Úgy éreztem, szükség van még itt egy új fórumra amely egyik legkedveltebb gyümölcsünkkel a nemes és még nagyobb hírnévre hivatott igazi Magyar csemegeszőlővel foglalkozik.
Igen, átgondolom hogy "kínozzam e"a fiatal tőkéket,ez a módszer azért némi szakértelmet igényel,haladó szőlészeknek való,én még a helyes metszés elsajátításánál tartok,köszönöm hogy megosztod,osztjátok a tapasztalaitokat,ettől jó ez a fórum,elméletbe sokat lehet tanulni,aztán a gyakorlatba majd nem tudom hogy sikerül.találtam egy oldalt ahol a gyűrűzést a főszáron,nem a termő csapon végzik,vagy csak az oltások helye lenne,nem tudomhttps://www.agric.wa.gov.au/plant-biosecurity/table-grapes-final-policy-review,nem hinném hogy hagyták belenőlni a kötözőt a törzsbe
"- A gyűrűzött hajtásnak kellően hosszúnak kell lenni, mivel ebben az esetben csak a levelekből kapja az anyagot a fürt."
A tőkétől is kap tápanyagot, de saját tapasztalat, hogy ha rövid a hajtás, akkor a fürt nem érik be a fürt. A lényegen nem változtat, a gyűrűzés csak egy minta fürt kedvéért jó, de hosszú távon nem tanácsos.
A gyűrűzéssel valóban tudod az adott vesszőn a termés minőségét növelni.
De pár dolgot szem előtt kell tartani:
- A gyűrűzött hajtásnak kellően hosszúnak kell lenni, mivel ebben az esetben csak a levelekből kapja az anyagot a fürt. - A gyűrűzést túl korán nem jó végezni, mert a gyenge bél rész letörik. (tapasztalat) A túl kései sem, mert az meg értelmetlen...
- A gyűrűzött hajtás csak a fürtbe adja az anyagot, nem szolgáltat a tőkének semmit. Ezzel a tőke gyengül, mert a tőke viszont szállít a hajtásnak anyagot. De a gyűrűzéssel egyirányú forgalom lesz.
- A gyűrűzést csak egészséges, jó kondiban lévő tőkén tanácsos végezni és a tőkén belül se minden hajtáson, mert azzal a tőkét könnyen megölhetjük pár szép fürt miatt.
- Mint már írtam a fürt differenciálódás már az előző évben eldől. Szóval ott a gyűrűzés nem éppen segít a jövő évi vesszőnek a kívánt rügyképződést és a vessző beérését.. Ilyen szempontból én nem gyűrűznék.
A már virágázásban lévő virágok termékenyülését (madárkás fürt) nem befolyásolja, mivel gyűrűzni zsendülés előtt/akkor kell, szóval egy meddő tőkén NEM fog csodát tenni.
Én csak az állítólagos hamburgi szőlőm gyűrűztem, azon is max 1 hajtást amelyen 1 fürtöt hagytam. Szép lett szép lett, de egy fontosabb tőkét nem kínoznék ezzel..
Szigorúan saját tapasztalatok/vélemények. (na meg van benne egy kis morfológia is.)
A gyűrűzésről már hallottam, de azt, hogy ezt rosszul termékenyülő fajták termékenyülésének javítására is lehetne alkalmazni, azt most hallom először. Ha van rá szakirodalom, légy szíves írd meg hol találom.
Én főleg bor szőlőben utazom és most készülök beoltani 2-3 tőkét, mert nem jól termékenyülnek.
A félreértések elkerülése miatt azt azért megkérdezném, hogy a gyűrűzés, az említett céllal, bizonyos rosszabbul termékenyülő szőlőfajták, vagy egy fajtán belül rosszul termékenyülő tőkék esetében alkalmazható?
Az, hogy a későbbi években a szőlő meddő lesz-e, nem befolyásolja, hogy honnan lett véve a nemes. A rügyek mindig a tenyész idő alatt differenciálódnak. Ez körübelül nyár közepe fele van. Ekkor alakulnak ki (vagy nem) a fürt kezdemények. Az persze lehet, hogy az adott fajta vmi kókmány selejt, persze erről nem Te, hanem az oltványos tehet! Én abasárról több rosszat hallottam mint jót, főként Veres Csaba és a pereputtyáról.... (ezen felül mikor kérdeztem tőlük az oldalon elérhető dolgokról, csak mellébeszélést kaptam) Szóval abasár nálam kilőve bármilyen oltvány is kellene.
Neked pedig azt javaslom, hogy próbáld meg egy picit rásegíteni lombtrágyázással a rügydifferenciálódási időszakot és haggy meg teljes szálvesszőt azon a tőkéken amelyek nem teremnek. (Persze ha próbáltad már ezeket akkor sansztalan) Nekem volt olyan tőke, ami a saszlára hasonlított, de csak szálvesszőn termett, ott is elég gyatrán... Későn is ért. Természetesen kivettem, nem kísérleteztem vele. Akitől vettem 15 éven át próbálta rövid csapon teremtetni sikertelenül.... Én amikor átvettem egyből teljes szálvesszőre engedtem. Ekkor a vessző közepén és végén (nem számoltam hanyadik világos szem) jelentek meg fürtök, de nagyon elrúgott és későn is ért.
Gyűrűzés valóban jó én már próbáltam,Csabagyöngyén.Három alkalommal érdemes megtenni.A rosszul termékenyülő fajtánál közvetlen virágzás előtt,a többinél miután elvirágzott,érés gyorsítására pedig zsendülés idején.Egy tőkén csak néhány vesszőn tedd meg mert gyengíti a tőkét.Teljesen körbe kell vágni a háncsot a farészig majd le kell szedni.Hogy milyen vastag gyűrűt készítesz rajtad múlik egy mm kb egy hét alatt gyógyul be.Én 2-3mm vastag gyűrűvel próbálkoztam.Sok sikert!
Köszönöm a felajánlásod Crimson ügyben.Ha nem kérsz cserébe semmit,akkor legalább a postaköltséget kifizetném amikor esedékes lesz.
Már korábban is írtam itt a fórumon,hogy több csemege fajtám is meddő maradt,vagyis nem termett.Ezeket mind Abasárról vásároltam.Az okát máig nem tudom,de mások is hasonlóan jártak.Több szakembert is megkérdeztem,és én is utána olvastam,és arra a következtetésre jutottam,hogy nem mindegy,hogy az oltáshoz használt rügyet a cser melyik részéről vesszük.A csemegeszőlők általában az ötödik rügy felett termékenyek.A legalsó alapi rügyek biztosan nem termékenyek.Valószínű,hogy a szóban forgó oltványaim oltó rügyei innen származtak.Vagy a legfelső rügyekből,amelyek szintén terméketlenek.Én módszeresen az iskolázáshoz,és az oltáshoz már csak az öt-és tizedik rügy között lévőket használom.Ha kérhetem,akkor innen vegyél három rügyeseket 4-5 darabot.Vastagságuk általában ceruza vastagság,kb 8-12 mm.
A szedés időpontja február közepe körül.Addig még úgyis jelentkezem.
Üdv.köszi az ajánlót,jópofa kis videó,kifogom próbálni jövőre,a vesszőnek csak a felét kell megvágni?gondolom nem az egészet körbe,meg az időpont sem mindegy mikor
Thompson seedless is tervben volt a fajta választásnál,de végül nem rendeltem ezt a fajtát,másfajta fehérek után nézelődöm,szegény thompson-ról semmi jó véleményt nem hallottam,vagy kifagy,vagy nem terem.Abasárról vásárolt oltványokat egyik kedves ismerősöm pár éve 50 db oltványt,ezek közül 20db valami apró bogyójú rosé szőlő lett,a nagy bogyójú fehér helyett.tévedni emberi dolog.
olvasgatok a Crimson fajtáról,azt írják róla hogy "gyűrűzni"is szokták nem a legjobb szinonima: termésnövelés,íz,bogyóméret végett/girdling/.növekedést szabályozzák vele,nem értem hogyha körbevágják a szőlő szárát hogy érnek el szebb termést.?tovább olvastam:Ethephone használatával/valami folyékony műtrágya/hatékony ez a módszer.szerintem a jó érett szarvasmarhatrágya is hatékony,csak éppen a nevezett fajtánál nem nagyon lesz termés:),oltvány iskolák erről nem adnak tájékoztatót
Én azt hiszem ez a másfél kilós fürt arra volt válasz, hogy nagyon alaposan visszavágtam a korábban szinte elburjánzott tőkét és nyáron tudatosan törekedtem a szellős, benapozott lombfelületre. A gyökér maradt, a lomb kevesebb lett, így a teljes energia a viszonylag kisszámú termésre jutott.
Korábban, mikor többet hagytam, kb 50 dekásak voltak a fürtök.
Nagyon szívesen küldök oltócsapot, de ki kellene képezned arra, hogy mitől lesz jó minőségű az oltócsap, hogy az elvárásodnak megfelelőt tudjak küldeni.
Nem vagyok teljesen kezdő, de szőlő ügyben szívesen elfogadom a tanácsot ( öt évvel ezelőtt, házikerti szinten ültettem az elsőket, és azóta is csak kb. 20 tőke van a kertben).
Helyhiány miatt -bármennyire is tetszenek a bemutatott fajtáid - nem kérek cserébe semmit. Szerintem tanácsaiddal már jócskán megszolgáltad azt a "fáradtságot" ami egy oltócsp elkűldésével együtt jár.
Annyira nincs helyem, hogy most is azon tökölök, hogy hova ültessem át az egyik, gyümölcsfától beárnyékolódott szőlőtőkét.
Nincs mit,írd le mennyit küldjek,meg mekkorára hagyjam a vesszőket.egy alanyba több fajta,tök jó ötlet.van egy kb 30-40éves tőkém,még Nagyszüleim ültették anno,augusztus vége felé érik fehér, vastag héjú,magos,íze viszont finom muskotályos,fogalmam sincs milyen fajta lehet,azért nem vágtam még ki mert szép a tőkeformája,lehet megpróbálom a termőkarokat/ négy van rajta/átoltani tavasszal,csak nem tudom hogy idős tőke hogy tolerálja az intenzívebb beavatkozást.
Köszönöm a felajánlást,de nekem csak oltócsap kellene,mert már helyhiány miatt egy alanyba két fajtát oltok.A Crimson fajtám Abasárrol származik Veres Csabától.
Csak egy szerény megjegyzés:A Thompson seedlessel is hasonlóan jártam.
Tiszteletem Szőlőszem!Crimson oltványt tudok adni én is,vagy vesszőt,ha érdekel,3-4db oltványnak nem jutott hely,kicsit sokat rendeltem, meg Fanny-t,abból vesszőt,Dunaföldvárról valóak.Crimsonom remélem bőtermőbb lesz mint ahogy az előzménybe olvastam,a Crimson oltványod Abasárról való ha jól olvastam.?
Tiszteletem Budai2!érdeklődnék honnan vásároltad a Crimson oltványod?Crimsonból is van több fajta?kisseb fürtű- nagyobb fürtű,?leírásban 0.5-0.8kg írnak,persze az meglepetés lenne számomra is ha kiló fölötti lenne a fürtméret
Engem érdekel ez a nagyfürtű Crimson.Cserébe választhatsz a fórumban eddig megjelent fajtáim közül bármelyiket oltóvessző vagy símavessző /dugványvessző/ formájában.Az én Crimsonom a hét év alatt egyszer termett,bárhogy is metszettem.
Másfélkilós fürtök szép lehetett,nekem negyvendekásak voltak kb. a fürtök,de csak 3-4 db volt a lugason :( azoknak is örültem,remélem nálam is lesznek akkora fürtök,talán elérem az 1kilós álomhatárt jövőre :).persze a metszésen múlik minden,de majd tavasszal a Fórumtársak véleményét fogom kérni,hány vesszőt hagyjak meg stb...régebbi leírásokat is olvastam ott nem nagyon voltak jó véleménnyel a Crimsonró,köszi a hozzászólást.l
Öt évvel ezelőtt ültettem ház körüli helyre oltványt. Már a második évben termett, "special kordonon", szóval semmi szakmai szabályt nem követtem. Hagytam hadd menjen a saját feje után. Rendesen el is sűrűsödött, ezért a múlt évben a lisztharmat szüretelt helyettem. Idén egy alapos ritkító, rövidítő metszéssel indítottam és meg is lett az eredménye másfél kilós gyönyörű fürtök formájában. Tényleg nagyon szép, de ízre semmi különös. Ajándéknak, való, látványnak is mutatós fajta. Ha a tőkén hagyod, nem romlik, de leszedve (a tömött fűrt miatt) 2 - 3 nap alatt megpenészedik. Az idei metszésnél törekedtem arra, hogy 4 rügyre metsszek (korábban hosszabb volt) , és az év folyamán többször is ellenőriztem, hogy ne sűrűsödjék el. A fürt mögött (alatt) 6 levelet hagytam, hogy a termést érleljék, a hajtás többi részét levágtam. Fagyállóságról annyit, hogy az utóbbi 5 évben (mióta szőlőm is van, csak két fajta fagyott ki nálam (Thomson seedless és valami kék magnélküli), de ez a Crimson nem.
Szeretem az ilyen laza fürtű fajtákat, az jutott eszembe, hogy a Prenier (szlovák) éppen ennek ellentéte: olyan tömött, hogy a bogyók szinte deformálják egymást és nem cseresznye, hanem meggy íze van. Igaz, hogy ez a tömöttség idén oltott fajtánál mutatkozott, terheléstől is változhat és később lehet, hogy lazább lesz. Szép ez a Velika, a bolgároknak van egy-két jó fajtájuk, érdemes rájuk figyelni.
Sziasztok!köszi a leírásokat a fajtáról.A Crimsonról kérdeznék tőletek,fagyérzékeny az van a leírásban,esetleg takarófóliával védhető nagyobb hidegek idején,hány fokig fagytűrő?melyik az optimális metszési mód a nevezett fajtánál?2014 tavaszi ültetésű,a Royat alacsony kordon művelést néztem ki,véleményetek?
Idén telepítettem pár tő szőlőt, de direkttermőket nem nagyon sikerült találnom, csak egy Othellot. Ha tudna valaki küldeni egy pár vesszőt Condord, Izabella, Japán Izabella vagy valami hasonló szőlőről azt megköszönném. Postát állnám természetesen.
VELIKA: Bolgár fajta./1987.Ivan Todorov/.Szülők:Bolgar X Alphonse Lavalleé.Érési idő:125-135 nap./aug. vége,szept.eleje/.Nagyon erős növekedésű.Fürt:vállas,vagy hengeres,laza.500-900 gr.
Saját tapasztalat:Átlagos években 3 permetezéssel megvédhető.Bogyója nem pereg,nem reped,darazsak nem bántják.Dekoratív,piacos fajta.Hátránya,hogy alacsony a fagyállósága.