Keresés

Részletes keresés

3x Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6437
jussék ? jutik ? maradik ?
Előzmény: scasc (6434)
hive Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6436
Isten ments, csak helyükre kéne tenni a dolgokat. És mindez szerintem 1-2 oldalon megoldható. Nehogymár ettől legyenek túlterheltek.
Előzmény: scasc (6434)
hive Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6435

Mivel az igen népszerű összeesküvés-elméletek szerint ezt az egész finnugor rokonságot először a Habsburgok, aztán meg a Szovjetunió oktrojálta ránk (hogy megfosszanak minket "dicső múltunktól"), tán nem ártana tisztázni, hogy ez azért nem egészen így volt.

 

Előzmény: rumci (6433)
scasc Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6434
Feltétlen fontos volna a magyar nyelv oktatásában az iskolákban az elmélet levezetésének a vázlata. A fizikában is bemutatják a heliocentrikus világkép alapjait, a matematikában is levezetik a deriválás formuláit. Persze, nem olyan mélységben, mint az egyetemen, hisz több van amögött a derivációs forumla mögött (Hilbert-terek, és miegymás, meg a folytonosságnak is vannak bizonyos filigrán" részletei), de levezetik. Bemutatják.

És a történeti-összehasonlító nyelvészet sem olyan bonyolult, alapjaiban. Még kisiskolásként mondták el nekem is, már akkor tudtam, hogy hal~kala, fa~puu, és azt is, hogy hogyan, miért függenek össze :-)

Ki szabja meg a tantervet? Kinek az indítványára változtathatik? Csak az OK-miniszter hatásköre? Vagy van valamiféle konferencia?

Mindenesetre most már évtizedek óta hiány a tantervben az a "száraz kijelentő mondat". Az utóbbi években azonban a sajtó szabadságával és a maszek kiadók segítségével valóban új kihívást jelentenek az "alternatív" elméletek.

Érdekes, amire felhívtad a figyelmet, t.i. a mondák. — mindamellett én őket jónak és fontosnak tartom az irodalom terén, de erre az aspektusára nem is gondoltam. De nehogy (!!!) valakinek úgy jussék eszébe orvosolni a dolgot, hogy nem a történeti nyelvészetet veszi be a tantervbe, hanem a mondákat törli!
rumci Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6433
Magyarázat, bizonyítás feltétlen. De az nem a tudománytörténetben keresendő.
Előzmény: hive (6432)
hive Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6432

Általánosságban véve teljesen egyetértek ezzel, de a konkrét esetben nem.

Olyan szinten terjednek az alternatív elméletek, hogy néhány mondatot mindenképpen megérne a magyarázat.

Előzmény: rumci (6431)
rumci Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6431
Általában nem az a jellemző (és ezt meg tudom érteni), hogy tudománytörténetet tanítanának az iskolákban, inkább letranszformált tudományt. Ha tudománytörténeti anekdotákba veszne az iskola, azt hiszem, még kevésbé lenne hatékony.
Előzmény: hive (6427)
Yogi Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6430
Szerintem alapszinten nem olyan nehéz azt felfogni. Pláne ha érdekesen, izgalmasan tálalják. Mindenesetre nem kéne hozzá több gondolkodás, mint az alternatív elméletek elfogadásához.
Előzmény: Onogur (6428)
hive Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6429

Szerintem az oktatásban is sokkal hangsúlyosabban vannak jelen azok a dolgok, amik az alternatívok malmára hajtják a vizet. Alsóban rengeteg olvasmány alapul a mondakörön (Hunor-Magor, csodaszarvas-legenda, stb.), általában kötelező olvasmány a Magyar mondák. A nyelv eredetéről pedig egy árva szó sem esik sehol azon kívül, hogy finnugor. Az egyik megközelítésről egy csomó közvetlen élménye van a gyerekeknek, a másikról egy száraz kijelentőmondat. Az utóbbin esélyük sincs elgondolkodni, pedig némi tárgyi ismeret begyűjtése után valóban igen logikus. Csak éppen ez a tárgyi ismeret az alapoktatásban sose jut el hozzájuk.

Előzmény: Onogur (6428)
Onogur Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6428
Biztos, hogy javítana a helyzeten, de alapvetően nem ez a probléma.

Könnyebb egy hihetőnek tűnő dolgot gondolkodás nélkül elfogadni, főleg, ha szépen van körítve, mint esetleg először nem olyan érdekesnek tűnő dolgot agyunk erőteljes használata árán felfogni, megérteni.

S ez nemcsak a finnugor elméletre vonatkozik, hanem minden tudományterületre.

Sőt a politikai maszlagot is így lehet bevenni, de ez már súrolja az off-ot.
Előzmény: hive (6427)
hive Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6427
Már egy jó ideje azon morfondírozom, hogy vajon az iskolában miért nem tanítják a finnugor elmélet kialakulásának a történetét. Emlékeim szerint csak kinyilatkoztatásként kaptuk meg (és a gyerekeim szerint ez ma is így van), hogy a magyar finnugor nyelv és punktum. Ha nagyvonalakban azt is megmagyaráznák, hogy kik és mi módon jöttek rá erre, talán nem lenne ekkora "kereslet" az alternatív elméletekre.
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6426

Dehogy akarok ilyesmit. Elnézést kérek és köszönöm a 6411-es választ.

Előzmény: nyelvmodi-6 (6423)
pygmea Creative Commons License 2008.09.22 0 0 6424
Halihó!
Jelent valamit az "ipacs" szó? Két - egymást nem ismerő - ismerősömnek is ez a neve, és bár korábban ritka névnek gondoltam, most feltűnt, hogy vannak néhányan. Tehát lehet, hogy egy jelentéssel bíró szó volt?
nyelvmodi-6 Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6423
Kérdésedre a tudományos alapon adható választ a 6411 hsz-ben megkaptad. Innentől kezdve ezt a szálat a Magyarulez-ben ragozni offtopik. Többek között erre van rendszeresítve az Alternatív elméletek topikcsoport.

Másrészt a hozzászólásaid rossz értelemben véve provokatívak.

Mindkettő moderátori intézkedést vonhat maga után, ha itt folytatod.
Előzmény: Kívánchi (6422)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6422

"Ha te külön ezért regisztrálsz egy új nicket, majd mind a hat hozzászólásod teljes súlyával kétségbevonsz egy kábé kétszáz éve bizonyított tényt, miközben nemhogy a nyelvtörténethez nem értesz, de még egy mai magyar mondatot sem vagy képes értelmezni, akkor ne csodálkozz, ha itt nem vesznek komolyan."

 

Nem ezért hoztam létre, nyugodj meg.

A Föld laposságának gondolata több ezer éves volt, amikor megdöntötték.

Valóban nem értek, azért kérdezek, különben állítanék.

Nagyon pontosan értelmeztem, még a sorok közti dolgokat is.


Előzmény: Yogi (6420)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6421

Jó! Abbahagyom a kötözködést. Elnézést kérek. Majd az idő eldönti az elméletek sorsát...

 

Erre valóban nem kaptam választ:

 

Van egy szó, ami két vagy több nyelvben előfordul. Hogyan állapítható meg a forrásnyelv?

 

Ha a két nyelv saját képére formázta, kb 1500-2000 év alatt, van rá korrekt mód hogy ezt megállapítsák?

 

Előzmény: Yogi (6420)
Yogi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6420
Habár a topicleírásba hogy nincs benne, hogy csak finnugoristáknak
Egész pontosan ez olvasható a Magyarulez alcímében:
„Simonyi Zsigmond, Gombocz Zoltán, Pais Dezső, Antal László, Papp Ferenc nyomdokain”

nem hiszek és soha nem is hittem a funnugor eszmében
A finnugor nyelvrokonság nem eszme.

Egy eszmét bárhol meg lehet kérdőjelezni, nem csak az alternatívban, és természetesen ilyenkor a kérdőjelek automatikusan provokációt jelenthetnek.
Ha te külön ezért regisztrálsz egy új nicket, majd mind a hat hozzászólásod teljes súlyával kétségbevonsz egy kábé kétszáz éve bizonyított tényt, miközben nemhogy a nyelvtörténethez nem értesz, de még egy mai magyar mondatot sem vagy képes értelmezni, akkor ne csodálkozz, ha itt nem vesznek komolyan.

A visszakérdezések, maradjunk a logika terén, a hiányos válaszokból következtek.
Teljes választ kaptál a kérdésedre. Az értelmezés hiányosságait ne a mi szemünkre vesd.
Előzmény: Kívánchi (6419)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6419

Kedves Kis Ádám!

 

Habár a topicleírásba hogy nincs benne, hogy csak finnugoristáknak,

tisztelettel elfogadom az itteni dolgokat:

de nem hiszek és soha nem is hittem a funnugor eszmében, pedig már idős vagyok.

 

Úgy gondolom a topic témáján és a jóízlés keretein belül maradtam a kérdésemmel.

 

Egy eszmét bárhol meg lehet kérdőjelezni, nem csak az alternatívban, és természetesen ilyenkor a kérdőjelek automatikusan provokációt jelenthetnek.

 

A visszakérdezések, maradjunk a logika terén, a hiányos válaszokból következtek.

 

A tudomány pedig szintén változik.

 

Egy pár kérdésemre nem kaptam választ. Vagy az a válasz hogy ne provokálj?

Remélem nem.

Előzmény: Kis Ádám (6418)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6418

Kedves Kivánchi!

 

Írod

 

"vagy ősi finnugor örökség : Ez mintha túlhaladott lenne. De legyen..."

 

A finnugor örökséget kétségbe vonni az Alternatívban szokás, itt nem. Itt ez értelemszerű kiindulási alap. Ráadásul, bár úgy teszel, mintha nem akarnád érteni, a belső eredet éppen ezt jelenti, nem pedig a lelkedet.

 

Ne haragudj, de a vitamodorod (mások szavainak álnaiv kiforgatása) provokátorszagot áraszt.

 

Ha tévednék, légy szíves elfelejteni az olyan emocionális megközelítéseket, mint a hit a belső és a magyar összekapcsolása, mert ezek bár szép eszmék, de semmi közük a tudományhoz.

 

Itt meg próbálunk tudományos alapon maradni.

Előzmény: Kívánchi (6412)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6417

Cak hogy pontosítsam:

 

Kis Ádámtól:

 

Szavaink eredetét első lépésben két részre iszthatjuk: vagy ősi finnugor örökség, vagy későbbi kölcsönzés valamely más nyelvből. A hisz szóval kapcsolatban az ezzel foglalkozó tudósok egyiket sem tudják kimutatni, illetve bizonyítékokkal alátámasztani.  Nem találnak idegen nyelvi forrást, ugyanakkor a belső eredettel kapcsolatban kétségeik vannak, mert a szó régi előfordulásai nem úgy viselkednek, ahogyan a hasonlók szoktak.

Előzmény: Yogi (6415)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6416
Aha, te írtad...:))))
Előzmény: Yogi (6415)
Yogi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6415
Az érdekes, mert ott nincs ilyen.
Előzmény: Kívánchi (6414)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6414

Az előző hozzászólásból...

Előzmény: Yogi (6413)
Yogi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6413
nem belső eredet?
A hisz, hit nem magyarul viselkedik?

Kíváncsivá tettél: ezeket kitől hallottad, vagy hol olvastad?
Előzmény: Kívánchi (6412)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6412

vagy ősi finnugor örökség : Ez mintha túlhaladott lenne. De legyen...

vagy későbbi kölcsönzés valamely más nyelvből. Ez rendben is van.

 

nem belső eredet?

A hisz, hit nem magyarul viselkedik?

Megkérdezhetem hogy hogyan kell viselkedni egy izig-vérig magyar szónak, (példával), amit nem tud a háromtagú hisz szó?

 

Van egy szó ami két nyelvben előfordul. Hogyan állapítható meg a forrásnyelv?

Rábökünk? Feldobunk egy érmét?

Ha a két nyelv saját képére formázta, kb 1500-2000 év alatt, van rá korrekt mód hogy ezt megállapítsák?

 

Előzmény: Kis Ádám (6411)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6411

Miből vontad le ezt a következtetést?

 

Szavaink eredetét első lépésben két részre iszthatjuk: vagy ősi finnugor örökség, vagy későbbi kölcsönzés valamely más nyelvből. A hisz szóval kapcsolatban az ezzel foglalkozó tudósok egyiket sem tudják kimutatni, illetve bizonyítékokkal alátámasztani.  Nem találnak idegen nyelvi forrást, ugyanakkor a belső eredettel kapcsolatban kétségeik vannak, mert a szó régi előfordulásai nem úgy viselkednek, ahogyan a hasonlók szoktak.

 

Hogyan következik ebből, hogy nincs magyar nyelv?

Előzmény: Kívánchi (6409)
Yogi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6410
Azt nem értem mit keres ott a ismeretlen eredetű kifejezés?
Azt van hivatva jelölni, hogy a szó ismeretlen eredetű.
Előzmény: Kívánchi (6407)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6409

Nincs magyar nyelv?

Nem kötözködni akarok, csak ezt a következtetést vontam le.

 

Előzmény: Taira (6408)
Taira Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6408
"Csak magyar és csak az", úgy látszik, ilyen kategória nincs. :-)
Előzmény: Kívánchi (6407)
Kívánchi Creative Commons License 2008.09.21 0 0 6407

Értem. Köszönöm.

Azt nem értem mit keres ott a ismeretlen eredetű kifejezés?

 

Előzmény: Taira (6406)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!