Keresés

Részletes keresés

dezsoKE Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15475

Nagyjából az egyébként. Kivéve, hogy a szó helyesen jutsu, nem pedig jitsu.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15474)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15474

Nyilván senkinek semmit nem akartam elmagyarázni, de azért néha nem olyan rossz azzal szembesülni, hogy kívülről milyennek látják azt a rendszert, amit az adott ember már jó sok ideje művel.

 

Aztán vannak dolgok, amin nem is érdemes vitázni, pl. azon, hogy a kendó egy erősen egyszerűsített kenjitsu,

annak minden előnyével és hátrányával.

Előzmény: dezsoKE (15473)
dezsoKE Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15473

Köszönöm, hogy elmagyaráztad, mi is a kendo. Továbbítom a kendószövetségnek... :-S

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15470)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15472

"A bronzért vívott küzdelemben 8/7 arányban lecsúsztam a dobogóról..."

 

Ilyenkor vakarja a fejét az ember: Milyen 8 meg 7 pont, amikor 5 pontig mentek korábban a küzdelmek?

Persze egy kis nyomozással választ lehet kapni a miértekre ;-))

 

"Az egész napos versenyen a résztvevők szablyavívásban mérték össze tudásukat polifoam szablyákkal. Védősisak és nőknél mellvédő használata kötelező volt. A párbaj 10 pontig tartott, vagy 2 perc tiszta küzdelmi idő lejártával beállt a végeredmény. A csoportmérkőzések után a gyereknél és hölgyeknél helyosztó, míg a férfiaknál egyenes kieséses rendszer döntött a helyezésekről."
 
Forrás: 

https://korkep.sk/cikkek/mindennapjaink/2024/02/22/sikeres-volt-az-idei-balassi-kupa-baranta-szablyavivo-verseny-pozsonyban-kepekkel-videoval/
 

Ui.:

Szóval, egy újabb változat került kipróbálásra.

A küzdelmi idő korlátozásával, a minősítő csoportkör utáni egyenes kieséssel egyre jobban hasonlít az egész

az olimpiai vívás lebonyolítási rendszerére.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15471)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15471

Milán beszámolója (FB):

 

"[...] Mihály Kristó, felnőtt kategóriában szépen haladt előre. A technikája abszolút versenyképes... de hát van aki hosszabb kezű, aki fiatalabb, aki többet edz (saját bevallása szerint is??) nem tudom pontosan hol végzett, de szégyenkeznie nem kellett, az biztos.

 

Ákos Nagy, jártas a kendoban, a szablyában, adottságai, képességei, tudása alapján biztos voltam benne, h ő nyeri a tornát. Talán így is lett volna...

 

Milan Gyulanszky,
Ákossal együtt, fejenként 7 győzelem, 1 vereséggel, az első 8 közé kerültünk, amikor összesorsoltak minket. Itt már egyenes kiesés döntött. Vagy ő vagy én megy tovább az első 4-be. Ez a tény mindkettőnket elég rosszul érintett.
Ákos az az ember, akitől az itthoni edzéseken 10-ből 7-szer kikapok.

 
Mielőtt 'egymásnak estünk' úgy éreztem, h meg kell kérnem, h NE hagyja magát legyőzni...
...én jutottam tovább. És bár váltig állította, h hajtott a győzelemre, valahogy még most sem vagyok biztos benne. De ez már nem fog kiderülni...
 
A bronzért vívott küzdelemben 8/7 arányban lecsúsztam a dobogóról, azzal a bizonyos 1 ponttal, amivel 2023-ban felkerültem rá. Néha csak 1 ponton múlnak dolgok.

 

De amiért jöttünk, azt most is megkaptuk.
Sok jó emberrel találkoztunk, sok jó küzdelemben vettünk részt... egy újabb jó történetben szerepeltünk."

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15463)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15470

Akkor némi terminológiai pontosítás.

 

* az "igazi" kendó = kenjitsu = HEMA;

* a "szép" kendó ~= klasszikus európai vívás és annak bemutató rendezvényei, a vívóakadémiák;

* versenykendó ~= olimpiai vívás.

 

A kendó -- főleg a "szép" kendó -- azért nem hasonlítható a HEMA-hoz ("az eredeti(hez leginkább hasonló) fegyverekkel az eredeti - nem mindig, de gyakran halálos - technikákat, a használatuk módszereit és az ehhez tartozó taktikai és stratégiai repertoárt gyakorolja"), mert számos eltérést látunk:

 

* a kendót nem érdekli az eredeti fegyverek tömege, súlypontja, egy sinai durván nem hasonlít még

   katana-féderre sem;

* a támadási felület jelentős redukálása (persze érthető, hogy miért);

* egy csomó kenjitsus állás, technika elvetése;

* a hárítások erősen másodlagos szerepe;

* stb. stb.

Előzmény: Annatar (15469)
Annatar Creative Commons License 2024.02.29 0 0 15469

Szerintem az "igazi kendo" és a vívóakadémia között nem jó a párhuzam, ez inkább az az ellentét, ami a történelmi vívás és az olimpiai vívás között van. Az előbbi elvileg arra törekszik, hogy az eredeti(hez leginkább hasonló) fegyverekkel az eredeti - nem mindig, de gyakran halálos - technikákat, a használatuk módszereit és az ehhez tartozó taktikai és stratégiai repertoárt gyakorolja, és ehhez a versenyek egy jó lépcsőt és kiegészítést, gyakorlási lehetőséget adnak - a maguk korlátaival. Míg az olimpiai vívás, ami szintén azonos történelmi gyökerekből indul, mindent annak rendel alá, hogy a versenyen az adott szabályok szerint győzzön. 

A kendonál is ezt látom a versenygyőztesek vs mesterek hozzáállásában. Mást keresnek, másra fókuszálnak, így más is lesz az eredmény. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15468)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15468

DezsőKE: "A versenyeredmény és a kendo minősége nem függ össze szorosan."

 

UvL:

"A XIX. sz. európai versenyvívásban is volt egy olyan időszak, amikor külön rendeztek vívóakadémiákat (a vívás esztétikai szépségét bemutató rendezvényeket, ahol a támadások és a hárítások tökéletességét értékelték (pontozták)), illetve találatra menő versenyeket. Egy idő után a vívóakadémiák eltűntek...

 

Értem én, hogy a közösség kollektív képzeletében létezhet egy elképzelés a szép kendóról, de amikor ezt az elképzelést reális körülmények között tesztelik (napjainkban: versenyeken), akkor általában a hatékony kendó győz."

 

Dezső:

"Aha. Én almáról írok, te szőlőről. Csomószor átrágtuk. Legyen neked igazad!"

 

UvL:

"Szó sincs róla, pont arról írok, hogy ezt a koncepciót -- szép, elegáns vívás -- az európai vívás is jól ismerte, a XIX. sz. utolsó 2 évtizedében, meg a XX. sz. elején is rendszeresen tartottak ilyen bemutatókat ("alma"). Tehát a mai kendóban van "alma" és "szőlő", a mai európai vívásban szinte csak "szőlő" van.

 

És külső szemlélőként pontosan látom, hogy edzésen hiába preferáljátok az "almát", versenyen valahogy a többség "szőlőkedvelővé" válik. Konkrét példa: a szép kendóban nem illik elkapni a fejed a fejvágás elől, versenyen meg gondolkodás nélkül megteszi a kendós. 

 

Továbbá azt is simán elfogadom, hogy a kendósok egy részét egyáltalán nem érdekli a "szőlő", ők az "almára" koncentrálnak."

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166480946&t=9004447

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15467)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15467

Maradjon meg itt is.

 

Tigristomi:

"kb. 10 év után aki csinál vmi HM/KS, az fejlődik-e még, vagy csinálja még, de igazából csak lassan megy lefele arról

 a szintről, amit anno fiatalon elért."

 

Simán lehet csinálni.

Jómagam már 15 éve vívok és per pillanat olyan 10 évet látok magam előtt. Kb. ennyivel idősebb a legidősebb vívópartnerünk, de volt már 76 éves tagunk is, aki egy időben még rendszeresen eljárt vívni.

 

Ahogy írtad, két ellentétes folyamat zajlik: a tapasztalat gyűjtése, feldolgozása, rendszerezése, felhasználása az asszók során, meg a fiatalkori paraméterek fokozatos csökkenése. Most úgy látom, hogy egy 12-14 éves valahol 30 és 40 év között éri el az optimumot (Szilágyi Áron 34 éves és még simán benne van egy újabb olimpiai érem). Egészen különleges esetben ez kitolható ~50-ig: Gerevich Aladár még ilyen idősen verte a fiatal magyar top vívókat, 45 évesen még világbajnokságot tudott nyerni egyéniben. 

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166480466&t=9004447

__________________________

 

A kedvenc példám az összjapán kendóbajnokság adatainak elemzése:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131753831&t=9004447

 

Röviden: "Szóval az induló összes 7. danos kiesett! Még a döntő közelébe sem jutott. Well?"

(4 év -- 2005-2008 -- adatai alapján.)

 

Tegnap gyorsan átpörgettem a friss táblázatokat, ott is bőven találunk olyat, hogy egy alacsonyabb fokozattal rendelkező kendós simán legyőz egy magasabb fokozatút. Szóval, egy komolyabb versenyen nem igazán számít a fokozat.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15466

A SPOTI volt épülete a Timót utcában található (Külső-Ferencváros).

 

* Még egy régi, 1947-es Filmhíradóban is megjelenik (Tanoncotthon épül a Timót utcában),

   van ott minden: Rákosi Mátyás pajtás, ifjúmunkások stb.

 

* Az épület részletes leírása:

   https://www.ferencvaros.hu/wp-content/uploads/2020/08/225_18_M02-1.pdf

 

"épült: 1897-ben, a Báró Laudon vártüzérségi laktanya legénységi szállásaként

 

 

1916-tól 1931-ig kisegítő hadikórház és hadirokkant utógondozó

1920-tól Magyar Királyi Toldi Miklós Vívómester- és Sporttisztképző Iskola

1932-től Toldi Miklós Honvéd Sporttanár- és Vívómesterképző Intézet

1936-ban itt készül az olimpiára az öttusa- és úszóválogatott

1941-től Toldi Miklós Honvéd Központi Testnevelési Intézet a világháború alatt újból tüzérlaktanya

1944-ben a közeli rendező-pályaudvar miatt súlyos bombatalálat éri, kifosztják

1947-től a Tanonc és Ifjúmunkás Otthonok Országos Szövetségének kezelésében

             (2 lakószobával, 22 lakóval kezd) 1948-tól „Rákosi Mátyás Ifjúmunkásváros”

1952-től a Munkaerőtartalékok Hivatala 2. sz. Ipari Tanuló Intézete

1962-től Bordás András Ipari Tanuló Intézet és diákotthon

1993-tól Szily Kálmán Műszaki Középiskola és Kollégium

2015-től a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum tagintézménye, Szily Kálmán Műszaki Szakközépiskola,

             Szakiskola és Kollégium"

 

A legvégén van az egészről egy jó légi felvétel.

A srácok 2022-es fényképe a sportpálya felől készült.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15465)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15465

"Érdekes látni a váltás a FB-oldaluk arculatában is ;-)

 Majd beteszem a két borítóképüket, érdekes a kontraszt."

 

 

Mostani.

A kicsi kép különösen érdekes: a srácok meglátogatták a bécsi Klingenspiel vívóiskolát. Ott készült a kép.

Van erről egy külön bejegyzés és számos kép.

 

 

Korábbi ;-)

 

2022. aug. 13-i bejegyzés:

"Egy úton haladunk előre lépésben, mert ismerjük hogy kik voltak azok akik nekünk kijárták az ösvényt és mert tudjuk, azoknak vágjuk az utat akik majd minket követnek! A szív ezt diktálja! Magyar Szablyavívó Iskola #mestervizsga Magyar Királyi "Toldi Miklós" Honvéd és Sporttanár- és Vívómesterképző intézet épülete előtt tisztelegtünk!"

 

Well... hogy változnak az idők...

A kép a SPOTI volt épülete előtt készült, a fekete plasztronos srác jobb térde mögül kivillan az emléktábla.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15462)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15464

Kimondottan sajnálom, hogy eddig az OBSZ részéről nem jelent meg egy részletesebb tájékoztató a versenyről.

Innen-onnan kell összemazsolázni az adatokat, ami alapvetően egy szórakoztató feladat, de egyszerűbb lenne, ha volna egy központi beszámoló (felnőtt férfiak létszáma, csoportok felsorolása, ha voltak szabályváltozások, a kiesési szakasz táblázata stb.).

 

Pl. Milán bejegyzésből lehetett megtudni a férfiak létszámát: 42 fő.

 

A nagyon rövid OBSZ bejegyzés ugyan megemlítette, hogy 3 külsős csapat vett részt a versenyen, de arra már nem tért ki, hogy ki, hány fő stb. Csak a fényképek és videók alapján lehetett rekonstruálni.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.28 0 0 15463

 

Gyulánszki Milán (FB): "Öskü - 42-ből az első 7"

 

Öskü (baranta-speak) = felnőtt férfi.

Milán 4. lett, tavaly Erdélyben 3. volt. A 6. helyezett is ismerő, vele korábban egy csoportkörben vívtam.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15462)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15462

"Nem is nagyon tobzódtak külsősök eddig, nem?"

 

Tobzódni, nem tobzódtak, de mindig is voltak.

Pl. a 2018-as Zrínyi Kupán volt 1-2 ember Sch.... csapatából.

 

A mostani Balassin meg 3 külsős csapat képviseltette magát:

 

* Szablya Iskolája (3 fő);

* Déli Szablyások (Baja), gyakorlatilag a Bajvívó Magyarok tagiskolája (5+ fő);

* egy itteni kenjutsus (kimondottan érdekes volt észrevenni őt a képeken).

 

"Biztos van köze az MSZVI-től HEMA irányba váltó felvidéki srácoknak, akik a barantásokkal is együttműködnek."

 

Innentől kezdve az egyszerűség kedvéért csak komáromi vívóknak fogom hívni őket.

Érdekes látni a váltás a FB-oldaluk arculatában is ;-)

Majd beteszem a két borítóképüket, érdekes a kontraszt.

 

Egyébként furcsa, hogy pont ők nem mentek el erre a pozsonyi versenyre.

Kíváncsi vagyok arra, hogy vajon miért?

Előzmény: Szebényi Tibor (15460)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15461

"Most miért, én írtam az utolsó előttit."

 

Amit írtam:

"Hát erre nem számítottam... Kellemesen megleptél!

 Arra tippeltem, hogy pár óráig még hagyom a kérdést lebegni, aztán jól "elbeszélgetek" önmagammal :-DD"

 

Ez egyáltalán nem kritika volt. Pont ellenkezőleg!

Kimondottan értékelem, amikor ide írsz. Te írtad az itteni hozzászólások ~9%-t.

 

"Volt már, hogy sokkal hosszabban beszélgettél magaddal. :)"

 Bizony volt és szinte biztos, hogy lesz ilyen. Időnként már szinte "normálisnak" tűnik...

Előzmény: Szebényi Tibor (15460)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2024.02.27 0 1 15460

Most miért, én írtam az utolsó előttit. Volt már, hogy sokkal hosszabban beszélgettél magaddal. :) 

 

Nem is nagyon tobzódtak külsősök eddig, nem? Most viszont mintha valami változna. Regenyei szablyák meg Pbt fejvéd a nyeremény, külsősöket hívnak - a Georgikon Szablya Kört is meghívták, csak nekem nem volt jó az időpont - örvendetes! Biztos van köze az MSZVI-től HEMA irányba váltó felvidéki srácoknak, akik a barantásokkal is együttműködnek.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15455)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15459

Csabán kívül ezen a képen (1997) csak egy embert tudok biztosan felismerni: László András, csíkos pólóban, farmer dzsekiben, ő az egyetlen szemüveges. Most meglepett, hogy milyen kevés fénykép van róla a neten.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15450)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15458

Hidasi Gergelyről itt lehet olvasni pár dolgot:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165313321&t=9221230

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15457)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15457

"Elég sokan elmondhatjuk magunkról, hogy voltunk Hidán tanítványok. ;)"

 

Nagyon áttételesen, de igen.

Hidán -> Ősi Tűz (kiválás) -> Szablya Iskolája (kiválás) -> Lennert András.

 

Ő biztosan nincs az 1997-es képen, a Szablya Iskolájában is valami sokadik generációhoz tartozik.

Előzmény: Szebényi Tibor (15454)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15456

Akkor lássuk a dobogósok nevét (XVII. Balassi Kupa), felnőtt férfi kategória:

 

"Öskü kategória eredményei:

 

1. Lennert András Áron, A Szablya Iskolája
2. Szilágyi Péter Kolos, Budafokos Baranta
3. Füstös Zoltán, Királyi Sólymok Buda Baranta"

 

Forrás: Szablya Iskolája (FB)

 

 

A Szablya Iskolája tagjai a pozsonyi versenyen (2024).

 

"Csapatunk a versenyen:

 Tóth Attila - Lennert András Áron - Hidasi Gergely - Tichy-Rács Alex István" (dettó, FB)

 

Attila kezében az I. helyért járó kupa, a győztes András lelkesen vigyorog (abszolút érthetően),

a csapatkapitány kezében a Balassi Kupa vándorserlege, erre vésik fel a győztesek nevét,

Alex kezében pedig a mostani győztes trófeája, egy Regenyei vívószablya.

 

Ui.:

Érdekes módon kint volt a Regenyei Armoury apróbb molinója, ő egy szablyával szponzorálta az eseményt.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15455)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.27 0 0 15455

Hát erre nem számítottam... Kellemesen megleptél!

Arra tippeltem, hogy pár óráig még hagyom a kérdést lebegni, aztán jól "elbeszélgetek" önmagammal :-DD

 

Nagyon jó irányban tapogatóztál.

 

A srác vívótörténelmet írt, legjobb tudásom szerint külsős vívó meg soha nem nyerte meg a barantás Balassi Kupát.

Tudunk olyanról, amikor külsős -- konkrétan Sch.... -- nyerte a Zrínyi Kupa egyik versenyszámát (két szablyás vívást),

de Balassi Kupát eddig csak barantás nyert, általában félprofi barantás, volt, aki többször is. 

Előzmény: Szebényi Tibor (15454)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2024.02.27 0 1 15454

Nem ismerem a neveket, a győztes Szablya Iskolája-tag Hidán tanítvány volt? (több vigyorgó arcban is látok hasonlóságot :) )

 

Elég sokan elmondhatjuk magunkról, hogy voltunk Hidán tanítványok. ;)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15453)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.26 0 0 15453

Egy találós kérdés: Miként kapcsolódik a lenti fénykép ehhez?

(Az az a csoportkép, amin Hidán Csabát látjuk a "lovon" ;-))

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15452)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.26 0 0 15452

Február 17-én Pozsonyban volt a XVII. Balassi Kupa.

 

 

A dobogósok (Pozsony, 2024).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.26 0 0 15451

Durva az itteni pangás, ha éppen más elfoglaltsága van az embernek és halogatja, hogy Majd holnap írok...

És a holnapból lesz ~2 hét.

 

Pedig kimondottan sok érdekes dolog történt, történik IRL.

Újra beindult a heti 2 vívóedzés, meg a kellemes tavaszi futás stb.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.02.14 0 0 15450

 

"Most találtam, ez már régészeti lelet! :-DDD 

 1997. A vezér természetesen lovon:"

 

Idén január 29-én írta László András (az Aranyszablya Vívóiskola FB-oldalán).

 

Ui.:

"Lovon" Hidán Csaba.

Szebényi Tibor Creative Commons License 2024.01.23 0 1 15449

"És kezdem érteni és élvezni a konvenció teremtette körülményeket!"

Ezt kifejtenéd.

 

Nekem kifejezetten tetszik ez a támadás joga dolog, fel kell ismernem a pillanatot, amikor védekeznem kell. Ha jól csinálom, az együttes találatok száma drasztikusan csökken. Vagy pl. ha egy ütésem az ellen pengéjének erősére esik, elvesztem a támadás jogát, de az az ütés tényleg nem is lesz hatásos, ezért tud könnyen riposztozni.

Hozzáteszem, hogy nem érdekel az élsport, és megtehetem, hogy nem az eredményért vívok. Ha mindkét lámpa kigyullad, már nem is érdekel, hogy én vagy az ellenfelem kapja a pontot, az nekem együttes.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (15446)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.01.22 0 0 15448

Egy kellemes videó a koreai házaspártól, a szokásos bohóckodás nélkül.

 

Hide behind the shadow of the KATANA!

https://www.youtube.com/watch?v=T4i--0tSP24

 

TAKANASHI Takara, Hikita Shinkage-ryu.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.01.21 0 0 15447

"Létszámmal most egész jól állunk."

 

Ezzel nálunk sincs baj. Ezen a héten hatan voltunk.

Gyakorlatilag 2 vívópár van hely a teremben.

Előzmény: Szebényi Tibor (15444)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2024.01.20 0 0 15446

Ezen a héten csak 1 db edzésünk volt és januárban ez valószínűleg így is marad, sajnos.

De ahogy melegszik majd az idő, el lehet kezdeni a futást.

 

"És kezdem érteni és élvezni a konvenció teremtette körülményeket!"

Ezt kifejtenéd.

Előzmény: Szebényi Tibor (15444)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!