Keresés

Részletes keresés

Csaba68 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 555

Veszelka Attila: Pipás Pista, az átokházi tanyavilág hóhéra

Dokumentumregény

Átokháza, a szegedi tanyavilág kis települése a helyszín, ahol az örökké pipázó Rieger Pál, becenevén Pipás Pista tanyáról-tanyára járt, szállást kért, cserébe segített a ház körül, betegségeket gyógyított – a lakók nagy megelégedésére. 1932 márciusában a szegedi ügyészségre egy névtelen feljelentés érkezett arról, hogy az Átokházán és környékén történt sok titokzatos öngyilkosság nem mind öngyilkosság, hanem gyilkosság, amit melyeket Pipás Pista családi megrendelésre a „tanyavilág ítéletvégrehajtójaként” követett el. Veszelka Attila levéltári források: tanúkihallgatási, tárgyalási jegyzőkönyvek, feljegyzések, orvosi, elmeorvosi vélemények, boncolási jegyzőkönyvek közzétételével, korabeli újságcikkek felhasználásával, valamint interjúk alapján írta meg „dokumentumregényét” a fordulatokban gazdag, híres-hírhedt ügyről.
Az életfogytiglanra ítélt Pipás Pista, eredeti nevén – mint az a tárgyalások során kiderült – Rieger Pálné született Földi Piroska (!) 1940 októberében gyűjtőfogházban halt meg.

 

2006. 150 p.
ISBN: 963 7337 89 X, fűzött
Méret: 24 cm

Bába Könyvkiadó

kukaczmatyi Creative Commons License 2010.09.29 0 0 554

 

  Gönczi: A somogyi betyárvilág című könyve érdekelne.  Kérek részletesebb infót!

Előzmény: burhinus65 (553)
burhinus65 Creative Commons License 2010.09.28 0 0 553
Sziasztok!Lenne néhány eladó könyv.Akit érdekel
keressen meg az árak miatt!
Herman O:A Magyar pásztorok nyelvkincse
Herman O:Magyarok nagy ősfoglalkozása
Bálint S:Történetek a szegedi betyárvilágból
Edvi Illés Károly:Emlékeim a szegedi várból
Gönczi:A somogyi betyárvilág
Csimpolya Creative Commons License 2010.09.22 0 0 552
Nagyon kedvelem Tömörkényt, de most egy véletlen folytán olvastam el. Kutyákról szóló novellagyűjtemény került a kezembe, abban szerepelt három írás is tőle. Mind a három nagyon jó.
Előzmény: burhinus65 (551)
burhinus65 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 551
Ezt én is olvastam nemrég.Sőt mostanában /egy hónapon belül/ vagy a hatodik
Tömörkény könyvet olvasom.Mindenkinek csak ajánlani tudom a műveit,nagyon
jók!!!
Előzmény: Csimpolya (549)
burhinus65 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 550
Szia!
Gyorsan áttanulmányoztam a Somogy i betyárokat.A végén van sok sok
név felsorolva,de ilyen nevű sajnos nncsen köztük.
Előzmény: kukaczmatyi (548)
Csimpolya Creative Commons License 2010.09.20 0 0 549

Egy Tömörkény novellát olvastam, a címe Kutyák dolga. Azt hiszem, az első pár mondata nem érdektelen.

Disznót lopni, tehenet lopni, lovat kötni: nehéz mesterség, de azért van, aki ért hozzá. Ugyan egy ember csak a lókötéshez érthet. A disznólopáshoz már két ember kell, legalább két ember, meg kocsi. A malac mindjárt sivít, ha megfogják és fölemelik, ennélfogva a lopáshoz még külön olyan szíjszerszám is kell, amivel előbb a száját bekötik, hogy ne ordíthasson. És kocsira kell tenni, mert nagyon lassú a járása: az üldözők hamar utolérhetik a tolvajt. A tehén ellopása is bajos: szintén lassú a járása. A birka elhajtása hasonlóképpen kockázatos vállalkozás.

Elhajtása csak falkánként volt szokásos, akkor is csak úgy, ha valamely más, közeleső falkába bele lehetett csapni. A lopott jószág annak a tömegében eltűnhetett. Akár nappal is megtette a vakmerő betyár. Nekivágtatott a juhász szeme láttára a falkának, a nyergéből lehajolt, belekapott a markával a birka subájába, magához emelte, és elnyargalt vele. Ha a kutyák engedték. Mert a régifajta nagy juhászkutya, amelyiknek már divatja múlt, ha utolérte a tolvajt, felugrott utána. Vagy a ló nyakába, vagy a lovas combjába akasztotta bele a fogát. A fokossal volt szokás ellene védekezni, ami a nyeregre volt akasztva. Mert van kézbeli fokos, meg van nyeregbe való is.

A lovat lopni könnyebb volt. Az futós. Rossz lovat, gebét nem szokás lopni, ezt legfeljebb a cigány lop, mert az rá van kényszerülve. Más ember azonban csak jó lovat lop, és azzal messze el lehet szaladni, egy nap alatt el lehet vele érni a Dunától a Tiszáig.

Ami a lovat az ellopatás ellen védte volna, a béklyó, szintén kiment már a divatból, mint a nagyfajta juhászkutya. A régi acélbéklyónak valamennyinek külön lakatja volt, mint a vaspénztárnak. Az ilyen béklyós lovat éjjel a mezőről csak úgy lehetett elhajtani, ha kettéreszelték a béklyó láncát. Mert máskülönben nem tudott futni. Ráadásul volt is ennek a béklyónak egy külön tudománya, valamikor hallottam is a fortélyát, de elfelejtettem. A vasbéklyót valamikor főzni szokták. Azt feledtem el, hogy milyen folyadékban főzték, csak annyit tudok, hogy az ilyen béklyót azok a ráspolyok, amik a tolvajnép keze ügyében voltak, egyáltalán nem fogták. Nem lehetett a ló lábáról lereszelni, ennél fogva nem lehetett ellopni.

kukaczmatyi Creative Commons License 2010.09.19 0 0 548

 

 Kedves "Betyárkodók"!

 

Érdeklődéssel és élvezettel olvastam a hozzászólásokat, mivel családkutatásom során kiderült, hogy egyik ősöm rokonsága is érintett.

A somogyi Táska községhez kötődő  Palkó Pesta érdekelne, van-e róla egyéb adat a

felsorolt könyvekben (halála stb)

Kérem, ha valakinek megvan a Gönczi vagy más, a somogyi betyársággal foglalkozó

könyv, segítsen nekem és nézze meg,hogy van-e bennük adat Palkó Pestáról.

 

Előre is nagyon köszönöm a segítséget.  Kukacz Matyi

Csimpolya Creative Commons License 2010.09.12 0 0 547
Igen, tényleg jó a film, ha valahol megtalálom DVD-n , okvetlen megveszem. A májusban említett Hajdúk-ból egy jelenet ragadt meg bennem: amikor a kuvasz (vagy komondor?) felugorva lerántott a lováról egy támadót.
Tegnap egy Popper Péter interjúkötetet olvastam, egy idevágó részlete volt. Szerinte Rózsa Sándor biztos nem szorult rá pszihoanalízisre. Szeretne ő (mármint a szerző) olyan egészséges lenni. Volt humora Poppernek, el kell ismerni.
Előzmény: NattyDread (546)
NattyDread Creative Commons License 2010.09.11 0 0 546
Éppen tegnap néztem meg ezt a filmet újra :o) Ez tényleg veri a westernfilmeket! Hatalmas film, mondom ezt úgy is, hogy egy híres betyár van az őseim között, bár nem vagyok egyenesági leszármazottja, de rokonom volt :oDD
Előzmény: Dzsibzon (537)
Csaba68 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 545
26000 Ft??? Ez nagyon durva, tuti, hogy nem olyan vette meg, akit a tartalma érdekel :-(
Előzmény: burhinus65 (544)
burhinus65 Creative Commons License 2010.07.07 0 0 544
Ha vársz egy kicsit lesz az még olcsóbb is.Egy eredeti tavaly 26 ezer
+ százalék lett.A Sárrétis könyve meg talán 4900 de volt már féláron
is.
Előzmény: Csaba68 (543)
Csaba68 Creative Commons License 2010.07.01 0 0 543
Nem tudtam! Rákerestem, a "Pandúrkorom emlékei ..." c. kötetet biztosan megveszem, bár ez a 4000 Ft-os online ár eléggé megrázott :-(
Kösz!!!
Előzmény: burhinus65 (542)
burhinus65 Creative Commons License 2010.07.01 0 0 542
Várjuk az újabb könyves híreket.Azt gondolom tudtátok hogy Osváthnak nemrég
megjelent kettő ritka könyve reprint kiadásban?
Előzmény: Csaba68 (541)
Csaba68 Creative Commons License 2010.07.01 0 0 541
Szívesen, ha találok valamit, örömmel írom be.
Előzmény: burhinus65 (540)
burhinus65 Creative Commons License 2010.06.28 0 0 540
Köszi szépen az infót,már szóltam is a havernak szerezzen egyet nekem belőle!
Előzmény: Csaba68 (539)
Csaba68 Creative Commons License 2010.06.24 0 0 539
Seres István bevezető tanulmányával megjelent a "Források O'sváth Pál sárréti csendbiztos életéhez" c. kötet (Berettyóújfalu, 2010.). Kiadója a Hajdú-Bihar Megyei Múzeumok Igazgatósága és a Bihari Múzeum Baráti Köre.
A 19. század egyik legismertebb csendbiztosa volt, amihez persze publikációs tevékenysége is hozzájárult.
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.17 0 0 538
Kiváló film, igazi pusztai krimi és néprajzi tanulmány egyben. DVD-n is megjelent, de sajnos semmi feljavítás, csak ahogy átjátszották, sötéten, zajosan, monóban. De még így is érdemes megnézni!
Előzmény: Dzsibzon (537)
Dzsibzon Creative Commons License 2010.05.16 0 0 537

Én csak egyet mondhatok itt a fórumon : Talpuk alatt fütyül a szél egy alapfilm ebben a témában is. Egyrészt lealázza az amerikai westernt - ami ehhez képest nincs is. De nyilván nem ez volt a motivációja a rendezőnek. A Ragály Elemérnek az operatőri munkáért Oscart kellett volna kapnia - ha ilyen filmeket küldtek volna egyáltalán a teknő túloldalára. Szerintem a filmnek rengeteg áthallása van - különösen az volt 1976-ban.  Moziban utoljára tavaly láttam Miskolcon a Kaláka Fesztivál keretében.. Jellemző a mai DVD-s világra és általában is az igénytelenségre és érdektelenségre, hogy 6-an voltunk a vetítésen a moziban.. ebből hárman mi a gyerekeimmel.  Szerintem ebbe a vonulatba tartozik még a Hajdúk és a Rosszemberek c. filmek is.

Csaba68 Creative Commons License 2010.04.06 0 0 536
"Betyártoborzó" rendezvény lesz az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban (május 1-2.). Családi programot és szakmai előadásokat is tartanak!
Csaba68 Creative Commons License 2010.01.25 0 0 535
Megjelent Edvi Illés Károly: Emlékeim a szegedi várból (szerk. Nánási László) c. kötete. Ára még nincs megállapítva, de a következő címen és telefonszámon lehet majd megrendelni:

Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Múzeumi Szervezete, Katona József Múzeuma
6000 - Kecskemét
Bethlen Gábor körút 1.

+36 (76) 481-350

Nánási rövid bevezető tanulmánya után, az alföldi betyárvilágról ill. annak felszámolásáról szól a szegedi betyárperekben ítélkező bíróság ügyészének visszaemlékezése. Sokat ír Rózsa Sándorról, a peréről stb.
edward.teach Creative Commons License 2009.11.30 0 0 534
Talán a legjobb magyar betyárkönyv Krúdy Gyula Róza Sándora. Érdemes elolvasni.
Csimpolya Creative Commons License 2009.11.21 0 0 533
Meg lehet próbálni, de gondold el: ha naponta egy könyvet olvasol el, ami nem túl valószínű, akkor tíz év alatt 3652 könyv, mert beszámítottam a szököéveket. Ráadásul nem tudod megítélni, milyen is egy jó könyv, ha legalább egy kicsit nem ismered a rosszat, illetve közepeset. Egyszóval, szerintem reménytelen, és itt nem a betyárokról szóló írásokra, hanem minden egyébre gondolok. 
Előzmény: burhinus65 (531)
zabfaló Creative Commons License 2009.11.21 0 0 532
Betyárcsárda nyílt Szentesen! (www.delmagyar.hu)
burhinus65 Creative Commons License 2009.11.20 0 0 531
Ebben azért nem lennék olyan biztos!
Előzmény: Csimpolya (530)
Csimpolya Creative Commons License 2009.11.20 0 0 530
Ez is igaz, de hát minden olyan könyvet, ami érdekel vagy érdekelhet, képtelenség elolvasni!
Előzmény: burhinus65 (529)
burhinus65 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 529
Jó bizony,és még mennyi hasonló jó könyv van amiről sokan nem is tudnak!
Előzmény: Csimpolya (528)
Csimpolya Creative Commons License 2009.11.19 0 0 528
Egyetértünk, tényleg jó! Fogalmam sincs, hogy sikerült így elásnom.
Előzmény: burhinus65 (527)
burhinus65 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 527
Nagyon jó könyv,már többször kiolvastam!!!!
Előzmény: Csimpolya (526)
Csimpolya Creative Commons License 2009.11.10 0 0 526
Ma a könyvespolcomat rendezgettem, és találtam egy Arra van egy kőhíd rakva... c. könyvet. Belenéztem, úgy tűnt, a hajdani nomád pásztorkodásról szól, de ez összefüggött a betyárvilággal. Valamikor régen megvettem, és úgy elraktam, hogy csak most találtam meg. De ezután már el is olvasom!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!