Keresés

Részletes keresés

[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.10.05 0 0 3719

 

Próbáltam utánanézni, nem találtam róla adatot, hogy Jephson is megjelent-e ebben a kötésben.

Előzmény: Morg4n (3718)
Morg4n Creative Commons License 2021.10.04 0 0 3718

Ez is három kötetben jelent meg eredetileg?

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3717)
[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.10.04 0 0 3717
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.09.28 0 0 3716

Akkor teljesen érthetetlen.

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3715)
[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.09.28 0 0 3715

Hedinnél nem volt semmilyen védőborító...

Előzmény: Afrikaans8 (3714)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3714

Az egyik antikvárius azt mondta róluk, hogy pénzmosoda.

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3712)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3713

"ki lehet az, aki harcolt Hedin Rejtelmes Indiájáért egészen 55 ezerig"

 

Ha védőborítós volt, esetleg megérthető. Nekem is van szép állapotú duplumom belőle, de borítóval csak aukción láttam.

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3712)
[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3712

 

Xántus Kalifornia 160, Almásy: Rommel 170, Almásy: Levegőben..., homokon... 74 (wtf), Pongrácz: Úton, útfélen 160, Geőcze István: Utazás Brazíliába 78, Kreitner 60, Molnár Mária 32, Sulkowsky Motorral... (védőborítós) de 64.500... 

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ezen a terepen nem lehet normális áron venni.

Ami számomra totális rejtély, az az, hogy ki lehet az, aki harcolt Hedin: Rejtelmes Indiájáért egészen 55 ezerig... A vaterán rosszabb napokon 10 darab biztos van akár 3 ezerért is. 

Előzmény: Mathau (3711)
Mathau Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3711

Nem követtem igazán. Mi volt?

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3710)
[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3710

 

Sziasztok,

 

Láttátok tegnap az elmebaj elszabadulását az antikváriumos aukción?

Afrikaans8 Creative Commons License 2021.09.25 0 0 3709

Köszi! Nekem védőborítóból megfelelne a restaurált is (tudom, hogy te nem preferálod). Nemrég vettem olyanokat egyébként, ahol nehéz eldönteni, eredeti-e a borító, vagy csak ügyes utánzat.

Előzmény: Mathau (3708)
Mathau Creative Commons License 2021.09.25 0 1 3708

De volt, így néz ki.

 

 

Én vagy 10 éve 40-ért vettem egy normális állapotút, szerintem mára kb duplázta az értékét. Természetesen borító nélküliről beszélek, borítósnál a határ a csillagos ég, de 100+ az biztos.

Előzmény: Afrikaans8 (3707)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.09.24 0 0 3707

Sziasztok! A "Rommel seregénél Libyában" c. könyvnek nem volt eredetileg papírborítója? Egy jobb példánynak mi lehet a reális ára?

Irbisz Creative Commons License 2021.08.03 0 0 3706

igen, könyvügynököknek készült, mégse egy 3 kilós kötetet cipeljenek :)

majd 15 éve tán a regikönyvek.hu-n vettem egy majdnem tökéletes állapotú példányt.

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3705)
[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.08.03 0 0 3705

 

Szép és érdekes darab! Gondolom ilyennel jártak a könyvügynökök.

Előzmény: Barents (3704)
Barents Creative Commons License 2021.08.02 0 1 3704

Mai vétel:

[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.07.30 0 0 3703

 

Sajnos azt kell mondjam, otthon házilag nem kivitelezhető a savmentesítés, egy papírrestaurátor ismerős mondta, aki a pannonhalmi bencések állandó restaurátora.

Irbisz Creative Commons License 2021.07.30 0 0 3702

Ilyen sprayt még nem használtam, de 900 g ha aeroszolként fújod a lapokra, az érzésre kb. 30-40 000 lapra tuti elég, de inkább többre (de kiszámolható, nézd meg 1 g folyadék aeroszolként mennyi m2-et tud lefedni ).

viszont amit idéztél ("Az európai 1860-tól 1970-ig gyártott géppapírok az alkalmazott gyártási technológia (pH: 4,5) és facellulóz, facsiszolat felhasználása miatt savasak, ezért folyamatosan tovább savasodnak. A papír szilárdsága az anyagösszetételtől és a tárolási körülményektől függően 50-150 éven belül annyira lecsökken, hogy törékennyé, használhatatlanná válik.") nekem kevéssé tűnik hihetőnek. Lekapva 8-10 könyvet a polcról, az ún. "nagy" útleírások, a díszes kivitelű kötetek papirjai remek állapotban vannak kivéve a Kreitnert, azt befújnám, ha lenne ilyen folyadékom. A vele majdnem egyidős, lassan 140 éves Lózcy: A Khinai ... papirja szerintem remek, mint a Déchy v. Höhnel is, de mondjuk Vay: A keleti féltekén szó szerint hihetetlen állapotú, mintha tavaly jött volna ki a nyomdából, nem lassan 120 éve. Még sárgulásnyom sincs rajta semennyire, nem is tudom milyen prémium minőségű papirból gyártották. A Kreitner mellett Újfalvy kötete szorulna alapos befújásra, de az nem is díszkiadás, ezért gondolom valami költségtakarékosabb vacak papírból készült.

Az MFTK 20-as 30-as években kiadott könyvei sokkal veszélyeztetebbek, gondolom a háború után, majd a világválság alatt a lehető legolcsóbb, ám nem túl tartós papírt szerezték be (biztos nem gondoltak arra, 2020-ban ez probléma lesz-e valakinek vagy sem :)).

De az egyszerűbb kötetek sem vészesek, Rappenberger, Sámi, Boccardo, mind kicsi A50-nél kisebb kötetecske, én nem aggódom, hogy 30-40 éven belül komoly gondjuk lenne. Persze biztos vannak rossz állapotú könyveim, de azok nem akadtak a kezembe.  Illetve mint előbb írtam, én nem a 100-130 éves kötetek miatt aggódom, a 20-40-es évek kötetei az igazán rossz minőségűek, ott vannak olyanok, ahol van miért aggódni. 

Előzmény: Morg4n (3701)
Morg4n Creative Commons License 2021.07.30 0 0 3701

Sziasztok!

 

Szöget ütött a fejembe az a néhány mondat, amit nemrég írtak páran a könyvek élettartamáról és savasodásáról, így próbáltam kicsit utánaolvasni a témának. Itthon volt egy átfogó savtalanítási projekt, melyben az értékes levéltári dokumentumok savtalanítását végezték el. Az ehhez kapcsolódó dokumentumokból emeltem ki néhány érdekes fejezetet.

 

„Az 1850-es évekig az európai papír gyártására kizárólag rongyból nyert cellulózt használtak, amely még a 19. sz. eleje óta alkalmazott savas közegű enyvezéstől sem gyengült meg nagymértékben. Az 1860-as évektől egyeduralkodóvá vált a fa-cellulózból, gyakran facsiszolat hozzáadásával gyártott, savas közegben enyvezett, már a gyártás után is savas papír használata a kiadványok és kéziratok előállítása során. A 19. sz. második fele óta készült iratok, kéziratok és különféle nyomtatványok egyre növekvő mennyiségben kerültek a levéltárak állományába, ahol az elmúlt 150 év során a papírok savtartalma a papírban végbement savas lebomlás és a savas levegőszennyező anyagok hatására tovább növekedett. A facsiszolat-tartalmú papírok igen hamar, 20-30 év alatt nagy változáson mennek keresztül: sárgulnak, barnulnak és meggyengülnek; néhány évtized után egy hajtástól is eltörhetnek. A facsiszolatot nem tartalmazó papíroknál a savasság nem okoz ilyen hirtelen, nagy változásokat, de a gyengülési folyamat ezekben is megindul.
A papír savasodásának mértékét két fő tényező határozza meg: a papírgyártási folyamata és a környezetből származóan külső eredetű savasodás. Az európai 1860-tól 1970-ig gyártott géppapírok az alkalmazott gyártási technológia (pH: 4,5) és facellulóz, facsiszolat felhasználása miatt savasak, ezért folyamatosan tovább savasodnak. A papír szilárdsága az anyagösszetételtől és a tárolási körülményektől függően 50-150 éven belül annyira lecsökken, hogy törékennyé, használhatatlanná válik.
A savtalanítás talán a legfontosabb eljárás a papír restaurálásban, de nem mindenható. Nem képes ugyanis csökkenteni a biológiai károsodás veszélyét, mivel - a lúgos közeget kedvelő baktériumokon kívül - vannak olyan mikroszkopikus gombák is, amelyek lúgos közegben is jól megélnek; nem akadályozza meg az oxidatív és fotokémiai reakciókat, bár ezek savas termékeit a hátramaradó puffer-só közömbösíti, vagy megköti; a már törékennyé vált papírt nem erősíti meg és nem képes összekötni a szétvált papírdarabokat. Ugyanakkor a károsító savas hidrolízist megállítja, és - ha a savtalanítást megfelelő anyaggal végzik - egy időre védettséget ad a papírnak a savas hatásokkal szemben.”

 

Azt írják még, hogy 40-50% körüli az ideális páratartalom és kb.18 fokos hőmérséklet (havi 10%-os ingadozással), de hát... az maradjon meg a levéltáraknak. Bemutatták a különböző eljárásokat és értékelték is ezeket. Az egyik módszer esetében egy szerrel kell bepermetezni a papírt, ami nem mérgező, nem okoz elváltozást a papíron, de védelmet ad a savasodással szemben. A tanulmány szerint egyik módszer sem olcsó (124Ft/lap árajánlatról írtak), én erre a leghatékonyabbra kerestem rá. A permetezésre használt folyadék flakonja (900g) 125dollár, arra vonatkozóan viszont nem találtam információt, hogy ez mennyi papírra lenne elegendő. Gondolkodom rajta, hogy kipróbálom, mert ideális esetben még van 40-50 évem, és nem szeretném látni, hogy az imádott sorozatom és más útikönyveim elporladnak. 

Van esetleg olyan közöttünk, aki kísérletezett már hasonlóval?

[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3700

Természetesen a cimbora az x darab füzetet vette meg a 3 borítóval együtt az Országház utcai néhai antikváriumban. 

[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3699

 

Hogy mennyire zseniális üzletember volt a Benyovszky könyveket kiadó Ráth Mór, arra jó példa, hogy Stanley Legsötétebb Afrikában című művét meg lehetett vásárolni füzetenként, amelyek minden hónap elején és közepén jelentek meg. Így szép lassan össze lehetett gyűjteni annak is, akinek nem volt pénze egyben megvenni. És külön meg lehetett vásárolni az elhíresült zöld kötéseket, amiken a jó öreg Stanley arany színben van nyomva a néger bennszülött mellett. 30 éve kiskamaszként egy jóbarátom így vette meg a könyveket, még füzetenként, borítóstul. És jól emlékszem, minden füzetben voltak hirdetések, többek közt Benyovszky könyve is. Akkor határoztam el, hogy jó lenne megvenni.

Ezt a füzetes módszert még egy esetben láttam, az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben sorozatnál, van is két ilyen könyvem. Ott még inkább jogos volt, 21 részt egyszerre kifizetni kevesek kiváltsága volt. 

[fidelio] Farinelli Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3698

 

Ahogy néztem az axioarton, fehérben egyszer volt árverésen... De volt piros kötésváltozat is ugyanilyen díszítéssel. A barna a leggyakoribb.

Előzmény: Afrikaans8 (3697)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3697

A fehér különösen szemet gyönyörködtető látvány... 

Előzmény: Mathau (3690)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3696

Meg lehet egyáltalán becsülni, hány ilyen ép sorozat létezik még?

Előzmény: Mathau (3695)
Mathau Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3695

Sajnos nem, egyik sem az enyém.

Előzmény: Afrikaans8 (3692)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3694

Ezeknél már kell egy olvasópéldány, hogy ezeknek a szépeknek ne kopjon a gerince.

Előzmény: Mathau (3690)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3693

Nekem 90 ezer rémlik.

Előzmény: Mathau (3689)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3692

Az egyiken túladhatnál, ha a tieid.

Előzmény: Mathau (3690)
Afrikaans8 Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3691

Köszönöm! A Hankó-kötetet rögtön utána én is megrendeltem a Bookline-on valami 1300 vagy 1500 Ft-ért. Lutri, hogy lesz-e papírborítója, mert az esetek nagyobb részében nem írják oda, így itt sem volt feltüntetve. De anélkül is szép kötet. Aztán ha belebotlok emészthető áron egy gyűjtői példányba, majd megveszem azt is.

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3687)
Mathau Creative Commons License 2021.07.26 0 0 3690

 

 

Egyszerűen szépek :)

 

Előzmény: [fidelio] Farinelli (3688)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!