Keresés

Részletes keresés

Safi6 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2936

Hujjjj van ám történelem!

 

96-ok gyülekező!!! 

trizs77 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2935

A végrehajtásban, a végeken soxor az olyan információ is új, és kapkodást okoz, melyet ugyanannak az alakulatnak más tagjai, már 1 éve ismernek.

 

 

Előzmény: 824 PP (2934)
824 PP Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2934

Tisztelt TRIZS 77 .Én csak sorkatona voltam Szolnokon a repirányító toronyban voltam rádiós , este repülés alatt kb. 6óra körül közölték hogy másnap reggeltől  Börgöndre vagyok vezényelve .Valószínű hogy megfelelő előkészítés felső szinten megvolt ,de én jó pár társammal meglepetésként fogadtam.Ezek szerint valahol valami mégsem volt megszervezve .

trizs77 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2933

Az MN 9548 nevű alakulat már a börgöndi légvédelmi kiképző központ megalakulása ELŐTT is létezett.

kb. 195x valahánytól.

 

Egy csöves, légvédelmi tűzér alakulat volt.

 

-------------

 

Amikor ezt az alakulatot feloszlatták, akkor települt helyébe Börgöndre három másik alakulat :

 - MN 9548 néven a Légvédelmi Kiképző Központ,

 - az MN 5011 légvédelmi rakétás ezred (Budapest) egyik éles osztálya, MN számukra nem emlékszem,

 - és egy önálló TÜSZ osztály. Az ő MN számukra sem emlékszem.

 

A három alakulatnak a közös elhelyezésen kívül semmi köze nem volt egymáshoz.

Ha csak annyi nem, hogy mindegyik az OLP-hez tartozott.

 

A laktanyai mindennapok (őrzés, étkeztetés, stb.) közös volt, de különben mindenki csinálta a maga munkáját/dolgát.

 

--------------

 

Amikor a Légvédelmi Kiképző Központ 1973 nyarán átköltözött Debrecenbe, ott új hadrendi fedőszámot kapott MN 9127.

Ami szintén nem volt új, lévén eredetileg egy talpas, még csak nem is gépesített hanem csak gépkocsizó (Robur Lo1800-as tgk-kal szerelt) lövész alakulaté volt az MN szám is, meg a laktanya is.

 

Borzalmas állapotban vettük át a Kossuth laktanyát.

Mintha háború pusztított volna.

 

A lövész ezredet Debrecenben jogutódlás nélkül feloszlatták, az MN számát így kapta meg az ex börgöndi Légvédelmi kiképző Központ.

 

 

trizs77 Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2932

.....".....jó magam pedig a megalakulástól kezdve jelen voltam.Börgöndön rakétások voltak /bár ez akkor TITOK volt/ , de egy villám döntés értelmében repteret kellet létesíteni .ez a villámgyors annyira igaz ,hogy szó szerint egy hét alatt összeszedték a különböző repterekről a megfelelő sorkatonákat /..........."

------------------

Ez bizony így nem igaz.

A Légvédelmi Kiképző Központ 1970-es tiszti botrányai után Elkán Károly alezredest azért helyezték Börgöndre parancsnoknak, hogy :

 - csináljon rendet,

 - készítse elő a Légvédelmi Kiképző Központ Debrecenbe való átköltöztetését,

 - Hajtsa végre a diszlokációt,

 - Építse fel az új Kiképző Központot.

-------------------

Azt, hogy a kiképző Központ elköltözik Börgöndről, azt a bevonulásunk napján 1972.06.29-én már velünk közölték.

A költözésre kb. 1 évvel később került sor.

------------------

Azt, hogy a Légvédelmi kiképző Központ helyére Börgöndre az újonnan létre hozandó Csapatrepülő Parancsnokság települ 1973-ban, azt 1972-ben kihirdették valamennyi, akkor működő magyar repülőtéren.

Nagy meglepetés nem volt.

Kapkodni nem kellett.

mindenki kb. 1 évet kapott a felkészülésre.

Személyi beszélgetések lefolytatására, lakás kérdések rendezésére, feleség munkahelyek elintézésére, stb.

Tehát nem kellett senkit sehonnan összekaparni egy hét alatt.

------------------

Tagja voltam (legkisebb tagja) az átadó-átvevő bizottságnak.

A Csapatrepülők előkészítő törzse számtalanszor járt Börgöndön a diszlokációt megelőző 1 évben.

Mivel fénymásolót még nem találták fel, ezért a MN a fehérvári KÖFÉM-től bérelt 4 fő, műszaki rajzolót egy évre (amiből két év lett), akik állandóan helyszínrajzokat készítettek az új alakulat számára, Börgöndön.

824 PP Creative Commons License 2015.01.26 0 0 2931

Üdv HEKITOMI !az a helyzet hogy az adatokat én is a katonakönyvemből másoltam ki .Mi az ,OLP-hez tartoztunk ,mint írtam akkor alakuló hírszázadként / rep ezred ? / 1972 december közepén . Az általad emlitet nevek nekem sajnos semmit nem mondanak .Mi egy hermetikusan elzárt rész voltunk először a laktanyán belüli betonkerítéssel védett objektumba ideiglenesen . Később pedig a sportpálya és az alakulótér végébe , kantin-fodrász utáni épületbe kerültünk az első emeletre . Ha jól értem ekkor már létezett az MN 9548 bár 73-on nyarán az oktató részt Debrecenbe vitték még a konyhát is leszerelték , sátorba volt az étkezésünk .Én úgy  értelmeztem  hogy a MN 9548 akkor alakult de ezek szerint csak beolvasztottak  minket. Ha gondolod az időpontokat amiket írtam megpróbálom fényképpel alátámasztani , a katonakönyvem  megfelelő oldaláról .Örültem soraidnak hiába a nosztalgia !Köszönöm a kiigazítást .üdv.:824 PP

hekitomi. Creative Commons License 2015.01.25 0 0 2930

Az lemaradt,hogy komendáns századnál voltam,majd voltam a belső objektumban is RMA

kabinos.

Előzmény: 824 PP (2928)
hekitomi. Creative Commons License 2015.01.25 0 0 2929

Üdvözlet.

Végre valaki a hetvenes évekből.Évekkel ezelőtt már írtam,kerestem " kortársakat "de nem találtam.Nem kötözködni akarok csak pontosítani,katonakönyv alapján.Én 1971 október 28-án vonultam be a MN 9548 ba. és  1973 február  ötödikéig voltam ott aztán Pestre kerültem a hadtáp kiképző központba mert akkor hoztak össze egy őrszakaszt

" renitens " olp-s katonákból.Még emlékszem nevekre:Kaiser József Ő volt a főnököm.

Elkán Károly,Béndek Papi.A törzsfőnökkel is jóban voltam a nevére már nem emlékszem,sokat javítottam a motorcsónakját a velencei tavon.Hógolyó a szakács.A lakótelepre is sokat jártam tisztek kocsiját javítani.Nekem jó emlékeim vannak mert az autó javítások miatt mehettem Fehérvár ra,Szabadbattyán ba meg ki a lakótelepre aminek megvolt az az előnye is,el tudtam látni innivalóval a szomjas bajtársaimat.

Üdv:Heki

Előzmény: 824 PP (2927)
824 PP Creative Commons License 2015.01.25 0 0 2928

Elnézést pontatlanságot vettem észr és ezeket kijavítanám

1...nem Kerekes önagy volt a század pk. hanem Hámos Károly

2...az általam említett főtörzs pedig  Lévai szolg. vez 

még egyszer elnézést

824 PP Creative Commons License 2015.01.25 0 0 2927

Üdvözlöm a volt MN 9548-nál volt társaimat !Az MN 9548-as történetéről egy pár szót .Az eddigi hozzászólók nálam mind 8-10-évvel fiatalabbak ,jó magam pedig a megalakulástól kezdve jelen voltam.Börgöndön rakétások voltak /bár ez akkor TITOK volt/ , de egy villám döntés értelmében repteret kellet létesíteni .ez a villámgyors annyira igaz ,hogy szó szerint egy hét alatt összeszedték a különböző repterekről a megfelelő sorkatonákat / februári , októberi  ,júniusi bevonultakat / mind reprádiós vagy fénytechnikusi beosztásút ill.RH adókezelőt ,rádiótávírászt .Igazából több mint fél évig csak két tiszt volt KEREKES örnagy század pk. /és egy főtörzsőrmester akinek a neve nem jut az eszembe pedig Szolnokról ismertem is / .A többi beosztást sorkatonák látták el .Engem és 5-7 társamat nem egész 24 óra alatt Szolnokról Börgöndre küldtek . De így jártak azok a társaim is akik Kecskemétről ,Taszárról ,pápáról ,stb.  jöttek  december közepén ? Hogy mire volt ez a nagy kapkodás , nem tudom mert a különféle reptechnikai berendezéseket csak január végén ,február közepén sőt volt mit még később kaptunk meg .Ekkor még MN 8900 -ként szerepeltünk és 1973 jan 01 írtunk . Reptér működtetéséhez technikánk megvolt , csak a reptér /libalegelő /és a repülők hiányoztak. Csak napi gyakorlatok / rádiós /voltak ill. több hadgyakorlaton is szerepeltünk .1973 07 06 -ól lettünk MN 9548. Részt vettünk a nem túl jól sikerült VÉRTES 73 hadgyakorlaton is , sőt mivel a Szovjetek URH rádiója nem működött a mi készülékünkről irányították azt a három MIG-21 est ami balesetet szenvedett.1974 február 19-én szereltem le , kíváncsi vagyok az akkori társaim közül látogatja -e valaki ezt az oldalt , üdv :824 PP

Vargabandi Creative Commons License 2015.01.23 0 0 2926

Börgönd laktanya

A reptér más a második világháború elött is üzemelt, mint Honvédség egyik reptere. A világháborúban a német légierő is használta 43-tól. 44 telén foglalták el a Szovjetek, után következő években kezdett el bővülni a reptér. Az évek során az egyik legfontosabb magyar[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 2925

Ne haragudj hogy ellent kell mondjak neked, én is a keresők között voltam, de nem leszerelés előtt 2 nappal történt, hanem 13 nappal, amikor a széna rakástól egy 5 méterre, találták meg, kiégett kimenő kabátban, pedig se cigaretta, se gyufa, gyújtó nem volt nála. Napokig kerestük, mire kiderült, hogy a barátnője bujtatta, még akkor is amikor kint voltak náluk az elöljárói, (a szekrénybe bujt el) aztán amikor  elmentek egy liter pálinkával a kezében késő este elindult vissza, de a piától úgy berúgott, hogy elesett, és már nem volt ereje bemászni a kazalba, ezért fagyott meg.

A keresésnél úgy néztünk ki mint a disznók, mert napközben kissé kisütött a nap, és a szántóföldön megolvadt a hó, ezért derékig ért a sár.

Előzmény: OCEAAN (2914)
norbi 7888888 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 2924

Sziasztok.

 

Régi katonatársakat keresek ,akik 96'- 97' be voltak  Börgöndön.

Én Zsámbékról voltam oda vezényelve kiképzésre gépkocsi vezetői képzésen.

Ha jól emlékszem talán Krecz Miklós volt a századparancsnokunk.

norbi 7888888 Creative Commons License 2015.01.17 0 0 2923

.

 

OCEAAN Creative Commons License 2015.01.07 0 0 2922

Na..az vot csak a  tábor.. kiképző kp... :))

 el voltunk különítve az öregektől..hoogy ne találkozzanak az újonc állománnyal... jahhh..megtanuljuk mi is az a katonaság.... össze vissza masirozgattunk.. megtanultunk EGYSZERRE lépni.... kedvenc szórakozásként megpróbálni úgy lépni..menetelni..hogy lehetőleg az előttünk lévőnek megrúgni a talpát..jó ütemben..és  akkor ha ügyesek voltunk..seggberúgta az előtte lévőt..vagy bármi amin röhöghettünk...   éés atomvillanás jobbról..balról..meg mindenhonnan.. na meg amikor elrepült egy helikopter..akkor meg repülő.. fetrengtünk a fűben..és kiabáltuk hogy piff puff ratatata.. mert hát lőni azt kellett..az ellenségre... DD

 este fürdés.... az se semmi.. egy teherautón vizestertály..alá begyújtuttak..és felállítottal egy sátrat..benne csövön zuhanyrózsák.. aztán közös zuhanyzás...  de..jol elvoltunk..

és ez így ment.. tök unalom.. :) sátrak...ebédlő--meg össze vissza utak...amin masirozgattunk..meg tanultuk a masirozó nótákat..

 vagy 2 hét múlva egy hétfő reggel jött a parancs..induás be az alakuló térre..mert "szeretnének látni minket"... gyönyörű oszlopban meneteltünk az úton..szépen a hogy illik..és büszkén kisérgettek minket a kiképző tisztek..tisztesek..meg aki arra járt...

persze...nótázni is kellett... belekezdtünk..hogy százados úr sej-haj..ha fel száll a lovára...T..szdos úr meg úgy nézett ki..mint alól kilőtték a lovat... nóta állj..kuss.....és ez igy ment notafa nótát.. százados úr sej haj.. kuss....mert mi csak ezt ismertük.. .. :) DD

mir a kapuhoz értünk..már szép csendben egyszerrre lépve bemasíroztunk az alakuló térre..ahol meg lettünk mustrálva...  

 

 

 

 

 

esteban* Creative Commons License 2015.01.06 0 0 2921

1985-87 hiradós századból valaki ?

OCEAAN Creative Commons License 2015.01.06 0 0 2920

Nos.. szép lassan képbe kerülök.. így végigolvasva a topic eddigi bejegyzéseit.. mit is mondhatnék másként.. újra fiatal lettem egy időre... mint annyian irták. azt hittük életünk legszörnyűbb ideje..de igy utólag minden olyan szép.. amennyire utáltam.. most olyan szép...

 Na igen.. egy kicsi helyesbítés..a szénakazalos katonatársunkról... aniről tegnap írtam... igen.. valószinüleg, sőt,,biztosabban úgy volt, ahogy egy régebbi bejegyzésben olvashattam... de így ennyi év után Én erre emlékeztem.. 

 

Ééés a lényeg...83 augusztusában vonultam..és 85 februárban szereltem le.. Egy darabig a hangárban mint rádiós javitóban volt egy "M" zárolt teherautóm..mert soförnek vettek fel a seregbe.. (hogy miért pont engem szemeltek ki erre a szerepre..???az is egy meseszép történet..:) ) Ágfalvai Örnagy, és a Draveczky hadnagy volt a  főnököm.. Meg a Bódi Örnagy.. na meg a (??) alhadnagy..és a........ () zászlós.... meg a Najbajer őrm.. az az egy külön csodalény a bajuszát a hogy szopogatta... :))DD  

azután meg a CSRPK-n mint irnokoskodtam  Bálint István alez.  alatt..

hu baxxus...:) mennyi emlék..

 Arra tisztán emlékszem. hogy elképesztő népszerűségnek örvendtem laktanya szerte....

 egyesek azon élvezték ki életük gondját,hogy ahol tudtak megpróbáltak szivatni... én meg alapjaitól indulva.. nembírtam elviselni hogy próbálkozzanak, szórakoztassanak a hülyeségeikkel.. úgyhogy tök jól elvoltunk egymás mellett... 

 úgy ismert az egész laktanya.. hogy az "OCEÁN".... volt úgy hogy nekem  mesélték hogy már megint mit csináltam.. tökre bírtam..és csak pislogtam időnként, de tudtam hogy egyszer LESZERELEK..!! Vége lesz, és akkor annyi....

 

Na.. az eleje....

 Pest hadkieg.. névsorolvasás....ééés ki a térre... És akkor felszálltunk egy csuklós buszra....meg egy piros fehér IKARUSra.. ami meg se állt....az M7-es velencei parkolójáig..ahol mindenki mehetett könnyíteni magán.. na pont annyit könnyítettünk, amennyivel nehezebbek lettünk..a sörösüvegektől... vissza buszra..és meg se állt a busz..mint utólag megtudtam..a reptér irányító tornyáig, aholalapos orvosi vizsglaton nem estünk túl...  civil ruha le.., bele papirzsákba... ráirni a címzettet, feladót, bakaruha fel..és irány kifelé...a placcra..

 mi naívak még befelé az orvoshoz egymás közt beszélgettük, hogy melyik ágy lesz melyikünké...amit a HAJÓZÓ pihenőben láttunk... :) DD

kint vezényszó... buszta fel....!!.. és meg se álltunk egy sátortáborig, ami kint volt egy adótorony árnyékában....

Na.. ez lett a bázisunk..sacc 6 hétre... nekünk.. teherautójogosítvánnyal rendelkezőknek... a többieknek mint közben kiderült..csak az eskü felolvasásáig volt lakhelyülk a CAMPING.... 

 

 

 

Előzmény: Vargabandi (2919)
Vargabandi Creative Commons License 2015.01.05 0 0 2919

A kép photoshop :)

Történetek jöhetnek ám még!

Előzmény: OCEAAN (2918)
OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2918

A hangár fölött kötelékben... az épület az irodák.. a kémény meg a hangár betonplacc szélénél.. .. ott volt egy fegyverátadópont..ahol eleresztettem egy sorozatot véletlenül ürités közben.. kilukasztottuk az állvány tetejét.. átment rajta a lőszer.. rossz volt a sorrend... tár ki..felhúz..elsüt... helyett.. felhúz.. elsüt.. tár ki.. utána.. ujra elsüt.. Stefán magyarázkodott egy darabig egy kis köpcös örnagy volt a kapitányunk..meg egy bajuszos hadnagy.. valami D..betüs neve volt... összeszaladt a fél laktanya...

Előzmény: Törölt nick (1008)
OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2917

Na jo... a RONA pia....   maszek kantinunk volt az emeleten.. és megromlott az összes üditő a napon..és a meggyléből bor lett... kincset értek azok a rekeszek.... :DD

Előzmény: Fritz 69 (981)
OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2916

ott hátul..jobb oldalt.. Na..!! az az örtorony állt a lőszerraktár előtt..  az volt a cumi hely.. állandó örszem... sikerült elaludnom benne..... még jó hogy csak szenderegtem.. felébredtem amikor kopogtak a lépcsőn... utána meg álltam +1.et mint kiállított őrszem..csak úgy jutalomból... DD

Előzmény: Törölt nick (808)
OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2915

szombaton hazaengedtek minket a civil ruháért.....és szerdán reggel a 1/2 4 órási fehérvári katonai járattal vittek ki minket a vasútállomásra.. a srác a civiruhás eltávrol visszajötte után halt meg.... RIP...

OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2914

Szóval... a szénakazalba kihült srác története.. sajnos együtt vonultunk, és egyyütt szereltünk (volna)le....egy 3x-os kiváló katona srác volt, akit a menyasszonya várt otthon a lagzira készülve..., a leszerelés előtti 2 nappal, sikerült úgy berugatni,(szegény soha se ivott) hogy szégyenében, meg azért, mert a "jóbarát katonatársai" azzal ilyeztgették, hogy ha ilyen részegen meglátják, akkor nem fogják leszerelni, bent kell maradnia ráhúzni 1 hónapot... azon a télen, februárban 20 fok hideg volt..és egy szénakazalba bújt el kint a birkás mellett..amig ki nem józanodik.. marha jó vicc volt..... megfagyott ..mondom.. 3x-os kiváló katona volt... ennyit a barátságról..bajtársiasságról....

Előzmény: sweethome (474)
OCEAAN Creative Commons License 2015.01.04 0 0 2913

sziasztok!! nos..az eredeti leszerelő zászlót egy MI-2-es irnok rajzolta.. úgy becézték, hogy a GONOSZ... az eredetit volt szerencsém a kezemben tartani.. a srác művészlélek volt..úgy tudom egy szinházba ment dolgozni utána.... kb ennyi a zászlóról.. (már csak azt kéne kiszámolnom mikor voltam baka...úgy-85..kb..)

Előzmény: Bakay Tibor (297)
HEM-866 Creative Commons License 2015.01.03 0 0 2912

Valaki egy 1985 ös kèpet az ellàtò szàzadról?

hanna77 Creative Commons License 2014.11.16 0 0 2911

Sziasztok!

Én most regisztráltam,lány vagyok,én olyan embereket keresnék akik

92'-93' között volt Börgöndön és ismerhették Huff Gábort,aki a

bátyám volt,és sajnos 93'-ban halt meg pont a laktanyából

hazafele jött volna eltávra!

 

Köszönöm mindenkinek aki esetleg válaszol,fontos lenne!

 

Üdv,Hanna

victor franco Creative Commons License 2014.06.30 0 0 2910

Hello!

 

Én is ekkor voltam ott, a Frisznél.. Nagyjából mindet ismertem :)

Előzmény: FPF970 (2909)
FPF970 Creative Commons License 2014.06.13 0 0 2909

Sziasztok!

 

1989 augusztustól 1991 februárig a kiképző század kötelékébe tartoztam először Keresztúri,majd Magyar hdgy. parancsnokságával

Én az alapkiképzés után nem voltam többet a laktanyában ,mert a szupertitkos HÁP ra kerültem.

Van valaki az én surranótársaim közül köztetek?Akkor vonultunk be amikor az ebédlőt épp felújították és minden étkezésünk sátorban történt.

Hideg meleg vizünk is volt balra a bejárattól lévő első épületben.Inni meleg,fürdeni hideg.

Nevek akkoriból:Suplitz,Vajda,Füzesi,Horváth-Kulcsár,Ascher pl.

 

Ismerősek?

 

FPF

Clarissa78 Creative Commons License 2014.05.18 0 0 2908

 

 Sziasztok!

 

Ő itt Sulek István az apukám, róla szeretnék kérni valami információt, vagy régi történetet, 1992-ig volt Börgöndön, utána Szolnokon volt katona a Kiliánon, 2003--ban meghalt. Találtam itt a fórumon, egy nagyon régi képet róla, és a többiekről, remélem van aki tud róla pár szót mondani... Köszönöm!

ratbobi Creative Commons License 2014.04.27 0 0 2907

Az én időmben, kiképző szd.pk. volt, asszem hadnagy.

Előzmény: tototto2 (2906)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!