy rajzot, hát most itt van :)
Ahogy Elek írja mindig, tökéletes párazárás nincs. Hát nálam biztosan nincs, hogy csak egyet említsek, a födémgerendák két oldalán ugye le van engedve a fólia, tehát ott vágni kellett. Ott sincs légmentes zárás. A leengedett fólia vége a mittudoménmilyen gerendán szintén nincs leragasztva/lezárva. Ahol tetőgerenda is van, ott is vágva van, ott sincs külön tömítgetve, mert az alá nem tudtam berakni ugye. A gipszkarton mögötti párazárással sincs összekötve, mert nem vitték ki a födémig.
De vagy ez, vagy még mindig a légmentes zárással maszatolnék félőrűlten, lakásban meg 10 fok, vagy felrobbantom az egészet és megyünk csövezni... Tudtam én, amikor csináltam, csak amikor az ember taknya-nyála folyik egybe órák óta és kicsavarodva betekeri magát a mindenféle gerendák közé, én már nem voltam képes mm pontossággal beszabni aztán még szilikonozgatni, meg tömítgetni is. Ez van. Eredetileg odabaszták csak a fóliát a lambériára, még a gipszkartonig sem ment el, ami azért gáz, mert a gipszkarton és a lambéria között sok helyen rés van.
Egyébként az ilyen 0, pár fok mínuszban napi 3 (hétköznap)-4-szer (amikor egész nap otthon vagyunk) fűtünk (pelletkályha, 69 nm) egy órát és egyelőre csontszáraz minden mindenhol. A padláson is a hőszigetelés alatt. Megnéztem itt-ott :)
Ami már átment, azt nagy munkával visszabontod-felporszívózod, vagy hagyod a fenébe, évről évre egyre kevesebb szösz jön be, ha nincs utánpótlás.
A párazáró fóliát meg csináld meg valóban párazáróra. Ha csak az illesztéseknél lyukas, azt meg tudod csinálni, ha túl vékony és máshol is kilyukadt, akkor tegyél fel vastagabbat.
A hosszú, problémamentes illesztéseknél ragasztószalaggal:
Kedves Steve, sajnos a legnagyobb gond az az, hogy allergiásak vagyunk a gyapotokra és folyamatosan hullik be a por fentről a gyapotból. Amit 1 hete frissen tettem fel, annak már hatalmas a pora a Solflex fólián, felemeltem, megnéztem. Ha az mind behullott volna a lakótérbe, attól ugyanaz lenne a helyzet, mint eddig. Semmilyen gyapot nem jöhet szóba tehát hosszú távon. A fa födém adott, födém betonozását nem szeretném bevállalni. Nem akarom elhinni, hogy nincs olyan megoldás, ami a gyapotból hulló port távol tartja a fa födém felett. Más ötledet nincs, hogy mit lehetne? Nagyon köszi!
Én egy szőke nő vagyok :), a saját szakmámban maximumon, de a szigetelésekhez semmit nem értek, csak amit most kezdek megtanulni róla.
A Multirock szakkereskedésből való, volt belőle egy teljes bontatlan bála, ami valószínűleg véletlenül maradt fent a padlásomon. 2014. évi gyártás volt és a diósdi Újház-ból való, ezt sikerült beazonosítanom, mert benne marad a számlája :)
Ugyanakkor a termék gyártmánylapján (Rockwool weboldalán) egyértelműen rajta van, hogy olyan helyre nem alkalmazható, ahol légmozgás van. Szerintem egy padláson márpedig van légmozgás.
Ahol tudtam, letakarítottam a gipszkarton fóliáját, és az illesztéseket összeragasztottam, belógó villanyvezetékeket körberagasztottam több rétegben.
Köszönöm a hasznos útmutatást, nagyon jó infó, hogy ahol a fólia felmelegszik, onnan eltűnik a pára, ez megerősíti, amit erről gondoltam.
Ha megtámogatom a kapcsozott oldalillesztéseket oldalról is szigetelőanyaggal, az segít ezek szerint? Vagy milyen ragasztót alkalmazzak, ami a fóliát a fához, illetve helyenként a falhoz tudja ragasztani? Létezik ehhez speciális ragasztó, ami biztosítja a légmentességet?
Képzelj el egy téglalapot, aminek az oldala gerenda, a teteje lambéria és kiemelkedik a falak síkja fölé. Erre tettem a fóliát, oldalra lehoztam és ott tűztem meg.
Ezen a fólián van fent a hungarocell. Olyan csak fóliával fedett résre gondoltam, ami két hungarocell tábla között keletkezik, mivel jelenleg nem tudom ezeket a hungarocell táblákat teljesen résmentesen összeszorítani. Mondjuk csinálhatnék egy lécezést, ami oldalról megtartja a hungarocell táblákat és összeszorítja őket, de mivel tavasszal kicserélném az egészet, így ezt most kihagynám. Már 3 hete a padláson élek ezzel a projekttel, a maradék időben lent takarítok. Most csak annyit szeretnék elérni, hogy ne rohadjon ránk a födém tavaszig.
"15 cm kőzetgyapot hőszigetelés. 2 cm. OSB lapburkolat. 1 cm pala burkolat. Egyensúlyi állapotban páralecsapódás van a 2. rétegben. 2. állapot. 2,5 cm."
Létezik olyan rétegrend, amelynél rá lehet tenni gyapotra osb-t kívülről, ez a rétegrend azonban a lakás felőli oldalán megbízható párazáró réteget tartalmaz.
Az, hogy egy anyagra rcsak az van ráírva, hogy "páraáteresztő", az csak egy parasztvakítás laikus vásárlók számára. A világon szinte minden anyag páraáteresztő VALAMENNYIRE, még a legjobb páraZÁRÓ fóliák is(!).
Vannak mértékegységek a páraáteresztés mértékének meghatározáséra. És ilyen mértékegységben kifejezve az osb réteg SOKKAL rosszabb páraáteresztésű, mint az alatta lévő réteg(ek) , tehát abban a rétegrendben az osb (és az alatta lévő zárt deszkaréteg is) "hideg oldali párafékező rétegnek" számít. Ami párakezelési szempontból súlyos hiba.
"kutyám szeme és az enyém is begyulladt és nem akart múlni"
Ez lehat a túl száraz levegőtől is bár esetedben valószínűleg a por az oka. Párarmérő műszer mennyit mutat?
"A gyanú beigazolódott: a Multirock teljesen elporlott 2 tél+2 nyár alatt"
Ez a hőszigetelő anyag komoly helyen lett vásárolva,
vagy a szomszédod Záhonyban lakó unokatestvére hozta olcsón okosba?
"a fólia alatt mindenhol fekete mösz k. sok porral keverve."
Már csak ezért is hasznos dolog lett volna az építéskor a párazáró fólia csíkjait összeragasztani, ahogy kell. Most, hogy felszedted a hőszigetelést most legalább van lehetőséged utólag összeragasztani (már ahol hozzáférsz a toldásokhoz)
"mert persze azonnal kicsapódott a pára."
Ha a fólia felett lesz elég hőszigetelés, akkor a fólia fel tud melegedni és a pára nyomban eltűnik.
"rögzítettem tűzőgéppel"
Jó párazárás alatt "légmentes" tömítettséget kell érteni, tehát olyan legyen, hogy ha a lakást "felfújjuk" egy ventilátorral, akkor az lehetőleg sehol se eresszen. Az "odatűzzük a gerendához itt-ott" az NEM légmentes lezárása a fólia szélének :)
"Előfordulhat-e, hogy ahol nem résmentes a párazáró fólia fölött a hungarocell, ott a lezárt fólia alatt lehet párakicsapódás"
Hol is van ez a fólia "ALATT"? Általában el lehet mondani, hogy a párakicsapódás a harmtponti hőmérsékletről szól: ha a fólia nem túl hideg, akor nem lesz párás.
"elképzelhető-e szerintetek, hogy a gipszkartonozás fémváza melletti réseken (lakótér felől természetesen vakolva és festve van) a nem teljesen zárt fólia alá kerülve bejuthatnak ezeke a porszemcsék a lakótérbe?"
Amikor a lakótérben alacsonyabb a légnyomás a külvilághoz képest (elszívó ventilátor WC-ben, fürdőszobában, konyhai páraelszívó, nem-zártt égésterű kazán/kályha/kandalló, stb), olyankor a legkisebb lyukon is befelé irányuló légáramok vannak. Ezek port is szívesen szállítanak (ha tudnak).
Egyébként "ezer kérdéses" hosszú bejegyzésekre nem szoktam reagálni (el sem olvasom), most is csak véletlenül tettem.
ha fafödém van akkor a fölé nem teszünk párazáró fóliát mert alatta szétrohad a födém.Eps és xps t sem mert párafékező. Gyapotot lehet arra mehet páraáteresztő de a padlás akkor jó ha jár benne a levegő.tehát az odakerülő párát kiviszi
Sziasztok, SOS tanácsra lenne szükségem födémszigetelés ügyben.
A házunk 3 éve épült, a födém: fagerendák, a szobák felett gipszkarton álmennyezet fémvázon, rajta párazáró fólia (átfedésekkel rakva, de ragasztócsík nincs rajta), a gerendák között 20 cm gyapotszigetelés (Rockwool Multirock). A nappalink és a konyhánk belül látszó gerendákkal, fölötte lambéria. Erre "szigeteltek" 20 cm járható hungarocell táblákkal, ami alá csak úgy leterítettek valamiféle sötétszürke fóliát, de megjegyzem, hogy a hungarocell táblák sincsenek szépen egymáshoz szorítva, szóval szerintem ez sem volt OK.
Idén tavasszal egyre több fekete szöszmöszös szennyezésre lettünk figyelmesek a lakótérben, amit leginkább a fürdőszoba fehér szaniterjein, főleg a vízszintes felületeken lehetett megfigyelni, hiába takarítottam ki, kétnaponta ismét megjelent. Megfigyeltem, hogy rettenetesen sok por keletkezik mindenhol, kétnaponta több marékkal porszívóztam össze. Takarítottam ezerrel, de nem akart szűnni. Elkezdődött a nyomozás. Bejött a téli időszak, padlófűtés beindult, ekkor a férjem, ahogy lejjebb ült a kanapéra este, vadul elkezdett köhögni. Még vadabb nyomozás kezdődött, mivel felmerült, hogy valami olyan anyag került a lakótérbe, ami egyrészt mindenhol ott van a levegőben (kutyám szeme és az enyém is begyulladt és nem akart múlni), másrészt sehogy sem tudom kitakarítani, tehát utánpótlódik. Irány a padlás, első számú gyanúsított a nem gipszkartonozott lambéria és annak hézagai. A gyanú beigazolódott: a Multirock teljesen elporlott 2 tél+2 nyár alatt, ahogy megfogtam, gyakorlatilag marékszámra töredezve a kezemben maradt. Lehoztam belőle, a férjem azonnal befulladt tőle, a kezén pedig vörös csíkokban kontaktallergia.
Na, padlásra föl, lambéria ellenőriz: a fólia alatt mindenhol fekete mösz k. sok porral keverve. 1 hét alatt leszedtem az egész multirockot, leporszívóztam a lambériát. Knauf Insulation táblás és tekercses anyagból korábban már jól bevásároltam, mivel gondoltam, vastagítok még a szigetelésen majd egyszer. Plusz a multirock fölött volt egy nagy réteg a tekercses Knauf-ból. Ezeket használtam fel a gipszkartonozott felületen a gerendák közötti visszapótláshoz, mert azért igencsak tél van, nem maradhatunk szigetelés nélkül. Férjemet előzőleg teszteltem, erre nem allergiás.
A gerendák fölötti lambéria a legnagyobb gondom: ahogy összeszáradt az idők során a lambéria, a kis ághelyek kitörtek és lyukak keletkeztek, tehát a szigetelés alatt zárnom kell valahogy az egészet. Felküzdöttem egy Solflex párazáró fóliát, aminek a szélét valahogy le kellene zárnom légmentesen és megnyugtatóan, mert persze azonnal kicsapódott a pára. Mivel fa felületem van (lambéria felület felülről csavarozva a gerendákra, tehát az oldala is fa) és még mindig sok a por, nem igazán tudom a szélét a gerendához rögzíteni a ragasztószalaggal, mert elengedni. Készítettem párazáró habfóliából (ez olyan, mint amit a laminált padló alá tesznek) csíkot, ezt rögzítettem tűzőgéppel a gerenda oldalához, majd visszahajtottam a solflex fólia alá és ehhez ragasztottam hozzá. Ezután ment vissza a hungarocell a teljes felületre. Az ötletet az Austrotherm padlapos szigetelő videójából vettem, ahol ilyen csíkkal résmentesítenek.
Kérdésem, aki ért hozzá: ha oldalról szigetelőanyaggal megtámogatom ezt a hajtogatott habfóliát, az megfelelően párazáró lesz-e egy télre? Előfordulhat-e, hogy ahol nem résmentes a párazáró fólia fölött a hungarocell, ott a lezárt fólia alatt lehet párakicsapódás (remélem, nem)? Azért egy télre szól, mert elhatároztam, hogy a végleges megoldás tavasszal a teljes hungarocell szigetelésre csere lesz, arra nem vagyunk allergiásak.
Másik kérdésem: elképzelhető-e szerintetek, hogy a gipszkartonozás fémváza melletti réseken (lakótér felől természetesen vakolva és festve van) a nem teljesen zárt fólia alá kerülve bejuthatnak ezeke a porszemcsék a lakótérbe? A fóliákat felülről leporszívóztam, a villanyvezetékeknek áttört kartont leragasztottam alaposan, de a fólia átfedéseire esélyem sem volt, mert pont annyi por van fent, hogy nem ragadt meg a ragasztószalag. Sajnos a knaufból is jön ki por, tehát ha átjut, akkor marad tavaszig a folyamatos napi pornyelés.
Harmadik és legfontosabb kérdésem: egyeztettem az Austrotherm-esekkel, a hungarocell szigetelést vízszintes felületre lehet felrakni, tehát a gipszkarton álmennyezet fölötti részeket először vízszintesbe kell deszkázni, aztán a rétegrend: párazárás, padlapozás. Ez oké is, csakhogy mi lesz ekkor azzal a légtérrel, ami az új párazáró fólia alatt, de a gipszkarton nem tökéletesen párazáró fóliája fölött lesz??? Szerintük ez a házból kifelé áramló levegővel meg fog telni, így annak a légtérnek a részévé válik. Én azért nem szeretném, ha ez meg a két párazárás között valahogy berohadna, mert akkor biztos, hogy gyilkolni fogok...
Sajnos az a helyzet, hogy idáig ahány embert megkérdeztem, alig kettő mondott egyforma véleményt, én viszont annak a híve vagyok, hogy egyszer jól megcsinálni. Ezért inkább megpróbálom alaposan körüljárni. A takarítást meg már nagyon unom. A fuldoklós allergiáról nem is beszélve. Kizárólag olyan megoldásban gondolkodom, ami - ha elfárad az anyag több év után - cserélhető. Tehát befújásos sztorik nem érdekelnek, ha valaki végigcsinált már egy gyapot kiszedést nem járható padláson, tudja mekkora nagy szívás. Egyenes felületen, egyenes rétegben elhelyezésben gondolkodom kizárólag, járhatóvá tétellel együtt. Ugyancsak tudja, aki egyensúlyozott már hetekig gerendán járva.
Anyagismeret jegyzet Készítette: Majlinger Szvetlána, 2010 Tétel: A ...junart.uw.hu/anyagismeret_elemei/anyagismeret_jegyzet.docOSB lap (orient standard board): irányított szerkezetű forgácslap (párhuzamosan vannak benne nagyméretű faforgácsok). ..... kiváló hőszigetelő; korlátlan élettartam; kis súly; páraáteresztő,páravezető képessége kiváló; vízálló, víztaszító; fagyálló; nehezen éghető; nem zsugorodik; jó hangelnyelő képességű; terhelhető ...
0309 para.pdf - Széchenyi István Egyetemwww.sze.hu/~htms/epfiz/0309%20para.pdfMegmutatja egy épületszerkezet adott vastagságú rétege mekkora párafékező képességgelrendelkezik. Megmutatja, hogy milyen vastag anyag páradiffúziós ... 15 cm kőzetgyapot hőszigetelés. 2 cm. OSB lapburkolat. 1 cm pala burkolat. Egyensúlyi állapotban páralecsapódás van a 2. rétegben. 2. állapot. 2,5 cm.
1: fogj egy 15-20 centis vörösréz csövet, vízszintesen tartva a végét tartsd be a gáztűzhely lángjába és mérd stopperrel, hogy hány másodperc múlva dobod el ordítva
2: töltsd tele a cső belsejét hőszigetelő perlittel és ismételd meg a kísérletet
A két idő közötti különbség (kb 0,00000001 ezered másodperc) az, amennyivel a cső belsejében lévő hőszigetelés csökkentette a cső hővezetését :)
"Ha kitöltöm a levegő helyét akkor egy "tömör" falat kapok energetikailag nem? "
Egy lószart kapsz, nem "energetikailag tömör" falat.
Harmadszor írom le, többször nem fogom:
ha a a kémény közepét teleszórod hőszigeteléssel, azzal kb annyit javítasz energetikailag, mintha pl egy túl alacsony háztartási létra tetejére egy újságot tennél és azt várnád, hogy ettől magasabbra fogsz elérni.
"eredetileg schiebel höszigetelt kémény volt tervezve, de a kivitelező "jóárarsította""
Aki Schedel kéménnyel szakít meg egy ytong falat, az sem normális. Aki ezt jóárasította, az csak rátett még egy lapáttal az első hülyeségre.
"Homlokzati szigeltelés és kéménybontás kizárt egyenlőre.Nem akarok rá költeni csap pár 10eFt-ot. Pár év múlva talán körbeszigetelem a falakat."
Nem árt tudnod, hogy a "kémény" nevű tömör tégla hőhidad minden évben lop tőled 10-20 ezer forint fűtéspénzt. Így halogasd a beruházást.
"Amugy az elsődleges célom a penészesedés/hőhíd megszüntetése, nem a megtakarítás elérése."
A kettő kb együtt fog megtörténni. Annyi különbséggel, hogy
- most egy "nagyonszar" fokozatú hőhidad van
- ha ezt a hőhidat feljavítod "féligszar" fokozatra (pl 5 centi eps a kémény külső oldalára), attól a penész már el fog pusztulni, de energiát még csak egy keveset fogsz megtakarítani
- komoly megtakarítás a kémény lebontása és 10 centi külső hőszigetelés után várható.
eredetileg schiebel höszigetelt kémény volt tervezve, de a kivitelező "jóárarsította" :(
Homlokzati szigeltelés és kéménybontás kizárt egyenlőre.Nem akarok rá költeni csap pár 10eFt-ot. Pár év múlva talán körbeszigetelem a falakat.
Ha kitöltöm a levegő helyét akkor egy "tömör" falat kapok energetikailag nem? akkor már nem az 1% a mérvadó hanem hogy milyen eredő U értéke lesz mintha egy 40cm vastag km-tégla fal lenne ott.
Amugy az elsődleges célom a penészesedés/hőhíd megszüntetése, nem a megtakarítás elérése.
"37cm ytong helyett az kémény a fal azon a 40cm részen"
Ebben az esetben nem csak függőlegesen de vízszintesen is UGYANAZ a problémád :) tehát a hőhíd károkozásának 99 százalékáért a tégla a felelős és 1% a lyuk benne. Mindenesetre energetikailag nagyon seggbe rúgnám azt a tervező zsenit, aki egy 37 centi vastag ytong falat megszakított egy tégla kéménnyel.
Kívülről ragassz ott a falra eps lapokat tavaszig, amikor is lebontod az egész kéményt.
értem köszi, a szórást azért gondoltam mert ott efektive a 37cm ytong helyett az kémény a fal azon a 40cm részen, szóval km-levegő-km-vakolat a rétegrend ami nem túl rózsás
"a tűzhely és forróvíz tároló fogyaszt kb. annyit egy évben."
Jól megcsinált ház esetén a tűzhely, bojler, mosógép, TV, stb energiafogyasztása is hozzáadódik a fűtéshez, ezért IGAZÁN jól hőszigetelt házban a tél egy részében a fűtés be sem kapcsol, mert a hulladékhő mellett nincs szükség még külön fűteni is.
"feltölteném a kéményt valami szigetelő anyaggal, hogy megszűnjön a hőhíd,"
A kémény-hőhíd 99 százalékban a födém hőszigetelésén átnyúló tégla-oszlop nemkívánt hővezetése és mindössze kb 1%-a a benne lévő levegő hűtő hatása.
Ha a lyukba hőszigetelő anyagot szórsz, azzal csak az 1%-ot szünteted meg.
Profi megoldás: kéményt visszabontani a födém síkjáig és ezt a lyukat is lezárni jóvastag födém-hőszigeteléssel.
Kevésbé hatékony (kellhet-még-a-kémény) megoldás: a födém hőszigetelése kússzon fel a kéményre legalább 1-1,5 méter magasságra (az alsó fél méteren nem spórolni a vastagsággal!).
"Ha még leszigetelem, az osb-t nem kell kifurkálni?"
Én úgy vettem ki, hogy azt az OSB-t most szeretnéd lerakni, hogy a padlást raktárként használhasd.
Ha már előtted lerakta valaki, akkor fel kellene szedni azt az osb-t (szerintem felszedni kisebb munka, mint kifurkálni). Sőt ha az alatta lévő deszkaréteg nem légrésekkel lett lerakva, akkor még azt is fel kellene szedni (vagy kifurkálni).
Ezek UTÁN kezdhetünk arról beszélni, hogy maradjon-e a jelenlegi 10 centi hőszigetelés, vagy vastagítsunk.
Ha a gyapot és a padlás-padló között lenne egy átszellőző légrés, akkor nem lenne szükség felszedésre/furkálásra (persze a 10 centi gyapot ettől még nem lenne vastagabb)
van egy km-tégla kéményem a nappaliban a fal közepén, egy síkban van az egyik oldala a külső fal síkjával, kandallókéménynek szántam, de meggondoltam magamat. Csak le van vakolva, belül sem lett kezelve, ráadásul esik bele az eső is sztem...
Nem lett szigetelve így arra gondoltam, hogy kókány módon feltölteném a kéményt valami szigetelő anyaggal, hogy megszűnjön a hőhíd, ne húzz aki a meleget. A padlástérben a kémény tisztitő nyiláson be tudnám önteni.Perlitre gondoltam, mi véleményetek mi lenne jó bele ami szigetel és nem drága?
"Egy régi házat utólag akár 20 kWh/m2 éves hőigény környékére is lehet javítani" Ez már majdnem a passzív ház ketegória, A tűzhely fogyaszt ennyit egész évben.
"Természetesen ezen még biztosan lehet javítani akár 70 Kw-ig is."
Egy régi házat utólag akár 20 kWh/m2 éves hőigény környékére is lehet javítani, persze ehhez már nem elegendő néhány egyszerű/olcsó megoldás.
A helyedben azt gondolnám jól át, hogy mennyi extra pénzt érdemes a "PADLÁS-RAKTÁR" projektre költenem, mert legtöbb esetben az emberek agyatlan módon elköltenek 100-300 ezer forint plusz pénzt csak azért, hogy a padlást rakodótérként is lehessen használni majd ezután kb 5 ezer forint összértékű "kincset" tárolnak ott. Szerintem felejtsd el a padlást, mint rakodóteret, a mostani hőszigetelésre dobj rá még 20 centit a legolcsóbb üveggyapotból (20 centi kb 1300 Ft/m2) és kész is vagy.
Amit ajánlanék, hogy az xps legyen inkább 2-3 centivel vékonyabb, mint a felette levő szigetelés különbsége, mert így sokkal szebben lehet kialakítani és színezni a lábazatot. Az összekötött fal alatti és öntapadós vízszigetelésnek és a ragasztásnak is van egy vastagsága.
Van már árajánlatod a polisztirol zsalura? Nekem hajdanán sokkal olcsóbb lett m2-ként az, hogy a PKC 25-ös elemre lett még pluszban ragasztva grafitos hab PUR ragasztóhabbal és munkadíjjal, mint az eleve vastagabb. Mondjuk nálam ez más miatt kellett (beépíthetőség), de így sokkal jobban is jártam.
Kiszámoltam,hogy a tavalyi fűtési ciklusra vetítve ezzel a "röhejesen kevés" szigeteléssel is 100 Kw/nm. energiát fogyasztottam. Természetesen ezen még biztosan lehet javítani akár 70 Kw-ig is.
A házat már ezzel a megoldással vettem amit leírtam.
Ahogy előttem is írták, csak akkor kell így, ha nincs 30 centivel a talaj felett.
Nálam PKC-nál volt olyan rész a lejtős terep miatt ami talajszint alá került. Ide először öntapadós vízszigetelést (dörken delta thene) kell rakni a polisztirolzsalus falra, majd erre PUR ragasztóhabbal (tytan styro 753) ment rá további 10cm xps.
IsoShell háznál azt az ajánlást kaptam, h az első elemsor 40-es (20+15+5) helyett csak 25-ös (5+15+5) legyen, azért mert nem vízállóak az elemek, így a maradék 15cm-re XPS lenne a terv.
Adott egy födém 15 cm-es gerendákkal, alul 1 colos deszkára nádszövetes stukatur, a gerenda tetején 1 colos deszka borítás, (közötte légrés) annak tetején párnafák között 10 cm kőzetgyapot, az lefedve 1 colos deszkával, majd le lett borítva 12 mm-es OSB lapokkal. Azon gondolkozom,hogy ez elegendő szigetelés-e családi házra? A tetőszerkezet is összefüggő 15 mm-es OSB, bitumen lemezzel. Az oldalfalak jól szigeteltek,valamint a nyílászárók is. (Így lett vásárolva)
"minden hőszigetelést úgy kell kezdeni, hogy nyílászáró csere."
Az ilyen tévhitek miatt nem marad pénzük a szegényebbeknek hőszigetelésre, olykor évekig állnak a hőszigeletleten kádárkockák, bennük vadiúj ablakokkal. Ahol esetleg marad is valamennyi pénz, akkor feltesznek röhejes 7 centi hőszigetelést az olcsóból, mert már csak ennyi pénz maradt az ablakcsere kifizetése után.
"akkor (rajtad kívül) mindenki árajánlatot kér"
Aki árajánlatot kér olyan helyen, ahol nincsenek még irányárak sem, az a zavarosan halászó cégeket támogatja, elősegíti azt, hogy soha ne is legyenek árak a honlapokon.
"Ha egyik üveggyártó sem kényszerült még rá arra, hogy ilyen honlapot csináltasson, az azt jelenti, hogy annyira nagyon jól meg nekik a bolt, hogy ennél több ügyfélre már nincs szükségük."
1. Nyilván jól megy a bolt, hiszen minden hőszigetelést úgy kell kezdeni, hogy nyílászáró csere.
2. Ha senkinél nincsenek árak, akkor (rajtad kívül) mindenki árajánlatot kér, vagy megrendeli ott, ahol a legnagyobb akciót hirdetik.
Az oromfalra belülről felkúszó födémszigetelés felső végénél a vastagág már nem nagyon lényeges, az viszont nagyon fontos, hogy a gyapot végig jól feküdjön fel a falra (sehol ne legyen közöttük légrés, mert akkor feleslegesen dolgoztál). Tehát ha egy kicsit is eltávolodik a faltól, az nagy baj, ha kicsit összelapul a gyapot felső vége az nem nagy baj.
Ezért én a hőszigetelés tetejétől kb 15-20 centivel lejjebb 20 centi hosszú facsavarokat tekernék a falba (kb 5 centi mélyre) és egy horganyzott kötöződróttal kötném össze őket.
padlásfödémre terítek gyapotot. A csúcsfalra is teszek szigetelést. Mivel az esztétika nem igény, működhet az, hogy a csúcsfal elé teszek állítva 2 rétegben(2x10cm) 70cm magas üveggyapotot és fölötte a falra rögzített (lépcsősre hajlított) keskeny laposacélt ráhajlítok, hogy tartsa? Talán fél méterenként tennék egy laposvasat.
Jó lehet ez? Vagy van hasonló lusta/olcsó megoldásotok?
Ha egyik üveggyártó sem kényszerült még rá arra, hogy ilyen honlapot csináltasson, az azt jelenti, hogy annyira nagyon jól meg nekik a bolt, hogy ennél több ügyfélre már nincs szükségük.
Le tudod rakni, csak maszk, egésztestes - festő - védőruha (egyszerhasználatos), vékony kesztyű, meg egy olyan cipő amit nem sajnálsz kidobni sem (zoknival együtt persze, de az talán nem nagy tétel :) ) ha úgy alakul, az a minimum védőfelszerelés!!! Taknyod-nyálad folyni fog, szemedhez ne nyújj, még kesztyű nélkül sem! Vagy valami símaszk, szemüveggel, csak az párásodni fog szerintem.
Hézag nem lesz közte, mert összehúzod. Jól nyomkodd be a gerendák közé is, ha keresztbe rakod, akkor ki fogja magát rúgni, tehát minden egyes gurigát valami nehezebb vascsővel súlyozz le, amíg keresztbe nem teszel egy másikat. De ha párhuzamosan rakod, feles eltolással, az is bőven jó, sőt, szerintem jobb, kevesebb a hézag, sőt inkább nincs is...
Egész gurigát hosszában kettévágni egyben tudsz, fóliástól, egy vadi új rókafűrésszel! Jó éles egész szike legyen nálad meg egy centi, más nem kell.
Ha járható felületet akarsz, akkor rendelj lépésálló hungarocellt, 5cm-rel vastagabbat mint a gyapot, számold ki hogy jó, én kettévágtam, azaz 50cm széles téglatestek lettek, 2*15 cm magas, és 33,333 cm hosszú, tehát egy táblából kijött 3 kocka. 5cm-es pallók kerültek rájuk.
Köszi. Szerintem a vaku megzavar minket, mert én nem látom eléggé szürkének. Esetleg ha nem nagy gond, nappali fényviszonyok mellett is le tudod kapni?
Persze, simán, csak keresztbe nem fog menni, majd meglátod az első tekercsnél miért ;) igen, a behajtogatással lesznek gondok a széleken. Sima nyeregtető a legjobb, mindenféle szempontból, erre már rájöttem...
Mekk, szerintem nincs ilyen, sőt, már az sincs mint régen, hogy akkor 75 ezer per ablak, vagy 50 ezer + 25 ezer beépítés+javítás. Neeem, most nettó 18 ezer a 30% akcióval együtt, meg 2-3-4 egyéb díj, amik lényegében a beépítést meg a javítást fedik... tehát muszáj kihívnod őket, mert ugye pontos árat csak akkor tudnak mondani, ha látják mi a szitu... aztán jön, hogy ,,ide teszünk gipszkartont, aztán már csak be kell glettelni meg festeni'', persze ha rákérdezel, kiderül, hogy nem ők glettelik meg festik... és természetesen olyan nincs, hogy te megnéznéd a másik 18 ablakost is a környéken, már írják is a csekket felmérés után. Amit persze sokan el is fogadnak, mert szép meg gyors, meg sehol egy u érték vagy valami, csak hogy ,,prémium'' minőség...
igen a rétegrend 20 beton+15 nike+5 beton amire jönne a 2x10 gyapot
a koszorú rendben van, ytong Pke bennmaradó gyapotos szigetelt elemekkel csinálták anno, de a sarkokon hőhidat vélek, ezért segítenék rá kivülről (lehet h megsérült a ráragasztott gyapot amikor öntötték a betont?) https://www.ytong.hu//images/termekek/Ytong-kiegeszitok/Pke170.jpg
dobozolt az ereszalj, a födém felső szintje alatt kb 20-25 cm-el lenyúlik, ennyit "fed" ide hajtogatnám be a végeket
a gyapot alá nemraknék semmit h a pára ne maradjon a födémben, de gyapot fölé lehet kellene vmi porvédő nem?
Keresztben igen nehéz lesz lerakni, ha nem akarod összejárni az alsó réteget. Szerintem fél bálával eltolva, párhuzamosan egymásra terítve jóval egyszerűbb.
A koszorút nem picit kell hőszigeteléssel takarni, hanem NAGYON. A födém hőszigetelése körben mindenütt teljes vastagságbam szorosan simuljon össze az oldalfalon lévő hőszigeteléssel. A legtöbb ház hőszigetelése pont a koszorúnál van legjobban elcseszve. A szokásosan szar pogácsás felragasztási módszer meg a szokásos hőszigetelés alatti átszellőztetett (ház-hűtő) légrés együttesen sem tud annyi kárt okozni a család pénztárcájában, mint egy szarul hőszigetelt koszorú.
"A belső lap párás csak...Akkor valószínü,hogy csak levegő van közte???"
Valóban elképzelhető, hogy az évek során kiszökött belőle a csodagáz. Ha több ilyen ablakod van és csak az egyik párásodik, akkor ez még valószínűbb. Én beszereznék egy olcsó infra hőmérőt és egy nagy tekercs maszkolószalagot (infra mérés helyén az üvegre ragasztani) és végigmérném az összes ablak belső felületét.
Biztos hogy van benne, de pl. egy márkás eleve sötétebb, mint egy olcsósított változat, és elvileg csak pár század a különbség köztük (0.031 vs. 0.033).
Volt szerencsém megfogdosni, megfogta a kezem, tehát kívül holt biztos hogy van benne grafit :D láttam ahogy nehezebben vágják el mint a sima eps-t, tehát biztos van benne grafit. De ugye ez egy fajta, ha feldobnátok itt vagy 10 félét kettévágva, az elég jó összehasonlítási alap lenne.
egy ilyet szerintem kb 5-7 amperig (1000-1500 wattig) még villanymotor esetén is felesleges tovább-relézni."
Nem csak az áram terhelhetőséget kell nézni. Induktív fogyasztónál, amiről írsz nagyobb érintkező távolság kell, mint amekkora van egy ilyen nejlon relében. ( az érintkezők hamar befognak égni, esetleg összeragadni )
Oda már mágneskapcsoló való, amiben kisebb a ívhúzás lehetősége a nagyobb érintkező távolság és a beépített ívoltó lemezeknek (kamráknak )köszönhetően.
Ne rendszerben vedd, mert drágább. Pontosabban átbacósabb, mert kevesebb ragasztót számolnak, mint kellene.
Másik dolog, ráírnak egy számot, ki hiszi el? Mi van, ha be sem vizsgálták, vagy rosszabb lett az eredmény, csak szépítették valahogy? A vegyeskazánra is ráírják, hogy 80% hatásfokú...
Tavaly előtti télen még vasablakok voltak, meg szelelések itt ott, nád a tetőben, szal botrányosan xar volt a ház :) Akkor 1 (erdei)kaloda/hónap volt, de a 20 fokot nem nagyon értük el.. :)
Majd írd meg, mennyivel fogyott kevesebb tüzelő, mint pl. tavaly vagy tavaly előtt. Inkább tavaly előtt, tavaly hideg volt. Bár hideg még most is lehet :D
1. Nálam parapetes a kazán, nagyon közel van a "külvilág" így villámnyorsan le tud hűlni hideg időben. 60 fokos vizet készít, és kb. megy 1 percet aztán áll 3-4-et. Ez biztos nem tesz jót neki.
2. A termosztát nálam a tartályból meleget kinyerő szivattyút fog kapcsolgatni, annak meg mindegy, mennyit megy. Egyébként addig akarom állítgatni az előremenő vízhőfokot, hogy a szivattyú legalacsonyabb fokozaton szinte folyamatosan menjen. Vagyis szinte csak tempreálni kelljen a házat. Persze ehhez már lehet motoros keverőszelepállítás is kellene...
"A hőcserélők a régebbi kazánokba pont azért szoktak tönkremenni, mert ha nem üzemi hőmérsékleten mennek"
A kb 55 fok alatt felületeken a füstgázból folyamatosan savas víz csapódik ki. Tehát aki NEM saválló hőcserélőt tartósan 55 fok alatti hőmérsékleten tart, az ne csodálkozzon, ha azt szép lassan megeszi a sav.
"Ha kapcsolgat, akkor ki tud hűlni két kapcoslás között, és a teljes üzemidő nagyobb százalékában működik káros körülmények között, mintha egyszerre tolná végig az adott időt."
Ez így van. Már csak az a kérdés, hogy
1: hagyományos termosztát esetén a teljes üzemidőnek kb hány százaléka az az idő, ami a láng begyulladása és a hőcserélő felület 55 fok fölé történő felmelegedése (kondenzáció megszűnése) között eltelik?
2: az öntanuló termosztát (tehát sokkal rövidebb üzemelési időszakok, viszont sokkal gyakrabban, tehát az újraindulás sokkal kevésbé lehűlt víz mellett történik) mennyivel növeli ezt az időszakot?
Ez a REV24 egyébként elég nagy áramot képes kapcsolgatni magán keresztül. Aki így használja, mennyire hangos a kapcsolgatás? Nekem egy kis fogyasztású szivattyút kellene kapcsolgatnia, ami max. 22W-ot eszik (0,19A).
Pont a fizikáról beszélek. Szerintem érted, hogy mit akartam írni...
A hőcserélők a régebbi kazánokba pont azért szoktak tönkremenni, mert ha nem üzemi hőmérsékleten mennek, akkor ott is van kondenzáció, ami káros rájuk nézve. A kondenz kazánok erre fel vannak készítve, a régiek nem. Ha kapcsolgat, akkor ki tud hűlni két kapcoslás között, és a teljes üzemidő nagyobb százalékában működik káros körülmények között, mintha egyszerre tolná végig az adott időt. Egy gázkészülék szerelő biztos többet tudna erről mondani.
Műszakilag a legjobban szerintem a befújt cellulózzal jársz, de azt nem tudod magad kivitelezni, cserébe gyorsan megvan és nagyon jók a jellemzői. A saját házam alapján tudom leírni, ahogy én csináltam:
Kiépül a gipszkarton váz, annyira lelógatva, hogy a gerendák és váz közé elférjenek a szellőzőrendszer csövei. Utána jón a csövezés és a szelepfogadók felszerelése, majd a gk vázra alulról felragasztod a párazárót kétoldalúval, szorosan körbevágva a szelepfogadóknál, hogy húzósan tudd csak átdugni a fólián. Utána megy a gipszkarton. Utána fentről mehet a villanyszerelés, utána minden áttörésnél (csillár kiállások, kapcsolóleállások és szelepfogadók) le kell ragasztgatni a keletkezett lyukakat és illesztéseket vagy a párazáró fóliához tartozó membrános ragasztószalaggal vagy pl. légtechnikai alu szalaggal. Utána jöhetnek a cellulózosok, úgy telefújják a szerkezetet, hogy a legkisebb résbe is jut anyag, teljesen körbeveszi a csöveket, gerendákat, mindent, ráadásul fölfelé annyi cellulózt töltetsz rá, amennyit akarsz. Elég egy vagy két járópallót készíteni a gerendák fölé, a szigetelés teteje maradhat szabadon, feltéve, ha a padláson nincs jelentős légmozgás. Nem kell gyapotot szabogatni, tökölni, kb. fél nap alatt megvan a szigetelési munka.
"kell visszacsapó szelep, hogy a konyha/fürdő ne fújjon vissza a egymásba"
Ha van egy elszívási pont (ventilátor vagy hőcserélő), amire rácsatlakozik a konyha és a fürdő is, akkor hogyan tudna bármelyik csövön az ellenkező irányba áramlani a levegő?
Ha egy porszívó szívócsövére teszek egy elágazást, abból az egyik ág fújni fog? :)
Nem egy elszívási pont van hanem két kifúvási, a levegő meg arra megy,amerre kisebb az ellenállás. Ha a fürdőben nem megy a venti, akkor a konyha simán odafújhatja, ha az ellenállás arra kisebb. És fordítva. Erre kell a visszacsapó szelep. Mindkét ágba az összekötés előtt.
Na egy kis helyzetjelentés :) Jelentem körbeértem a szigeteléssel a házon :) Na jó, még 1-2 tábla van :) és a lábazat. De már drasztikusan javult a ház hőháztartása :) Lényegében stabilan 22 fok körül van, napi 2x gyújtunk be a cserépkályhába, 5-6 hasábbal. Nem nagy hasáb, hasítottak többnyire. Persze időjárástól függ. De érezhetően tartja a hőt a ház, nem hűl ki fél nap alatt mint régen. Az egész házat kifűti a kályha, a két emeleti szobát is. 20-21 fok alá még nem hűlt a ház ezen a télen. Bér még olyan hideg sem volt. Folyamatosan haladtam a hőszigeteléssel. De pl tegnap egész nap fagypont körüli hőmérséklet volt, bent stabilan 22-23 fok.. Egész nap. Késő délutáni begyújtás után reggelre kb 1 fokot hűl a ház. A nagyobb emeleti szobával készültem el utoljára kívülről, előtte 16-17 fok volt bent, szigetelés után 20-21, a falakon is megszűnt a páralecsapódás.
Párásodás: elkezdtünk intenzívebben szellőztetni, így jelentősen csökkent az üvegeken a lecsapódás, viszont a hőkomfortunk romlott :) De talán csak hozzá kell szokni.
Természetesen nincs full kész a szigetelés, még vakolni kell sok helyen, de funkcionálisan kész van, működik :)
régebben lehetett kapni átlátszó üvegfóliát, aminek van valamennyi hőszigetelő hatása, házilag is fel lehet tenni, mintha mi vettünk volna OBIban is (tekercsben adják, mint a dekor-üvegfólia, spricnivel be kell fújni az ablakot gyöngyözőre, rátenni a hátlap nélküli fóliát, kis spatulával elegyengetni és kinyomni a vizet alóla) - talán segít
Mi is majd szigetelés után cserélünk ablakot, nem tudom mi lesz... vagy meggazdagszom addigra és lecarom, vagy tönkremegy és muszáj lesz kinyögni a teljes árat + redőnyök, vagy nem megy tönkre is üveget cserélünk csak. Be lehet bármi módon mérni, hogy milyenek is azok az üvegek? Kb. semmit nem tudunk róluk...
22,7 fokos szoba hőm.nél 55% páratartalomnál miért párás az ablak belső felülete,a teljes üveg? Régi 90 es építésű műanyag ablak,elvileg vákum van a 2 lap között.. Az északi oldalon 3 éves ablak van,Ug 1,1 értékkel annak csak a gumitömítésen van pár csepp.Mit tegyek a régi ablakkal??
Egy termosztáttól nem lesz jobb hatásfokú a fűtőberendezésed, és nem lesz kisebb a hőveszteség sem a ház hőszigetelésén keresztül. Olyan ez, mintha az autódba kényelmesebb üléseket vennél és cserébe azt várnád, hogy ettől kevesebbet fog fogyasztani.
Egy termosztáttal egy módon lehet energiát megtakarítani: alacsonyabb hőmérsékletre állítod. Amíg kisebb a hőmérséklet-különbség a lakás és a külvilág között, addig alacsonyabb az energiaveszteséged, tehát csökkentetted az energiaköltséget.
Jó módszer pl leállítani a fűtést amíg nem vagy otthon (minél kisebb a lakás hőtároló tömege, annál többet lehet így megtakarítani). Persze amikor hazajössz, akkor hűvös lakás fogad, ez ellen pl jó, ha termosztát ELŐRE elkezd fűteni, hogy mire hazajössz, addigra újra jó meleg legyen. Pl a REV24-esben is van ilyen funkció: a beállított cél időpontra a lakásod el fogja érni a beállított cél-hőmérsékletet.
Pont ezt kérdeztem, kipróbáljam-e az általad és mások által is ajánlott önműködő termosztátot. Végülis nem zavar annyira ez a kb 0,5 fokos kilengés, de ha érdemben gazdaságosabban üzemelne a buta kazánom az új termosztáttal és az általam alkalmazott egyetlen időablakkal, akkor talán megéri cserélnem. De lehet, hogy ez annyira észrevétlen lenne az esetemben, hogy nem érdemes.
"egy sima kazán hőcserélőjének/kéményének szerintem nem szerencsés ha nagyon lehűtött állapotban üzemel."
Nem SZERENCSÉS????
Ez nem rulett vagy lottó :) ez fizika.
Vagy vannak fizikai érveid, vagy nincsenek. A gyártóknak pl nincsenek a jelek szerint.
Ősrégi, nagy teljesítményű gázégős kazánra is tettem már ilyen termosztátot sok éve, azóta valószínűleg túl van a húszezredik indításon is, de azóta is köszöni szépen, jól van.
"A kazán jelenleg a tartály alsó hőcserélőjét fűti, de sajnos annyira kevés így a víz abban a körben, hogy nagyon gyakran kapcsolgat"
Lehet, hogy túl kicsi a hőátadó felület (vízben lévő cső hossza+átmérője) a kazán teljesítményéhez képest. Ilyenkor lehet megoldás, hogy a puffer tartályt nem hőcserélő felületen át fűtöd, hanem ugyanaz a víz kering a kazánban és a padlóban is. Ilyenkor a tartály tulajdonképen hidrováltóként IS működik.
"Az csak egy tévhit, hogy egy naponta 3 x 100 percig dolgozó kazán lényegesen kevésbé kopik, mint pl egy naponta 100 x 3 percig dolgozó kazán.
Mutass hivatalos kazán gyártói figyelmeztetést a lehetőleg minél ritkább bekapcsolásokra."
Lehet, hogy a kazánnak nem árt, főleg, ha kondenz, de egy sima kazán hőcserélőjének/kéményének szerintem nem szerencsés ha nagyon lehűtött állapotban üzemel. Ha sokszor kapcsolgat, sokszor fog így üzemelni, ha ritkán, akkor ritkán...
40-60 fok között akarom működtetni, csak ez is még folyamatban...
A keverőszelep most 35 fok körül van belőve, ezen majd finomítok, ha lesz vezérlés, de a lényeg, hogy mindig pont ugyanakkora hőmérsékletű vizet kap, pont ugyanannyi tömegárammal.
Nem tudom, hogy ez a hidrovátó mennyivel lett volna jobb. A kazán jelenleg a tartály alsó hőcserélőjét fűti, de sajnos annyira kevés így a víz abban a körben, hogy nagyon gyakran kapcsolgat. Gondolom egy hidrováltóval is ugyanez lenne a helyzet, bár lehet, hogy az gyorsabban veszi el a hőt.
Ezt találtam ki, lett egy indirekt tartály, két hőcserélővel. Így a bojler melegvizét is elő tudom majd melegíteni, ha rászánom az időt.
Ha ilyen kevés hőingadozást is kellemetlennek érzel, akkor szerintem próbálj ki egy öntanuló termosztátot. Nehogy összekeverd az okostermosztáttal, mert a legtöbb okostermosztát teljesen hülye az öntanuláshoz, de nagy részük még a PWM trükköt sem ismeri, pedig azt még egy hülye is bele tudná programozni :)
"Gondolom, ez sokkal jobb így, mintha sűrűn kapcsolgatná."
Az csak egy tévhit, hogy egy naponta 3 x 100 percig dolgozó kazán lényegesen kevésbé kopik, mint pl egy naponta 100 x 3 percig dolgozó kazán.
Mutass hivatalos kazán gyártói figyelmeztetést a lehetőleg minél ritkább bekapcsolásokra.
"Szívesen átállítom csak miért lenne úgy jobb ??:)"
Az öntanulás csak akkor igazán hatékony, ha nem kell túl gyakran és túl nagy mértékben helyesbíteni/újratanulni a már megtanult dolgokat. Hiába tanulta meg a szerencsétlen, hogy a kazánod este 10 kilowattal fűt, ha ugyanaz a kazán reggelre úgy dönt, hogy most 25 kilowattal fűt, ekkor a termosztát hibás adatok alapján fogja megsaccolni a jövőt, tehát hogy hány órakor kell lekapcsolnia a fűtést ahhoz, hogy pl 10 órára meglegyen a 22 fok.
Állandóan változó körülmények (bizonytalan jövő) esetén viszont a jövőbelátás helyett bölcsebb módszer lehet az, ha egyszerűen X időközönként megmérjük, hogy hány fok a különbség a jelenlegi és a tervezett szobahőmérséklet között és a hőmérséklet különbségtől függő ideig működtetjük a kazánt. Tehát mondjuk 10 percenkén mérünk és ha még nagyon messze vagyunk a tervezett hőmérséklettől, akkor 9 percig működtetjük a kazánt, ha viszont már csak pár század foknyira vagyunk a céltól, akkor csak egy percre kapcsoljuk be. Ez nem "jövőbe látás", hanem úgy mondanám, hogy egyfajta impulzus-szélesség moduláció (PWM) a pillanatnyi hőmérséklet-különbség függvényében, ez a módszer jobban kezeli a gyakran változó környezeti feltételeket.
"azért nem vetekszik a kondis kazánokhoz saját márkás termosztátok tudásával"
Egy "jövőbelátó" termosztát MINDIG jobb, mint bármilyen szuper hagyományos elven működő termosztát. Mert még a legszuperebb, ezred fok érzékenységű hagyományos termosztát sem képes megvédeni a hőmérséklet túllendüléstől sem felfűtéskor, sem lehűléskor, egy jövőbelátó termosztátnak viszont éppen ez a célja.
Üdv ! Hát jó lenne ha egy ilyen termosztát megoldana szinte mindent ,de félek hogy ez hiú ábránd ! Maradjunk annyiba ,hogy van egy jó termosztátunk ,ami azért nem vetekszik a kondis kazánokhoz saját márkás termosztátok tudásával (pl sensey) !:)
Ui:Pedig árban kb egál!:) Én azért vettem csak meg ,mert hirdették a vaterán fél áron az originál RF-at !
Üdv ! Nekem is ez a termosztátom van,csak a RF kivitelben ,és nálam a folyamatos öntanló módban van ,de Te meg ezt javaslod :"kapcsold át folyamatos öntanuló módból PID6-os vagy PID12-es üzemmódba" Szívesen átállítom csak miért lenne úgy jobb ??:)
Ui: Szerintem is egy jó termosztát ,de azért csodát senki se várjon ,az meg alap kéne legyen hogy a hőfokot tartja ennyi pénzért !:
Kb ugyanilyen rendszerem van, csak nincs tartályom: 100 nm sorház, 10 cm fehér hab a falon, 40 cm gyapot a födémben, full padlófűtés. Régi SD kazán, computherm rádiós termosztát (a honeywellt cseréltem le, mert idegesített a relé, ami a szobában kattogott, most már a pincében kattog). Olyan 0,5-0,6 fokkal is túlfűt néha a rendszer. Nem állítgatom a hőmérsékletet, van egy hőfok, ami be van állítva és már 3 éve úgy van, mivel sokszor otthon dolgozom és nem tudom előre, mikor. Ritkán kapcsolja a kazánt a computherm, van, hogy napjában max 2x, de akkor akár egy órát is megy a kazán. Gondolom, ez sokkal jobb így, mintha sűrűn kapcsolgatná. Az a kérdésem (már ha a fent írt adatok ismeretében erre tudtok írni valamit), hogyha vennék egy ilyen Siemens termosztátot, szerintetek megszűnne-e ez a fél fokos túlfűtés és esetleg egy kicsit faragna-e ez a termosztát az egyébkémnt nem túl nagy gázszámlámon. Ha van értelme, van érdemi javulás komfortban vagy fűtési költségben, simán kifizetném érte ezt a 20-as körüli összeget, de ha nem nagyon, akkor nyilván hagynám a viharba.
Az attól függ, hogy a tartályod vize mennyire nagy hőmérséklet tartományban ingadozik (és milyen gyakran/gyorsan).
Mert lehet, hogy jobban jártál volna a puffertartály helyett egy egyszerű hidrováltóval, akkor a termosztát közvetlenül a kazán teljesítményével tudna számolni.
Tisztán padlófűtésem van, és jelenleg kapcsolgatom ki be a rendszert, ami nem kényelmes és nem is pontos.
"Szerencsére" egy régi buta kazánom van, ami fűt egy tartályt, abból kapja a padlófűtés a vizet egy keverőszelepen keresztül Az állandóság tehát biztosított. A termosztátnak csak egy szivattyút kell kapcsolgatnia majd, ha jól látom azt közvetlenül beköthetem, nem kell relézni.
Régi bűvésztrükk: ha valamit nem tudsz elrejteni, azt emeld ki látványosan, mintha eleve ilyennek tervezted volna ;)
így lehet pl hőszigetelés UTÁN ablakokat kivésni/cserélni egy házon.
"A téglákat bevakoljuk, hogy sík felületet kapjunk"
Elég, ha csak a mélyített fugák vannak síkba feltöltve. Tehát nem szükséges teljes felületű vakolás, elég egy durva "glettelés" jó minőségű habarccsal.
"a kiugró részre kültéri burkolólap kerülhetne. Akár dísztégla mintás..."
Ha ez a burkoló lap párafékező anyagú, akkor tilos közvetlenül a hőszigetelésre rakni, mert akadályozza a pára kiszellőzését.
Én inkább valami diszkrét festésre gondolnék, pl egyszerű vízszintes csíkok/sávok ugyanazzal a vakolat-színnel, csak egy KICSIVEL sötétebb színárnyalattal. Mintha csak egy-egy 4-5 centi széles vízszintes árnyék futna végig ott, egymástól kváderkő-nyi távolságban.
"öntanulós termosztátról a fűtős topikban. Használtál ilyet azóta?"
Nekem sok éve van egy Siemens REV24-esem és nagyon meg vagyok elégedve vele (pedig én aztán bele tudok kötni sok mindenbe ;)
Nem csak megtanulja, hanem folyamatosan figyeli/korrigálja/pontosítja a ház hőtároló tömegének hőtehetetlenségét, hogy a fűtés milyen görbe mentén képes azt felmelegíteni és azt is, hogy milyen sebességgel hűl lefelé. Ezen adatok alapján "előre lát a jövőbe" és kb két tized fokon tartja a lakáshőmérsékletet egész télen át. A fűtést teljesen kiszámíthatatlan időpontokban és ideig működtette (egyszer pl megfigyeltem, hogy a kazánt mindössze egy percre kapcsolta be :) de az eredmény mindig őt igazolta.
Még egy előnye van: annyira okos a kezelő felülete, mintha én terveztem volna ;) akár egy szőke nő is viszonylag könnyedén megérti még a bonyolultabb beállításokat is.
Figyelem: minden öntanuló termosztát azt szereti, ha a fűtőberendezés NEM változtatgatja folyton a teljesítményét, elég nehéz úgy a jövőbe látva előre kiszámolni a szobahőmérsékletet, ha a kazán ma nem ugyanannyi kilowattal dolgozik, mint tegnap. Persze mivel a REV folyamatosan figyel/tanul, ezért hamar igazodik a megváltozott helyzethez, de ennek több tized fokos hőmérséklet ingadozás az ára (ez az ingadozás még így is töredéke a legdrágább hagyományos termosztátokénak). Szóval szerintem ha atomstabil hőmérséklet szeretnél, akkor vagy alkalmazz mellé egy marharégi (buta) kazánt (egy ilyen termosztát egy ezer éves gázkazánból csodákat tud kihozni), vagy butítsd le a túlokos kazánodat az időjárás-követő funkció kikapcsolásával, vagy a REV24-et kapcsold át folyamatos öntanuló módból PID6-os vagy PID12-es üzemmódba.
Ez jó ötlet lehet. A téglákat bevakoljuk, hogy sík felületet kapjunk, amire lehet a szigetelőlapokat ragasztani. Megkapja ugyanazt a szigetelést, mint a fal és marad a szintkülönbség. Vakolat helyett a kiugró részre kültéri burkolólap kerülhetne. Akár dísztégla mintás...
"kell visszacsapó szelep, hogy a konyha/fürdő ne fújjon vissza a egymásba"
Ha van egy elszívási pont (ventilátor vagy hőcserélő), amire rácsatlakozik a konyha és a fürdő is, akkor hogyan tudna bármelyik csövön az ellenkező irányba áramlani a levegő?
Ha egy porszívó szívócsövére teszek egy elágazást, abból az egyik ág fújni fog? :)
Ha nem akarod leverni, csináld meg úgy, hogy kilógjon, mint most, majd kaphat másik színt, vagy akár ugyanolyat, mint most. Pont a sarkok érzékeny pontok egy házon, ahol nagyobb hűlő felület jut kisebb belső felületre.
Ha egy síkot akarsz, akkor oda tegyél jobb hőszigetelő anyagot, pl. grafitos EPS-t, az kb. +20%. Vagy pir táblát, az még jobb, vagy 35% különbség van.
Hát, kőre hasonlít. Iszonyat masszív, attól félek a fal bánja ha kibontjuk. Esetleg még azt lehetne, hogy ugyanaz a szigetelőlap vastagság megy végig és marad a szintkülönbség a sarkok és a fal között. Nem olyan szép, de hőhíd szempontjából jobb...
Dobjatok fel 15-20 cm grafitost a falra, vagy még többet, ott kevesebbet számít az a 3-4 cm.
Hurrogni fognak a többiek, de ha nincs pénz, akkor vagy vártok még a szigeteléssel, vagy monyákoltok.
Levésni nem lehet azokat a vackokat? Bevagdosod gyémánttárcsával, a sarokcsiszoló gyorsan dolgozik, utána odavágsz neki egyet vésővel, le kell hogy törjön.
Ha a dísztégla inkább a téglára hasonlít, és nem a kőre, nem lesz vele gond.
Homlokzat szigetelést tervezünk családi házon. Az a probléma, hogy a ház sarkai földtől az ereszig dísztéglából vannak kirakva, jó 50-50cm szélesen és ez a díszítés a fal többi részéből 3-4cm-re kilógó síkot alkot. Régi nagy dísztéglák, amik benyúlnak a mélyen a falba, tehát nem lehet csak simán leverni. Szerintetek megoldható, hogy a sarkok is szigetelve legyenek, mondjuk vékonyabb szigetelő lappal, hogy valahogy egy síkba kerüljön a fal többi részével? Úgy értem, mondjuk a falra menne 10cm-es szigetelő lap, a dísztéglákra meg 6-7cm-es és így a kettő egy síkba kerülne. Vagy hülyeség és mindenképp bontani kell a téglákat szigetelés előtt? Ez jócskán megdobná a költségeket.
Sok háznál földdel töltötték fel a lábazatot, pl. méter magasra. A föld felszívja a vizet, és leadja a lakótérbe. Ellenben ha kaviccsal van feltöltve, ott nem jön fel a víz, maximum a pára, de aki ért hozzá, talán meg is mondja hogy van pontosan.
Bilek.
Nem akarok mindenáron gépet venni. Próbáltad már pl. a feleségeddel, netán anyósoddal megértetni, hogy sokat szellőztessenek? Nincs idő, hideg lesz, sokat kell fűteni, stb.
Megpróbálunk többet szellőztetni, egyenlőre mást nem tudunk.
Csak azt nem értem, hogy miért mindig a szobákkal van a gond? Ahol teregetünk, ott többet van nyitva az ablak, már ott is megjelent a penész, de nem olyan vészes mint máshol. Más házaknál is, konyhán, wc-ben, fürdőben, előszobában, semmi penészt nem látni, mindig csak a hálószobákban.
A szekrényeket a külső falakra tettük, hogy megfogják kicsit a hideget. Most lehet átrendezzük a belső falakra őket.
Ez nagyon is szimpatikus megoldás, de így csak 20cm szigetelést tudok betenni a gerendák közé (igaz, a gerendák fölé keresztbe tehetek még, de akkor tényleg elvész a padlás járhatósága), alá így semmit. Illetve ezzel a megoldással 30-40 centi kihasználatlan helyem marad a gipszkarton és a gerenda közt. Ez a hely ugyebár fűtött és kihasználatlan, jó lenne ide is szigetelést tenni. De úgy hogy a párazárás légtömören megoldható legyen, de a légtechnika is bepakolható legyen.
Siemens REV24 a megoldás, ha túlméretezett a fűtésrendszered a ház hőigényéhez képest. Én rengeteget szívtam computerm és drága honeywell termosztátokkal is, de a vége mindig az volt hogy öt percenként kapcsolgatta a kazánt. A REV24-ben valami eszetlen jó algoritmus lehet, mert nem (vagy csak nagyon kicsit) lendül túl, viszont ritkán de akkor hosszan járatja a kazánt. Érthető, áttekinthető, szarrá programozható. A környezetemben már mindenkivel vetettem ilyet...
Ok, csak nehogy egyszer rosszul süljön el. Pl. Bent 26 fok, és jön az éjszakai hűvös levegő bypass ágon és kész a beázás. Persze tudom, határeset, de csak egyszer forduljon elő...
Kicsit off: olvastam, hogy vagy 8 éve értekeztetek öntanulós termosztátról a fűtős topikban. Használtál ilyet azóta? Most kellene vennem, és érdekelnének tapasztalatok, hogy tényleg megtanulja, hogy órákkal hamarabb be- vagy kikapcsoljon, a hőmérséklet kilengések elkerülésére?
Hát a beszívó oldalt talán meg tudom így csinálni, de akkor megint a fix idomos részeknél (a két végén, faláttörésnél meg a légbevezetőnél gyári idomokat kell illeszteni) kell nagyon figyelni, meg ugye nem lesz az egésznek tartása, 2x úgy kell figyelni a felrakáskor, hogy össze ne roppanjon. Mondjuk nagyon figyelmes és intelligens embereim vannak, akik ott vannak, de én már ilyen vagyok, hogy akkor ott kell lennem.... Jó lenne valami standard, amit ők is meg tudnak csinálni egyedül.
De mint ötlet nem rossz, eddig erre nem is gondoltam. 3 cm EPS úgyis lesz a padlóban, biztos lesz maradék.
Viszont az elszívónál még több a probléma, van egy elszívócsatlakozás, egy fürdő-elszívó, kell visszacsapó szelep, hogy a konyha/fürdő ne fújjon vissza a egymásba, Y az összekötésnél és a fali kivezetés. Ezek mind standard elemek.
Drága lapos beszívó cső és arra drága zártcellás hőszigetelés helyett magad is gyárthatsz lapos beszívó csövet pl 2-3 centi vastag hőszigetelő lapokból, ez lapos is lesz meg egy egyből hőszigetelt is lesz :)
Mivel ezen hőszigetelő anyag hideg (belső) oldala igen jól fog szellőzni, ezért lehet akár olcsó EPS-ből is a hideglevegő beszívó csöved, zárt cellás hab csak akkor kell, ha nem megoldható a kiszellőzése a hideg oldalon.
persze igazad van, a hőszigetelésnek párazárónak illik lenni, azt gondoltam, a Klimafix külseján az alufólia (persze megfelelő aluszalagot használva a csatlakozásoknál) megfelel majd, nem? ezért is kérdeztem az anyagra is.
Az elszívó kondenzvíz témához annyit, hogy sajnos nem tudom megtenni, hogy végig kifele lejtsen, de talán elég lesz, ha a külső része (ami a külső fal fele fut, ahol kicsapódhat adott esetben a pára), kifele lejtene. Akkor talán megspórolhatnám a berhelést az álmennyezet alatt (lapos csatorna átfúr, 20-as műanyag cső beragaszt, mechanikailag rögzít, klímaszifonba bevezet) a legalacsonyabb pontnál....
A cső jéghideg külső felületén folyamatos lesz a vízkicsapódás. Ezt úgy lehet megelőzni, ha a lakáslevegőt legalább 1 centi vastag NEM páraáteresztő, tehát zárt cellás hőszigeteléssel burkolod (pl zárt cellás polifoam). A beburkolást ne csak tessék-lássék csináld, mert folyamatosan vizet fog termelni minden négyzetmilliméter, ahol szobalevegő odafér a jéghideg csőhöz.
Ez az egy centi vastagság csak a páralecsapódás ellen elég, ha a "hőszigetelés" szót is belevesszük a mondatba, akkor nagyon kevés.
"álmennyezetben vezetni elszívó (konyha és fürdő kifele)"
A magas páratartalmú levegőből útközben csak annyi víz csapódik ki, amennyit útközben hűlni tud. Ha szinte semennyit nem tud hűlni, pl mert a csövét jól hőszigetelted, akkor szinte semennyi víz nem fog kicsapódni belőle és később az a pár csepp is elpárolog a csőből. Hosszú cső esetén nem árt arra gondolni, hogy olykor egy kis víz is folyhat az aljában, ilyenkor nem mindegy, hogy ez hol jön ki belőle :) Egy jó kondenzvíz-megoldás viszont akár teljesen feleslegesé teheti a hőszigetelést.
Ha már a témánál vagyunk: én most egy lakásfelújítás kapcsán vagyok kénytelen álmennyezetben vezetni elszívó (konyha és fürdő kifele) és légellátó csöveket (nyílt égésterű kazánhoz, befele), hőcserélő nélkül.... Elég hosszan, az elszívó 7-8m, a légbevezető kb 3 m.
Mivel a hangszigetelést és a hőszigetelést is meg kellene oldanom, ráadásul egy rövid kéménycső is lesz az álmennyezetben, valami kőzetgyapot alapú szigetelést szeretnék. Hosszas görcsölés után a Rockwool Klimafix-et találtam, de bizonytalan vagyok, hogy nincs-e ennél jobb/alkalmasabb/olcsóbb.
Ezen kívül a kondenzvíz problémán is gondolkoztam.... Az elszívókban és a légbeszívókban is - más-más helyen) előfordulhat kicsapódás, de nem tudom, ez a gyakorlatban milyen mértékű, hogy érdemes-e valami megoldáson gondolkodnom. Egy topictárs mondott pár jó ötletet, de az a legnagyobb baj, hogy csak lapos csövek férnek be, arra meg nincsen semmilyen standard kondenzvízelvezetési megoldás (csak függőleges kerek csőre létezik egyfajta idom).
Szóval a második kérdés, vajon áll-e majd a kondenzvíz a csövekben, vagy az a pár csepp simán kiszárad.....
"Biztos jó ötlet a párazáráson belülre tenni a szellőzőcsövet?"
Ahol hosszú szellőzőcsövekről van szó, ott alapértelmezésben a levegő hőcserélő UTÁNI csövekre kell gondolni, ezekben mindig harmatpont feletti levegő van.
A hőcserélő és a külvilág közötti hideg csőszakaszt igen nagy butaság lenne sok méteren át vezetgetni a mennyezetben. Pont azért szokott lenni a hőcserélő a külső fal közelében vagy a padlástérben, hogy ezek a csőszakaszok minél rövidebbek legyenek.
Szerintem, a korrekt (de valószínűleg nem a legolcsóbb/legegyszerűbb) megoldás, ha a gerendák aljára OSB lapokat raksz, arra párazáró fóliát, majd a tekercses szigetelőt. annál is inkább, mert a szigetelésnek illene találkozni a külső fal szigetelésével, és ezt gerendasík alatt nem tudod megoldani.
Az egész alá pedig nyugodtan függeszthetsz álmennyezetet, ahova akarsz, és a szellőzőcsöveket külön szigeteled....
Passz. Nem vagyok szakember. Fogalmam sincs, mennyire tud beszivárogni az alapozó, főleg felfelé. Ezért írtam, hogy én levakarnám a meszet ragasztás előtt. De én általában túlbiztosítok mindent.
Egyébként ahányszor mélyalapozót vettem, mindig mást adtak, és eddig nem volt gond egyikkel sem. Általában írnak rá megengedett hígítás is, úgy tippelem, hogy a hígabb mélyebben be tud szivárogni a falba.
"az alsó gipszkarton röhögve elbírja mind a 40 centi hőszigetelést (ha könnyű, pl tekercses üveggyapotot alkalmazol), akkor miért akarod még mindig külön alátámasztani a felső felét?"
De hogyan rakom be a második réteget 20 centit, amikor az első réteget nem rögzítettem a gerendák közé (tehát esik le), tehát az első réteget a gipszkarton profilok fogják meg hogy ne essen le a földre. Hogyan teszem be a második réteget? Tömködöm, lökdösöm, emelem felfelé a már benn lévő 20 centit hogy aláférjen még 20?
"Ahol cső fog menni, ott a párazáró fólia ne feszesen legyen feltűzve, hanem olyan NAGYON lazán, hogy a gipszkarton felrakása után be tudd tolni/húzni/fűzni a fólia és a karton közé a szellőző csöveket. Tehát ahol a függesztési pontok között cső fog menni, ott fólia legyen 20-50 százalékkal nagyobb/lazább a szükségesnél."
Lehet hogy nehéz a felfogásom de nem értem... Mihez tűzöm a párazáró fóliát? A leírásod szerint 40cm gyapot lóg a levegőben, ezt fogja a párazáró fólia. De hogyan áll meg a gyapot a levegőben amíg a fóliát húzzuk? Illetve mihez tűzzük hozzá a fóliát? A gerendához nem tűzhetjük mivel 40-50cm gyapot van a geranda és a fólia közt. A gipszkarton profilok aljára sem lehet, mert az alatta lesz... Elméletben értem amit leírsz de nem látom magam előtt a tényleges kivitelezhetőséget.
"Ez rendben van, de a kérdésem arra irányult hogy a fenti (gerendák közti) 20cm gyapot rögzítésére mi az ajánlott módszer?"
Azt mondtam, hogy az alsó gipszkarton röhögve elbírja mind a 40 centi hőszigetelést (ha könnyű, pl tekercses üveggyapotot alkalmazol), akkor miért akarod még mindig külön alátámasztani a felső felét? Nincs "ajánlott" módszer, csak az a lényeg, hegy ne legen párafékező. Kötöződrót, uborkaháló, geotextília, használt lepedők, mindegy. Én a semmire szavazok.
"de mi milyen más megoldást javasolnál?"
Ahol cső fog menni, ott a párazáró fólia ne feszesen legyen feltűzve, hanem olyan NAGYON lazán, hogy a gipszkarton felrakása után be tudd tolni/húzni/fűzni a fólia és a karton közé a szellőző csöveket. Tehát ahol a függesztési pontok között cső fog menni, ott fólia legyen 20-50 százalékkal nagyobb/lazább a szükségesnél. Ha szükséges, akkor a megfelelő helyeken gondolj a keresztirányú csövekre is! nekik is hagyj "buggyos" fóliát.
A fólia nehogy valami leheletvékony vacak legyen, ami kilyukad még egy erősebb tüsszentéstől is. A fólia legyen 0,2 mm vastag, létezik 4 méter szélességűben is.
"ezért betervez nekem egy oszlopot a szoba közepére, bónuszként egy csinos vasgerendával a fejem fölé."
Az oszlop és a gerenda egy főfal kiváltására van, nem lesz a szoba közepén, még jön egy válaszfal az oszloptól indulva.
"Én nem tartanék attól, hogy a gipszkarton álmennyezet leszakad 40 centi olcsó üveggyapot rettenetes (4 kg/m2) súlya alatt."
Ez rendben van, de a kérdésem arra irányult hogy a fenti (gerendák közti) 20cm gyapot rögzítésére mi az ajánlott módszer? A táblás szigetelés megáll a gerendák közt talán magában is, de a tekercses gyapot nem áll meg önmagában, beesik. Alulról gondoltam acélhuzalozni a gerendát, vagy vékony OSB-t felcsavarozni. Melyik módszer a jobb, illetve van-e jobb ötlet? A gipszkarton függesztő szerkezet közé kerülő 20cm az oké, azt megtartja a szerkezet.
Ha van olyan lelkiismeretes embered, aki a párazáró fólián átmenő szellőzőcsöveket egy űrhajó-szerelő megbízhatóságával tömíti körbe, akkor futhatnak a csövek a párazáró fólia felett is.
Én is ettől félek hogy a párazáró fólián átmenő csövek légtömör tömítése nagyon gázos lesz, de mi milyen más megoldást javasolnál? Ha a függesztésbe is akarok szigetelést tenni (már pedig akarok), és a helyes helyen (szigetelés alatt, előtt) lesz a párazárás, akkor muszáj lesz hogy átbökje a párazárást a szellőztető csövezése. Lenne valami jó javaslat esetleg, egy egyszerűbben de jól kivitelezhető rétegrend?
"ha van két egyforma szigetelő képességű réteged, akkor a kettő határán pont a külső azaz a tetőtérben levő és a belső hőmérséklet fele lesz"
Majdnem tökéletes megfogalmazás :)
Én úgy mondanám, hogy a határvonal (tehát a fólia) hőmérséklete mindig az aktuális külső hőmérséklet és a szobahőmérséklet középértéke lesz, ami nagyon hideg időjárás esetén bizony harmatpont alá is kerülhet.
Én nagyon seggbe rúgnám azt az építészt, aki még nem halott öntartó (pl szeglemezes) tetőről, ezért betervez nekem egy oszlopot a szoba közepére, bónuszként egy csinos vasgerendával a fejem fölé.
"a gerendák közé kerülő szigetelés rögzítése a alulról huzalos rögzítőhálóval enne célravezetőbb"
Én nem tartanék attól, hogy a gipszkarton álmennyezet leszakad 40 centi olcsó üveggyapot rettenetes (4 kg/m2) súlya alatt.
"a párazáró fólia helye mindenképpen a gipszkarton függeszték alján legyen, közvetlenül a gipszkarton felett,"
Ha van olyan lelkiismeretes embered, aki a párazáró fólián átmenő szellőzőcsöveket egy űrhajó-szerelő megbízhatóságával tömíti körbe,
akkor futhatnak a csövek a párazáró fólia felett is.
"esetleg a gerenda aljára erősítsük és az tartsa a gerendák közti gyapotot?"
Eszedbe ne jusson a párazáró réteget a hőszigetelés közepére tenni, ott nagy hidegben a hőmérséklete harmatpont alá kerül és vizesedni fog. Vagy legbelül legyen, vagy maximum a 20%-ánál, annál kijjebb ne legyen.
"viszont elvileg nem csapódna ki a pára, mivel felette is szigetelés lenne,"
A fóliát hiába védi valamennyi hőszigetelés a kinti hidegtől, szépen le tud hűlni, mivel ugyanannyi hőszigetelés védi a benti melegtől is :)
Lehet hogy tévedek de ha van két egyforma szigetelő képességű réteged, akkor a kettő határán pont a külső azaz a tetőtérben levő és a belső hőmérséklet fele lesz amit simán lehet harmatpont alatt.
Ezen kívül a szellőzőrendszer csövei is jobb, ha szigetelve futnak, azaz a szigetelésben...
A képen látható állapotban van a házam, azt hiszem jól látszik a szerkezet is. A lehető legjobb minőségben és ár/érték arányban szeretném szigetelni az álmennyezetet és gerendázatot. Hidegpadlás lesz, rakodó felület sem kell.
Az elképzelésem az lenne hogy a gerendák közé 20cm gyapot, majd a gipszkarton függesztőszerkezetbe még 20cm gyapot. A függesztő profilok közé jönne még a szellőztető csövezése is. Azon agyalok hogy a gerendák közé kerülő szigetelés rögzítése a alulról huzalos rögzítőhálóval enne célravezetőbb, esetleg vékony OSB táblákat csavarozzunk a gerendák aljára? Illetve a párazáró fólia helye mindenképpen a gipszkarton függeszték alján legyen, közvetlenül a gipszkarton felett, esetleg a gerenda aljára erősítsük és az tartsa a gerendák közti gyapotot? Ez utóbbi elképzelés esetén a párazárás alatt is szigetelés lenne (ez az itt tanultak alapján helytelen) viszont elvileg nem csapódna ki a pára, mivel felette is szigetelés lenne, tehát a lenti szigetelőrétegben nem csapódna ki a pára.
Mi lenne a javasolt megoldás? Minimum 30cm szigetelés a cél. Előre is köszönöm.
"Gyors ragasztóra azért kérdeztem rá, mert több helyen is olvastam, hogy ebben az esetben nem kell alátámasztani"
Na ahol ezt olvastad, hogy 10 centis (nehéz) lapokat nem kell alátámasztani, OTT kérdez rá a csoda-ragasztóra is :)
én írtam, hogy 1-2 centis lapokat valószínűleg nem kell alátámasztani, de most HŐSZIGETELÉSről van szó és nem arról, hogy hülyéskedjünk valamit a plafonon 1-2 centi vastgságban.
Nyomozz utána, de ragasztóhaboknál mintha olyasmire emlékeznék, hogy a ragasztás után 2-3 órával a felület már csiszolható. És ha már csiszolható, akkor már valószínűleg nem is fog leesni sem a plafonról.
Zsákos ragasztónál fogalmam sincs, lehet hogy 10-20 óra.
"Úgy gondolom, hogy mésszel lehetett lefestve.
Arra gondoltam, hogy portalanítás után mély alapozni kellene, majd száradás után lehetne ragasztani."
Egy csupasz vakolatban még megbíznék, de egy festékben már nem. Ezért a mélyalapozás valóban okos dolog.
"Fel kell érdesíteni alapozás előtt?"
Ha jó az alapozás, akkor felesleges lekaparni a festéket.
A mélyalapozó egy hígított műgyanta, ami mélyen beszivárog a felületbe, ezzel egy megerősített "hidat" (tapadóhíd) képez a festékrétegen keresztül.
"Bármivel lekenheted, mert hálózás előtt úgy is át kell csiszolni a felületet,"
Felmerült bennem egy kérdés: mi van akkor, ha nem festéket használ napvédelemre, hanem zsákos ragasztóval keni le egy nagyon vékony rétegben? Vagy felkeni egy hagyományos szerszámmal, vagy felhígítva és jó szőrös hengerrel viszi fel.
Ezt a réteget valószínűleg nem kellene lecsiszolni néhány év múlva egyből mehetne rá a háló meg a szín. (vagy csak elég végigdörzsölni egy erős kefével, hogy a kilazult szemek peregjenek ki)
Mertugyebár mi a zsákos ragasztó? Tudtommal homok + cement + egy kis műgyanta. A műgyantát valószínűleg roncsolja a nap UV sugárzása (már ahol eléri), de ettől még marad egy cementes (betonszerű) felület, aminek amúgy sem kell túl nagy súlyt megtartania (háló+vakokat).
Már csak az a kérdés, hogy a zsákos ragasztós napvédelem négyzetméterenként mennyivel drágább az occsó kültéri falfestéknél
és hogy van-e különbség a különböző zsákos ragasztók kenhetősége között.
Át kellene csiszolni/kaparni azt a felületet, hogy később biztos ne válljon el a mész-vakolat határon. Aztán alapozás és mehet a zsákos ragasztó vagy a ragasztóhab is. Ahogy írták, mindkettőt meg kell támasztani/tartani de a ragasztóhabot csak viszonylag kis ideig, a zsákosat meg sokáig (minimum több 5-6 óra).
Ragasztóhab: kifújod a táblára, vársz pár percet, hogy megdagadjon amennyit akar, aztán odanyomod a felületre. Ha több ragasztót használsz (nagyobb felületen), akkor lehet, hogy azonnal el is lehet engedni. De az a biztos, ha csinálsz "négert" pl. cseréplécből (2-3 db elég), ez gyakorlatilag egy T alakú támasztó, amit a szigeteléshez meg a padlóra támasztassz. Tábla fel, alátámasztás, következő tábla, alátámasztás, a 3. táblát már az első fával tudod támasztani. De pár tábla után úgy is rájössz magadtól, mi a jó.
Ja, a ragasztóhab csak akkor jó igazán, ha tényleg sík a felületed, azzal távtartani nem jó/nem lehet.
Hálózás után nem kell semmilyen védelem a nap ellen. Ha sokáig nem lesz színezés, akkor alapozóval lekenném, ha találsz olyat, akkor fehérrel.
A védelemnek akkor van jelentősége, ha hálózás nélkül marad sokáig. Nekem sima grafitos volt az egyik falon hónapokig, nyarat is beleértve, de nem vettem észre méretváltozást.
Pár hsz-el lejjebb volt róla szó. Bármivel lekenheted, mert hálózás előtt úgy is át kell csiszolni a felületet, és akkor lejön a festék is.
Köszönöm a válaszod, még nekem is pont ez az ötlet jutott az eszembe! Valószínűleg a legjobb lehetőséget keresve, ez lesz a befutó!
Még annyi merült fel bennem kérdésként, hogy ugye a grafitossal vigyázni kell nehogy túlhevüljön. Ha meglenne jövőre a szigetelés, akkor még nem raknék rá színt a falra, csak ragasztóval lenne bekenve. Ez esetben ha olyan lap lenne feltéve ami gyárilag nem festett mint pl az Austrotherm, akkor ez ellen kéne valami utólagos védelmet tenni?
Esetleg van olyan festék amit fel lehet kenni a grafitos lapra közvetlenül, és így (sk) lenne egy túlhevülés ellen védett lapom. Természetesen olyan festék kéne amitől utána ragad a grafitos lapra a ragasztó, és a majdani végső szín.
"A távtartók alá jön egy epdm fólia vízszigetelésnek, azalatt 5-8cm 300-as xps, alatta párázáró, az alatt 30cm födém"
Én valószínűleg alulról/belülről hőszigetelném azt a födémet. Úgyis lesz egy rakás durva hőhíd, legalább ezek kisebb belső felületet tudnak majd hűteni. Ráadásul a belső mennyezeti hőszigetelést később ki lehet terjeszteni a hőszigeteletlen/hőhidas felületekre is, kívülről azonban ez legtöbbször nem megoldható esztétikusan.
"ugyanúgy fog tapadni a ragasztó a festékhez, mint tapadna a sima eps-hez?"
Ezt senki sem fogja garantálni neked, ismeretlen, esetleg olcsó/gagyi festék esetén meg pláne. Az a biztos, ha a végleges buroklás előtt ezt a festékréteget teljesen lecsiszolod.
Ez az ára annak, hogy a külső réteg húzós költségeit évekre elodázhattad.
Nem tudjuk, hogy hány fok van abban a helyiségben pl mostanában. 10 centi biztosan elég, de ha nincs ott nagyon hideg akkor talán 5-6 centi is elég lehet. Azt is lehet, hogy most felteszel 5 centit és figyeled a padlót ey hónapig.
"melyik ragasztó az, ami gyorsan köt? "
Nem tudjuk, hogy mi számít neked gyorsanak. Tíz másodperces ragasztó nincsen ilyen célra, szóval gondoskodni kell valamilyen ideiglenes feltámasztásról (pl hosszú rudak, pl műanyag csövek). Kivéve, ha röhejesen vékony, könnyű réteget akarsz feltenni, 1-2 centi feltapadhat alátámasztás nélkül is.
"A teljes lapot kell kenni, vagy elég részben is ?"
Nem tudjuk, hogy a ragasztandó felület megbízható (pl csupasz beton), vagy bármikor elengedhet (ismeretlen festék).
olcsót. mármint diszperziós falfestéket. annak tényleg ugyanaz a kötőanyaga, mint az alapozónak. de van olyan alapozó, ami maga is tartalmaz fehér pigmentet.
4 emeletes házban első emeleti lakás egyik szobája, és erkélye alatt zárt, teljesen száraz tároló van, ahol bútorokat tárolnak a lakók. Fűtés egyáltalán nincs benne. Ez miatt a szoba jóval hidegebb a lakás többi részénél. A többi rész alatt fűtött lakás van.
Szeretném alulról leszigetelni hungarocellel. Milyen vastag hungarocell lenne célszerű, és melyik ragasztó az, ami gyorsan köt?
Kötésben gondoltam felragasztani, minél pontosabb illesztéssel. A teljes lapot kell kenni, vagy elég részben is ? A felület amire kerülne a szigetelés teljesen sima.
Mire figyeljek, hogy eredménye is legyen a munkának?
Én mondjuk nem csináltam, ezt csak itt olvastam, de ahogy halaloszto írja, valószínűleg mindegy. De elvileg át kell csiszolni így is úgy is hálózás előtt az egészet, így nagyja úgyis lejön.
Én egyébként ha lenne pár nap jobb idő, ilyenkor is lehálóznám, csak a szélén hagynék ki helyet a "csatlakozáshoz". Aztán a hálózott felületet húznám át fehér alapozóval, ha sokáig úgy marad. (na én így csináltam, volt felület, ami 8 évig így állt, csak került fel a vakolat)
Ez a gondom, a fal hideg, meg még alulról is kapja szerintem a vizet. Persze, pár év és rendbe lesz téve - szigetelés, gázkazán vagy puffer -, mert folyamatos fűtés lesz, és elméletileg melegebb falak. Érdekes, hogy az északi falon semmi, míg a nyugatin már a bútoron van a fehér penész, át is kell rendezni a szobát szerintem. Penész van, szellőztetni nehéz a szakaszos fűtéssel, szóval ,,segédmunkás által végzett szakipari tevékenység''...
Pont ezért vettem. Az ajtó mögött vizesedik a fal, ablak fix, tehát szellőzés kell, mert sok a pára. Egyébként remekül működik, mert friss a levegő, csökkenti a páratartalmat amíg tudja, és lecarja a káros c meg o betűket, mert ez egy lépcső, más funkciója nincs.
"Ha fenn vannak a lapok, érdemes átkenni az egészet valami olcsó fehér falfestékkel, ami megvédi a közvetlen UV sugárzástól, amíg nem lesz lehálózva."
Ez jó ötletnek tűnik, de azon gondolkodtam, hogy nem lesz a festék probléma akkor, amikor jön a hálózás? Tehát ugyanúgy fog tapadni a ragasztó a festékhez, mint tapadna a sima eps-hez?
Sokat olvastam már, de nem igazán találok választ a következöre:
Épül egy pincegarázs/mühely (8x6m), amelynek 2 oldala teljesen föld alatt van(2cm xps höszigetelés van a vízszigetelésen kívül a föld felé), a 3. oldal mellett hozzá hasonló pince, a 4. oldalon 2 db. garázsajtó található. A teteje gerendás vasbeton födém, melyen egy 50m2 nagyságú terasz kerül kialakításra. A teraszra 40x40-es gránitlapok lesznek rátéve távtartókkal. Távtartóként 2cm vastag 400kpa xps lapok szolgálnak, melyek kb. a felület felét fedik le. A távtartók alá jön egy epdm fólia vízszigetelésnek, azalatt 5-8cm 300-as xps, alatta párázáró, az alatt 30cm födém. A födém alatt vékonyvakolat, vagy esetleg höszigetelö vakolat.
A pince esetleg alkalomszerüen lesz csak fütve, kályhával.
Kérdéseim: a födémre megfelel párazáró rétegnek egy melegen rákent bitumen réteg? Vagy mindenképpen kell profi fólia?
Elegendö esetleg 5cm vastag xps felül?(Magassági helyprobléma van, 8cm esetleg még lehetséges.)
Nem lakótér épül, de a földhö miatt várhatóan fagymentes lesz a pince - a már letezö is az -, viszont a felsö födém lehül, így a pára a mennyezeten ki fog csapódni. A pincében azonban várhatóan 10 fok körül lesz télen, tehát nem lakáshömérséklet.
A szigeteléseket általában lakótérre méretezik, nem látok másutt ehhez hasonló példákat.
A zsákos anyagot, ha pont peremmel rakod, az kb 3 m2-re elég. Ha telibe ragasztod vékonyan, 6-os fogazott glettvassal, akkor 6 m2-re elég. Viszont az utóbbit csak tökéletesen sima felületnél lehet használni. (Silka, Ytong, Porotherm Profi). Ami átlagnak jó közelítést ad, az a 3 m2/zsák.
A fentebb említett purhabos ragasztóhab kb. 6 m2-re elég. 2300 Ft körül van. A zsákosból a legolcsóbb is 1400-1500 Ft. A lényeg, hogy nem drágább, csak másabb vele dolgozni.
Tehát lehet szigetelni biztonsággal akár -10°C-ba is :)
A 3 cm lépésálló kőzetgyapotot csak a lépés-zaj, csökkentése miatt akarom!
Mást nagyon nem találtam!
Max. a Austrotherm EPS AT-L4 néztem még, igaz nem ismerem őket, de a kőzetgyapot szerintem jobb mint az EPS! De ez csak egyéni vélemény! Árban ugyan annyi mind a kettő!
Párazárás fafödém....
Akkor ebben az esetben nyugodtan lehet lentről-fentre furkálni kábeleket vezetni ne aggódjak a párazárás miatt? Mert nem is kell! :)
Valami légrést még tervezünk az emeleti részre a tető felé, hogy ne lyukasszuk ki a fóliát!
Nem ébredtem későn csak most értem ide. Jövőre lesz mindenképp. Csak előre érdeklődők. Mennyi dübel kell kell egy táblára? 1 zsák ragasztó mekkora felületre elég? Elég ha csak viszonyítási számok vannak. Inkább megyek még egy kört érte mint hogy rám kössön feleslegesen. Grafitosban gondolkodom 10cm vastagságban.
Szerintem nyugodtan csináld, ha így tudod megoldani. Én is így kezdtem, először 2 fal (nem egymás melletti). Annyiból kellemetlen, hogy a sarkokon fésűsen kellene összehozni az EPS lapokat. De ha minden második sort túllógatsz, akkor ez később is megoldható. A hálózást és glettelést ráérsz később megcsinálni, azzal is kevesebb az aktuális kiadás. Ha fenn vannak a lapok, érdemes átkenni az egészet valami olcsó fehér falfestékkel, ami megvédi a közvetlen UV sugárzástól, amíg nem lesz lehálózva.
Lábazatra ugyanez, csak EPS helyett XPS. Ezen esetleg lehet spórolni, hogy csak az alsó ~30cm-t csinálod XPS-ből, a többit EPS-ből. Ha 60-80cm a lábazat, akkor nem kell leásni, csak talajszint (járdaszint) fölött 1cm-nél befejezni, alatta kinyomni majd valami vízzáró rugalmas tömítőanyaggal.
EPS-t/XPS-t vágásához érdemes barkácsolni huzalos vágót, ha van rá anyag/energia, egyébként csak sok szemét árán, csúnyán tudod vágni a lapokat késsel vagy fűrésszel.
Háló, ragasztó, dübel. De fagyban már nem biztos hogy kéne ragasztani, mert esetleg megfagy kötés helyett. Kicsit későn ébredtél, most már várj tavaszig.
Kétszer megcsinálni drágább lenne mint egyszer jól.
Azért így csinálom mert a többi helyiség még nincs használva. Így feleslegesen lenne körbeszigetelni az egész lakást egyszerre. Anyagilag nem is bírnám. És a déli oldal nagy része folyosóra nyílik amit hamarosan le lesz üvegezve és szigetleve. Üvegezés előtt meg minek szigetleni. Nyugati oldalon van még kettő szoba azok sincs még használva. Lényegében van egy szoba konyha háló aminek az északi falát kellene szigetelnem és ha már elkezdem akkor végigviszem az egész északi falon. De sajna az eredeti kérdésem még mindig nem lett megválaszolva.
Mi kell a szigetelésen kívül. De inkább már nem is kérdezek mert csak le van rondítva a fejem.
A szellőztetésre írtam hogy az átalakítással együtt 150.000Ft. Tehát fal fúrás faragás festés csövek ventilátor kb 150.000Ft jön ki. Tehát nem mint fűtés az elsődleges szempot hanem a kinti hideg de friss levegő előmelegítése.
Fűtött tetőtér és fűtött földszint között nincs értelme a hőszigetelésnek.
Viszont egy lépés-zaj csökkentő réteg nem árthat a padló alá, léteznek ilyen célra való rugalmas anyagok.
"Kèrdès kell e valahova párazáró fólia az emeleten a padlóba vagy nem?"
Két azonos (abszolút!) páratartalmú légtér között a pára nem akar áramlani semerre, ezért párzárásnak sincs értelme. Nem kell felülre is fólia, sőt a meglévő alsó fólia sem fog csinálni többé semmi hasznosat :)
"Párazárás
1,25 cm gk."
Ha a kettő között fognak menni pl elektromos kábelek, azt is meg lehet oldani akár nulla légréssel is, de akkor azt okos, lelkiismeretes ember csinálja (nehogy ettől kilyukadjon a párazárás).
"A garázs ugyan úgy lesz szigetelve mint a ház. Ez estben is forduljak rá +50cm a külső falra? "
Tök mindegy, hogy van-e hőszigetelve, mivel lényegesen hidegebb lehet, mint a lakás, ezért el kell választani őket egymástól. Az 50 centi túllógás csak sacc, nem tudományos számítás eredménye. Ha a falad HOSSZÁBAN jól hővezető (pl közel tömör tégla), akkor maradnék a minimum 50 centinél, ha a téglád hosszában rossz hővezetésű (hőszigetelő) téglákból áll (és spórolni szeretnél), akkor legyen csak 25 cm. Persze nulla centi is lehet ez a túllógás, ebben az esetben a lakás felől lesz egy valamivel hűvösebb fal-csík, ami pl hőkamerával jól látható lesz.
"Üveg vagy ásványgyapot az teljesen mindegy?"
üveggyapot = hőszigetelő anyag
kőzetgyapot = pont ugyanolyan jóságú hőszigetelő anyag, SOKKAL drágábban
ásványgyapot = a fenti két anyag gyűjtőszava, egesek átverés/csalás miatt használják, mások azért, mert nem tudják, hogy mi a különbség a két anyag között és van aki készakarva fogalmaz homályosan, mert neki mindegy, hogy melyik a kettő közül.
"Külső fal szigetelés tervezek. A háznak az északi falát akarom leszigetelni. Jelenleg ennyit enged a költségvetés."
Ha egy ház összes hűlő felületének (pl falak+födém négyzetméterei) mindössze kb 15 százalékát hőszigeteled, attól a fűtésszámlád lehet, hogy csupán 5-10 százalékkal lesz alacsonyabb, tehát kidobott pénznek fogod érezni.
Szerintem abból a pénzből hőszigeteld a födémet véglegesre (min 20 cm olcsó üvegyapot) és a falak hőszigetelésének csak akkor állj neki, amikor van annyi lóvé, hogy MINDEN FALFELÜLETRE fel tudsz már tenni legalább 7 centi csupasz hungarocellt.
"A kályhának a hulladékhőjét nem lehetne használni mint előfűtés? Kéményből jövő füsttel és egy hőcserélővel fel lehetne melegíteni a bejövő hideg levegőt. És némi átalakítás kell csak. A többit rátok bízom. Nem milliókból hanem 150.000Ft meg lehetne csináln"
Tehát a UGYANAZT a hőmennyiséget nem egyszerű hődobbal, hanem 140.000 forinttal drágább módszerrel adod át a levegőnek.
Szerintem: ha sok helyen rossz a jelenlegi kőporos vakolat, akkor leverném az egészet. Ha nem, akkor csak javítani, ahol kell. Ha az egészet levered, akkor számíts rá, hogy egy kiegyelítővakolatot csak kell húzni az egészre, annyira egyenetlen felületet kapsz, no meg egy csomó rést a téglák közt (legalább is nálam az volt, pl. több centi eltérés a függőlegestől).
Ha az ablakot pár centivel beljebb tették a jelenlegi vakolat síkjánál, akkor csak az ablak körül vernél le a vakolatot (mondjuk 20cm szélességben), és EPS-el hoznám síkba a vakolattal, majd mehetne rá a teljes szigetelés.
Na megvan az éjszakai hőmérés eredménye is. Elég sokat jelentett a szigetelés az ajtón. Eddig a folyóson max -1 c° volt. És hajnali 1 órakor hagytam abba a fűtést és akkor reggel a szobában volt 18c° Tegnap este éjfélkor hagytam abba a fütést és hajnalra -2c°mutatott a hőmérő. De viszont 20.2 c° volt a szobában.
Nem egy látványos változás de hozzátenném még azt is hogy kevesebb fa is ment el pedig nagyobb helyiséget fűtök és sokkalta melegebb van így is :)
Ha a becslésem jó kb 4-5 fokot jelentett pluszban :)
"Ha 600 Wattos egy előfűtő egység, ami már 2-3 fokos kinti hőmérsékletnél bekapcsol"
Én nem mondtam, hogy a levegő előfűtést nem lehet hülyén is megoldani ;)
Ha az elektromos megoldás mellett döntöttünk, akkor
- lehet a fűtőtest wattjait automatikusan finomszabályozni, tehát amikor elég pl 30 watt előfűtés, akkor ne fűtsön 600 wattal
- lehet a jegesedést nyomás-érzékelőkkel detektálni, amelyek csak akkor kapcsolják be a fűtést, amikor a kimenő levegő-ág már érezhetően kezd leszűkülni a vastagodó jégrétegtől (előfordul, hogy még mínusz 10 fokban sincs szükség előfűtésre)
- stb.
Ha mínusz 2-3 fok alatt folyamatosan működtetünk 600 wattnyi elektromos előfűtést, annak a villanyszámlája nem fog kijönni évi 3000 forintból :)
"Nem értek egyet a szellőztetés mennyiségével, már ahogy számoltad. Mert ha nincs otthon senki, már pedig magyar ember általában dolgozik min. 8 órát + pár óra utazás, akkor ő nem fog levegőt szipákolni."
Legolcsóbb automatikus megoldás: a szellőző ventilátor álljon mindaddig, amíg a riasztó be van élesítve.
"a lábazatot földdel töltötték fel, az frankón felveszi a vizet, azt hogy szellőzteted ki"
Először meg kell csinálni egy normális szellőztetést és figyelni, hogy mi történik. Lehet, hogy ez megoldja azt a problémát is.
"feltettem egy aerocool szellőzőt, elvileg páratartalom alapján szabályoz"
Az a baj ezekkel, hogy a levegőminőség az alacsony széndioxid szinttől lesz jó , márpedig egy páraérzékelő leszarja a co2 szintet. Lehet, hogy pont akkor kezd lezárni, amikor nyitnia kellene.
"Én pl. 50-el számolok magunkra (gyerekekre 25), tehát 2 óránként szellőztetek, amikor otthon vagyunk.)"
Szerezz be egy széndioxid szint mérő műszert. Nem olcsó, de sok felesleges szellőztetést meg lehet takarítani vele. Elég ha a lakásban a co2 szintet 1000 ppm környékén tartod, túlzottan ez alá menni már stréberség (és energiapazarlás).
A hőhidak csökkentése végett a zöld vonal mindkét vége legalább 50 centivel legyen hosszabb a minimálisan szükségesnél. Tehát a vonal bal alsó vége nagyon helyes, hogy túllóg a főfal vonalán, de a vonal jobb felső vége is kanyarodjon lefelé legalább 50 centit (a garázs külső falának belső oldalára).
Ha a külső faladon 18 centi grafitos lesz és a garázst és a lakást termikusan teljesen el akarod választani, akkor nem biztos, hogy elég közéjük mindössze 10 centi.
"Szerintetek jó így a szigetelés elgondolása?"
Az ötlet jó, de azon a részen valószínűleg nem lesz nagy hőmérséklet különbség, ezért talán elég oda 5 centi xps is.
"Valamint a garázs födémre mit javasoltok"
Fűtetlen garázs födémjére fehér festéket javaslok, és egy fregolit, amely a kenut+bicikliket tárolja télen.
Fűtve/temperálva lesz, de csak 10 fokig! 25-ös Ytong tégla lesz a falazat (a lakás és a garázs között is)
Az aljzatba 16cm eps megy, lábazatra 15cm xps, a falazatra meg 18cm eps!
Így szeretném csináltatni az alapot, mert a lábazat és a lakás közé (fehér szín) szeretnék tenni 10cm xps-t!
Szerintetek jó így a szigetelés elgondolása?
Valamint a garázs födémre mit javasoltok (fafödém lesz) 35cm gyapotot akarok rakni, csak nem tudom miből!
Úgy gondoltam, hogy 15cm kőzetgyapotot rakok a gerendák közé (15x15 gerenda lesz a födém) és rá 10cm táblás ásványgyapot, majd 10 tekercses ásvány gyapot!
Vagy tehetek 25 cm táblás gyapotot, ás 10cm tekercsest? Van valakinek tapasztalata, hogy a táblás gyapot mennyire nyomódik össze?
Előre is köszi, ha valaki valamibe tud tanácsot adni!
Egy ilyen kérdés megválaszolásához sok környezeti állandóra és változóra van szükség.
Két fő csoportra lehetne bontani. Az egyik, hogy hol, miből termelődik, érkezik a sok pára.
A másik, hogy mi tudja ezt elvezetni.
Illetve lenne még egy, hogy mi az ami időlegesen eltolva, pufferként tudja ezt tárolni.
Egy öreg ház, alacsony padlószinttel talaj felől elszigeteletlen lábazattal brutál vízszipka lehet.
A másik, hogy hány fő és milyen életvitel szerint él a házban. Pl. sokat nyom a latban egy csecsemő a sok mosnivalóval amit esetleg a lakásban szárítgatsz.
Nem mindegy, hogy a lakás mekkora, nem kell külön ecsetelni, hogy melyik méret milyen irányban javítvagy ront a lehetőségeken.
Szigetelés előtt és után kérdése.
Sokszor probléma, hogy szigetelés után panaszkodnak, hogy vizesedik az ablak. Befülledt a ház, mert szar a szigetelés, hülye aki szigetel.
Oltári nagy butaság. Annyi történik csak. hogy szigetelés előtt a falak ugye az jó sok m2) sokszor kerültek harmatpont alá hőmérsékletileg és rengeteg pára ki tudott rajtuk csapódni, ennek egy jó részét szépen el is szívta a fal, esetleg még a penészesedés sem jelent meg, mert épp olyan határon billegett a nedvesedés, hogy volt azért olyan időszak, hogy leszáradt, napi, heti eltolásra gondolok.
SZigetelés után a falak JÓVAL melegebbek lettek, megszűnt a sok párának a kicsapódása rajtuk, a lakás levegőjében feldúsult apára, viszont az ablakok maradtak hidegek, persze, hogy ott fog kicsapódni és persze, hogy jelentős, látványos módon, hiszen azok felülete viszonylag kicsi.
Hát ennyi.
A másik, hogy szellőztetni nem csak egyféle képpen lehet, ajtó/ablak nyitogatással, nem kell azt a gyereket belefagyasztani a kiságyba. Van sok más módszer is erre.
Azonban én valamiért azt érzem, hogy Te nem is igazán a megoldást keresed, hanem csak igazolást vársz arra, hogy a párátlanítógép, jó lesz a problémádra.
Erre azt mondom, igen, egy megfelelő mértékű párakivonás megszünteti az ablakon csordogáló vizet, kerül amibe kerül, pénzben és életminőségben mérve is.
Mert ugye azt könnyű elképzelni, hogy aki bekapcsolja a párátlanítót az utána MÉGkevesebbet fog szellőztetni, hiszen már nem csordogál a víz az ablakokon, nincs gond.
Üdv ! Csak annyi :" Austrotherm vagy Baumit.",hogy a Baumitnak az Austrotherm gyártja a szigetelő lapjait(nincs saját gyártás), 12 cm felett (grafit reflex)Baumit van a csomagolásra írva az alatt Austro.. !:-) Még csak annyi ,nem véletlen az árkülönbség a termékek között(no name),mert azoknak minősége is más !:-)
A mostani kőpor van ahol már kicsit eleresztette, az egyértelmű, hogy le kéne verni, és javítani szigetelés előtt. De mi lenne, ha levernénk az egész házról, és a "szűz" téglára raknánk a szigetelést? Ez azért merült fel bennem, mert jelenleg az ablak már ki van cserélve, és a fal síkjába lett kihelyezve, de éppen csak kb annyival van beljebb mint a vakolat+kőpor, mert így tudták rögzíteni a falhoz megfelelően az ablakosok. Tehát ha ezt levernénk, akkor szépen síkban rázárna a szigetelőanyag az ablakra.
Érdemes egyből a téglára tenni a hőszigetelő anyagot? Vagy mindenféleképpen kellene előtte a téglára tenni egy vakolatot ami sík, és utána csak a hőszigetelést?! Milyen márka az ami ajánlott és nem gagyi? Én kb 20cm-es grafitosban gondolkozok, és amivel gondolom biztos nem lenne gond az az Austrotherm vagy Baumit.
Ha van olyan márka ami nincs messze tőle tudásban, de kb a megbízhatósága is hasonló azt szívesen venném! Ahogy nézelődtem interneten, még a Hirsch márka amire rátaláltam. Ez megbízható?
Anélkül is van elég bajom a fűtéssel, hidd el :D leginkább az, hogy nincs pufferem vagy gázkazánom... pufi ugye kimaradt, mert lehet jönnek szigetelni alapon, azután gondolkodtunk, hogy majd szigetelés után majd valamikor gázkazán kéne a puffer helyett, árban kb. egykutya...
Rohadt dolog ez a szellőztetés, meg a pára elleni harc...
Mondjuk ha a szellőzéssel kimegy a pára, eltűnik az ablakról, akkor hogy folytassam az itt elejtett fonalat, ha fűtéssel nem lesz hideg az ablak és azért szűnik meg a pára, akkor lényegében a fűtéssel irtom ki a párát :D :D
Majd v.mikor december és január között jönnek meg a Kínából rendelt páramérőim, akkor már az egész lakást be tudom mérni, kíváncsi vagyok, hogy most párásítani, vagy párátlanítani kell, mert én sem tudom hogy állunk...
Érdekes módon a fürdőben nincs penész... a nappaliban meg a konyhán sincs, csak a szobákban, de hogy mitől... a végén még át is rendezem a bútorokat, mert megjelent a hátuljukon a fehér penész... a végén majd kiderül, hogy szigetelés meg gázkazán vagy puffer után is előjön majd - kiegyenlített hőmérséklet egész nap a házban -, meg még ha a páratartalom is alacsony lesz, na akkor meghülyülök...
Nemrég, talán pont ezen a fórumon volt egy diagram. Egy iskolában hiába szellőztettek egész szünetben, 12 perc után már nem volt megfelelő a levegő. Én minden felújításra kerülő és újonnan épülő ingatlanba beépíttetném a központi szellőzést.
Régi házaknál erős "vízforrás" a lábazatfeltöltés , mert anno a padló vízszigetelése ismeretlen fogalom volt . Szóval alulról van utánpótlás dögivel ( meg a vastag falakból is ) a párának , amit lehetetlen kiszellőztetni , nálam bevált a páramentesítőgép ennek a kezelésére ;-)
Sparhelt van így szinte minden hő bent marad. Sőt viszonylag hosszú utat tesz meg a lakáson belül is a meleg füst. Bár ha megdönteném jobb lenne de akkor meg lehet belelóg az ajtóba kályha.
"Nem tudjuk, nem értünk hozzá. De akkor ha kinyílik az ablak, miért tűnik el róla a pára, nem az lesz a leghidegebb?"
Én sem értek hozzá, de nem lehet, hogy csökken a páratartalom?
Abban igazad van viszont, hogy Elek számításai sem jók: a 30m3/h valami építésügyi szabvány, inkább 30-80-at adnak meg aktivitástól függően. Tehát akár 2x annyi levegő kell, mint ahogy Elek számolt. (Én pl. 50-el számolok magunkra (gyerekekre 25), tehát 2 óránként szellőztetek, amikor otthon vagyunk.)
Nemrég még nekünk is volt csecsemőnk, mi annyira nem sajnáltuk tőlük a levegőt, hogy kitettük őket a teraszra. És igen szellőztetés előtt átvittük őket a másik szobába.
A lábazatot meg a vegyeskazánt nem értem, hogy jön ide, de írtam, hogy nem értek hozzá. Bár az is igaz, hogy nem atomfizikáról értekezünk, hanem ablaknyitogatásról...
Épp hogy plussz fokok vannak kint, de inkább már mínuszok.
Írtam régebben, hogy feltettem egy aerocool szellőzőt, elvileg páratartalom alapján szabályoz. 2,5*1,2* ~2,5 méteres fűtetlen helyiséget kéne hogy szellőztessen, teszi is a dolgát, ritka szar ablak alsó 2/3-ad része vizes. Na most akkor egy 20m2-es szobába mennyit kéne pakolni, hogy szellőztessen? :D a kérdés természetesen költői. Nekem is elegem van a szellőztetésből, össze kéne hozni egy puffert vagy egy gázkazánt...
Szerintem megoldható lehet, de szakikat kell megkérdezni..
Korábban mi hődobot használtunk, ez jó meleget tud csinálni, ha ennek a közelében van egy zárható légbevezető (lyuk ahogy korábban fogalmazták), meg is van az előfűtés :-)
Nem tudjuk, nem értünk hozzá. De akkor ha kinyílik az ablak, miért tűnik el róla a pára, nem az lesz a leghidegebb?
Szilentium, köszi, egy-null akkor a gépnek :)
Elek, remek. Szellőztetés az elvileg szakszerű, két-három óránként öt-tíz perc.
Nem értek egyet a szellőztetés mennyiségével, már ahogy számoltad. Mert ha nincs otthon senki, már pedig magyar ember általában dolgozik min. 8 órát + pár óra utazás, akkor ő nem fog levegőt szipákolni. Igaz, szellőztetni sem... másik dolog, hogy ahol csecsemő is lakik, ott nem fognak neked szellőztetni... ha kevés a friss levegő, akkor álmos az ember, fáradékony. Ha a gyerek keze-lába egész nap jár, akkor csak elég neki a levegő ;) tök jókat írsz amúgy, csak néhol lehetetlent... pl. maradjunk a csecsemőknél, hogy szellőztetsz, ha alszik? Cipeled mindig másik szobába, közben meg vezeted a háztartást? Gondolom érted, nem reális amit elvársz pl. egy kismamától. Aki csak pihenni jár haza, az nyitogassa az ablakot, teljesen rendben van.
Másik gond, ha a lábazatot földdel töltötték fel, az frankón felveszi a vizet, azt hogy szellőzteted ki, mit tanácsolsz? Már azon kívül, hogy ássák ki és tegyenek be 30cm szigetelést, alá meg kavicsréteget. Harmadik dolog, ha vegyeskazánnal fűtenek, az egy szigetelés utáni kész pornófilm...
A kályhának a hulladékhőjét nem lehetne használni mint előfűtés? Kéményből jövő füsttel és egy hőcserélővel fel lehetne melegíteni a bejövő hideg levegőt. És némi átalakítás kell csak. A többit rátok bízom. Nem milliókból hanem 150.000Ft meg lehetne csinálni. Fűtés meg akkor van amikor általában otthon is van az ember.
Nekünk két éve adtak egy 1.500.000 Ft-os árajánlatot kompletten az egész hővisszanyerős szellőztető rendszerre.. ha a te számaiddal számolunk és két főre 20.000 Ft többletköltség jön ki szezononként a síma szellőztetéssel, a megtérülés 75 szezon = kb 75 év!! Erre mondtam hogy az életben nem térül meg a milliós beruházás, emiatt nézem kisebb árkategóriában.
Ha 600 Wattos egy előfűtő egység, ami már 2-3 fokos kinti hőmérsékletnél bekapcsol hogy védje a hőcserélőt az elfagyástól (okos vagy nem okos ember csinálta, ez a gyári beállítás), megnézem hogy hozza ki pár ezer Forintból szezononként pláne egy olyan hűvösebb télen mint az előző..
Köszönöm a tanácsot mindenkinek aki azt javasolta hogy tegyek kétoldalú ragasztóval hungarocellt az ajtóra. Bevált. Méghozzá elég jól. Igaz csak 3cm vastag került fel rá. Ez volt itthon. Eddigi tapasztalat.: legalább +3-4C° jelentett ugyanolyan fűtés mellett vagy gyengébb mellett s egy kb 6 négyzetméteres helyiség is ki van nyitva. Így van jelenleg 27 fok. Sajna elkövettem egy hibát. 5mm kisebbet csináltam. Elég nagy rés van most. Elég lett volna 3mm is. Köszönöm mindenkinek.
"A milliós szellőztető rendszer az életben nem térül meg,"
Létezik számos olyan hővisszanyerős rendszer is, ami viszonylag hamar (10-15 év) behozza az árát és attól kezdve már hasznot termel minden évben. Csak tudni kell számolni egy kicsit.
"az energiafogyasztását"
Profi ventilátorok esetén alig van 2-300 Ft különbség egy hőcserélős és egy hőcserélőtlen szellőztető havi energiafogyasztása között, szóval az energiafogyasztásra kár szót vesztegetni.
"mínuszokban az előfűtő egység által felhasznált áramot"
Az az előfűtő kb 2-5000 Ft energiát fogyaszt ÉVENTE (ha okos ember csinálta), ez sem komoly forint-tétel.
"(ha nincs talajhőcserélő)"
500 ezer forintért talajhőcserélőt csináltatni azért, hogy ezzel megtakarítsunk évente 3 ezer forintot - ez a világ legrosszabb befektetése :)
Meg lehet csinálni úgy is egy szellőztetést, hogy csak akkor üzemeljen amikor van otthon valaki és akkor is csak épp olyan erővel, ahányan éppen otthon vannak.
ezzel is csökkenthető a szellőzési hőveszteség, nem csak a hőcserélővel.
A milliós szellőztető rendszer az életben nem térül meg, a bekerülési költség mellett az energiafogyasztását, mínuszokban az előfűtő egység által felhasznált áramot (ha nincs talajhőcserélő) és a rendszeres szűrőcserét tekintve..
Pár lyukkal a falakon és egy 10 ezer forintos ventilátorral el lehet érni pontosan ugyanazt a levegőminőséget, amit egy két millió forintos hőcserélős központi szellőztető rendszerrel.
Ha ezt a számítást meglátnád, beszarnál a röhögéstől.
Egyrészt ez kizárólag azokra az ablakokra vonatkozhat, amelyekbe gyárilag résszellőző van beleépítve, a tökéletesen záródóként hirdetett ablakokat nem próbálnák kiváló szellőzésűként eladni ;)
másrészt ez a szöveg NEM az ablakra vonatkozik, hanem a beépített résszellőzőre (átvertek téged a megfogalmazással),
harmadrészt ez a szellőzési légmennyiség csak BIZONYOS mennyiségű és BIZONYOS irányokban álló ablak, BIZONYOS időjárás és BIZONYOS egyéb feltételek esetén igaz, amelyek persze te ablakaidnál most éppen véletlenül nincsenek meg, de ez igazán nem az ő hibájuk ;)
Szóval nem kéne bedőlni minden marketing-dumának: egy lyuk a falon az akkor is csak egy lyuk a falon, ha aranyozott űrtechnikaként próbálják eladni neked. Egy lyuk soha nem fogja garantálni azt, hogy a következő órában pontosan X levegőmenyiség fog áthaladni rajta, mégpedig abban az irányban, amerre te szeretnéd.
Nekem is egy ideje dilemma, hogy lehetne megoldani a szellőztetést. Néztem egyhelyiséges hővisszanyerős gépeket, központi gépeket, de pláne a központi gépeknél maga a gép, a légcsatornák és a munkadíj minimum 600e Ft között van, egyenlőre nincs "kedvem" ennyit kiadni egy 60nm-es házhoz.
Néztem Aereco légbevezetőket, de nem akarom tönkretenni az ablakok tokjait, emellett olvastam negatívumokat is, amikor nagyon jött be a hideg és végül lefedték, valóstínűleg nem a manuálisan zárható típust építtették be.
Amin most kísérletezek, az a résszellőztető funkció, ezt már minden mostani ablak tudja, 45 fokos állásban hagy pár mm rést az ablak bal felső sarkában.
A nappaliban és a hálóban nappalra részszellőztetésen vannak az ablakok, így van lehetőség folyamatos szellőztetésre, és még azt a pár perces átmeneti lehűlést is kiküszöböljük amikor kinyitjuk az ablakokat.
Ketten vagyunk, reggelente a kávéfőzés előtt kinyitjuk a hálószoba ablakot, majd a szagelszívó a kávészaggal együtt a rossz levegőt is kiszívja, így a hálószoba levegője kicserélődik. Nappal ugye résszellőztetés, este lefekvés előtt megint egy rövid ablaknyitás a hálóban, nappaliban.
A nappaliban éjszakára sem zárom rá teljesen alsó állásba az ablakot, hanem lefelé 45 fokban már eltűnik a nagy rés, viszont még mindig enged valamennyi friss levegőt.
Fürdő-WC-ben hasonlóan felső-alsó 45 fokos szögben állnak a nyitók, attól függően hogy kell-e résszellőztetni vagy nem.
Sötétedéskor behúzzuk a sötétítő függönyöket, ez szintél lefogja a hideget, ami a réseken bejön ráadásul ha este begyújt valaki a környéken, azt is megszűri a függöny valamennyire, a függönyt pedig ki lehet mosni :-)
Jó magyaros megoldás, de a páratartalom a hálóban 55-60%, a nappaliban 60-65% és nincs több tízezres vagy százezres beruházás.
A Pára kérdését így jórészt megoldottuk, egyedül a tetőablakoknál van kis páralecsapódás, de a többi ablaknál semmi :-) Tavaly amikor még nem használtuk ezt a funkciót, nálunk is párásodtak az ablakok.
Amire még kíváncsi vagyok, hogy alakul a CO2 szint így, elegendő-e ez a szellőztetés vagy sem. Rendeltem CO2 szenzort ami kiírja az értékeket, akkor pontos képet kapunk a tesztről, várom hogy megérkezzen és beüzemeljem :-)
"Komolyan azt gondolod, hogy egy tömített nyílászárókkal körberakott korszerű lakásban becsukott ablakok mellett naponta 2 ezer köbméter friss levegő cserélődik?"
Nem vitatkozás ként, de az energetikai számításoknál egy 3 rétegű üvegezéssel ellátott műanyag nyílóászárával, szigetelt háznál n=0,5 légcserével számolnak. Nem jártam utána, hogy ezt miből számolják, de ha van alapja, akkor elvilegnaponta van 2000-3000 m3 légcsere, viszont lehet, hogy az nem elég, vagy valójában nincs ekkora.
"e azért a napi 3x -i szellőztetés felett csak valamennyit szellőzik más módon is ,az igaz hogy valószínű nem az ideális mennyiséget ,de azért közel lehet hozzá !:)"
Komolyan azt gondolod, hogy egy tömített nyílászárókkal körberakott korszerű lakásban becsukott ablakok mellett naponta 2 ezer köbméter friss levegő cserélődik?
"maradjunk annyiba hogy az összeg kártyába visszanyerhető,de példánknál csak az összeg csökkentése lehetséges"
Egy ember egészséges (30 m3/h) frisslevegő ellátása egy fűtési szezon alatt összesen kb 10-12 ezer forinttal terheli a fűtésszámlát. Ebből az összegből tudnak visszanyerni 50-90 százalékot azok, akik egyszerű (ventilátoros) szellőztetés helyett hővisszanyerős rendszerre ruháznak be. Jó minőségű, de még nem brutális árú hőcserélővel reális elvárás lehet a fenti összegből fejenként 8-10 ezer forint visszanyerése.
A túltömített, lefojtott, szar levegőjű lakások légcseréje durván kevesebb, csupán néhány köbméter óránként, cserébe a szellőzési hőveszteség is alacsony, a példa kedvvért legyen mondjuk 2000 Ft-fő/szezon. Ha ők átállnának az egészséges levegőre, azzal az ő szellőzési hőveszteségük megemelkedne fejenként 8-10.000 forinttal.
Ha újra elolvasod az első pontot, akkor beláthatod, hogy ez az összeg TELJESEN visszanyerhető (sőt, akár még több is).
Nekem kb minden ablakomon áll a víz a peremnél.. A házban stabil 20-21 fok van. Mondjuk a légtér kicsi, lehet így feldúsul a pára. A légtömörséget nem tudom, sokat toldoztam-foltoztam h ne jöjjön be a hideg levegő :) De valszeg akad rés.
Üdv ! De azért a napi 3x -i szellőztetés felett csak valamennyit szellőzik más módon is ,az igaz hogy valószínű nem az ideális mennyiséget ,de azért közel lehet hozzá !:) Nem keresem kákán a .... !:)
Egy kereszthuzatos szellőztetés (ha profin csinálják) az egész lakás teljes levegőjét (az összes légköbmétert) friss levegőre cseréli. Az a baj, hogy egy szellőztetéssel a lakás légköbméterénél TÖBB levegőt nem lehet cserélni :) tehát pl napi háromszori profi szellőztetéssel csupán három lakásnyi levegőt tudsz cserélni.
Egy kis számolás:
A lakás legyen 300 m3, tehát napi 3 profi szellőztetés összesen annyimint 900 m3 friss levegő naponta.
A hivatalosan ajánlott friss levegő szükséglet 30 m3/óra/fő.
Legyen a család mondjuk 4 fő, ez szorozva óránként 30 köbméterrel és 24 órával az összesen 2880 m3 friss levegő szükséglet naponta.
Pénzkidobás, ha nem a legolcsóbban falazható téglát alkalmazod és arra teszel megfelelő vastagságú hőszigetelést. Tehát alkalmazz mondjuk négyzetméterenként 4000 forinttal olcsóbban falazható tartófalat és tegyél rá négyzetméterenként 400 forinttal drágább hőszigetelést, a fal eredő jósága ugyanolyan lesz, te viszont nem leszel egy millióval szegényebb :)
Lábazatra 20 cm vastag XPS szintén pénzkiddobás. A reális vastagsághoz látni kellene annak a résznek a keresztmetszeti rajzát.
Padló alá mindössze 80as keménységű hab valóban bőven elég erős lenne sok helyen, de nem mindenütt. Ezt beszéld meg egy szakemberrel.
"többen is azt írtátok, hogy az ablakot érdemesebb a fal külső síkjára helyezni és a szigetelést a kávára rávezetni"
Ez íg van, sőt méh okosabb, ha az ablak a tartófalon KÍVÜLre kerül, tehát a hőszigetelésbe.
"Viszont ebben az esetben hogy lehet a redőny felhelyezését megoldani?"
Létezik olyan redőny is, amelyiknek a tokja az ablak felett van, tehát a falsíkon belül. Épp néhány napja volt itt is szó róla, hogy hogyan lehet jól hőszigetelten beépíteni. Persze ezeket a redőnyöket valószínűleg nem az "Olcsónszart KFT" szereli akciós áron ;)
"A páramentesítőt használok és naponta háromszor tíz perc kereszthuzattal szellőztetek"
Pont ezt mondtam én is: ha van páramentesítőd, akkor a páratartalom még gyenge szellőztetés mellett is kézben tartható. Mert habár háromszor tíz perc kereszthuzat a semminél sokkal több, de a jó levegőhöz még kevés.
A páramentesítőt használok és naponta háromszor tíz perc kereszthuzattal szellőztetek . Így van télen 50-60% páratartalom . Reggelre minimális pára az ablakokon alul a távtartónál ( 3 rétegű üveg) , penész nuku. A régi házaknál gyakran nem elég csak a szellőztetés .
Az alapot alul,kívül,belül szigetelni kell,ha jót akarsz magadnak,és a szerkezetbeton alatt is minimum 20 cm szigetelést.A tégla lehetőleg pur habos ragasztású legyen. ablakok ajtók helyét úgy kell kiépíteni,hogy a tok és a fal közé még beépítés előtt 5-10 cm szigetelés beépítésre kerüljön.
kérlek segítsetek az alábbi témában. Most van tervezés alatt a házunk és a hőszigeteléssel még nem jutottam közös nevezőre a tervezővel. Az alapadatok: 90 m2 egyszintes ház, 30 klíma tégla, padlófűtés, E gerendás födém. A használatbavételit 2020 tavaszára lőttük be, így nekünk valamivel szigorúbb hőtechnikai előírásoknak kell megfelelnünk és ez az a pont, amit már most figyelembe kellene vennem. Ráadásul nekünk az oldalhatár kötelező építési vonal is.. Az ajánlásokat egy hőszigetelési anyagokat gyártó cégtől kértem.
Lábazat: 20 cm XPS
Homlokzat: 15 cm grafitos
Padló: 13 cm grafitos normál terhelhetőségü
Födém: 30 cm /üveggyapot, kőzetgyapot, ill. járható grafitos EPS/ használati céltól függ.
Szerintetek ez az ajánlás túlzás? Továbbá nem értem, hogy lehet a lábazatra 20 cm XPS-t tenni, ha a homlokzatra csak 15 cm kerülne.
Visszaolvasva a fórumot többen is azt írtátok, hogy az ablakot érdemesebb a fal külső síkjára helyezni és a szigetelést a kávára rávezetni, így jobb hőtechnikailag. Viszont ebben az esetben hogy lehet a redőny felhelyezését megoldani?
Tudom kicsit macerás, de mégiscsak egy életre tervezem a hőszigetelést.
Üdv !"(ez az összeg visszanyerhető egy jó hőcserélővel). ", maradjunk annyiba hogy az összeg kártyába visszanyerhető,de példánknál csak az összeg csökkentése lehetséges !:) Szerintem.
"Mi lehet a gond annál a háznál, ahol párásodik az ablak?"
Ha nem szar az ablak hőszigetelése akkor a ház szellőzése a szar.
Egészséges levegőjű házakban télen a száraz levegő szokott problémát okozni, minél hidegebb van odakinn, a levegő annál szárazabb lehet odabenn (nekem egyszer lement jóval 30 százalék alá is).
Ha egy házban télen túl párás a levegő, az általában azt jeleni, hogy annyira le van fojtva a szellőzés, hogy a lakók szinte már fuldoklanak az egészségtelenül magas széndioxid tartalmú levegőben. Miközben ehhez képest a szuper egészséges szellőztetés hűtő hatása fejenként és évente mindössze 8-10 ezerrel emelné a fűtésszámlát (ez az összeg visszanyerhető egy jó hőcserélővel).
"ha nem segít a szellőztetés sem?"
Attól függ, hogy mit értesz szellőztetés alatt. Szorgalmas ablak-nyitogatással lecserélsz naponta 50-200 köbméter levegőt frissre, vagy egy ventilátor gondoskodik napi 3000 köbméter friss levegőről?
"Párátlanító készülék megoldhatja a gondot?"
Megoldhatja. Sajnos sokan alkalmaznak télen párátlanítót, egészséges levegő helyett. Tudniillik a légcsere csökkenti széndioxid szintet ÉS a páratartalmat is, a párátlanító viszont csak a páratartalmat tudja csökkenteni, jó levegőt nem tud csinálni.
Sziasztok hőszigetelés előtt szeretnék ablakot cserélni amit falsíkkal egy vonalban szeretnék beépíteni. Majd erre menne a hőszigetelés.
Mennyire nézne ki rondán ha a redőny doboza kijjebb lógna mint a hőszigetelés ?
Vagy a redőnynél körbe ragasszak fel még egy réteg díszítő csíkot ?pl így ? Igaz itt nem falsíkra van rakva az ablak meg nem külső tokos a redőny ahogy nézem
Esetleg még egy réteg eps az ablak körül ,majd azt külön színezni az ablaknál körbe ?
Feltehetően az ablakodban az üveg a leghidegebb pont, ezért ott csapódik ki először a pára. Nézz meg egy harmatpont táblázatot.
Amikor megy a fűtés, akkor melegebb lesz az ablak üveg felülete, így már nem tud kicsapódni rajta a pára. Ha nagyon zavar, akkor próbálkozhatsz párátlanítóval, lehet jobb lesz, de lehet nem. Először inkább meg kéne tudni pontosan, hogy mennyi is az a pára tartalom a lakásban.
Mi lehet a gond annál a háznál, ahol párásodik az ablak?
Falon és padláson van szigetelés, az ablak olyan amilyen, rossznak nem tűnik. Elsősorban ha nem megy a fűtés, akkor kezd párásodni, vagy ha bekapcsolják a gáztűzhelyt.
Ha beindul a fűtés, akkor eltűnik a pára az ablakokról. Mi tanácsoltok, ha nem segít a szellőztetés sem? Vagyis segít, mert kihűl a lakás, és beindul a fűtés :D értitek na. Magas lehet a páratartalom a lakásban? Párátlanító készülék megoldhatja a gondot?
Úgy kérsz tanácsot, hogy nem árulsz el / nem tudsz semmit a tetődről. Ez így nem fog működni.
Rendkívül fontos, hogy a hőszigetelés külső (hideg) oldalán biztosítani kell annak folyamatos kiszellőzését, tehát a légcserét. Amíg nem vagyunk biztosak abban, hogy ez meg van oldva nálad (vagy legalább érted a dolgot), addig nem fogsz semmi hasznos tanácsot kapni.
A képeiden például látszik valami sárga fólia vége elvágva. Ha ez egy párazáró anyagú nájlon fólia, ami végigmegy az egész tetőfelületen, akkor ez szépen folyamatosan nedvesen tartja a hőszigetelésedet, ezzel szép kövérre hizlalva a fűtésszámlát, de a nagyobbik baj az, hogy ez a fólia a fa szerkezetet is nedvesen tarja, ami korhadást eredményezhet, ami az egész tető fejedre szakadását eredményezheti.
Lassabban olvasva a kerdest talan feltunt ez a resz "...jol megvan csinalva. Retegrend ok volt, szellozesek rendben stb."
A kerdes egyedul a tetoablakok kavajara vonatkozott. mint latszik a foton ilyen hezag van korbe ralatassal a cserepre (az a szurke pedig a tetoablak lemez resze).
Pont azert kerdeztem itt mert sokat tanultam regen a pararol meg a retgekrol itt es mivel maga a teto jol megvan csinalva (e kivetelevel) nem akarnam elganyolni.
A purhab talan megnyomna a cserepeket is kifele.
itt az elmult husz evben nem volt parazaras de nem is volt erdekes mert mint mondtam legterkapcsolatban van a cserep alatti legressel.
Szoval ha bedugdosok gyapotot akkor is vajon mennyire lesz erdekes a parazaras, de mindegy lefoliazom aztan ha nincs valami merevebb fajta polifoam szeru lemez akkor 10mm gipszkartont raknak a nutba regi szegovel visszaszegnem a lamberiahoz majd a nut pereme altal kepzett par milibe parafat ragasztanek. Ez igy ok lehet?
Egy közel nulla hőszigetelésű tetőtérben meglehetősen drága lesz a tél.
"De most volt par eros szeles ejszakank es nemcsak a hideg sugarzott hanem a hajunk is lobogott a szelben"
Tömd ki a szarufa és a lambéria közötti rést üveggyapottal, valamivel jobb lesz.
Ha egy párazáró fólia az a sötétszürke izé, amit EZEN A KÉPEN látunk, akkor addig eszedbe ne jusson hőszigetelni, amíg el nem döntöd a következőt:
- vagy lecseréled azt a fóliát egy páraÁTERSZTŐ fóliára,
- vagy szürke fólia és a hőszigetelés között hagysz egy, a külvilág felé alul+felül jól átszellőző 5 centis légrést
Utóbbi kisebb munka, viszont a jelenlegi tető-vastagság megtartása esetén 5 centivel kevesebb hely marad hőszigetelés számára (vagy vastagítod a tetőt).
Kesz a padlas es a falak hoszigetelese. A ferde tetosikokkal nem foglalkoztunk. Ott egy gondunk van hogy a tetoablakok korul amibol van 8db a kavabol sugarzik a hideg. gondoltuk ez ilyen mert egyebkent a haz amit nemreg vettunk eleg jol megvan csinalva. Retegrend ok volt szellozesek rendben stb. De most volt par eros szeles ejszakank es nemcsak a hideg sugarzott hanem a hajunk is lobogott a szelben. szoval megbontottam a tetoablak kavat es meglepve tapasztaltam hogy nulla szigetelessel egyszeruen a cserep latszik es szo szerint befuj a szel.
Az otlet most az a gyors megoldasra hogz akava lamberiat lebontjuk. mindenhova gyapotot dugunk, parazaroval lefoliazzuk es gipszkartonnal visszaburkoljuk ami befer a teto ablak nutjaba kb 10 mm-es majd ezt 4mm-es(ennyi hely marad) parafaval leragasztjuk. Volt egy kosza otlet hogy valami merevebb polifoam szeru anyagot ha lehetne kapni a gipszkarton helyett jobb lenne mert az is hoszigetelne. az elekre meg visszarakjuk a regi szegoleceket.
A habarcs nélküli N+F tégla-réseken elég jól át tud menni a hang. Keverj egy vödör egyszerű habarcsot és ahol a falad még nincs hőszigetelve, azon a falfelületen zárd le az összes rést. Tulajdonképpen gletteld le durván az egész falat (ez jót fog tenni a hőszigetelésnek is, mivel a hőszigetelő táblák körbekenése kevesebbet használ akkor, ha a téglák közötti ujjnyi réseken át a felfelé törekvő meleg levegő meg tudja kerülni a körbekenést).
Ahol már fenn van a hőszigetelés, ott gratulálj a szigetelő mesternek és köszönd meg neki az életed végéig hallgatható zajt :)
Nút-féderes téglafalon átjutó zaj egy része a téglák közötti függőlees réseken át jut át (ahol nincs a téglák között habarcs). De aki ezt a fórumot olvassa, az hőszigetelés előtt úgyis "le-gletteli" az egész falat habarccsal (ez nem egy plusz vakolat-réteg, csupán az összes rés lezárása, síkba-hozása) ami végeredményben ezeket réseket elzárja a zaj elől is.
"Mert nem szokták kb sehol, és ebből a szempontból sajnos utalást sem olvastam"
Nem olyan helyeken kellene utánaolvasni a dolgoknak, amit hozzánemértő amatőrök írnak, hanem olyan helyeken, ahová igazi profik írnak, meg én :)
Csak kérdezem, mert én pont ebbe futottam bele az egyik ablaknál:
Biztos, hogy tökéletesen záródik az az ablak? Nyomj egyet rajta, ha halkul a zaj, akkor ott a probléma.
Nálam gyanús lett, hogy az egyik ablak mellett hallom a kinti zajokat, ott ez volt a probléma. És nem centis résről beszélünk!
Persze nem előzmény nélküli, sajnos azt még sógoroméknak szokásuk volt úgy becsukni, hogy egy pokróccal takarták az ablakot, mert a leszakadt karnist macera volt visszatenni :(
Erősen trollgyanús a kérdésed, egy dolog miatt válaszolok: általában a rossz levegőnek csak a FELTŰNŐ jeleivel szoktak foglalkozni: penész, ablakon (akárhol) csorgó pára. Pedig a 60-75% közötti páratartalom hőhidak nélkül (egyenletesen jó, vagy egyenletesen rossz hőszigetelés) mellett valszeg nem fog ilyen jelenségeket produkálni, csak pl. asztmát...
A következő probléma merült fel az új építésű házunkban: véleményem szerint a környezeti zajok nagyon behallatszódnak a három rétegű ablakok ellenére. Létezik, hogy az ablakkávába tett XPS hozza be a hangot (3cm vastag)? A külső hőszigetelés még nincs kész teljesen, az is igaz. Úgy hallom, hogy a szerkezet mellett jön be a hang (konkrétan kutyaugatás) Részletek: 30as N+F falazat, 15 dryvit (még nincs rajta ragasztó, vakolat, és az ablakkávák sincsenek még készen) ablakok Veka MD82Plus középtömítéssel, toktoldóval a redőny miatt. Véleményem szerint szakszerű beépítés: rendesen kipurhabozva, a legnagyobb szerelési hézag sem volt 2cm, a nagyja 1cm. Egyszerűen nem tudok másra gondolni, mint hogy az xps és a purhab, esetleg a toktoldó is behozza a hangot a szobába... :-(
Kérdés: feleslegesen aggódok, mert ha a drívit teljesen kész lesz, akkor a spaletta, és a ragasztó+vakolat hallható eredményt fog hozni?
Kinyitott állapotban felraksz bármilyen vastag hőszigetelést, majd egy határozott mozdulattal becsapod az ajtót ;) amennyi letörik a sarkából, na az nem kell.
Ugyanígy működnek a szovjet gyártmányú utcai pénzbedobós borotváló automaták is.
Na a ragasztószallag nem jutott volna eszembe :) De most tévedtél. Kívülre rakom a szigetelést. Elsőre én is bentre gondoltam de rájöttem hogyha már felrakom akkor az ajtó még nedvesedni fog. Tehát tönkremegy. Így maradt a külső részre. Befelé nyiló igy meg van kötve a kezem. De talán egy 3cm nem lesz probléma. Nem a legjobb de több mint a semmi. :)
Ráadásul sok éves megfigyeléseim alapján valami azt súgja nekem, hogy ezt az 1 centit ráadásul az ajtó BELSŐ oldalára akard tenni, jól kicseszve magaddal és az ajtóval ;)
Ha ezt az ajtót sűrűn használjátok, akkor itt egy másik megoldás: jó minőségű kétoldalas ragasztószalaggal ragassz az ajtó HIDEG oldalára 5-10 centi vastag hungarocellt.
Nagyon nem mindegy, hogy nagyon hideg időben hány fok van ezen a folyosón. Lehet, hogy az ajtód belső oldalán folyamatosan víz fog csorogni. Azért kellene az ajtó külső oldalát hőszigetelni, hogy az ajtó felülete ne hűlhessen harmatponti hőmérséklet alá.
"alig 3 hónapos ajtó. "
Ha sajnálsz facsavarokat beletekerni (ami tarja a hőszigetelést), akkor ragszthatod is, persze egy megbízható erősségű ragasztó, ami utólag nyomtalanul eltávolítható az nem olcsó játék, ezresekbe kerülhet csak a ragasztó.
Ha fűtött, akkor én nem félnék a fagyástól. Eleve szigeteletlenül "meleg" a fal. Legalább is pár fokkal biztos melegebb, mint a levegő. Ha meg rákerül a szigetelés, akkor közelít a benti hőmérséklethez. A hálózás már más tészta, azt nem vállalnám be.
A kőzetgyapot viszont nem tudom, mennyire fogja szeretni, ha esőt+fagyot kap, ha nincs lehálózva legalább...
Kívülre nem lehetne esetleg egy plusz ajtót, mint a szúnyoghálós ajtók? Csak persze szigetelésből csinálni. Akár egy osb+szigetelés. Csak hogy az ajtó eladható/átrakható legyen sérülés nélkül...
Gyorsan kellett venni mert pakolás közben megsérült a régi ajtó. Akkor nem volt kb 40.000Ft amibe került a bejárati ajtó. Csak erre az évre kell mert jövőre cserélem ki. 1cm hungarocellt tennék rá az segítene valamit?
Ha a nem teljesen zárt folyosó az jelenti , hogy a kinti hőmérséklet és a fűtött helység közt egy beltéri ajtó van , akkor az gond . A pozdorja ajtó nem szereti a vizet és itt fog rajta folyni rendesen . A legjobb , ha kicseréled egy hőszigetelt bejárati ajtóra . De ha akarod rakhatsz rá kívülről egy léckeretet bele 4cm xps-t majd lambériával boríthatod .
Örülj neki, mi két óránként szellőztetnék, akkor lenne kb. rendben a páratartalom, már ami az ablakokon meglátszik. Rendeltem Kínából pár pára,-és hőmérőt, mert szerintem rossz ami van, 70 vagy 75% volt a legalacsonyabb érték a nyári szárazságban, egy szellőzővel ellátott lépcsőházban, ahol az egyik fal nagy része ablak :D
Ha a harmatpont kívülre esik, akkor normális hogy ott csapódik le a pára -> azaz vékony a hőszigetelés, túlságosan is átmelegszik. Aztán majd Mekk megmondja, rám csak ragadnak a dolgok, épp annyi, hogy a mesterek ne basszanak el valami munkát :D
most lett leszigetelve a lábazat a házamon. idáig csak a falakon volt 5cm, most került a lábazatra 4cm. azt vettem észre hogy kivul az egyik saroknál lecsapódik a pára és nedves a járda. ez ellen lehet tenni valamit vagy elbasztak vmit a mesterek?
továbbá belül az ablakok üveg felületei nedvesek, ha napi2x szellőztetek akkor rendben van a pára tartalom de nem azért szigeteltem le a lábazatot hogy szellőztessek. véleményetek szerint mi lett elbaltázva? kb 2 hete lett kész lehet még nem száradt ki? elég szomorú hogy idáig szigeteletlen lábazat mellett nem volt pára gondom most meg hogy ráköltöttem x ft-ot nem úgy tűnik hogy jobb lett..
Most nézem, hogy még mindig a fal a melegebb, elnézést.
Akkor még mindig van valahol valamilyen hiba.
Lehet, hogy nem egyenletes a lakás hőmérséklete és a fal egy magasabb hőmérsékletű periódus hőjét tárolta el. Egyszerű, hagyományos működésű termosztát és nagy hőtömegű (pl padló) fűtés esetén akár több fokos túllendülések, tehát hőmérséklet-ingadozás is előfordulhat. A fal eltárolhatta egy előző, magasabb hőmérsékletű időszak hőjét, ezért lehet melegebb most a levegőnél.
"infra hőmérő amiben szobahőmérséklet mérés is van."
Kis hőmérséklet különbség esetén én nem hiszek semminek, amit nem UGYANAZ a hőérzékelő mért meg. Nem ugyanolyan készüléké, nem ugyanattól a gyártótól, hanem pontosan ugyanaz a hőérzékelő. Márpedig az infra hőmérőben a környezeti hőmérsékletet nem a lyuk mélyén lapuló infra érzékelő méri, ezért a két értéket úgy tekintem, mintha két teljesen külön gyártmányú készülék mérte volna.
"- külső fal belső hőmérséklete: 21,6C
- fal előtt 20cm a fehér papír hőmérséklete: 22,5C"
Korrekt és hihető. Mindössze 1,1 fok a különbség,
Ami azt jelenti, hogy a kb 17 fokos lakás/külvilág átlaghőméséklet különbségnek csupán kb 4 százalékát "engedi át" a falad
"Szoba hőmérséklet 22C, a külső falak belső hőmérséklete 21,6C."
Mérési hiba. Vagy nem ugyanazzal mérted (a hőmérők nem pontosak), vagy rosszul mérted. Fogj egy infra hőmérőt, mérj rá vele a falra, majd mérj rá UGYANAZZAL A HŐMÉRŐVEL és UGYANAZON A HELYEN egy, a fal előtt kb 20 centivel függőlegesen tartott matt fehér papírlapra (előtte várj pár másodpercig, hogy a papír átvehesse a helyi levegő hőmérsékletet).
Ha a fal lenne a melegebb, akkor a fal fűtené a lakást. De mivel nálad nincs falfűtés (szerencsére) tehát a falad a hőmérsékletét a levegőtől kapja, ezért a fal soha nem érheti el teljesen a levegő hőmérsékletét, mivel a fal túloldalán folyamatosan hőt veszít a külvilág felé (a hőszigetelésen keresztül).
Értem, tehát egyszerű elektromos padlófűtésről van szó, amit valami ügyes marketinges elnevezett infrafűtésnek, így egzotikusabban hangzik a vásárlók számára :)
Az zavart meg, hogy az "infra" szócska legtöbbször" emelt hősugárzású" dolgot jelöl, amit viszont csak magas hőmérsékletem lehet megvalósítani. Persze az alacsony hőmérséklettel fűtő padló/mennyezetfűtési is sugároz hőt, tehát aki infra padló (vagy mennyezet) fűtésről beszél, az sem hazudik.
"Az jó, ha a belső falak hőmérséklete kb ugyan annyi, mint a szoba levegő hőmérséklete?
Tehát ha a hálóban 22C fok van akkor a fal felületi hőmérséklete is 21,5-22C fok. (tudom mérni)
Külső levegő hőmérséklet 0C. Vagy ennél lehet jobb értéket elérni?"
Szerintem túl van tárgyalva, ez ahogy írták, fűtési időszakban lehetetlen. De 30 cm-es szigetelés esetén nem kell csodálkozni, hogy a levegő hőmérsékletéhez közelít a falé.
Baumit Duocontactal ragasztom a szigetelést. Arra is rá van írva, hogy 5-25 °C között. Raktam bele fagyásgátlós kötés gyorsítót. Tegnap előtt tettem fel pár táblát amikor -2°C volt éjjel. Az épület még nincs fűtve. Egész jól kezelhető volt a ragasztó. Másnap lepróbálva rendesen ráragadt.
Szerintem még korlátozottan 10-16 óra között lehet szigetelni az előrejelzés függvényében. Fagyálló adalékkal keverve. Persze csak ha nagyon muszáj!
"Az infra padlófűtés miben különbözik a mezei/parasztos be-vízcsövezett betonpadlótól? Mert az is infra, csak nem szokják ezt mondani rá :)"
Abban, hogy a vizes padlófűtés nem csinál elektorszmogot. :) Ja, és nagyon kis hűtési energiaigény házban akár minimálisan lehet is vele hűteni nyáron.
A vizes padlófűtés elektromos kazánnal kb. fele árban.
A vizes padlófűtésre rá lehet kötni gázkazánt, hőszivattyút, vízteres kandallót.....