Keresés

Részletes keresés

HSteve Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4294

Kedves tiborpapa!

 

Köszönöm a segítségedet!

 

Előzmény: Törölt nick (4293)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4293

No, mégegyszer:

 

 

Előzmény: HSteve (4289)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4292

Az előző (bármennyire is meggyőző voltam :-)) storno:

A Zsigmondkori oklevéltár eredeti szövegében, 1417-ben "Pazzika" vagyon.

Zsigmondkori oklevéltár  

VI. kötet

 423 – 1417-05-09

DL 54003

 

Máj. 9. (Constantiae, dom. p. Stanislai) Zs. Peren-i Pál fiának: Miklós lovászmesternek (magn.) főképpen Lombardiában, jelenleg Alemannia-ban, Aragóniában, Franciaországban és Angliában teljesített szolgálatai jutalmául a prelátusok és bárók tanácsából új adományul adja Naghtárkán-i Márton fiának: Péternek és János, György és Miklós nevű testvéreinek, valamint unokatestvéreiknek: Aagar-i István fiainak: Györgynek és Péternek, Antal fiainak: Lászlónak, Mihálynak és Tamásnak a Zemplén megyei Nagytárkány, valamint Agaar, Sarkan, Leamvar, Karasz cum piscina Sz. Istvány palastja vocata, Beeldobra, Damowch Lathcza, Perbenyk, Cheyke, Kisfalud és Esztrap cum vado in eadem existente és a Bereg megyei Gyulay, Zenthabram, Gyulawelge, Nádastelek, Thiburzutha, Pazamér, Sabonch, Benedeky, Sukow, Kalnyk, Ujfalu, Orkewa, Pezethe, Pazzika, Poroszlo és Remethe  nevű birtokaikat valamennyi tartozékukkal, köztük szőlőkkel, halastavakkal, malmokkal és a Leanvar-ban szedni szokott vámmal, amely birtokokat őseik régtől fogva kezükön tartották és ma is az övék.

Zs. 1418. ápr. 23-i okl.-ből, amely szerint a titkospecséttel volt megerősítve. Az átíró okl. 1572-i átiratának XIX. sz. másolata: DL 54003. (Kállay cs.) – Másik XIX. sz. másolata DL 53935. (Uo.) – (M.)

 

Ebből következően:

Vályi András: Magyarország leírása  

3. kötet  

PASZIKA. Orosz falu Ungvár Vármegyében, földes Ura a’ Királyi Kamara, lakosai leginkáb ó hitüek, fekszik Ungvárhoz 4 mértföldnyire, határja közép termékenységű, réttye, legelője, és más javai is meglehetősek, második osztálybéli.

Ezt követően már természetes, hogy ez a II. katonai felmérésben, 1826-ban:

 

 

 

Igy lesz a Pacsikából Pasika.

 

Jössz egy pacsikával! :-)

Előzmény: HSteve (4289)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4291

kezdetben pacsika volt, majd megnőtt és úgy lett pacsa. :-)

 

Andrási (1899-ig Pacsa, szlovákul Pača) község Szlovákiában a Kassai kerület Rozsnyói járásában. 2001-ben 642 lakosából 625 szlovák volt.

Rozsnyótól 8 km-re északkeletre a Szlovák Érchegység délkeleti részén a Pacsai patak partján fekszik.

A patak 1291-ben Patchapataka néven szerepel, a falut 1338-ban említik először. Krasznahorka várának uradalmához tartozott. Lakói a 14. században a Szepességből érkezett ruszin pásztorok voltak.

1564 Pacziafalu néven említik. 1766-ban említik régi fatemplomát. A 18. században a szlovák bevándorlás következtében a szlovákok kerültek többségbe. iskolája 1810-ben már működött, 1903-ban új iskola létesült a községben. 1828-ban 97 ház állt a faluban 730 lakossal. 1910-ben 589, többségben szlovák lakosa volt, jelentős magyar kisebbséggel. 1913-ban nagy tűzvész pusztított a faluban.

1920-ig Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott.

 

A Lipszky térképen, 1805-ben:

 

 

Előzmény: HSteve (4289)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4290
Köszönet mindenkinek!
HSteve Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4289

Üdvözlök Mindenkit!

 

A következőkben  kérem a segítségeteket:

Egy Pacsika (Patsika) nevű helységet keresek, melyet 1417-ben még nyilvántartottak Bereg Vármegyében, a későbbi sorsáról nem találtam információt.

 

A válaszokat előre is köszönöm. 

Törölt nick Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4288
Előzmény: -zakopane- (4285)
idrisi Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4287
Kedves -zakopane-!

Zsembery (derzsenyei és zsemberi). Régi Hontmegyei eredetű család, amely nevét az ezen vármegyében fekvő hasonnevű helységtől vette. Legrégebbi ismert őse az 1310-ben előforduló Mihály comes, akitől kezdődőleg a család számos tagjára vannak történeti adataink a középkorból. A XIV. század elején élt Miklós-nak fia Lökös Disznós és Zsember helységben bírt birtokai miatt pereskedett s ettől kezdve a család birtokai sokszor képezték pör tárgyát. 1389-ben Pető fia Márton tiltakozott a nádor előtt Disznós, Alsózsember és Zahalya helységben birt birtokháborítása ellen. 1518-ban pedig Lőrinc kapott iktatási parancsot Zsemberben egy házhelyre. – 1678. márc. 31-én István-nak alsózsemberi, keszihóci, szuhányi, rakoncai, drenói, dacsólami, palásti, kelenyei, cseri, disznósi, dacsófalvi, királyfiai, felsőpetényi, kiskürtösi, szátoki, penci és keszi Hont- és Nógrád-megye részbirtokait Madách Pál I. Lipót királytól felkérte s 1692-ben tiltakozott nevezett István ellen, mint aki ezeket a javakat másnak akarta elidegeníteni. A családnak később Komárommegyében is voltak birtokai s tagjai Hont-, Komárom- és Nógrádmegyéken kívűl elszármaztak más vármegyékbe is. Igy egyik ága utóbb Sárosmegyébe is elszármazott. Ebből az ágból Kálmán curiai bíró 1900. szept. 28. a »derzsenyei és zsemberi« előnevek mellett a következő címer adományozásában részesült: vörös mezőben hármas zöld halom felett kék zsinóron függő, lebegő arany vadászkürt; sisakdísz: növekvő egyszarvú mellső lábaiban 3 ezüst nyilvesszőt tart; takaró: vörös-ezüst. Kihirdette 1901. ápr. 1. Sárosmegye.

A család régi leszármazását közli Nagy Iván; Kálmán ágazatának leszármazása ez: Kálmán (szül. 1850. febr. 2. Eperjes, † 1914. jun. 29. Budapest), curiai bíró. Felesége (esk. 1877. jan. 20. Budapest) bártfaujfalusi Fábry Ilona (szül. 1852. jan. 10. Eperjes; bártfaujfalusi Fábry István, belső titkos tanácsos, a m. kir. semmítőszék másodelnöke és Villecz Mária leánya). Gyermekei:
1. Gyula (szül. 1877. okt. 24. Bártfa);
2. István (szül. 1879. jun. 26. Budapest);
3. Mária (szül. 1884. ápr. 24. Budapest);
Vö. NI. X/129–132.; Mel. 73.; Tóth I/489; rcsk. és Sembery.

forrás: Kempelen Béla: Magyar nemes családok 11. kötet
Előzmény: -zakopane- (4285)
milyennincs Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4286

A www.zsembery.hu alapján családi címernek nézem. (így már az elmosódott írás is olvashatónak tetszik 'Zsembery' tartalommal)

Volt ilyen nemesi család. Bulyovszky család kapcsán említi Orosz Ernő, meg a www.arcanum.hu/mol is ad fel több úrbéri összeírást, ahol a család mint tulajdonos, vagy bérlő szerepel.(Alsózember, Kisderseny) Ha érintett lehetesz, írjál nekik bátran. 

Előzmény: -zakopane- (4285)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4285

http://www.zsembery.hu/images/cimer_k.gif

 

Hát itt a link, de ebből még annyit sem lehet látni.

Vajon hol, milyen könyvben lehetne ennek utána nézni, hogy milyen is lehet ez a címer pontosan?!

Előzmény: milyennincs (4281)
HSteve Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4284

Kedves Zoltán!

 

A "nem színes" címerhez küldtem az e-mail címedre egy jelkép magyarázatot:

pl.: a vizszintes fekete sraffozás kék színt jelent. A leírásoknak megfelelően a többi címer részt is ki lehet színezni, takaró, korona...

 

Üdvözlettel: István

Előzmény: Ványai Zoltán (4276)
bedo69 Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4283
A kép lemaradt, most pótolom
bedo69 Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4282

Kedves Kutatótársak!

 

Keresem Gyarmathy nevű őseimet Győr-Moson-Sopron megyéből. Nagyapám GYarmathy László, aki Győrben született 1901-ben. A legkorábbi információt, amit családomról tudok csatolom.

milyennincs Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4281

ez most beugratós kérdés? :)

Felnagyítod, hogy még azt se lehessen elolvasni alatta, ami segíthet. Miért nem adod meg a linket, hogy hol találtad?

 

ON

Nagyon Lehel kürtjének néz ki (még így is, felnagyítva :) Csak nem egy újabb atyafi ? :)

Előzmény: -zakopane- (4279)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4280
Vagy hol lehet annak utána nézni, hogy milyen címer is lehet ez?

Előzmény: -zakopane- (4279)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4279
Érdeklődni szeretnék, hogy tudja e valaki, hogy milyen címer lehet ez?

Tudom hogy rossz a kép, de csak nagyon kicsi méretben találtam a neten, és ezért nagyítottam egy kicsit rajta.

 

 

Kuvasz1 Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4278
Kedves Kutatók!

Kérlek Benneteket,hogy a Szénási családdal kapcsolatos anyagotokat a szenasi.m@axelero.hu címre elküldeni szíveskedjetek.

Köszönöm.
Előzmény: HSteve (3841)
idrisi Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4277
Kedves iater és milyennincs!

A Berényi-dosszié ügyét nem ismerem annyira behatóan, mint Ti, éppen ezért lehet hogy teljesen rossz nyom az amit most mondok, de talán hasznos lehet:

Forrás: Vándorfy János
Jász-Apáthi város egyházának multja és jelene
147. oldal

Ez a köny tartalmazza az 1699-es Pentz-féle összeírásban szereplő egyéneket.
És külön *-gal jelőli azon családokat, melyek már (1894-95; ekkor irodott a könyv), nem élnek Jászapátiban.
A listában szerepel egy ns. Berényi Ferencz, aki a Borsod megyei Bolyokról került Apátiba. Természetesen ez így önmagában még nem nagy szám, mert ez a ns. Berényi család akár 1860-ban is elköltözhetett Apátiról. Viszont e késői elköltözésnek ellentmond az, hogy én még nem találkoztam ezzel a nemes Berényi családdal az anyakönyvekben, pedig már az 1750-es éveket kutatom, valamint az 1745-ös redemptioban sem vett részt ilyen nevű család. Ezekből az következik, hogy 1745-ben már biztosan nem voltak ott. Persze kérdés, hogy mikor mentek el onnan és hová... De legalább az tudjuk, hogy Bolyokról jöttek...

Remélem nem nagy badarság amit itt összehordtam. Talán segít.

Üdv:
idrisi
Előzmény: milyennincs (4274)
Ványai Zoltán Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4276

Kedves Tétisz!

Köszönöm szépen a választ. természetesen érdekel minden forrás. Érdekel a címer is, már kaptam ajánlatot, hogy megrajzolja valaki megfelelő díj ellenében. Valószínű, hogy megrendelem, csak előtte még egy kis nyomozást végzek. Már kaptam a Ványai Mátyás címeréhez hasonlót, csak az nem volt szines. Sőt az általad említett DVD-t is kölcsön fogom kapni. Jól kezdődik ez az év, rám is fér már egy kis szerencse.

Köszönöm mindenkinek a segítségét és továbbra is örömmel fogadok mindent segítséget. Mindkét forrás érdekelne.

Egyúttal minden kedves   fórumosnak sikerekben gazdag, eredményes boldog új esztendőt kívánok.

 Üdvözlettel: Ványai Zoltán

Itt mondok köszönetet HSteve és azsur nevű kedves fórumosnak is.

Előzmény: Tétisz (4258)
milyennincs Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4275

Kedves skoumi !

 

Nem foglalkoztam a nagybócsai Sárközy család történetével.

Úgy olvasom ki a Scheftsik-féle forrásból, hogy Pest vármegye közéletében vettek részt, onnan nézve Alattyán egy leszármazási ág. Az is lehet, hogy a feleség birtokára költöztek Alattyánba. Tapiószele és Alattyán amúgy sincs messsze.

 

" A család kiváló tagja János Pestmegye h. alispánja. Mihály, Heves- és Külső-Szolnok táblabírája házassága révén a roffi Borbély-családdal került rokonságba. Leszármazói közül Ferenc és neje nagybócsai Sárközy Johanna fia György jött megyénkbe"

Előzmény: skoumi (4239)
milyennincs Creative Commons License 2007.01.04 0 0 4274
"akkor ez mostmelyik süly? :)"

 

Konkrétan Tiszasülyre gondoltam. Az ott van átellenben Tiszaroffal. Pontosabban e mellékelt térkép alapján körbehatárolt területre, mint 'bolyongási' területre :)  az említett 50 év alatt, ill. ettől némileg északra eső területeket sem kizárva, de nem túl messze (nagyítani tudsz a térképen).

Induljunk ki az eddigi tényállásból (ami a 752 hsz-ben szépen össze is áll):

1. keresel egy bizonyos Berényi András házasságára vagy születésére vonatkozó bárminemű adatot, hogy tovább tudjál lépni (időben vissza). Utolsó ismert adatod róla, hogy 1775-ben születik egy fia Besenyszögön (Fokorú-pusztán), aza fia, akinek a leszármazottja vagy.

 

Van ugyan egy Berényi Andrásod 1736-ból Jászfényszaruról, s egy Pélyen 1755-ből, de a rokoni kapcsolatot nem találod. Nincs meg még a halottija se, ráadásul lehet két Andreas Berényi egyazon településen is, mivel két András-feleség van Szögön ill. Szentiványon: Keke, ill. Elisabeta Meray (1149 hsz) ill. ráadásul nem tudni, hogy az az András, kinek 1770-ben Szentiván-pusztán (ez is Besenyszög) meghalt másodszülött gyermeke (1129 hsz) melyik András? Azonos-é a két személy? (e szempontból különösen fontos a 1375-ös és a 1434-es hsz)

Rye 1759-es megállapításai nagyon érdekesek, hogy mi történt 1720-tól Szentiványon (lehet nem is volt mozgás, csak a források foszlányosak)

 

2. ez ugyan axióma, de míg meg nem találjuk a fonalat a valahakori jászberényi illetőséghez, induljunk ki abból, hogy: Berényi=jászberényi

 

Mert most azt keressük, hogy merre keressünk, úgy-e. Írd ide szépen, miket néztél már meg, s időben meddig. Milyen időpontban milyen neveid vannak, csoportosítva? (a 1251, 1775 és 1807 ill. 2218, 2266 hsz-ekben felvettettek közül minek néztél már utána?) Keressük az András lehetséges származási helyét. (különösen az 1699-ben Jászfényszarun született András érdekes, akinek 1736-ban születik egy szintén András nevű gyermeke)

 

Más.

A motivációt legalábbis középtávon értettem (nem arra, hogy most elcsatangolsz Tápiósüly felé). nem akartam újabb frontot/irányt nyitni. Pusztán annyi, ha nem találod a Berényid a Jász Kerület településeinek egyikén, akkor a Tisza mentén lépegess (de most, hogy visszanéztem, mik hangzottak el itt Berényi ügyben - kész Berényi-dosszié! - annyi itt a Berényi, s annyi helyen, hogy nem igaz, hogy nem lesz nyom. Csak a forráshozjutás jelenthet akadályt ill. hátráltatást. Ezért is fontos, hogy rendszerezd, mit néztél már meg) Mindenesetre jó tudni, hogy a www.hidak.hu oldalon van egy nagyon jó kis áttekintő a korai hidak, fahidak történetéről 4 vármegyéből (reméljük bővül). J-N-Sz megvan. Ezen jól látszik, hogy a XX. sz. elejéig a Tiszán lényegében nem történt hídépítés. Révek működtek, ezek egyike volt a Tiszaroff-Tiszasülyi rév (ma is), mely az út hálózat szerint folytatódott a Jászságban elég sűrű hasonlót írtam már a 753 hsz-ben.

 

A harmadik, armalista család közreműködését úgy értem, hogy feltéve, hogy a Berényieket azért találjuk ilyen nehezen, s azért nem találjuk az összeírásokban, mert, mint az 1600-as hsz-ben írod, maguk is a XVII. században kisnemesként nemesek lakta település lakói voltak, - így hasonlóak a később felemelkedett Borbélyokhoz - hasonló életvitellel, hasonló társadalmi helyzetben, tudattal, a hasonlók társaságában hasonlókkal házasodhattak.

S ha nincs is a Borbélyok és Berényiek közt egyik oldalról sem közvetlen családi kapcsolat, benősülés, attól még egy harmadik család révén ez megvalósulhatott. (Berényi - ???-Borbély)

Az abádi Borbély család ugyanis egy volt ama armális nemesek közül, kezdetben mindenféle vagyon (de mindenesetre birtok és jobbágy) nélkül, aki a török elleni harcok során végvári vitézként nemesi oklevelet kapott vitézségéért (Eger visszafoglalása után lett nemes)  S csak később, először Rákóczitól, majd III. Károlytól és Mária Teréziától kapott adománybirtokokat.

Előzmény: iater (4255)
gammask Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4273

Szia !

 

Van valaki aki a mai Nógrád megyében kutat, és esetleg tud több infót. Még vannak helységneveim ahol előfordult a név ha valaki arra jár! Zabar, Gyöngyöspata, Törökbálint, Kecskemét, Veszprém.

Előzmény: Törölt nick (4263)
gammask Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4272

Szia !

 

Előre is hála néked nemes lovag!

Előzmény: iater (4264)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4271
Ha irsz a cimemre, küldök egy excel-mintát.
Előzmény: -zakopane- (4270)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4270
Hát fölfelé lehet hogy könnyebb, de pl van egy felmenőm akinek 12 gyereke volt. Na most azok leszármazottait (még ha csak kb 8-nak vannak is) elég nehéz ábrázolni.

Kösz a linket!

Előzmény: iater (4269)
iater Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4269

Kedves -zakopane-!

 

"Tudja valaki, hogy honnan lehetne családfa készítő programot letölteni vagy szerezni?"

 

http://www.genopro.com/

 

 

 

"összekavarodik ahogy haladok egyre lejebbe"

 

:) sokkaljobbirányt tudok. haladj lentről felfelé... jobban jársz :D hidd el.

Előzmény: -zakopane- (4268)
-zakopane- Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4268
Tudja valaki, hogy honnan lehetne családfa készítő programot letölteni vagy szerezni? Vagy legalább valami sablont mintának, mert nekem vannak adataim de olyan „ágas-bogas”, hogy képtelen vagyok lerajzolni (összekavarodik ahogy haladok egyre lejebbe). :-)

Zsembery név mond valakinek valami?

milyennincs Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4267
Nem is Neked kell ;-) 'gammask' viszont ismeri. Odaát a 4400 hsz-ből kiderül.
Előzmény: iater (4266)
iater Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4266
én nem ismertem még. köszönöm szépen.
Előzmény: Törölt nick (4265)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.03 0 0 4265
Én Besenyszögről nem írtam, csak megkérdeztem, hogy ismeritek-e ezt a két UC forrást?
Előzmény: iater (4264)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!