Simán csak beírod a googlemapson a keresőmezőben, és egy kör alakú kráter közepébe teszi a jelölőt. Egy autópályától közvetlenül északra levő területen.
Ez kráter, az tuti, de az oldalfalai alacsonyak, és még akár becsapódási is lehet.
Annyival jutottam előbbre, hogy sikerült kétféle, felirattal ellátott változatot is kerítenem. Most már csak annyi a feladat, hogy el kellene olvasni. Hátha azt árulja el, mi van a képen. :-)
Nekem nem igazán hasonlít a Wudailanchira. Ott még dúsabb a növényzet. De a kúp oldalában felkapaszkodó erdő valóban kilóg a Turfan környéki sivárságból. Még akkor is, ha a vulkáni anyag vélhetően termékenyebb a homokkőnél.
Furák ezek a kínaiak. Ennyire nem izgatja őket egy ilyen különleges helyzetű vulkán? Még egy normális képet se készítenek róla.
A koordináták a kép közepére értendők, vagy a bal felső sarokra? Nem vagyok nagyon művelt ezen a téren. És a pontosság sem túl reményteljes. Van, ahol megadják a vulkánét, de nem látni semmit. És van, ahol külön jelet is szuperponálnak a nézetre, de az nyilvánvalóan alkalmatlan helyre kerül.
Az Akikul valahol a Kunlun és Tiensan határán van, a többi Belső-Mongólia.
Turfan esetében az is gyanús, hogy ott van az egyik legmélyebb szárazföldi depresszió (-154 m) Valami lemezdarab ott nem fölfelé torlódott hegynek, hanem alábukott. És akkor vulkanizmus is lehet miatta.
Őszintén szólva ez nekem a fák miatt inkább a Wudailanchira hajaz. Azt elfogadom, hogy a völgyekben van növényzet a Turfan mélyedésben, de a hegytetőkön szerintem esélytelen, hogy fák legyenek.
Azt tudom, hogy Tibetben van néhány vulkán, meg is találtam őket, és geológiai szempontból a Turfan mélyedésben is teljesen indokolt a vulkanizmus megléte, hiszen egy lemezhatáron van.
Nagyon érdekes terület több szempontból is. Kár hogy alig lehet információt találni róla. Én pont az ilyen szokatlan elhelyezkedésű vulkánokat kedvelem a legjobban.
Ezt a Turfant már én is rengetegszer próbáltam megtalálni googlemapson.
Én erre tippelnék.
42.9177325799881, 89.5369560651888
Viszont ha a feltételezésed helyes, akkor ez egy igen lenyűgöző vulkán, nagyon fotogén a külleme. És nem hiszem, hogy az a kráterszerűség, amit én találtam, megfelelne neki.
Biztos vagy benne, hogy van ott egy vulkán? Vagy kell ott lennie? Az egész környék más jellegű. Gyűrött hegyek és széltől meg eróziótól barázdált hegyoldalak, az általad választott hegy is hasonlóan néz ki.
Az újabb képek nem ismerősek, de az alsó kettő nagyon csinos.
Nem rejtvénynek szántam, mert a kereső van, hogy semmit se hoz fel rá, van, hogy lávadugót - pedig olyan szerintem nincs is benne. Ez reményeim szerint Turfan vulkánja. Legalábbis olyan weboldalon szerepel, amelyen Turfan környéki képek vannak. Felirata viszont nincs. Ez az az oldal.
Egy dolog zavar: túl sok a növény a képen. Az a környék pedig szigorúan sivatagos. Újra, sokadszor keresgéltem a műholdképeken, de most sem találtam. A vízmosásokra koncentráltam, mert ott vannak zöldebb foltok.
Néhány melléktermék (emelje föl a kezét, akinek ismerős valamelyik :-) )
Ezt a "várossal ellentétes irányt" miből állapítottad meg? Én csak a friss felvételeket láttam, és ahány annyiféle szögből mutatja - meg ahogy szokás, közévágnak korábbi képeket is.
A kagoshimaiak csak örüljenek, hogy a vulkánjuk (lehetne vulkánlyuk is... :-) ) gyakran kiereszti a nyomást. Ha elhallgat, és hosszabb idő után kezdi újra, az nagyobbat szólna. Megjegyzem, a Vezúv esetében ettől tartok. A másik szerencséjük, hogy egyelőre a kürtő vándorlása a várossal ellentétes irányba indult meg. A Kita dake és a Minami dake után készülődik a harmadik nagyobb centrum.
A Bombon-ról nem olvastam ilyet. (A mélységét se, bár nem is keresgéltem rá.) Ellenben egy videóban a Kivu-tónál említenek ilyen veszélyt. És ott a Goma nevű város elég népes is.
Már soxor piszkálta a szemem, mik azok az úszó izék a Bombon tavon. Ezen a videón kivételesen jól kivehetők. A jelek szerint a vulkánosság nem akadálya annak, hogy a tóban legyen szok halacka.
Mondjuk olyan video is van fent, amelyben a belső krátertóban fürödnek. Tehát annak a vize sem olyan savas, hogy lemarja róluk a patkót.
Tulajdonképpen, amit a vulkánkitörésről ír az rendben volna, csak a magyar lenni fránya nehéz nyelv. De hogy az óriás tengeri teknősöket bányászották, az meglepett.