Keresés

Részletes keresés

taormina001 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 20715

Balkonon, cserépbe?

Előzmény: Lactarius Curtis (20714)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20714

Azonnal, de ezeket alig lehet kiirtani. Ültess valami káposztafélét, átmennek rá :) A paradicsomban nem tesznek komoly kárt.

Előzmény: taormina001 (20713)
taormina001 Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20713

Hátha jár itt valaki, aki a paradicsomos topicot nem olvassa, de ismeri a problémát: Nagyon el vagyok keseredve; idén nagyon jól sikerült a 4 tö balkonparadicsom: 4 db, nagyon szép egészséges tövek, tele virággal. De: minden évben ijentájt reménytelenül elszaporodnak rajtuk és más növényeimen is, pl. a Physalison, az üvegházi molytetvek, melyek tökéletesen kiirthatatlanok. Többször permeteztem már Mospilan-Karate keverékkel: tökéletesen hatástalannak bizonyult. Ma Actara-Karateval próbálkoztam: reggel permeteztem, de ha hozzáérek a növényekhez, most is fehökben rajzanak a tetvek. Hány nap alatt hat az Actara?

Figyelget Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20712
Köszönöm, akkor úgy teszek. A keverési arány az úgy marad, mintha külön keverném be?
Előzmény: arpad-lajos (20711)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20711

Igen jó mind a kettőre. De ha van Dithanod akkor azt is keverd bele a Topasból készített permetlébe. A kettő biztosan hatásos.

Előzmény: arpad-lajos (20707)
Marik Öcsi Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20710

Szép napot!

 

Én 4. éve paprikázok, nem sokkal, 1500 tő van. Nekem is van ilyen vagy 15 tövön. Én is leszedtem. Permetezni réztartalmúval szoktam eső után a gombák ellen, meg Fito-val a kálcium hiány ellen. A hangya a tetűre megy, azért van. Ha nincs tetű, nem megy rá a hangya.

Én a tetűt karatéval+ csalánlével permetezem és szépen leöli őket. Idén csak egyszer kellett. Akitől a palántákat szoktam venni az több hektáron termeszt. Azt mondja, hogy neki is néhány tövet megtámadta ez a kórság, és csak kóró maradt meg. Ő sem tudja mi ez pedig vagy 20 éve paprikázik. Valami gomba. A fene tudja mi jön már az esővel is.

 

a szomszédnak van fürdőmedencéje. Megtöltötte a medencét egyik nap, éjjel esett az eső. Másnap reggel a víz teteje olyan volt mintha szappan ázott volna benne. Olyan matt réteg. Ki tudja hogy mit permeteznek ránk a "haverok".

A kukorica bogár is 1995-ben került be  Belgrádba egy amerikaiaktól kapott "segélyszállítmánnyal". Évi 50-60 km képes terjeszkedni. Nálunk Békéscsabán már pár éve megjelent.

Előzmény: Ben-new (20695)
Figyelget Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20709

Köszi a gyors választ. Azért voltam olyan szűkszavú az előbb, mert pont a gazdabolt előtt voltam már. Dithane-t vettem paradicsomra, Score-t barackra, Topas meg jó lesz a cseresznyére. Jó lesz így vagy tévedek? Holnap hajnalban szeretném kiszórni, légy szíves véleményezni. Természetesen más is véleményezhet.Előre is köszi. Üdv.

Előzmény: arpad-lajos (20707)
Figyelget Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20708
Topas jó mind a kettőre?
Előzmény: arpad-lajos (20707)
arpad-lajos Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20707

A diagnózisod tökéletes. Mielőbbi szisztemikus fungicid a megoldás pl. Topas.

Előzmény: Figyelget (20706)
Figyelget Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20706

Köszönöm a segítségeket, akkor ez alternária lesz. Ma megyek és beszerzem a permetszert hozzá. Dithane M45 lesz a védekezőszerem, jól döntöttem? Kissé bizonytalan vagyok. Vagy nem?:-)

Viszont van más is. Szegény kezdő kertészkedőt még az ág is húzza. Vagy csak próbatétel? Mindegy, nem adom ám fel! Ma reggel két újabb bajt észleltem. Az egyik a cseresznyefán:

 

Ez bluméria lenne? Mit ajánlanátok ellene most? Azt olvastam, hogy megelőzni lenne jobb, de hát most sajnos ez van és valamit szeretnék tenni ellene. Ugyanez érvényes a következő problémámra is, ami a kajszival van:

 

Ezt pedig sztigminának gondolom én. Az? S ha igen, akkor ez ellen most mivel permetezhetnék?

Köszönöm előre is a kitartásotokat egy kezdő(de kitartó) kérdéseihez.

Ben-new Creative Commons License 2015.07.04 0 0 20705

Köszi a ppt-t. Szép lassan áttanulmányoztam az általad is belinkelt bemutatót. Ami azt illeti megérte, de nem jutottam határozott álláspontra, mivel sok mindent ír és sok mindenről keveset, így bizonytalan vagyok még több kór eshetőségével. Ugye lent írtam, mikor a beteg tövet véltem felfedezni, rögtön eltávolítottam a korcs részeit (a paprika felső részét egy az egyben). Így csak a képek maradtak fent bizonyítékként. Ahogy visszaemlékszem aszalódottak voltak a levelek, a felső részen a levélnyelek teljesen puhák voltak, vizenyősek, könnyen összenyomhatóak. Mint ahogy a képen is látszik teljesen elszíneződtek. A leveleknek a levélnyélhez közelebbi részén volt feltűnő elváltozások (különböző sebfelületek alakultak ki), a levél szélei bepöndörödtek mindamellett az egész levél már félig ki volt kiszáradva. 

Amit a ppt-ből sikerült leszűrnöm hogy a tetveknek köszönhetően össze lehet szedni vírusos fertőzést, bár a bemutatóban leírt mozaikvírusnak teljesen más kórképe van. Viszont feltételezem többféle vírus is van, amit esetleg a tetvek, molytetvek, -de ha a gondolatmenetet tovább folytatom akkor - lehet- hogy takácsatka és akár tripsz is terjeszthet. Még nem néztem meg nagyítóval a levelet. Iránymutató számomra, hogy a szívogató kártevők terjeszthetnek betegségeket. Tehát első lesz hogy lepermetezem Decissel megint a paprikát, ezért a kérdésem az lenne, hogy ez hatásos-e az összes szívó kártevőre? Azt hiszem a napokban fog lejárni a 14 nap a legutóbbi permetezés óta (de majd megnézem) és úgy cselekszem.


Azt nem mondtam, de a kertben van egy kajszifa, közel a paprikához. Ha lepermetezem a paprikát, akkor a szer ott marad a leveleken, azok aztán védve lesznek a fáról esetleg lejövő tetvektől?  Vagy ha mégsem és idővel elmúlik a kontakt védelme a szernek, ideértve az új levelek veszélyeztetettségét is, érdemes lenne egy menetben lepermetezni a kajszit is?

Előzmény: TINTUS (20696)
TINTUS Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20704

tanulmányozd a 20696-os HSZ-ben berakott anyagot. Te látod a leveleidet - képet nem raktál fel a gépen meg nem látunk át _ de több leveled figyeld meg. A leírás a megoldást is tartalmazza.

 

Jó munkát.

Előzmény: Figyelget (20697)
Jani71 Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20703

Keresgéltem egy kicsit, ezt kaptam.

Olvasgasd, nézegesd, beetee 10115-ös hozzászólásában levő linken elég jó képek vannak.

Szóval szerintem alternária.

A megelőzésével/kezelésével kapcsolatban választ kaphatsz a hsz-ok között

(Amistar, Mister, megelőzésként alapból réz).

Előzmény: Figyelget (20701)
Alcheimer Potnyik Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20702

A körtefán párosával nònek a körték és összeérnek. Vágjam ki mindegyik esetben az egyiket?

Figyelget Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20701

Sikerült lefényképeznem, itt van a problémám oka:

 

Bízok benne, hogy orvosolható és tudtok tanácsot adni.

Előre is köszönöm.

Üdv.

Előzmény: beetee (20698)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20700

Boróka tarkadíszbogár ellen viselt valaki itt győztes harcot?

 

Mivel egyébként törvényi védelem alatt áll, a válaszok államtitoknak minősítéséről intézkedem :)

Figyelget Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20699
Köszi, igen az alsó és idősebb leveleken jelentkezik főleg.Este fotózás és feltőltöm.
Előzmény: beetee (20698)
beetee Creative Commons License 2015.07.03 0 1 20698

Hogy szárad?

Az alsó levelek leginkább, azok is főleg a széléről indulva befelé (néha középről), érme nagyságban?

 

Alternária.

 

Vagy ha nem, akkor valószínűsíthető más gombás nyavalya.

 

Védekezés:

ha csak pár levél érintett:

akkor azokat le kell törni, és megsemmisíteni (jól elásni, tűzre vetni, stb...), és ekkor lehet, hogy elég még a kontakt szeres védekezés: réz valamelyik fajtája, vagy helyettesítők ( pl.: Champion vagy Dithan)

 

Ha több levél érintett, mint amit szerinted még le lehet tépni, akkor is a legproblémásakat el kell távolítani, és a növényt felszívódó szerrel is érdemes kezelni. Egy gyártó ígér a szerének némi gyógyító hatást és ez a Cruzate nevű szer. Továbbá jó, és bevált szerek a Ridomil Gold (Plusz és MZ), Amistar, Mister.

Érdemes melléjük kontakt hatásút is keverni. Már amelyik nem tartalmazza. Ennek nézz utána.

 

Száradhat még nagyfokú atkainváziótól is, akkor általában nem alulról kezdődik, hanem a legfrissebb levelek kivételével először elkezd kicsit sárgulni szinte az egész növény, és ha egy-egy levél nem bírja a nyomást, akkor az lefele hajolva összepöndörödik és elhal.

Ha nem vagy gyakorlott akkor meg kell nézni nagyítóval a levelek fonákját, ott látszik-e valami nagyon apró, mozgó állatfarm... vagy a rá utaló finom háló.

Ha ez van, akkor meg atkaölős kezelés.

 

Ha van módod rá, akkor fényképezd le a növényt, és tedd ide be a képet...

Előzmény: Figyelget (20697)
Figyelget Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20697
Tiszteletem Fórumosok!
Segítségre lenne szükségem, tanácsadás formájában.Kezdő kertészkedő vagyok, ezért nekem nem minden olyan egyértelmű, ami egyébként valószínüleg az.Ezért fordulok Hozzátok ismét.Paradicsommmal kapcsolatosan van kérdésem.Nevezetesen:kezdenek száradni a levelek, no nem veszélyes mértékben, még. Hogy ez ne is legyen vészes, szeretném permetezni. Mit tanácsoltok, mivel tegyem? Persze tájékozódtam már(net), de csak azt szűrtem le, hogy nem paradicsomvész. Valamiféle levélfoltosság a végkövetkeztetésem. És itt akadtam meg, annyiféle szert ajánlanak, hogy nekem laikusnak ez kész káosz.Mit ajánlanátok? A termés még zöld, kb egy hét mire pirosodni fog. Előre is köszi.
Üdv.
TINTUS Creative Commons License 2015.07.03 0 0 20696
Előzmény: Ben-new (20695)
Ben-new Creative Commons License 2015.07.02 0 0 20695

Üdv, minden tisztelt fórumozónak!

Már régóta passzív látogatóként olvasom az Index kertészeti fórumot, mert sok okosságot tanultam és lehet tanulni, ha az ember képes elraktározni a hasznos információkat.

3 éve vagyok aktív kertészkedő, most hogy egy új kórság lepte meg a paprikámat és interneten sem sikerült diagnosztizálnom a betegséget/tünetet - kicsit kétségbeesettem úgy döntöttem írok az megfelelő topicba.

 

Csatolok 3 képet:

 

 

A jobbszélső képen látható a paprika hajtáscsúcsa. A paprika volt permetezve Vegesol eReS-sel, és Decis 1.5 EC-vel is. Habár a decis hatását már nem igazán látom, mert a tetvek fáradhatatlanul ellepték őket megint, a bosszantó hangyákkal karöltve. Ez persze megérne egy új hozzászólást is (hogy miért miért...). A jelenlegi kérdésem: mi lehet ez a valami ami egyik napról a másikra keletkezett a paprika tövön (szerencsére csak egyen), valaki találkozott már ilyennel? Mikor megláttam hogy paprika ilyen, levágtam a felső részét (hátha valami gomba amit a többi is elkaphat), azóta egy csonka paprika tő díszeleg a helyében, alsó levelei egészségesek - a kérdés már csak az hogy lesz-e belőle valami...

 

Mariska néni Creative Commons License 2015.07.02 0 0 20694

Elég hülyén fogalmaztam a "jó nagy átmérőjű" csövet, ez nálam egy kb. méteres darab sima KPE cső volt, de bármilyen cső megteszi.

Előzmény: Mariska néni (20686)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20693

Minthogy az engedélyezés országos, így a gazdaboltos tudta rosszul.

A Basamid reagál a vízzel, arról szólhat a leírás.

Előzmény: xkati (20692)
xkati Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20692

Akkor úgy tűnik nincs mindenhol betiltva. Érdekes. Köszönöm a tippet.

Előzmény: zsorsz (20690)
zsorsz Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20691

Majdnem eccere vótunk:)

Előzmény: öreg_néne_b (20689)
zsorsz Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20690
Előzmény: xkati (20688)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20689
Előzmény: xkati (20688)
xkati Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20688

Talajfertőtlenítőt már próbáltam szerezni, gazdaboltban azt mondták, be van tiltva.

Előzmény: Mariska néni (20686)
xkati Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20687

Stanley.

Előzmény: arpad-lajos (20685)
Mariska néni Creative Commons License 2015.07.01 0 0 20686

Nálam egy pár éve kivágott cseresznyefa helyén állandóan kipusztult a fű, és a másik fórumon kaptam egy tanácsot: Egy jó nagy átmérőjű csövet leütni a gyökérzóna felé, a csővel a földet kiemelni, minél mélyebbről. Ebbe a lyukba 1-2 evőkanálnyi talajfertőtlenítőt szórni, majd lazán földet vissza, és jó sok vizet utánaönteni a lyukba, és lehet a környezetét is meglocsolni. Segített! Bárki volt is ott, elpusztította a keletkező gáz. Én hangyákra gyanakodtam, de a fórumtárs ezzel a módszerrel védekezik a gyümölcsfák gyökerét zabáló pajorok ellen. Egy próbát megérne...

Előzmény: xkati (20681)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!