"Kína célja nem a világuralom és az USA legyőzése, hanem az, hogy Ázsiában neki legyen a leghosszabb farka. Ezt pedig eléri."
Lehet hogy most még csak az Ázsiai dominancia megszerzése a cél, de amikor ezt eléri, akkor majd a célja lesz az amerikai hegemónia megszüntetése a világon. És mikor ezt kitűzi célnak Kína, akkor már elég gazdasági és katonai erő lesz a háta mögött ahhoz, hogy ezt meg is valósítsa.
India is tisztában van azzal, hogy Pakisztánnal szemben a hagyományos fegyverek terén már fölényben van (lassan nem csak számbeli, de minőségi fölényben is). Éppen ezért az utóbbi időben már a világpolitika színpada felé kacsintgat. Egy Pakisztán és India közötti atomháborút ugyan India megsínylene, de jobban jönne ki belőle, mint Pakisztánban (Indiában 1,1 milliárd, Pakisztánban 150 millió ember él).
A kínaiak nem hülyék, tudják, hogy az USA-val szemben technológiai fölénybe nem tudnak kerülni, így aztán nem is törekszenek rá, mint a ruszkik, akik tönkrementek bele. Kína célja nem a világuralom és az USA legyőzése, hanem az, hogy Ázsiában neki legyen a leghosszabb farka. Ezt pedig eléri.
Kínának saját tudományos kapacitása van, külföldön tanult kínaiakból. Pár éve olvastam, hogy Kína irgalmatlan agy-visszaszívást művel, csak úgy áramlanak visszafele a külföldi kínai tudósok, eszelős pénzekért.
Mert az oroszok hülyék voltak, és erejükön felül fegyverkeztek. A kínaiak nem látszanak erejükön felül fegyverkezni, amit fegyverkeznek, azt bírni látszanak.
Alapvetően ez így van, viszont másolni igazából hosszútávon nem célravezető stratégia. Így sohasem tudsz technológiai fölénybe kerülni. Ráadásul a nyugati cégek egyre óvatosabbak, miután több terméket egy az egyben lenyúltak a kínaiak, szerintem biztonságtechnológiai szempontból kritikus technológiát tutira nem fog ott gyártani senki.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy igazából fogalmunk sincs, mit is tud valójában az amerikai hadsereg, rengeteg olyasmi lehet, ami a közvélemény számára teljes titok. Ez nem lenovo laptop szint.
Kínának saját tudományos kapacitást kéne kiépítenie, hogy technológiai fölényre tegyen szert, de egyfelől a kínai felsőoktatás egyszerűen borzalmas másrészt a kultura egyszerűen nem teszi lehetővé komolyabb innovációk létrehozását.
Gazdaságilag még nem éri utól Kínát, de katonailag nagyon is erős (és nem csak az atombomba miatt). India is Oroszországból fegyverkezik, már most rendelkezik 300 db modern T-90-es tankkal, számtalan Szu-27 és Szu-30-as repülőgéppel. Hamarosan rendszeresíteni fog egy orosz repülőgép-hordozót, és kettőt még biztos épít melléjük. Rakétáit is folyamatosan fejleszti, habár ebben a tekintetben elmarad Kínától.
Hát igen. Ezen felül még ott van az a négy darab Ohio osztályú tengeralattjáró is, amelyet kifejezetten Tomahawk robotrepülőgépek szállítására alakítottak át ballisztikusrakéta-hordozóból.
Szerintem a kínai invázió megakadályozásához alaposan oda kéne tenni magukat, olyan alaposan, hogy Tajvan nem érné meg nekik. A kínai hajók sokan vannak, közelebb vannak, és nem is olyan szarok. Természetesen az USA minden további nélkül le tudná nyomni mind a 75 kínai nagy felszíni hajót meg a 60 tengót, de nem fél kézzel, vietnami módon álcázott segítségnyújtással, azért annál nagyobb feneket kéne neki keríteni.
Eleve gyakorlatilag minden számítógépet, sőt, csaknem minden elektronikai cuccot Kínában gyártanak. Ha már helybe hozzák a technológiát, hát még jó, hogy a kínaiak lemásolják. A SZU-nak azért nem sikerült ugyanez (olyan nagy mértékben), mert előlük a nyugat titkolta a jó cuccait, és úgy kellett fáradságos munkával kikémkedni, már amit sikerült.
Van Brzezinski-nek egy könyve, amiben az ázsiai stratégiai lehetőséget elemezte, és ha jól emlékszem az volt a konkluzió, hogy alapvetően a szélek és a szív uralása a fontos.
Egész Eurázsia tekintetében a szélső régió az egyfelől Europa, másfelől olyan területek mint japán, korea, vietnám. Ebből a szempontból érthető, hogy miért törték magukat annyira ez utóbbi két országért. Szóval akár tajvan is igen fontos lehet.
Anmi meg a szivet illeti (Közép ázsia + afganisztán stb) ott is megy a nagy játék, elég érdekes :)
Elég megakadályozni az inváziót, Kínának a partraszálló kapacitás a szűk keresztmetszet. Az USA nyilván nem támadna kínai célpontokat, csak amelyek közvetlen veszélyt jelentne rá, elég ha visszafordítja a kínai flottát. Légierővel meg nem lehet elfoglalni Tajvant.
Egyébként nem is igazán értem Kínát, hogy miért öl annyi rengeteg pénzt ICBM-tengókba (mert nyilván bazi drágák). Egy ilyen hajót egyértelműen csak az USA ellen szándékozhat felhasználni (az oroszok ellen ott a szárazföldi határ, meg minek is támadnák meg őket, amikor már fél Kelet-Szibéria kínaiaknak termeli a pénzt, India még nagyon sokáig nem rúg labdába. Esetleg Japán ellen, viszont akkor 100%-ra tehető, hogy az amcsik is beszállnának, akkor meg megint nincs értelme), viszont mivel kevés van (lesz) belőlük, az amcsik egy esetleges háborúban nyilván mindet egyből kilőnék, és akkor oda a sok befektetett lóvé. Szerintem propagandaokai vannak.
Na most mivel a kínaiak és a ruszkik is híresek arról, hogy folyamatosan úgy hazudnak, mint a vízfolyás, én ha Kínát meg szándékoznám támadni, ezekben az adatokban sem bíznék vakon.
A föld alatti ICBM-silók, meg a teherautóról indítható DF-31-esek igen jól rejthetők. Reptereket, páncéloshadosztályokat meg - mivel Kínának esélye nem lenne kábé Tajvannál nagyobb távolságra tengeren átdobni ezeket, nem szólva a légiflotta bármiféle támadó hadjáratban való használatáról - akkor lenne értelme bombázni, ha terveznék, hogy partraszállnak Kínában. Az meg csúcstechnológia ide vagy oda, nem menne. Látod, még a nyolcadakkora, tök sík Irakot se tudják rendesen megszállni, hát akkor mit kezdenének egy ekkora és ilyen népes országgal, akik ráadásul nem olyan meggymagköpködőkkel lőnének vissza, mint az irakiak.
Bevethet, de minek? Megtartani úgyis csak akkor tarthatja meg (vagy akkor sem), ha teljes gázzal elindítja a háborút, és nem "csak" besegít néhány CVBG-vel, tengóval meg bombázókötelékkel. Egy Vietnam után, ahonnan atombombástul, akkori csúcstechnológiástul kipicsázták őket? Még egyszer 10 ezer kilométerre otthontól, egy számukra stratégiailag nem különösebben fontos földdarabért? Értelme nincsen, mert többe van a leves, mint a hús.
Ember, akármekkora Kína, páncélos hadosztályokat, rombolókat, reptereket nem lehet elrejteni. Az új ICBM kilövésére alkalmas tengókat, az AEGIS-t másoló kínai rombolókat, a Varyag festését meg turisták fotózták.
Azért elég sokat tudnak. Nyilván nem tudják pontosan, hogy most tízezer vagy húszezer régi Mig21-es maradt meg régről, de mondjuk olyan objektumokat, mint az ICBM indítók, rombolók, repülőgéphordozók, nos azokat elég nehéz elrejteni. A volt Varyag orosz-ukrán hordozó átépítésének állapotáról például havonta jelennek meg beszámolók.
Tajvan méretéhez képest iszonyú erős. Hacsak Kína nem akarja rommá bombázni/rakétázni (márpedig miért akarná, neki viszonylag épen kell), akkor az nem villámháború lesz. Az USÁ-nak még csak nem is kell túlzottan megerőltetnie magát egy kínai inváziós flotta megsemmisítéséhez, olyan erőt is bevethet, amit Kína még csak detektálni sem tud (Raptor vadászok, Spirit bombázók, SeaWolf/Virginia tengók).
Asszem egy 2004-es hadgyakorlat (tán COPE India?) után keresték az állukat sokáig az amcsik, miután az indiai Szu-30-asok röndösen lemosták az F-15-öseiket és F-16-osaikat az égről. És még egyszer mondom: valójában fogalmunk sincs, hogy Kínának pontosan mije van. Elképzeléseink vannak róla. Tekintve viszont, hogy Kínának meg mégannyira se érdeke háborúba lépni az usával, ezért én a közeli jövőben gyakorlatilag kizárhatónak tartok egy USA-Kína háborút, még akár Tajvan miatt sem. Ha Kína lerohanja Tajvant, akkor az USA csörtet egy kis kardot, aztán beletörődik. Neki is többe van. Majd később, ha a kínaiak növekvő gazdasága már annyi olajat vásárol fel, hogy az _komolyan_ veszélyezteti az usát, akkor lehet, sőt, vszleg lesz is háború. De akkor is inkább proxyháborúk formájában, tehát nem a két szemben álló ország területén, hanem mondjuk Nigériában, Azerbajdzsánban vagy Türkmenisztánban.
Igen, ez a wikin is rajt' van :) Csak annyit jegyeztem meg, hogy nem az F-16-ost építették át, hanem új gépet terveztek - egyébként ebből is látható, mennyivel olcsóbb meglevő technológiát venni. Hát, még ha nem veszik, hanem lopják.
Hát igen, a 60-as évekig a szovjet elvtársak jelentősen támogatták a kínai atomprogramot (persze az akkor átadott bombázók meg technológiák már akkor is elavultak voltak).
A Lavi sohasem állt hadrendbe (a programot törölték, mert sokkal olcsóbben tudtak beszerezni amerikai F-15-ös és F-16-os repülőgépeket). Az 1980-as években fejlesztették ki, első felszállása 1986-ban volt. Összesen 2 prototípust gyártottak belőle, s később Kínának eladták a program dokumentációját.
Tajvan előbb-utóbb gyakorlatilag Kínához fog tartozni. A kínai társadalmi-gazdasági-politikai rendszer pedig a tajvani modell irányába fog fejlődni, illetve abba az irányba fejlődik.
Logikus, mit vacakolnának hosszadalmas és drága saját fejlesztéssel, mikor a nyugat (meg az orosz), mint mondtam, házhoz megy a lófüttyért. Szerintem ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem tudnának saját gépet tervezni, hanem inkább azt, hogy ez gyorsabb és olcsóbb.
Amúgy ha jól tudom, a Lavi saját fejlesztés volt, bár jól láthatóan erősen nyúltak az F-16-ról és a Mirage-ról (vagy inkább a vele egy időben tervezett Rafale-ról? az izraeli kémkedés mindig is jó volt) is.