Keresés

Részletes keresés

missparker Creative Commons License 2008.05.14 0 0 285
Még pár link, ezek már igényesebb cikkek:

http://gardening.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=48
http://www.edenkert.hu/cikkek/szobanoveny/palackkert-ajandekba/

ő meg a rokontopik, csak elsüllyedt:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9024271

Itt is van pár cikk, de nem regisztráltam be, hogy végigolvassam, mert a tőzeges földkeveréktől alapban látszik, hogy nem csináltak még palackkertet a cikkírók (penészedik ugyanis, és a penész átterjed a növények levelére). Tőzeg csak abba a floráriumba jó, amibe bele lehet nyúlni.

http://www.kerteszkedes.hu/index.php?data%5Bmid%5D=2&data%5Bmcid%5D=4&data%5Bscid%5D=7&SID=5037a1c5b81465c398bc18c9d975efe2
missparker Creative Commons License 2008.05.14 0 0 284
Na, visszaolvasva magam, nem tudom eldönteni, hogy most kedvet csináltam, vagy sikeresen elborzasztottam mindenkit... :)
Előzmény: missparker (283)
missparker Creative Commons License 2008.05.14 0 0 283
A páfrány szépen rá tud simulni az edény falára, ez adja a "hátteret". Játszani kell a szintekkel, a nagyobb növényeknek a gyökere is nagyobb, őket jobban fel kell tölteni talajjal. Ez az edény egyszer már felnevelt egy nagy adag gyompálmát (!), megszenvedtem, mire kiszedtem őket, de mind jól van azóta is. A pálmák árnyékában színes cryptanthusok voltak, jól nézett ki. Aztán kinőtték, tavaly kiürítettem, most értem utol magam, hogy hozzáfogjak. Hm, lehet, hogy most is teszek bele egy pálmát a draceana mellé...
A tapasztalat az, hogy ha egyszer beáll a klíma, akkor többet se locsolni nem szabad, se a növényeket hagyni elszaporodni. Alul van egy sor nagy kavics, arra egy műanyag háló (szúnyogháló), arra kiskavics, arra talaj. Ami miatt elment vele egy napom:

- kavicsokat kifőzni, kihűteni, megtörölgetni (minden nedvesség és hő számít, amit beviszel, szóval spórolni a bevitt vízzel, ahol csak lehet), egyesével porszívó csövén leengedni (ha csak simán beleejtem őket, eldurran az üveg)
- hálót ráteríteni a kavicsokra, na ez önmagában két óra volt: méretre szabtam nagyjából, belegyömöszöltem, és egy léccel nekiálltam "elsimogatni"
- gyöngykavicsot rászórni a hálóra, megint jól jön a porszívócső
- talaj: teljesen száraz, homokos kerti talaj, amit, ha beleszórsz az üvegbe, akkor porzik, és az üveg fala belülről poros lesz. Tehát porszívócsövön bekanalazni az első adagot, szétkotorni, mert ha rázod, akkor a kavicsok összeszaladnak.
- talaj benne, mostmár lehet rázással dolgozni, a talaj alatt már nem mászkálnak a kavicsok :)
- növények: minél kisebb annál jobb, lesz ideje megnőni, kb. 3-4 év a kihordási ideje egy ilyen palacknak. Cserépből kiszedni, nedvességet a gyökeréről leitatni, amennyire csak lehet. Selyempapírba becsavarni a növényt, bedobni a palackba. Papírt kihalászni két pálca segítségével (itt is jó, ha nem volt nedvesség odabenn, mert csak a száraz papír jön ki. Az első ilyen építkezésemnél elázott a papír, és nem tudtam kiszedni, tehát kellett még rá talaj, hogy ne látszon). Elő egy pálcát, és a növény helyét kialakítani, a növényt belejátszani a lyukba, talajt körétömöríteni. Ez is másfél óra/növény :)
- Locsolás: víz kerül a palackba, ezt nem szeretjük, de most muszáj. Porszívócső, a növény gyökeréhez juttatni a vizet (mivel magas a nyaka az üvegnek, a merev porszívócső sem tud teljesen odaérni).

Itt azért kell megállni egy hétre, mert a következő adag növényt is meg kell majd locsolni, és úgy sok lesz a víz. Tehát ez a hét azzal telik, hogy "kiszedem" a palackból a vizet, hogy hétvégére újra tehessek bele növényt. A "kiszedés" úgy zajlik, hogy kirakom a napra, így az üveg fala belülről bepárásodik, ezt kell kitörölni, hogy kevesebb víz legyen benne. Erre célszerszám: pamutrongyból akkora golyót formálni, ami befér az üveg száján, ezt egy vezérdrótból sodort nyélre erősíteni. Ezt szépen be lehet hajlítani, és az üveg "tetejét" lehet kitörölni vele belülről.

Itt van egy gyenge leírás, de ennyire zárt palack a cikkben sem szerepel:http://www.femina.hu/otthon/palackkert
Egyébként az ő helyükben simán megkérnék egy gyereket, akinek még befér a keze a palackba, az övéké nem pálya ebből a szempontból. Az enyémben az a poén, hogy esély sincs belenyúlni.
Előzmény: taormina1 (282)
taormina1 Creative Commons License 2008.05.14 0 0 282
Helóóó,Missparker, de örülök, hogy elkezdted!
Hogyan teszed bele öket?
Fittonia optimális, Peperomiával vegyes tapasztalat..., Pileaféléket ajánlanék még, különösen a "silver Tree"-t. Criptanthus is jó, de a páfrányoknak nem optimális ez a zárt klima.
Nálam azóta van valamennyire nyugi, mióta folyamatosan nyitva a teteje. A tied viszont mega zárt lesz...
Egy kicsit nehéz elképzelni, hogyan lehet ezt úgy benépesíteni, hogy az apró alapterülethez képest tekintélyes magasság optimálisan be legyen népesítve.
Előzmény: missparker (281)
missparker Creative Commons License 2008.05.13 0 0 281
Én is elkezdtem csinálni hétvégén. De olyan luxust nem engedhetek meg magamnak, hogy szép nagy növényeket cserepestül pakolok bele :)

Most még csak 5 tő fittonia van benne, megy még bele pár peperomia, vöröslevelű fittonia, és egy mini dracaena középre. Keresek mindenhol kellően pici cryptanthust és minipáfrányt, de nincs sehol olyan, ami beleférne anélkül, hogy ne törnének le a levelei :( Utána a talajfelszínre fehér-szürke gyöngykavics megy.

Előzmény: nz7 (279)
taormina1 Creative Commons License 2008.05.13 0 0 280
Nagyon szép és óriási lehet, de a képek valahogy nem adják vissza igazán; elég homályosak, sötétek, elmosódottak.Örülnék, ha sikerülne jobbat készíteni.

Nekem a sarokban levö Rex begoniám szörnyen elhatalmasodott a többieken, és nem igazán tudom, mit kezdjek vele. Mindenkit eltakar.
Előzmény: nz7 (279)
nz7 Creative Commons License 2008.05.12 0 0 279
sziasztok ! akinek van már floráriumja az tudja csak igazán milyen mások is tudnak lenni a növények. nekem ilyenre sikerült,de rengeteg variáció lehet.
taormina1 Creative Commons License 2008.04.24 0 0 278
De kár, hogy a szobai üvegháznak nejlonzacsiból van az oldala:-(
Előzmény: hibis (273)
Kátya2 Creative Commons License 2008.03.18 0 0 277
Igen! Az nem most lesz, majd csak ősszel.Nyáron nálam a kertben vannak.
Előzmény: hibis (275)
taormina1 Creative Commons License 2008.03.17 0 0 276
Szemlátomást egyelöre sikerült megtalálni a kellö víz- és levegöháztartási arányt; már hosszabb ideje nem volt temetés a Floráriumban, így most nagyobb átalakulást sem tervezek. Laci bácsitól kaptam új Szakállbromeliát is, de sajnos Budapesten felejtettem.
A kis tarka páfrány, aki hónapokig halálán volt, hozott 2 új levelet.
hibis Creative Commons License 2008.03.15 0 0 275
Kátya2
Ha készen lesz meg mutitod??
Előzmény: Kátya2 (274)
Kátya2 Creative Commons License 2008.03.12 0 0 274
Értem, ügyes vagy! Jó ötlet, így fogom akkor én is csinálni.:-))
Előzmény: hibis (273)
hibis Creative Commons License 2008.03.12 0 0 273
Szia Kátya

SBS ragasztó amivel az üveget is lehet ragasztani.
Egy fa darab van felragasztva és agoz csavaroztam a fénycső foglalatát.

Előzmény: Kátya2 (269)
Kátya2 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 272
Nagyon rendes vagy! Én nekem nincs helyem, így csak kinlódom egész télen, de nekem a nyár se lesz jobb, sajna.:-(((((
Előzmény: taormina1 (271)
taormina1 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 271
Tényleg milyen jó lenne ez a szobai üvegházra is, aminek így az alsó két polca fény híjján jóformán hasznavehetetlen.
Vettem Hédinek 2 szobai üvegházat!
Előzmény: Kátya2 (269)
Kátya2 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 270

Szép!

Előzmény: taormina1 (267)
Kátya2 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 269
Szia! Légyszi fényképezd majd le ,hogyan ragasztottad rá a fénycsövet , engem nagyon érdekelne!
Előzmény: hibis (266)
taormina1 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 268
Egy nagy trágya ez a képföltöltö rendszer.Olyan még véletlenül sincs, hogy a képet, meg a feliratot is föltegye: Selaginella martensii ssp. watsoniana
Előzmény: taormina1 (267)
taormina1 Creative Commons License 2008.03.08 0 0 267
A legújabb floráriumi szerzemény:Selaginella martensii ssp. watsoniana
hibis Creative Commons License 2008.01.08 0 0 266
Nem igen volt ötletem ehhez az üvegszekrényhez, de ahogy egy-egy kicsit segítettetek be indult a fantáziám nekem is. Most ott tartok, hogy a világítás már készen van. Kívülről ragasztottam rá két neon csövet és úgy döntöttem, hogy az előszobában lesz a helye, azt nem fűtjük 8-15 C.f van így télen.
Be rendezve még nincs, csak úgy a látvány kedvéért, no meg hogy gyönyörködtessen, tettem bele néhány virágzó kis növény két.
Előzmény: Kátya2 (251)
hibis Creative Commons License 2007.12.31 0 0 265
BOLDOG békés újesztendőt neked.
Előzmény: taormina1 (264)
taormina1 Creative Commons License 2007.12.31 0 0 264
Ez jó ötlet és a "nyúl"-on is jól mulattam. Én ilyet nem tartok Floráriumban:-)
Előzmény: hibis (263)
hibis Creative Commons License 2007.12.31 0 0 263
Tao
te nagyon jól és sokat tudsz segíteni, kereslek ill. kérdezlek majd máskor is, ha meg engeded. A polc elvágását úgy képzeld, hogy az ajtóval párhuzamosan középen és a felét rá teszem a másik felé re, vagy ki veszem a szekrényből. Tehát a polc keskenyebb lesz és a magasabb növények a polc mellett feljebb nyúl hatnak.
Előzmény: taormina1 (261)
Szalkó Creative Commons License 2007.12.31 0 0 262
taormina1 Creative Commons License 2007.12.31 0 0 261

Szia, nagyon csinos a szekreny!

Szerintem mégiscsak elsösorban azoknak a növényeknek az elhelyezésével kellene foglalkozni, akik számára eredetileg vetted a szekrenyt, és csak azután a maradék berendezésével ill. újak beszerzésével. Az elsö célra szerintem kitünöen megfelel -úgy látom ezt már meg is kezdted - ha bizonyos polcokat kiveszel, ill. áthelyezel. Az az elvágás is biztos jó ötlet, bár én nem tudom elképzelni, hogy gondoltad. Új alacsonyabb növények beszerzéséhez nehéz tanácsot adni, mert nem ismerem az izlésed. Egy pár ötlet olyan növényekre, akiknek nem nagy a fényigénye, nem nönek túl nagyra, és szeretik ill. jól bírják a párás környezetet: levélbegoniák, ficus pumila, egyes törpe páfrányfélék, fittoniák, pilea, kicsi csíkos bromelia (a neve most nem jut eszembe, ill. fölaksztva tillandsiák és epifiták.

Szerintem párásításra egy zárt üvexekrényben semmi szükség.

A világításnak kitünöen megfelel a 60 cm-es 18 w-os csö, és szerintem függölegesen még jobb is, több növényt ér a fény. Az sem baj egyáltalán, ha kívül van elhelyezve, söt még jobb is, mert nem melegít fölöslegesen. De a helyedben vennék legalább még egyet, (vagy 3-at). A fölsö polc szerintem elég természetes fényt kap, de az alsóknak mindenképp kell mesterséges fény.

Sok sikert!

Tao

Előzmény: hibis (250)
hibis Creative Commons License 2007.12.31 0 0 260
Kátya hogy néz ki az a német párasátor meg mutatod nekünk is??
Előzmény: Kátya2 (257)
hibis Creative Commons License 2007.12.31 0 0 259
Persze hogy meg
Az IKEA ban vettem Budapesten, ha jól emlékszem 13 rugó.
Előzmény: Szalkó (256)
Szalkó Creative Commons License 2007.12.30 0 0 258
Köszönöm.
Előzmény: Kátya2 (257)
Kátya2 Creative Commons License 2007.12.30 0 0 257
A párasátrat karácsonyra kaptam a fiaméktól, Németországból hozták(Kb:160 magas)igen az amit Te is néztél! Az üvegszekrényt régebben kaptam, az IKEÁ-ban vették12500FT-ért.
Előzmény: Szalkó (256)
Szalkó Creative Commons License 2007.12.29 0 0 256
Megkérdezhetem? Hol vetted ezt az üvegszekrényt.
Előzmény: hibis (254)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!