Keresés

Részletes keresés

Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 318
Mi volt a technikájuk? nézdd meg a belinkelt képet. Az volt az. Bátyáméknak még voltak olyan öregjeik, tiszteseik, akik a füredi 2-ben voltak kopaszok. Ők mesélték, hogy olyan ZiLjeik voltak, amik tréleren vitték a rakétákat, és a tréler kerekeit is meg lehetett hajtani. Ez pedig pont a belinkelt ZiL-157 KV-re illik, ami az SA-2(vagy SA-3, rakétákat nem ismerem) szállítójárműve. Másfelől egy repülőtér közelében illik gondoskodni légvédelemről ugye.



Mégegyszer:

A magyar R-300 (SCUD-B)rakétadandár Tapolcán állomásozott, ha jól emlékszem hk dandár volt a fedőalakulatuk és 9 MAZ-543 indítóállványuk volt. '95-ben ezek közül 7 került teljes megsemmítésre, 2 a Hadtörténeti Múzeum tulajdonába került hatástalanítva. (Érdemes az Erdélyi Lajos volt HM szóvivővel készült riportot elolvasni a TOP-GUN egy régi számában, ő ott szolgált Tapolcán.) kb '97-ig Budapesten tárolták az EGIS gyógyszergyár melletti területen több más a hadtörténeti udvaráról kipaterolt technika mellett(Saját két szememmel láttam jópárszor). Amikor Kecelen megalapult a haditechnikai park, mind a kettő oda került. (Szintén egy régi TOP-GUNban a megnyíló parkról van légi felvétel, ott mindkettő látszik.) Én 2000? decemberében jártam ott, akkor már csak az egyik volt ott.



Na most beszéltem bátyámmal telefonon, légvédelmisek biztosan voltak, viszont állítólag voltak silók is(?), tehát egyszerre lehetett a SCUD rakéták kiszolgáló alakulata is ott. De a légvédelem tuti!!!

Ami számomra kérdéses, hogy volt nekünk SCUD-A is, ISz-2 alvázon (Ilyen is van Kecelen) Na ezek hol voltak? Mert ha Kaposváron, akkor mindenkinek igaza van.
Előzmény: Hpasp (316)
mance Creative Commons License 2005.01.20 0 0 317

Mint korábban írtam, 73 ban Nagykanizsán voltam s ott, mostmár biztos, hogy volt harcászati rakéta osztály.( R-300) . Namost, ők, ha kivonultak letakarva és éjjel kimentek a közeli nagyrécsei erdőbe ott "állították fel a szerszámot". Ahol egyébbként tartózkodtak a Dózsa laktanya ( dióverős légvédelmi tüzérek:) területén ott nem volt nagy belmagasságú tárolóhely. Bár- a föld alatt nem jártam, de ott már csak nem építettek ilyen mély gödröt:)

Az R-300 at beírva a magyar gugliba, kijött egy oldal, ahol leírták, hogy mind a 9 indító állást megsemmisítették, egyet, hatástalanítva? a Hadtörténeti Múzeumnak adtak.

Hosszú ideig még a jelenlétét is tagadták...

Hpasp Creative Commons License 2005.01.20 0 0 316

Kaposváron légvédelmisek a taszári reptér védelmére.

 

Hmmm...

... és mi volt a technikájuk, hadrendi megnevezésük?

Előzmény: Maz (304)
-gonosz- Creative Commons License 2005.01.20 0 0 315

OFF:

A többi felhasználó miatt a "-gonosz-" és a "BAKTER" nick ugyanaz, csak az első a munkahelyi, a második az otthoni.

Előzmény: -gonosz- (314)
-gonosz- Creative Commons License 2005.01.20 0 0 314

A www.yousendit.com  -ot ismered?

 

Azzal nagy állományokat is lehet küldeni (1 GB-ig)

 

Előzmény: M62 265 (295)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 313
Hpasp!

Mailt megkaptam,mail ment.
Előzmény: mezenguz (312)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 312
"nyomoztam egy kicsit.A helybeliek szerint a kivonuláskor derült ki,hogy a már említett műszaki állomáson,rakétasilók is voltak..."

Münci!

Ezen a vonalon indulj,érdemes,mert Bajon a harcászati rak.dd. biztos..!
Előzmény: Münci (310)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 311
Helló mindenkinek!

Krivics!

Igazad van,utána érdeklődtem egy volt kollegámtól,ott volt katona a 80-as évek első felében..a Scudokat szolgálták ki,84'-ben volt éleslövészeten a volt Szu.-ban a dandárra..ők csak a karbantartássa,összeszereléssel,kiszolgálással foglalkoztak...l
Előzmény: krivics (308)
Münci Creative Commons License 2005.01.20 0 0 310

Möszjő M62 265!

 

Bizonyára félreértettük egymást! Én nem állítottam, hogy Bajon magyar bázis lett volna, vagy , hogy volt ott SCUD! Én azt írtam, hogy az általatok ismert allokációs táblákkal szemben én nem tudok arról, hogy Tatán lett volna szovjet egység. Bajon viszont volt.

Harckocsizók biztosan! Hadseregvezetési pontot nem tudom. A SCUD-ot sem tudom, de elképzelhetőnek tartom, mivel Tata közelében nem ismerek más akkora telephelyet ( nem indító állást!) ahol egy dd elfért volna a kiszolgálással együtt.

Nyomoztam közben egy kicsit. A helybeliek szerint a kivonuláskor derült ki, hogy a már említett műszaki állomáson (Baj és Tata-Újhegy között) rakéta silók is voltak. De erről csak pletykánál alig magasabb szinten tudok.

Hétvégén megpróbálom megnézni. Esetleg valaki jön még?

 

Tisztelettel, Münci 

Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.20 0 0 309

Novemberben még ott rozsdásodtak, bár az árokásókat állítólag veszik/viszik.

Előzmény: Rephyx (303)
krivics Creative Commons License 2005.01.20 0 0 308

A légvédelmiből annyi igaz, hogy 91' után légvédelmi MRTB lett.

Addig a tapolcai Scud alakulat "háttérintézménye"  volt. (de nem volt alárendelt)

Előzmény: Maz (306)
papu rapava Creative Commons License 2005.01.20 0 0 307
Hali Maz! Lehet,hogy engem szándékosan félrevezettek! :))))))))))) Egy biztos! 91-92-ben nem voltak kaposváron légvédelmisek! Üdv.
Előzmény: Maz (304)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 306
Ilyenek voltak Kaposváron. ZiL-157 KV
Előzmény: Maz (304)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 305
Marcaliban a HMEI Rt-nek van telephelye, árverezni is szoktak és most már állandó jelleggel bolt is üzemel. Ld: www.hmeirt.hu
Előzmény: Rephyx (303)
Maz Creative Commons License 2005.01.20 0 0 304
Na ezt a marhaságot fejezzétek már be!!!

Magyar SCUD-ok Tapolcán voltak, Kaposváron légvédelmisek a taszári reptér védelmére.
Előzmény: krivics (296)
Rephyx Creative Commons License 2005.01.19 0 0 303
Apropo meg egy sztori, Marcali. Volt szerencsem ott jarni, miutan kiurult, civil biztonsagiak orzik, raktarnak hasznaljak. Bazi nagy laktanya, regebben tuzerek voltak ott. Ami erdekes, azok a ZSU-23as onjaro legvedelmi jarganyok, fegyver nelkul, szetbarmolva allt egypar az udvaran, valamint par, szamomra azonosithatatlan tipusu, 60-as evekbol szarmazo arokaso/bulldozer muszaki gep. Nagyon brutalisan neztek ki. Szerintem azota is ott rozsdasodnak....
papu rapava Creative Commons License 2005.01.19 0 0 302
Hali Krivics! SCUD rakéták lehettek Kaposváron! Magam 91 februárban vonultam a Füredi 1-be! A 2-ben akkor nagy sürgés-forgás volt. Kérdésünkre a hivatásosok azt mondták,hogy most viszik el az utolsó SCUD rakétát. Ez döbbenetes volt nekünk,mert éppen akkor lövöldözték az irakiak a SCUD rakétáikat Izraelre. A fene gondolta,hogy itt is voltak! Utánna valóban egy szállít zászlóalj volt a Hunyadiban. Szerencsére leszerelés óta nem láttam egyik laktanyát sem! :)))))))) Üdv.
Előzmény: krivics (296)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 301
ja, infom szerint és Bajon orosz hadsereg vezetési pont volt, rakétatechnika nem.
Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 300

Igazán csak a kaposvári laktanyát ismerem. Azt civil biztonsági szolgálat őrzi.

Előzmény: M62 265 (298)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 299

ok.

(rosszul tudtam/emlékeztem na, még igen kicsi gyerek voltam akkor;)

 

Kaposváron a  (Scud) MRTB (mozgó Rakétatechnikai Bázis), állomásozott. Indítóállás nem volt, rakétaszálító járművek, és a 2., 3. lépcsőnek szánt rakéták voltak.

Ők intézték az összeszerelést, feltöltést, átadást a harcoló alakulatnak.

 

Nagybajom környéke a dombóvári oroszok indítókörlete volt.

 

Előzmény: Hpasp (297)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 298

Meg tudnád írni az általad ismert bázisok helyét? (Ki őrzi őket? Még a honvédség, vagy biztonsági cég?)

Tata közelében, Bajon volt magyar bázis; bizonyára erről hallottál. Pár hozzászólással lentebb ment is róla a vita, hogy volt-e ott SCUD, vagy nem.

Előzmény: krivics (296)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 297

Tudomásom szerint a magyar SCUD-ok (dandár?) Kaposváron voltak, a Füredi 2 (Hunyadi János) laktanyában.

 

Hmmm, ez azért több forrással is ütközik.

A Hadsereg közvetlen 5. rak dd 9db SCUD indítóval Tapolcán állomásozott.

Hadosztály közvetlen rakéta zászlóaljak LUNA rakétákkal Nagykanizsán és Tapolcán(?), valamint Kiskunfélegyházán, Szentesen és Jászberényben voltak.

Előzmény: krivics (296)
krivics Creative Commons License 2005.01.19 0 0 296

SCUD-ról

 

Tudomásom szerint a magyar SCUD-ok (dandár?) Kaposváron voltak, a Füredi 2 (Hunyadi János) laktanyában. A bázis 2 részre volt osztva, a hátsó ("Z") telephelyre külön belépő kellet. Az egész laktanya igen komoly technikai őrrendszerrel volt körülvéve. (Infra/lépésérzékelő)

 

Sajnos én már csak a helyüket láthattam, meg néhány bontott alkatrészt Nyírtelken meg egy darabot a felrobbantott :( indítójárműből emléklapon. Amúgy hosszú, fűtött garázsokban áltak. Magas az nem volt. A bázis mögötti erdőben betonozott utak voltak. (vannak). A indítási helyzetbe állítást/feltöltést is itt gyakorolták. Az alakulat nem nagyon mozgott, nem úgy mint a dombóvári oroszok, akik a 80-as években (85/86?) minden héten kétszer végigdübörögtek kaposváron.

A gépek ponyvával letakart rakétákkal járkáltak.

 

A magyar alakulatnak volt még valami köze  Tatához.(ezt nem érettem, de anno emlegették Tatát, meg Székesfehérvárt mint hogy ott van a parancsnokság...)

 

A kijelölt indítási körzetük valahol Nagybajom környékén volt.

 

A hanyatlás;

A Scudokat a elszállították Nyírtelekre (91'), a laktanya (alakulat)  légvédelmi rakéta elláto bázis (?)lett. Aztán társbérletbe megkaptak egy magyar szállítózászlóaljat (Boczonádi), majd megszüntek.

Késöbb jött az IFOR, majd ment. Azóta üres, őrzik.

Előzmény: Münci (205)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 295

Azaz! Mezenguztol megkaptam a levelet, tehát az én részemről működik!

 

OFF

Ha esetleg tud valaki ingyenes tárhelyet, amire webes felülten is lehet fájlokat feltölteni, súgja meg! (ftp le van tiltva a munkahelyen); feltölteném arra az oldalra ezt a nyamvadt dokumentumot....

Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 294

bayzs@freemail.hu

 

biztos? nem írtad el?

Előzmény: M62 265 (293)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 293

Mezenguznak válasz ment, viszont sem Rephyxtől, sem Hpasp-től nem kaptam levelet :-(

Ha nem a bayzs(kukac)freemail.hu-ra küldtétek, küldjétek el újra!

Köszönöm!

mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 292
M62 265!

Mail ment.
Előzmény: mezenguz (291)
mezenguz Creative Commons License 2005.01.19 0 0 291
Hpasp!

Engem is érdekelnének az információid,ha tudsz,küldhetsz nekem is..előre is kössz!

M62 265!

A tieidet is várom..!
Előzmény: Hpasp (290)
Hpasp Creative Commons License 2005.01.19 0 0 290
Mail ment.
Előzmény: M62 265 (289)
M62 265 Creative Commons License 2005.01.19 0 0 289

Köld el légyszi újra a bayzs(kukac)freemail.hu-ra, az itt megadott cím már halott!

Tökölt is valószínüleg teljes illegalitásban nézzük meg, de azért köszönöm a tippet.

 

Hpasp!

Kérésem van: Add meg légyszi a mailcímed, vagy írd meg a fenti címemre! Szeretném az eddigi szovjet bázisokról összegyűjtött infókat tartalmazó fájlt elküldeni véleményezésre, nézd át légyszi, hogy tartalmaz-e hibákat, esetleg egészítsd ki

Előzmény: Rephyx (288)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!