Keresés

Részletes keresés

per/sanchez Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6386

Ja és voltak járulékos veszteségek: Mivel a fazék túllógott a tűzhelyen a munkalap elég rendesen odakozmált. A kádat is sikerült lezúznom a lábassal.

Az illata a feleségemnek is tetszett: Őt  muffinra emlékeztette:))

 

És Kösz a supportot mindenkinek!!UP!

 

per/sanchez Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6385

Üdv,

 

Pénteken sikerült (??) lefőznöm az első saját all grain sörömet. Hát a hűtést hittem problémásnak, de az sikerült 30 perc alatt. De a szűrés a szívás volt: a törkölytől eldugult a szűrőm,csak csepegett, így amikor megkavartam ment a sörlébe anyag is. A komlózás utáni szűrésnél, a mikroszálas (ablaktörlő) rongy ugyancsak eltömődött elég hamar (Azt hittem nagyobb darabokban marad meg a koml, de nem). Szóval van benne cucc rendesen.

 

A  beszúró hőmérő állandóan a frászt hozta rám, melegítésénél igen ugrált, de aztán beállt szépen.

Jódpróba? hát szerintem jó volt, de fekete sörnél nem igazán tudom mit kellet volna látnom, lilás nem volt az biztos, inkább világosodott kicsit, úgyhogy jónak könyveltem el.

Elszúrtam a máslásnál is a dolgokat, elég sok cucc benne maradt a törkölyben, így forralás után kb 10 liter sörlé maradt.

kb 6 kor kezdtem, 3-ra végeztem. Reggel 6kor bököd a feleségem, hogy vegyem ki a kotyogót mert erre ébredt!:)

 

OG 1083 volt, IBU kb 73, EBC 80-85. Ma mértem, kóstoltam egyet: 1030 ra leerjedt, félek hogy itt meg is áll. Az íze viszont meglepően jó (nekem:) Pont ilyesmit képzeltem el. Ha ilyen maradna kiegyeznék vele:)) Szerintem hagyom még vasárnapig aztán lepalackozom.

 

A másik (még sűrítményes) sörömnél viszont mintha nem akarna szénsav fejlődni; próbáltam a Vogel szerinti nyitogatást, de meg sem rezdült, úgyhogy nem is bolygattam azóta. nehogy az a kicsi is kimenjen belőle. Ez mitől lehet?

Pbarát44 Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6384

Na végre ! Mondhatnátok, de én is ezt mondom. Tegnap elkészült az első barnasöröm, igaz, hogy rámesteledett,de kész lett. A fajsúly 1040 a mennyiség 18 liter, a jódpróba elsőre tökéletes lett, a színe lehetne sötétebb. A résszűrő csodálatosan működött, nem volt gond a szűréssel. A cefrézést úgy csináltam, hogy a KEG-be öntöttem a máslóvizet és ebbe állítottam a saválló fazekat a darával és így cefréztem pb. gázzal. A tapasztalat az, hogy a hőfoklépcsők nagyobb értékeinek beállításával a gázt elzártam és a höfokot végig tartotta a vízfürdő, esetleg az egy órásnál kellett egyszer ráfűteni. A külső és belső víztér hőmérséklet különbsége 10 fok C volt innen van a puffer hőntartó képessége. Hogy miért csak 40-es lett a fajsúly azt gondolom, hogy apróbbra kellett volna darálnom a malátákat. Egyébként a kotyogó folyamatosan működik. Hát röviden ennyi nagyon sok köszönet Nektek akiket zaklattam kérdéseimmel.

KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6383

Az anyósom, az a sörrontó boszorkány, meg az Erika volt anyósa, mindketten az esztergomi sörgyárban (Merthogy a kommunizmusban volt ilyen!) dolgoztak és ők mesélték a patkányos dolgot. Mostanában már azt sem hinném el neki amit kérdez, de akkor talán még több esze volt. :)))

Előzmény: olasz66 (6382)
olasz66 Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6382

A patkányos sztorinak, van alapja.

A 80 as évek elején elmentem nyári munkára a kőbányai sörgyárba.

Gondolom szívatásból a búvárüzenbe osztottak be.

Takarítani kellett az erjesztő tartályokat.

Tényleg tele volt patkánnyal, és oltári büdös volt.

Előzmény: viztamas (6377)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6381

Ez nagyon igaz! Most már én is külön helyiségben tartom őket.

Előzmény: viztamas (6377)
krulis Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6380

Nem szoktam leönteni/kicserélni a felette lévő lét.

 

Nem Te vagy az egyetlen, akinek egy hónapon belül elfogy a söre.:) Nagy nehezen sikerült elérnem, hogy legalább két hónapot áll mindegyik, mielőtt nekiesek (persze közben  1-2 -t azért kinyitok). Le kell főzni gyors egymásután több adagot, egy kis böjt és akkor nem vagy rászorulva, hogy mindig a legújabbat igyad. Mondani könnyű, kb egy évembe tellt, de attól félek, hogy jön a nyár, nő a fogyasztás, ritkulnak a főzések és már lőttek is a készletnek. Most próbálkozok azzal, hogy 3-4 litert félreteszek kb. fél évre.

Előzmény: HPGE (6379)
HPGE Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6379

Köszönöm a segítséget!

Még annyit kérdeznék, hogy a végén (pár nap múlva) ha a kis üvegek alján leülepszik az élesztő, a felette lévő vizet (lét) le kell-e önteni, vagy maradhat felette?

(Az a "baj", hogy az eddig készült "sörszerű képződményeim" közül az egy hónapot is kevés érte meg, nem hogy az egy évet... :)

Előzmény: viztamas (6378)
viztamas Creative Commons License 2011.04.11 0 0 6378

az idő a komlós söröknek kifejezetten ajánlott. tibeer pl. 1 évig érleli a hopszot. azt mondja, addigra érik meg rendesen. szóval türelem.:)

 

mosás:

 

forralt víz visszahűtve 1 napig a hűtőben sterilezett edényben.

 

még 2 üveg sterilezve.

 

óvatosan leszűrt sör, az alján a trutyival.

 

hideg víz rá, 20 perc várakozás,

 

aztán óvatosan le kell önteni a tetejét, hogy a leülepedett szrutyi az üveg alján maradjon.

 

aztán megint várni 20 percet és ugyanez.

 

így szeparálod az élesztőt.

 

http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Washing_yeast

 

 

én is búzával próbálkozom majd most. :)

Előzmény: HPGE (6375)
viztamas Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6377

azért a nyitott erjesztőkád nem jelenti azt, hogy más - a sörre - káros kultúra is jelen van. kefírt nem csináltak a közelben.:) pl. ahol bort és ecetet is készítenek, a lehető legtávolabb csinálják egymástól, de semmiképpen sem egy légtérben.

 

a nyitott kádak esetében egyébként a a felszabaduló co2 megvédi a sört. a helyiségben meg gondolom, már nagy számban jelen volt sörélesztő, más kultútának nagyon esélye sem lenne.

 

a patkányos sztori meg városi legenda állítólag, mert hogy a patkányok nem kamázzák a hideget. persze nem tartom lehetetlennek, főleg mert nem értek hozzá. :)

Előzmény: KRISZ2007. (6373)
viztamas Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6376

köszi!

 

én most fogok 1. generációs safale s-05-öt mosni, ha kell valakinek.

Előzmény: krulis (6372)
HPGE Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6375

Sziasztok!

Szeretnék majd egy búzasörrel is megpróbálkozni, de előbb még egy két egyszerűbbet kellene főzhi, hogy rutinból menjen. Még elég sokmindenben bizonytalan vagyok.

Pédául azt sem tudom, hogy hogyan kell "élesztőt mosni", mi a technológiája.

(Pár hónapja elkezdtem az elejétől olvasni a hozzászólásokat, csak elfelejtettem "jegyzetelni".)

Amúgy a túlkomlózott  első söröm egészen ihatóvá szelídült (és még habja is van:)

Meghagytam úgy, ahogy elkészült, úgy vagyok vele, mint a szülő az első gyerekével: akármilyen is, nekem a legszebb...

 

Előzmény: krulis (6372)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6374

1,006 AZ IGEN!!!

Előzmény: krulis (6372)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6373

Van egy aprócska észrevételem: már nem tudom mit meg nem teszek a sörfertőződés ellen, közben pedig a régi sörgyárakban, sőt itt-ott még ma is, nyitott erjesztőkádakban készül(t) a sör. Hát ott, hogy a fenébe nem fertőződik meg??? Még olyat is hallottam, hogy igen gyakran a patkányok lubickoltak a nyitott kádban!!! Felfoghatatlan!

A gyömbéreset majd megpróbálom. Csak előbb feltöltöm a "raktárat" alapsörökkel, aztán ha van elég kenyér, akkor jöhetnek az unicumok. :)

Előzmény: krulis (6371)
krulis Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6372

Kipalackoztam tegnap a belga búzasöröm felét, 2 hétig volt a tartályban. Két érdekes dolog volt vele kapcsolatban. Egyrészt az élesztőt amit beletettem  3 hónapig tároltam a hűtőben, akkor mostam az előző búzasörből. Másrészt narancshéj mellé tettem bele citromhéjat is, mert azt véltem felfedezni két bolti fajtársában. Elég jól sikerült az alapján amit palackozáskor kóstoltam, leerjedt 1006-ra. de egyáltalán nem érezni túl száraznak. (Nem a cukor hozzáadása után vontam le ezt a következtetést, bár kitellik tőlem...:) ) Szóval eláll az a mosott élesztő sokáig, eddig 3 hét után nem mertem felhasználni.  Víztamás Péter, majd a második adagból teszek Neked félre, az frissebb. Másnak nem kell búzaélesztő?

krulis Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6371

Remélem ezután nem lesz savanyodás, az ember nem is gondolná, hogy ilyenek okozhatják mint pl a kefír, pedig elképzelhető... Nehéz átszokni a hiszem, ha látom szemléletről.  Azt már írtam nemrég, hogy a malátalisztben is hemzseg a lactobacilus vagy hogy mondják/írják, de ha jól emlékszem arra válaszoltál is, hogy máshol főzöl, mint ahol darálsz. Bár én viszonylag kis helyen darálok és főzök, eddig nem volt baj de mióta megtudtam igyekszem előző nap darálni.

 

Árpát még nem forraltam, csak árpapelyhet. Azt elvileg nem kell forralni, bár a brouwland-en azt írják, hogy jót tesz neki. Néha forralom, néha elfelejtem, amikor forralom annyira nem vészes, de kevergetni kellett sűrűn.

 

Gyömbér: nem marad a 10 perces forralás után csípős, legalább is kétszer csináltam eddig és nem volt gond. Viszont a héten beszabadultam egy angol élelmiszer boltba, hoztam gyömbér sört is. Az csípet rendesen, bár a sörhöz nem volt sok köze, csak nevében volt sör, a hozzávalók közt nem találtam ráutaló nyomot.

 

 

Előzmény: KRISZ2007. (6369)
krulis Creative Commons License 2011.04.10 0 0 6370

igen, a méz mehet a cukor helyett

Előzmény: barbon1 (6368)
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6369

Az a gyömbér amit csak a vége előtt 10perccel tettél bele, attól nem marad nagyon csípős a sörlé? Sajnos nem tudom már mit ajánlanak, de elég sokáig kell forralni, hogy csak a gyömbér kellemes íze érződjön. (vagy mi) Már gondoltam, hogy csinálok egyet, csak most fel kell szaporítanom a készletemet.

Ma főztem. Barnát. Talán kicsit sötétebb egy hagyományos barnától, de nem fekete. 4kg pils, 1kg árpa, 0,5kg light pörkölt árpa, 15dkg cukorból light karamell.

Próbáltátok már forralni az árpát, és a pörkölt árpát a bekeverés előtt? 80-90°C környékén olyan brutálisan elkezd leégni, hogy hiába kevertem, mint a propeller, le kellett vennem a tűzről. A kihozatalon meg nem nagyon javított. :( Legközelebb kihagyom ezt az élményt.

Mindent hypoztam. Tettem kotyogót a hordóra. Eltüntettem a kefírt még a környékéről is. Még mondok egy imát is. :)

Előzmény: krulis (6365)
barbon1 Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6368

Megnyugtattál.Köszi.Akkor úgy sejtem,hogy a konzervhez hozzáadandó cukrot is mellőzni kell,gondolom ezt a méz pótolja?

Előzmény: krulis (6367)
krulis Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6367

Szerintem a komlót és a 3 kiló pilseni malátát nyugodtan kiválhatod valami világos konzervvel.

Előzmény: barbon1 (6366)
barbon1 Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6366

Meglátásod szerint ezt a receptet át lehetne ültetni konzerves verzióra,ugyanis én is rég szemezek a mézes sörrel,de én csak a lustább módszerrel akarnám megcsinálni? A sima mézes pedig mások által nem egy nagy cucc ezért gondoltam,hogy egy pilseni malátasűrítménnyel összehozni valahogy.

Előzmény: krulis (6365)
krulis Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6365

Próbáld ki a gyömbéres-mézest! 20 literhez:

 

3 kiló pilseni

1 kiló méz

 

komló: kevés keserű

 

reszelj le negyed kiló gyömbért

 

30 perccel a forralás vége előtt tedd bele a gyömbér 3/4-ét + 2 citrom leve

10 perccel a forralás vége előtt maradék gyömbér + 2 citrom reszelt héja

 

A mézt a forraláskor kell beletenni, tehát elég akkor amikor kettéveszed a sörlevet.

Előzmény: WriE01 (6364)
WriE01 Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6364

Hahaa, én már a 2.-án palackozott sörömet se tudom csak nézegetni :)

Az előző olyan kevés lett, hogy azzal nagyon spórolok. Az új pedig igazán érdekes ízeket produkál.

Valószínű azért, mert csak aroma komlóval készült. Nem tudom elmondani, mit érzek, de boltiban ilyet még nem tapasztaltam. Nagyon kiváncsi vagyok, hogy egy hónap múlva mit változik. Persze ez már csak jobb lehet.

 

Legközelebb szeretnék egy nagyon könnyű nyári sört az asszonykámnak. Olyan 2-3%os citromos jellegűt. Valahogy úgy képzelem, hogy csinálok egy klassz világosat, amit a komlózásnál kettészedek, és az egyiket saját izlésnek megfelelően, a másikat az előbbiek szerint csinálnám.

 

Ha esetleg van javaslatotok ez ügyben szívesen veszem.

Előzmény: Dobic74 (6363)
Dobic74 Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6363

Megkóstoltam ,mert a kényszer nagyúr a világos sörömet amit 27-én palackoztam,mitne mondjak jó íze volt de a végén éreztem enyhe sós ízt lehet a herbáriás komló:)

per/sanchez Creative Commons License 2011.04.09 0 0 6362
KRISZ2007. Creative Commons License 2011.04.08 0 0 6361

Ha BP. környéki vagy akkor nem kell rendelni, oda is mehetsz érte. Ha Esztergom környéki vagy, akkor én segítek. :) Hol is lax?

Neki kell állni, és kész! Ha igazán akarod, nincs akadály! Segítséget meg többet kapsz, mint kellene! :)

Előzmény: frend (6360)
frend Creative Commons License 2011.04.08 0 0 6360

Még is csak saját készítés!Deazt is megírom,hogy nem merek rendelni neten a vámosok miatt.

Előzmény: frend (6359)
frend Creative Commons License 2011.04.08 0 0 6359

Az igazat megvallva egyszer kevertem /nem főztem/konzeveset,nagyon ízlett!

Előzmény: KRISZ2007. (6356)
frend Creative Commons License 2011.04.08 0 0 6358

Legalábbis ezt olvastam v.hol.

Előzmény: frend (6357)
frend Creative Commons License 2011.04.08 0 0 6357

Ezt most komolyan gondoltam.

 

Előzmény: KRISZ2007. (6354)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!