Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2022.03.12 0 0 45275

Teljesen tüskétlen? Van neve?

Előzmény: Gyula20 (45274)
Gyula20 Creative Commons License 2022.03.10 0 0 45274

Felsőzsolcán tudok adni oltóanyagot , sajnos technikai okok miatt küldeni nem tudom.

Előzmény: zakkwylde873 (45273)
zakkwylde873 Creative Commons License 2022.03.09 0 0 45273

Sziasztok!

Adott egy kb 8 eves jujuba fa, valoszinuleg az alap verzio, kb cseresznye nagysagu termessel, hatalmas tuskekkel.

Szeretnem megszuntetni a tusket a kertben mert gondot okoz, magat a jujubat viszont szeretnem megtartani, mivel viragzaskor az illatat es a gyumolcset is szeretem.

Arra gondoltam, hogy atoltanam egy tusketlen vagy kevesbe tuskes verziora, elvileg azt olvastam, hogy a lang nem tuskes, a tobbi fajtarol hianyosak az ismereteim.
Tudtok esetleg tusketlen fajtarol es hogy oltovesszot honnan lenne erdemes beszerezni?

 

Elore is koszonom az informaciokat.

 

 

CSIxy Creative Commons License 2022.03.06 0 0 45272

Annónaféle ez is. Napraforgószár illata van a gyümölcsének. Az annonacin ebben is megtalálható.

Előzmény: diospyros (45270)
diospyros Creative Commons License 2022.02.25 0 0 45271

VIRGINIANA alanyra oltott datolyaszilva kapható:

https://www.facebook.com/marketplace/item/1010334736563076

diospyros Creative Commons License 2022.02.25 0 0 45270

Új gyümölcs hódít Európában  Egyre keresettebb Európában a csirimojó gyümölcs. A kontinensen csak Spanyolországban termelt gyümölcsnek igen magas a vitamintartalma, valamint állítólag az íze is kellemes. Éves szinten közel 50 ezer tonna csirimojó gyümölcsöt termelnek a gazdák a Spanyolországhoz tartozó Granada és Malaga trópusi partvidékén. Ezzel a mennyiséggel az ibériai ország a világ legnagyobb termelője. Azonban hiába van jelen a gyümölcs évtizedek óta ezen a területen, eddig a gazdák inkább az avokádó és a mangó termesztésére fókuszáltak a kedvező jövedelmezőségük miatt. Azonban most változni látszik a trend – írja a FreshPlaza.com.

pintjano Creative Commons License 2022.02.21 0 0 45269

Kaptam  indián banán szabadgyökeres 2 tövet, és egy kinai datolya szintén szabadgyökeres

fákat... S még lotuszt is- ez nem nálam lett elültetve, de nekem kellene azt is "megmenteni".

 

Eddig minden másféle gyümölcsfát nemcsak illik, de "muszáj" visszavágni, ezekkel mi

a helyzet? Még nem vágtam vissza. Ősszel lett ültetve mind...

Érvényes az egyébként szokásos visszavágás fél- 2/3- ad?

S ezen felül szintén szabadgyökeres vadcitrommal mi a helyzet, metszést illetően?

Köszönetettel: PIntér János

papa 50 Creative Commons License 2022.02.11 0 0 45268

Üdv: Ali-bá! 

Sajnos Siófok nem szomszédos Debrecennel.i u

Előzmény: Ali-bá (45267)
Ali-bá Creative Commons License 2022.02.10 0 0 45267

Ha közel laksz Debrecenhez és érte tudsz jönni, adok. (De ez nem új, régi fajta.)

Előzmény: papa 50 (45266)
papa 50 Creative Commons License 2022.02.10 0 0 45266

Sárga cseresznye oltóágat keresek. 

Többféle oltóágat tudok adni cserébe. 

nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.26 0 0 45265

Hogy probléma-e vagy sem arról nem tudok/próbáltam.

Ha még nem fejlődött ki akkor kisebb a diószem maga is.

Mi így csináltuk ahogy leírtam. 

Amúgy úgy figyeltem a fejlettségét hogy a szél leverte diókra ráléptem és láttam beül hogy áll.

Viszont akár megpróbálhatod úgy is/túl éretlenül és tapasztalatot szerzel.

Előzmény: koffeinmentes sör (45264)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.25 0 0 45264

Köszönöm. A túl fiatal milyen szempontból probléma?

Előzmény: nyuggerfarhat88 (45263)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.25 0 0 45263

Ezt nem lehet kiszámítani az időjárás miatt.

Vannak nagy szelek és a hullott zöld dióból már következtethetsz a héj keménységére.

A túl fiatal sem jó.

Akkor jó ha már a dióbél kezdemények megvannak, de a héj még átszúrható.

A kerti csapnál szokott lenni 1 5l üveg benne a szurkált dióval amin naponta cseréltük a vizet kb 3 hétig. Ívó vízből lett kivezetve a kerti csap.

Utána üvegekbe raktuk és cukor sziruppal leöntöttük. Darabolt fahéjjal/szegfűszeggel főztük a szirupot.

Szalicil és száraz dunszt.

 

 

Előzmény: koffeinmentes sör (45262)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2022.01.24 0 0 45262

Mi a pontos recept? Júl végé nem kemény már a maghéj?

Előzmény: nyuggerfarhat88 (45252)
Belohin Creative Commons License 2022.01.21 0 0 45261

Ahol én láttam, már alig volt árbeli különbség. Méregdrága mindkettő.

Előzmény: marmande (45260)
marmande Creative Commons License 2022.01.20 0 0 45260

Tavaly rendeltem az alábbi cégtől pekándiót. Nagy csalódás volt, mert nemcsak külsőre hasonlít a hagyományos dióhoz, hanem ízre is. Akkor minek fizessek érte 3-szor annyit, mint a normál dióért? Mindegy, egyszer azért jó volt kipróbálni.

 

https://gymbeam.hu/pekandio-gymbeam.html

Előzmény: diospyros (45254)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.20 0 0 45259

Bocs, igazad volt nem a zöld dióra írták a vitamin bombát hanem a dióra.

Ma eszembe jutott a régi zöld diónk és utána néztem.

Küllemre egyik sem hasonlított arra amit én ettem.

Amúgy ezt/alant olvastam.

 

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/15291/a_dio_jotekony_hatasai

 

Előzmény: 55judit (45251)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.20 0 0 45258

Amúgy a sima diófák is lassan nőnek.

Jó időben kint van a locsoló tömlő és van hogy naponta öntözöm a fákat.

A bekerítetlen telken a fiatal fák köré a leányomnál  EKT rácsból hengert raktunk kb 1m-ig.

Aki fiatalabb próbálkozhat a pekán-al megéri még a termést. 

Nekünk idén 24.5 kg lett a sima dióból.

Viszont azt vettük észre mind 2 fa kisebb diót nevelt.

 

Előzmény: Gyula20 (45253)
diospyros Creative Commons License 2022.01.19 0 0 45257

"Talán tíz éve ültettem egy pekán diófát. Most már kb. 2 m-es."

hát igen, ez is a gond, rettenetesen lassan nő.

Bár ha sok vizet kap, 6 éves korára is megnőhet 2 m-re, egy másik ismerősnek ilyen.

Kb. 5 éves kor körül van egy "ugrás", ha kedvezőek a körülmények.

Lásd még paw-paw. Mindkettő hozza génjeiben az őserdei létet, hogy nem szabad kezdetben nagyot nőni, mert (normál, eredei környezetben) a mélyárnyékban elpusztulna.

Ez odáig fajul, hogy a kis tölgy csemetém (hasonló design) sem nő 1 cm-t se, pedig nincs árnyékban = megkapta a "startjelet", hogy nőjön, "versengjen" az életért...

A paw sem vesz tudomást arról, hogy szabad az út, lehet nőni, sőt árnyékolás nélkül kampec is lehet.

A pekán nem annyira érzékeny a tűző napra, sőt kis magoncok nem pusztultak ki 38 fokban sem, ha nem kaptak (véletlenül) 2 hétig vizet... Ennek részben a mélyrehatoló gyökere volt az oka, amit eleinte jobban fejleszt, mint a föld feletti részét. Másrészt a jól előkészített, megtöltött ültetőgödör... :)

 

A víz odavezetése jó ötlet!!!

Előzmény: Gyula20 (45253)
diospyros Creative Commons License 2022.01.19 0 0 45256

Mivel vízigényes, ezért részben "klímanövény". Olyan helyre kell ültetni, hol a víz nem probléma.

A tavasszal belvizes terület sem jó szerintem, mielőtt megörülne valaki,

az teljesen más, mintha nyáron el lenne pár napra árasztva...
Pl. Lidl-ben kapható, meg lehet kóstolni, amúgy finom, kicsit más ízű, száraz-ropogós, édes-kesernyés, nehéz leírni.

Előzmény: diospyros (45254)
diospyros Creative Commons License 2022.01.19 0 0 45255

Egy nem fog teremni. Kell neki porzó, más fajta.

De nem mindegy milyen, az érett pollen szórása egy időben kell legyen a másik fa

virágzásaval. És viszont is, hogy ne csak 1 teremjen. Pl. Pawnee-Kanza páros ilyen.

Nekem van pl. termő szívdió fám, de csak idén termett, miután a társa is először hozott barkát.

Ez a faj sem sieti el a növekedést, termést. A pekán és társai nem a gyors meggazdagodásra hajtó szerencselovagok növénye...

Előzmény: Gyula20 (45253)
diospyros Creative Commons License 2022.01.19 0 1 45254

Pekán: terem idővel... hosszú éltetű fa, így csak 70 éves kora körül van a csúcson a termésmennyiség,

az amerikaiak sűrűn ültetik, hogy kihasználják a teret, és hogy legyen valami összes mennyiség

már 5-6 év után is (nagyon lassan nő az első években, aztán bedurvul a növekedése).

Majd később kivágják minden 2. fát, mert nagyon besűrűsödne az állomény.

 

Sajnos mivel magas fa, nem lehet vagy nehéz a termést megvédeni a
szajkóktól, szarkáktól, harkályoktól... stb. Ez valós probléma, akinek már terem, ő mondta,

naponta szedni (lesni) kell a termést, mert elviszik a madarak... A pekán héja vékony, könnyű csemege a szárnyas (fej)magvadászoknak. Ellentétben az európai dióval.

Ez nagy probléma, amire senki nem gondol, pedig olyan gond, mintha mandulából nem lenne csak papírhéjú fajta elérhető... (=megenné a fene, vagyis a madárállomány...), sőt mi is láttuk, ahogy a területen "bulizott" a madársereg... De biztos lesz azét erre is megoldás...

Beporzási és egyéb gomba, rovar stb. gondok is lehetnek.

Ez sem fenékig tejfel, de persze nekem is van pár fa (4 év körüli a legidősebb),

talán 1-2 év múlva teremnek pár szemet, a kisebb fát még tudom majd hálózni is.
Próbálkozni lehet :) ;)

Nagyon vízigényes (amúgy a Juglans regia, európai dió is... de ez még joban),

ezt figyelembe kell venni. Az USA-ban árasztással (is) öntözik, meg se kottyan neki,

ha 1 hétig víz borítja a talajt... Homoktalajra szerintem nem jó.

Előzmény: 55judit (45251)
Gyula20 Creative Commons License 2022.01.18 0 0 45253

Talán tíz éve ültettem egy pekán diófát. Most már kb. 2m-es. A múlt évben elvezettem a vizet hozzá , elég

jól locsoltam nőt is vagy egy fél métert.

Az volt vele a probléma, hogy az első évben kicsit megrágta a nyúl , vagy két éve az őzek ették

le a tetejét.

De most már úgy látszik , hogy jól van , már a nyúlnak sem kell és az őznek is magas .

Egyszer csak fog teremni, talán.

Előzmény: nyuggerfarhat88 (45252)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.12 0 0 45252

Hát ez jó dolog hogy itt is megterem a pekán dió.

Hát nagy hőkezelés a dió befőttnél nálunk nincs mert hidegen üvegekbe rakjuk és a cukros szegfűszeges /fahéjas forró löttyel leöntjük, szalicil és száraz dunszt.

Üvegbe rakás előtt az átdöfködött dión /július vége/ 5l-s üvegbe rakva 2 héten át vizet cseréltünk.

Amúgy ha nem vitamin bomba is jó volt rá visszaemlékezni.

 

Előzmény: 55judit (45251)
55judit Creative Commons License 2022.01.09 -1 1 45251

Dlusztus Miklóstól azt olvastam terem nálunk a pekán dió. Az ő kertjében van több féle, és a Dunántúlon is van egy már termő ültetvény.

 

Szerintem egyetlen befőtt sem lehet vitaminbomba, erről a hőkezelés gondoskodik.

Annak a befőttnek a leve lesz kocsonyás amiben a gyümölcs héjastúl benne van, és agyonig van hőkezelve. A hőkezelés  juttatja a héjból a lébe a pektint amitől kocsonyásodik. 

Előzmény: nyuggerfarhat88 (45250)
nyuggerfarhat88 Creative Commons License 2022.01.09 0 0 45250

Városokban 700-1000m2-t osztanak ki.

Hiába tör az égbe elég terebélyes.

Vagy 30 éve ettem pekán diót a németeknél lévő hiperekben árulták.

Hosszúkás, vékony az öreg vadgesztenyéhez hasonló színű héja van. A dióbélt bordó színű héj fedi.

Szerintem itt nem hozna terést.

Viszont ma olvastam a magyar dió kitűnő.

Sőt a kis koromban evett zöld dió befőtt vitamin bomba.

Én sem a zöld diót/sem a görög dinnye befőttet nem tudtam úgy megcsinálni olyan kocsonyásan mint régen otthon. 

Előzmény: 55judit (45241)
dg46 Creative Commons License 2022.01.08 0 0 45249

Még virágot sem láttam eddig rajta. Szép formás fa, ezért maradt még meg, nem hiszem, hogy más haszna lenne.

Előzmény: meszi67 (45245)
55judit Creative Commons License 2022.01.06 0 0 45248

A magonc vagy terem vagy nem, ha terem is, ki tudja majd milyet, és  45 évvel később mint az oltvány. A dmkertes Miklós írja valahol. Ezért nem adnék én 4.00 ft-ot egy magoncért. 2-ért 8-at meg pláne nem.

Előzmény: dg46 (45244)
Zéró. Creative Commons License 2022.01.06 0 0 45247

Gyakran időben izoláltan virágoznak a termős és porzós virága.

Ja a másik probléma, hogy nálunk a korai vagy nagyon korai fajták azok, amik biztonsággal beérnek.


https://www.lsuagcenter.com/~/media/system/b/3/1/6/b31638dfb73820e4bb2cfe9d0d204050/pollinationchartforpecancultivars1.pdf

Előzmény: Belohin (45246)
Belohin Creative Commons License 2022.01.06 0 0 45246

Azt hiszem, ezért kell két fa. Hogy egyik porozza a másikat.

Előzmény: dg46 (45244)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!